NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Plonvier heeft DE schoenen No. 3138 Zaterdag 27 maart 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor louten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen sticht te Kamperland w w t 0 -B Zeelands eerste II ldtfAflIrnltlrn betonnen heipalen fabriek Dl li v) P 1 B-® li |l en Zwemer gaat jachten showen, maken I I IUUUIIIYUI IVC repareren. Met enige korte welkomstwoorden opent burgemeester Wisse deze voltallige raads vergadering op maandag 22 maart. Na het gebed memoreert de voorzitter in welgeko zen woorden het overlijden van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, waarna enige ogen blikken stilte in acht genomen worden. Hierna wordt aan de agenda begonnen. De notulen worden onveranderd vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Bij deze mededelingen zijn enige ingekomen brandweerrapporten van gehouden oefeningen te Kamperland en Wissenkerke en een rapport van de brand weer te Kamperland over een brandje in een dienstbus bij de Firma Lamain en een brandje bij de heer O. Scherp. Naar aanlei ding van de brandweerrapporten vraagt het lid De Lange naar de afwezigheid van zuur stofmaskers. Bij de brand in de dienstbus had men deze niet kunnen binnendringen, omdat de benodigde zuurstofmaskers ont braken. De voorzitter had zijn licht eens opgestoken en van bevoegde instanties1 eni ge adressen opgekregen waar deze maskers te betrekken waren. Prijs per stuk 1500. Rekent men 3 zuurstofmaskers per corps, dan vergt dat voor de gemeente een uitgave van 9000.Dit probleem is nu aan hoge re brandweerinstanties voorgelegd. Verder komt in de mededelingen nog voor een goedkeuring van Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit tot verkoop van enige per celen grond te Wissenkerke aan de heren J. M. Gillesse, H. van Strien, A. P. Marcus- se, J. J. Beije en M. Heystek, verlenging van de out« uiiliiugstermijn van de onbewoon baar verklaarde woningen in de Noordeind- straat te Wissenkerke, vaststelling van een bouwverbod voor een aantal percelen in de zelfde straat. Plet verzoek van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd Walcheren om subsidie wordt z.h.s. ingewilligd. De doelstelling van deze stichting is de bevordering van geestelijke, maatschappelijke en praktische vorming van werkende meisjes en jongens, met inachtne ming van godsdienstige en politieke over tuiging. Zij tracht dit te bereiken door meis jes, die hiervoor belangstelling tonen, gedu rende een jaar 40 keer ongeveer 4 uur per week aan de cursus te laten deelnemen. Ge durende het cursusjaar 19631964 heeft uit deze gemeente één meisje daaraan deegeno men. Deze eenmalige subsidie bedraagt 30.95. Het verzoek van de Provinciale Commis sie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande om subsidie wordt eveneens z.h.s. aangenomen. Het betreft hier een cur sus „Beter Bewegen", georganiseerd voor huisvrouwen en meisjes van 20 jaar en ou der. Het lid Bustraan merkt hierbij op, dat al deze subsidies de gemeente een berg geld kosten en dringt aan op matiging. Hij wordt geacht te hebben tegengestemd. Evenzo met de stem van het lid Bustraan tegen wordt de subsidieverlening aan de damclub „De Schuine Schuivers" te Kam perland verleend. Hierbij verheft ook de stem van het lid Sandee zich tot matiging. Een wijziging van de verordening op de heffing van keurlonen in de gemeente Wis senkerke wordt z.h.s. vastgesteld. Evenzo de vaststelling voorschotten op de vergoe ding exploitatiekosten voor de bijzondere lagere scholen en voorschotten op de ver goeding voor het vakonderwijs. Deze voor schotten zien er als volgt uit: N.H. school te Kamperland 6283.Chr. Nat. School te Wissenkerke 6404.Geref. School te Geersdijk 3287.Geref. School te Kam perland 8265.Chr. Ulo-school te Wis senkerke 8400.Voorts stelt men vast ten behoeve van de Chr. Ulo-school te Wis senkerke het voorschot voor het vakonder wijs in handwerken, gymnastiek en tekenen op 5153.en het voorschot ten behoeve van de Chr. Nat. School te Wissenkerke voor het vakonderwijs in handwerken op 900.