Slot raadsvergadering Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 9 januari 1965 no. 3127 Voor de op'dinsdag 29 december j.l. ge houden openbare raadsvergadering te Kort gene was bij de agenda een door de burge meester geschreven overzicht, wat wij hier onder in extenso laten volgen. Aan de Raad. Naar aanleiding van de begroting voor het jaar 1965, welke wij uw raad bij schrij ven van 9 december j.l. aanboden, berichten wij u nog het volgende. De primaire begroting vermeldt geen ka- pitaalswerkèn, doch beperkt zich tot de op somming van de jaarlijks terugkerende in komsten en uitgaven. Eventuele uit te voe ren werken zullen wij in de loop van het jaar bij wijziging van de begroting inbren gen. De post onvoorziene uitgaven 'is berekend op 31738.41. Uit de memorie van toelich ting blijkt, dat hierop nog in mindering zal komen de verhoging van de salarissen van het gemeentepersoneel, die naar verwach ting per 1 januari 1965 zal ingaan. Tegen over deze verhoging zal echter een verho ging van de uitkering uit het gemeentefonds kunnen worden geraamd. Verder zal in 1965 nóg moeten worden ge raamd een bedrag wegens kosten van aan trekken geldleningen. Op het moment van het opmaken van de begroting waren deze kosten nog niet bekend. Teneinde hiermede zoveel mogelijk rekening te houden, is ten laste van de gewone dienst een bedrag van 25.000.op Hoofdstuk XI 2 van de kapitaaldienst gereserveerd. Bij een wijzi ging van de begroting- zullen deze kosten alsnog op de gebruikelijke wijze worden geraamd. Bij de aanbieding van de begroting voor het jaar 1964 werd door ons college een plan ingediend voor de verbetering van een groot aantal straten en wegen in de gemeen te, zulks tot een bedrag van 132665.Het lag in de bedoeling dit werk ineens uit te voeren en de kosten af te schrijven in 15 jaar. Tot onze spijt was het niet mogelijk dit plan te realiseren. Uiteraard zijn de moei lijkheden met betrekking tot het verkrijgen van de nodige gelden hieraan niet vreemd. Een en ander heeft tot gevolg, dat voormeld plan thans zoveel mogelijk in gedeelten moet worden uitgevoerd. Zoals bekend, werd reeds in 1964 een gedeelte van de Hoofdstraat verbeterd, terwijl tevens een trottoir werd aangelegd langs de Colijns- plaatseweg. Wij hopen in 1965 in staat te zijn opnieuw een gedeelte van de voorzie ningen; 20als deze in het genoemde plan zijn omschreven, te treffen. Met betrekking tot deze werken werd voorhands een be drag gereserveerd van 25.000. Tevens werd, evenals vorig jaar, weer een bedrag van 23.600.gereserveerd voor het gemeentelijk aandeel in de kosten van de aanleg van de nieuwe weg Kortgene- Kats. Ongetwijfeld betekent deze post een aanzienlijk beroep op de gewone middelen van de gemente. Behalve met verhoging van de post sala riskosten en rente van geldleningen, zal in 1965 wellicht nog gedeeltelijk rekening moeten worden gehouden met de lasten van enige uit te voeren werken. Met name dient te worden genoemd het zwembad te Kortgene. Het ligt in de bedoe ling dit zwembad in 1965 gebruiksklaar te hebben. Een gedeelte van de lasten zal mitsdien nog ten laste van de komende dienst moeten worden gebracht. In 1964 werd besloten gelden uit te trek ken voor een zwenjgelegenheid te Colijns- plaat. Hoewel dit niet is doorgegaan, ligt het tóch in het voornenien deze gelegen heid te maken in 1965: Het laat zich aan zien, dat de kosten daarvan betrekkelijk ge ring zullen kunnen zijn. Niettemin zal hier mede nog rekening moeten woVden gehou den. Een ander punt is de aanleg van een riool waterzuiveringsinstallatie te Kortgene. Reeds lang wordt gewacht op de Rijksgoedkeuring voor dat werk. Verwacht wordt dat in 1965 met de uivoering zal kunnen worden aan gevangen. Dit object zal wellicht weinig invloed hebben op de gewone