Het rweuu/e aangiftebiljet inkomstenbelasting Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 27 maart 1965 no. 3138 Lexers banieren de pen In antwoord op het ingezonden stuk van de heer J. Pouwer, voel ik mij genoodzaakt hier het één en ander aan toe te voegen. Het gerucht, als zou de oprichting van een speeltuin reeds in een vergevorderd stadi um zijn is niet juist. Het is nog maar een aftasten of het mogelijk is te komen tot de oprichting van een speeltuin-vereniging. Wanneer deze vereniging er is, kan men pas gaan beoordelen öf, en zo ja, waar een speeltuin gevestigd moet worden. Eerst in dit stadium zou overleg met de sportver eniging op zijn plaats zijn, indien tenminste het plan zou zijn om op het sportveld een speeltuin in te richten. Ik denk hierbij aan het gedeelte, dat als korfbalveld gereser veerd is en reeds jaren voor dit doel niet gebruikt wordt. Persoonlijk zie ik geen bezwaar, waarom hier geen speeltuin ingericht zou kunnen worden. Wanneer een ander terrein beschik baar was, zou dit inderdaad veel beter zijn, maar ik zou geen ander terrein weten, en waarom dan niet een korfbalveld dat niet februikt wordt, voor dit doel geschikt ma- en. Door de heer Pouwer wordt de sugges tie gedaan een speeltuin in het nieuwe uitbreidingsplan te creëren. Het grote be zwaar hieraan verbonden is, dat men steeds verder uit het centrum der gemeente komt. Voor dit doel is dit ongewenst. De opmerking, als zou de gemeente des tijds een gedeelte van het sportveld aan de landbouwvereniging „Unitas" verkocht heb ben is niet juist. Dit is geschied door de vorige eigenaar van de grond. In dit ver band zij opgemerkt, dat het sportveld geen eigendom van de gemeente is. Zij is alleen huurder en laten wij hopen, dat deze huur niet wordt verbroken en zoals te Kortgene en Kats de huur door de eigenaars van de sportvelden tegen 1 januari 1966 is opge- zegd. Tenslotte wil ik nog opmerken, dat het niet mijn bedoeling is een bepaald evene ment in ons dorp af te breken, doch inte gendeel, er één bij te krijgen in de vorm van een speeltuin, waar zo dringend be hoefte aan is. Het ware misschien verstandig geweest, wanneer de heer Pouwer zich eerst volledig van de gang van zaken op de hoogte ge steld had, alsvorens z.g'. feiten en geruch ten te verspreiden, die slechts halve waar heden bevatten. Mijnheer de redacteur, ik dank u voor de plaatsing in uw blad en wil hiermede, zolang geen verdere stappen ondernomen zijn, gaarne de discussie besluiten. M. van der Weele. HOVERCRAFT GEEFT DEMONSTRATIE OP HET IJ Een Westland SRN-5 hovercraft (luchtkus senvoertuig) een van de nieuwste en snelste modellen, zal op vrijdag 14 mei uit Enge land in Nederland aankomen om tijdens de Britse Week op het IJ en IJselmeer demon straties te geven, De hovercraft zal overdag en 's avonds tochten maken op het IJ, maar zal dan zijn snelheid moeten beperken. Op het IJselmeer zal het zweeftuig zijn maximale snelheid van ruim 70 mijl, 120 kilometer, per uur kunnen halen. Het maximale aantal passagiers dat de SRN-5 kan vervoeren is vijftien. GEHEIM AGENT 007 Ook in Parijs geniet de befaamde agent James Bond grote populariteit, zoals trou wens overal ter wereld waar hij op het doek verschijnt. Het bekende Parijse warenhuis Galerie Lafayette heeft nu een speciale af deling ingericht waar men zich voor rond 275 gulden volledig als meesterspion 007 kan laten aankleden het pak en de pull over tot en met het sleutelfoudraal met „gouden" vrouwenfiguur en de diplomaten- tas ontvangt u voor dit bedrag. (DIA) ENGELSE PUP KOMT OP MUSEUMPLEIN Tijdens de Britse Week komt op het Mu seumplein een typische Engelse pub, com pleet met dartboard en het spel van 'shove- ha'penny'. Het interieur van de pub, 'The Brittannia' genaamd, zal half betimmerd zijn en eiken tafels en zitplaatsen zullen er het enige meubilair van uitmaken. De 'Land lord' van de pub is de heer Ralph Temple, de export manager van de brouwerij die deze pub organiseert, Whitbread. In het verleden is de heer Temple al met zijn pub in Kopen hagen, Brussel, Zürich, Düsseldorf en Bar celona geweest. De verschillende soorten bier die