Raadsvergadering Kortgene Griep...? Uw bloed voor een leven Is de aardkern 9 van ijzer f Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 20 februari 1965 no. 3133 In de voltallige vergadering, dinsdag j.l., herdacht de voorzitter, wnd. burgemeester P. J. Bom, in enkele gevoelvolle woorden, het plotselinge verscheiden van de Commis saris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Hij noemde hem een Nederlander onder de Nederlanders, een Zeeuw onder de Zeeuwen, maar bovenal een. mens onder de mensen. Het mag een lot uit de loterij ge noemd worden wanneer men later van de nieuwe Commissaris hetzelfde zou kunnen zeggen meende spreker. Hierna werd 1 mi nuut stilte in acht genomen. De notulen werden onveranderd vastge steld, hoewel het lid Welleman een opmer king meende te moeten lanceren. Deze bleek echter voorbarig te zijn, het ging hier over een door hem foutief gelezen zinsnede „de volgende vergadering" terwijl genotuleerd stond „een volgende vergadering". Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Het besluit van b. en w. om op grond van het bestaande machtigingsbesluit tot ver koop over te gaan van de woning Wilhel- minastraat 1 te Kortgene deed het lid Welle man zeggen, dat hij in de naaste toekomst tegenstemmer zou zijn bij dergelijke verko pen van gemeentewoningen. Men ziet nu verscheidene woningen onbewoond, andere verdwijnen in de recreatieve sector en gevraagd kunnen worden. Het lid Markusse wees op het gevaar van kwaliteitsvermin dering. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening van 200.000.bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen een rente van 5Vs en voor de tijd van 25 jaar. De voorzitter zeide verheugd te zijn met dit be sluit, we moeten te veel met kort geld, kas geldleningen, werken. Voor de realisering van de uitbreidingsplannen, ook te Kats, moeten b. en w. de beschikking over vast geld hebben. Aan de speeltuinvereniging te Kortgene werd een renteloos voorschot toegekend van 5000.voor de aanschaf van diverse toestellen. De verwachtingen op een spoe dige subsidietoezegging voor het grote plan zijn tot op heden nog niet in vervulling ge gaan. B. en w. zijn ér van overtuigd dat die vereniging geholpen moet worden, daar an ders de toe te juichen initiatieven niet kun nen worden gehonoreerd en er een leden verlies en vermindering van geestdrift kan optreden. Het grootste euvel is de drassig heid van het toekomstige speelterrein. Aan de Technische Dienst is thans opdracht ge geven zo spoedig mogelijk een plan tot ont watering op te maken. We hopen dit plan in onze volgende vergadering, 30 maart a.s., voor te leggen. Het lid Van der Weele was de mening toegedaan dat men voor dit speelveld in 1963 A heeft gezegd en men in 1965 moest proberen B te zeggen. Bij de rondvraag informeerde het lid Welleman naar de reden waarom de lekken de daken van de ^wachthuisjes bij de bus haltes nog niet zijn hersteld. Het antwoord van Weth. Breure luidde: dat het daarvoor Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uéïfyoias c/> toch zijn er nog woningzoekenden. Het lid Van der Weele sloot zich hierbij aan, hij hoopte dat er spoedig een goed plan ter ta fel zou komen, die deze uitwassen kon into men. De voorzitter beloofde een ernstig be kijken van deze zaak. De jaarwedde en de pensioengrondslagen van de secretaris, de ontvanger en de ambte naren van de burgerlijke stand werden per 1 januari 1964 en per 1 juli 1964 opnieuw vastgesteld. Een stukje grond aan de Havenstraat te Colijnsplaat werd opnieuw voor de duur van 5 jaar, a 25.per jaar, verhuurd aan de weegbrugvereniging „Landbouwbelang" al daar. Ten behoeve van het vak godsdienston derwijs aan de ulo-school te Kortgene, werd een