dienst, doch wel op die van de volgende jaren. Daarte genover staat, dat na voltooiing van het werk, bezien kan worden of de 'rioolbelas ting moet worden verhoogd. Reeds verscheidene jaren is de wenselijk heid naar voren- gebracht van de totstand koming van een wijkgebouwtje voor het dorp Kats. Het laat zich aanzien, dat dit ge bouwtje in 1965 zal kunnen worden ge plaatst. Daar uw Raad reeds eerder besloot de exploitatietekorten van de wijkgebou- wen te Kortgene en te Colijnsplaat voor re kening van de gemeente te nemen, zal een zelfde gedragslijn voor Kats worden ge volgd. Een en ander betekent wederom zij het voor 1965 in beperkte mate een verho ging van de uitgaven van de gewone dienst. In het algemeen blijft het uitvoeren van kapitaalswerken zorg baren, omdat de uit voering alleen kan geschieden indien de no dige financieringsmiddelen kunnen worden aangetrokken. Zoals bekend, is dit thans bijzonder moeilijk. Voor kort kreeg de gemeente toestemming gelden te lenen voor de aankoop van gron den in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat en te Kortgene. Voor het bouwrijp maken van de grond hebben wij echter geen vaste financierings middelen beschikbaar. Teneinde aan de vraag naar bouwrijpe grond te kunnen vol doen, zullen deze vaste middelen in 1965 moeten worden aangetrokken, hetzij uit geldlening, hetzij uit cïe verkoop van grond in de plannen. Uit een én ander moge uw Raad blijken, dat bij ons college wel de wens leeft die voorzieningen, welke nodig of wenselijk zijn, te treffen doch dat realisering van de plannen door de geschetste omstandighe den wordt belemmerd. Wij spreken de hoop uit, dat op dit ge bied in het komende begrotingsjaar enige verruiming, zal optreden en dat ook overi gens wat meer ruimte kan worden verkre gen voor de uitvoering van werken, waar voor een rijksgoedkering wordt vereist. Vanzelfsprekend kunnen wij aannemen, dat er bij uw Raad nog wensen bestaan. Wij zullen gaarne zien, dat u deze verlan gens te onzer kennis brengt. De financiële toestand van de gemeente is gelet op de post onvoorziene uitgaven - niet onbevre digend, doch voorzichtigheid blijft geboden bij het beschikken over deze post voor het inwilligen Van nog bij u levende verlangens. Voor de begrotingsbehande ling las het lid Welleman, namens de P.v.d.A. fractie de volgende algemene beschou wing voor. Mijnheer de voorzitter, Als we bij het aanbieden van de begroting 1965 een aantal dingen naar voren brengen, willen we beginnen met onze erkentelijk heid uit te spreken aan het adres van hen die deze begroting hebben opgesteld. We weten dat er onder hoogspanning is gewerkt om deze op tijd klaar te krijgen. We weten ook dat door het beleid van de huidige Minister van Financiën, het de ge meentebesturen uiterst moeilijk wordt ge maakt om de eindjes aan elkaar te knopen. Men zal zich wel in allerlei bochten heb ben moeten wringen om toch nog met een flinke post voor onvoorziene uitgaven uit de bus te kunnen komen. Door geen kapitaalswerken te vermelden is ook de gewone dienst ontlast. Het is na tuurlijk altijd mogelijk om een sluitende be groting aan te bieden als men een aantal noodzakelijke dingen weg laat. Men doet dan net als een huisvrouw die met het kleinste inkomen een sluitende, begroting heeft. Men moet echter niet'vragen wat het gezin tekort komt. Zo is het ook bij de ge meente. Omdat de Minister van Financiën de middelen onthoudt om een aanvaardbaar be leid te kunnen voeren moeten een aantal noodzakelijkheden achterwege blijven. We kunnen dat het gemeentebestuur niet aan rekenen. Door het beleid van de regering hebben we ons stratenplan zien sneuvelen. Hoewel de toestand hier en daar onhoud baar is kan er ook in 1965 bijna niets af- doends gebeuren. Door de bestedingsbeper king worden de gemeenten wel