NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plourier heeft DE schoenen DIEFSTAL IN WINKELS PRINS BERNHARD No. 3151 Zaterdag 26 juni 1965 1 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Vooral warenhuizen, supermarkten e.d. hebben veel te lijden f 20.000 tot f 300.000 per jaar Verleiding voor velen te groot (van onze speciale verslaggever) „Vanochtend nog betrapte ik een oude baas van 76, die een pakje groentesoep in de zak van zijn regenjas wegmoffelde. Moet je zo'n geval dan bij de politie aangeven?" De filiaalhouder van een grote supermarkt in een Amsterdamse buitenwijk haalt vertwij feld zijn schouders op. „Alleen in deze zaak wordt voor 20.000 per jaar gestolen. En zo is het in alle supermarkten en warenhuizen." Het aantal winkeldiefstallen neemt in ons land sterk toe. Het zijn niet armoede en gebrek, maar veeleer hebzucht en verleiding, die de aanleiding vormen tot de duizenden winkel diefstallen, waaronder natuurlijk de warenhuizen het meeste lijden. „Per jaar steelt men bij ons voor zo'n slordige 300.000 gulden", verklaarde de bedrijfs recherche van een warenhuis tegenover ons. Vooral vrouwen, oude mensen en "kinderen vergrijpen zich aan de uitgestalde artikelen en vormen voor de warenhuizen, supermarkten en zelfbedieningszaken de grootste plaag. Meeste daders zijn vrouwen Het valt niet te verwonderen, dat er in winkels gestolen wordt. De eigenaars stallen hun waren zo aantrekkelijk mogelijk uit. Zij stimuleren en suggereren een behoefte aan allerlei goederen, prikkelen de kooplust, maar scheppen hierdoor ook de verleiding tot het plegen van diefstallen. De tegenwoordige verkooptactiek, zoals men die ziet toege past in warenhuizen, zellbedieningszaken etc. vraagt om een groot verantwoordelijk heidsgevoel van de klant. Bezit de moderne mens dit? „Nee", meent de psychiater dr. mr. F. M. Havermans, die als rechtskundig psy chiater tal van winkeldieven heeft onder zocht. „De moderne mens blijkt veel meer geïnfantiliseerd dan zijn voorouders. Hij is kinderlijker en daardoor zwicht hij gauwer voor de verleiding. U behoeft maar om u heen te zien en u zult constateren dat de moderne mens pas laat, soms helemaal niet volwassen wordt." Terwijl pkn. tien procent van de totale criminaliteit door mannen wordt bedreven, wordt de winkeldiefstal in zeer veel gevallen door vrouwen gepleegd. De vrouwen be zoeken graag de grote magazijnen om de luxueuze en gezellige sfeer, waarin zij kun nen ontkomen aan de eenzaamheid en so berheid van het eigen huis en aan de sleur van het dagelijks bestaan. Zij zien daar de waren uitgestald, die zij graag zouden be zitten, maar die ze vaak niet kunnen ko pen. Velen bezwijken dan voor de verlei ding. Geld tekort. Vaak zijn het echter ook vrouwen, die van hun huishoudgeld niet kunnen rondkomen, omdat zij niet met geld kunnen omgaan. Zij stelen dan allerlei kleine artikelen om toch rond te kunnen komen. Deze vrouwen maken vooral de supermarkten onveilig. Maar ook heel andere artikelen worden door hen gestolen. De bedrijfsrecherche van een warenhuis vertelt ons, dat vooral de afdeling schoonheidsmiddelen goed! bewaakt moet worden. „Hier zijn het meestal meisjes tus sen de 18 en 25 jaar, die wij betrappen." „U zoudt er overigens versteld van staan, hoeveel mensen er bij zijn, die feitelijk he lemaal niet zouden behoeven te stelen", ver telt de bedrijfsrecherche.Vorige week snap te ik een vrouw van een directeur van een groot bedrijf bij het stelen van een tube shampo! Laatst betrapte ik ook een buiten landse