NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WEDGWOOD AYO GURKHALI! Plouvier heeft DE schoenen KIJKJE BIJ NU TEGEN INDONESIËRS No. 3148 Zaterdag 5 juni 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen WERELDBEROEMDE AARDEWERKFABRIEK In 1730 werd in Burslem (Stafford shire) Joshua Wedgwood geboren, telg uit een geslacht van aardewerkfabri kanten, die met zijn fabriek Etruria de grondslag legde voor de uitgebrei de aardewerkindustrie, die thans de streek rondom Stoke-on Trent be heerst. Tot 1950 zou deze fabriek, die in de loop der jaren Wedgwoods porselein en aardewerk naar alle windstreken der aarde verzond, in gebruik blij ven. Toen in juni van dat jaar Etru ria haar poorten sloot, had een lid van de zevende generatie der Wedg woods, eveneens Joshua geheten, ech ter reeds een ultra moderne fabriek geopend, waarmee hij de rijke tradi tie van zijn geslacht voortzette. Wedgwood, een begrip in de hele wereld. De moderne Wedgwoodfabriek vinden wc in het aantrekkelijke Barlastonpark, een be boste, frisse landstreek, afgewisseld met wei landen, ver weg van de stoffige, rokerige steden. Wedgwood zelf is een „schone" fa briek, want er wordt alleen van elektrici teit gebruik gemaakt. We zullen trachten iets weer te geven wat daar allemaal omgaat, maar wij willen gaarne vooropstellen dat wij meer gelet hebben op het spel van handen en voorwerpen en op het ritme van de ar beid, dan op de ongetwijfeld vernuftige ma chines. De fabriek heeft zes elektrische tunnel ovens en de portier vertelde ons vol trots, dat Wedgwood de eerste was in Goot-Brit- tannië die ze in gebruik nam. Het aarde- cfelaar Zie hem daar weer eens turen, Rasechte hengelaar; Hij vindt de maand van juni De mooiste van het jaar. Hij heeft zijn winterslaapje Geëindigd in april, En zat de hele meimaand Al geen minuutje stil. Zijn dobbertjes verzorgend, Zijn leefnet en zijn snoer, Hoort hij nu weer het loeien Der koetje van de boer. Hij kent de beste stekkies, Weet waar een snoekje staat, Tracht vissen te verschalken Aan een dun nylondraad. Hij is nooit opgewonden, Tenzij bij twintig pond, Dan, van de puurste vreugde, Gaat hij haast door de grond. Dat mag juist niet gebeuren, Want hij moet in de krant, Zijn vangst, staart naar beneden. Trots in zijn rechterhand. Daar hangt het dier te hangen, Dat hem geen cent misdeed, Doch aan de sport van 't vissen Tenslotte overleed. Men weet dat vissen stom zijn, 'tls ook wel goed misschien: Je mocht eens van ze horen Hoe zij de mensen zien Wij zijn met de beschaving Soms rijkelijk bedeeld; Ook naar het vissenoordeel Van karper, baars en zeelt (Nadruk verboden). Jaap Mijderwijk. werk dat gebakken of geglazuurd moet wor den, wordt keurig opgestapeld op kleine wa gentjes, de openingen er tussen worden op gevuld met fijn wit zand en dan worden ze geheel automatisch door de ongeveer hon derd meter lange oven gevoerd. Voor ver glaasd aardewerk duurt dit zeventig uur en als het wagentje, dat natuurlijk vuurvast is, er aan de andere kant uitkomt, is het aar dewerk voldoende afgekoeld om in han den genomen te kunnen worden en kan men er dadelijk aan verder werken. Maar de portier had mij eigenlijk wat op het verkeerde pad gebracht, want bij die ovens komt men pas later „Jasper". Wanneer men de febriek nadert, raakt men werkelijk onder de indruk van de rus tig, typisch Engelse omgeving, zoals men die vooral op het Britse platteland nog kan vinden. Maar in de Wedgwood fabrieken, waar tweeduizend mensen werken, heerst een woelige