zwaar ge-., troffen. De regering houdt er aan vast dat de uitgaven in 1965 met niet meer dan 4°/o mo gen stijgen. Uit die 4 °/o zullen de prijsstij gingen, de rentestijging en de periodieke salarisverhogingen moeten worden betaald. Willen de gemeenten in 1965 evenveel kunnen uitgeven dan in 1964, dan moeten ze hun eigen inkomsten drastisch vergroten. Dat zal leiden tot verhoging van belastin gen en retributies. Deze zullen echter het zwaarst drukken op hen die een bescheiden inkomen hebben. Dit was natuurlijk te ver wachten van een Minister die tot een partij behoort, die tegen de volgende verkiezing de beloofde belastingverlaging er door wil drukken. Men ziet nu dat hij zich in 'allerlei bochten wringt om de belastingverlaging zo laat mogelijk te laten ingaan omdat zelfs een V.V.D. Minister eerst een' gulden moet ontvangen om hem te kunnen uitgeven. Daarom ook worden de belastingbetalers nog eens goed uitgezogen eer er belasting verlaging komt. Groter volksverlakkerij kan men zich moeilijk indenken. Ook in de Tweede Kamer hebben alle partijen, uitgezonderd de V.V.D., de nood klok over de gemeenten geluid, zonder suc ces overigens omdat de regeringspartijen, die klaagden dat de nood hoog gestegen was, tegen een motie stemden, die beoogde wat meer armslag te geven aan de gemeen ten en die door de P.v.d.A. was ingediend. Zoals gezegd, om slechts evenveel te kun nen uitgeven als 1964 zullen er andere bron nen aangeboord moeten worden. We denken hier aan een forensen-belasting en we zien graag van het college voorstellen dienaan gaande tegemoet. Dit, mijnheer de voorzitter, voorlopig o- ver de begroting waar we bij de artikelsge- wijze behandeling nog op terug zullen ko men. We willen verder enige aandacht schenken aan een aantal zaken met om te beginnen de recreatie. Wie na de ontsluiting van ons eiland van mening is geweest dat de veiwachting ten aanzien van het groot aantal personen dat onze streek zou komen bezoeken te hoog gespannen was, zal nu toch wel tot andere gedachten zijn gekomen. Het bouwen van de Oosterscheldebrug en het stichten van een voorlichtingsgebouw op Colijnsplaat hebben die plaats tot een grote trekpleister gemaakt. Dat de vele duizenden bezoekers van het grootste belang zijn voor de nering doenden spreekt vanzelf en omdat ook de overgrote meerderheid van de inwoners, die er geen financieel belang bij hebben, de drukte op prijs stellen, is het tenvolle ge rechtvaardigd dat het gemeentebestuur grote aandacht blijft besteden aan recreatie en toerisme. Dat alle voorzieningen die hiervoor ge troffen moeten worden niet geruisloos ge schieden is dit jaar weer gebleken rondom de jachthaven te Kortgene. Het zou te ver voeren om alles te noemen, maar één ding willen we toch aanroeren, iets wat ons bij zonder dwars zit. Toen er van andere zijde aanvragen bin nenkwamen om iets te gaan beginnen op het gebied van de watersport, bleek dat het college er van uitging, dat men de eigenaar van de .jachthaven geen concurrentie mocht aandoen, omdat er in de overeenkomst staat dat men hem medewerking zal verlenen. Wij zijn echter van mening, dat, wanneer men iemand medewerking verleent, dat niet betekent dat men een ander moet te genwerken. Ook een ander moet de kans krijgen als die er is. Overigens betwijfelen we of er veel gegadigden zijn. Het feit dat enige tijd geleden kopers van kleine perce len deze weer van de hand hebben gedaan, hebben tot die twijfel bijgedragen. Dat er in het uitbreidingsplan langs het Veerse Meer voorlopig niet gebouwd mag worden, betreuren we, al hebben we er be grip voor dat geen vergunning wordt gege ven voor het bouwen van een tweede per manente woning, terwijl er nog duizenden in den lande zijn, die geen enkele woning hebben. Wellicht zal er vlugger toestemming wor den