crediet van 285.beschikbaar gesteld voor de aanschaf van een aantal lesboekjes met bijbehorende schriften. Aan de vereniging voor Chr. Nat. School onderwijs te Colijnsplaat werd de exploita tievergoeding voor het lopende jaar vastge steld op 4500. De Stichting „PensionTehuis Noord-Beve land" te Kortgene heeft vergunning gekre gen voor de uitbreiding van haar bestaand huis met 10 bedden. Voor de richtige beta ling van rente en aflossing van het te lenen bedrag, 125.000.stelde de gemeente zich z.h.s. garant. Met 10 van de 11 stemmen werd de heer A. Geelhoed te Colijnsplaat benoemd in de vacante plaats van de heer Huissoon aldaar, in de Gem. Dienst voor Sociale Zaken. Een crediet van 4000.werd beschik baar gesteld voor de noodzakelijke verbe tering van de coupure aan de Veerdam te Kortgene. De werkzaamheden zijn wegens het dringende karakter bereids opgedragen aan de combinatie Brug Oosterschelde en aan de heer A. C. van Hee te Kamperland. Het zware en veelvuldige zandvervoer ten behoeve van de aanleg van de weg naar de Oosterscheldebrug heeft deze werken nood zakelijk gemaakt. Het werd daar ter plaatse een onhoudbare en gevaarlijke toestand, de dijk vertoonde op verschillende plaatsen neigingen om te verschuiven. Het lid Van der Weele, doelende op de wegenbelasting plus de 60 °/o verhoging daarvan, vroeg naar de mogelijkheid van een bijdrage uit het rijkswegenfonds. De voorzitter ant woordde hem, dat deze zaak de hoogste be langstelling heeft in kringen die daarmee te maken hebben. Er zal hierover nader door b. en w. geïnformeerd worden. Met algemeen goedvinden werd onder hands opgedragen aan de heer P. Adriaanse te Colijnsplaat het binnenschilderwerk in de o.l.s. aldaar en daarvoor een crediet ge opend van 2000.Sanctie werd verleend aan het besluit van b. en w. voor de in 1964 uitgevoerde werken van die schilder in de zelfde school tot een bedrag van 1829.30. Op de vraag van een der leden waarom een en dezelfde schilder genoemd wordt werd géantwoord dat de andere schilder, Lansen, meende het druk genoeg te hebben en daar om geen prijs te stellen op dat gemeente werk. Het lid Van der Weele vond het heb ben van 1 gegadigde maar een gevaarlijke zaak en herinnerde zich een vroeger gezeg de, een 2akenman die de gemeentewerken heeft is voor dat jaar binnen. Hij wees er op dat Colijnsplaat tot de gemeente Kortgene behoort en dat daardoor meerdere bedrijven Donderdag 4 maart zal op Noord-Beve land een bloedafname-avond worden geor ganiseerd door het Roode Kruis, als er ten minste voldoende enthousiasme onder de bevolking bestaat, om zich als donor hier voor op te geven. Het gaat nu eens niet om geld, maar al leen om nog geen halve liter van uw bloed. Iedereen tussen 18 en 65 jaar die gezond is, kan dit gemakkelijk missen, daar binnen korte tijd de hoeveelheid afgestaan bloed in uw lichaam weer wordt bijgemaakt. Zoals u weet is de normale hoeveelheid bloed van een volwassene ongeveer 5 liter. Indien u zich hiervoor opgeeft, bent u beslist niet de enige; velen deden het vóór u en het is misschien aardig te weten, dat in 1963 bijna 210.000 mensen bloed hebben af gestaan als Roode Kruis donors. Dit is een respectabel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigenlijk toch nog niet genoeg is. In de loop der tijden is men meer tot de ontdekking gekomen hoe belangrijk de functie van het bloed is en hoe levensred dend het kan zijn, indien men bloed of het daaruit gemaakte plasma, toedient aan een patient met groot bloedverlies. Reeds in de grijze oudheid kende men aan het bloed grote kracht toe en probeerde men zelfs op de een of andere manier bloed aan patiënten te geven. Soms liet men een zieke bloed drinken en ook werd gepro beerd, schapenbloed