in de pub zullen worden geschon ken zijn Pale Ale, Mackeson, een dónker bier, Final Selection, een zeer sterke donker bier soort en Tankard, een kristalheldere en verfrissende soort bier, dat uit het vat wordt getapt. Fonest Brown, een donker biersoort, wordt voor de eerste keer in Nederland ge ïntroduceerd. De heer Temple zal worden vergezeld door drie leden van de staf van zijn brouwerij, die door Nederlandse 'bar maids' zullen worden geassisteerd. Tuberculose en tyfus. Vanzelfsprekend vindt men in dit verslag ook andere niet minder belangwekkende ge gevens die de volksgezondheid betreffen. Er wordt in gewaagd van de moeilijkheden, die worden ondervonden Bij de tuberculosebe strijding: de sanatoria waren meer dan over- vuld, er was te weinig voedsel voor de pa tiënten, er was een groot tekort aan perso neel. Men kan in dit verslag eveneens cijfers vinden over de toeneming van het aantal geslachtsziekten, terwijl ook andere besmet telijke ziekten in die jaren om zich heen grepen. In 1944 werden 60.000 patiënten met difterie geregistreerd met niet minder dan 3.244 sterfgevallen. In 1945 werden 4.827 ge vallen van tyfus bekend. Kinderhygiëne en gebrekkigenzorg raken in die jaren geheel op de achtergrond. Er is te weinig verpleegruimte: tal van zieken huizen zijn immers verwoest. Om de toestand desondanks het hoofd te kunnen bieden, heeft men verpleegsterskamers, recreatieza len, soms zelfs de gangen van de nog over eind staande gebouwen als ziekenverblijven ingericht! De fatale knop. Sommigen van ons kunnen zich dit alles nog herinneren als de dag van gisteren. Voör anderen ligt deze tijd van vrijwel volslagen ontwrichting al weer heel ver in het verle den: zij wachten op hun kleuren-t.v. De ge neratie die plaatjes van The Beatles opzet en op bromfietsen door de straten knettert, heeft van deze dingen helemaal geen weet meer. Toch is het goed om op gezette tijden eens even ernstig achterom te zien. Met alle haar den van onrust die er al weer in de wereld zijn, krijgt men soms het gevoel dat we nog steeds op een vulkaan leven en dat er maar één hoge militaire autoriteit op een fatale knop hoeft te drukken of we krijgen dit grimmige toneel nog een keertje opgevoerd. De man met zijn kampeerwagen, de vrouw met haar volautomatische wasmachine en de kindertjes met hun kleutertransistortjes hebben helemaal geen behoefte aan weer met bommen gooien, nogmaals verzetstrij ders, collaborateurs en onderduikers en nog minder aan de vernietigende honger. Moge het de staatslieden van vandaag en morgen gegeven zijn ons nieuwe golven van de diep ste ellende te besparen. (Nadruk verboden) dr. H. G. v.d. Klaauw Voor vele duizenden belastingplichtigen is weer het ogenblik aangebroken om te genover de fiscus verantwoording af te leg gen van het in 1964 genoten inkomen. Bij deze aangifte voor de inkomstenbelasting dient men zich te realiseren dat deze nog moet geschieden op basis van de bepalin gen, die in 1964 van kracht waren. Naar bekend is de belastingwetgeving op ver schillende onderdelen gewijzigd. De nieuwe wet wordt aangeduid als: „Wet op de In komstenbelasting 1964". Uit de toevoeging „1964" zou men kunnen afleiden dat zij voor het jaar 1964 geldt. Dit is echter niet het geval. Per 1 januari 1965 is de nieuwe wet in werking getreden, zodat zij pas van toepassing is op het inkomen over 1965, waarvan in 1966 aangifte moet worden ge daan. Dit houdt onder meer in dat de uitkerin gen van levensverzekering, die in 1964 wer den ontvangen, nog niet geheel belasting vrij zijn, zoals onder de nieuwe wet het ge val is. Dergelijke uitkeringen zijn echter slechts voor een naar verhouding beschei den bedrag belastbaar; alleen de intrest die in de uitkering begrepen is, behoeft als in komen te worden opgegeven. Dit „intrest bestanddeel" wordt volgens een bepaalde formule berekend. Men doet er goed aan in voorkomende gevallen aan de levensver zekeringmaatschappij te vragen welk bedrag op het aangiftebiljet moet worden vermeld. Wanneer men op grond van een polis van levensverzekering periodieke uitkeringen ontvangt, kan het zijn dat deze volledig als belastbaar