NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Plonvier heeft DE schoenen op de kleuterleeftijd RUILVERKAVELINGS- NIEUWS No. 3147 Zaterdag 29 mei 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertènties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De voltallige raad werd j.l. woensdag voorgezeten door waarnemend burgemees ter P. J. Bom. Na de opening werden de notulen onver anderd vastgesteld waarna een aantal inge komen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Mevrouw Janssen werd hierna met 6 tegen 5 stemmen aangewezen als waarnemend wethouder. De voorzitter deelde mede, dat aan de heer Minderhoud, op diens verzoek, eervol ontslag wordt verleend als vakleraar tekenen aan de Ulo-school. Door b. en w. zijn via Gedeputeerde Sta ten diverse pogingen ondernomen toewij zing te verkrijgen tot het bouwen van een aantal woningen. Het bleek voor Gedepu teerde Staten niet mogelijk hieraan te vol doen. Op de vraag van het lid Contant naar de zogenaamde ratiobouw antwoordde de voorzitter dat dit voor Kortgene een uto pie is, men mo'et dan minstens 300 huizen tegelijk bouwen. Het lid Van der Weele merkte op dat, wanneer van bovenaf meer vrijheid gegeven werd, er ook meer ge bouwd zou kunnen worden. Door al de stroeve bepalingen is in deze gemeente een timmerman praktisch zonder "werk komen te zitten. Volgens de voorzitter doet b. en w. alles wat in haar vermogen ligt om bouwvolume te verkrijgen, maar de toewij zingen moeten van bovenaf komen. Volgens Van der Weele zijn er te Colijnsplaat zeker 200 woningen die niet meer voor bewoning in aanmerking komen. Deze vallen uitein delijk de recreatie toe, met nu reeds als ge volg dat jonge mensen naar elders trekken. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de Planologische Dienst accoord kan gaan met de plannen van de familie Van Damme om in de Adriaanpolder een camping-terrein te creëren waarop een 75-tal weekendhuisjes Tot slot deelde de voorzitter mede, dat een aantal vissers te Colijnsplaat de door hen bewoonde woningen willen kopen. Het lid Van der Weele bleek voorstander van verkoop te zijn aan mensen die daarvoor in aanmerking komen. B. en w. zijn, gezien de daarvoor gestelde normen, tegen deze verkoop. De raad ging hierna accoord met de door Gedeputeerde Staten voorgestelde herzie ning van de wethoudersbezoldiging per 1 ja nuari 1965. De nieuwe bezoldiging komt neer op 2292.— per jaar. De werkzaamheden van de schoonmaak ster van het gemeentehuis zullen in den ver-, volge betaald worden op uurloonbasis. Z.h.s. werd een verordening vastgesteld tot wijziging der Algemene Politieverorde ning, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt dat door de politie kan worden opge treden tegen het achteloos wegwerpen van kleine voorwerpen, zoals blikjes, flesjes of papiertjes. Besloten werd om als lid toe te treden tot de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van het Instituut voor Bestuurswetenschap pen. De hieraan verbonden kosten zijn 550 per jaar. Een administratieve wijziging van het raadsbesluit tot het verkopen c.q. het uitge ven van eeuwigdurend erfpachtsrecht op ter reinen in het uitbreidingsplan aan het Veer- se Meer aan Van der Vorm's Aannemings bedrijf N.V. te Rotterdam werd z.h.s. goed gekeurd. Eveneens werden z.h.s. goedge keurd een eerste wijziging van de begroting voor 1965 en een eerste wijziging van de begroting voor 1964. Bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten wordt een geldlening van 225000 aangegaan voor de tijd van 25 jaar en tegen een rente van 57/s Deze geldmiddelen zijn nodig voor het bouwrijp maken van uitbreidingsplannen te Kortgene en Colijns plaat, het aanleggen zwembad e.d. De ge meente is een bedrag toegewezen van 