NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Israël - waarheen? Plonvier heeft DE schoenen I jMêê Camping „De Roompot" te Wissenkerke feestelijk geopend I No. 3141 Zaterdag 17 april 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 3.00 per jaar Franco per post f 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen ARABISCHE DREIGING WORDT GROTER Teveel zelfvoldaanheid (van onze correspondent) Hei oude Jeruzalem, een Arabische aangelegenheid JERUZALEM (P&P) In Israël zijn de dagen der helden voorbij. Na het grote avontuur in de Sinai-woestijn heeft het land, dat als een natuurlijk ghetto geklemd ligt tussen de muren van de Arabische haat, in betrekkelijke rust kunnen leven en heeft het ongestoord aan zijn toekomst kunnen wer ken. Maar de bezoeker, die thans een kijkje neemt in „het land der belofte" kan een ge voel van verontrusting niet van zich afschui ven. In de geest van het Israëlische volk heeft zich een verandering voltrokken, die niei in alle opzichten ten goede is... De zelf bewustheid van 15 jaar geleden heeft plaats gemaakt voor een zekere zelfvoldaanheid. Symbool der verscheurdheid. Jeruzalem, de Heilige Stad, die reeds door David werd bezongen, de stad waarover Christus weende, dit Jeruzalem, de stad des vredes, heeft de ware vrede nooit gekend Sinds de heugenis der eeuwen is de Heilige Stad, heilig voor Christenen, Joden en Mo hammedanen, de meest 'betwiste van alle steden. En wie vandaag aan de dag de ver scheurdheid der mensheid in al haar pijn op zich wil laten inwerken, hij kan dit in Jeruzalem doen. De puinhopen, die de brede strook tussen de Oude en de Nieuwe stad ontsieren, zijn de tastbare herinneringen aan de bl'oedige strijd, die in 1948 in de straten van Jeruza lem is gestreden. Thans is de Heilige Stad het Berlijn van het nabije oosten. De oude stad maakt deel uit van het Hasjemitische koninkrijk van koning Hoessein van Jorda nië, de nieuwe stad is in handen der Israë liërs. Maar er heerst geen vrede tussen deze beide machten zoals in Duitsland. Jeruzalem is niet een stad als elke ander. Er is maar één stad zoals Jeruzalem. Het behoort niet uitsluitend aan de christenen, noch aan de Joden, noch aan de Moham medanen. De stad behoort in zekere zin aan de hele wereld. Daarom is Jeruzalem een eeuwenoude twistappel en een eeuwig verlangen. Dreiging van buiten. Het Joodse volk, verstrooid naar alle uit hoeken van de aarde, is naar zijn oude va derland teruggekeerd. Het is en blijft wel licht de meest spectaculaire gebeurtenis uit de geschiedenis van deze eeuw. Het oude volk, dat bijna 2000 jaar in ballingschap leefde, heeft zijn haardsteden weer opge zocht en is zijn oude taal weer gaan spre ken. De angst dat de Arabische legioenen Isra el zouden overmeesteren, was echter het schrikbeeld dat de bewoners van de jonge staat steeds voor de geest.stand. Zonder die enorme dreiging zou het land niet zijn wat het nu geworden is. Juist die permanente dreiging van buiten stimuleerde dit volk grote daden en persoonlijke offers. Toen echter na 1956 innerlijke tweedracht de Arabische krachten sloopte, is de drei ging van buiten verminderd. De opheffing van die vrees gaf voedsel aan een zekere zelfvoldaanheid, die wij bij vele Israëliërs aantroffen. Uit het sneldraaiende sociale raderwerk dreigen enkele kostbare mecha nismen dadendrang en opofferingsge zindheid te worden weggenomen. Welvaart. „Een land, goed, ruim en begeerlijk", zo wordt het kleine Israël genoemd in een der talrijke uitspraken, waarin de liturgie van hel Joodse volk de band met het oude land be waarde. En Israël is thans goed en begeerlijk. De welvaart in dit Tand is groot. Het autopark breidt zich gestadig uit, koelkast en wasma chine behoren tot de gewone huishoudelijke inrichting, het land is bebouwd, de industrie slaat haar vleugels steeds wijder uit. Deze welvaart