gegeven tot het bouwen van vakantie verblijven waar ook mensen met een smal lere beurs van kunnen profiteren. Hoewel het Veerse Meer al enige jaren is afgesloten zijn er nog geen voorzieningen getroffen voor openbaar kamperen. We weten dat er particulierèn zijn die hierin verandering willen brengen. We zijn van mening dat we elk aanvaardbaar plan dienen te steunen. Nu de goedkeuring voor het geven van subsidie voor het aanleggen van het zwem bassin aan de westzijde van de haveningang er is, zijn we met het college van mening dat alles in het werk moet worden gesteld om dit het volgend seizoen in gebruik te kunnen nemen. Het duurt alles toch al zo lang eer er in het Veerse Meer iets van de grond komt. Als de goedkeuring voor een of ander object er is, dienen de gemeenten onmiddellijk de kansen te benutten. We hebben de indruk dat er na de goedkeuring al te veel getreuzeld is, maar we hopen dat het gemeentebestuur die indruk weg kan nemen. Elke dag langer gewacht kan funest zijn. Het zou toch te gek zijn als een wa terrijk gebied van een goede zwemgelegen- heid langer verstoken zou blijven. Het verdient grote waardering dat het onderwijzend personeel van Colijnsplaat en Kortgene al aan het werk is gegaan in het afgelopen jaar om de jeugd in de gelegen heid te stellen de zwemkunst op deskundige wijze meester te worden. Het is alleen jam mer dat het op Colijnsplaat niet door is ge gaan door enkele misverstanden. We hopen dat de misverstanden de wereld-uit zullen zijn. Het gaat niet om gelijkhebberij van de groten, maar om het belang van de jeugd. Een ander punt dat met de recreatie in verband staat is het huisvestingsprobleem, omdat bijna elke woning, die vrij komt, voor recreatieve doeleinden wordt bestemd. De woningzoekenden grijpen er dus naast. Als in de huidige situatie geen verandering komt, zullen steeds meer jonge mensen uit onze gemeente naar elders vertrekken, wat o.a. ook nadelig is voor de arbeidsvoorzie ning op het platteland. Gelukkig hebben wij een aantal gemeentewoningen, waar zo nu en dan een woningzoekende mee geholpen kan worden. Hadden we die niet, dan zou er helemaal geen vestigingsmogelijkheid zijn. Vandaar dat onze fiactie overweegt om geen medewerking meer te geven aan ver koop van gemeentewoningen aan particulie ren. Tenslotte spreken we er onze afkeuring over uit dat onze gemeente voor 1965 geen enkele woningwetwoning is toegewezen. /Magerder kan het niet. Het is noodzakelijk dat het college op dit gebied niet alleen aandacht vraagt bij over heidsinstanties, maar dat ook op andere wij ze alle wegen worden bewandeld die er^toe kunnen leiden, dat we een aantal woningen toegewezen krijgen. Wat het verkeer betreft. Door de grote uitbreiding hiervan zal ook hier meer aan dacht aan moeten worden besteed. Hoewel het niet de taak van de gemeente is om een rijwielpad aan te leggen langs de provinci- aleweg, kan het gemeentebestuur er toch bij de betrokken instanties op wijzen, dat daar een rijwielpad noodzakelijk is. Het is daar voor fietsers en brommers levensge vaarlijk geworden. Waar wij wel iets aan kunnen doen is de hand houden aan parkeerverboden. Dat al les niet met een schaartje is te knippen, is begrijpelijk, maar dat geregeld aan de beide zijden van de Kaaistraat wordt geparkeerd, is toch wel een beetje ver gaand. Het is meermalen gebeurd dat een buschauffeur de eigenaar van geparkeerde auto's moest gaan opzoeken, eer ze konden passeren. En dan te weten dat er vlakbij voldoende par keergelegenheid is. Een ander punt, dat ons steeds minder bevredigt, is, dat de gedempte spuikom braak blijft liggen. Wat met veel enthousi asme is begonnen lijkt Op een mislukking uit te lopen. We hopen dat hier gauw ver andering in gaat komen. Men kan dit zeld zaam gelegen plekje toch niet altijd