350.000.waarvan 125.000.is be stemd voor een door de gemeente te garan deren geldlening aan de Stichting „Pensi on-Tehuis Noord-Beveland". Aan de Z.L.M. zal een preceel grond, groot ongeveer 5180 m2, aan de Bernhard- straat te Kortgene, in optie worden gegeven tegen een vergoeding van 500.per jaar. De Z.L.M. wil daar t.z.t. een landbouwhuis- houdschool laten bouwen. Voor het doen van herstelwerkzaamheden aan de ambtswoning van het hoofd dei- school te Kats werd een crediet beschikbaar gesteld van 700. Voor het aanleggen van een zwembad te Kortgene werd een crediet geopend van 210.000.waarvan 7.5 °/o als subsidie door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is toegezegd. 25 mei zal tot openbare aanbesteding worden overge gaan. Het lid Verburg informeerde naar de toegangsweg naar dit zwembad, waarop de voorzitter zeide dat gedacht wordt aan as falteren en uitwijkplaatsen. Voor het maken van een zwemgelegenheid te Colijnsplaat werd een crediet geopend van 6700.Getracht zal worden dit werk in eigen beheer uit te voeren. Voor het uitvoeren van het beplantings plan in het bungalowpark te Kortgene werd een crediet beschikbaar gesteld van 69000 waarin door Staatsbosbeheer een subsidie is toegezegd van 31630.Bij de bespreking die hierover volgde zou het lid Marcusse gaarne zien dat de eigen Technische Dienst, waar mogelijk, ingeschakeld zal worden. Een crediet van 13.000.werd beschik baar gesteld voor het uitvoeren van straat werk te Kortgene en te Colijnsplaat. Het ligt in de bedoeling verbeterings/herstelwerken te doen in de Voorstraat, de Nieuwstraat, de Kaaistraat en aan de Kaaidijk/Kaaioprit te Kortgene. Een gedeelte van de Beatrix- straat en de Havenstraat te Colijnsplaat zal in de plaats van de huidige gele steentjes van een tegeltrottoir worden voorzien. Het lid Kramer merkte op dat de Kerkstraat te Kits noch gele steentjes, noch kinderkopjes, noch tegels heeft. De voorzitter beloofde hiervoor volle aandacht. Een crediet van 85.000.werd geopend voor aansluiting op de netten der N.V. P.Z.E.M. van 36 percelen. Deze aansluitin gen geschieden in ruilverkavelingsverband. Het lid Van der Weele merkte hierbij op, dat deze aansluitingen niet verplicht zijn, maar dat later hiervoor geen subsidie meer voor zal worden gegeven. Een gedeelte aan de Oude Dijk, 360 me ter, werd in eigendom aan de Provincie Zeeland overgedragen voor de som van ƒ1.- totaal. Het plan tot herziening van het plan in" onderdelen van het uitbreidingsplan te Co- lijnpslaat werd op voorstel van b. en w. vastgesteld. Molenaar P. Bak had bezwaren tegen dit plan ingediend, omdat volgens hem de bouw van woningen de wind, nodig voor het draai en van zijn molen, weg zou vallen. Op de vraag van het lid Marcusse of deze bezwa ren niet in overweging zijn genomen ant woordde de voorzitter ontkennend. De heer Bak heeft echter nog de mogelijkheid tot beroep bij Gedeputeerde Staten en bij de Kroon. Gedeputeerde Staten zal worden verzocht de presentiegelden voor de leden van de raad en voor de leden van de raadcommis- sies per 1 januari 1965 te bepalen op 20. en 10.per bijgewoonde vergadering. Aan de heer C. Jonker te Goes werd een stukje grond, groot ongeveer 23 m2, op het oude haventerrein te Kortgene in gebruik gegeven tegen een prijs van 25.per jaar. De heer Jonker verbouwt zijn pand op dat terrein tot cafetaria en wil daarvoor een terrasje maken. Het haventerrein te Kats werd voor 150 per week verhuurd aan N.V. v/h J. M. Dek ker te Papendrecht voor het uitvoeren van werkzaamheden. Het werk zal ongeveer 10 weken duren. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman wederom naar een forensenbelasting, waar op de voorzitter zeide, dat b. en w. de mening toegedaan waren dat voor Kortgene daarvoor de tijd nog niet rijp genoeg was. Wij moeten de recreatie helpen bevorderen maar moeten zeker geen belemmeringen opwerpen. Welleman merkte op dat rege ren vooruitzien is en de door hem bedoelde belasting een behoorlijke bron van inkom sten voor de gemeente kan betekenen. Het lid Van der Weele onderschrijft de gedach- tengang van Welleman, er aan toevoegend, dat de gemeente Wissenkerke zeker 10.000 aan die belasting ontvangt. Na nog enige be spreking,'waaruit bleek dat bij b. en w. enig misverstand heerste omtrent die forensen belasting, zeide de voorzitter een nader be kijken toe. Het lid Verburg noemde de bemoeienissen van de schoonheidscommissie met de wo ningverbetering een verschrikking en vroeg te dien aanzien om meer soepelheid. Het lid Contant opperde bezwaren tegen de dansvergunning tot des nachts 2 uur aan hotel „De Korenbeurs" en diende de volgen de motie in: Aan de waarnemend Burgemeester van Kortgene, De ondergetekenden, allen raadsleden van de gemeente Kortgene, wenden zich tot u met de volgende motie. Sedert geruime tijd wordt aan de eige naar van het Hotel-Café-Restaurant „De Korenbeurs" te Kortgene door u vergun ning gegeven tot het openhouden van dansgelegenheid tot 's zondagsnachts 2 uur. Gezien het feit dat een deel van de raad van Kortgene tegen deze openstelling tot op zondag principiële bezwaren heeft, terwijl een ander deel van de raad deze openstelling niet prefereert uif overwe ging dat de geaardheid van deze gemeen te zich zeker niet leent om op deze ma nier vermakelijkheidsmogelijkheden te scheppen tot dit late uur, verzoeken de ondergetekenden u dringend; of u toch zeer ernstig in overweging wilt nemen deze vergunning niet meer te verstrekken. Met de meeste hoogachting: Van der Weele, Contant, Breure, Marcusse, mévr. Janssen, Wolse. Het lid Welleman noemde de houding van de ondertekenaars niet sportief en legde de volgend verklaring af: Het lijkt ons beter hiermede te wachten tot dat we weer naar meer normale om standigheden zijn teruggekeerd. De huidige voorzitter is hier alleen be voegd om besluiten te nemen. Hij heeft die erfenis gekregen zonder dat hij dit heeft gewild. Om hem nu met een motie op zijn dak te komen, vinden we onbillijk. We hopen dat we gauw naar genoemde normale omstandigheden zullen terug keren. Wij vinden het niet sportief om een waarnemend burgemeester daarover te Geen gaatjes in het melkgebit. Over de voeding van het jonge kind wordt veel gesproken en geschreven. Heel wat minder aandacht krijgt de tandverzorging op de kleuterleeftijd. Het is te hopen dat het belang hiervan nu ook eindelijk eens in alle lagen van de bevolking gaat doordringen. Gebitsverzorging bij grotere kinderen en bij volwassenen is tegenwoordig gelukkig niet langer een uitzondering, maar kleutertand- zorg wordt door velen nog niet zo heel no dig gevonden. Veelal denkt men: och, het is het melk gebit nog maar, we zullen er later als het blijvende gebit doorgekomen is, wel eens naar (laten) kijken. Dat is fout. Een slecht verzorgde kleutermond kan dadelijk al scha de voor de gezondheid opleveren! Bovendien neemt het wisselen een groot aantal jaren in beslag, de volledige overgang naar het blijvende gebit heeft dus nooit min of meer plotseling plaats: wacht men te lang met de tandzorg, dan kan dat kindergebit, gedurende vele jaren volkomen verwaar loosd, defectueus en ontstoken blijven. Aanstaande moeders. Eigenlijk moet de voorbehoedende tand zorg al beginnen voor het kind geboren is. onderhouden op deze wijze. Als alles weer draait, zoals het moet draaien in onze gemeente, zullen we met meer recht de bevoegde persoon, daarover kunnen onderhouden. Gezien de uitlatingen van sommige raadsleden in het verleden, staan we per plex nu we zien