NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ly-HiJiMil Ploiivier heeft DE schoenen T oenemende Raadsvergadering Wissenkerke watervervuiling Verkouden? No. 3144 Zaterdag 8 mei 1965 68e jaargang Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 1 AS PRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES De Dommel bij Valkenswaard is geheel vervuild. len e.d. van het grachtwater af te romen! Waar riolen op de grachten lozen, is de toe stand nog erger en treden veelal stankbe- zwaren op. „Meiisen van buiten zeggen dat ze zo graag aan een Amsterdamse gracht willen wonen", vertelt een rasechte Mokummer ons. „Ik woon nu al jaren aan een gracht maar ik zou hier wel weg willen, want als is 's och tends op mijn fiets zit zou ik graag vier handen hebben om er twee voor mijn neus te houden." Maar ook degenen die deel nemen aan de recreatie aan of op het water gaan niet vrij uit. Wat men kwijt wil aan afval en verpakkingsmateriaal gaat het wa ter in. „Wij hebben gehoord van zwemmers, die zich verwondden aan lege blikjes en scher ven van flessen, als ze op ondiepe plekken de bodem raken," zegt men bij de A.N.W.B. „U begrijpt dat het toch niet onredelijk is om van hen die van de waterrecreatie pro fiteren, te verlangen dat zij zelf het water ontzien. Oorzaken. „Gehele watergebieden zijn door vervui ling aangetast," zegt ir. F. E. Samson, een van Nederlands bekwaamste deskundigen op dit gebied. „Daartoe heeft de industriële afval natuurlijk sterk bijgedragen. Ook de invoering van waterleiding en riolering bracht mede dat de menselijke afvalstoffen vrijwel uitsluitend naar het oppervlakte-wa ter werden afgevoerd. Tot de nieuwe bron nen van watervervuiling reken ik de synthe tische wasmiddelen, die bijzonder hinderlijk zijn door de schuimontwikkeling die ze ver oorzaken. Voor vissen vormen deze wasmid delen een vergif. Dreigend voor de toe komst acht ik de radio-activiteit van het wa ter van de Rijn. Deze radio-activiteit wordt veroorzaakt door radio-actief afval van in richtingen die isotopen bereiden of gebrui ken en door kernreactoren." Ir. Samson acht de komende wet betref fende de bestrijding van de watervervuiling „zowel moreel als materieel van veel be tekenis." „Door haar totstandkoming wordt nadrukkelijk vastgesteld, dat het noodzake lijk is de vervuiling van de openbare wa teren krachtig tegen te gaan en wordt aan alle beheerders van deze wateren die taak opgelegd." Technische moeilijkheden. Welke technische mogelijkheden bestaan er om de watervervuiling te bestrijden? Ir. Samson meent dat de intensivering van de bestrijding van watervervuiling wel mo gelijk is, maar zeer veel geld gaat kosten. „De industrieën zullen grotere kosten moe ten maken om hun afvalwater te zuiveren. De gemeenten zullen rioolwaterzuiverings installaties moeten bouwen, de toezichthou dende overheidslichamen zullen controleper- soneel in dienst moeten nemen en laborato ria inrichten. Er zullen op veel plaatsen bag- gerwerkzaamheden moeten worden onderno men en zo zou ik nog een tijdje kunnen doorgaan." Desgevraagd doet ir. Samson ons een prak tijkgeval uit de doeken. „Neemt u bijvoor beeld het verschijnel van slechte menging van water met verschillend soortelijk ge wicht. Die slechte menging treedt o.a. aan het licht als het gaat om zoetwater in zee water. Loost men afvalwater naar zee, dan is er behoudens bij storm van vlotte menging geen sprake. Het geloosde afval water blijft op het zeewater drijven en is vóór de monding van de lozing vanuit de lucht als een vetvlek op zee waar te nemen. Is er bovendien een op de kust gerichte stroom, dan komt een flink deel van dit af valwater op het naburige strand terecht, voordat afbraak van het in het water aan wezige vuil heeft plaats gehad. Schevenin- gen weet daarvan mee te praten!" Ir. Samson meent dat men in zo'n geval het afvalwater door een buisleiding tot ver uit de kust moet voeren en daar op de zee bodem laten uitstromen. „Tegen de tijd dat het dan het strand heeft bereikt, is het vol doende „verdund" door menging met zee water en heeft het zelfreinigingsproces de tijd gehad om zijn gunstige invloed uit te oefenen." Eerbied voor het water. Het is zeker niet onmogelijk dat de