inkomen moeten worden aange geven. Dit is echter alleen het geval wan neer het om lijfrente-uitkeringen gaat. Door dat in'het aangiftebiljet gesproken wordt van „lijfrenten en andere periodieke uitke ringen" bestaat het gevaar dat men elke van een levensverzekeringmaatschappij ontvan gen periodieke uitkering in haar geheel als belastbaar inkomen zal beschouwen. Er zijn echter allerlei periodieke uitke ringen, die niet het karakter van een lijf rente hebben en daarom ook niet ten volle voor de inkomstenbelasting meetellen. Dit zijn bijvoorbeeld studierenten, periodieke uitkerigen op grond van „ideaalpolissen" en dergelijke. Hiervoor geldt dat zij evenals de eenmalige uitkeringen slechts voor het in trestbestanddeel behoeven te worden opge geven. Ook hierover kan men het beste de verzekeringmaatschappij raadplegen. Aftrekmogelijkheden Tegenover de volledige belastbaarheid van lijfrente-uitkeringen staat, dat de premie of koopsom die men voor een lijfrente be taalt, in het jaar van betaling van het inko men aftrekbaar is. Hierbij geldt voor 1964 nog het maximum van 3.600.Deze af trekmogelijkheid geldt ook voor verzeke ringen met lijfrenteclausule. Blijkens de praktijk leeft men vaak in de veronderstelling dat in dit maximum van 3.600.óók de premie voor A.O.W./ A.W.W. begrepen is. Deze laatste staat ech ter geheel los van de 3.600.aftrek. Ook verplichte bijdragen voor een pensioenvoor ziening krachtens dienstbetrekking beïn vloeden de 3.600.aftrek niet. In mindering van het inkomen mogen ook gebracht worden renten, die men in 1964 over schulden heeft moeten betalen, althans voorzover die renten niet met een bepaalde vorm van inkomen verband houden. Heeft men een lening op een polis van levensver zekering opgenomen, dan is de daarvoor verschuldigde belenings- of voorschotrente dus ook een aftrekbare post. Er zijn tal van polissen in omloop, die bij invaliditeit, ziekte of ongeval een perio dieke uitkering bieden. De premie ter dek king van dit risioo mag men aftrekken, zon der dat daarbij bepaalde grenzen of maxima in acht behoeven te worden genomen; Wan neer echter bij polissen als hier bedoeld een uitkering van een bedrag-ineens is ver zekerd, is de premie niet aftrekbaar. Premie als buitengewone last. Wanneer men meent voor aftrek wegens buitengewone lasten in aanmerking te ko men, dient men een daartoe strekkend ver zoek bij de belastinginspectie in te dienen. Voor een verzekerde die in verband met een mindere gezondheid voor zijn levensverzeke ringpolis een hogere dan normale premie moet betalen, is nog een uitspraak van de Hoge Raad van belang, volgens welke die extra premie in beginsel een buitengewone last vormt. Is die premie reeds aftrekbaar als lijfrentepremie, dan mag men haar niet ook nog tot de „buitengewone lasten" re kenen. Artikel 48. Een belangrijk artikel, dat zeker niet aan de aandacht mag ontsnappen bij de invul ling van het aangiftebiljet, is artikel 48. Dit zegt, dat bepaalde inkomsten kunnen worden belast naar hetzelfde percentage dat men verschuldigd is over de laatste 600.van het zuiver inkomen met een minimum van 20 °/o en een maximum van 40 Intrest bestanddelen van levensverzekeringuitkerin gen alsmede afkoopsommen van lijfrentever zekeringen of daarmee in fiscale zin gelijk gestelde verzekeringen, met name verzeke ringen met lijfrenteclausule, zijn onder meer als inkomsten te beschouwen, waarop de be lastingplichtige de inspecteur kan vragen dit bijzondere tarief toe te passen. Eigener beweging gaat de belastinginspecteur daar toe niet over. Herinneringen aan de hongerwinter '45 Ondanks koude regenbuien en stormvlagen en ondanks verkoudheden en niespartijen, brengen wij u toch de tekenen van het naderend voorjaar. Bekijkt u ze maar eens goed, ze helpen u misschien over uw depressie heen. 15.000 mensen stierven aan ondervoeding. 