NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene ES 2 Pion vier heeft DE schoenen R O No. 3140 Zaterdag 10 april 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs i 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De voorzitter opent de voltallige vergade ring van 30 maart met een woord van wel kom aan de leden en aan de pers. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering zegt de heer Welleman, dat men moet opletten bij het noemen van namen, opdat geen verwijten worden ge richt tot iémand, die aan hetgeen wordt ge zegd part noch deel heeft. Spreker zou in de vorige vergadering hebben beweerd, dat schoolboeken voor de ULO waren aange schaft zonder machtiging van de Raad. Wethouder Breure zegt, dat hij de naam van de heer Welleman heeft gebruikt zon der verder nadenken. Hij biedt hiervoor zijn excuses aan. Mevrouw Janssen zegt, dat zij de gewraak te opmerking heeft gemaakt. Zij zal hierover het hoofd van de school opbellen. De voorzitter zegt, dat hiermede de zaak rechtgetrokken is. Uit een door hem inge steld onderzoek is gebleken, dat het hoofd van de school de boeken eerst heeft besteld nadat hem machtiging van de burgemeester en wethouders was gegeven. De heer Welleman accepteerde de ge maakte verontschuldigingen en waarschuwt voor herhaling. Hierna worden de nQtulen zonder hoof delijke stemming onveranderd vastgesteld. Op voorstel van de voorzitter worden zon der hoofdelijke stemming de volgende pun ten aan de agenda toegevoegd: 16a.: Voorstel van burgemeester en wet houders tot het openen van een cre- diet voor een elektrische naaimachine tot een bedrag van 395.en tot het intrekken van het besluit van 23 november 1964 tot het openen van een crediet van 100.een en ander ten behoeve van de openbare lagere school te Kats. •■16b.: Voorstel van -burgemeester en wet houders de maximum bijdrage voor de Stichting Zeeuwse Muziekschool voor het cursusjaar 1965/1966 (begro tingsjaar 1966) te bepalen op 3750.- 15 4300.—. 16c. Voorstel van burgemeester en wet houders de subsidie aan de afdeling Noord-Beveland van de VVV met in gang van 1965 te bepalen op 7Vs van de contributieopbrengst. De op de agenda genoemde ingekomen stukken worden op voorstel van burgemees ter en wethouders alle voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het college betreurt te moeten mededelen, dat de werk zaamheden aan het zwembad te Kortgene in het seizoen 1965 niet geheel gereed zul len komen. Door de gestegen kosten, die zich hebben voorgedaan tussen het tijdstip van het in dienen van de aanvraag om subsidie en het verlenen van de subsidie, was een nieuwe aanvraag en wel om een verhoogde subsidie noodzakelijk. Op de laatste aanvraag is nog geen bericht ingekomen. Er zijn werkzaamheden uitgevoerd aan het buitentalud om verdere afkalving hier van te voorkomen. Er betaat hoop, dat het kinderbad nog dit seizoen in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Mevrouw Janssen informeert hoe de waterverversing zal geschieden. De voorzit ter zegt, dat dit zal plaats vinden door mid del van een pompinstallatie. De heer Welleman zegt het bijzonder te betreuren, dat de werkzaamheden niet kun nen worden uitgevoerd. Hij wijt een en an der aan gebrek aan voortvarendheid van burgemeester en wethouders. De subsidie is ongeveer een half jaar geleden verleend. Nu blijkt deze niet voldoende te zijn. Wordt er nu weer langer gewacht, dan zal een e- ventuele nieuwe subsidie weer niet vol doende zijn. Was het niet mogelijk geweest het werk in gedeelten te doen uitvoeren? De Voorzitter zegt, dat de hoogte van de kosten van het werk een subsidie nodig maakt. Er is hard aan gewerkt de hogere subsidie op tijd te verkrijgen. Het streven van de gemeente is er op gericht te werken met een zo hoog mogelijke subsidie om de kosten, die ten eigen laste blijven zo veel mogelijk te drukken. Wethouder Breure zegt, dat burgemeester en wethouders alles gedaan hebben om zo gauw mogelijk te kunnen beginnen. Men mag niet aan een werk beginnen zo lang er nog geen subsidie-toezegging is. De heer Verburg vraagt of niet kan wor den aangevangen met het bedrag dat