m u Uw drukwerk VITAMINEN EN MINERALEN mal Hoe oud werden onze voorvaderen Griep...? Tweede blarTvan het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d.r23 januari 1965 no. 3129 50 X RAI Afschaffing rentekaarten f 180.000.- Postbus 10 - Rotterdam op elk gebied op elk formaat in elke oplaag in elke kleur Drukkerij Markusse, Wissenkerke Ons voedingspatroon maakt aanvulling noodzakelijk Tot voor vijftig jaar werd de samenstelling van het voedsel voor; de mens in hoofdzaak bekeken uit een oogpunt van smaak en kos ten, Beide factoren zijn ongetwijfeld pok nu nog zeer belangrijk. Begrippen als voedings waarde, vitaminen en mineralen waren toen echter onbekend, nu niet meer. Door ervaring wist jnen wel dat bepaalde éénzijdige voeding, tot ziekteverschijnselen aanleiding kon geven. Beleend uit de stoere verhalen van ,jde Oost-Indië-vaarders uit de 18e eeuw is vooral het scheurbuik. Bij toeval werd daartegen, 'nadat al duizenden zeelie den aan een „eerlijk zeemansgraf" waren toevertrouwd, een probaat middel ontdekt: Citroensap. Deze ontdekking ging als een lopend vuurtje rond en de gevreesde ziekte werd daardoor belangrijk verminderd. Dit ervaringsfeit, waavoor men vroeger geen verklaring had, kreeg in de 20e eeuw- een wetenschappelijke basis toen ontdekt vverd, dat citroenen een rijke voorraad vi tamine C bevatten, een stof die de mens no dig heeft om gezond te blijven. Men kwam ook tot de overtuiging, dat goed voedsel niet alleen bestaat uit eiwitten, koolhydraten en vetten. Het moet ook tal van stoffen be vatten die "voor hét 'leven 'absoluut Onmis baar zijn. De wetenschapsmensen noemden deze stoffen vitaminen en mineralen. In tal van laboratoria, op proefboerderijen e.d. werden onderzoekingen verricht. Er bleek sprake te zijn van vele soorten van vi taminen. Ter onderscheiding van elkaar is men ze met letters gaap aanduiden. De be kendste zijn vitamine A, vitamine B en vita mine C, het zeer belangrijke vitamine D, voorts de vitaminen E, K en nog enkele an dere. In het kort gezegd zijn vitaminen en mi neralen stoffen die „van nature" in onze le vensmiddelen voorkomen en die voor de op bouw en de instandhouding van ons lichaam een belangrijke functie te verrichten hebben. Een tekort aan één of meer van deze' stoffen kan verschillende ziekteverschijnselen ten ge volge hebben. Het nut van vitaminen. Vitamine A is belangrijk voor een goede oogfunctie (zien in het donker), voor de groei van de huid en de bescherming van de slijmvliezen. Dit vitamine komt onder meer voor in melk en kaas. Vitamine B is^ nodig voor de instandhou ding van ons zenuwstelsel on voor de ver branding van suiker in ons lichaam. De B- vitamirfen vormen een groep, die weer wordt onderscheiden door de aanduiding- Bi, Ba enz. Samen noemt men dit het vitamine B- complex. B-vitaminen komen o.a. voor in bruin brood, roggebrood, melk, kaas en peul vruchten. Vitamine C is een „pantser" tegen infec tieziekten, voorkomt voorjaarsmoeheid, prik kelbaarheid en houdt o.m. het tandvlees in goede conditie. Dit onmisbare vitamine komt voor in citroenen, sinaasappelen, aard beien, bessen, rozebottels. Ook andere soor ten fruit, zo goed als aardappelen en groen ten bevatten meer of minder vitamine C. Gebruikt men dagelijks voldoende vers fruit, dan zal de vatbaarheid voor griep en ver koudheden kunnen worden verminderd. On der goed klaarmaken van eten verstaan de voedseldeskundigen niet alleen het koken van aardappelen en groenten, maar vooral het zo laat mogelijk schoonmaken, met wei nig kokend water opzetten, zo kort mogelijk koken en het niet warm houden, terwijl daar enboven het overgebleven kookvocht in jus, groentesaus of in een stamppot verwerkt dient te worden. Dit alles om de vitaminen te kunnen behouden. Vitamine D is uiterst belangrijk voor de vorming van een gezond beenderengestel en een gaaf gebit. Ongeveer vijftig jaar geleden kwam de z.g. „Engelse ziekte" vrij veel voor. Deze was o.a. een gevolg van een