onge bruikt laten liggen? Hoewel het gemeentebestuur verwacht, dat in 1965 met de bouw van een rioolzui veringsinstallatie kan worden begonnen, merken wij hierbij op, dat dit ook vooi 1963 werd verwacht. De treuzelaars in Den Haag zijn er tot nu toe in geslaagd de be trokkenen zoet te houden met beloften, dat de aanpassingswet gauw zal worden inge diend. Woorden zonder daden Verder wijzen wij er nogmaals op dat wij voorstanders zijn van leveranties aan de ge meente door eigen zakenlieden wanneer er geen prijsverschil is en leveranties en repa raties in de dorpen door mensen uit die dorpen. We vinden het onbillijk, dat inwo nende zakenlieden zonder opgaaf van rede nen worden gepasseerd. Wij menen dat wij hier aangeland zijn bij de Technische Dienst en hierover zou den wij graag wat meer willen weten, We willen n.l. graag weten welke instellingen er worden ingeschakeld bij uitbreidings plannen, recreatie, het uitgeven van bouw vergunningen enz. enz. Het komt ons voor dat het gehele appa raat nogal topzwaar is en zodoende nogal veel kost. We zouden graag willen, dat die indruk weggenomen werd. Verder zouden we het op prijs stellen, dat er door de gemeenteraad meer verga derd werd Iedere vergadering eist van de raadsleden voorbereiding. Als er zo nu en dan maar eens een vergadering is met een overladen agenda kan de voorbereiding niet goed zijn en aan een overladen agenda kan tijdens de vergadering niet voldoende aan dacht worden geschonken. Veider vragen we b. en w. er aandacht aan te schenken dat al het personeel in dienst van de gemeente zo productief mo gelijk zijn werkzaamheden verricht. Tenslotte vragen we nogmaals en met klem zoveel mogelijk alles in het werk te stellen dat straten en wegen in een betere toestand komen te verkeren, ook op Kats, dat dit jaar is overgeslagen. Dat in dit dorp de kans bestaat dat er een wijkgebouwtje tot stand zal komen stemt ons tot genoegen, omdat we hier al jaren geleden om hebben gevraagd. We willen het; hierbij laten zon der de mening te zijn toegedaan dat we volledig zijn geweest. We spreken de wens en de verwachting uit dat iedereen in het gemeentelijk appa raat het zijne zal bijdragen dat elke inwoner er van overtuigd is dat zijn of haar belan gen op de juiste wijze behartigd worden. Hierop volgde een half uur pauze. Na heropening volgde het antwoord van b. en w. bij monde van voorzitter Bom. Deze be gon met aan de raad enige clementie te vragen. Jaren heeft hij naast de voorzitter gezeten, maar nu hij zelf de voorzittersha mer in deze raad moet hanteren, bemerkt hij toch, dat dit voor hém een ongewone taak is. Allereerst zeide hij, dat b. en w. gevoelig zijn voor de hen toegezwaaide lof. Wat de forensenbelasting betreft, dit is een nieuw element in onze gemeente en vormt in b. en w. reeds een onderwerp van bespreking Op het naar voren gebrachte concurren tiebeding kon spreker zeggen, dat alle acti viteiten dienaangaande immer door het ge meentebestuur bevorderd worden op het daarvoor geijkte stramien. Het gemeentebestuur zal met krachtige hand hulp bieden om de grote behoefte op het gebied van het sociaal-toerisme te ver wezenlijken. Wat het zwembassin te Kortgene betreft, het wachten is nog op een aanvullende Rijkssubsidie, de geraamde kosten van 115.000.zijn inmiddels opgetrokken tot 150.000.