Koningin Elisabeth Amateur en plantenziekte Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 12 juni 1965 no. 3149 HET DUITSE BLOED VAN „Ik heb Duits bloed in de aderen", heeft koningin Elisabeth van Enge land tijdens haar bezoek aan de Bondsrepubliek verklaard. Inderdaad het „ben ick van Duytsen bloet" zou zij van harte kun nen meezingen. Want sinds eeuwen is Engeland geregeerd door Duitse vorsten of koningen, die met Duitse vorstinnen waren gehuwd. Eigenlijk is koningin Elisabeth nog de meest Engelse van de lange rij. Want haar vader, George VI, trouwde een Engelse vrouw, de dochter van de Graaf van Strath- more, lady Elisabeth Bowes Lyon. Maar het Duitse bloed, waaraan zij refereerde, kwam heus niet alleen van haar grootmoeder, Ma ry von Teek. Nadat in 1719 Queen Anne (van de meu belstijl)) was gestorven, kwam een achter neef van James I aan de regering, George van Hannover, die bijna geen woord Engels kende, bij voorkeur in Herrenhausen bleef wonen en daardoor de positie van het par lement tegenover de vorst uitermate ver- sterkte. Hij was de eerste van de vier opeen volgende „gekke Georges"; die over Enge land geregeerd hebben. Deze Hannoveranen waren over het alge meen geëerd noch bemind en beschouwden hun Engelse domein als een melkkoetje om een leven van uitspattingen te financieren. De enige gunstige uitzondering was Geor ge III, een man van onbesproken gedrag, die tenslotte wérkelijk krankzinnig werd. Ook hij was niet populair maar won toch in zijn laatste levensjaren de harten van de Engelsen, door zijn karakter, zijn ziekte en door de afkeer die men had van de kroon prins, die inderdaad niet veel meer was dan een losbol. Pro-Duitse Victoria. Het aanzien van het koningshuis is vooral hersteld door koningin Victoria, die huwde met Albert van Saksen-Coburg. Sindsdien werd Engeland geregeerd door het huis Saksen-Coburg-Gotha. Daar was niet veel Engels bij! Victoria was de grootmoeder van keizer Wilhelm II, die veel ontzag voor haar had. Haar dochter Alix huwde de Groother tog van Hessen, Beatrice trouwde een Prins von Battenberg. Plaar zoon, de Hertog van Gonnaught, was gehuwd met prinses Louise van Pruisen, de andere, de Hertog van Al bany, met een prinses van Waldeck Pyr- mont (familie dus van wijlen onze koningin Emma). Victoria was, vooral onder de in vloed van haar man Albert, sterk Duits of liever Pruisisch gezind en zag met vol doening, hoe Bismarck een krachtige Duit se staat smeedde, maar toen het eenmaal zo ver was, bekoelde haar enthousiasme wel een weinig en tijdens de Boerenoorlog heeft Wilhelm haar (met de beruchte Kruger-de- pêche) een lelijke kool gestoofd. Haar zoon Edward VII was, al was het al leen maar uit verzet tegen zijn autocrati sche moeder, helemaal niet pro-Duits en haalde zich een vrouw uit Denemarken. Maar George V zocht het weer in het vorst- innenrijke Duitsland en vroeg en kreeg de hand van Mary Von Teek uit Württemberg. Tijdens zijn regering brak wereldoorlog I uit en werd de band met Duitsland defini tief doorgesneden. Voortaan Windsor. De koning maakte dit duidelijk door de naam „Huis van Saksen-Coburg-Gotha" te vervangen door die van „Huis van Wind sor". Een andere opvallende naamsverande ring was die van de familie Von Battenberg, die dit verengelste in Mountbatten, het stamhuis van de tegenwoordige prins-ge maal. Ondanks zijn Engelse naam is dus prins Philip van afkomst een Duitser! Een ganse rij van voorouders van Elisa- Stopverbod op de vlucbtbermen van AUTOWEGEN Be vluchtstrook langs autowegen is allêên voor noodgevallen! Bus daar alleen stilstaan voor bijv. een lekke band. Parkeren in de parkeer havens betli was dus inderdaad „van Duytsen bloedt". Onder de regering van Victoria was de Duitse invloed goed merkbaar. Wanneer men het Victoria-monument voor Bucking ham Palace bekijkt, ziet men, dat de