aan een patiënt toe te dienen, zij het op gebrekkige en primitieve wijze. De meeste patiënten hebben deze „bloedtransfusies" niet overleefd. Thans worden jaarlijks duizenden bloed transfusies aan patiënten in de ziekenhui zen gegeven en wel met goed succes. En niet alleen bloedtransfusies Het bloed dat u nu gaat afstaan, wordt niet gebruikt voor een directe bloedtrans fusie, maar voor de bereiding van het even zo nodige plasma. Zoals u misschien weet is een fles bloed niet langer houdbaar dan twee, soms drie weken, waardoor het moeilijk is in de zie kenhuizen een „voorraad" bloed beschik baar te hebben. Deze moeilijkheid werd opgelost, toen men ontdekte, dat het mogelijk was, de rode bloedcellen uit het bloed te halen, zodat er plasma overbleef. Dit plasma nu is in gedroogde vorm wel zeven jaar houdbaar, terwijl het effect van een plasmatransfusie in vele gevallen bijna gelijk is aan die van een gewone bloedtrans fusie. Het voordeel van plasma is tevens dat het direct ieder patiënt kan worden toegediend, zonder dat eerst de bloedgroep behoeft te worden bepaald. Dit is vooral van belang bij grote rampen, ongelukken e.d., waar snel hulp moet worden geboden. Daarom worden overal in het land flessen plasma als voorraad bewaard, zodat men hierover in spoedgevallen direct kan be schikken. Behalve het zo nodige plasma, kunnen te genwoordig uit bloed ook verschillende an dere preparaten worden bereid, zoals o.a. gamma globuline, dat dient ter voorkoming van bepaalde infectieziekten, zoals rode hond bij zwangeren, mazelen, geelzucht en waterpokken; fibrinogeen, dat levensred dend kan zijn bij bepaalde patiënten met een abnormale bloedingsneiging (bloederziekte) en albumine dat wordt toegediend bij shock en bij lever- en nierziekten. De bereiding van het plasma en de ver schillende andere preparaten vindt plaats in het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst te Amsterdam, waar op het gebied van bloed en bloedtransfusie nog steeds nieuwe ontdekkingen worden gedaan in het belang van de patiënten. Misschien ook nog eens voor u of een der uwen Het is onmogelijk, hier verder op in te gaan, maar één ding zal u duidelijk zijn: Het nog geen goed jaargetijde was. Welleman's tweede vraag: is het al be kend wanneer met de aanleg van een zwem bassin te Kortgene en te Colijnsplaat kan worden begonnen, werd door de voorzitter beantwoord. Deze zeide o.m. dat voor het zwembad te Kortgene reeds in 1964 een flinke subsidie was toegewezen, maar dat dit bedrag nu te laag is in verband met het prijsverloop. Onzerzijds wordt aan beide projecten gewerkt maar het wachten is op een toereikende verhoging van de subsidie. We hopen nog steeds op een spoedige toe zegging, veel tijd om voor het a.s. zwem- seizoen gereed te zijn, is er niet meer. Wacht die toezegging nog enige tijd, dan kan het grote bassin maar provisorisch klaar zijn. De laatste vraag van Welleman omtrent de reden van de trage toewijzing van de brand- stoffenbijslag terwijl het stookseizoen reeds voor de helft voorbij is, werd door wethou der Breure beantwoord. Door omstandighe den, buiten de wil van b. en w. is in de toewijzing vertraging ontstaan. Men kan nu op een spoedige afdoening rekenen. Wat de soort kolen betreft, een volgend seizoen zal men een geldsbedrag beschikbaar stellen, de mensen kunnen dan die soort kolen kopen die ze menen nodig te hebben. Op de vraag van het lid Verburg of de toren te Kortgene ook op de monumenten lijst staat werd bevestigend geantwoord. Op zijn vraag naar het zo lang uitblijven van bouwvergunningen zette de voorzitter de gang van zaken uiteen. Verbouwingen be neden 10.000.moet men 4 tot 8 weken voor rekenen. Men zal trachten een en an der vlugger te