NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Boven de 40 Levensgevaarlijk 1*1 iivier heeft DE schoenen hier is gesproeid RUILVERKAVELINGS- NIEUWS Hoofdpijn? No. 3146 Zaterdag 22 mei 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Stichting ten behoeve van oudere werkzoekenden Achter de coulissen van de welvaartsstaat Ben je ook al veertig? Met die vraag verwelkomde de papegaai van de heer Van Eijsden ons in het kantoor van de „Stichting boven de veertig", waar de met paperassen bezaaide bureaus en de onafgebroken rinkelende telefoons de dynamische bedrij vigheid illustreren van deze instelling die in de afgelopen 11 jaar vele duizenden Nederlanders van boven de veertig jaar aan werk heeft geholpen. De heer Van Eijsden, van huis uit reclame-consulent, oprichter en secretaris van deze stich ting, vertelt dat er momenteel ongeveer 17.000 werkzoekende staan ingeschreven bij deze instelling. „Dagelijks schrijven wij minstens 10 werkzoekenden bij ons in en het aantal aan vragen is nog veel groter". Is 40 jaar „oud"? In onze welvaartsstaat spelen zich achter de coulissen kleine drama's af, waarvan nie mand weet heeft. Voor boekhouder Reinders begon dat ongeveer een half jaar geleden, toen hij bij de directie werd geroepen. Hij ging zo maar even binnen, zoals hij zo vaak in hel kleine privé-kantoor naar binnen was gegaan. De gezichten van zijn twee direc teuren stonden somber en toen Reinders thuiskwam, was hij stiller dan anders en toen de kinderen naar bed waren, vertelde hij het zijn vrouw. De zaak was verkocht.... „Ach," zei zij. „Jij met je ervaring en di ploma's hebt weer zo werk." Ex-boekhouder Reinders moet er nu een half jaar later om glimlachen, bitter glimlachen. Hij sollici teerde lang, maar vergeefs. Reinders heeft geen fraude gepleegd, heeft niet in de boe ken geknoeid, was niet brutaal tegen de di rectie, op zijn privé-leven was niets aan te merken, lichamelijke gebreken had hij niet. Reinders mankeerde niets, werkelijk niets. Eén telefoontje. Ja toch, Reinders had één ding, een vre selijk ding, dat je blijkbaar tegenwoordig slechts fluisterend zeggen magReinders was boven de veertig, zelfs twee jaar boven de veertig. Hij was te oud moet niet vergeten, dat talrijke bedrijven de laatste jaren zijn gelikwideerd en dat dit proces zich in de naaste toekomst vermoede lijk nog duidelijker zal manifesteren. Wij kregen vooral ook mensen uit het kleinbe drijf, de branche, die de concurrentie tegen de grote bedrijven vaak niet kan volhouden. Wij krijgen mensen met de meest uiteenlo pende beroepen, ofschoon de administratie ve werkers domineren. Maar ook verpleeg sters melden zich bij ons, winkelpersoneel, corveërs en alle mogelijke handarbeiders." Via stichtingsblad. Maar het zijn niet alleen werknemers, die de telefoon in de bedrijvige kantoorvertrek- ken aan de Alexander Boerstraat 11 in Am sterdam-Zuid doen rinkelen. Ook werkge vers bellen dagelijks op met het verzoek: „Hebt u nog iemand voor mij?" „Directe arbeidsbemiddeling mogen wij echter niet verlenen," vertelt de heer Van Eijsden. „Heeft een werkgever iemand no dig, dan plaatsen wij een personeelsadver tentie in ons blad, dat juist die kring van werkzoekenden bereikt, waaruit de werkge ver iemand wil recruteren. Ons orgaan is dus het middel om werkgevers en werkzoe kenden met elkaar in contact te brengen. Bladerende in dit lijvige, fraai geïllustreer- dewerking kregen van talrijke vrijwilligers, die geheel belangeloos voor ons werken. Juist op dat moment komt een voormalig boekhandelaar binnen, 70 jaar oud, die en kele honderden adresbandjes inlevert, die hij in het week-end heeft geschreven. Hij is ook een getrouwe gast op de wekelijkse plak- avond, wanneer een twintigtal medewerkers de adresbandjes op het