Charles Dickens 1ES 3 331 Een vogel die in de winter broedt Verkouden? Predikbeurten WERKSTER OCTERNO uw beëindiging woensdag 27 januari 1965 publiek verkopen: het woonhuis met schuurtje en tuin 24 februari 1965 publiek zal verkopen landbouwers- inventaris VOOR UW BOEKEN PLANK...? BOEKHANDEL MARKUSSE, WISSENKERKE Vertolker van het Engelse Kerstfeest Een schrijver van onsterfelijke romans Wij kennen ze allen, de sfeervolle Engelse kerstkaarten, die gezellige kleurenkaarten met „Happy Christmas", of in de Nederland se uitgave met „Gelukkig Kerstfeest". Zij a- demen in hun zachte pasteltinten en hun fi guren in de kleding van een voorbije eeuw een aparte sfeer, die synoniem is aan het geen wij ons van een Engels kerstfeest voor stellen. Hoe komen wij aan deze voorstelling? En waarom past hierin juist die atmosfeer van de negentiende eeuw? Laten we het rond uit zeggen, dat is het werk geweest van Charles Dickens, de Engelse romanschrij ver, die in zijn werken Engeland en het En gelse leven in die eeuw in geuren en kleu ren heeft beschreven. Hij is te vergelijken met een groot romancier als De Balzac. Bei den gaven in een grote serie romans een uit gebreid beeld van het leven in al zijn gele dingen van hun tijd in hun land. Wat heeft dit met het Engelse kerstfeest te maken? Wel, Dickens heeft in één van zijn meesterwerken, getiteld: ,.A Christmas carol", dat in 1843 verscheen, ons een beeld geschetst van het Engelse kerstfeest in die tijd, hetgeen hij trouwens in volgende Christ mas Books ook heeft gedaan. Aangezien zijn boeken ook buiten Engeland, onder andere in ons land werden gelezen, hebben we ons een beeld kunnen vormen van de sfeer en tradities, die verbonden zijn aan een Engels kerstfeest. Het specifieke beeld. Dat inmiddels de mensen en de tijd ver anderd zijn en het huidige kerstfeest niet meer in alles voldoet aan onze voorstelling is een andere kwestie, maar bij het woord „Christmas" denkt men door beïnvloeding van Dickens' werk dadelijk aan een gezel lig sneeuwlandschap, waardoorheen een ou derwetse postkoets rolt. De dames en heren zijn gekleed in de typisch 18de-eeuws En gelse kleding, een blaffend hondje holt ach ter de wielen aan en aan de deur van een laaggedakte „Inn" staat de gemoedelijke dikke waard met bakkebaardjes en zijn voor schoot voor en wuift de vertrekkende gasten na. Dit is een voorbeeld, maar zo zouden we er veel meer kunnen geven. Iedereen die ze ziet haalt ze er dadelijk uit, de Engelse Christmascards. Zo heeft Dickens de wereld een beeld getoverd, dat nu een eeuw later overal ter wereld nog als specifiek Engels geldt. Zijn boeken ademen de geest van En geland, het wezen en karakter van het volk en..van de fouten en misstanden. Naar een schoensmeerpakhuis. Charles Dickens werd op 7 februari 1812 als zoon van een ambtenaar te Portsea ge boren. Hij heeft een moeilijke jeugd moeten doorworstelen, want het salaris van de klei ne ambtenaar was ontoereikend om het grote gezin te onderhouden. Vader raakte hoe lan ger hoe dieper in het moeras en toen Char les negen jaar was, ging zijn vader in ver band met de schulden de gevangenis in. Reeds jong moest de kleine Dickens geld verdienen en daartoe werd hij tewerk ge steld in een schoensmeerpakhuis. Deze on prettige jeugd heeft de gevoelige jongen heel veel gedaan. Hij leed er onder en deze pe riode is van grote invloed geweest op zijn later leven en niet in het minst op zijn werk. In zijn beroemde boek „David Copperfield" vinden we veel