NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WINSTON CHURCHILLT Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Verkouden? DE LAATSTE „JOHN BULL"? No. 3130 Zaterdag 30 januari 1965 68e jaargang dood, Stalip is dood. Aan de overkant van het Kanaal staat nog slechts één herinnering aan die grootse tijd: de lastige, koppige ge neraal De Gaulle, nationaal symbool gewor den, zoals hij. Dan is er af en toe nog een schim voor de ruiten. Een oude hand, moeizaam geheven, de vingers gespreid, het aloude teken van de victorie. Nog altijd kringelt de blauwe rook van een sigaar Dan is ook deze eik geveld. Met Churchill is een tijdperk afgesloten. En niet slechts Engeland, maar geheel de vrije wereld zal in eerbied de man geden ken, wiens stem, over duizenden mijlen, tel kens weer bezielde, tot volhouden in de strijd om de grootste waarden. De jonge officier, de ambitieuze politicus, de begaafde schrijver, de verbeten vechter, de grote staatsman en tenslotte „Good Old Winnie"negentig jaren barstensvol met activiteit voor zijn land, voor de vrijheid, voor de wereld. Zijn leven was zijn monument. (Nadruk verboden) Uetfaruur op Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. c/? In de j.l. dinsdagmiddag gehouden eerste openbare raadsvergadering van 1965 gaf de voorzitter, burgemeester Wisse, in wel gekozen woorden een korte terugblik op 1964, in aanvulling op zijn overzicht in de laatste vergadering van 1964, t.w. 2 novem ber 1964. Er waren enige prettige berichten bij, n.l.: goedkeuring van de begroting voor 1965 en een kleine stijging van het inwo nerstal. De bevolking klom in 1964 van 3184 naar 3198 inwoners, een vooruitgang van 14 personen. Vooruitgang kon hij ook melden op het terrein van de recreatie. Waren er in 1962 reeds 82426 overnachtingen, in 1963 klom dit aantal tot 116578. Voor 1964 was dit cij fer 138989, een vooruitgang van plm. 19 en er is alle reden om aan te nemen dat het aantal overnachtingen nog verder zal stijgen, gezien de grote belangstelling voor dit recreatiegebied en de vele aanvragen die reeds binnenkomen. Wat de nieuwe jacht haven te Kamperland betreft, van Gedepu teerde Staten is bericht ontvangen, dat zij bij het betreffende Ministerie hebben aange drongen om dit object met de grootste pri oriteit te willen behandelen. De vreugde o- ver dit schrijven werd wel enigszins getem perd door het feit, dat het gemeentebestuur reeds meer een dergelijk schrijven heeft ont vangen. De hoop is nu, dat dit de laatste brief mag zijn en de jachthavenplannen spoedig gerealiseerd kunnen worden. Over de opbrengst van de jachtensteigers te Kamperland kon men ook tevreden zijn. Geraamd was een bedrag van 1500.per jaar, het eerste bedrijfsjaar gaf een opbrengst te zien van 1474.12. De opbrengst van de haven te Kamperland was in het jaar 1962 10369.—, in 1963 15996.02 en in 1964 10014.74. Voor het jaar 1965 was ook een teleurstel ling te incasseren, de bouw van zomerwo ningen op het nieuwe kampeerterrein van de heer M. van der Maas was niet goedge keurd. Als reden daarvoor werd opgegeven, dat de vakantiegangers rust willen heben en die is niet te vinden in de onmiddellijke om geving van een grote werkhaven. Voor de bouw van de Oosterscheldedam naar Schou wen is de werkhaven daar in de omgeving gepland. Uit de reservepot van „De Ban- jaard" zal in het bungalowpark een nieuwe straatverlichting worden aangelegd, 19 mo derne lichtmasten a 455.zullen dit re creatieoord gaan verlichten. De jaarlijkse kosten hiervan zijn geraamd op f 600. Van de gemeente vergt dit object geen fi nanciële offers daar alles ten laste komt van „De Banjaard"-exploitatie. Aan de Westhavendijk te Kamperland zul len behoorlijke verbeteringen worden uitge voerd terwijl, vooruitlopend op het grote plan, in de westelijke berm van de Geers- dijkseweg een hoofdriool met regenwater kolken gelegd zullen worden. Enige nog be staande stukken sloot zullen tegelijkertijd worden gedempt. De kosten van deze voor lopige riolering zijn begroot op ongeveer 17.000.