wa terhuishouding in ons land zal vastlopen. De mens~zal in de toekomst meer water gaan gebruiken dan voorheen. Industrie en land bouw hebben nu reeds meer water van vol doende kwaliteit nodig als vroeger. Ook dat is een reden de watervervuiling tegen te gaan, want hoeveel meer water bedorven wordt, des te minder worden onze water bronnen. „Er zijn ook wel enkele mogelijkheden om aan de bezwaren tegemoet te komen," meent ir. Samson. „Veel water van Rijn en Maas stroomt bijvoorbeeld ongebruikt naar zee af. Indien dat water zou kunnen worden benut, betekent dat winst. Als men uit zee water voor weinig geld zoet water zou kun nen maken, zou het vraagstuk van de water voorziening opgelost zijn." Deze deskundige betreurt het dat het in zicht om iets tegen de waterverontreiniging te doen, niet wat eerder is gekomen. „Van de op stapel zijnde wet tegen de ver ontreiniging van oppervlaktewateren kunnen we ook niet alles verwachten. Van wetten en verordeningen moet je niet dierct veel heil verwachten want het toezicht op de na leving van de wettelijke voorschriften is erg moeilijk te realiseren. Wat we doen kun nen is het vraagstuk van de watervervui ling voortdurend onder de aandacht van de bevolking te brengen. Een belangrijk punt daarbij is het onderwijs. Op de scholen zal men de jeugd, naast andere begrippen om trent hygiëne, eerbied voor het water moe ten bijbrengen. Men zal het onze kinderen moeten inprenten dat de toenemende water vervuiling een bedreiging voor ons welzijn vormt." (Nadruk verboden) Een voltallige gemeenteraad, onder voor zitterschap van burgemeester P. Wisse, kwam maandagmiddag in openbare verga dering bijeen. Met een kleine correctie van het lid San- dee werden de notulen goedgekeurd waar na enige ingekomen stukken voor kennis geving werden aangenomen. Besloten werd een kasgeldlening van f 100.000.aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Looptijd 3 maanden. De exploitatievergoeding en vergoeding vakonderwijs over 1964 voor de bijzondere lagere scholen in deze gemeente werd vast gesteld op 72.50 per leerling voor de bij zondere lagere scholen en op 80.per leerling voor de Chr. Ulo-school. De jaarwedden van de wethouders wor den vastgesteld door Gedeputeerde Staten. Naar aanleiding van de ontwikkeling van het salarispeil sinds 1 januari 1964 hebben Ge deputeerde Staten het voornemen deze jaar wedden met ingang van 1 januari 1965 voor deze gemeente te verhogen van 1980 tot 2292.Gedeputeerde Staten zijn ver plicht, alvorens deze jaarwedden vast te stel len, eerst het gevoelen van de raad in te winnen. De raad had tegen deze verho ging geen bezwaren. Het voorstel tot verlening van een ge meentelijke bijdrage voor aansluiting van standswet ten antwoord, dat alle aanvragen zijn behandeld, maar de mogelijkheid be staat, dat een paar laat binnengekomen aanvragen nog niet zijn behandeld. Het lid Bustraan bleek voorstander van enige voorrangskruisingen in de Veerweg. Volgens de voorzitter is dit reeds eerder be keken, de meningen zijn verdeeld. Hij be loofde een nader onderzoek. Het lid Bakker vroeg om het lichtpunt bij de bushalte aan de Dorpsweg ook des nachts te laten branden, dit in verband met daar wonende oude mensen. Ook wees hij op een verzakking in die weg bij Van der Weele, Beide punten kregen de aandacht van de voorzitter. Naar aanleiding van lopende geruchten over het bouwen van een bakkerij en een noodwinkel op de grond van de voormalige openbare school te Wissenkerke werden en kele vragen gesteld, die alle op een welwil lende houding wezen. Ook het lid Stokman was er niet tegen, hoewel zijn gedachten ook uitgingen naar de idee om op die grond een dorpshuis te bouwen. De noodzaak tot het stichten van een dorpshuis dringt zich met de dag meer op, zo meende spreker. De voorzitter ontkende dit niet, maar vond het een groot belang voor de gemeen te dat iemand daar een grote zaak wil be ginnen. Op de vraag van het lid De Lange naar het vuilophalen buiteri de kom antwoordde dc voorzitter dat er een onderlinge afspraak tussen de gemeenten bestaat dit niet te doen. Dat er een gemeente is die zich niet aan deze afspraak houdt, kan hij niet helpen. De dienst is reeds overbelast. Per 1 januari 