LLOYDS OF LONDEN Voedsel uit aardolie Wissenkerke en Geersdijk trekking wan de grote loterij Predikbeurten pachtzitting Uitslag Verloting Sint Nicolaas zit er bijna op! Middenstandsvereniging Hedenmiddag te plm. 3.30 uur muzikale rondgang van „Apollo" Zaterdag 12 december a.s., des avonds 8 uur in hotel De Kroon" te Wissenkerke In een zeventiende eenws koffiehuis ontstond een verzekeringsfirma met wereldnaam: Aan het eind van de zeventiende eeuw waren de koffiehuizen in het centrum van de stad Londen de plaatsen waar het hart van de handel kTopte. Daar kon men het laatste nieuws horen en nieuwsbrieven (kran ten) met de laatste gegevens van de havens en andere centra van handelsactiviteit ver krijgen. Deze koffiehuizen werden kleine middel punten van waaruit handelaars en make laars hun zaken deden. Onder hen waren lieden die handelswaar verzekerden, opdat verzenders en ontvangers geen risico's be hoefden te lopen, want in die tijd kon er nog van alles gebeuren met de waren on derweg. Maandenlang zeilden de grote sche pen over de wereldzeeën en het gebeurde maar al te dikwijls, dat men van schip en kostbare lading nooit meer iets vernam, dan waren ze vergaan met man en muis. Ook verzending over het land bracht risico's mee, maar voor Engeland was het toch wel in de eerste plaats het transport over zee, aange zien het een eiland is. Het was in de laatste jaren van de zeven tiende eeuw en het begin van de achttiende eeuw, dat deze verzekeraars het koffiehuis van Edward Lloyd aan de Lombard Street in het centrum van Londen tot hun middel punt maakten. En het duurde niet lang of iedere handelaar of reder die zijn lading wenste te verzekeren, wist, dat hij in het koffiehuis van Lloyd de mensen kon vinden die hij zocht. Herinnering aan het verleden. Lloyd's is nu gehuisvest in een schitterend gebouw en toch is dit niet meer dan een vervolg van het oude koffiehuis van Edward Lloyd, ja zelfs niet alleen in naam. Liefhebbers van traditie als de Engelsen zijn, hebben zij vele dingen uit het verleden hier bewaard. Men noemt er de namen van de Staf, die gekleed zijn in livrei, „kellners" en de grote ruimte waar de niet minder dan 4500 deelgenoten van Lloyd's hun transac ties doen, noemt men de „kamer". Dit alles herinnert aan het vroegere koffiehuis. De belangrijkste herinnering aan het verleden is wel Lloyd's systeem van de ongelimiteerde verplichtingen. Iemand, die bij Lloyd's verzekert, ziet zijn risico niet ondergebracht bij de Society van Lloyd, maar bij een van de syndicaten van Lloyd's deelgenoten. In wezen verzekert Lloyd's dus niet zelf. De leden doen hun zaken, ieder voor zich en Lloyd's vormt ei genlijk een vereniging van verzekeraars. De leden staan stuk voor stuk onder een strenge centrale controle, dienen jaarlijks hun boe ken te laten nazien en moeten zich pijnlijk nauwkeurig houden aan de regels van de vereniging. 125 jaar register. In wezen is de situatie nog gelijk aan die van de oude tijd van het koffiehuis. Lloyd's zorgt voor het gebouw, voor de contacten, voor uitgebreide inlichtingen en de leden, de verzekeraars, doen hun zaken, waarvoor zij natuurlijk een deel afstaan voor de gast vrijheid en de diensten waarvan zij genie ten. De vernuftige organisatie omspant de ge hele wereld en de inlichtingen die men ver zamelt worden op verschillende manieren gepubliceerd. Zo is er Lloyd's Register of British en Foreign Shipping, dat een gezag hebbend schepenboek uitgeeft en nu in no vember 125 jaar bestaat. Tegenwoordig heeft een groot deel van de verzekeringen van Lloyd's niets te maken met de scheepvaart. Iedereen kan alles, maar dan ook alles bij Lloyd's verzekeren. Het gebeurt veel, dat risico's die door elke an dere verzekeringsmaatschappij worden afge wezen, door Lloyd's worden geaccepteerd, natuurlijk onder bepaalde voorwaarden, maar het gebeurt dan toch. Eerste in de wereld. De mogelijkheid om ook andere zaken dan de zeevaart betreffende te verzekeren dateert van 1880, toen Cuthbext Ileath hier mee bij Lloyd's begon. En vele van zijn vormen van verzekering zijn door alle maat schappijen in de wereld overgenomen. Door een systeem van gedeeld risico kon en kan Lloyd's verzekeringen accepteren, die voor andere maatschappijen te zwaar zouden zijn, aangezien het risico zeer groot is. Hier doen verschillende verzekeraars aan mee en ieder neemt een deel van het totale risico voor zijn rekening, waarvoor hij dan een evenredig deel van de premie ontvangt. Gaat het mis en moet de verzekerde