vrouw, diealleen al aan juwe len een halve ton bezat." Prikkel. Mej. mr. A. G. Valkis, reclasseringsamb- tenaar te Amsterdam, die enkele jaren gele den een wetenschappelijk onderzoek over winkeldiefstallen heeft verricht, meent dat het spelelement bij deze diefstallen eveneens een rol speelt. „De neiging te heersen, de behoefte risico's te lopen, heeft sommige mensen zó in de greep, dat zij zich niet meer kunnen beheersen. Men wil iets op het le ven veroveren, dat het leven zelf niet heeft gegeven. De delinkwent wordt dan geprik keld juist het verbodene te doen." Pathologische steelneigingen komen voor al bij vrouwen tussen de 45 en 50 jaar veel voor. Op die leeftijd maken veel vrouwen een moeilijke levensperiode door. Mr. Valkis: „Psychiaters zien de oorzaak in stoornissen van de stofwisseling, waardoor de weerstand geringer wordt, zodat instincten, die anders verborgen blijven, nu uitgeleefd kunnen worden." Maar ook mensen, die psychisch uitgeput zijn komen gemakkelijker tot diefstal dan in normale omstandigheden. Mr. Valkis: „Mij is een vrouw bekend, die tot winkeldiefstal kwam nadat zij drie maanden bij haar zieke man had gewaakt." Dwang. Neurotische dwangdiefstallen worden ook opvallend veel door oudere mensen ge pleegd. „Gisteren betrapte ik nog een oude man, die een balpen en twee repen choco lade had weggenomen", vertelt een bedrijfs- rechercheur ons. „Toen we met de man praatten, bleek dat hij nooit een brief schreef en een suikerdieet hadHij vertelde dat dat menigeen ingaat óp de vriendelijke uitnodiging' zichzelf te bedienen, onder het motto: aan een boom zo vol beladen mist men een, twee blikjes niet. hij door de stad liep en zich verveelde en toen dit had gedaan. „Geeft u alle gevallen van diefstal aan de politie door?" „Nee, dat doen we niet. In onze zaak houden we gemiddeld 25 mensen per week aan. Als we al die gevallen gingen doorge ven, zou de politiebezetting verdubbeld moeten worden." Wanneer aangifte? Wanneer geeft men een diefstal wel of niet aan? Welke criteria hanteert de be drijfsrecherche? „Natuurlijk letten wij in de eerste plaats op de wijze, waarop iemand iets wegneemt. Daaraan herken je de „vak man" of de beginneling. Een geraffineerde diefstal, zelfs al betreft die slechts een klein artikel, geven wè beslist door, want het is duidelijk dat deze dief of dievegge meer met het bijltje heeft gehakt en die praktijken dan ergens anders toch gaat voortzetten. Van de gevallen, waarvan geen aangifte wordt gedaan, maken wij een rapport op. Soms komt het voor dat de politie bij ons infor meert of een bepaald persoon bij ons be kend is. Wij behoeven onze rapporten maar op te slaan om zulks te constateren." „Geven sommige verdachten wel eens moeilijkheden, wanneer u hen betrapt en hun verzoekt met u mee te gaan?" vragen wij. „Dat geven sommigen zeker. Laatst zagen we 'n meisje lippenstift wegnemen. Wij volg den haar tot de uitgang en verzochten haar met ons mee te gaan. Ze liep hard de straat op. Wij liepen met haar mee. Plotseling stond zij stil en riep luid tot de omstanders dat wij haar wilden aanranden. Er ontstond uiteraard direct een opstootje. Sommige men sen gaan vechten, als we hen aanhouden. Anderen daarentegen zijn heel bedeesd en in ons katoor zijn al heel wat tranen ge plengd." Niet lonend „Veel gevallen van winkeldiefstal kunnen we randgevallen van misdadigheid noemen", zegt mr. Valkis. „De diefstal heeft verwon derlijke achtergronden en de daders zouden nergens anders tot een delict gekomen zijn dan juist in de magazijnen, waar