tekort aan vitamine D. Dit vitamine komt onder meer voor in melk, margarine, vette vis (haring en bokking). Een pracht van een aanvulling geeft (voor al in het voorjaar) de zon. (Ook al is te veel zonnebaden ook weer niet goed). Nu kan het gebeuren dat de zon ons in de steek laat, of dat men door een of andere omstandig heid toch niet voldoende vitamine A, B, C of D krijgt. Daarom is het zo prettig dat de mo derne wetenschap in staat is, bepaalde pre paraten te maken, waarin één of meer vita minen en/of mineralen in voldoende mate zijn opgenomen om een bestaand tekort aan te vullen. Mineralen zijn even onmisbaar als vitaminen. Bepaalde vitaminen kunnen pas goed werken als er zekere hoeveelheden van bepaalde soorten mineralen aanwezig zijn. Een voorbeeld hiervan is de wisselwerking KUNSTSTOFFEN VEREENVOUDIGEN HET LEVEN VAN ALLEDAG Tubes en flesjes met schoonheidsmiddelen en lotions zijn, wanneer men ze op reis mee neemt, vaak vrij gevaarlijke reisgezellen. De kans, dat ze gaan lekken of, in geval van breken, de hele inhoud door de koffer wordt verspreid is niet gering. Overigens is ook bij gebruik in de slaapkamer niet steeds ge makkelijk, de juiste hoeveelheid uit het fles je of de tube naar buiten te brengen zonder te morsen. Natuurlijk geeft ook hier het plas tic het antwoord. In de Verenigde Staten worden thans flesjes en tubes vervaardigd van een speciale door Dow vervaardigde kunststof, zo doorzichtig als glas, doch on breekbaar. Tevens wordt bij de vulling een vacuum in de fles of tube gevormd, zodat ook wanneer men de dop verwijdert de in houd slechts naar buiten kan worden ge bracht door een lichte druk met de vinger toppen op fles of tube. In Zweden brengt een fabrikant tubes of flesjes van conventi oneel materiaal aan de markt, die voorzien zijn van een rubber membraantje dat zich opent bij een lichte druk op de tube en dat 2ich weer sluit als de druk wordt opge heven. (DIA) tussen vitamine D, fosfor en calcium. Voor opbouw van gezonde beenderen en tanden zijn ze gezamenlijk onontbeerlijk. Mangaan en fosfor zijn nauw betrokken bij de functie van de B-vitaminen. Fosfor is weer onmis baar als bouwstof voor hersen- en lichaams cellen. Ijzergebrek kan leiden tot bloedar moede, magnesium is samen met mangaan, caloium, fosfor, zink en kobalt van betekenis voor bepaalde omzettingsprocessen in ze nuw-, hersen- en spierweefsels. Aanvulling nodig. Wanneer men dit leest, wordt het duide lijk dat goede voeding niet alleen maar be staat uit voldoende eten. Zelfs het heerlijk ste menu geeft geen zekerheid dat men vol doende vitaminen en mineralen binnenkrijgt en zeker niet in de juiste dosering. En toch heeft ons lichaam ze nodig voor een goede groei, bij zware lichamelijke of geestelijke arbeid, sport, bij herstel na ziekte enz. enz. Om de huisvrouw te behoeden voor een zenuwslopend gedoe met milligrammen- weegschaaltjes, heeft de farmaceutische in dustrie deze zorg overgenomen door het fa briceren van vitaminen in dragee- of drup- pelvorm; men is er zelfs in geslaagd in één tablet („Dohyfral compleet") tien vitamine soorten en twaalf mineralen te verwerken in een zodanige wetenschappelijk uitgebalan ceerde verhouding, dat één dragee per dag, bij voorkeur na ontbijt of middagmaal, vol doende is om mogelijke tekorten aan minera len en vitaminen te voorkomen. Van de steentijd gemiddelde leeftijd Het steeds toenemen van het aantal aard bewoners, vooral in de zogenaamde onder ontwikkelde gebieden, is een probleem van wereldformaat. Hoe lang zal onze voedsel- produktie in staat zijn de toenemende we reldbevolking te voeden? Een vraag die de wetenschap bezighoudt, is of de steeds snellere was van de bevol king behoort tot een normale natuurlijke ont wikkeling, of dat voor de opvallend snelle vermeerdering van de laatste tientallen jaren andere oorzaken zijn aan te wijzen. In een kort geleden gepubliceerd werk o- ver de prehistorie en de cultuurgeschiedenis heeft de antropoloog