som be taald worden, dan is de schade per deel nemer nog gering. Zo kwam Lloyd's er ook toe om als eerste verzekeringen af te sluiten betrekking heb bende op het gemotoriseerde verkeer en de luchtvaart, risico's waar geen andere verze keringsmaatschappij aan begon. Voorbeeld voor anderen. Omdat Lloyd's alles verzekert, accepteert men zelfs ondernemingen, die 90 kans maken mis te gaan....als u maar betaalt. Lloyd's verzekert de benen van een filmster, de handen van een pianist, de zonneschijn in uw vakantie, het welslagen van een expe ditie, het televisie-eiland van de R.E.M. en uw betrekking. Toch zijn voor Lloyd's de scheepvaart verzekeringen nog altijd nummer één, al was het maar om de traditie hoog te houden. Een merkwaardig gebruik is nog steeds, dat wanneer er een schip vergaan is, dat verzekerd is bij Lloyd's, een speciaal hier voor aangewezen man gekleed in toga een spreekgestoelte beklimt, de daarnaast han gende bel (afkomstig van het goudschip „Lutine") luidt en met luide stem medede ling doet van hei gebeurde, daarbij algemeen bekend makend de door Lloyd's gesloten verzekering, de schade, kortom alles wat men hiervan moet weten. Iedereen in de grote zaal luistert dan muisstil toe, want onder hen zijn verschillende belanghebbenden, die mee verzekerd hadden. Dit is ook nog een over blijfsel uit de tijd van het koffiehuis, toen iemand op een stoel klom om de ramp die de deelgenoten getroffen had algemeen be kend te maken. In Lloyd's mag men wel een van 's werelds oudste verzekeringensbedrijven zien, een in stelling naar wier voorbeeld vele andere maatschappijen werden opgericht en die door de tijden heen en nu nog de grote lijn aangeeft waarlangs het verzekeringswezen zich ontwikkelt. (Nadruk verboden). Belangrijke aanvulling voor arme landen NNP De lange reeks produkten, welke uit het zwarte, vloeibare goud, de aardolie, kan worden gemaakt, is opnieuw uitgebreid. Franse geleerden hebben een revolutionaire methode ontdekt om uit ruwe olie een voed- selprodukt te maken, dat een bijzonder wel kome aanvulling kan betekenen op het arme dieet van vele volkeren, die nog in zeer po vere omstandigheden leven. Het mag een vreemd idee zijn, olie te eten, maar de Fran sen geloven, dat hun vinding een grote toe komst tegemoet gaat. Het consumeren van olie is overigens niet helemaal een juiste omschrijving. De Franse vinding berust op een merkwaardige com binatie van levende organismen en de rijke voedingsbodem, die bepaalde samenstellin gen van de olie voor deze (micro)-organis- men bieden. Alfred Champagnat, weten schappelijk leider van 'n Franse oliemaat schappij, ontdekte namenlijk, dat bepaalde gistsoorten - in feite micro-organismen - buitengewoon goed gedijen op oliebestand delen, die ontstaan als ruwe olie tot een temperatuur van 350 tot 400 graden Celsius wordt verhit. Deze „kweek op olie" van de voor het blote oog onzichtbare, zeer kleine levende wezentjes, kan heel goed een voedselpreparaat opleveren, dat vooral rijk is aan eiwitten en het eveneens voor liet menselijk lichaam onmisbare lysine, een a- minozuur. De vinding van Champagnat dateert uit 1957. Sindsdien zijn de laboratoriumproe ven afgesloten. Met dusdanige resultaten, dat bij Marseille een proefproject is ingericht, dat per dag duizend kilo van het gevonden proteïnevitamineconcentraat kan produce ren. Wanneer men de eetgewoonten bekijkt van de talrijke mensen, die nog op het randje van een bestaansminimum leven, wordt de betekenis van de vinding duide lijk. De bevolking van de arme landen leeft voornamelijk op plantaardig voedsel. Hel vlees is te schaars en te duur. Ziekten zijn dan vrijwel onvermijdelijk, doordat het plantaardig voedsel alleen niet voldoende bouwstoffen voor het menselijk lichaam kan leveren. Met name ontbreken de nodige ei witten om aan de behoeften van het lichaam te kunnen voldoen. Eiwitten zijn hier komt de scheikunde weer even om de hoek kijken opgebouwd uit molecu len van verschillende aminozuren. De ge leerden hebben tot nu toe zo'n twintig ver schillende aminozuren ontdekt, welke on misbaar zijn om de functies van het men selijk lichaam in stand te houden. Enkele van deze zuren komen echter vrijwel niet in plantaardig voedsel voor. Tarwe bijvoor beeld in vele landen vrijwel het enige voedsel bevat slechts 13 eiwitten, ge droogd rundvlees daarentegen al 59 procent. Alleen al om het nodige lysine te verkrijgen zou men voor dezelfde hoeveelheid 22 maal zoveel tarwemeel moeten eten als gedroogd