Ophokken van duiven De Middenstand ten plattelande Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 13 maart 1965 no. 3136 ANGST MAAKT ZIEK 't Gouddoppertje Bronchi letten Uw kleine Overgooier of Zomerjurk ,,*tDe ^"TOeeJatoef' Er zijn twee maatschappelijke ontwikke lingen, die de ontplooiing van de midden stand in de landelijke streken sterk beïn vloeden; namelijk de rationalisatie van de agrarische bedrijven en de zeer snel toene mende concurrentiekracht van de detailhan del in de steden. Door deze twee oorzaken geraken de dorpsbewoners steeds meer op de grotere plaatsen georiënteerd; een aantal heeft er zich blijvend gevestigd, omdat men in de steden een werkkring heeft gevonden, terwijl de overblijvende dorpsbevolking me de door de toegenomen mobiliteit meer dan voorheen in staat en ook geneigd is in de grote winkelconcentraties in de steden bood schappen te gaan doen. Aangezien de welvaart van de midden stander afhankelijk is van het aantal klan ten, dat hij kan bedienen en van de koop kracht, die hij pqr klant voor zich weet te winnen, zal het duidelijk zijn, dat de mo derne tijd de plattelandsmiddenstander voor de vraag plaatst, of hij zijn omzet en zijn inkomen zal kunnen behouden. Daar komt nog bij, dat het kostenpeil zich geleidelijk verhoogt en de winstmarges afbrokkelen, zodat het zelfs nodig zal zijn om de omzet te vergroten, indien hij zijn inkomen op de bereikte hoogte zou willen handhaven. Men kan dus niet anders concluderen, dan dat de maatschappelijke ontwikkelingen ten plattelande de laatste jaren in tegenstelling staan tot de voorwaarden waaronder de middenstand in de dorpen en kleinere plaatseri zich verder zou kunnen ontplooien. Bij deze en gene zou wellicht de gedachte kunnen rijzen, dat de behandeling van dit onderwerp eigenlijk een pure middenstands aangelegenheid is, die het grote publiek en allerlei instanties, die niet rechtstreeks bij deze kwestie zijn betrokken, niet raakt. Dit is echer niet juist, omdat niet alleen de mid denstand afhankelijk is van de bevolking, maar het omgekeerde evenzeer van toepas sing is en voorts omdat het voorzieningsni veau van een plaats of dorp mede bepalend is voor de ontplooiingsmogelijkheid van de gehele daar gevestigde gemeenschap. En een belangrijk onderdeel van het voorzie ningsniveau is ongetwijfeld het midden standsapparaat. Het is daarom interessant in een paar lijnen de situatie van de platte landsmiddenstand globaal te schetsen en te trachten suggesties tot het bereiken van be tere omstandigheden te formuleren. Dure uitbreng. De meest naar voren komende moeilijk heid blijkt telkens weer te worden gevormd door de uitbreng of bezorging. Vooral in de levensmiddelen-bedrijven en de bakkerijen heeft de uitbreng een grote omvang, meest al het grootste gedeelte van de omzet. De zeer verspreide ligging van de woningen der klanten maakt deze vorm van verkopen tijd rovend en bijgevolg kostbaar voor de win kelier. Het komt er in de praktijk veelal op neer, dat de man een groot deel van de dag met de uitbreng bezig is en de vrouw naast haar huishouding de winkel verzorgt, daarbij geassisteerd door een zoon of dochter of door vreemd personeel. Uiteraard wordt voor de bezorging ge bruik gemaakt van een auto, waaraan tenge volge van weersinvloeden en door het ont breken van de verharde wegen dikwijls dure reparaties moeten worden verricht. De or ganisatie van de uitbreng verdient dan ook alle aandacht, waarbij de verhouding tot an dere bedrijven stellig niet over het hoofd mag worden gezien. Het komt n.l. nog veel vuldig voor, dat ondernemers elkaar bijna letterlijk in de wielen rijden, doordat zelfs in gehuchten waar slechts enkele gezinnen wonen de bezorging wordt uitgevoerd door verschillende kruideniers en door diverse slagers, bakkers, enz. Het is niet denkbeel dig, dat door deze onzakelijke manier van handelen allen verlies lijden. Waarom zou men niet tot een vorm van samenwerking kunnen komen om het verlies van allen om te zetten in een gezamenlijke winst. Gezien tegen de achtergrond van hetgeen in het voorgaande werd gesteld zal het no dig zijn gezamenlijk naar een oplossing te zoeken; hetzij door klantenruil, hetzij door een gecombineerde uitbreng of door een samenwerking