HET RODE GOUD Het voorjaar KINDER- ZOMER- SPEELGOED Boekhandel Markusse Wissenkerke VAN 1965 Burgerlijke stand Predikbeurten I ders I Rolfilms Kleinbeeldfilns Smalfilms Rapid- en Kodak cassettes Foto Markusse Wissenkerke Zie nu onze grote sortering geschikt voor buiten te spelen, aan het strand of in de huiskamer TT- Wat produceren de Russische goudvelden Het is geen eenvoudige zaak om bijzonderheden te vernemen over de communis tische goudvoorraad, die ligt opgeslagen in de zwaar bewaakte, onderaardse ge welven van de Russische staatsbank, daar ver weg in Moskou. Het is gebleken, dat het eenvoudiger is om vertrouwelijke mededelingen los te peuteren over de sowjet- raketten en de door atoomkracht voortgedreven onderzeeboten, dan over het „rode" goud. Toch .mpcht het de Berlijnse correspondent van Persbelangen gelukken over dit laatste onderwerp een aantal gegevens in handen te krijgen, welke we onze le zers niet willen onthouden. TARWE VOOR GOUD (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN (P&P)In de afgelopen zes jaren heeft de U.'S?S!IC.*goud aan het „kapi talistische westen" geleverd ter waarde van tweehonderd en tien miljoen dollar per jaar in ruil voor tarwe. *4063 vormde een waar recordjaar door de aankoop van Russisch goud voor een bedrag van ruim tweehonderd en twintig miljoen dollar. De hedendaagse heqrsers zijn blijkbaar ge stapt van de „heilige leer" van het marxis- me-leninisme en tot de conclusie gekomen, dat het goud vér boven'de ideologie verhe ven staat. Dit principe was reeds merkbaar in de dagen van Lenin, die eerst wel ver klaarde dat het edele metaal slechts kon die nen voor „opvulling van het gebit en voor de versiering van closetdeksels" doch later, zij het schoorvoetend, moest toegeven: „Zo lang het goud in de wereld nog als betaal middel fungeert, is het van het allergrootste belang om met deze waardevolle delfstof zeer behoedzaam om te gaan en haar te be veiligen tegen anderen". Wijlen Jozef Stalln? cffe' méér „zakenman" was dan Lenin, zond in het jaar 1927 een bekwaam deskundige op het gebied der goudpolitiek in de persoon van prof. Sere- browsky naar de,-Verenigde Staten met de opdracht de Amerikaanse methoden inzake de goudwinning te bestuderen. Vijf jaar la ter kwam Serebrowsky- naar Moskou terug. Hij bracht een gezelschap van 185 Amerika nen mede. Deze lieden bleken experts op dit gebied en kort daarop werd de Russische „goudtrust" Sojus Soloto opgericht, met de leiding waarvan prof. Serebrowsky werd be last. Grote groepen Amerikaanse geologen on derzochten de Russische bodem en bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog telde de „heilstaat der- proletariërs" ruim 600.000 arbeiders'werkzaam in de goudindustrie. Op deze wijze nam de U.S.S.R. haar plaats in onder de „kapitalistische" producenten naast Amerika en Engeland. De Russische arbeider bleek een goedkope kracht te zijn en irr plaats daarvan te profi teren en moderne machines ten behoeve van de goudwinning aan te kopen in het buiten land, meende Stalin het zonder hulp te kun nen stellen en zpnd-hij steeds grotere groe pen dwangarbeiders - Paar zijn goudvelden, waar voor verpozing en „vrije-tijdsbesteding" geen rum en geen whisky vloeiden en paar den in plaats van ;„play-girls" de arbeiders na werktijd bezig hielden. Het paard is in en rondom de Russische goudmijnen altijd nog meer waard dan dertig arbeiders. Na het mislukken van de zogenaamde Nieuwe, Economische Politiek (N-E.P.) kwam het „rode goud" voor het eerst op de internationale markt, waar het thans door de „kapitalistische