—. Aan de hand van het advies van de Huur adviescommissie wordt z.h.s. de huur van het pand Voorstraat 28 te Wissenkerke vast gesteld op 94.40 per maand. Dit pand deed voorneen 79.15 per maand. Het bestuur van de Gereformeerde school te Geersdijk vraagt ingevolge artikel 72 der l.o.-wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor het verrichten van schilderwerk en sauswerk in de lokalen van genoemde school. Hoewel b. en w. ervan overtuigd zijn dat deze karwei uit het bedrag per leerling bestreden moet worden, kunnen zij, na in gewonnen advies van de inspecteur van het lager onderwijs, toch voorstellen één-derde van dat bedrag als onder houdswerk voor hun rekening te nemen. Dit mede in verband met het feit, dat deze school in de loop der jaren enige malen van het hun toekomende bedrag per leerling in de gemeentekas heeft teruggestort. Het lid Bustraan vindt dit een zwak argument, waarop de voorzitter zegt, dit meer een kwestie van helpen te vinden. Het lid Filius is mede-voorstander en ook hij wijst op de terugstortingen in het verle den. Het lid De Lange vindt dat er dan geen goed beleid door het bestuur heeft plaats gevonden. Om dit enigermate op te heffen, zou hij wanneer de raad achter hem staat voor willen stellen het gehele bedrag uit te keren. B. en w. voelen wel voor dit voorstel, maar willen dit toch als uitzonderingsgeval zien, zonder dat dit kon- sekwenties met zich brengt. Ook wethouder Leendertse onderstreept dat kinderen en personeel de dupe zouden worden van het vroeger gevoerde beleid. Het lid Stokman juicht het voorstel toe en vraagt ljoe lang het duren kan voor langs ambtelijke weg de goedkeuring er is. Nadat secretaris Van Hekken toelichting gegeven heeft, neemt de gehele raad het voorstel van De Lange over. Een nieuwe bezoldigingsverordening voor het gemeentepersoneel wordt z.h.s. vastge steld. Dit in verband met de per 1 januari j.l. nieuw getroffen salarismaatregelen ten behoeve van het burgerlijk en rijksperso neel. De heer A. Koole te Kamperland wil in het uitbreidingsplan aan de Nieuwstraat te Kamperland een stuk grond kopen voor het bouwen van een z.g. Bogaerswoning. B. en w. stellen voor dit verzoek in te willigen te gen een prijs van 15.75 per m2. Aleer dit voorstel z.h.s. wordt aangenomen, infor meert het lid De Móor naar het verschil in prijs van nu en enige maanden geleden. Toen betaalde een koper slechts 15.en nu is dit al opgelopen tot 15.75 per m2. De voorzitter beantwoordt deze vraag met er op te wijzen dat men door G.S. verplicht is 5 °/o 's jaars als renteverlies te vragen. Vandaar deze verhoging. De Staatssecretaris van Onderwijs; Kun sten en Wetenschappen heeft verzocht om mede te delen of er aan de ontwerplijst van beschermde monumenten voor deze ge meente nog moeten worden toegevoegd of hiervan moeten worden afgevoerd. In zijn toelichting op dit agendapunt deelt de voorzitter mede, dat dit punt in de vorige vergadering is aangehouden, omdat de belanghebbenden om een onderhoud met b. en w. hadden verzocht. Dit onder houd heeft inmiddels plaatsgevonden en te gen de plaatsing op de ontwerplijst zijn be zwaren aangevoerd, die de voorzitter zeer zeker steekhoudend acht. Voordat de ont werplijst definitief wordt, zijn twee jaar ver streken. In deze tijd mag men