waarbij epn der partners de uitbreng geheel beëindigt. En is, om nog een voorbeeld te noemen, de idee van de rijdende winkel al uitputtend bestudeerd; heeft men de mogelijkheden om bij een ge zamenlijke exploitatie door verschillende winkeliers tot een grotere omzet en betere verdiensten te komen voldoende onder het oog gezien? Assortiment aanpassen. Aangezien het als een taak van de mid denstand wordt beschouwd de produkten onder het bereik van de consument te bren gen, zullen hier in principe mogelijkheden aanwezig blijven. Het lijkt dan ook niet uit gesloten, dat een gezamenlijke exploitatie beter tegemoet zou kunnen komen aan de ook ten plattelande zich steeds wij zigende en toenemende vraag, waardoor de middenstand genoodzaakt is zijn assorti ment voortdurend aan te passen en uit te breiden. Vooral bij het teruglopen van de bevol kingsdichtheid zal echter het verbreden van het assortiment, met name voor de kleine bedrijven, tot moeilijkheden aanleiding ge ven. Het stelt zwaardere eisen aan de finan ciële draagkracht van het bedrijf in verband met de grotere voorraad en het daarmede ge paard gaande grotere risico en vervolgens vereist het meer koopmanschap van de win kelier in verband met de meer ingewikkelde inkoop. Men moet dus aannemen, dat assor timentsuitbreiding kostenverhogend werkt, zodat de als doel gestelde betere bedrijfsre sultaten slechts bereikbaar zullen zijn door middel van een toegenomen omzet. Dit is ten plattelande echter beperkt mogelijk. Behalve het assortiment van elke midden stander afzonderlijk vraagt de assortiments samenstelling van de gehele plaatselijke mid denstand de aandacht. Teneinde de consu ment de grootst mogelijke keuze te kunnen bieden zal men veel zorg moeten besteden aan de onderlinge afstemming van de assor timenten der verschillende bedrijven. Op deze manier zal het mogelijk zijn het breedst mogelijke assortiment op te bouwen en daarmede een wapen te smeden tegen de concurrentiekracht van de steden. Nog te veel heerst de gedachte en de wil om tegen de plaats- of dorpsgenoten te concurreren, terwijl het in de moderne verhoudingen re- eler en zinvoller is, dat de gehele midden stand van een plattelandsgemeente zich er op instelt, dat zijn gezamenlijke en krachtige concurrent de grotere stad is met al haar aantrekkingskracht. Service verlenen. Een ander wapen in deze strijd zal de ser viceverlening kunnen zijn, indien men be reid is dit begrip nieuwe inhoud te geven, namelijk deze dat men als leverancier zich te allen tijde moeite wil getroosten om de klant het doelmatige gebruik van het ge kochte te garanderen, ongeacht het artikel. Het is merkwaardig en uit een oogpunt van de middenstand verontrustend, dat juist op dit punt, dat altijd typerend voor het zelf standig kleinbedrijf werd geacht, de mid denstand terrein dreigt te verliezen. Contact met gemeentebestuur. Tenslotte kan gewezen worden op de be tekenis van een goed contact met het ge meentebestuur. Niet alleen omdat dit ver schillende wettelijke bevoegdheden heeft op het gebied van de middenstand, maar ook om de inbreng van de middenstand in hel maatschappelijke leven van de gemeente tot uitdrukking te brengen. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn, in dien zaken aan de orde komen, waarbij het voorzieningsniveau van de gemeente een rol speelt. In het voorgaande werd reeds opge merkt, dat het middenstandsapparaat een belangrijke factor is van het voorzienings niveau. In dit opzicht kan men denken aan pogingen van het gemeentebestuur om in dustriële of ambachtelijke bedrijven voor vestiging in de gemeente te interesseren; aan een gemeentelijk beleid, dat gericht is op de aantrekking van forensen of de bevordering van het toerisme en dergelijke. Voorts is een goed contact met de ge meentelijke autoriteiten van belang om de mogelijkheden, die voor de middenstand ontstaan tengevolge van sanerings- en/of uitbreidingsplannen goed te kunnen benut ten. Indien de middenstand in dit opzicht zijn plaats in het maatschappelijk leven ruim wil bezien, zelf ook initiatieven wil ne men en daarbij rekening wil houden, met de algemene welvaartsbevordering, zal een doelmatige belangenbehartiging van de dorpsgemeenschap als geheel tot stand