be schikbaar is. De voorzitter zegt, dat eerst de plannen en de begroting moeten zijn goedgekeurd. De eerste begroting toonde een bedrag van 155.000.aan kosten met als subsidie 116.000.Het nieuw ingediende plan kost 207.000.Het is zelfs de moeite van het wachten waard als men ziet wat er bij de oorspronkelijke subsidietoezegging voor de gemeente zou overblijven. Burge meester en wethouders hebben alle begrip voor de gevoelens van wrevel bij de leden van de Raad. Men kan niet beginnen en daardoor de hogere subsidie verspelen. De heer Markusse zegt niet te geloven, dat ook het volgend jaar het plan gereed zal zijn. Als de kosten omhoog gaan, zit men weer voor hetzelfde geval. De voorzitter zegt, dat de subsidietoezeg ging vlug wordt verwacht. Spreker herhaalt, dat niet mag worden begonnen alvorens de beschikking over de subsidie er is. Voor de werkzaamheden ter bescherming van het reeds uitgevoerde werk, heeft de gemeente speciale toestemming moeten krijgen. De heer Van der Weele spijt het, dat een en ander zo gelopen is. Hij informeert naar de plannen voor een zwembad te Colijns- plaat. De voorzitter zegt, dat voor deze plannen geen subsidieaanvraag loopt. In de eerstvolgende vergadering zal een voorstel worden gedaan. Een nieuw voorstel is no dig omdat het bedrag van de kosten niet het zelfde zal zijn als hëtwelk eens is genoemd. Burgemeester en wethouders stellen voor aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in overweging te geven van het door dit Ministerie toegezonden ontwerp af te voeren de percelen Voorstraat 53, 55 en 35 De voorzitter zegt, dat op de lijst van Kortgene geen boerderijen voorkomen. Bur gemeester en wethouders hebben gemeend een commissie te moeten instellen om deze materie te bekijken. Het moet niet uitgesloten worden geacht; dat in de Voorstiaat nog eens een bedrijf wordt gevestigd. Hiervoor komen de panden Voorstraat 53, 55 in aanmerking. Het pand Voorstraat 35 is reeds een bedrijfspand. Ove rigens hebben burgemeester en wethouders, noch de commissie bezwaar tegen het hand haven van de andere op de lijst geplaatste panden. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Verburg zegt de voorzitter dat bij herstel of verbouw monumentenzorg moet worden betokken. De heer Van der Weele zegt, dat te Wissenkerke de betrokken eige naars zijn gehoord. Deze konden bezwaren inbrengen. Een dergelijke gedragslijn is hier niet gevolgd. De voorzitter zegt, dat hem dat bekend is, dat eigenaren van boerderijen zijn ge hoord. Op een vraag van de heer Markusse zegt de voorzitter, dat niet alle objecten zijn bezocht. De torens en kerken worden beschouwd als vanzelf onder de monumen ten te vallen. De heer Verburg informeert of men ei genaars van gebouwen, die zich in slechte staat van onderhoud bevinden, b.v. de molen te Kortgene, kan verplichten herstelwerk zaamheden te doen. De voorzitter zegt, dat men dit altijd kan, vooral als er gevaar gaat dreigen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van burgemeester en wethouders vastgesteld de le wijziging van de be groting 1963 voor het Vismijnbedrijf. Burgemeester en wethouders stellen voor: een crediet te openen tot een bedrag van 35.000 voor de volgende werkzaamheden: a herstelwerkzaamheden aan de haven te Colijnsplaat; b. het maken van steigerwerk voor woon schepen in de haven te Kortgene. Verder stelt het college voor een aantal aannemers prijsopgave te laten doen en het werk onderhands aan te besteden. De heer Van der Weele informeert wie de versleten kabel betaalt, die eventueel moet worden gelegd. De voorzitter zegt, dat de gebruiker dit altijd moet doen. Bij onrendabele gebieden zijn andere regelingen mogelijk. Bij de kosten van aanleg van een water leidingbuis moet de gebruiker betalen in de vorm van garantiebedragen. Spreker zegt, dat voorzieningen voor woonschepen dringend noodzakelijk zijn, wil men een geordend geheel krijgen. Mevrouw Janssen informeert hoe het moet gaan met de afvoer van afvalstoffen, hoe moet het met name met de toiletten. De voorzitter zegt het bezwaarlijk te vin den, dat alles in de haven terecht komt. Er zijn verschillende mogelijkheden en wel 1. verbieden aan boord toiletten te hebben, die op het water lozen, 2. het verplichten tot het hebben van chemische toiletten, 3. het gebieden tot het opvangen van afvalstoffen in plastic zakken, welke zakken dan zouden kunnen worden opgehaald door de gemeen telijke dienst, 4. het hebben van stalen septic-tanks aan boord. De zaak is niet eenvoudig. Een oplossing weten burgemeester en wethouders nog niet. Zij laten informeren hoe dit elders wordt op gelost. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van der Weele zegt de voorzitter, dat de schepen niet zijdelings naast elkaar mogen liggen. Op een vraag van de heer Verburg zegt spreker, dat de liggelden de kosten van de voorzieningen dekken. Hij merkt nog op, dat ook een woonschip uit Arnhem ligplaats zal kiezen om te die nen als vakantieverblijf. Het voorstel wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten aan de N.V. Waterleiding-Maatschap pij „Zuid-Beveland" gedurende 10 jaar een opbrengst aan watergelden te garanderen van 12 °/o van de werkelijke investerings kosten, dit voor een buis, die moet worden gelegd van de Havelaarstraat naar het uit- reidingsplan te Colijnsplaat. Burgemeester en wethouders stellen voor een crediet te openen van 230.150.voor het bouwrijp maken van gedeelten van de uitbreidingsplannen te Kortgene en te Co lijnsplaat, en over te gaan tot onderhandse aanbesteding. De heer Verburg vraagt of de aanbesteding niet in het openbaar kan geschieden. Rijkswaterstaat doet dit ook. De voorzitter zegt dat deze kwestie al meer aan de orde is geweest. Openbare aanbestedingen vallen meestal tegen. Geble ken is dat men bij onderhandse aanbeste ding sommige niet verantwoorde aspecten van openbare bestedingen kan uitschakelen. Het is spreker bekend, dat ook Rijkswater staat wel onderhandse opdrachten geeft. Het is de bedoeling voor dit werk meerdere aannemers prijsopgaaf te laten doen. De heer Markusse vraagt of het nodig is voor deze werken en voor andere werken in de gemeente een architect van buiten de ge meente in te schakelen. Kan dit niet wor den opgedragen aan het Hoofd van Ge meentewerken, zeker nu deze laatste een assistent heeft? De voorzitter zegt, dat aan het bouwrijp maken is gekoppeld het treffen van voor zieningen voor de afvoer van rioolwater. Het maken van rioolafvalwaterzuiverings installaties valt buiten het bestel van de technisohe dienst. Wel heeft de technische dienst de directie over de uitvoering van het werk, i.e. het bouwrijp maken van de bouw terreinen. De technische dienst wordt zoveel mogelijk benut voor de werken in de ge meente, doch indien de werken de capaci teit van deze dienst te boven gaan moet een architect in de arm worden genomen. Het voorstel wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Burgemeester en wethouders stellen voor over te gaan tot de aankoop van 13337 m2 grond in het uitbreidingsplan te Colijns plaat en van 8960 m2 grond in het uitbrei dingsplan te Kats, zulks voor een totale koopsom van 101784.66. De heer Van der Weele zegt dat een stuk aan te kopen grond te Colijsplaat voor lopig nog niet nodig zal zijn voor de bouw. Evenmin is de door hem bedoelde strook nodig voor de aanleg van een weg. Spreker vraagt of het noodzakelijk is deze grond nu al te kopen. De voorzitter zegt dat door deze koop een grotere oppervlakte bouwgrond wordt verkregen. Omdat aan deze strook grond verder geen voorzieningen zijn te treffen kan de prijs per m2 voor het gehele plan verlaagd worden. Om die reden wordt voor gesteld de grond aan te kopen. De heer Welleman zegt dat tot voor kort bleek, dat het ongewenst was dat de gemeene geen grond in eigendom had. Nu is er wel grond en als er een toewijzing voor de bouw van woningen mocht komen kan de gemeente in elk geval aan de vraag voldoen. Spreker acht het noodzakelijk, zoveel mogelijk grond in handen te nemen, uiteraard voor zover dit redelijk is. Op een vraag van de heer Van der Weele zegt de voorzitter dat de aankoop van de grond niet aan goedkeuring van de plano logische dienst is onderworpen, doch aan die van Gedeputèerde Staten. Juist omdat aan de