1966 zal er een tweede auto bijkomen en kan de dienst mogelijk uitgebreid worden. Naar de mogelijkheid van het bouwen van een nieuwe woning te Geersdijk, een vraag van het lid Zuijdweg, antwoordde de voorzit ter dat de gemeente daar geen bouwgrond ter beschikking heeft. De bouw is natuurlijk mogelijk, maar dan op particuliere grond. Binnen het uur kon de voorzitter deze kor te, gezellige en toch belangrijke vergade ring met het dankgebed sluiten. de onrendabele percelen op het elektrici teitsnet, kon iedèrs waardering wegdragen. Dit object komt de gemeente op een fikse bijdrage te staan, geschat wordt een bedrag van 82250.te betalen in 20 jaar met een rente van 5V2 Unaniem waren de leden het er over eens, dat men deze unieke kans, ontstaan door de ruilverkaveling, met open armen moet aanvaarden. Het is nu of nooit. In deze elektrificatie geeft de provincie een bijdra ge van 10 °/o, de gemeenten 25 de P.Z.E.M. 10 en de aangeslotenen 500.- pïus 80.per ha van de aansluitkosten. Het ligt in de bedoeling van de P.Z.E.M. op het eind van 1965 met de werkzaamhe den te beginnen. Zij is voornemens aan 29 percelen een aansluiting te geven, 14 per celen daarvan liggen in de gemeente Wis senkerke. De camping „Roompot" van de heer M. van der Maas ligt juist binnen het ruilverkavelingsverband en komt dus ook in aanmerking voor een bijdrage, n.l. 25°/o van de kosten boven 3000. Een en ander werd uitvoerig door alle leden besproken, allen bleken voorstander te zijn. Mogelijke consequenties door de bij drage aan „De Roompot" met de camping van J. Mol, „Duinlust" van F. Leendertse, vakantiewoningen van J. van den Berge, een toekomstige camping in de Spiering polder en een grote camping op De Rui- terplaat werden eveneens onder de loep ge nomen. Het eind van de geanimeerde bespre king was, dat het voorstel z.h.s. werd aan genomen. Op een aanvraag van de heer Flipse uit de Onrustpolder om een perceeltje grond in het uitbreidingsplan te Kamperland te kunnen kopen werd gunstig beschikt. Koop prijs 15.75 per m2. Aanvrager is voorne mens daar zelf, in zijn vrije tijd, voor hem en zijn groot gezin een woonhuis te bouwen. Het lid De Lange ging graag accoord met dit voorstel, hij zag hierin een mogelijke stimulans voor andere woningzoekenden. Bij de rondvraag kreeg het lid De Moor op zijn vraag naar een mogelijk te verstrek ken voorschot volgens de algemene bij- bedreigt ons welzijn Grote watergebieden door vervuiling aangetast „Water is een bron van gezondheid en leven en wij zijn bezig deze bron te vergiftigen," zo zegt men ons op het hoofdkantoor van de A.N.W.B. De sterk toenemende verontreiniging van onze wateren is een probleem van de eerste orde geworden. Overal in den lande sluit men zwembaden, die in het open water uitgezet waren omdat het niet langer verantwoord is er in te laten zwemmen. Riviertjes en beken, die een sieraad zijn voor het landschap worden vermeden vanwege de stank die ze verspreiden. Bij stuwen en sluizen stapelt het vettige schuim zich metershoog op. Zelfs de zee, die onze kusten omspoelt, is op verschillende plaatsen verontreinigd. „Kennelijk bestaat er te weinig eerbied voor het water als levenselement bij overheid, industrie en individu" zegt een functionaris van de Nederlandse Vereniging voor Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. „Daarom hopen wij dat de Kamer straks de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren zal aanvaarden." De Amsterdamse grachten worden dagelijks als vuilnisbelt gebruikt. ten blijkbaar als hun privé-vuilnisbelt. Voor de bewoners van de talrijke woonschepen in de grachten is deze wijze van het zich 'ontdoen van vast- en vloeibaar vuil een van zelfsprekendheid. Verschillende gemeenten hebben als onderdeel van hun reinigings dienst een speciaal ingericht vaartuig om drijvend vuil zoals kussens, matrassen, stoe Grachten een privé-vuilnisbelt. Een boottocht door de pittoreske grach ten in onze steden is sinds lang geen on verdeeld estetisch genoegen meer. U moet ei eens langs lopen op een winterse dag, als het water is dicht gevroren en alles op het ijs blijft liggen. De aanwonenden beschouwen deze grach-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1