vorstin, die daar zo breeduit zetelt, merkwaardig veel. overeenkomst vertoont met de Miss Germania, die tijdens wereldoorlog I, ge helmd en geharnast, op de Duitse postze gels werd afgebeeld. Ze had trouwens heel lapg sterk onder de invloed gestaan van haar Duitse gouvernante Lehzen, die zij pas wegstuurde toen Albert haar niet ook als zijn gouvernante wenste te erkennenl En had Victoria een Duitse echtgenoot, Elisabeths echtgenoot is eveneens van Duitse afkomst, al is zijn naam verengelst en is met name zijn oom, Lord Louis Mountbatten, een der verdienstelijkste Engelse staatslie den en krijgsheren geweest. Sinds een halve eeuw. Het is meer dan een halve eeuw geleden, dat Engelse vorsten in Duitsland op bezoek gingen. Nog betrekkelijk kort vóór Wereld oorlog I zag men de Duitse keizer in En gels en de Engelse koning in Duits uniform samen door de straten rijden, maar kort daarna trok iedèr zijn eigen uniform weer aan en bonden zij de strijd aan met elkaar. Het is merkwaardig, dat, terwijl Engeland in twee wereldoorlogen als de „aartsvijand" was afgeschilderd (,iGott strafe Engeland!") Elisabeth zulk een hartelijke ontvangst ten deel viel. Zeker speelt hierbij een rol de in geschapen behoefte van het Duitse volk aan een „symbool", omgeven met vorstelijke pracht. De bescheiden figuur van Bundes- president Heuss kan in die behoefte niet voorzien. Maar dit koninklijk bezoek is ook een moedige poging om oude tegenstellingen op te heffen, negatieve en destructieve senti menten naar de achtergrond te bannen. Trouwens, de oude rivaliteit tussen Enge land en Duitsland heeft geen reden van be- NIEUWE SIGNALERING Door de wijzigingen in het wegenver keersreglement heeft de zogenaamde „rijstrooksignalering" een wettelijke sta tus gekregen. Dit houdt in dat alle bestuurders van motorrijtuigen van deze nieuwe metho de van signalering zoals deze reeds op rijksweg 13 bij Delft wordt toegepast op de hoogte dienen te zijn. Te meer, daar dit systeem o.a. bij de Velser- en Coentunnel zal worden toegepast. Boven de rijstroken zijn lichtbakken aan gebracht, welke door de politie vanuit een centrale post worden bediend. Wan neer hoven de rijstroken een groene, naar beneden wijzende pijl te zien is, betekent dit dat normaal verkeer op deze rijstro ken is toegestaan, d.w.z. dat normale doorgang van het verkeer plaats kan vin den. Wanneer echter boven één der rij stroken een rood (diagonaal) kruis zicht baar is, dient men onverwijld in te voe gen onder de groene pijl, omdat op deze rijstrook het verkeer in de onmiddellijke nabijheid gestermd is. Soepelheid bij het invoegen is uiteraard gewenst. Men mag althans in Delft weer de gestremde rijstrook berijden, wanneer dit door een bord „einde rij strooksignalering" wordt aangeduid. Bestuurders dienen erop attent te zijn dat deze signalering, althans op rijksweg 13, gepaard gaat met een automatisch in te stellen maximum snelheid van 50 km per uur. Via een televisiecircuit is het de politie mogelijk een gestremde rijstrook zo snel mogelijk weer vrij te geven. staan meer. Engeland is niet langer een we reldrijk, heeft geen koloniën meer, zijn vloot beheerst niet langer de zeeën. En het Wirtschaftswunder van het verslagen Duits land heeft het zegevierende Engeland nog steeds niet beleefd En waarom dan, zou men niet vriendelijk tegen elkander zijn? (Nadruk verboden). Goede raad voor de tuinier Voorkomen is beter (en goedkoper) dan genezen De liefhebberij voor bloemen en planten, groenten en fruit neemt gelukkig 'nog steeds toe. Met de groei van het aantal tuinen en de liefhebberij komen ook verschillende kwalen en ziekten, waar de tuinier mee te maken krijgt, meer naar voren. De bestrij ding hiervan ontmoet bij de liefhebber om vier redenen bezwaren. a. Veelal worden groenten, fruit en bloe men niet ieder op een afzonderlijk stukje