NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Prinses Margriet verloofd Pion vier heeft DE schoenen EEN BLOEM IN DE ZON RECREATIE OP NOORD-BEVELAND Een belangrijke dag voor Woord-Beveland Ruilverkaveling snieuws No. 3136 Zaterdag 13 maart 1965 68e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.00 per jaar Franco per post I 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Het jaar 1943 zette somber in. Nederland was door de Duitsers, Neder lands Indië door de Japanners bezet. De Duitse oorlogsmachine scheen onstuitbaar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruïnes van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet geworden tot de eerste mijlpaal op de weg naar de onder gang van het Derde Rijk. De onbeperkte duikbotenoorlog vergde grote offers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koop vaardij. Hier, in ons land, waren de Joden deportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Toen kwam het bericht van de geboorte van Prinses Margriet en bracht een glimlach op sombere gezichten. Een glimlach, meer niet. Want zou deze dochter van het Huis van Oranje wel ooit de vaderlandse bodem betreden? Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin vertoefde in Ottawa. Prinses Margriet zou, in Canada geboren, daardoor automatisch Canadees staatsbur geres worden. Men moest zijn toevlucht nemen tot bui tengewone maatregelen. De vleugel van het ziekenhuis in Ottawa, werd tijdelijk tot Ne derlands grondgebied verklaard en zo werd Prinses Margaretha Francisca toch als Ne derlandse geboren. Enkele maanden later werd zij gedoopt in de St. Andrews Church te Ottawa en het was de Nederlandse koop vaardij, die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo be sliste Prinses Juliana en de margriet, de wit te bloem met het gouden hart, symboliseer de voor haar het offer, door zovelen aan het front, in het verzet en voorzeker ook op zee door marine en koopvaardij voor de vrij heid van hun land gebracht. Een flauwe zonnestraal was door de wol ken gebroken en bleek een voorbode van de zon der vrijheid, die twee jaren later weer zou gaan schijnen. Prinses Margriet en haar zusters Beatrix en Irene, kwamen terug in Nederland. Prinses Juliana nam de taak van haar koninklijke moeder over en het leek of zij van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wilhelmina noemde de „gouden kooi", waarin zij haar leven lang opgesloten had gezeten. Haar kinderen genoten zoveel mo gelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar school in „De Werkplaats" van Kees Boeke, met andere jongelui be zochten zij later de universiteit. Zij leefden temidden van het volk. Dat gold zeer zeker voor Prinses Mar griet, die tussen de zusters een bescheiden plaats innam. Aller ogen waren gericht op Beatrix, de kroonprinses. Daar naast eiste Prinses Irene de aandacht op, een aandacht, die ongezonde aspecten kreeg toen zij door haar huwelijk met een Spaanse troonpreten dent zover bleek te zijn verwijderd van de denkbeelden van het volk, dat haar zijn ge negenheid had geschonken en haar ondanks dat alles niet vergeten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang. Zij manoeuvreerde haar auto door het druk ke verkeer van de universiteitsstad, zij volgde de colleges, zij vierde feest met de studenten en bleek een al even enthousiast beoefe naarster van de wintersport als haar familie leden. En zo kon ook de thans 22-jarige prinses, vrijwel ongehinderd door publieke belang stelling, de vriendschap met haar mede-stu dent, Pieter van Vollenhoven, laten rijpen tot een inniger verstandhouding. Het is een unieke gebeurtenis