kun nen komen, hetgeen ook de middenstand zelf ten goede zal komen. Dit zijn slechts in enkele grote lijnen eni ge gedachten over het omvangrijke onder werp van de middenstand ten plattelande. Voorlichtingsmogelijkheden benutten. Hoewel er geen algemene geldigheid aan mag worden toegekend zou het niettemin aanbeveling kunnen verdienen voor de praktische toepassing gebruik te maken van de aanwezige voorlichtingsmogelijkheden, zowel door individuele ondernemers, als middenstandsverenigingen en gemeentebe sturen. Men kan zich hiertoe in verbinding stellen met de gewestelijke en landelijke middenstandsorganisaties en met de Rijks- middenstandsvoorlichtingsdienst. In Stuttgart ontstaat het eerste neurose-ziekenhuis De patiënt van onze tijd lijdt onder psychische storingen De patiënt van onze tijd is de neuroticus, die niet met tabletten en injecties genezen kan worden. Artsen van alle vakkringen zijn het er over eens, dat een groot deel van de organische ziekten de schattingen schom melen tussen tien en vijftig procent door psychische storingen veroorzaakt of mede- teweeg gebracht worden. De scala loopt van depressie via angst en dwangtoestanden tot ernstige slapeloosheid, maagziekten, sto ringen in de bloedsomloop, hartklachten, ziekten aan gynaecologische en andere „psychogene" organen. De neurose is een ziektevorm, die zich in de eerste plaats bij de beschaafde volkeren verbreidt. In de Zuidwestduitse metropool Stuttgart wordt thans de eerste Westduitse neurose kliniek gebouwd. Deze zeer moderne inrich ting zal circa 4.5 miljoen Dmark kosten en binnen ongeveer twee jaar klaar zijn. Elf specialisten van internationale naam heb ben reeds toegezegd, in dit moderne zieken huis, dat uniek is in geheel Europa, te zul len werken. Voor de eerste keer zal het mo gelijk zijn, onder één dak de methoden van alle psychotherapeutische scholen toe te passen. Bij de behandeling zal behalve aan een intensieve individuele therapie veel aan dacht worden besteed aan de groepsthera pie, daar deze bijzonder geschikt is, het me demenselijk contact, dat bij neurotici in ernstige mate gestoord is, weer te herstel len. Andere behandelingsmethoden zullen zijn: werk- en adem therapie, hypnose, auto gene training, muziektherapie en ritmiek. In totaal kunnen er honderd patiënten voor telkens tot acht weken worden opgenomen. Men heeft het plan, ze overwegend in af zonderlijke kamers onder te brengen, opdat de patiënt „het proces van zich zelf terug vinden" gemakkelijker kan voltrekken. In kringen van artsen is men zeer ingeno men met het feit, dat aan het neurosezie kenhuis in Stuttgart een wetenschappelijk onderzoekcentrum gekoppeld zal worden. De grote stijging van het aantal neurotische ziekten hoofdzakelijk in Europa en Noord-Amerika heeft de geneeskunde voor geheel nieuwe taken gesteld, waarte gen men in vele gevallen nog niet voldoen de is opgewassen. Bovendien is het in de meeste landen nog gebruikelijk, neurotici in psychiatrische inrichtingen te behandelen, en daar ligt het zwaartepunt van de thera pie op het psychiatrische en orgaanneuro- tische gebied. Een neuroseziekenhuis zal voor de zieke echter veeleer een plaats van rust en kalmering zijn en hem een rugge steun voor rehabilatatie en voor de weer-in- schakeling in de gemeenschap bieden. Aan neurose sterft men niet behalve wanneer men zelfmoord zou plegen maar angst en depressies maken ziek. En de doktoren streven er niet alleen naar, ziekten te gene zen, zij willen ook de oorzaken van de ziek ten kennen en deze zo mogelijk trachten te voorkomen. Deskundigen hopen, dat men door dit nieuwe instituut in Stuttgart be langrijke vorderingen zal maken op het ge bied van de psychotherapie. (Nadruk verboden) Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304, b.g.g. 008 bood schappendienst. Predikbeurten voor zondag 14 maart Ncd. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. J. van Woerden uit Middelburg en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. Visbeek en 2 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Visbeek. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Moolhuyzen van Leiden. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Burgerlijke Stand WISSENKERKE Geboren: 2 febr. Tannetje Lena, d.v. M. P. Goudswaard en E. P. Heijstek. 