grond geteeld, maar met elkaar gecombineerd, wat een doelmatige ziektebestrijding belemmert. b. De meeste thans gebruikte bestrij dingsmiddelen zijn merendeels giftig wat het gebruik er van in de weg staat, gepaard met het onder a ge noemde bezwaar, al streeft men naar minder giftige middelen. c. Vaak zijn er maar zeer kleine hoe veelheden van nodig, en is het niet lonend voor een- enkele vruchtboom of struik een vakman in de arm te nemen.' De nodige apparatuur ont breekt. d. De nodige kennis over bestrijdings middelen is nihil of uiterst gering, zo dat de leek niet weet wanneer en hoe hij moet spuiten of stuiven. U bent niet weerloos. Wie dit leest, zou zich zo op het eerste gezicht erg weerloos tegen alle voorkomende plantenziekten en kwalen voelen. Daarom willen wij onze lezers de weg wijzen hoe zij zich kunnen verweren. Precies zo goed als wij ons als mensen tegen verschillende kwa len kunnen verweren zonder dat de dokter er nog bij te pas moet komen, even zo goed geldt dit voor de gewassen. Aan de hand van een tiental punten met enige uitleg zullen wij u aangeven, hoe u verschillende plagen kunt voorkomen, zon der al direct toevlucht te nemen tot het toe passen van bespuitingen of bestuivingen (recept van plantendokter). 1. Maak een plantplan. Waarschijnlijk zult u er vreemd van op kijken, dat u door het maken van een plant plan ziekten kunt voorkomen, doch er be staan ziekten die in de grond achterblijven en deze kunnen in een volgend seizoen weer overgaan op dezelfde soort planten. Een zeer sterk sprekend voorbeeld is bij voorbeeld de knolvoet in de kool en aanver wante soorten. Ook de zwakbenigheid in as ters, violieren, zinnia's, koolsoorten enz. blijft in de grond achter, evenals bijvoorbeeld het wortelrot, geelziek, kwadegrondziekten e.d. in bloembollen. Bekend is ook de bodemmoeheid bij de aardappels, waarbij de vruchtwisseling zelfs wettelijk voorgeschreven is. Het plantplan beoogt nu elk jaar voor een bepaald gewas een andere plaats te zoeken, ook voor de zaai- en plantbedden. Aardappels b.v. mo gen maar eens in de drie jaar op dezelfde strook grond staan. Zorg dus voor opschui ving of verwisseling. 2. Koop ontsmet zaad. Het zaad moet vakkundig zijn (of worden) ontsmet. Dat kan coöperatief in de volks tuinen of individueel gebeuren. In de handel zijn zeer praktische strooibussen of anders zins te verkrijgen. Ziet u daar tegen op, koopt dan ontsmet zaad op een aanbevolen adres. Dit ontsmetten van zaad is gericht tegen ziekten die met het zaad mee kunnen gaan als b.v. vlekkenziekte op bonen, bladvlek- kenziekte op selderie, enz. Koop indien mo gelijk, altijd zaad onder garantie van de N.A.K.G., de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst voor Groenten. Ook het ont smetten van stokken, rijshout en dergelijke kunnen we hiertoe rekenen, daar verschil lende plagen als b.v. spint en roest hierop achter kunnen blijven. Vandaar ook een oud gezegde, dat men aan nieuwe stokken be ter bonen kan telen dan aan oude. 3. Teelt van gezonde planten. Plant b.v. geen koolplanten al aangetast door knolvoet, geen asters, zinnia's enz met zwartbenigheid, tomatenplanten aangetast door kanker. Let er bij aardbeiplanten en fruitbomen op, dat deze goedgekeurd zijn door de N.A.K.B. (Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor de Boomkwekerij). 