in ons vors tenhuis, dat een Prinses zich verlooft met een Nederlander en dan nog Nederlander zonder titel of adellijke staat. Veel is er ge speculeerd. Prinsen van regerende of gewe zen vorstenhuizen liet men de revue passe ren. Daardoor wellicht ook schonk men geen aandacht aan de vriendschappelijke verhou ding tussen de twee, die als „gewone" men sen met elkaar omgingen. Prinses Margriet staat nu opeens in het volle licht van de publieke belangstelling. De sterke voorliefde van het vorstenhuis, die dreigde iets van haar glans te verliezen ten gevolge van recente, smartelijke gebeurte nissen, bloeit weer op. Het feit, dat haar ouders daarmee van harte instemmen, heeft ons doen beseffen, dat Koningin en Prins zowel als hun kinderen mensen zijn van de Foto Mo* Koot nieuwe tijd en hun democratische begin selen beleven tot in de sfeer van hun par ticuliere leven. Straks, als Prinses Margriet is afgestudeerd gaat zij nog enige tijd „in de verpleging", een morele ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep, dat te gelijk een roeping is, hebben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het ver borgene gebloeid. Nu staat zij in de volle zon. De zon der genegenheid van het Neder landse volk! „ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET, KAN HIJ VEEL VERHALEN" Er is sedert de laatste decennia ten aan zien van het verkeer op Noord-Beveland wel zeer veel veranderd. De ouderen onder ons herinneren zich nog goed hoe voorheen een reis naar het „vasteland" een onderne ming was, die vooraf terdege moest worden overwogen. Er voer soms een zeilboot, maar bij windstilte werd gebruik gemaakt van een roeiboot. Vaartijden waren afhankelijk van de meest onberekenbare factoren en comfort was daarbij een onbekend element. Een „droge overkomst" kon niet gegaran deerd worden en bij lage waterstand ge beurde het wel dat de veerman zijn clienten via een gladde strekdam de wal op droeg! De wens in deze primitieve toestanden verbeteringen aan te brengen, groeide met het voortschrijden van de verkeersverbete- ringen elders. Enkele notabele inwoners sloten zich daartoe aaneen en vormden het z.g.n. brug- comité. Ondertussen waren de veerdiensten gemoderniseerd en was er reeds veel ten goede veranderd voor de eilandbewoners, dank zij de activiteiten van genoemd brug- comité. Zo ook kwam er allengs begrip voor de plannen voor het bouwen van een brug over de Zandkreek. Echter, al deze schone plannen werden met één veeg van de tafel geveegd door het uitbreken van de 2e wereldoorlog. Daardoor werd de bestaan de toestand nog vele jaren bestendigd. Eerst na de ramp 1953 werd een difinitief ein de gemaakt aan deze onhoudbare toestand door de Deltawet. Vaste oeververbindingen werden gemaakt en dijken verzwaard. Door al deze veranderingen werd Noord- Beveland een allom bekend toeristengebied. Met vooruitziende blik besloot de gemeente Wissenkerke tot uitgifte van gronden voor de bouw van het bungalowpark „De Ban- jaard". In weinige jaren werd het gehele eiland ontsloten voor het toerisme en reeds in december 1955 werd de VVV „Noord- Beveland" opgericht om het hand over hand toenemende toerisme in geordende banen te leiden, ten gerieve van alle belangheb benden. In zeer snel tempo nam het bezoek van vakantiegasten op het eiland toe, begeleid door uitvoering van belangrijke toerisme bevorderende objecten. Waren daar eerst de spectaculaire bouw van beide dammen in de Zandkreek, spoedig daarop volgden de bouw van een grote jachthaven te Kprt- gene gevolgd door de aanleg en bouwrijp maken van een terrein voor bungalowbouw aan het Veerse Meer. De watersport en