bedrijvigheid. Vlak voor de oorlog steeg de vraag naar „jasper" plotseling weer enorm. Dit jasper aardewerk is versierd met reliëfjes, in een haast doorschijnend wit, van klassieke fi guurtjes en afbeeldingen, veelal gemaakt naar het voorbeeld van Etruskische kunst, en guirlandes van bladeren, takjes en bloe men, die uiterst precies gevormd zijn van speciale klei. Het is een fascinerend schouwspel de be kwame vrouwelijke en mannelijke werk krachten hun geroutineerde spelletje te zien spelen met klei, vorm en gereedschap. In zeer kleine vormen worden de klassieke fi guurtjes en miniatuur guirlandes, vazen, kopjes, schalen, ringen, oorknopen, hangers en dergelijke gemaakt, om er dan met een handig gebaar vlug te worden uitgewipt. Dan wordt het te versieren voorwerp, dat reeds gevormd is van klei, maar nog niet gebakken, bevochtigd en drukt men met be hendige vingers de losse versierinkjes op hun plaats, hetgeen een uiterst precies werk is en vaak van vader op zoon, van moeder op dochter overgaat. Het voorwerp heeft, als het gereed is voor de oven, een grauw ui terlijk. Pas in de oven zal dit doffe, onge glazuurde jasper de diepzwarte of de dof lila, olijfgroene of hemelsblauwe kleur ver krijgen, die het is toebedacht. Een wonder. Van deze bekwame „omamenters" en hun priegelwerk komen we langs de vormers, die nog op een draaischijf van een brok klei hun vazen en andere voorwerpen boetseren, al wordt de schijf dan ook elektrisch aange dreven. Het is een wonder te zien hoe tus sen hun bewegende handen precies de vorm van de vaas of schaal ontstaat, die ze zich hadden voorgenomen te maken. Van de vormers verder naar de borden-, bekers-, potten-, schalen- en kopjesmakers, die, hoewel al veel meer gemechaniseerd, toch nog aardig werk met de handen heb ben. Hier is de maker geen ontwerper meer, maar een handig bestuurder van een machi ne. Het aanbrengen van de oren en oortjes aan potten, kopjes en schalen is weer een kunstwerk dat door anderen wordt verricht. Dan komt men bij de „decorateurs",, die de randen en versieringen en motieven meestal met een transferrand op de voor werpen aanbrengen. Pas dan komt men bij de ovens en krijgt men te zien waar het aardewerk dat geglazuurd moet worden, zijn onderdompeling krijgt voor het in de glazuuroven gaat. De kneusjes. Bij een andere afdeling wordt het aarde werk en porselein dat klaar is, aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen, want er mag geen foutje over het hoofd worden gezien; de niet zo erge kneusjes worden eens per maand voor een veel lagere prijs aan het personeel verkocht. Aan het eind van de rondgang komen we in een gedeelte van de fabriek waar men een goed overzicht krijgt van de grote verschei denheid van gebruiks- en kunstvoorwerpen die Wedgwood maakt en ziet men ook dui delijk hoeveel verschillende motieven en randen Wedgwood gebruikt, van klassiek tot modern. Toen w'e langs de uitstalkasten in de gan gen liepen, waarin het aardewerk en por- De Portland-vaas mét jasper reliëfs. selein staat uit alle periodes tot op deze dag ontdekten we daar b.v. een paar stukken van het servies dat gebruikt is voor het kro ningsbanket van koningin Elisabeth, en ver der o.a. enige vazen van Black Basalt met van de Etrusken afgekeken versieringen. Al de mensen die een aandeel hebben ge had in het tot stand komen van deze voor werpen, hebben we dan nog lang niet ge zien. We denken aan de mensen in het re- searchlaboratorium en de vele kunstenaars Singapore - Maleisië (P&P) Elk jaar wanneer de