landen" in steeds grotere hoeveelheden wordt opgekocht. Voorzichtige bexkeningen, samengesteld door deskundi gen op het gebied van de internationale goudhandel, schatten de jaarlijkse goudpro ductie van Rusland op plm. tien miljoen ons per jaar. Van 1946 af werd door het Kremlin een net van geheimzinnigheid gelegd om hun goudindustrie. De Centra. Tachtig procent der Russische goudpro ductie is te vinden in oost-Siberië, in het Oeralgebied, in Swerdlowsk, Tsjeljabinks, Bajmak en Boerimaj, Koekjabskaja, Ogskaja en Oblast. Voorts in de sowjet-republiek Ka- zachstan in het gebied van Kamenogorsk en Samarskoje, dan in west-Siberië in en om het Jenissejgebied en in de omgeving van het Kansko-Atsjinskybekken. De industriegebieden dragen daar de vol gende namen: Kemerowskaja, Berikulsky, Gorno-Altajskaja Awtonomnaja, Toewinska- ja Oblast en Krasnojarsky-Kray. Voorts ook in het zuidelijk gedeelte van midden-Siberië, voornamelijk in de omgeving Van het Baikal- meer, bij de plaatsen Bargoesin, Balej en I-ta- ka, Bodjabo en Aldan bestaat een bloeiende goud-industrie. In oost-Siberië is het cen trum ervan gelegen rondom de havenstad Magadan en in de omgeving van dc rivieren Jena, Allach-Joen, Indigarka en de Kolyma. Rondom deze rivieren bestaat het landschap uit woeste steppegebieden en oerwouden. In het Amoergebied in het zuid-oosten van de sowjet-unie gelegen bestaat een goud-indus trie, welke van oudere datum is en nog stamt uit de czarentijd. Hoge productiekosten. De Russische productiekosten liggen echter vér boven de wereldmarktprijs voor goud en men begrijpt in Moskou nog steeds niet hoe het mogelijk is dat, 'bijvoorbeeld in zuid-A- frika, waar de productie rendabel is, de goud prijs lager kan liggen dan in de sowjet-unie. Zij staat daarom, voor wat deze productie betref t, op de onderste trede van de ptoduc- tieladder. Wie de gemiddelde goudproductie per ar beider in Rusland berekent en déze gaat ver gelijken met die in de andere goud-produce rende staten, die moet de conclusie trekken, dat de arbeider in Rusland per jaar onge veer 1 kg goud produceert tegen 1,25 kg in zuid-Afrika, 3,75 kg in Canada. Maar liefst 5 tot 8 kg bedraagt de prestatie van de Noordamerikaanse arbeider in de goudin dustrie, alhoewel de „mankracht" in de Ver enigde Staten het duurst is. De gemiddelde prijs van het Russische goud per ons be draagt momenteel 166 dollar, dat is vijfmaal de wereldmarktprijs. Daarnaast bestaan dan nog de niet te verwaarlozen extra kosten, noodzakelijk geworden om dit goud tegen diefstal, en wat dies meer zij, te beveiligen. Geheimzinnigheid. Van de goudproductie in Siberië ervaart de sowjet-staatsburger hoegenaamd niets. Al les wat met goud te maken heeft vindt plaats in alle stilte en geheimzinnigheid. Over de jaren 19461962 bedroeg de pro ductie (in dollars gerekend) vier en een half miljard en daarvan verdween ter waarde van twee miljard dollars naar het „kapitalistische westen". In de periode van 19571963 werd in Rusland 7.500.000 ons goud gedol ven, waarvan 58.500.000 ons met het buiten land is „omgeruild" voor tarwe, machines en andere industrie- en investeringsgoederen. Ongeveer 19.000.000 ons aan goud, ter waar de van circa 665 miljoen dollar, is opgesla gen in de kelders van de staatsbank in Mos kou. Het eerste halfjaar van 1964 verkocht Mos kou aan het buitenland gpud ter waarde van 350 miljoen dollar. Daarna zakte de verkoop en vanaf die tijd wordt dit goud door de staatsbank vastgehouden en toegevoegd aan de reserves, die thans een totale waarde zal hebben van twee en een half miljard dollar