doen verlopen. Op een vraag van mevrouw Janssen over het reclame-stempel van de jachthaven „Delta Marina" op de uitgaande poststuk ken van de gemeente kreeg zij ten ant woord, dat dit in de vóórvergadering (niet openbaar red.) van 30 maart a.s. behan deld zal worden. Voor een speelplaats te Colijnsplaat dacht het lid Van der Weele aan het sinds jaren niet meer gebruikte korfbalveld, vóór het geweldige voetbalveld gelegen. De voorzitter antwoordde hem dat er voor dergelijke zaken op initiatieven uit de gemeente gewacht wordt. is beslist nodig, dat u zich opgeeft als do nor. Donderdagavond 4 maart zullen de bloedafname-zittingen gehouden worden in de wijkgebouwen te Kortgene en Wissen- kerke. Het (gratis) vervoer zal nader bekend gemaakt worden. Eén dezer dagen zult u een aanmeldings formulier in uw bus vinden. Wilt u dit zo spoedig mogelijk invullen en in de bus werpen bij de artsen of wijk verpleegsters? Voor Geersdijk bij de secretaris ds. H. L. van Aller en voor Kats bij het bestuurslid H. J. Maas. Het bestuur van het Ned. Rode Kruis, afdeling Noord-Beveland. Voor 150 jaren Willem I, Koning der Nederlanden, balling werd koning koning werd balling „Wat zijn de ministers? Volstrekt nietsl Ik kan zonder ministers regeren, of, wan neer ik het goedvind, wie mij goeddunkt aan het hoofd van de ministeriële departe menten plaatsen, al was het ook een van mijn palfreniers; want ik, ik alléén ben de man, die handelt en voor de daden der re- gering verantwoordelijk is". Zou men laten raden van wie deze woor den afkomstig zijn, dan zou iedereen den ken aan Napoleon en waarschijnlijk nie mand aan Willem I, die toch had verklaard als „constitutioneel vorst" te zullen regeren. Maar in die woorden ligt het gehele drama verweven van de Oranjeprins, die uit de ballingschap geroepen werd tot de kroon en wie deze kroon zodanig tot een doornen kroon werd, dat hij deze 25 jaren later neer legde om in ballingschap te gaan en daar te sterven. Willem, „de Erfprins", leek maar heel weinig op zijn vader, de besluiteloze stad houder Willem V, maar veel meer op zijn moeder, de bijdehandte „Prinses Wille- mijn", wier naam in de geschiedenisboekjes wordt gekoppeld aan Goejanverwellesluis. Toen Willem V onder druk der Patriotten besloot zijn waardigheden neer te leggen, was het de jonge Willem, die hem toe snauwde, dat hij dat alléén kon doen wat hemzelf betrof. „Uw ambten zijn erfelijk en ik ben er nog en heb een zoon!" Niet als stadhouder, niet als prins, maar als souverein vorst kwam hij in Nederland terug en dat ook het volk hem zo zag, be wees de begroeting van Dirk van der Duijn, de Scheveninger, die zijn kar de zee inreed om zijn vorst vanuit de Engelse sloep op het strand te brengen: „Welkom Majesteit". De Koning. Als souverein vorst verklaarde hij consti tutioneel te willen regeren. In een grond wet zouden de plichten van de vorst, de rechten en vrijheden van het volk dienen te worden vastgelegd. Maar hij was nog mij lenver verwijderd van de gedachte aan een constitutioneel koningschap, zoals dit thans wordt verstaan. Op 16 maart 1815 aanvaardde hij de titel van „Koning der Nederlanden", zowel om de positie van het Koninkrijk der Nederlan den tegenover het buitenland zeker te stel len, als om de vaste verbondenheid van de Noordelijke en Zuidelijke rijksdelen daar mede tot uiting te brengen. Dit laatste is hem uiteindelijk niet gelukt. Reeds vijftien jaren later scheidde het Zuiden zich af. De koning benoemde de ministers en de ministers waren verantwoording schuldig Vermoedens omtrent metaalachtige structuur De geofysica leert ons, dat de aardkern zich op een diepte tussen de 3000 en 6000 kilometer bevindt en in de toestand van vloeibaar metaal verkeert. Hij