2 febr. Wil lem Gerard, z.v, W. M. Noord- hoek en M. J. de Smit. 2 febr. Adriaan Albertus, z.v. M. Lam- brechtse en A. Janse. 10 febr. Jacob Cornelis, z.v. W. Balken ende en G. M. de Mol. 13 febr. Robert Marinus, z.v. M. M. van Hee en M. J. Oostdijk. 19 febr. Neeltje, d.v. A. de Schipper en E. H. Abrahamse. 26 febr. An nette Adriana, d.v. L. C. Tan- ge en J. M. de Muijnck. Ondertrouwd: 19 febr. M. L. Karelse, oud 23 jaar te Kort gene en Z. Zwemer, oud 22 jaar. 20 febr. C. I. Visser, oud 27 jaar en J. M. Tange, oud 26 jaar. Getrouwd: 9 febr. C. A. Meulenberg, oud 22 jaar en L. T. Flipse, oud 20 jaar. 26 febr. W. Grüne, oud 32 jaar te Den Haag en M. C. Marcusse, oud 24 jaar. Overleden: 5 febr. G. Ver burg, oud 7S jaar, echtgenoot van K. Priester. Algemene kennisgeving Heden overleed, na een langdurige ziek te, in het St. Joanna- ziekenhuis te Goes, onze zuster en be huwdzuster Janna Blazina Markusse (weduwe van P. Noordhoek), op de leeftijd van 69 jaar. Familie Markusse. Familie Noordhoek. Kortgene, 8 maart 1965. De begrafenis heeft plaats gehad te Kort gene, op donderdag 11 maart j.l., te 14 uur, vanuit het ver enigingsgebouw. Voor de vele .blijken van medeleven en steun, die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze geliefde broe der en zwager Aart J. van der Maas, zeggen wij hartelijk dank. Uit aller naam, T. van der Maas-Smit. Wissenkerke, maart 1965. Voor de vele gelukwensen, bloemen en geschenken, welke wij mochten ontvan gen bij ons 40-jarig huwe lijksfeest op 6 maart, zeg gen wij, ook namens onze kinderen en kleinkind, on ze hartelijke dank. G. Flipse. M. Flipse- Broekhoven. Kortgene, maart 1965. Citterstraat 13. Hiermede betuig ik, ook namens mijn kinderen, mijn oprechte dank voor de vele blijken van mede leven, die wij mochten ont vangen voor en na het s>- verlijden van onze gelief de vrouw en moeder Elizabeth van der Velde. Inzonderheid aan dokter Klein Wassink en zuster Van Exel voor de liefde rijke hulp aan haar be wezen Uit alle naam, P. de Smit Jz. Colijnsplaat, maart 1965. Het bestuur van het Rode Kruis, afdeling Noord-Be veland, betuigt zijn grote erkentelijkheid aan allen, die hetzij als donor hetzij als helper bijgedragen hebben de bloedtransfu sieavond volledig te doen slagen. Er werden 207 flessen bloed afgenomen. verkrijgbaar b|J; Goes, telefoon 50 94 Korte Kerkstraat 12, Nieuw! Koop gezellig en voordelig in onze zelf bediening s plantenkas Bloemenmagazijn Sanderse Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09 Hartenveroverend. zijn onze verlovingsringen met mooie gravures 't GOUD DOPPERTJE Korte Kerkstraat 12, Goes, telefoon 50 94 Vanaf heden kunt u ook STOFKNOPEN, GESPEN EN CEINTUURS laten maken Beleefd aanbevelend, J. M. VERSLUIS-JANSE Veerweg 119 Kamperland Tevens te koop: KINDERWAGEN, geheel opvouwbaar FANTASTISCH MOOIE DAMESVULPENNEN 20.in etui 22.in luxe geschenkdoos DAMESBALLPENNEN heel sierlijk, in mooie pastelkleuren 1.50 VOL-AUTOMATISCHE 3-KLEUREN BALLPENNEN speciaal gemaakt voor schoolgebruik f 1.25 Dit en nog véél meer vindt u bij BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE De burgemeester en wethouders van Wissenkerke en van Kortgene maken bekend, dat het de houders van duiven verboden is deze te laten uitvliegen in het tijdvak van 14 maart tot en met 1 mei 1965, dagelijks tussen 9.00 en 17.30 uur, met uitzonde ring van de dagen, waarop door hun duiven aan wedvluchten wordt deelgenomen. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct zal wat leuk staan met zo'n schattige uit Langeviele 3 Middelburg Baby- en kleuterkleding tot 4 jaar Vereniging „Het Groene Kruis" te Kortgene Algemene Ledenvergadering op donderdag 18 maart 1965, des avonds 8 uur, in het wijkgebouw te Kortgene Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en jaarverslag. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening over 1964. 5. Begroting voor 1965. 6. Benoeming lid kascommissie. 7. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heren H. Janssen en L. de Looff en mej. J. F. M. Wolse (allen herkiesbaar). 8. Vaststelling nieuwe statuten. 9. Rondvraag en sluiting.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3