en dat wil dus, politiek gezien, zeggen dat vooralsnog niet gevreesd moet worden voor een „socialistische zege" ten opzichte van het westen. Vooralsnog poogt het Kremlin om het „ro de goud" in te ruilen tegèn broodgraan, on der meer afkomstig uit Canada en voor ma chines uit de Verenigde Staten. (Nadruk verboden). „Een droge maart, een natte april, dan doet de landman wat hij wil" luidt een oud weerrijm en ook dit jaar is weer eens aan getoond, dat zulke rijmen alleen maar folk loristische betekenis hebben. Het gaat er im mers maar om, hoe nat april dan is en welke temperatuur er bij past. De bedoeling van het rijmpje is: een droge maart kan de bouw- boer in staat stellen zijn voorjaarswerkzaam heden af te maken en april moet zacht en vochtig weer brengen voor de veehouder, die in de grasmaand nu eenmaal graag de gras- groei op gang ziet komen. Met maart liep het wel los. Koude in maart is niet zo erg, als het maar droog is. Maar april is buitengewoon slecht geweest, op een paar uitzonderlijk warme dagen na, en de eerste helft van mei was net eender. Dat heeft grote gevolgen gehad. De gras- groei was wat aan de late kant, maar vooral op het bouwland is men hier en daar in noodsituaties gekomen. April was zó nat, dat goed bewerkte en bezaaide stukken bouw land werden herschapen in plassen, waar eenden cn meeuwen zich vermaakten, maar het gewas verrotte. Het komt er op neer, dat vele honderden hectaren opnieuw bewerkt en ingezaaid moesten worden en hier en daar is men er nóg mee bezig. Zo ziet men, dat een mee- of tegenwerkende natuur nog altijd veel in vloed heeft, en soms zelfs meer dan alle cul tuurtechnische maatregelen en wetenschap pelijke voorzorgen. De dure aardappelen. De stadsbewohèr heeft ook bemerkt, dat er iets mis was. Niet bij de groenten, want de voorjaarsgroenten teelt men toch hoofd zakelijk onder glas, maar bij de aardappe len. De prijzen van de oude zijn opgelopen tot 40 en zelfs 45 cent per kg, dat is het vier voudige van de najaarsprijs. Wie een winter voorraad had aangelegd kan er plezier van hebben, maar vele stadsbewoners hebben daar geen gelegenheid voor óf zij berekenen de voorraad verkeerd, met als gevolg dat zij in die peperdure tijd nog bij moeten kopen! De nieuwe aardappelen zijn er, zeker. Zo genaamd waren ze er twee dagen eerder dan vpjcig jaar, van de koude grond. Maar deze pjfar bakjes kriel, met kunst- en vlieg werk tussen rietmatten of op beschutte hoek jes geteeld, zeggen natuurlijk niets. Men moet letten op het tijdstip, waarop de prijs der nieuwe aardappelen die van de oude doorkruist. Om dit duidelijk te maken wij zen we er op, dat de oude een maand gele den ongeveer een kwartje de kilo waren. Het gaat nu om het tijdstip, waarop de nieuwe aardappelen eveneens deze prijs na deren. Dat tijdstip zegt iets over vroeg of laat. Welnu, het zal dit jaar wel een maand later komen dan vorig jaar. De grotendeels nog ingevoerde aardappelen hebben nog geen betekenis; de prijs ligt vaak rond een gulden de kilo. Geen ingrijpen. Elk voorjaar, als de aardappelprijzen op lopen, weerklinkt het geroep van de consu ment, dat de regering moet ingrijpen. Daar tegen komt dan prompt weer fel verzet van de handel en ook wel van de teler. De reden ligt voor de hand. Afgelopen na jaar waren de prijzen slecht. In zo'n geval trekt de regering zich terug en het heet dan, dat men het areaal maar moet aanpassen aan de behoefte en de mogelijkheden van uitvoer. Het kwalijke is echter, dat niemand die binnenlandse behoefte kent (die hangt immers sterk af van het tijdstip waarop de nieuwe