—. De moeilijkheden, gerezen bij het plan nen van een zwembassin te Colijnsplaat, zijn inmiddels opgelost en is er thans een fatsoenlijke basis geschapen dit plan in 1965 te realiseren. De rijwielpaden langs de Provincialeweg Kortgene-Geersdijk krijgen steeds de aan dacht van het gemeentebestuur, reeds meer dere malen is hierover in Middelburg ge sproken. De speeltuin op de Spuikom te Kortgene achten b. en w. van het grootste belang, zij zullen zich tot het uiterste inspannen dit plan te verwezenlijken. De oorzaak van de trage gang bij de bouw van een waterzuiverings-installatie ligt bij Rijks Waterstaat. De gemeente ont vangt geen bescheid op haar herhaaldelijk sterk aandringen. De leveranties aan de gemeente zullen zo veel mogelijk door eigen ingezetenen wor den uitgevoerd.' Het topzwaar zijn van de gemeentelijke technische dienst -en het elkaar overlappen door de lagere ambtenaren zal, voor zover mogelijk, nader bekeken worden. De vraag naar meer raadsvergaderingen zal bevredigd worden, naar het oordeel van b. en w. moet er in den vervolge 10 maal per jaar vergaderd worden. Het gemeentebestuur kan geen ijzer met handen breken, maar ze zal toch proberen wat ten aanzien van straten en wegen te re aliseren valt. Tot slot beloofde de voorzitter de alge mene beschouwingen van hét lid Welle man nog niet in het archief op te laten ber gen, ze krijgen de nadere aandacht van b. en w. Bij de begrotingsbehandeling wees het lid Welleman op de hoge post voor representa tie. Wethouder Breure zeide dat die zo ver antwoord mogelijk wordt gehouden. Het lid Kramer wees bij de post aanschaf brandblus- middelen op het feit dat er op het dorp Kats niets van dit alles te vinden is, uitge zonderd een klein droogpoederapparaatje. Welleman wees op de bij; regenweer te klei ne wachthuisjes voor de buspassagiers. Het lid Marcusse noemde het ondingen, vond het een mislukking en jammer van de cen ten. Mevrouw Janssen gaf een behoorlijke onderhoudsbeurt van de Ulo-school in o- verweging. Welleman attendeerde op de premie voor woningverbetering, de uitga ven voor kolenbijslag en het nog niet aan wezig zijn van waterleiding in de brand weergarage te Colijnsplaat. Het lid Verburg wilde een halt tóeroepen aan het kostencij- fer Algemeen Beheer. De straatverlichting in- de Kerkstraat en aan de Noord-Langeweg te Kats had de aandacht van Kramer. De voorzitter beantwoordde de vragen stellers en beloofde, zoals bij dergelijke vra gen meestal gebruikelijk is, de nodige aan dacht. De gemeentebegroting werd hierop goed gekeurd met de stem van Wethouder Breure tegen de reeds jaren bekende posten. Hierop bracht het lid Van der Weele dank aan b. en w. en aan het secretariepersoneel voor het in de geest van de raad opstellen van die begroting. Bij de rondvraag vroeg Welleman of de toegangswegen naar het toekomstige zwem bad te Kortgene de nodige aandacht had den. De voorzitter antwoordde bevestigend. De geplande rattenbestrijding, geschiedt die in samenwerking met de polders vroeg Marcusse. Wethouder Breure antwoordde hierop dat hiervoor een plan is van de Technische Dienst in samenwerking met de Provinciale Waterstaat. Bij de laatste sneeuwval waren volgens Van der Weele de wegen buiten ons eiland (aan de Zuid-Bevelandse zijde dus) in pri ma staat, van de wegen op Noord-Beveland kon dat niet gezegd worden. Wethouder Breure dacht aan een betere bestrijding van dit euvel met zand en zout. Volgens hem zijn de Prov. wegen voor de provincie, de polderwegen voor de polders en de ge meentewegen voor de gemeente. Hierna zeide Van der Weele dat dit de laatste vergadering in 1964 wel zal zijn. Na mens de raadsleden wenste hij burge meester Schuit sterkte toe en wenste de wet houders, personeel en raadsleden, met hun gezinnen het beste toe. Voorzitter Bom sloot de vergadering, bracht dank voor de wensen en sprak de hoop uit op een heel goed 1965. De sfeer in de raad noemde hij steeds voorbeeldig. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 17 dec. Anja, d.v. N. C. van Rin- sum en M. C. L. van Ingen; 19 dec. Corne lia Petra, d.v. J. P. de Putter en L. Bakker; 22 dec. Jacoba Geertruida, d.v. P. de Regt en G. A. Nieuwenhuijse. Ondertrouwd: 29 dec. J. M. van der Maas, oud 24 jaar en M. G. van de Ree, oud 21 jaar; 30 dec. M. T. van der Avoort, oud 27 jaar te Breda en J. Priester, oud 18 jaar. Getrouwd: 3 dec. C. A. van Boven, oud 21 jaar en L. R. Leendertse, oud 18 jaar; 4 dec. M. J. Kasse, oud 20 jaar en M. L. van der Ileijde, oud 19 jaar; 11 dec. L. C. Joos- se, oud 25 jaar en C. D. Lansen, oud 21 jaar; 12 dec. G. van de Klooster, oud 21 jaar en C. Slotema, oud 19 jaar; 17 dec. A. A. Bouwense, oud 23 jaar en M. M. Bak ker, oud 19 jaar; 17 dec. C. Dekker, oud 31 jaar en J. C. Bouterse, oud 24 jaar; 22 dec. J. van der Endt, oud 43 jaar en J. M. van der Maas, oud 37 jaar. Overleden: 6 dec. M. Reinhoudt, oud 85 jaar, w.v. T. de Kam; 11 dec. P. M. Breure, oud 67 jaar, e.v. J. I. Leendertse; 12 dec. C. A. Geluk, oud 63 jaar, e.v. L. Wisse; 17 dec. C. C. Heijboer, oud 70 jaar, e.v. C. M. Au gustijn. KORTGENE Geboren: 1 dec, Rudolf Pieter, z.v. J. M. Korsuize en G. J. Koster; 4 dec. Jacomina Jacoba, d.v. J. P. Korshuize en C. J. de Looff; 15 dec. Johannes, z.v. J. Weezepoel en J. B. Korteknie; 29 dec. Marinus Jan, z.v. H. Tazelaar en M. de Smit; 30 dec. Janna Elisabeth, d.v. P. Slabbekoorn en I. M. van Liere. Ondertrouwd: 2 dec. C. A. P. Schippers, 22 jaar en A. van Oeveren, 22 jaar; 4 dec. J. A. Kerkhove, 25 jaar te 's Heer Arends- kerke en J. N. de Regt, 24 jaar; 24 dec. A. L. Goeree, 23 jaar te Goes en P. C. Snoo- dijk, 21 jaar. Getrouwd: 18 dec. P. J. Kleppe, 24 jaar te Lisse en A. T. Breure, 21 jaar; 23 dec. J. A. Kerkhove, 25 jaar te 's Heer Arendskerke en J N. de Regt, 24 jaar; 23 dec. C. A. P. Schippers, 22 jaar en A. van Oeveren, 22 jaar. Overleden: 6 dec. J. van Gilst, 76 jaar, e.v. A. Koster; 23 dec. T. Karreman, 76 jaar, ongehuwd. Fiets van Charles Dickens geveild Dat Charles Dickens graag fietste zal de meeste lezers van de boeken van deze po pulaire Engelse schrijver niet bekend zijn. Dickens maakte de opkomst van de fiets mee en heeft niet nagelaten er zelf gebruik van te maken. Onlangs werd in Londen zijn fiets met ingegraveerde naam-geveild. Niet alleen voor de fiets, maar voor de fiets van Charles Dickens telde een liefhebber een be drag van ruim elfduizend gulden neer. Fiets sneller dan auto De B.B.C. televisie heeft onlangs een wed strijd georganiseerd om na te gaan hoe men het snelst in het spitsuur van Putney Hill in zuidwest Londen naar Charing Cross in het centrum komt. De deelnemers waren een au tomobilist, een scooterberijder, een fietser, een meisje te paard en een wandelaar. De scooterberijder won door de afstand van 7 mijl af te leggen in een tijd van 26 minuten, waarbij hij op de hielen werd gevolgd door de fietser. De automobilist kwam als derde aan, vrijwel direct gevolgd door de paard- rijdster. De wandelaar arriveerde na een uur en een kwartier als nummer vijf. Het meeste last om hun vervoermiddel snel en geoor loofd te parkeren hadden de automobilist en de paardrijdster. Fietspaden tegen hartziekten Op de tweede nationale conferentie over cardiovasculaire ziekten te Washington, waaraan meer dan 600 specialisten en ande re deskundigen op het gebied van hartziek ten deelnamen, is door een van de werk- commissies gepleit voor het aanleggen van meer fietspaden, omdat hierdoor het fietsen zal worden gestimuleerd. Het fietsen wordt door deze deskundigen als een zeer belang rijke therapie tegen hartziekten beschouwd. Een groep hartspecialisten heeft hier te vens het voorstel gedaan om de werkroosters in Amerikaanse kantoren te wijzigen om li chamelijke oefeningen ter voorkoming van hartziekten mogelijk te maken. Het verband tussen fietsen en gezondheid wordt in A- merika door medici steeds meer erkend en de praktijk wijst uit dat de Amerikanen zeer willig zijn om aan de goede raad van de art sen op dit gebied gehoor te geven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1965 | | pagina 3