zaaitijd achter de rug is, komt een klein groepje Engelse recruteringsoffi- cieren naar het bergland van Nepal. Zij zoeken onder de jeugdige bergbewoners toe komstige militairen ten behoeve van het Britse leger en elk jaar hebben zij weer veel jeugdige Nepalezen bereid gevonden om een verbintenis van vier jaren troependienst bij de Britten aan te gaan. Sedert 1815, toen het voortbestaan van Nepal als zelfstandige staat op het spel stond, heeft Engeland Nepal militaire steun beloofd in ruil voor vier bataljons zogenaam de Gurkha's, Nepalese soldaten die in Brit se dienst traden. Van dat tijdstip af telde men onder de vele Britse eenheden vier ba taljons koffiekleurige soldaten, klein van stuk, ijzersterk, lenig en behendig, waarvan al spoedig de roep uitging, dat zij hoorden tot de beste en betrouwbaarste soldaten ter wereld. In de praktijk bleek wel, dat overal waar Gurkha's werden ingezet geen gras meer groeide. De Gurkha zag men in Hong kong, in India, op Korea en in Birma en al tijd weer is deze soldaat belast met speci ale taken en opdrachten. Keurcorps voor guerilla. Na een nauwkeurige selectie en een stren ge medische keuring komen de jonge Nepa lezen naar speciale Britse opleidingsscholen en krijgen daar gedurende een jaar hun mi litaire vorming, gevolgd door een speciale opleiding aan één der zogenaamde guerilla- scholen buiten Engeland. We troffen deze beroepssoldaten bij uit nemendheid thans in Maleisië aan, waar zij Indonesische infiltranten moeten opwach ten. Wat ons opviel was wel dat zij door hun morele en godsdienstige opvatting in een oorlog hun handwerk zien en het sneuvelen op het slagveld op de koop toe nemen. Bo vendien hebben de Gurkha's naam gemaakt als scherpschutters, naarrt gemaakt ook als uitstekende verchters, vooral van man tegen man. Overduidelijk bleek zulks tijdens de oorlog tegen Japan. China geremd! Het Koninkrijk Nepal is ongeveer zo groot als Zwitserland en wordt omgeven door lan den als India, Tibet, China, enz. De hoofd stad is Katmandu. Het land is moeilijk toe gankelijk en wordt beheerst door de zui delijke ketens van het Himalaya-gebergte. De bewoners kennen er de sub-tropische en ontwerpers van zowel vormen als ver sieringen. Als men bedenkt dat er soms wel 600 tekeningen nodig zijn voor één complete serie serviesgoed, snapt men pas hoeveel werk ook zij verzetten. Wedgwood I. Buiten op het pleintje vóór de fabriek stonden we plots voor het bescheiden stand beeld van Joshua Wedgwood, de stichter van dit welvarende bedrijf. Deze man, die met een eenvoudig atelier begon, kreeg reeds bij zijn leven grote op drachten van vorstelijke presonen. De be- roemste order die Wedgwood ooit heeft uit gevoerd in crèmekleurig aardewerk, was een gecombineerd diner- en dessertservies, be steld door keizerin Catharina II van Rus land. Het bestond uit 952 stuks, beschilderd met 1244 verschillende Engelse landschap pen en kwam in 1774 gereed. Dit servies zal globaal geschat ongeveer 3000 Engelse pon den hebben gekost. De opmerkelijkste creatie die Wedgwood destijds in jasper heeft geleverd, was de Port land-vaas, een kopi van de Barberini-vaas. De oorspronkelijke, die nu in het British Museum staat, dateert waarschijnlijk uit 50 na Christus en is, zo veronderstelt men ge maakt in Alexandrië. De Graaf van Portland die de vaas bezat, leende hem aan Wedg wood om hem na te maken. Na jarenlang experimenteren kwam de kunstenaar in 1790 met het eerste exemplaar voor het voetlicht. Wedgwood maakte ook veel medaillons met