4. Selecteer geregeld. Als u in het gezaaide of geplante afwij kende of zieke planten ontdekt, deze er di rect uithalen en vernietigen, dus niet op de grond laten liggen, ter voorkoming van ver dere besmetting. Hiertoe behoort onder an dere ook het afplukken, verzamelen en ver nietigen van zieke appels, peren, pruimen, enz. die b.v. aangetast zijn door wormsteek, schurft, monilia, enz. 5. Geen stek nemen van zieke planten. Weest voorzichtig met stekken van bes sen, chrysanten enz. Win geen planten van zieke aardbeien of onvruchtbaar materiaal. Koop dit goed liever van een vertrouwd a- dres, al kost dit dan wat meer. 6. Ruim planten. Zet de jonge planten ver vaneen, zodat elke plant zich goed kan ontwikkelen en licht en lucht voldoende kunnen toetreden. Bij een te dichte stand zullen we meer last ondervinden van schimmelziekten, smeul en rot, bijvoorbeeld de beruchte wolf in de spi nazie. Uitzonderingen hierop vormen pos telein, raapstelen en inmaakuitjes die juist om technische redenen dicht gezaaid moe ten worden. 7. Grondbewerking en afwatering. Alleen bij een goede grondbewerking en gunstige afwatering kunnen de planten vol doende diep in de grond doordringen en doardoor vlot groeien. Ze zullen dan meer weerstandsvermogen bezitten tegen ziekten en kwalen. 8. Bemesting. Voor een goede bemesting is grondonder zoek noodzakelijk, zodat de planten de voe dingsstoffen in de juiste soort, verhouding en hoeveelheid krijgen, wat een vlotte groei en een sterk gewas bevordert. Het is één keer een kleine uitgave, maar u hebt er vele jaren lang plezier van en winst. 9. Kies de passende soorten. U moet er van verzekerd zijn, dat uw planten zich onder normale omstandigheden op uw grond thuis zullen voelen, dus b.v. geen asperges op zware grond, enz. Kies daarom de voor uw grond geëigende soorten en rassen. 10. Tijdige onkruidbestrijding. Niet alleen berooft het onkruid onze ge kweekte planten van vocht en voedsel, maar ook van licht en lucht, waardoor ze maar last zullen ondervinden van allerlei kwalen (zie ook punt 6). Er zijn ook ziekten en plagen, die met het onkruid meegaan en dus een bron van be smetting vormen voor onze gewassen als bijvoorbeeld knolvoet en vreterij van de herik op koolgewassen, slakken enz. van uit sloot- en greppelkanten op onze gewassen enz. Een goede onkruidbestrijding betaalt der halve zichzelf. Wie vlug helpt Uit al deze punten zien we, dat we als Lefhebber nog lang niet weerloos staan te genover de belagers van onze planten, doch dit wil nu ook weer niet zeggen, dat we het hier nu voor honderd procent op aan kun nen komen en dat we, als we deze tien punten getrouw opvolgen, met geen ziekte meer te kampen zullen hebben. Evenmin als we ons zelf door warm kleden in de winter en maar pilletjes slikken voor ziek ten kunnen vrijwaren, net zo min kunnen we dat met de boven omschreven voorzorgs maatregelen. Toch moeten we eerst zoveel mogelijk voorzorgsmaatregelen nemen en als die niet of onvoldoende helpen, dan snel overgaan tot het bestrijden, want wie vlug helpt, helpt dubbel. Voor de liefhebber is nog meer dan bij de vakman het voorkomen van ziekten van een zeer groot belang, waar niet genoeg de nadruk op gelegd kan worden. (Nadruk verboden) Weggooi-fles met kraan voor biertappen thuis Na de met de hand te openen, en na ge bruik weg te gooien bierflesjes is er nu een nieuwtje voor de Lefhebbers van het edele gerstenat, dat vooral voor grote gezelschap pen van nut kan zijn. In de Verenigde Staten brengt een brouwerij flessen van ruim 4.5 liter (één gallon) in de handel met een plas tic en rubber sluiting, waardoor men een metalen buis met kraan kan aanbrengen. In de fles bevindt zich een kleine patroon met koolzuur: het gas wordt aan de inhoud toe gevoegd zodra men de kraan in de sluiting opent. Het schuimend vocht, dat naar het zeggen van de fabrikant alle smaak en geur heeft van getapt bier is dan gereed voor con sumptie. De fles is natuurlijk een weggooi- fles. (DIA) Bevroren maaltijden in c.a. twintig minuten eetbaar Het vraagstuk hoe in de kortst mogelijke tijd een groot aantal eters in de kantine van een groot bedrijf bijvoorbeeld te voorzien van een warme maaltijd is weer een stap nader gebracht door een dochter maatschappij van een Nederlands-Brits we reldconcern, die thans nagenoeg geheel au tomatische keukens heeft