de ver leiding zo groot is." Wat doet de justitie met de gevallen, die wèl worden aangegeven? Dat is heel ver schillend, zo vertelt men ons bij het parket van het openbaar ministerie der Utrechtse rechtbank. Recidivisten krijgen dikwijls een Het huishoudgeld is nooit toerei kend en de overvloed is zo ver leidelijk onvoorwaardelijke gevangenisstraf, zij die in vereniging stelen meestal ook. Natuurlijk spelen huiselijke en persoonlijke omstandig heden een rol bij het bepalen van de straf maat. De politie vertelt: „Sommige vrouwen die betrapt worden, laten wij door hun man van het bureau afhalen. Die man weet er vaak niets van en op die mannier krijgt zij al een flinke les." De recherche meent ook dat winkeldiefstallen niet lonend zijn. „De meeste winkeldieven lopen vroeg of laat te gen de lamp." (Nadruk verboden) Ooorbijrijverbod VOOR de zebra Een voertuig op meer dan twee wielen (of een tram) dat stilstaat voor een zebra, mag U niet voor bij rijden. Kijk uit bij een zebra! had nog acht jaar te leven! Op 29 juni a.s. hopen wij de 54ste verjaardag te vieren van z.k.h. prins Bernhard. Met meer aandacht en meer vreugde waarschijnlijk, omdat ons koninklijk gezin nu dank zij zijn huwbare dochters steeds meer in de belangstelling komt te staan, en met meer vlaggen als het kan, omdat er in voorgaande jaren weieens mensen en instellingen waren die op deze heugelijke dag niet de moeite namen het opgevouwen dundoek te voorschijn te halen. En waarom niet? Is prins Bernhard geen belangrijke figuur geworden in onze jongste geschiedenis? Uit de laatste onthullingen blijkt, dat hiftijdens de oorlog persoonlijk heeft deelgenomen aan verscheidene aanvallen op vijandelijke doelen, 's Lands economie heeft hij onschatbare diensten bewezen door zijn goodwill-reizen naar het buitenland. In 't eigen land neemt hij dagelijks deel aan het bestuurswerk van ontelbare belangrijke in stellingen. Sportief als hij is, raakte hij betrokken in de organisatie van vele sportevene menten. Hij ontvangt niet alleen veel post van mensen die hem als bemiddelaar wensen of zijn tussenkomst inroepen als officiële instanties hun de pas afsneden, maar hij stelt ook alles in het werk om klachten te onderzoeken en verzoeken in te willigen,. Elke brief aan hem gericht, wordt beantwoord. Ondanks een druk leven en ondanks voortdurende zorg voor zijn gezondheid (de prins heeft bij het auto-ongeluk in 1937 o.m. zijn nek gebroken, zodat hij de grootste voorzich tigheid moet betrachten en tal van liefhebberijen als de paardesport moest opgeven) is z.k.h. ook nog een uitstekend gezinshoofd en rechtvaardige vader voor zijn dochters. Hij aarzelde geen ogenblik in zijn houding tegenover weerspannige kinderen, maar weet daarna ook weer Imild te vergeven en te vergeten. Onze koningin moge dan dé wetten des lands ondertekenen, in huis en in gezinsverband schrijft haar echtgenoot zoals dat een gezins hoofd betaamt haar en de kinderen de wet voor. De doktoren van het Walter Reed hospital in Washington gaven hem op 41-jarige leeftijd nog hooguit 8 jaren te leven Hij heeft deze diagnose door zijn ijzersterke, door veel sport gestaalde gestel en uithoudingsvermogen gelogenstraft. Wij hopen hem als hoofd van ons koninklijk gezin, als eerste burger van het land en als „ombudsman" en „goodwill- ambassadeur" nog heel veel jaren te behouden! (Nadruk verboden) E. Eeckhoff 2 AS PRO's •èfióént iveefy fit/ Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: Foto Max Koot Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1