dr. Gottfried Kurth hier één en ander over geschreven. Deze geleer de kreeg bij zijn onderzoekingen zijdelings UW STARCROSS KUIKENBROEDERIJ: H. C. van DAMME Oude Stad 96, Oostburg Tel. 01170-2494 met dit probleem te maken. Als basis voor zijn studie beschikt dr. Kurth over een grote hoeveelheid skeletmateriaal dat van verschil lende vindplaatsen kwam, zowel uit Europa als Azië en dat behoort tot verschillende perioden, zoals prehistorie, oudheid en mid deleeuwen. Nieuwe statistieken. Wanneer we weten, dat bij het opgraven van kerkhoven uit die perioden zowel in Europa als Azië, slechts zelden skeletten werden bewaard, dan beseffen we pas hoe veel moeite het bijeenbrengen van dit ma teriaal moet hebben gekost en welk een enorme waarde het vertegenwoordigt. De skelettencollectie van prof. Kurth be stond in dit geval uit resten van kerkhoven van Khirokitia op Cyprus uit de jongsteen- tijd, van Jericho in Jordanië uit de steen- kopertijd, van Westerhuis in Zweden uit de middeleeuwen en van Espenfeld in Thürin- gen eveneens uit de middeleeuwen, terwijl daarnaast nog een aantal alleen gevonden skeletten en oud statistisch materiaal. Professor Kurth heeft aan de hand van dit materiaal nieuwe statistieken opgesteld, waarbij in eerste instantie werd getracht een gemiddelde levensduur van deze mensen vast te stellen, terwijl tevens de belangstel ling uitging naar vaststelling van leeftijden waarop de meeste mensen in die tijden stier ven. De uitkomsten kwamen wonderlijk goed overeen met de oude statistieken. 20, hooguit 30 jaar. Het bleek, dat de gemiddelde levensduur van de mens vanaf 30.000 jaar voor onze Het Nederlands voedselpatroon beweegt zich langzaam maar zeker in de richting van de geprefabriceerde maaltijden. Conserven en vele andere min of meer Amerikaanse eetgewoonten winnen veld. In dit „gestroom lijnde" voedsel, dat duizenden en nog eens duizenden vandaag de dag nuttigen, zitten per sé geen optimale hoeveelheden vitami nen en mineralen. Noch in de zomer, noch in de winter. Vitamine- en mineralentekorten komen in deze welvaartstijd dan ook veelvuldig voor in alle lagen van de bevolking en in alle so ciale millieus. Het is daarom noodzakelijk deze tekorten aan te vullen, opdat wij als enkeling en als volk gezond en fit blijven. ('Nadruk verboden). Geen alcohol, maar ook geen zware maaltijden Niet alleen alcohol moet de automobilist vermijden als hij op weg is of op weg gaat. Welliswaar is het resultaat van een stevige maaltijd (zonder alcohol) niet zo funest als dat van het gebruik van sterke drank, maar ook een overvolle maag leidt tot verminde ring van de reactiesnelheid van de bestuur der. Het verteren van de maaltijd eist name lijk, dat spreekt vanzelf, de nodige arbeid van de daartoe bestemde organen. In ver band daarmee treedt een sterke bloedaan- drang op naar de buikholte. Het algemeen bekende gevolg is, dat men zich slaperig gaat voelen. In bepaalde omstandigheden kan de toevoer van bloed naar de hersenen zodanig worden gestoord, dat de nodige concentratie en de reactiesnelheid bepaald angstwekkend verminderen. Dus: na een zware maaltijd óók niet aan stonds achter het stuurl (DIA) de middeleeuwen was 20 jaar de jaartelling tot in de middeleeuwen rond de twintig jaar lag. Wat de „sterftepieken" be treft, ontdekte men dat er twee waren en wel één tussen 0 en 20 jaar en één tussen 30 en 40 jaar. De minste kans om te sterven hadden onze voorouders tussen 20 eh 30 jaar. Wie eenmaal de twintig was gepasseerd, maakte een goede kans om ook de dertig te halen, maar daarna nam de sterftekans weer ernstig toe. Heel interessant waren de uitkomsten van het onderzoek naar de kindersterfte. Niet minder dan dertig procent van de kinderen stierven in het eerste levensjaar. Telt men hierbij op de jeugdigen die stierven voor het bereiken van de twintigjarige leeftijd, dan kwam men tot vijftig procent. Waaruit we mogen vaststellen, dat de helft van de mensen stierven voordat