is uitermate dicht geconstrueerd en bezit een hoog elek trisch geleidingsvermogen. Daardoor wordt hij tot zetel van de elektriciteit waaruit het magnetisch veld van de aarde ontstaat. Over de aardkern breidt zich tussen 1000 en 3000 kilometer diepte de „onderste laag" uit, waarvan men aanneemt dat hij uit sulfide- en oxide-ertsen met een groot ijzergehalte bestaat. Over deze laag strekt zich de „bo venste laag" uit tussen 30 en 1000 kilometer diepte, die evenals de door ons bewoonde aardkorst bestaat uit silikalische gesteenten (verbindingen uit kiezelzuur). Dat de aarde uit lagen opgebouwd is wordt bevestigd door seismografische me tingen. Explosiegolven worden aan de gren zen van de verschillende aardlagen gere flecteerd en tonen de aanwezigheid van „discontinuïteiten" aan. Deze opbouw is vermoedelijk ontstaan bij het afkoelen van de aarde op dezelfde wijze waarop men in de hoogovens bij het smel ten van ijzererts een metalen laag, daar boven een sulfide laag en bovenaan een silikatische laag verkrijgt. De op het aard oppervlak gelande meteorieten bestaan ge deeltelijk uit ijzer en nikkel, gedeeltelijk zijn zij opgebouwd overeenkomstig de aard lagen en de aardkorst, hoewel de oxide-sul fide lang niet helemaal extact is weergege ven. Men vermoedt, dat deze meteorieten afkomstig zijn uit overeenkomstige lagen van geëxplodeerde hemellichamen. Geïnspireerd door het meteorietenmodel zijn de geleerden van mening, dat de aard kern bestaat uit ijzer en nikkel. Men dacht zelfs een tijd, dat hij uit goud zou bestaan. Modificaties. Dr. Wemer Schreyer, docent voor mine ralogie in Kiel, heeft er op gewezen dat er in de huidige wetenschap andere interpre taties voor de lagen-bouw van de aarde op gang beginnen te maken. De klassieke lagen- theorie heeft er namelijk geen rekening mee gehouden, dat in de aardkern een druk van 3 miljoen atmosfeer heerst, die gemakkelijk berekend kan worden uit het gewicht van verschillende aardlagen. De temperatuur in de aardkern zou daarom tussen de 3000 en 6000 graden moeten bedragen. Door de hogedruk-fysica, een nog jónge tak van de wetenschap, werd aangetoond, dat vele elementen bij een zeer hoge druk in andere toestanden of .^modificaties over gaan, vooral wanneer zeer hoge tempera turen nog een handje helpen. Zwavel, fos for en jodium nemen bijvoorbeeld onder een druk van 100.000 tot 400.000 atmosfeer me taalachtige eigenschappen aan. Deze modificaties blijven bij de terugkeer tot normale temperaturen min of meer be houden en kunnen gemakkelijk onderzocht worden. Het zijn inderdaad metalen met hun karakteristieke elektrische geleidings vermogen. Dr. A. Neuhaus, een mineraloog uit Bonn, is er onlangs zelfs in geslaagd zout door middel van hogedruk van metaalachtige ei genschappen te voorzien. Hoe hoger cis druk werd, des te metaalachtiger werd het zout. Neuhaus kan ook verklaren waarom. Gewoon keukenzout bestaat bijvoorbeeld uit elektrisch geladen atomen van natrium (positief, het „kation") en chloor (negatief, het „anion"), die op grond van de aantrek kingskracht tussen negatief en positief bij eengehouden worden. De anionen zijn in het bezit van een extra elektron, de kationen hebben daarentegen een elektron (een ne gatieve lading) te weinig. Om de positieve kern van elk atoom cirkelen negatieve elek tronen. Het chlooratoom heeft in dit geval aan het natrium-atoom een buiten-elektron afhandig gemaakt. Onder hoge druk wordt de elektronenwolk van de atomen vervormd en samengeperst. Het volume van het atoom wordt daarbij duidelijk kleiner, hetgeen ook blijkt door het krimpende volume van de kristallen. Door deze vernauwing komt het aan hem en aan hem alléén. De gedachte van de „onschendbare kroon", waarbij de