van zijn eigen belevenissen terug. Onderwijs heeft Dickens niet veel geno ten, pas op latere leeftijd heeft hij kans ge zien, zich enigszins te ontwikkelen. Geluk kig kreeg het gezin een erfenis en toen werd UeVfhott'W-ofi Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. de toestand beter. In 1827 kwam Dickens op een advocatenkantoor als klerk en hij leerde stenografie. Studeren deed hij meest al in het Britse Museum, waar het lekker rustig was. Het werk van een genie. In 1835 werd hij kamerverslaggever voor „The Morning Gronicle". In 1836 zag zijn eerste bundel schetsjes het licht onder de ti tel: „Sketches by Boz". Hij geeft een hu moristisch en dramatisch beeld van het Lon- dense leven. Hij geeft kritiek op het parle ment, op de rechtbank en diverse andere misstanden. Hierdoor kreeg hij enige be kendheid. Met bet boek „Pickwick", dat in 1837 ver scheen, was zijn naam gemaakt. Het werd reeds het volgend jaar in het Frans en Duits vertaald en Dickens' verovering van de we reld had een aanvang gemaakt. De figuren van Pickwick en Sam Weller mogen we rus tig creaties van een genie noemen. Hierin vond Dickens zijn topvorm. Hij schreef de ene roman na de andere en zij schetsen alle het Engelse leven in de negentiende eeuw, waarbij hij niet schroom de om vele wantoestanden aan het licht te brengen. Het zijn echter tendensromans, die geen oplossing geven voor het behandelde vraagstuk. In „Oliver Twist" stelt hij het probleem van de armenhuizen, in „Nicholas Nickleby" de armenscholen en onder andere in „Little Dorrit" het gevangeniswezen. Te genwoordig zouden wij zeggen, dat Dickens een sterk socialistische inslag had. Wij zou den een lange lijst van zijn werken kunnen opsommen, maar we mogen aannemen, dat deze een zodanige vermaardheid bezitten, dat dit niet nodig is. Uitgever en toneelspeler. In 1850 stichtte Dickens het weekblad „Household Words", dat in 1859 vervangen werd door „All the Year Round". Dickens bleek als amateur-toneelspeler een goed voordrachtskunstenaar en las veel voor uit eigen werk, waarvoor altijd vqel be langstelling bestond. Hij stierf in 1870 en werd begraven in de Westminster Abdij. Hij was de Engelse romanschrijver bij uit stek, beschikte over een grote fantasie, waar bij hij kans zag de lezer een en ander zo voor te schotelen, dat de stoutse fantasieën aanvaardbaar waren. Hij verwerkte ernst, humor, melodrama en alle andere vormen dooreen, waardoor een rijk geschakeerd ge heel ontstond. Hij schreef voor iedereen, jong, oud, rijk en arm en behoort tot de on sterfelijke romanciers, die de wereld gekend heeft. (Nadruk verboden). Voorjaar en zachter wordende tempera turen zijn voor ons gevoel pas de tijd, waar in de vogels gaan broeden en dat is ook in de regel zo, maar toch is er één vogel, die hierop een uitzondering maakt en in de barre winterse omstandigheden broedt. Het is de keizerpinquin, een watervogel, die het grootste deel van zijn leven ver van het vasteland doorbrengt, zwervend over de open zee. Het dier kan wel een hoogte van een meter bereiken, bij een gewicht van niet minder dan omstreeks veertig kilo. Een be hoorlijke baas dus. De keizerpinquin be hoort thuis in de gebieden van de zuidpool en wanneer daar de poolnacht intreedt, gaan de keizerpinquins broeden. Zij drommen op' de ijsvlakte samen en gaan de bruidstijd in. Aanvankelijk begreep men er niets van, want in de poolzomer gingen alle pinquins broeden, behalve de keizerpinquin. Toen kwam men reeds op de