ze twintig jaar wer den. De rest stierf daarna. We zien hieruit, dat van elke honderd ge borene er hoogstens vijftig overbleven, die zich konden voortplanten, waarbij er uiter aard ook zijn geweest, die om de een of an dere reden hiertoe niet in staat waren. Deze omstandigheid is de oorzaak geweest van het feit, dat de wereldbevolking slecht op peil bleef en nauwelijks toenam. Pas deze eeuw. De verandering hierin dateert pas van de jongste tijd. Uit een oude statistiek blijkt, dat in 1829 in Neder-Oostenrijk de kinder sterfte in de leeftijd tussen 0 en 12 jaar op 50,7 lag. In het jaar 1900 bedroeg dit nog 44,3 en pas in de loop van deze eeuw daalde dit sterftecijfer met sprongen. Deze gegevens kloppen vrij goed met die uit an dere delen van Europa. Parallel hiermee zien we de tweede sterf- tepiek naar hogere leeftijden verschuiven. Lag hij in de oude tijd tussen de 30 en 40 jaar, in onze tijd treffen we hem bij 60 jaar en ouden De oorzaken van deze verbeterde levens kansen moeten we ongetwijfeld zoeken in de verbeterde hygiënische omstandigheden en in de sterke vooruitgang van de medische wetenschap. Het gevolg hiervan is geweest, dat de levenskansen toenamen, het aantal mensen dat tot voortplanting kwam steeds toenam, waardoor we de grote bevolkings toeneming van de laatste tientallen jaren kunnen verklaren. De zeer grote kindersterfte heeft in de voorgaande duizenden jaren een sterke aan was van de wereldbevolking verhinderd. Dit natuurlijk evenwicht is door de mens in de 19e en 20ste eeuw zelf verstoord. Voor de mens bracht dit het nieuwe probleem om een evenwicht te vinden tussen de bevol kingstoeneming en de noodzakelijke verho ging van de levensmiddelenproduktie. (Nadruk verboden). Binnenkort zal de vijftigste RAI-tentoon- slelling worden gehouden in het imposante RAI-gebouw aan het Amsterdamse Europa plein. Wie nu RAI hoort denkt meteen aan auto's, maar dat was zestig jaar geleden, toen van 3 tot 12 februari de eerste tentoon stelling werd gehouden, niet zo. De eerste letter van RAI wijst overigens al op het rij wiel. De eerste RAI-tentoonstelling was een rijwielententoonstelling die gehouden werd in hét toen nog in volle glorie bestaande Paleis voor Volksvlijt. De toenmalige voor zitter van de A.N.W.B., Edo Bergsma, ver richtte de opening. Op die eerste fietsententoonstelling waren 33 exposanten aanwezig, die als huur zes gulden per rijwiel moesten betalen. Neder land was vertegenwoordigd met zes Neder landse merken, waarvan er in totaal 83 stuks te zien waren. Het Britse rijwiel was bij zonder favoriet: er waren 499 Britse fietsen, 33 uit Amerika, terwijl Frankrijk en Duits land elk met 19 stuks vertegenwoordigd waren. Deze eerste RAI (dus nog zonder A van auto) is geen succes geweest. Het was tij dens de expositie in ons land bitter koud en men ging liever schaatsen rijden dan fiet sen bekijken. Vier jaar later was het anders. Toen werd er in het Paleis voor Volksvlijt weer een nieuwe tentoonstelling gehouden, nu een echte RAI. Er waren naast de vele fietsen ook drie auto's te bezichtigen. Er werd met succes verkocht en de standhou ders waren tevreden. Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Iteüftouw-cfl Tandem weer in opkomst De tandem, zo vertrouwd uit de voor oorlogse jaren, begint weer het verloren ter rein te herwinnen. De slogan „gezellig sa men op de fiets" schijnt het gebruik van de tandem weer te stimuleren. In Duitsland blijken veel artsen geporteerd te zijn voor de tandem als vervoermiddel voor het daar zo in zwang zijnde gezondheidsfietsen. Een tandem rijdt lichter dan de gewone fiets en geeft toch de zo doeltreffende beweging. Bovendien neemt een tandem in het verkeer minder ruimte in beslag dan twee (meestal naast elkaar rijdende) fietsers. Hier en daar verschijnt bok weer de „mul- ti-tandem" op de weg met zitplaatsen voor twee tot zes personen en goede mogelijk heden voor het vervoeren van reisbagage. In verband met beëindiging