aan deze ge bouwen, zonder toestemming van de minis ter, niets veranderen. Wanneer men toe stemming aan de minister vraagt voor enige verandering, dan moet de minister binnen zes maanden na ontvangst van het verzoek beslissen of hij dit al dan niet inwilligt. Wil ligt hij het in, dan kan hij er nog voorwaar den aan verbinden. Hij kan deze termijn echter nog met zes maanden verlengen, wat betekent, dat men na één jaar pas weet waar men aan toe is. Dit schept, volgens de voor zitter, een beperkte mate van rechtszeker heid. De eigenaren en pachters van de vier op de ontwerplijst voorkomende boerderij en hebben er echter geen bezwaar tegen dat de woonhuizen wel gehandhaafd wor den op de lijst, doch de bedrijfsgebouwen zouden zij om deze redenen ervan afge voerd willen zien. Zonder hoofdelijke stem ming wordt aldus door de raad besloten. Alvorens de gemeenterekening 1963 kan worden aangeboden, moet deze eerst wor den nagezien door een commissie van twee personen. Na schriftelijke stemming wor den hiervoor de leden De Lange en Bus traan aangewezen, die hun benoeming aan vaarden. Na een korte koffiepauze worden de pun ten 14. 15 en 16 ged. samengevat. Deze be helzen het verzoek van de N.V. Pit Beton te Middelburg en het verzoek van de heer P. Zwemer te Kamperland tot het in erf- jacht nemen van een stuk industrieterrein angs het havenkanaal te Kamperland en ter ontsluiting van bovengenoemd industrieter rein door het aanleggen van een oprit. De aanvraag van N.V. Pit Beton omvat plm. 24.000 m2 en die van de heer Zwemer plm. 2040 m2. De erfpachtscanon bedraagt 0.20 per m2 en de looptijd is 50 jaar. Beide aan vragers gaan hiermee accoord. Met deze beide aanvragen is het gehele industrieter rein met één klap bezet. Het lid De Lange feliciteert de voorzitter met dit behaald succes en Vraagt vervol gens naar de plannen. Uit mondelinge me dedelingen van de N.V. Pit Beton wil deze direct met de bouw beginnen. Na enige maanden zal er 25 man personeel in dienst zijn, wat na verloop van een paar jaar ho- penlijk opgevoerd kan worden tot 50 man personeel. Ook de heer Zwemer wil er geen gras over laten groeien. In dit verband wijst het lid De Lange op de aarzelende houding van de Firma De Kok. Men moet deze aan manen, wat de voorzitter toezegt. Het lid Zuidweg vraagt hoe het met de nodige voorzieningen staat, zoals lossen, laden enz. De voorzitter antwoordt hem, dat er natuur lijk voorzieningen getroffen moeten worden vooraleer men bedrijfsklaar is. Deze komen echter voor rekening van de kopers, die het terrein genomen hebben, zoals het er nu bij ligt. Het lid Sandee wil geen domper op het enthousiasme plaatsen, maar vreest toch, dat het zware en grote vervoer door de di verse scherpe bochten in verkeerstech nisch opzicht moeilijkheden zullen veroorza ken. De voorzitter zegt dat van de zijde van Pit Beton alles bekeken en opgemeten is en dat zij ^r geen bezwaar in zien. Hij verlaat zich daar dan ook op. Het lid Filius onder streept de felicitaties. Hij wil nog meer in dustrieterrein creëren en dringt aan op ver der gaan. Het lid De Lange vraagt hoe het met de woningvoorziening staat in verband met deze Vestiging. De voorzitter antwoordt hem, dat op grond hiervan zeer zeker wo ningen kunnen worden aangevraagd. Hier na worden de voorstellen tot ingebruikge- ving z.h.s. aangenomen. Bij het indienen- van de begrotingswijzi ging 1965 in verband met het aanleggen van de oprit naar het industrieterrein, zegt ook het lid Bustraan dit een gevaarlijke zaak te vinden en ziet, door het steeds toenemende verkeer, deze bochten nog gevaarlijker wor den. De voorzitter ziet er direct geen gevaar in. Mede doordat de oprit kort bij de bocht