ministers verantwoorlijk waren tegenover de volksvertegenwoordiging, leek hem revo lutionair. Daarin lag een van de oorzaken voor zijn antipathie tegen Van Hogendorp, die de situatie in Engeland als uitgangspunt nam. Zijn trouwste (en schranderste) aan hanger vervreemde hij hiermede van zich, werd hij tot een vijand. Zij, die braaf met „de lamme Louis" en Napoleon hadden ge collaboreerd, zoals Van Maanen en De Stas- sart, werden zijn voornaamste medewerkers, die de kunst verstonden met hem om te springen, een kunst, welke de trotse Van Hogendorp nooit had geleerd. Op eigen houtje. „Ik alleen ben de man, die handelt". Zo was het ook inderdaad. De koning handelde. Zijn activiteit stak gunstig af bij de laksheid en de lauwheid van velen zijner landgenoten. Willem I zou een prima minister van financiën zijn ge weest, maar een staatsman was hij niet. Hij liet zich leiden door de situatie van het o- genblik, staatkunde op langere termijn be dreef hij niet. Voor Van Hogendorp was de vrijhandel een principe, op de lange duur bevorderlijk voor Nederlands handel. Wil lem I zag alleen de bevordering der directe belangen van de Zuidelijke industrie en was derhalve protectionist. Maar doordat het altijd de koning was, die handelde, werd ook de koning direct voor alles verantwoordlijk gesteld. Hij was niet het „bindend element" hij veroorzaakte juist verdeeldheid. Want alle ontevredenheid, voortvloeiende uit zijn handelingen, richtte zich niet tegen de regering. Immers, de ministers waren „volstrekt niets". De koning werd de alge mene wrijfpaal en aangezien hij er nimmer in slaagde zich populair te maken en daar ook niet naar streefde, vervreemdden vorst en volk steeds meer van elkaar. De kloof werd onoverbrugbaar toen de koning, weduwnaar geworden, zijn besluit extra-elektron van het chloor-atoom in de buurt van het natrium-atoom, wiens posi tieve kern de ontvluchte of ontvoerde zoon weer sterker begint aan te trekken aange zien de elektronische aantrekkingskracht bij vermindering van afstand kwardratisch toe neemt. Het chloor-atoom oefent eveneens aantrekkingskracht op het betwiste elektron uit, zodat dit meestal niet geheel in de ban van het moeder-atoom kan terugkeren. Het wordt, bij wijze van spreken, zelfstandig omdat de wederzijdse aantrekkingskrachten elkaar ongeveer opheffen. Het elektron kan zich nu vrij bewegen. Dat is juist het ken merk van de metaalachtige toestand. Tussen de atomen van een metaal cirke len talrijke vrije elektronen rond, die echter niet toebehoren aan een bepaald atoom, maar aan het stuk metaal als geheel. Daar op berust het elektrisch geleidingsvermogen. Als men er een overeenkomstige impuls doorheen jaagt, beginnen de elektronen zich van de negatieve naar de positieve pool te verplaatsen. Dat noemt men de e- lektrische stroom. Het feit, dat van nature niet-metaalachtige stoffen door inwerking van hoge druk in metaalachtige toestand ge bracht kunnen worden, laat belangrijke ver moedens omtrent de aardkern toe. Hij be hoeft niet helemaal uit ijzer en nikkel, of zelfs uit goud te bestaan om een metaalach tige structuur te bezitten. Hij kan zonder meer bestaan uit dezelfde eenvoudige stof fen, die wij als mineralen in de aardkorst vinden alleen zijn deze silikaten (gesteen ten) door een druk van miljoenen atmosfeer in het binnenste van de aarde overgegaan in een metaalachtige toestand. De elektro nenwolk van hun atomen zijn vervormd, e- lektronen zijn vrijgekomen. In de weten schap noemt men dit proces de druk-af- braak van de buitenste elektronen-lagen. Geen hoop op goud. In de bovenste aardlagen, waar niet zo'n grote druk heerst, is dit proces nog niet zo ver gevorderd. Pas laag na laag wordt met het toenemen van de