afbeeldingen van de groten uit zijn tijd, niet alleen van koninklijke personen, maar ook van Shakespeare, Voltaire, Rousseau en vele anderen. Hij stierf in 1795 en liet een groot fortuin na. Zijn nageslacht heeft zijn groots pionierswerk in dezelfde geest voort gezet en de naam Wedgwood tot een begrip in de gehele wereld gemaakt. (Nadruk verboden) hen niet bij. Wie door deze Napalezen wordt verrast, krijgt niet eens meer de tijd ook maar om hulp te roepen. Spartaans. Welke eigenschappen bezit de Gurkha dan wel en vanwaar komen deze, zo vroegen we ons terecht af. De (Spartaanse) ei genschappen van deze soldaat zijn als het ware te danken aan een combinatie van we zenskenmerken, die de Nepalees bij zijn geboorte fëeds meekrijgt. We denken in het bijzonder aan het klimaat met de broeihitte en lijnrecht daar tegenover de bittere koude waarmee hij wordt geconfronteerd als iets onontkoombaars. De bevolking leeft in hoofdzaak van de landbouw, die wordt uitgeoefend in de o- pen lucht. Wegen en vervoermiddelen zijn in dat land onbekend, alles gaat aldaar te voet en voor een voetmars van een zestig kilometer per dag draait een Nepalees zijn hand nit?l om. Het lichaam wordt daardoor gehard in weer en wind en de bewoners zijn, mede tengevolge van de voeding, bestaande uit rauwe groente en wat vlees en per dag twee porties rijst in water gekookt, taai ge spierd en lenig. De Gurkha is klein van postuur (1.50m) en een uitstekende bergbeklimmer: de man nen groeien op met het geweer in de hand en de kukri in de gordel en zij weten beide wapens uitstekend te benutten, vooral in de regelmatig terugkerende gevechten met de, het land afstropende roverbenden uit de na buurlanden. Soldaat worden is voor iedere Gurkha een geheiligde traditie en het uni form draagt hij gaarne en met ere. Hij acht dat een noodzakelijkheid, ook al omdat zijn vader het ook droeg. Het militair zijn groei de uit tot een familietraditie. In de tweede wereldoorlog dienden in de Engelse legers ongeveer 200.000 Gurkha's, waarvan er 24.000 in gevechten tegen de vijand sneuvelden. Nu zijn Gurkha's naar Maleisië gekomen om in de eventuele strijd met Indonesische infiltranten in te grijpen, waar dit van hen wordt verlangd: hard, on hoorbaar en doeltreffend. (Nadruk verboden) Ganzcpoorfstraat 21, Tel. 6535 - GOES „DE GURKHA'S KOMEN" (Van onze correspondent) hitte en de bitterste koude. De bevolking leeft voornamelijk van de landbouw. Het land bestaat uit bêrgland en de in het zuiden ge legen broei-hete moerassige laagvlakte, „Te- rai". Wijlen Nehroe van India kende de waarde en de gevechtskracht van de Gurkha's, ei genschappen die ruim een jaar geleden vooral naar voren kwamen tijdens de ver bitterde gevechten van man tegen man in de grensoorlog tussen de legers van rood-" China en die van India. Nehroe deed toen geen beroep op Amerika en Engeland, doch wendde zich om (militaire) hulp tot de ko ning van Nepal en deze zond.Gurkha's. De Indiase strijdkreet: „Ayo Gurkhali" (de Gurkha's komen) was voor de Chinese soldaten het sein voor een overhaaste vlucht De rode soldaten van Mao weten, door bit tere ervaring wijs geworden, dat het voor hen veiliger was om terug te trekken op vei lige, goed bewaakte en te verdedigen stel lingen, daar in het onoverzichtelijke vijande lijke gevechtsterrein, vol moerassen, snelstro- mende riviertjes, öndoorzichtbare en veelal doornige struiken en geboomte, de Gurkha's dankbaar gebruik konden maken van alle natuurlijke hindernissen. Hun werkwijze Reeds menigmaal