gelegen is, zal er nooit met grote snelheid gereden worden. Bustraan zag de uitrit traag over de haven gelegd. Dan moeten e opstallen van Meulenberg vervallen, re pliceert de voorzitter. Het lid Sandee valt Bustraan bij en zegt dat het voor Meulen berg och een fiasco geworden is, zoals er met het havenplateau voor hem gehandeld is. Bustraan zegt, dat regeren nog steeds vooruitzien is. Wanneer blijkt, dat na ver loop van enige tijd de beide gevaarlijke hoe ken veranderd dienen te worden, wat zal het de gemeente dan kosten? Wethouder Leendertse voelt mee met de verkeersbezwa- ren van de andere leden. -Doch Pit Beton heeft haast. Op zeer korte termijn zou men dan Meulenberg aan iets anders moeten hel pen, men moet een straat aanleggen plus nog andere voorzieningen treffen. Wat brengt dat voor financiële konsekwenties mee? Bovendien staat men binnen zeer kor te tijd voor de recreatieve ontsluiting van de Soelekerkepolder en andere gebieden. Wan neer mede daardoor deze eis van ver betering dwingerder zou worden, zijn de mogelijkheden aanwezig dit met behulp van meerdere instanties te versieren. Een ander knelpunt van het lid Sandee was, of de lichte fundering van de polderweg het wel zou houden. Het lid De Lange dacht dat dit wel mee zou vallen, wat door het lid Sandee ten stelligste werd betwijfeld. Hij voerde hiertoe enige voorbeelden aan. De voorzitter sluit hierop de verkeersdiscussie, waarna de begrotingswijziging z.h.s. wordt Aangeno men. Hierna wordt nog z.h.s. goedgekeurd het vaststellen van een verordening, regelende het in exploitatie brengen door particulieren van gronden in deze gemeente. Voordat men aan de rondvraag begint, wil de voorzitter eerst nog een mededeling doen, die niet op de agenda staat. De Oran jevereniging van Kamperland heeft de O- ranjevereniging van Baarn gevraagd deel te mogen nemen aan het défilé ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Hierop is een bevestigend antwoord binnen gekomen. Aan het défilé zullen deelnemen het tamboers- en pijperscorps „Nicoleen" en de fanfare „Ons Genoegen" plus de school kinderen van de hoogste klassen. De beide muziekcorpsen zullen hun eigen vervoer fi nancieren, doch voor de schoolkinderen zou een regeling getroffen moeten worden. De Oranjevereniging stelt voor d&t de plm. 50 schoolkinderen hun ouders om een bijdrage verzoeken en dat de resterende 500. door het gemeentebestuur gefourneerd wor den. Het voorstel van b. en w. is om deze eenmalige bijdrage te verlenen. Het lid Bustraan vindt dit een flink be drag. Het lid Sandee vraagt of er nog bij dragen gevraagd zullen worden voor andere festiviteiten. De voorzitter wijst in dit verband op het feit, dat reeds jarenlang op de be groting een post voorkomt van 1.per kind voor tractatie. Het is ook wel gebeurd, dat deze post niet geheel werd opgesou peerd. Met de 20-jarige herdenking van on ze bevrijding zal bet bedrag van ƒ1.per kind zeer zeker overschreden worden en misschien wel op 1.75 komen te staan. Er is dit jaar n.l. "een tastbaar blijk, in de vorm van een glas met inscriptie, Sandee vindt deze reis voor de schoolkinderen met al het wachten en défileren te zwaar. Hij zag hun voor dat geld iiever een gewone schoolreis maken. Toch zou hij niet tegenstemmen. Het lid Zuidweg had verschillende défi- lé's op de televisie gezien en kwam zeker tot 60 deelname door jeugdigen. Hij vond het mooi, straks op de t.v. Noord-Be veland daar door Kamperland vertegen woordigd te zien. Het lid Stokman vroeg of het bedrag van 500.vaststond en of de mogelijkheid niet aanwezig was, dat nog giften zouden binnenkomen. De voorzitter antwoordt hem, dat hij als top de 500. genoemd had, zodat, wanneer alles meeloopt, men gemakkelijker zakken kan. Het lid De Moor noemt het een erezaak en hij zou het op prijs stellen, wanneer dit door zou kun nen gaan. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Een allerlaatste mededeling doet de voor zitter nog omtrent de oprit van de Dorps- dijk naar de Weststraat. Uit verschillende prijsopvragen is hem gebleken dat deze ver betering, tesamen met nog andere voorzie ningen, zoals beplanting e.d., dit object een kapitaal zal vergen van tussen de 50 en 60.000 gulden. In verband met de in de toe komst aan te leggen rondweg, vraagt hij de raad deze zaak nog eens nader te bekijken. De raad wil dit volgaarne doen. Bij de rondvraag informeert het lid De Lange naar plaatsing van wachtlokaaltjes voor-buspassagiers te Wissenkerke. De voor zitter antwoordt hem, dat deze er allang zouden zijn, indien er een geschikte plaats gevonden kan worden. Het lid Bakker had zo'n geschikte plaats op het terrein van de oude openbare school. Maar hoe moet het dan met de post, vraagt de voorzitter en met de passagiers van de andere omgeving. Het lid De Smit vraagt naar de afraste ring van de dorpsvaat in Tuindorp. De voorzitter zegt dat daarvoor binnen de kortst mogelijke tijd opdracht voor gegeven zal worden. Het lid Filius klaagt over de desolate toe stand van een voordeur in een woningwet woning in de Nieuwstraat. Kan daar nu niets aan gedaan worden, zo is zijn vraag. Deze toestand is meer dan ergerlijk. De voorzitter zegt verbetering toe en wijst op het zeer krappe bedrag dat voor onderhoud van woningwetwoningen mag worden uitge trokken. Daar is heel weinig van te doen. Het lid Stokman zou graag aan de leden van de raad, die daar belangstelling voor hebben, een toelichting op de Bijstandwet uitgereikt willen zien. De voorzitter belooft hiervoor de nodige stappen te zullen onder nemen. Het lid De Moor had bezoek gehad van de heer Goulooze uit Geersdijk om te kla gen over de toestand van zijn woning. Hij had gedreigd het hogerop te zoeken, maar De Moor had hem de raad gegeven zich eerst tot de raad te wenden. De Moor weet dat een brief naar de raad uitgegaan was, doch had deze brief niet ter tafel gezien. De Moor vindt dat er heel wat te verbete ren valt en vraagt aandacht voor dit geval. De voorzitter antwoordt, dat in eerste in stantie zulk een verzoek bij b. en w. inge diend moet worden, omdat dat tot hun competentie behoort. Pas wanneer inen niet eens is met het besluit van b. en w. kan men de raad inschakelen. Hij heeft nooit een dergelijk verzoek gezien of is nooit door be doelde persoon daarover aangesproken. Hij kent hem niet eens. Het lid Sandee kreeg de indruk, dat er met de invordering van havengelden te Kamperland met twee maten gemeten werd. Hij had klachten gehoord over verschillende behandelingen zoals b.v. van landbouwers tegenover de Fa. De Kok. Wanneer er op het haventerrein materiaal ligt voor de land bouw of voor aannemers, zou dit opgeme ten worden voor de inning van het haven geld en wanneer De Kok er iets had liggen, zou dit verzuimd worden. De voorzitter ant woordt hem, dat de havenmeester béslist geen opdracht heeft verschillende maten aan te leggen. Hij vermoedt dat het gaat over een geval van verleden jaar, toen De Kok op het haventerrein karen had liggen, die door het daar aanwezige zand werden on- dergestoven en door spelende kinderen wer den beschadigd. Om De Kok toen eniger mate tegemoet te komen omdat hij van het haventerrein niet dat nut geplukt had wat hij er redelijkerwijs van had kunnen en mogen verwachten, is dat havengeld hem niet in rekening gebracht. Wethouder Leendertse zegt dat de raad zich zou moeten schamen in zulk een geval toch havengeld te