roept bij vele Israëliërs echter de neiging op een beetje op hun lau weren te gaan rusten. Het gilde der oude pioniers, die verenigd door de wil het Zio nistisch experiment te doen slagen, het moei tevolle bestaan der kibboets verkozen boven het comfortabele stadsleven, is bezig uit te sterven, De bewoners der grote steden, die !:?g WWi- 1 fW-» u *J> 'rt&. Ti «- Het Israëlische deel met de moderne gebouwen gewend zijn aan comfort dat een modern industrieland biedt, voelen er weinig voor de Negeb in te trekken om deze dorre woester- nij tot vruchtbaar land te maken. Onvrede. Nu kan men zich dit menselijker wijs voorstellen. Welke Nederlandse stadsbewo ner zou hier voor voelen? Maar de werke lijkheid van Nederland is niet die van Isra el. Het land wordt nog steeds van buiten af bedreigd. Die dreiging neemt toe. Daarom is het nu geen tijd op zijn lauweren te gaan rusten. Men vraagt zich af of de geschiede nis zich ook hier niet herhalen zal en het Joodse volk, indachtig het vermaan der oude profeten wederom verstrikt raakt in de weel de van het land der belofte. Jarenlang heerst er nu al onvrede in het Heilige Land, waar toch de pelgrims de ware vrede zoeken. „Sjalong" (vrede) is de groet waannee de kinderen Israëls elkaar begroe ten, maar zij weten tevens dat nog niet alle zwaarden tot sikkelen kunnen worden om gesmeed. De Arabische dreiging neemt het laatste jaar immers zichtbaar toe. Nasser en Ben Bella uitten voortdurend dreigementen en vooral de Egyptische heerser kan zich nu meer op het conflict met Israël toespitsen, sinds zijn rivaal Kassem is vermoord en daar door de macht van deze moderne farao is toegenomen. Belangrijker, en voor Israël ge vaarlijker is nog, dat generaal Nasser en ko ning Hoessein van Jordanië elkaar beter zijn gaan verstaan. Nieuwe spanning. Jarenlang was de jonge vost een slechte medebouwer aan Nasser's staatkundige py- ramide. Dat wekte natuurlijk de sympathie van de Israëliërs. De Joden mochten dan treuren om het oude Jeruzalem en om de vallei van de Jordaan, zij wisten dat de drei ging niet van Jordanië kwam. Dat is nu anders geworden. Koning Hoessein mag dan geen doordrij ver zijn, hij moet op zijn beurt rekening houden met de Palestijnse vluchtelingen in zijn land, die een rigoureuze politiek t.a.v. Israël voorstaan. En nu de verhouding met de andere Aziatische leiders verbeterd is, kan hij zijn politiek anti-Israël meer kracht bij zetten. Het ziet er naar uit dat de toestand in het midden-oosten in de nabije toekomst tot nieuwe spanningen zal leiden en dat het stormcentrum, dat vele jaren lang boven Irak en Jordanië lag, zich naar Israël zal verplaatsen. Er is voor de Israëliërs daarom allerminst redenen om op de lauweren te gaan rusten. Een geestelijk weerbaar volk zal straks het hoofd moeten bieden aan eventuele Ara bische agressie. De geest van de oude pio niers, die Israël in zo korte tijd omhoog heb ben gestoten in de vaart der volkeren, zal hopelijk ook de jonge generatie weer deel achtig worden. Dat wij hiervan zo weinig hebben bespeurd, stemt ons ietwat droef en valt ons wat tegen van een volk, dat leek voorbestemd tot de taak een voorbeeld te zijn voor de mensheid, een voorbeeld voor de uiteindelijke ideale vervulling van God's scheppingsplan. (Nadruk verboden) Op 26 februari werd reeds de 1000ste persoon voor augustus ingeschreven 3.61 ha vruchtbaar bouwland werd recreatiegebied Het was woensdagmiddag 14 april voor de heer M. van der Maas te Wissenkerke een blijde dag. Na enige jaren van voorbereiding werd door burgemeester Wisse op het cam pingterrein de vlag gehesen, daannede het derde campingterrein in zijn gemeente voor het publiek open stellend. In zijn openingswoord tot de talrijke aan wezigen, waaronder wij opmerkten o.a. de directeur van de Provinciale VVV, burge meester Wisse, wethouder Scheele, de heer Warren