wie deze motie hebben ondertekend. We zouden haast zeggen, dat er ergens een beloning voor moest worden gegeven. Uit een en ander zult u kunnen begrij pen, dat we in meerderheid tegen de motie zullen stemmen. Na nog enig heen en weer gepraat sloot de voorzitter deze vergadering. Na de raadsvergadering begaven allen zich naar het pas in gebruik zijnde Delta-res taurant, fraai gelegen aan de grote jacht haven die in juni a.s. officieel geopend zal worden. Bij dit gezelschap voegden zich nog enkele personen, die van het begin af aan bij dit grote jachthaven-complex betokken zijn geweest, n.l. notaris Klop, Ir. Bruyning en architect Valk. Mede aanwezig was de directeur van het nieuw bedrijf, de heer Casemier en echtgenote, alsmede de eige naar mr. C. J. Becht en echtgenote. Mr. Becht heette het gezelschap van harte welkom, sprak er zijn spijt over uit, dat niet alle promotors aanwezig konden zijn en gaf in het kort een overzicht van de up en downs in het verleden en ontvouwde de plannen voor de toekomst, die hij aan de hand van een maquette nader uiteen zette: n.l. een vakantiemotel, een hotel met gara ges die 's winters als botenberging gebruikt kunnen worden, een flatgebouw van vier verdiepingen, een caravan terrein en een ter ras op de oude steiger. Uit dit alles bleek overduidelijk dat de woorden uit zijn toe spraakje: „dit alles is nog maar een begin, een eerste stap, geen holle phrasen waren". In zijn antwoord liet waarnemend burge meester P. J. Bom duidelijk naar voren komen de blijdschap over het bereiken van dit eerste doelpunt. Hij feliciteerde hier mede mr. -Becht en sprak de hoop uit,dat de gehele opzet van dit grootse plan mag verlopen zoals hij dat zich heeft voorgesteld, als het immer kan, nog vlugger. Bij de rondgang door de gehele zaak kwa men zij, die het oude veerhuis gekend heb ben, onder de indruk van wat durf, door zetting én vakmanschap kunnen bereiken. Het geheel, een grote aangebouwde zaal voor 150 gasten, de bar, een cafetaria met terras beneden, de grote keuken, de wijn- en voorraadkelder, kortom de gehele inrichting wekten ieders bewondering en gaven een duidelijk inzicht van het vakmanschap die dit alles ontwierp. De keuken en haar in richting wekten de bewondering van de he ren genodigden, zeker een bewijs dat deze specifiek vrouwelijke afdeling „af' is. Na een gezellig en royaal samenzijn was het nieuwe restaurant officieus geopend. De aanstaande moeder dient door gebruik van voldoende melk en van extra vitamine D de aanvoer van bouwmaterialen, zowel voor het eigen gebit als voor dat van de baby en latere kleuter te waarborgen. Na de tweede verjaardag zijn wel zo ongeveer alle elementen van het „melkgebit" aanwe zig: acht snijtanden, vier hoektanden, acht kiezen. Zoals de toestand zich thans voordoet, is reeds op deze leeftijd meer dan zes procent der kindermondjes aangetast door cariës! Misschien is in de nabije toekomst overal in den lande de flu oridering van het drinkwater een feit: de cariësfrekwentie zal daarna stellig verminderen. Hiermede zijn wij echter niet van de plicht ontslagen, noch nu, noch later, de kleuter- mond van het begin af aan zo goed mogelijk te verzorgen. Genoeg te doen. Van de eerste verjaardag af moeten tan den en kaken geoefend worden. Het voedsel kan nu best uit kleine stukjes bestaan, ver der dient het natuurlijk voldoende kalk te bevatten (melkkost, groenten) en er moet bij babies en jonge kleuters op worden gelet dat ze èn regelmatig buiten komen èn een beetje extra vitamine D krijgen (druppels levertraan). Verder kan men op het eind van het tweede levensjaar beginnen met het mondje te reinigen met behulp van een kin- dertandenborsteltje en schoon water (tand pasta komt later pas in aanmerking). Snoepen