van de pre miebetaling krachtens de Invaliditeitswet met ingang van 1 januari j.l. wordt aan be langhebbenden het navolgende medege deeld: Inlevering rentekaarten. Alle nog in omloop zijnde rentekaarten dienen op korte termijn te worden ingele verd; op deze kaarten is het laatste rente zegel verschuldigd over de week eindigend op 2'januari 1965. Verzilvering overschot rentezegels. Het overschot aan rentezegels dat niet meer kan of behoeft te worden aangewend ter bijplakking van de rentekaarten, kan worden verzilverd bij de raden van Arbeid en van 18 januari tot en met 12 maart 1965 bij de postkantoren (niet bij de post agentschappen). Invalide verzekerden. Verzekerden, die meer dan 3 jaar na de aanvang van hun verzekering, doch vóór 1 januari 1965 invalide zijn geworden en die op 1 januari 1965 nog geen 150 premies in rekening konden doen brengen, kunnen op hun verzoek in de gelegenheid worden gesteld ineens of in termijnen aan de Raad van Arbeid een bedrag te voldoen dat aan rentezegels benodigd zou zijn geweest om het aantal van 150 premies te bereiken. 65-jarigen. Verzekerden, aan wie een ouderdoms rente krachtens de Invaliditeitswet (niet te verwarren met een A.O.W.-pensioen) van minder dan 156.per jaar is toegekend en die de premiebetaling na hun 65e jaar tot 31 december 1964 hebben voortgezet met het doel een ouderdomsrente van 156.per jaar te verkrijgen, kunnen even eens op hun verzoek in de gelegenheid worden gesteld ineens of in termijnen aan de Raad van Arbeid een bedrag te voldoen, dat aan rentezegels benodigd zou zijn ge weest om het gestelde aantal premies te be reiken. Bovenbedoelde verzoeken dienen vóór 1 juli 1965 bij de Raad van Arbeid te wor den ingediend. Terugbetaling premies. Gezien de veelvuldige informaties bij de Raden van Arbeid omtrent terugbetaling van premies wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het voorlopig geen zin heeft hiernaar te informeren. De afwikkeling zal eerst plaats vinden na de invoering van de Wet op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering. T.z.t. zullen na dere publicaties volgen. Steeds meer motorvoertuigen in West-Europa De motorisering van het verkeer in West- Europa schijnt geen grenzen te kennnen. In het eerste halfjaar 1964 werden in dit deel van de wereld niet minder dan 3.1 mil joen nieuwe voertuigen geregistreerd en dat was 300.000 meer dan in het eerste halfjaar 1963. Het grootste aantal nieuwe registraties kwam voor in de Bondsrepubliek 740.000 tegen 698.000 in het eerste halfjaar van 1963 en dit betekent, dat eind van dit jaar of begin 1966 daar een aantal van drie mil joen motorvoertuigen zal worden bereikt. Groot-B rittannië was een goede tweede met 684.600 nieuwe registraties; dan volgen Frankrijk met 614.900, Italië met 471.500. In Nederland bedroeg dit aantal 133.200 en in België en Luxemburg 116.300. Het totaal aantal motorvoertuigen in de landen van de Europese Economische Ge meenschap overschreed in het eerste half jaar de twee miljard en beliep om precies te zijn 2.075.900 wagens. In de landen van het pendant van de E.E.G., de Europese Vrij handels Associatie (Groot-Brittannië, Zwe den, Denemarken, Noorwegen, Oostenrijk en Portugal) werd het aantal van één mil jard overschreden. Daar waren in het eerste halfjaar 1964 1.021.100 motorvoertuigen. (DIA) Reflecterende fietstrappers In verschillende landen is het gebruik van licht-terugkaatsende rijwielpedalen voorge schreven ter bevordering van de verkeers veiligheid en ter bescherming van de fietser die in het donker moet rijden. Ook in ons land, waar dit voorschrift niet bestaat, is een toenemende vraag naar deze „verlichte" trappers. FINANCIËLE RADIO- EN TELEVISIE AKTIE AAiM PRIJZEN in vijf radio-bekendmakingen laatste avond ook T.V. GIRO 1100 Prijs per lot f 1.25 wordt door ons met de meeste zorg uitgevoerd Uw werk wordt door ons verzorgd alsof het voor ons zelf is

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3