door de heer Van der Weele be doelde strook grond geen uitgaven voor bouwrijp maken zijn te doen is het aantrek kelijk dit stuk aan het reeds gekochte ge deelte toe te voegen om de grondprijs gun stig te kunnen beïnvloeden. De heer Kramer vraagt wanneer de grond in Kats bouwrijp gemaakt kan worden. Dit in verband met het bouwen van een wijkge- bouwtje. De voorzitter zegt, dat dit gebouw tje ook wel gebouwd kan worden zonder het terrein verder bouwrijp te maken. In ver band met aanvragen van meerdere aspi rant-kopers is het echter nodig, het overige terrein ook bouwrijp te maken. Het voorstel wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Burgemeester en wethouders stellen voor een crediet van 11.300.te openen voor het egaliseren en inzaaien van de spuikom te Kortgene en de werkzaamheden onderhands aan te besteden. De heer Markusse zegt dat het hier om een aanzienlijk bedrag gaat. De voorzitter zet uiteen dat een plan was ingediend voor de aanleg van een speeltuin, waarvan de kosten werden begroot op 55000.Aan subsidie kan hierin worden verkregen 32 zodat ten laste van de gemeente zou blijven ongeveer 40.000.Daarbij moet nog wor- Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. den afgewacht wanneer tot uitvoering kan worden overgegaan, omdat dit afhankelijk is van de aanwezige werklozen. Dit betekent dat deze uitvoering nog lang op zich kan laten wachten. Het college van burgemeester en wethouders heeft gemeend dat het niet aangaat zo lang met het gebruiksklaarmaken van de speeltuin te wachten. Nu de finan ciële consequenties bij uitvoering van het in gediende plan zo hoog zijn is een kleiner plan gemaakt dat voorziet in het egaliseren en draineren van het terrein en het bedek ken met een kleilaag. De kosten daarvan worden geraamd op 11.300.Dit bete kent niet dat het grotere plan wordt inge trokken. Pit kan opnieuw aan de orde ko men als dat pas geeft en mogelijkheden daartoe aanwezig zijn. In dat geval zal wor den geprobeerd de thans voorgestelde wer ken in dat plan in te passen. Zowel de heer Verbürg als de heer Mar kusse menen dat de drainering een moeilijk punt zal zijn. De voorzitter zegt dat er een redelijke kans op succes bestaat, gezien de ervaringen in het bungalowterrein.Wij zijn in elk geval verplicht iets te ondernemen om het terrein bruikbaar te maken. De heer Verburg informeert of de grond van het dijkje rond de speelplaats gebruikt mag worden voor het terrein. De voorzitter zegt, dat het in het voornemen ligt te pro beren een gedeele van deze grond voor dat doel te krijgen. De heer Contant zegt, dat de consequentie van dit punt kan zijn dat ook van Colijns plaat en Kats aanvragen binnen komen. De voorzitter zegt van mening te zijn, dat dan ook zoveel mogelijk medewerking zal moeten worden verleend. Spreker zegt verder dat on een vorige vergadering een renteloos voorschot werd toegekend aan de speeltuinvereniging te Kortgene voor de aanschaf van toestellen. Gedeputeerde Staten zullen dit besluit niet goedkeuren indien niet enige voorwaarden worden gesteld, die tot doel hebben het risi co voor de gemeente zoveel mogelijk te be perken. Spreker stelt namens het college van burgemeester en wethouders voor aan de ver lening van het renteloos voorschot de vol gende voorwaaden te verbinden: 1. de werktuigen worden bij opheffing van de vereniging of bij het niet nakomen van de verplichtingen van de vereniging ten opzichte van de gemeente terstond eigendom van de gemeente; 2. de werktuigen moeten ten genoegen van burgemeester-en wethouders worden on derhouden; 3. de werktuigen dienen te worden ge bruikt overeenkomstig hun bestemming. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel tot het openen van het gevraagde crediet en het onderhands aanbe steden van het werk aangenomen. Mevrouw Janssen zegt als bestuurslid van de speeltuinvereniging dank voor de mede werking, die de vereniging van de gemeente ondervindt. Burgemeester en wethouders stellen voor een crediet te openen van: a. 1630.voor het plaatsen van licht masten aan de Wilhelminastraat, Hoofd straat en Julianastraat; b 4700.voor het maken van eën elek trische aansluiting op de te bouwen rioolwaterzuiveringsinstallatie te Kort- v gene. De heer Welleman zegt dat in de toe lichting wordt gesproken over het overbren gen van een lichtmast van de Hoofdstraat naar de Julianastraat in het gedeelte tussfen de Wilhelminastraat en de Torendijk. Spre ker vraagt waar deze lichtmast precies komt te staan. Wethouder Breure zegt dat de mast wordt geplaatst nabij de consistorie van de Gereformeerde Gemeente. Dit idee gaat uit van de P.Z.E.M. Ten opzichte van het ove rige gedeelte van de straat is dit een don kere hoek, terwijl de mast zou passen bij de overige lichtmasten in de straat. De heer Welleman zegt dat er nog wel andere punten in de gemeente zijn waar een lichtmast harder nodig is. Met name acht spreker het noodzakelijk een mast te zetten op het punt waar de Torendijk, Westdijk en Galgendijk samenkomen. Dit is een druk punt en het is daar altijd erg donker. De voorzitter oppert het idee het onder havige punt aan te nemen en te bekijken welke punten in de gemeente nog van ver lichting moeten worden voorzien, teneinde daarmee in een volgende vergadering te ko men. De heer Welleman acht het niet nodig nieuwe punten te bekijken. Spreker vindt het voldoende het voorstel te wijzigen in die voege, dat de te plaatsen mast in de Juliana straat wordt geplaatst aan de Galgendijk. Wethouder Breure zegt dat in het voor stel het voorstel van de P.Z.E.M. is overge nomen. Spreker zegt met de mening van de heer Welleman te kunnen instemmen. De voorzitter stelt voor het voorstel dan te handhaven met die verstande .dat de be doelde lichtmast geplaatst wordt aan het door de heer Welleman genoemde punt. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Burgemeester en wethouders stellen voor een crediet van 5000.te openen voor het verlenen van premies voor woningver betering en -splitsing, zulks voor het jaar '65. De heer Welleman vraagt of deze premie voor iedereen geldt. De voorzitter zegt, dat de verbeteringen in de eerste plaats moeten voldoen aan de in de regéling gestelde ei sen. Zo mogen b.v. de verbouwingskosten niet hoger zijn dan 4000.Verder wordt •als eis gesteld, dat de woning dient voor per manente bewoning. Op een vraag van de heer Van der Weele zegt spreker dat dit ook geldt voor eigenaren, die niet-ingezetenen zijn. De woning moet in dat geval verhuurd zijn voor permanente bewoning. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op voorstel van burgemeester en wet houders wordt zonder hoofdelijke stemming besloten een bedrag van 1.50 per kind be schikbaar te stellen voor de viering van Ko ninginnedag, c.q. de Bevrijdingsdag, zulks voor kinderen van de openbare en bijzon dere scholen voor kleuteronderwijs en lager onderwijs. Tevens wordt zonder hoofdelijke stemming besloten aan de kinderen van de openbare lagere en bijzondere lagere scholen en de ULO-school ter herdenking van de bevrijding een blijvend aandenken te schen ken in de vorm van een boekje, ter waarde van ongeveer 1.25 per kind. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten de exploitatievergoeding over 1964 en het voorschot voor 1965 ten behoeve van de Kleuterschool te Kortgene en te Colijnsplaat vast te stellen op de door de Minister te bepalen normen voor 1964. Dit btreft 2 lo kalen te Kortgene met gemiddeld 39.4 over 1964 en 2Va lokaal te Colijnsplaat met ge middeld 53.8 kleuters over 1964. Zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van burgemeester en wethouders besloten een wijziging van de verordening op de heffing van rechten ten behoeve van de keuringsdienst van vee en vlees vast te stellen. Op een vraag van de heer Van der Weele zegt de voorzitter dat de gemeente is aan gesloten bij Goes en dat de Dienst thans niets kost voor de gemeente. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten, onder intrekking van het besluit van 23 november 1964, een crediet van 395. te openen voor het aankopen van een elek trische naaimachine voor de openbare lagere school te Kats. Burgemeester en wethouders stellen voor de maximum bijdrage voor de Stichting Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1