mag om allerlei redenen, óók om die van een juiste tandzorg, slechts met gro te matigheid gebeuren. Het mag nooit ge daan worden nadat de tanden geborsteld zijn. Voorts bestaat er gelukkig voor vrijwel iedereen de gelegenheid het kleutergebit regelmatig door de tandarts te laten inspec teren en eventueel te laten behandelen. Hierbij moet worden aangetekend, dat het bijzonder jammer is, dat ons te geringe aan tal tandartsen zo overladen is met werk. Voor latere leven. Het gaan naar de tandarts is helemaal niet onoverkomelijk griezelig voor het land, zoals onervaren moeders wel eens vrezen. Blijft de moeder maar rustig, dan wil de kleuter het mondje meestal wel opendoen en zelfs behandeling toelaten. Maar ja, als het kleintje in een onrustige of angstige toe stand verkeert iets wat juist in de eerste levensjaren heel vaak voorkomt, zowel met als zonder direct aanwijsbare oorzaak dan lukt tandheelkundig ingrijpen meestal niet goed; men moet het dan maar niet forceren. De goede gewoonte van dagelijks schoon houden met de tandenborstel, benevens het regelmatig laten controleren door de des kundige, is iets waarvan een mens zijn hele leven plezier heeft. (Nadruk verboden) dr. Alfreda Briedé Eerste schatting in de ruilverkaveling Noord-Beveland De laatste maanden kan men op Noord- Beveland groepjes mensen waarnemen, die door de polders trekken en regelmatig tot stilstand komen bij putten, die in de prece- len zijn gegraven. De meeste Noord-Bevelanders weten, dat daar in het kader van de ruilverkaveling de eerste schatting plaats vindt. Wat is het doel van de eerste schatting? Hét lijkt goed de kennis op dit punt nog eens wat op te frissen. Het belangrijkste doel van de eerste schat ting is om van ieder perceel de waarde te bepalen, die kan dienen als basis voor de uitruil van de gronden. Als alle gronden op Noord-Beveland ge lijk waren, was er geen eerste schatting no dig, want dan kon zonder meer de ene hec tare worden uitgeruild tegen de andere.De gronden vertonen echter verschillen in kwa liteit en deze verschillen moeten nu door de schatters tot uitdrukking worden gebracht in de waarde, zodanig dat deze waarde de juiste verhouding weergeeft. Bijvoorbeeld 8 ha met schattingswaarde 9000.per ha moet geruild kunnen worden met 9 ha schat tingswaarde 8000.per ha, daar de tota le waarde in beide gevallen 72.000 be draagt. Voor de bepaling van deze ruilwaar de wordt alleen gelet op de kwaliteit van de grond. Faktoren als waterbeheersing, ont sluiting, vlakligging, ligging t.o.v. de ge bouwen, vorm van de precelen e.d. spelen dus bij de bepaling van de ruilwaarde geen rol. Deze zaken komen aan de orde bij de tweede schatting. De tweede schatting vindt pas plaats als bekend is, wat iedere eigenaar aan grond terug zal ontvangen. Dan wordt bepaald hoeveel nut iedere ei genaar van de ruilverkaveling heeft gehad. Naar de mate van dat nut worden dan de ruilverkavelingskosten verdeeld over de ei genaren. Om het nut te kunnen bepalen moet ten tijde van de tweede schatting de huidige toestand van de gronden bekend zijn. Daarom wordt tegelijk met de eerste schatting door de schatters aantekening ge houden van de toestand waarin de waterbe heersing, de ontsluiting en de vlakligging van de percelen verkeren. Tenslotte hebben de schatters tot taak de verrekenposten te bepalen. Deze betreffen voornamelijk de waarde van de drainage en de graszode. Als de gronden met oude drai nage en graszode van eigenaar veranderen wordt de genoemde waarde te zijner tijd met de oude en nieuwe eigenaar verrekend. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES TANDVERZORGING MAG NIET VERONACHTZAAMD WORDEN Geen gaatjes in het melkgebit

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1