werd een nietsvermoe dende tegenstander door een in actie zijnde Gurkha geruisloos besprongen en eveneens geruisloos neergestoken met de traditionele kukri, de Gurkha-dolk (lengte 40 cm) of er viel plotseling een schot, afkomstig uit een terrein wat even tevoren nog was „uitge kamd". Het schot werd veroorzaakt door een karabijn van een Gurkha in dekking en de kogel trof de tegenstander altijd in het hoofd of in de borststreek. Het schot van een Gur kha betekende altijd de dood. Veldmaarschalk lord Slim, die tijdens de tweede wereldoorlog de bloedige veldtocht in Birma leidde en onder wiens bevel de Gurkha's aan de zijde der geallieerden ope reerden, kon van zijn soldaten vele staaltjes van moed, doortastendheid, zelfopoffering en gevechtswaardigheid vertellen. De Gurkha is al sluipschutter vóór hij ken nis maakt met de militaire dienst; hij leert dat thuis reeds. Vijandelijke wachtposten en eenzame schildwachten weet hij geheel on hoorbaar te benaderen en te bespringen en de kukri doet dan eveneens onhoorbaar de rest. De Chinezen weten, dat de Gurkha's nimmer gevangenen maken, dat is er bij VIDEOCORDER MAAKT ZELF OPNEMEN VAN TV-PROGRAMMA'S MOGELIJK Reeds geruime tijd is het mogelijk, voor TV-uitzendingen gebruik te maken van op de band vastgelegde signalen zowel voor het •beeld als voor het geluid. In de studio's maakt men daarvan een ruim gebruik. De apparatuur die daarvoor gebruikt wordt is echter omvangrijk en wat nog belangrijker is, zeer kostbaar. Voor gebruik door particu lieren komen deze apparaten niet in aan merking. Thans echter brengt de bekende Japanse pionier op het gebied van radio en TV, Sony Corporation, een apparaat op de markt dat het een ieder mogelijk maakt, eigen opna men, met behulp van een speciale camera vervaardigd, op de TV te vertonen. Het is mogelijk met één tape gedurende 75 minu ten opnamen te maken. De installatie is niet onhanteerbaar, al weegt zij 67 kg. Het front is 43 cm breed bij 45 cm hoog. Met deze ap paratuur is het mogelijk, in de huiskamer „eigen" TV-uitzendingen te verzorgen. Op eenvoudige wijze is aansluiting op het huis kamertoestel mogelijk. De gesychronyseerde beeld-geluidopname garandeert een perfec te weergave. In Europa is dit toestel, de Vi- deocorder, thans voor het eerst voor een aan tal geleerden gedemonstreerd. In Japan en Amerika is het reeds in de handel en wordt er, vooral ook voor onderwijsdoeleinden, een ruim gebruik van gemaakt. Apparaten ge schikt voor gebruik op de in Europa ge bruikelijke toestellen zullen binnen afzien bare tijd ook hier verkrijgbaar zijn. De prijs ligt binnen het bereik van vele TV-bëzitters. (DIA) WIE LANGER IS, HEEFT MEER SUCCES Bestaat er verband tussen lichaamslengte en succes in het leven? Men zou opper vlakkig zeggen: neen. Er zijn in de wereldgeschiedenis belang rijke figuren geweest, die bepaald klein van stuk waren (Napoleon, Einstein) en anderen, die zich onderscheidden door hun lengte (Lincoln, De Gaulle, om er twee te noemen). Een Amerikaans tijdschrift stelt nu, dat langere mensen in het algemeen een betere kans hebben in het leven dan kleinere. Van de laatste 23 Amerikaanse presidenten wa ren er maar twee kleiner dan de gemiddelde Amerikaan, wiens standaardmaat 1.73 is. Tal van groepen personen uit diverse beroepen werden onderzocht. Men vond in het alge meen dat de groten het beter doen dan de kleintjes. Wij kijken voortaan onze landge noten boven de 1.80 met meer respect aan! (DIA)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1