aardappelen betaalbaar worden). De uitvoermogelijkheden wisselen van maand tot maand. Het erge is, dat niemand de telers kan aanraden alle aardappelen maaT in te kui len of in de geventileerde bewaarplaatsen te storten. Het kan n.l. best zijn, dat het prijs verloop zo is, dat de kosten daarvan niet eens worden vergoed. En dan begint de noodlottige kringloop te werken. De bouw- boer wil niet afleveren omdat hij zijn be- waarkosten niet vergoed krijgt. Hij houdt zijn aardappelen vast, maar het voorjaar komt in zicht en daarmee ook de redelijke prijs voor nieuwe aardappelen. Op 't laatst moet hij dan wel ruimen en het spreekt vanzelf dat dan de geldelijke opbrengst wel eens bijzonder slecht kan zijn. Anderen zijn wat handiger en slagen er in meer te profiteren van de markt. Maar het is duidelijk, dat het absoluut onmogelijk is alleen in te grijpen als de prijzen oplopen en niet als ze verliesgevend zijn. Doet de rege ring dat, dan breekt zij onze teelt af en zul len wij weldra grote hoeveelheden moeten invoeren, omdat dan maar weinig telers be reid zullen zijn aardappelen te poten. Regulering. De regering heeft echter nog wel andere middelen ter beschikking. Allereerst heeft zij Brussel.gevraagd het invoerrecht op aard appelen tijdelijk buiten werking te mogen stellen. Dit recht bedroeg 12,4 en de aan vraag is direct ingewilligd. Als nu de prijs in de omringende landen lager is dan bij ons, vindt invoer plaats. Maar noch België noch Duitsland zitten dik in de aardappe len. Als het hier koud en nat is, is het ginds n.l. niet mooi weer, in het algemeen gespro ken. Vandaar dat alleen kans op invoer be stond van buiten de E.E.G. Inderdaad heb ben Polen en Denemarken wat geleverd. Andere maatregelen zijn: de kwaliteitsei sen te verlagen. Als eetaardappelen moeten de knollen een bepaalde maat hebben (35 mm vierkant, nu 28 mm) en men kan de voorschriften ten aanzien van gebreken en afwijkingen verzachten. Ook dat is geschied. Het wgs echter al te laat in het seizoen om daar nog veel van te kunnen verwachten. Het gevolg was, dat de prijs tóch nog hoog opliep. Is de termijnhandel een stabiliserende fac tor of is zij zuiver speculatief? Bij aardap pelen is de situatie bekend: de oplopende prijzen worden door de handel bepaald niet met lede ogen aangezien. Wie betaalt? Men kan aanvoeren, dat het belang van de consument bij dit alles in het gedrang komt en dat de boer van de oplopende prij zen maar ten dele profiteert, n.l. voor zover hij nog voorraad heeft. Beide zijn waar. Wat de consument betreft kan men zelfs rustig stellen, dat de nu reeds afnemende tendens in de markt veel te laat in zijn beurs voel baar wordt de stijging echter des te eer der. Beslissend is de vraag, of men de aardap pel nog zon grote plaats moet toekennen als vroeger, toen hij volksvoedsel nummer ;één was. Jiet zetmeel dat de aardappel in ons menu levert (de vitaminen kan men aan het eind van de rit gerust totaal verwaarlo zen) kunnen ook wel door tal van andere produkten worden geleverd: rijst, sago, ha vermout, andere graanderivaten enz. 't Is al leen de eetgewoonte van aardappelen met groente en vlees, die de dure knol een sleu telpositie geeft, ofschoon het verbruik per hoofd elk jaar verder daalt. Men kan daarom rustig stellen, dat dé dure aardappelen in het voorjaar altijd wel een twist-aardappel zullen blijven. Er zijn vele oplossingen mogelijk, maar ze hebben elk hun voordelen en nadelen. Men weet wel ongeveer hoeveel wintervoorraad er bij de consument is opgeslagen; men kent het ver bruik. Maar wat men zelfs in maart nog niet weet is: het tijdstip waarop de nieuwe aard appelen betaalbaar worden. Deze economi sche speling der natuur is onvermijdelijk. (Nadruk verboden). KORTGENE Geboren: Jan Jacob, z.v. Cornelis L. Kooman en Pieter- nella J. de Munck; 7 mei Joost Herman Willem, z.v. Willem H. Pompert en Petronella J. de Bie; 29 mei, Lena, d.v. Leen- dert van der Maas-en.