stichtingsorgaan moet De heer Van Eijsden en zijn papegaai plakken. „Maar in het hele land hebben wij medewerkers" vertelt de heer Van Eijsden, „meestal oudere mensen." En somber voegt hij hieraan toe: „Bij de jongeren behoeft men daarvoor niet te komen. Het zijn de oudjes, waar de meeste pit in zit en die zich be langeloos voor ons inspannen." De haver verdiend. Een van hen is de heer Pietersen, die zelf al eens door de stichting aan werk is ge holpen. Deze 78-jarige ex-magazijnbediende die ook na zijn pensionering de drift tot werken in zich voelde, werd onlangs gehul digd omdat hij tien jaar lang zijn vrijwillige medewerking aan het zegenrijke werk van deze instelling had gegeven. „Zo'n man zou op koninginnedag een lintje hebben ver diend" meent de heer Van Eijsden. Dagelijks bezig achter de coulissen van de welvaartsstaat, komt deze man tenslotte tot sombere bespiegelingen: „Wij besteden een hoop geld aan de onderontwikkelde gebie den zonder dat we soms weten wat er met dat geld gebeurt. Dat mensen daar geholpen moeten worden, dat wil ik graag beamen. Maar wij dreigen te vergeten, dat er in ons land nog talrijke onderontwikkelde gebieden zijn, dat bij ons nog talrijke mensen in groot ste moeilijkheden zitten en dat daar vaak weinig of niets aan gedaan wordt." Dat laatste kan men echter van de „Stich ting boven de veertig" niet zeggen. (Nadruk verboden) Elektrificatieplan voor Noord-Beveland De aansluiting van de 68 nog niet op het elektriciteitsnet aangesloten agrarische panden zullen in het kader van de ruilverka veling Noord-Beveland door de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Elektriciteits Maatschap pij, met financële medewerking van de pro vincie Zeeland en de gemeenten Kortgene en Wissenkerke aansluitbaar worden ge maakt. Hiervoor zal aan de eigenaren in reke ning worden gebracht 600.per pand en 60.per ha voor de oppervlakte die van uit dit aangesloten pand wordt geëxploi teerd. Voor een boerderij, van waaruit 40 ha wordt geëxploiteerd zal dus in rekening wor den gebracht 600 40 X 60 3000. Voor een woning met 0.20 ha grond zal in rekening worden gebracht 600 0.2 X 60 612.Deze bedragen worden voorgefinancierd en kunnen gedurende 30 jaar worden betaald (5 °/o per jaar). De niet in dit plan opgenomen panden (bestaande niet-agrarische panden en nog te bouwen woningen) kunnen niet in het ka der van de ruilverkaveling worden aange sloten. Indien echter van het „ruilverkavelings- net" gebruik kan worden gemaakt zal aan sluiting slechts kunnen geschieden na aan vraag bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche E- lektriciteits Maatschappij. De aansluitingsvoorwaarden zullen nage noeg gelijk zijn aan de ruilverkavelingsbij- drage per pand, met dien verstande dat bo vendien de meerkosten in verband met meer dere kabellengte c.a. zullen moeten worden betaald. Deze kosten moeten met de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elektriciteits Maat schappij worden verrekend en worden dus niet voorgefinancierd. Dat de plaatselijke commissie voor de ruil verkaveling Noord-Beveland zowel als de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elektriciteits Maatschappij zich bewust zijn van de wen selijkheid dat geheel agrarisch Noord-Beve land zo spoedig mogelijk gebruik zal kun nen maken van elektrische energie moge blijken uit het feit dat de commissie reeds In het voorjaar komen herhaaldelijk ern stige vergiftigingen voor bij sproeiers in de tuin- en fruitteelt als gevolg van het spui ten en nevelen met insekticiden. Zulke in- sektenverdelgingsmiddelen zijn er in vele soorten, waarvan de ene veel gevaarlijker is dan de andere. Het bekende D.D.T. bijvoorbeeld is zeer weinig giftig. Zeer te vrezen echter zijn de fosforverbindingen en het D.N.O.C. of