gedachte, dat dit dier misschien in de winter zou broeden. Zonder nest. Het bewijs hiervan werd geleverd in 1910 door enkele leden van de Engelse Terra- Nova expeditie. Na dagenlange ontberingen in de barre ijswoestijn keerden zij terug met het broed van de keizerpinquin. Zij hadden broedende dieren gevonden, zonder nest! Inmiddels heeft men er een studie van gemaakt, die de volgende interessante bij zonderheden opleverde. De keizerpinquin heeft geen nest. Het wijfje legt slechts één ei en schuift dit op de zwemvliezen van haar poten. De broed- plooi, dat is een huidplooi van de buikhuid, welke omstreeks de broedtijd ontstaat, wordt over het kostbare ei gestulpt. Dit ei moet niet minder dan vijf en vijftig dagen wor den bebroed. In de gunstigste omstandighe den komt het kwik niet hoger dan 18 gra den onder nul, doch bij barre kou kan het ook tot zestig graden onder nul dalen. In die omstandigheid broedt deze pinquin. Burenhulp. De echtgenoten lossen elkaar af tijdens het broeden. Het komt echter dikwijls voor, dat de broed bij een paar mislukt en het ei verloren gaat. De broeddrift blijft echter bij deze dieren aanwezig en zij melden zich bij andere broedende paren om te helpen broe den. Zo kan het voorkomen, dat bij het be broeden van één ei een flink aantal pinquins betrokken is. Zij lossen elkaar steeds af. Na acht weken ongeveer komt de jonge pinquin ter wereld en ziet er schattig uit in zijn donzen kleed. De ouders zijn steeds op zoek naar voedsel, dat zij in de keel mee brengen, en waaruit de jongen kunnen eten. Dit alles geschiedt in het donker van de poolnacht. Tegen het einde van januari begint de poolzomer en dan komen de jonge dieren voor het eerst in hun element. Zij verliezen het donskleed en zij trekken met de andere pinquins over het ijs naar de verst in zee uitstekende uitlopers van het ijs, dat lang zaam smelt. Hier gaan zij te water en ver blijven gedurende die gehele zomer tussen het pakijs. Daar verblijven zij nog een heel jaar, tot zij anderhalf jaar oud zijn en met de anderen terugkeren naar de broedplaat sen om op hun beurt de stem der natuur te volgen. (Nadruk verboden). Postzegelprogramma 1965 PTT zal in 1965 de volgende bijzondere postzegels uitgeven: 6 april: drie zegels gewijd aan het verzet, met afbeeldingen van verzetsmonumenten. 17 mei: één herdenkingspostzegel ter ge legenheid van het feit, dat het in 1965 100 jaar geleden zal zijn, dat de internationale samenwerking op telecommunicatie-gebied begon. Deze zegel zal het embleem dragen van de Union Internationale des Télécom- munications. 1 juni: vijf zomerzegels met afbeeldingen uit pittoreske Nederlandse stadjes. 20 september (vermoedelijke datum): twee Europazegels. 16 november: vijf Kinderpostzegels, waar voor de afbeeldingen zo mogelijk worden ontleend aan tekeningen van een kinderte kenwedstrijd, die het comité Kinderzegels heeft georganiseerd. EEN NATTE VERGISSING In de laatst gehouden gemeenteraad te Kortgene laat ik het lid Welleman zeggen, dat de wachthuisjes voor buspassagiers bij regenweer te klein zijn. Uit een van Welleman ontvangen schrij ven blijkt echter (hoe bestaat het) dat hij die woorden niet heeft gebruikt, maar wel gezegd heeft, dat ze (die wachthuisjes) bij regenweer niet te gebruiken zijn omdat ze zo doorregenen. Gelukkig dat Welleman die fout ontdekt heeft, stelt u de gevolgen eens voor, wan neer dit niet geschied was. Hadden de pas sagiers mijn woorden voor waar genomen, dan hadden zij zich buiten de