-Maatje G. Rommers. Ondertrouwd: 11 mei, Adri- aan C. Karelse, 25 jaar te Mid delburg en Martina L. Welle- man, 20 jaar; 21 mei, Marinus J. Karman, 20 jaar en Geer- truida P. van Gilst, 18 jaar; 28 mei, Johannes S. van Ham, 28 jaar te Vlissingen en Adriana M. de Smit, 22 jaar. Getrouwd: 28 mei, Adriaan C. Karelse, 25 jaar te Middel burg en Martina L. Welleman, 20 jaar. Overleden: 14 mei, Neeltje P. Leendertse, 79 jaar, e.v. Willem Geelhoed; 15 mei, Krijn van den Hoven? 80 jaar, e.v. Dina Serier; 31 mei, Geer- truida Ruissen, 84 jaar, w.v. Marinus Sinke.r; - u WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JUNI 1965 5 Zaterdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag Hoog Laag 7:03 0.01 19.28 12.31 8.02 1.01 20* .25/ 13.36 9..06 2.06 21.34 14.46 10.17 3.14 22.45 15.59 11.00 4.25 23.22 17.03 1148 5.23 0.2-1 17.49 12.44 6.09 1.17 18.36 Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304, b.g.g. 008 bood schappendienst. voor zondag 6 juni 1965 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. Nauta uit Middel burg. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2:30 uur de heer Kraak. Ned. Herv.' Kerk Kats 10 uur bediening H. Doop, ds. L. J. C. Visbeek en ds. J. Vis- beek en 2 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Van den Bosch. Ned. Herv. Kerk Colijnsplant 10 uur ds. Van Dam en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Van der Heiden en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds.. Van Aller en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Golijnsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref.. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Kerk Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. 2e Pinksterdag, 10 uur lees dienst. R.K. Kerk Kamperland H. Missen (op zondag) 8 en 10 uur in Camping „De Mo lenhoek" bij dorp Kamperland. Op woensdag 9 ju- X ni a.s. hopen onze X X ouders en grootou- 'i* Jac. Dieleman en I-I J. Dieleman - Wisse Ijl hun V X. 45-jarige X echtvereniging te herdenken. ♦j' Dat zij nog lang ge- spaard mogen blij- X ven, is de wens van X hun dankbare X kinderen en ♦j> kleinkinderen. Kamperland, 't Hof Dijkzicht. X Gelegenheid tot fe- liciteren van 67 x uur in hotel „Kam- perduin", De Ban- jaard, Kamperland. X f in zwart-wit, kleur en| dia Algemene kennisgeving. Heden werd van ons weggenomen, nog vrij onverwacht, onze innig geliefde en zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Geertruida Ruissen (wed. van M. Sinke), in de ouderdom van ruim 84 jaar. Sterke de Heere ons in dit zo smarte lijk verlies. Namens de familie Sinke. Kats, 31 mei 1965. Noordlangeweg 18. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 3 juni j.l., des namiddags om 2 uur. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervon den bij onze 45-jarige echtvereniging, zeggen wij, mede namens onze kinderen en kleinkinderen, hartelijk dank. A. M. Faasse. J. Faasse - Meulenberg. Kamperland, juni 1965. Molenweg 65. Werpringen, ballen, vliegers, ratelvliegtuigen, borduurdozen, kralen, waterpistolen, schepjes, emmertjes, zandzeven, plastic blokkendozen, rubber pieppopjes, linnen valkvliegers, kwartetspellen, colliers,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 4