D.N.C.: het dinitro-orthocresol. Het zijn de ze stoffen die meestal de oorzaak zijn van de sproeiersvergiftiging, in het bijzonder bij warm weer. Zulke intoxicaties hebben nogal eens een dodelijke afloop. De vraag hoe het mogelijk is, dat dergelijke ongelukken telkens weer voorkomen is daarom de moeite van het stellen zeker waard. Benauwend Daarnaast is er nog een andere benau wende kwestie, die zich onwillekeurig op dringt. Het ligt immers voor de hand dat men zich eveneens zal afvragen of er voor de verbruikers van groenten en vruchten geen gevaren te duchten zijn wanneer de ge wassen worden bespoten met stoffen die zul ke zware vergiften blijken te zijn. De arbeidsinspectie heeft er vanouds met nadruk op gewezen dat alle insektenbestrij- dingsmiddelen vergiften zijn en dat het ne men van maatregelen om mensen en vee te beschermen absoluut niet achterwege mag blijven. De Bond van Loonsproeiers is voortdu rend diligent om te bevorderen, dat alleen sproeiers die het diploma van de bond heb ben verworven en die dus precies weten wat zij moeten doen en laten, te werk worden gesteld. Voorschriften genoeg Het gaat hierbij om de volgende voor- schriften.De bij het sproeien gedragen werk kleding dient te worden uitgetrokken voor dat de arbeider gaat eten. De stoffen moe ten veilig worden opgeborgen. Middelen die door de huid kunnen dringen (D.N.O.C. is zulk een stof), mogen niet worden gebezigd als het gezicht niet is beschermd door een masker en de handen door handschoenen. Bij warm weer en ongunstige windrichting mag met deze stoffen niet worden gespo ten. Voorzichtigheid met natte kleding is geboden. De giftige werking van de insekti ciden wordt verhoogd wanneer zich alcohol in het lichaam bevindt. Lekkend spuitapparaat Enkele jaren geleden is er vanwege de Zeeuwse Landbouw Maatschappij een rap port gepubliceerd waaruit bleek hoe op vrij wel al deze punten een ontstellende achte loosheid aan de dag wordt gelegd. Als dat zo blijft komen we nooit van al deze ernstige ongelukken af. Het is voorgekomen, dat kinderen de slordig weggeworpen busjes of flesjes, waar verdelgingsmiddelcn in hadden gezeten, gebruikten als drinkkroes: zij stierven. Een sproeier die een lekkend spuitapparaat op de rug had gedragen, stierf nog dezelfde dag, doordat vloei stof op zijn schouders was gedrupt. in haar tweede vergadering besloot tot het aansluitbaar maken van 29 panden (o.a. 6 ten noord-westen van Kamperland en 18 tus sen Wissenkerke en Colijnsplaat) in 1965 en dat de N.V. Provinciale Elektriciteits Maat schappij aan dit deel van dit project de hoog ste prioriteit heeft gegeven. Helaas is het dit jaar nog niet mogelijk de overige panden aansluitbaar te maken. Een en ander wordt o.a. veroorzaakt door: a. de te verbeteren wegen i.v.m. te smalle bermen (onvoldoende kabelruimte), b. de aanlag van de Oosterscheldebrug, i.v.m. een vrijkomende distributiekabel van de N.V. P.Z.E.M. Naar verwacht mag worden zal het meren deel van de resterende 39 panden in 1966 aangesloten kunnen, worden. Nimmer heeft agrarisch Noord-Beveland dichter gestaan bij de uitputtende oplossing van het vraagstuk van het ontbreken van e- lektrische energie voor bedrijfs- en huishou delijke doeleinden. Iemand die zijn sproeimachine schoon maakte bij een drinkplaats voor de koeien, bracht de dood van achtien kalveren teweeg. Anderen werden het slachtoffer van roe keloosheid doordat ze hun eetwaar en de koffie voor het schaftuur zo maar naast de gevaarlijke nicotine (door tuinders geregeld gebruikt) of parathion (een fosforhoudend preparaat) hadden neergezet. Bescherming consument In hetzelfde jaar waarin bovenbedoeld rapport verscheen, was in een dagblad een foto te zien van twee kleine meisjes, die bloemen plukten in de onmiddellijke nabij