van Bouw- en Woningtoezicht, de heer Van den Bos namens het C.B.T.B., de heer Slotema namens VVV „Noord-Beve land" en de Middenstandsvereniging, de heer Maljers van de VéGé, vertegenwoordigers van de Waterleidingmaatschappij en de Gront Mij, de heer J. van Halst, waarmee als eerste besprekingen gevoerd werden, de aannemers van de diverse werken, de heer C. J. Schippers van het Waterschap Noord- Beveland, de heer Van Keulen als kamp bakker, heette hij hen op deze zonnige dag allen hartelijk welkom. Hij sprak woorden van dank en waardering aan diegenen, die hun volle medewerking aan dit plan heb ben gegeven. Hij roemde o.a. de voortva rendheid van de Waterleidingmaatschappij. Des avonds kreeg deze de opdracht van de Gront Mij en de andere morgen waren zij reeds bezig. In zijn overzicht van de ontwikkeling van het gebied kwamen diverse -fnoeilijkheden naar voren, die overwonnen moesten wor den. En ook nu, volgens spreker, waren de moeilijkheden nog geenszins van de baan. De eerste aanvraag voor het plan werd in gediend op 18 juli 1961. Reeds op 10 au gustus kwam het bericht terug dat een on derzoek zou worden ingesteld. Op 31 juli las hij in de krant, dat het uitbreidingsplan was goedgekeurd. 9 december 1963 kwam de vergunning tot exploitatie af en direct daarop werd reeds een aanvang gemaakt met de beplanting. De eigenlijke opzet was een terrein te exploiteren, deels voor zomerwo ningen en deels als camping. Tekeningen en plannen voor de algehele goedkeuring werden gemaakt en ingediend, die op 6 mei ter inzage werden gelegd. Óp 29 januari 1965 kreeg hij een zware klap te incasseren, toen hem de vergunning voor zomerwonin gen werd geweigerd. Er waren toen reeds zoveel aanvragen voor de bouw van een dergelijke woning binnengekomen, dat het terrein al bijna te klein was. Alle plannen werden nu omgewerkt in een volledig camping-terrein en op 26 februari j.l. kwam de eerste goedkeuring binnen en wel voor het toiletgebouw. Spreker verzocht hierna allen hem te wil len volgen naar het campingterrein, waar burgemeester Wisse de opening zou ver richten, waarna het gehele terrein in ogen schouw genomen kon worden. Vooraleer men de zaal verliet, noemde de heer Van der Maas nog enige punten op, die hij dol graag verwezenlijkt zou zien, o.a. de aanleg van telefoon op het terrein, wat een onmis baar voorwerp is met zoveel mensen, de ver betering van een scherpe bocht in de toe gangsweg en het egaliseren van de weg op de toegangsdijk. Nadat burgemeester Wisse op het terrein door het hijsen van de nationale driekleur het terrein geopend had, hield hij in hotel „De Kroon" zijn openingsrede. Hij memo reerde dat dit het derde kampeerterrein in zijn gemeente was. Hij vertelde verder, dat er meermalen personen bij hem komen, die een stukje land bezitten en dit willen be stemmen tot kampeerterrein of iets derge lijks. Tot eigenlijke plannen met kostenbe rekening en dergelijke komt het echter nooit. De regelende functie van de gemeente komt dan terdege tot uitdrukking. Hij was daarom zo blij, dat Van der Maas een aanvraag in diende, waarin met alles rekening was ge houden, zoals toiletten, de aanvoer van wa ter, het beheer, het toezicht e.d. Voor het te slapen leggen van een groot aantal personen komt meer kijken dan het beschikbaar stel len van een stukje grond. Hij wilde de fac tor grond niet van doorslaggevende bete kenis noemen. Recreatie in deze tijd vraagt een grondige aanpak, het is een bedrijf ge worden en daarom verheugde het hem zeer dat de heer Van der Maas voor de aanpak en aanleg deskundigen ingeschakeld had. Hij voorspelde hem dan ook een goede toekomst. De recreatie neemt hand over hand toe en in dit verband wees hij op een passage in het Rapport Nationale Plan, waarin te le zen stond, dat binnen 10 jaar er een tekort zou zijn van 100.000 plaatsen op de cam pings. Hij