—. De voorzitter besloot zijn openingswoord met de gedachte, dat in het voor ons lig gende 1965 veel moet gebeuren, waarvoor de medewerking van de raad nodig is. Als persoonlijke wens hoopte hij op Gods zegen voor allen. Hierna herdacht spreker in treffende woor den het overlijden van Winston Churchill, waarvan hij o.m. zeide, dat het mede aan zijn bovenmenselijke inspanning te danken is dat wij nu in een democratisch geleid land kunnen wonen en de dictatuurstaat ver van ons gebleven is. Het lid Zuijdweg dankte de voorzitter voor diens hartelijke woorden en wenste hem en zijn gezin Gods beste zegen toe. Hij sprak namens alle leden de verzekering uit, dat b. en w. op de medewerking van de raad in haar geheel kon rekenen. Het lid Bustraan, anders de tolk van de raad, was met kennisgeving afwezig. Hierna werden de notulen goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het N.V. Streekvervoer Walcheren, waarin werd medegedeeld dat een bijdrage van 400.zal worden verleend in de bouwkosten van een wachtlokaaltje voor busreizigers te Kamperland. Nu rondom de Financiële Verhoudings wet 1960 meer zekerheid is verkregen werd besloten tot opheffing van de gemeenschap pelijke regeling t.b.v. het onderwijs aan zwakzinnige kinderen op Zuid- en Noord- Beveland. De jaarwedde van mevrouw Leendertse- Kramer te Geersdijk, schoonmaakster van het gymnastieklokaal aldaar, werd op haar verzoek van 100.gebracht op 150. Aan de heer J. C. A. Geluk te Geersdijk werd een perceel bouwgrond, plm. 365 m2 aan de Nieuwstraat te Kamperland verkocht tegen de prijs van 15.per m2. Koper wil daar een z.g.n. Bogaerswoning bouwen. In antwoord op de vraag van het lid De Lange om een eenheidsprijs voor bouw grond zeide de voorzitter dat deze grond, geen tuingrond, aan een lagere prijs was aangekocht. Aan de Gereformeerde School te Geers dijk werd op haar verzoek ongeveer 765.- beschikbaar gesteld voor het beleggen van een vloer van één der schoollokalen met marmoleum met een ondervloer van hard board. Op de vraag van het lid Zuijdweg of er maar één lokaal wordt opgeknapt, ant woordde de voorzitter dat het verzoek van die school voor meerdere verbeteringen te laat voor deze vergadering was binnenge komen. Zuijdweg had de toestand daar in ogenschouw genomen. Volgens hem wa ren de toiletten een hopeloze bedoening, het tocht er zo geweldig dat de haren op je hoofd steil overeind gaan staan, wat de kans op bevriezing van stortbakken etc. uiterma te bevordert. Behoudens goedkeuring door de Inspecteur van het L.Ó. zullen de no dige voorzieningen worden getroffen, waar van de kosten zijn geraamd op plm. 2700. Voor de aanschaf van banken en de vernieuwing van de vloer in één van de lokalen van de Gereformeerde school te Kamperland was een aanvraag ingediend voor beschikbaarstellen van 2380.Wat de nieuwe banken betreft, zal dit nog nader bekeken worden, dit naar aanleiding van een opmerking van het lid Sandee, dat het leerlingenaantal in de scholen terugloopt. In de Hervormde school staan er banken leeg, zouden die soms te gebruiken zijn in de Gereformeerde school? Ook bestaat, vol gens zijn persoonlijk inzicht, de kans dat er in de naaste toekomst maar één school meer nodig is. Het volgende agendapunt: verzoek van de Staatssecretaris van O. K. en W. om mede te delen of er aan de ontwerplijst van be schermde monumenten voor deze gemeente nog moeten worden toegevoegd of hiervan moeten worden afgevoerd, werd tot een vol gende vergadering aangehouden teneinde een en ander met belanghebbenden nader te kunnen bespreken. Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.00 per jaar Franco per post 7.50 Advertenties 8 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De negentig levensjaren van Winston Churchill omspanden een beslissende periode in de geschiedenis van het land, dat hij, met inspanning van al zijn krachten, in tal van leidende functies heeft gediend. Op het moment van zijn heengaan voerde Engeland in het verre Oosten een achterhoedegevecht tot het behoud van zijn positie; een positie, die slechts een schimmige overeenkomst vertoonde met die van het Engelse Imperium ten tijde dat de jonge Churchill zijn loop baan aanving. Churchill, hoewel zonder titel, afkomstig uit een oud adellijk geslacht met de grote Marlborough (Malbroek sal vaeren ten oor- logh, zong men eens in de lage landen) als voorvader, trok als huzarenofficier met En gelse legers mee toen het in alle wereld delen zijn macht deed gelden. Hij streed in Indië en in de Boerenoorlog, stond als goed en populair officier te boek tijdens wereld oorlog I. Zijn gedurfde ontsnapping uit Ma- feking, de door de Boeren belegerde stad, droeg tot zijn populariteit bij. Oorspronkelijk behorend tot de Conser vatieve Partij, de „blauwbloedige Tories", sluit hij zich later aan bij de liberalen. Hoe wel in zijn hart nog immer Tory, kan