druk de transforme ring in metaal bereikt. In de bovenste lagen zijn de stoffen reeds gedeeltelijk veranderd, maar nog niet in metaaltoestand overge gaan. Daaruit zouden verschillende lagen van de aardopbouw kunnen ontstaan. Het onderzoek van Neuhaus toont aan, dat er een mechanisme voor deze veranderingen bestaat. Amerikaanse onderzoekers hebben in de laatste jaren overeenkomstige, minder vergevorderde modificaties voor verschillen de mineralen onder hoge druk kunnen aan tonen. Men begint er nu langzamerhand van overtuigd te raken, dat deze fase-metamor fose zich tot een diepte van ongeveer 900 kilometer voltrekt, terwijl in de daaronder liggende lagen dezelfde metalen aanwezig zijn, maar in een glasachtige vorm, de zoge naamde homogene spinellgase. De verschillende druk- en temperatuur- voorwaarden in de verschillende aardlagen zijn volgens Dr. Schreyer voldoende om de geofysieke lagenopbouw van de aarde te interpreteren, hoewel de aarde in dit geval door en door uit hetzelfde materiaal zou bestaan. De vermaarde Duitse natuurkundige en nobelprijs-winnaar Pascual Jordan heeft onlangs het vermoeden geformuleerd, dat de aarde langzaam in volume toeneemt en in zwaartekracht vermindert. Omdat het bo venste gedeelte zich in een losse fase be vindt, zou daardoor het aardvolume toene men. De interpretatie van de lagen-opbouw van de aarde door verschillende fasen-toe standen van de materie zou een dergelijke hypothese aan een bruikbaar mechanisme kunnen helpen, meent Dr. Schreyer. Als de mens ooit afdaalt naar de aardkern kan hij niet langer hopen er een geweldige gouden kogel te vinden of tenminste een reusach tig reservoir van bruikbare ertsen. Hij moet er rekening mee houden, dat hij er dezelf de waardeloze gesteenten zal vinden als boven in de aardkorst, hoewel dat bij naar stig speuren soms ook nog wel meevalt. (Nadruk verboden) aankondigde opnieuw in het huwelijk te treden met een vroegere hofdame van de koningin, gravin Henriette d' Oultremont. Zij was Belgisch en rooms-katholiek en dat deed de deur dicht. Het geschimp op „Wil lem Kaaskop en Jetje Dondermond" was niet van de lucht. Na 25 jaren aan de rege ring te zijn geweest, een triest jubileum, leg de de vorst de kroon neer en trok zich op z'n landgoederen in Silezië terug. Zijn heen gaan werd slechts door weinigen betreurd. In ballingschap. Niet alleen vóór zijn kroning en niet al leen na zijn heengaan leefde Willem I in ballingschap. Vele jaren reeds was hij voor zijn volk een vreemde. Ook in de familie kring bleven de conflicten niet uit. Zijn zoon, de latere Willem II, even populair als de vader inpopulair was, mocht een goed hartig mens en een dapper militair zijn, maar hij deed vele onverstandige dingen en liet zich door duistere elementen tegen de vader gebruiken. Als kroonprins was hij meermalen verwikkeld in internationale schandalen, welke vader Willem veel kop zorgen gaven. De herinnering aan 's konings fouten ver bleekte met de tijd. De vele goede dingen, welke hij had gedaan, hielden stand. Hij al leen was de man, die handelde, dat was zijn zwakheid, maar in vele gevallen ook zijn verdienste. En niemand behoefde te twijfelen aan zijn vaderlandsliefde. Het woord, later door zijn achterkleindochter gesproken: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen" had hij tot het zijne ge maakt. Zijn laatste daad was een deelname met 10 miljoen gulden in de poging van minis ter Van Hall, de staatsschuld te saneren en het bijna bankroete Nederland weer op de been te helpen. „Vader Willem" werd hij genoemd. Hij vaderde weliswaar teveel. Maar hij had zonder twijfel een vaderhart en kreeg ruim zijn deel van de vadersmart. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3