daarmee annex boten- verhuurbedrijven krijgen meer bekendheid en houden goede beloften in voor de nabije toekomst. Ook de bouw van de Ooster- scheldebrug en het daaruit ontstane voor lichtingscentrum te Colijnsplaat, trekt tal loze belangstellenden naar Noord-Beveland. De aandachtige lezer van de Provinciale Zeeuwse Courant zal zich de ogen uitwrij ven bij het lezen van de cijfers die daar ge noemd worden in verband met het toerisme op Walcheren. Uit analystische notities van drs. Verburg blijkt, dat het aantal overnach tingen in Zeeland in de afgelopen 5 jaar verdubbelde van 2 miljoen tot 4 miljoen! Deze sterke toeneming van het toerisme op Walcheren zal, in nog korter tijdsbestek voor Noord-Beveland verwerkelijkt worden en stelt de VVV „Noord-Beveland" voor nog ongekende problemen. Om aan deze toename van aktiviteiten het hoofd te kun nen bieden besloot het Bestuur, met voor uitziende blik, een administrateur in dienst te stellen die in samenwerking met Provin ciaal- en Landelijk Bestuur van VVV het werk zal kunnen coördineren opdat dit nog efficiënter zal kunnen geschieden, een en ander ten gerieve van alle belanghebbenden. Een gelukkige omstandigheid hierbij is, dat het bestuur van de VVV „Noord-Beve land" haar administratie kon onderbrengen te Kortgene bij de heer G. Boon, Bemhard- straat 2, telefoon (01108) 3 35. Het initiatief van een groot aantal Noord- Bevelandse grondeigenaren om ook op Noord-Beveland te komen tot een grondige ruilverkaveling vond j.l. dinsdagmiddag haar bekroning in de officiële samenstelling van het bestuur van de Plaatselijke Com missie, die door het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland als volgt was sa mengesteld: S. J. van Langeraad te Kam perland, voorzitter, S. J. Dees te Wissen kerke, plv. voorzitter, M. W. van Arenthals te Kats, Ir. A. E. Bruijning te Goes en A. Sandee te Kamperland. Door de Centrale Cultuurtechnische Commissie werd als se cretaris toegevoegd de heer J. J. de Looff te Kortgene en als deskundigen de heren W. Priester te Kats en W. P. Noordam, adj. voorlichtingsdeskundige van de R.L.V.D. te Goes. In een openbare bijeenkomst in het ge meentehuis te Kortgene werd genoemde Commissie geïnstalleerd door het lid van Gedeputeerde Staten de heer Van Dongen. In zijn toespraak wees hij er o.m. op, dat voor Noord-Beveland alles zo vlug verlopen is, pas 19 september 1963 was deze ruilver kaveling aangevraagd. Hij sprak er zijn blijdschap over uit dat van de stemgerech tigden ruim 7466 ha voorstanders waren en slechts 2620 ha tegenstemmers. De tegen kanting kwam voornamelijk van de zijde van de kleine eigenaren. Voor hun stand punt moeten wij ons begrip tonen en er voor ijveren dat zij toch loyaal kunnen meewerken. Spreker wees de leden op hun mooie en zware taak, waarop zij hun stempel kun nen drukken en sprak de hoop uit, dat alle werkzaamheden een vlot verloop mogen heb ben. Het geheel voorziet in een grote be hoefte, laten we hopen, dat bij de beëindi ging van di.t werk iedereen praktisch te vreden zal zijn. Ir. Dorst van de Centrale Cultuurtechni sche Commissie wenste de nieuwe commis sie veel succes toe en zegde bij voorbaat alle steun toe, er op wijzende dat het werk van de commissie niet altijd over bloemen zal gaan. Bedenk, dat uw werk niet voor het Noord-Beveland van morgen is bedoeld, maar voor het Noord-Beveland van 1975, de toekomst. Namens de Kadastrale Ruilverkavelings- dienst beloofde Ir. van der Zaken alle bij stand. De heer M. van der Maas te Wissen kerke sprak enige woorden namens de Z.L.M. en de C.B.T.B. De heer Ir. H. F. de Bruijn voerde het woord namens de voorlichtingsdiensten. De