80.000 mensen leden aan hongeroedeem Besmetelijke ziekten grepen om zich heen Zodoende heeft het veel tijd en moeite ge kost voordat alle noodzakelijke nasporingen een afsluiting konden vinden en het beno digde cijfermateriaal bijeen was gebracht. Statistische bewerking. De Geneeskundige Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, is er ondanks de vele moeilijkheden die over wonnen moesten worden, toch in geslaagd een volledig overzicht over de laatste oor- Wij leven snel. Slechts zelden gunnen wij onszelf de tijd tot omzien naar wat is ge weest. In het begin van de maand mei is het al weer vijfentwintig jaar geleden dat het oorlogsgeweld over ons land kwam, is het al weer twintig jaar geleden dat wij door de bevrijding verlost werden van de steeds groter wordende hongersnood. Velen van ons kunnen zich nog levendig de vele schokkende gebeurtenissen herinne ren die land en volk tijdens de bezettingsja ren hebben geteisterd. De gedachten gaan dan allereerst uit naar al diegenen die het leven lieten voor het vuurpeleton, bij bom bardementen, in concentratiekampen. De verontwaardiging over de maatregelen tegen onze Joodse landgenoten en over het lot dat hen ten deel viel, leeft onveranderd onder de bevolking voort. Maar minder al gemene bekendheid geniet het feit, dat in het zogenaamde B2-gebied, dat de provin cies Noord-Holland,Zuid-Holland en Utrecht omvatte, ook nog 15.000 mensen stierven van de honger. De officiële cijfers. Het verslag van de Geneeskundige Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid over de jaren 1944 en 1945 heeft lang op zich laten wachten. Dit omvangrijke rapport, dat niet minder dan 47 tabellen met toelichting be vat, verscheen pas in augstus 1947. Door de oorlog en later ook door de bevrijding van ons land zijn tal van belangrijke gegevens geheel of gedeeltelijk verloren gegaan. De verslaggeving werd verder bemoeilijkt doordat tal van instellingen die op het ter rein van de volksgezondheid werkzaam zijn in de betrokken periode geen jaarverslagen hebben gemaakt, zodat voor samenvattend overzicht niet kon worden beschikt over de cijfers van verschillende consultatiebureaus, schoolartsendiensten, ziekenhuizen en sana toria. Uit melkbussen, maar ook uit gereinigde vuilnisemmers werd dagelijks één portie magere soep uitgedeeld door de stedelijke gaarkeukens. Maar ook daar kon een mens niet van leven. Er was geen brandstof voor de kachel, geen textiel voor warme kleding of dek, geen elektriciteit, geen gas, maar vooralook geen voedsel. Een kleumende vrouw tracht zich met haar vermagerde kinderen onder enkele oude dekens warm te houden, terwijl het die winter van 1944 op '45 fel vriest. Ook binnenshuis! logsjaren te boek te stellen over al datgene, wat van medisch standpunt bezien, van be lang is geweest. Bij het doorlezen van dit verslag wordt onze aandacht vooral getrokken door de na dere bijzonderheden over de hongerwinter. De eerste sterfgevallen tengevolge van on dervoeding werden in januari 1945 officieel bekend. Bij de statistische bewerking van het bijeengebrachte materiaal bleek, dat drievier de van het aantal aan ondervoeding overle den personen mannen waren en dat deze mannen meestal ouder waren dan vijfentwin tig jaar. De ondervoeding eiste niet minder dan 15.000 doden, daarnaast werden er nog 80.000 gevallen van hongeroedeem bekend. Dat waren inderdaad rampzalige toestanden. Tot augustus 1945. Het laatste oorlogsjaar toont een zeer hoog sterftecijfer. In 1939 stierven er in de vier grote steden van ons land 4,25 tot 4,86 per sonen op 1.000 inwoners. In 1945 is er in de stad Utrecht een sterfte van 12,5 personen per 1.000 zielen, voor de gemeente 's Gra- venhage is dit sterftecijfer in dat jaar zelfs 14,38. Dan komt de capitulatie van de Duitse legers en de volledige ineenstorting van het Derde Rijk. Vijftig voedsel teams, elk onder leiding van een arts, worden over het ernstig getroffen B2-gebied verdeeld om de grote hoeveelheden levensmiddelen, die met vlieg tuigen, schepen en auto's worden aangevoerd onder de hongerende bevolking te distribu eren. Dan komt er spoedig verandering in de zeer gevaarlijke situatie. In de tweede helft van de maand mei is het aantal sterfgevallen door de honger al aanzienlijk verminderd. Het rapport vermeldt dat men in augustus 1945 de situatie weer geheel meester is.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3