heid van een veld waarin een bord stond met het opschrift: „Levensgevaarlijk, hier is gesproeid". De kinderen echter waren nog te jong om te kunnen lezen en de afrastering van het besproeide veld bleek boven dien nog defect ook! Aan al zulke toe vallige omstandigheden dient de nodige aandacht te worden geschonken als men grote ellende wil voorkomen. Verder oestaat de mogelijkheid, dat het consumeren van fruit dat geteeld is naast een besproeid bouwland, schadelijke gevol gen heeft. Het gevaar, dat na bespuiting van vruchtbomen het fruit zelf nog resten van uet&uHiis c/> Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. l/eitïouis c/i een insekticide blijft bevatten, is evenmin denkbeeldig. De beste manier om dit te verhinderen is om in de weken die onmiddellijk aan de oogst vooraf gaan, het verdelgingsmiddel niet meer to,e te passen. Behalve bij de arbeidsinspectie en bij de sproeiersbond kent men de gevaren van de toepassing van insekticiden eveneens bij de fabrieken waar deze middelen worden ge produceerd. Op de verpakking geeft de fabri kant dan ook duidelijk de naam van het pre paraat, de mate van giftigheid en de wijze van toepassing aan. (Nadruk verboden) dr. Alfreda Briedé Vrijwilliger Pietersen wordt gehuldigd, al heeft hij nog geen lintje Het gezicht van de ambtenaar van het ar beidsbureau stond somber, toen hij zijn leef tijd vertelde. Maandenlang klopte Reinders vergeefs aan bij verschillende werkgevers, die liever een jongere kracht in dienst na men. Toen hoorde hij van een kennis, dat er in Amsterdam een vereniging bestond, die zich speciaal belastte met het werkzoeken van boven-de-veertigers. Reinders belde op, stuurde zijn gegevens in en een week later werd hij in het twee- wekelijKs orgaan van de Stichting boven de veertig een advertentie van hem opgeno men. Dit blad, dat een oplage heeft van 30.000, lag een paar dagen later op tafel van talrijke Nederlandse werkgevers, Rein ders kreeg er vier brieven op. Hij kon nog kiezen ook! Nu is hij sinds enkele weken boekhouder bij een verkoopkantoor. Uiteenlopende beroepen „Over net algemeen plaatsen wij de men sen binen enkele weken" zegt de heer Van Eijsden. „Alleen topfunctionarissen moeten soms iets langer wachten. Wij hebben een goede naam bij de werkgevers, daarom ne men zij vaak mensen van ons." Maar zijn er in deze conjunctuur dan nog zo veel mensen, die zonder werk zitten? „Nou en of" reageert onze gastheer. „U de en met tal van vooruitstrevende artikelen getooide tijdschrift, komen we de meest uit eenlopende advertenties tegen. In een van de laatste afleveringen van het blad wordt bijvoorbeeld een chef arbeidsanalyse ge vraagd, een secretaresse voor een hoogleraar, tekenaars-constructeur, boekhoudes en ver tegenwoordigers, een ervaren bouwkundige, magazijnbedienden, een chef monstertafel, een archivaris, huishoudelijke hulpen, een assistent-accountant, een dieselmonteur, ver koopsters, en een directie-assistent. Geen wonder, dat werkzoekenden, die vier kruis jes achter zich hebben, zich gaarne abon neren op dit wijdverspreide blad, en dat tegen een geringe contributie van 10. per jaar. Geen wonder ook, dat werkgevers, die regelmatig vacatures hebben, eveneens deze contributie gaarne betalen al was het alleen omdat zij op de pagina „wij zoeken werkzaamheden" aspirant-medewerkers ho pen aan te treffen. Vrijwilligers. „De contributie van ons orgaan, de op brengst van de advertenties en de talloze gif ten van particulieren zijn onze bronnen van inkomsten," zo vertelt de secretaris. „Wij zouden ons werk nooit efficiënt kunnen ver richten, wanneer wij niet zo'n prachtige me Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES Spuiten en nevelen met insekticiden

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1