feliciteerde de heer Van der Maas met het bereiken van deze eerste mijlpaal en hoopte binnen afzienbare tijd zijn oog te laten dwalen over een goed terrein. De heer Van den Bos sprak namens de C.B.T.B. gelukwensen uit. Hij noemde de raakvlakken in deze typische agrarische ge meenschap met de recreatie. Hij noemde het een opdracht om de bevolkingsaglomeraties aan recreatie te helpen. Het platteland maakt dus, dat de grote stad beleefbaar blijft. Bijzonder aangenaam was hem het particulier initiatief, dat hierin getoond werd. De heer C. T. Schippers sprak woorden van felicitatie namens het Waterschap Noord-Beveland en zei, dat aan redelijke wensen zeer zeker tegemoet gekomen zou worden. Verder voerden nog het woord de heer De Regt, directeur van de Provinciale VVV, de heer De Nooij namens de Gront Mij en de heer Sloteman namens de WV „Noord- Beveland" en de Middenstandsvereniging. Alle sprekers werden op passende wijze door de heer Van der Maas beantwoord. Tot besluit sprak Van der Maas nog woor den van dank voor deze onvergetelijke dag, dankte voor de hem verleende medewerking en hoopte de moeilijkheden, die nog in het verschiet zijn, te kunnen overwinnen. Hij hoopte dat zijn camping aan alle eisen der tegenwoordige tijd zou gaan voldoen en no digde de aanwezigen daarop uit over enige tijd nog eens terug te komen om zich daar van te overtuigen. Wij willen dit artikel besluiten met u nog enige cijfers te noemen. De oppervlakte van het terrein is 3.61 hectare, waarvan de Gront Mij, onder toezicht van het Staatsbosbeheer, plm. 1 ha beplant is met heesters en laag struikgewas. Rond 20.000 stekjes van ge noemd gewas waren nodig. Voor stromend water moest plm. 1500 meter waterleiding buis van 12 cm middellijn gelegd worden. Totdat de aansluiting aan de PZEM een feit geworden is, wekt men zelf stroom op van 220 volt met een generator. Er komt een kampwinkel en een kantine, die in de win ter berging geeft aan de caravans. De kan tine kan verder gebruikt worden als opvang centrum bij regenachtig weer, maar waar b.v. ook des avonds door de kampeerders een gezellige avond belegd kan worden. Natuur lijk is een parkeerplaats aanwezig voor een groot aantal auto's. Aan de voet van de duintjes komen 25 strandcabines van 2 X 2.5 m. Het beheer en de leiding is in han den van de heer Kortekaas, terwijl in de winkel de scepter gevoerd zal worden door de heer Heuseveldt jr. Wij van onze kant wensen de heer Van der Maas met zijn gasten vele mooie en droge zomers toe. TV-PORTABLE BRENGT UITKOMST Zoals vroeger het geval was met de radio is thans de TV vaak de oorzaak van huise lijke onrust. De handige transistor-radio, klein van formaat en zeer licht in gewicht loste de moelijkheden op die ontstonden door de belangstelling van de juniores voor ontspanningsmuziek en van oudere huisge noten voor serieuzere programma's. Ook voor de televisie is nu de oplossing aanwezig: draagbare TV-toestellen zijn nu ook in Ne derland verkrijgbaar. Een Japanse fabrikant, Sony Corporation brengt draagbare TV-toe stellen in de handel, één type met een beeldvlak van 13 cm en één met een beeld vlak van 23 cm. Het grootste weegt nog geen zes kilo en het kleinste nog geen vier. Het grootste is voorlopig een unicum op de markt: men kan er beide Nederlandse net ten mee ontvangen en een gehele reeks bui tenlandse. Het kan dus ook in duin en bos en op reis zijn goede diensten bewijzen. Gezien de uitbreiding van de uitzendingen in het algemeen mag worden aangenomen, dat de behoefte aan een tweede of derde toestel naast het moeilijk verplaatsbare kamertoe stel sterk zal stijgen. Het tweede toestel schept de mogelijkheid de kinderen hun „ei gen" programma te laten zien zonder de ouderen te hinderen. Het zal ook in de zie kenkamer uitkomst brengen. (DIA) Ga» ze poortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1