ontworpen. De zogenaamde Top Tray maaltijd is in gevroren en in alluminium folie verpakt. Zij bestaat uit vlees of kip, aardappelen en groenten. Totaal 450 calorieën. Een speciaal daarvoor gebouwde oven kan 72 maaltijden tegelijk in 20 minuten op temperatuur bren gen. Een signaal waarschuwt dat het eten klaar is. De gast ontvangt zijn „pakket" in verpakte toestand en moet dan de boven zijde verwijderen. Dat gaat heel gemak kelijk. Het onderste deel dient als bord. Na afloop van de maaltijd zorgt een transport band voor de afvoer van de gebruikte boxen. De Britse Consumer's Association, die de ze verpakte maaltijden onderzocht, vond dat vlees en groenten op deze wijze bereid en opgediend hun natuurLjke smaak goed be waard hadden, al is het eten niet zo smake lijk als een thuis met alle zorg toebereide schotel. Het grote voordeel is de enorme bespa ring op arbeidskosten: het weinige perso neel dat de „keukenmeester" nodig heeft kan het zonder enige vakbekwaamheid stel len. Dit leidt er toe dat de maaltijd veel goedkoper kan worden verstrekt dan in een „gewoon" restaurant, motel of snaokbar. (DIA) In West-Duitsland gaat jaarlijks vijl miljoen ton vergif de lucht in Luchtverontreiniging is geen specifiek Nederlands probleem. In West-Duitsland had een onderzoek tot resultaat, dat in 1964 ongeveer twee miljoen ton stof ,en roet per jaar de lucht ingeblazen wordt, maar ver volgens ook weer uit de lucht gevallen komt. Veel gevaarlijker is echter de vergiftiging van de lucht door zwaveloxyde, waarvan jaarlijks vijf miljoen ton wordt „geprodu ceerd": 35 procent daarvan komt uit fa brieksschoorstenen, 23 uit die van woonhui zen, en 42 procent wordt geproduceerd door de auto's. (DIA) Op radio- en TV-gebied is Japan Europa ver vooruit Men realiseert zich meestal niet, dat Ja pan op het stuk van radio en televisie Eu ropa belangrijk vóór is. De Verenigde Sta ten, nu ja, dat is het wonderland der tech niek, maar Japan? Het feit dat in dit land de semi-officiële zendorganisatie NHK, (die wordt betaald uit luistergelden, geen reclame) haar eerste pro gramma op de middengolf uitzeendt over 166 radiozenders, haar tweede programma over 125 zenders en bovendien 26 FM zen ders in gebruik heeft, spreekt duidelijke taal: er zijn dan ook 19.5 miljoen geregistreerde luisteraars met naar schatting 31 miljoen ra dio-ontvangtoestellen. NHK exploiteert verder 234 TV-zenders die 'n algemeen pro gramma uitzenden en 226 zenders met een educatief programma, waarnaar omstreeks 16 miljoen betalende TV-liefhebbers met rond 21 miljoen ontvangtoestellen kijken. Van deze 460 stations zenden 236 kleuren televisie uit. Ook in dit opzicht is Japan Europa ver vooruit. Deze ontwikkeling verklaart mede, waar om de Japanse industrie op het stuk van ra dio- en TV-apparatuur zulk een vooraan staande plaats inneemt. Een concern als So ny bijvoorbeeld dat zioh thans speciahseert in all-transistor-apparatuur, startte in mei 1946 met een beginkapitaal van 527 dollar. In 1964, dus nog geen twintig jaar later, had Sony een omzet van 85 miljoen dollar De fenomenale ontwikkeling van deze in dustrie zette eerst in na de uitvinding van de transistor, maar daarna ging het zo snel, dat Sony spoedig vaste voet kreeg op de A- merikaanse markt. De helft van de produktie gaat nu naar de V.S. Het concern maakt nu ook al draagbare apparaten voor kleuren-TV voor de eigen en de Amerikaanse markt, terwijl Europa aan TV-injkleuren nog niet toe is. In afwachting van een beslissing van IATA, de internatio nale luchtvaartorganisatie, bestelde onlangs de grootste Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, de PANAM voor enige miljoenen TV-apparatuur teneinde de reizigers onder weg bezig te houden. Films vertonen is na melijk door de IATA niet (meer) toegestaan. (DIA)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3