hij zich met het conservatisme in de partij niet verenigen. In deze jaren heeft hij een open oog voor sociale misstanden en wijdt zich in het bijzonder aan het werkloosheidsvraag stuk. Later gaat hij toch weer naar de con servatieven terug, komt in de regering en het oude krijgersbloed kruipt waar het niet gaan kanhij wordt Eerste Lord van de Admiraliteit, Minister van Marine. Hij vindt daar een ander ongemakkelijk mens, de Eerste Zee-Lord Fischer, die Engeland geen rust gunt op zijn lauweren en klaar wil zijn voor een eventueel conflict. In Churchill vindt hij zijn man. En in de eerste wereld oorlog behoudt de Engelse vloot, ondanks zware slagen, de overmacht. Tussen de twee wereldoorlogen valt een periode van tien jaren, waarin Churchill zijn politieke draai niet kan vinden. Dan ook ontpopt hij zich als schrijver, hij, die als oorlogsverslaggever reeds toonde het vak te verstaan. Een indrukwekkende lijst meerde lige werken staat op zijn naam. Bloed, zweet en tranen. Hij is 65 jaar en dus aan zijn A.O.W. toe, wanneer de periode aanvangt, die hem voor altijd een plaats in de historie zal verzeke ren als staatsman en leider van zijn volk in het uur van zijn grootste nood. Wanneer het Ministerie-Chamberlain, na het faillisse ment van de München-politiek, moet aftre den, wordt Winston Churchill de premier van het oorlogskabinet. En reeds terstond toont zich de werkelijk heidszin van deze man, die leuzen en kreten verafschuwt, het begrip voor de werkelijke aard van de Brit, de trage bulldog, die maar moeilijk tot actie is te brengen, maar, een maal begonnen, zich vastbijt en volhoudt tot het laatste. Daaraan appelleert hij in zijn onvergete lijke rede, waarin hij zijn volk geen triomf, maar slechts „bloed, zweet en tranen" be looft. Daarmede weet hij zijn landgenoten duidelijk te maken dat het gaat om een „zijn of niet zijn", niet van het Britse Impe rium, maar van hun eigen eiland en alles wat daarmee voor hen verbonden is, aller eerst: de vrijheid! Hij spaart niemand en allerminst zichzelf. Hij moet samenwerken met de altijd ach terdochtige Stalin, met de soms wat irreële idealist Roosevelt, met de trotse en koppige De Gaulle. Hij leidt zijn volk door de zwarte nacht van Duinkerken, door de vlammen van Londen en Coventry, door de ontmoe digende periode van de Duitse opmars in Afrika. Hij weet de natie tot ontzaglijke in spanning op te zwepen, hij verenigt conser vatieven, liberalen en socialis-ten'in de rege ring. Hij denkt niet aan een wapenstilstand, het is overwinnen of sterven voor deze ver persoonlijking van Engelands oude symbool: John Buil. Ieder verwondert zich over zijn uithoudingsvermogen. Van de blauwe knoop is hij nimmer geweest. De dikste en zwartste sigaren waren zijn onafscheidelijke metge zellen, zijn „eeuwige" sigaar werd tot een mascotte, het V-signaal zijn herkenningste ken. Hij spaart zichzelf niet, zoals hij zich nim mer heeft gespaard. Als hij denkt, dat zijn persoonlijke verschijning de mannen aan het fiont, de burgers in de gebombardeerde ste den moed kan geven, is hij present Hij maakt lange reizen naar de fronten, naar de conferentie-oorden, waar de leiders van de vrije wereld de toekomst ontwerpen. Afgedankt. Wanneer de oorlog voorbij is, is de staats man Churchill een man van het verleden. Labour wint de verkiezingen, Churchill wei gert de Orde van de Kousenband, wil niet vervreemden van het parlement, waar voor hem altijd het hart van Engeland heeft ge klopt. En dan wordt „Good Old Winnie" lang zamerhand tot een symbool, zoals eens, vóór hem, koningin Victoria dat geworden is. Het komt er niet meer op aan of men het poli tiek met hem eens is, zijn inzichten deelt. Naarmate Engeland zijn vroegere positie ver liest, terruggedrongen wordt op zijn eiland, wordt hij steeds meer de levende herinne ring aan het verleden, waarin Engeland zich op zijn best toonde. Hij moet het aanzien hoe India, waar hij eens als luitenant het Britse gezag hielp handhaven, zelfstandig wordt, hoe Zuid-A- frika, waar hij tegen de Boeren vocht, zich losmaakt, hij ziet Engelands posities in A- frika verdwijnen, ziet de Dominions steeds zelfstandiger worden. Niet Engeland, maar Amerika beheerst de zeeën. Roosevelt is Onze Kroonprinses v/iert morgen, 31 januari, haar 27e verjaardag. Dat de vrede van haar naam lange jaren haar en haar volk gegeven moge zijn, wensen wij van ganser harte Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 1