wachthuisjes nat laten regenen, de huisjes waren immers te klein. Nemen ze de woorden van Welle man voor waar en dat zijn ze, dan laten zij zich nu natregenen in de lekkende wacht huisjes. Nat worden de passagiers in ieder geval. De redactie. Helft van wereldbevolking bezit kwart van voedsel Ongeveer de helft van de wereldbevolking leeft in Azië, maar dit deel van de mensheid heeft slechts de beschikking over een kwart van de totale voedselproduktie in de wereld. Van de eiwitrijke voedingsmiddelen (dierlij ke produkten) hebben de Aziaten slechts de beschikking over 19 procent. Van de voe dingsmiddelen, die voornamelijk koolhydra ten bevatten, krijgen zij rond 44 procent. Iets minder dan een derde van de wereld bevolking, namelijk 29 procent, leeft in Eu ropa en Amerika en beschikt over 57 pro cent van alle voedingsmiddelen: te weten over 69 procent van de dierlijke, eiwitrijke produkten en 38 procent van de plantaardi ge, die voornamelijk koolhydraten bevatten. De Noord-Amerikanen zijn er het best aan toe. In de Verenigde Staten en Canada leeft 6,6 procent van de wereldbevolking en deze groep heeft de beschikking over bijna 22 procent van alle beschikbare voedingsmid delen. (DIA). Stenen nu object van nieuwe verzameldrilt De belangstelling van verzamelaars is niet, of niet alleen, op een aantal „vaste" objec ten gericht. Weliswaar zullen er wel altijd verzamelaars van postzegels zijn, maar de suikerzakjes en dergelijke zijn als verzamel object onderhevig aan de mode. Op dit o- genblik is één hobbv zeer in trek: het ver zamelen van mineralen en gesteenten. De rage is in de Verenigde Staten begonnen, maar thans grijpt deze aangename en leer zame, doch vrij kostbare liefhebberij ook in Europa snel om zich heen. Inderdaad heeft Moeder Natuur in de loop der eeuwen vele fraai-gevormde produkten geschapen, die ook voor d& niet-deskundi- gen aantrekkelijk zijn. In Zürich is dezer da gen de eerste zaak geopend, die zich uitslui tend met de verkoop van mineralen en ge steenten bezighoudt, en men is bezig met de inrichting van een mineralen-beurs waar, evenals thans reeds het geval is met post zegels, de liefhebbers hun „dubbelen" kun nen ruilen. (DIA). Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304, b.g.g. 008 bood schappendienst. voor zondag 17 januari 1965 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. M. van Boven. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Van den Ban (H. Avondmaal) en 2.30 uur ds. Van den Ban (voortzetting en nabetrachting). Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk. Kats 10 uur ds. Visbeek en 2 uur ds. Visbeek uit Vorden. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Sieders. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Dijkmeijer (voorberei ding H. Avondmaal). Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. De Jongh van Vlis- singen en 2.30 uur ds. Van Rij van Zaandam. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. gevraagd voor één hele of twee halve dagen door L. BOOT - van der Ree, Hoofdstraat 29, KORTGENE Algemene kennisgeving Hiermede vervullen wij de droeve plicht, u kennis te geven dat zacht en kalm is overleden in het zie kenhuis „St. Joanna" te Goes, onze gelief de vader, behuwd-, groot- en overgroot vader Krijn Imanse (weduwnaar van Pieternella de Smit), in de ouderdom van bijna 89 jaar. Grand Rapids: I. J. Imanse. A. Imanse-Stob. Wissenkerke: J. I. Imanse. J. A. Imanse- de Smit. Grand Rapids: A. Bosselaar. Imanse. H. Bosselaar. Geersdijk: A. Imanse. D. T. Imanse- Kramer. Wissenkerke: M. A. de Jonge- Imanse. Klein- en achter kleinkinderen. Wissenkerke, 8 januari 1965. De begrafenis heeft plaats gehad op dins dag 12 januari j.l. Heden overleed, zacht en kalm, in het ziekenhuis „Berg- zicht" te Goes, onze geliefde en zorgzame vrouw, moeder, be huwd- en grootmoe der Marina Remeeus (geb. Van Koten), in de ouderdom van 78 jaar en 9 maan den. Kats: P. A. Remeeus. W. J. Remeeus. A. J. van Hulle. Assen: S. W. v.d. Schraaf- Remeeus. P. W. v.d. Schraaf. Goes: W. A. Salomé- Remeeus. J. A. Salomé. Zandvoort: J. J. Remeeus. J. T. Remeeus- Patje en kleinkinderen. Kats, 12 januari 1965. Middenstraat 6. De begrafenis heeft plaats gevonden op 15 januari j.l. te Kats, des namiddags 2.00 Huish.-, verplegings- en rubberartikelen Vraagt vrijblijvend prijs courant en proefmonster. Postbus 93, Middelburg Heden overleed, tot onze diepe droef heid, na een langdu rig, geduldig gedra gen lijden, onze in nig geliefde man, va der, behuwd- en grootvader, de heer Cornells de Kam, op de leeftijd van 65 jaar. Wissenkerke: K. A. de Kam- Priester. J. de Kam. M. C. de Kam- van Hee. Kees. Marian. Schoondijke: S. Israel-de Kam. Ir. G. F. Israel. Ine. Piet. Wissenkerke, 12 januari 1965. Dorpsweg 50. De begrafenis heeft plaats gevonden op vrijdag 15 januari j.l.} des namiddags om 2 uur te Wissenkerke. Pleden overleed, na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, onze lieve broer, zwager en oom Cornelis de Kam, op de leeftijd van 65 jaar. Familie De Kam. Familie Van der Maas. Wissenkerke, 12 januari 1965. MAATCORSET Zitting te KORTGENE dins dag 19 jan. tussen 2 5 uur hotel „De Korenbeurs" Deze maand nog bestel ling aan oude prijs A. Bouwense en M. Bouwense-Bakker zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling, bij hun hu welijk ondervonden. Inzonderheid de^ autobe- zitters(sters) voor het be schikbaarstellen van hun auto's. Colijnsplaat, januari 1965. Oostkerkstraat 4. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, betoond bij het overlij den van mijn geliefde vrouw en onze lieve moe der Pieternella Maria Leendertse (geboren Breure), betuigen wij onze welge meende dank. Dit meeleven in ons zwaar verlies was ons tot troost. Fam. J. I. Leendertse. Kamperland, januari 1965. Noordstraat 2. De heer en mevrouw KLOP-SMIT danken har telijk voor de bij de jaar wisseling ontvangen ge lukwensen en bieden we derkerig hun beste wen sen aan. Kortgene, januari 1965. Wegens van ons bedrijf zeggen we onze cliëntèle hartelijk dank voor het genoten vertrouwen. Hoogachtend, P. VERBURG en echtgenote. Colijnsplaat. Notaris J. J. W. Klop te Kortgene zal op om 19.30 uur in hotel „De Stadswijnkelder" te Kort gene ten verzoeke van de Gemeente Kortgene a/d Hoofdstraat 13 te Kortgene, groot 3,03 are. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling uiterlijk een maand na de gun ning. Voor bezichtiging vervoe- ge men zich ten gemeen tehuize. Nadere inlichtingen wor den verstrekt ten gemeen tehuize en ten kantore van de notaris,.. T._ VOORLOPIGE AANKONDIGING Notaris Van Dissel te Goes bericht, dat hij ten verzoe ke van de heer J. Kalle- waard te Kortgene op te 14.00 uur om contant geld zijn gehele Breder te adverteren. MARNIX GIJSEN: De lange nacht De kat in den boom Deze beide titels in pocket-uitgave a 1.95 Bovendien hebben wij ook nog in fraai gebonden uitgave De zes van Marnix Gijsen a 12.50

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 4