vragen. Bovendien, dit alles speelde zich af in een zeer stille tijd. Ook noemde hij dit geen ge val van opslag voor doorvoer, docht enkel voor onderhoud. Zakelijk noemde hij het volkomen verantwoord. Het lid Zuidweg dankt voor de medewer king inzake monumentenzorg. Verder zegt hij, dat het hekje van een woning te Geers dijk, waar eens over gesproken was, nog immer zoek is. De voorzitter wijst op de mi nieme onderhoudsbedragen die ter beschik king staan en zegt, dat zulke hekjes ook wel eens bij het grove huisvuil worden aange troffen. Niet iedereen stelt er prijs op. Sandee vraagt om in het vervolg een bin nengekomen brief daar te bezorgen waar hij thuishoort, dat in verband met het gesig naleerde door De Moor. De voorzitter re- pliciteert met te antwoorden dat die brief op de juiste plaats is, n.l. bij b. en w. Tot slot memoreert de voorzitter nog de verloving van Prinses Margriet met de heer Van Vollenhoven, waarna hij de leden dankt voor de prettige afhandeling der za ken en met dankgebed de vergadering sluit Fietsen in Nederland Binnenkort verschijnt een handig boekje met beschrijvingen van fietstochten door Nederland. Voor iedere provincie zijn een of meer tochten opgenomen, die van belang zijn voor het weekendtoerisme of zo maar voois een gezellige fietstocht. Voor het uit zetten van de routes werd gebruik gemaakt van gegevens van de verschillende V.V.V.'s. Fietsen in Nederland werd geschreven door dr. J.. M. Fuchs en W. J. Simons en zal voor 4.90 in de boekhandel verkrijgbaar zijn. JUBILEUM-COLLECTE 40 JAAR SIMAVI In de week van 29 maart tot 3 april a.s., wordt weer de jaarlijkse SIMAVI-collecte gehouden. Een jubileum-collecte, want het is thans 40 jaar geleden dat SIMAVI werd opge richt. Helaas is de medische nood in vele tro pische landen nog ontstellend groot. Geeft u in dit jaar een jubileumgift! Geeft dubbel, want uw hulp is zo broodnodig. Laat uw barmhartigheid groter zijn dan de vertwij feling van vele moeders, vaders en kinderen. Die SIMAVI dubbel redden en helpen! Zó alleen kunnen rijen van wachtende patiën ten bij poliklinieken en de in ziekenhuizen en lepra-kolonies opgenomen zieken behan deld worden. Mensen met slopende tropi sche ziekten, die hoopvol genezing zoeken. Steunt dus de a.s. SIMAVI-collecte. Iede re gift is welkom. Het SIMAVI comité. Wat Zweden twintig jaar geleden voor ons deed. Dezer dagen herdenken wij het feit dat het Zweedse volk ons twintig jaar geleden met het onvergetelijke Zweeds wittebrood te hulp kwam. De nood was vooral in de westelijke pro vincies groot. „Indien voorradig" was het rantsoen 400 gram van het oorlogsbrood per volwassene per week. Op 30 januari 1945 arriveerden in Delf zijl twee schepen met levensmiddelen uit Zweden. Het duurde echter tot 13 februari 1945 eer bekend werd gemaakt dat bon A 358 van noodkaart III A recht gaf op 800 gram Zweeds wittebrood voor personen bo ven vier jaar. De distributie van de broden geschiedde in de zgn. Rode Kruiswinkels. Dit waren speciale uitgezochte winkels. Men moest na melijk voorkomen dat deze broden in de zwarte handel verdwenen. De hongerwinter is gelukkig een herinne ring en de 400 gram waar wij twintig jaar geleden als wij het hadden een week mee moesten doen, wordt nu vaak achte loos na het weekend weggeworpen. (DIA). Beschemiing voor meerijdende kinderen Om kinderen die met fietsers meerijden te beschermen tegen ongelukken omdat hun voeten tussen de spaken zouden kunnen ko men is een voetbescherming ontworpen, be staande uit stevig plastic die op eenvoudige wijze door middel van een rubberband met ringen aan voor- of achterwiel kan worden bevestigd. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1