heer Van Langeraad, voorzitter van de nieu we commissie hoopte dat het nageslacht trots zal kunnen zijn op het grootse werk dat nu staat te gebeuren. Voor 1965 sprak hij de wens uit, dat de ongeveer 70 z.g.n. onrendabele percelen op het elektrisch net zullen zijn aangesloten. De tijd van stof fer en blik achtte hij voorbij te zijn. De wens van Van Langeraad maakt een gerede kans om in vervulling te kunnen gaan daar een der sprekers er op wees dat voor dit jaar een half miljoen gulden voor Noord- Beveland was uitgetrokken, hoofdzakelijk bestemd voor de afwatering in het weste lijk deel van Noord-Beveland en voor aan sluitingen op het elektriciteitsnet. In verband met het in uitvoering nemen van de ruilverkaveling „Noord-Beveland" ligt het in de bedoeling om in overleg met de Plaatselijke Commissie voor de ruilver kaveling „Noord-Beveland" in ons blad een redactionele rubriek „Ruilverkavelings Nieuws" op te nemen. Deze rubriek zal op gezette tijden in ons blad verschijnen. De frequentie van de op name van deze rubriek is afhankelijk van het voorhanden zijnde materiaal. Uitvoering schattingswerkzaamheden. Na overleg met de plaatselijke besturen van de standorganisatie's werden tijdens de le vergadering van de Plaatselijke Commis sie voor de ruilverkaveling Noord-Beveland d.d. 9 maart 1965 de volgende heren be noemd tot schatters voor de gronden in het ruilverkavelingsblok Noord-Beveland: Coördinator schatter: J. J. van Maldegem, Kortgene. Schattingsploeg Kortgene: A. D. Markus se, Kortgene, A. J. Priester, Kortgene, N. Fi- lius Czn., Kortgene, Th. Boudeling, Geers- dijk. Schattingsploeg Colijnsplaat: C. Janse Kzn., Colijnsplaat, L. M. van der Weele, Colijnsplaat, M. de Bruijne, Colijnsplaat, F. A. Klaassen, Kats. Schattingsploeg Wissenkerke: H. C. de Kater, Wissenkerke, R. J. Scheele, Wissen kerke, M. G. Hoveijn, Kortgene, J. C. van den Berg, Wissenkerke, J. de Looff, Geers- dijk. Schattingsploeg Kamperland: Jac. Mol, Kamperland, J. Balkenende, Kamperland, H. A. Leendertse, Kamperland, J. C. J. van de Velde, Kamperland. Schattingsploeg Kats: M. S. Priester, Kats, Jac. de Jonge, Kats, A. F. Klaassen, Kats, D. de Bruijne, Kats. Eveneens op 9 maart 1965 heeft de Cen- tiale Cultuurtechnische Commissie, ten de ze vertegenwoordigd door de heer Ir. J. D. Dorst, lid van deze Commissie, in tegen woordigheid van de Plaatselijke Commissie, deskundigen en schatters het procesverbaal van classificatie voor de le schatting opge maakt. Vrijdag j.l. had, onder leiding van de Plaatselijke Commissie, de proefschatting plaats. De proefschatting is een gezamenlij ke oriëntering ten behoeve van de schatters, aangaande het voorkomen van de beste en slechtste gronden in het blok. Maandag 15 maart 1965 wordt een begin gemaakt met de uitvoering van de le schat ting. Het ligt in de bedoeling dat daarna da gelijks, tot begin juni, met 3 ploegen, elk bestaande uit 3 schatters wordt geschat. De dagelijkse leiding berust bij de coördinator- schatter, de heer J. J. van Maldegem. Aangezien verwacht mag worden, dat na de le week in juni wegens de aanwezigheid van de gewassen, niet meer geschat kan wor den, maar tevens dat de schatting te velde, op dat tijdstip nog niet volooid zal zijn, wordt deze in het najaar op dezelfde wijze voortgezet. U zult dus in de komende drie maanden t.z.t. een aantal personen op uw landerijen kunnen aantreffen. Uit bovenstaande zal het u thans duide lijk zijn dat deze mensen hoogstwaarschijn lijk bezig zijn met de uivoering van schat tingswerkzaamheden t.b.v. de ruilverkave ling Noord-Beveland. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1