rundvlees. Het uit aardolie gewonnen pro teïne-vitamineconcentraat bevat vijftig tot zestig procent eiwit. Vooral het percentage lysine is hoog. Wel mist het concentraat sommige andere essentiële voedingsstoffen, maar die komen weer in voldoende mate voor in het gewone plantaardige menu. Vooral belangrijk is, dat het voedingscon centraat op zeer goedkope wijze kan wor den verkregen. Naar schatting zal het kwe ken slechts één vijftiende tot één dertigste van de prijs van vlees gaan kosten. Deze lage kosten zijn mogelijk geworden doordat het gistingsproces, ook voor de bereiding van andere olieprodukten, grote voordelen oplevert. De microben hebben alleen maar belangstelling voor de koolwaterstoffen in de olie en dat zijn juist de stoffen, welke bij de bereiding van allerlei olieprodukten moeten worden verwijderd. De olie-etende giststoffen maken dus ook het raffinerings- proces gemakkelijker. Bij invoering op grote schaal van het Franse procédé - en alles wijst in die richting zou per jaar, op basis van de huidige olieproduktie, 3,5 miljoen kilo van het vitamineconcentraat kunnen worden ge produceerd. Dit zou wel heel welkom zijn, gezien de schaarste aan dierlijke eiwitten in de wereld. Geen wonder, dat de we reldgezondheidsorganisatie, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Na ties en de UNICEF grote belangstelling hebben voor de Franse vorderingen. Men zoekt nu naar wegen om het rijke voedsel in een aanvaardbare vorm te kun nen aanbieden. Gedacht wordt aan een concentratie in een soort bouillonblokjes, welke dan in water kunnen worden opge lost. Eén ding is al bewezen: het uit het gistingsproces van de olie gewonnen pre paraat bevat geen enkel bestanddeel, dat schadelijk kan zijn voor het menselijk lichaam. Smaak heeft het ook niet. Maar daar weten de voedselspecialisten wel raad mee. Het is vrij gemakkelijk om het „bouil lonblokje", gewonnen uit olie, de smaak van welk geliefd artikel dan ook te geven. (Nadruk verboden) WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland NOVEMBER/ DECEMBER 1964 Hoog Laag 5 Zaterdag 3.59 9.40 16.13 21.50 6 Zondag 4.30 10.18 16.45 22.23 7 Maandag 5.00 10.53 17.17 22.55 8 Dinsdag 5.29 11.27 17.53 23.34 9 Woensdag 6.06 12.08 18.29 10 Donderdag 6.41 0.24 19.08 12.53 11 Vrijdag 7.23 1.18 20.00 13.40 12 Zaterdag 8.14 2.13 20.59 14.31 13 Zondag 9.14 3.06 22.03 15.31 14 Maandag 10.22 4.10 23.09 16.41 15 Dinsdag 11.33 5.10 17.38 16 Woensdag 0.18 6.14 12.38 '18.37 1? Donderdag 1.11 7.04 13.30 19.19 18 Vrijdag 2.04 7.47 14.26 20.04 voor zondag 6 december 1964 Ned. Herv. Kerk Wissenkerkc 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur ds. Dijkmeijer (2e Advent). Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. De Jonge uit Kloe- tinge en 2.30 uur ds. De Gel der. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Van den Ban (2e Ad vent). Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. Visbeek en 2 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Visbeek. Geref. Kerk Wisscnkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Janssen, tel. (01108) 319 en dokter Van Arkel, telefoon (01107) 318. Truidus van der Klooster en Corry Slotema geven u hierbij, mede na mens wederzijdse ouders, kennis van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op zater dag 12 december a.s., des namiddags 1.30 uur op het gemeentehuis te Wissenkerke. De kerkelijke bevestiging zal plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk te Wis senkerke, om 2.00 uur, door de weleerwaarde heer ds. B. C. de Gelder. L. P. v.d. Spiegelstraat 7, Goes, Wissenkerke, Voorstr. 34, 26 november 1964. Receptie van 4.005.30 uur in hotel „Kamper duin", De Banjaard te Kamperland. Tijdelijk toekomstig adres: Leeuwerikenlaan 3, Bungalowpark „De Ban jaard" te Kamperland. Algemene kennisgeving Heden nam God plotseling van ons weg, onze geliefde broeder, zwager en oom Leendert Versluis, op de leeftijd van ruim 60 jaar. Familie Versluis. Kamperland, 27 november 1964. A. van Heestraat 32. De begrafenis heeft plaats gehad op maandag 30 novem ber, des namiddags om 2 uur te Kamper land. Vrijdag 27 november v.m., werd door een ernstig verkeerson geval uit onze werk kring weggenomen Leendert Versluis (Abr.z.), Zijn getrouwe plichtsbetrachting strekt ons ten voorbeeld. Namens de werk gever en het personeel, P. de Putter. Kamperland, november 1964. Wegens ons vertrek naar Kortgene zeggen wij hier mede alle contributies, donaties en lidmaatschap pen op. M. G. Hoveijn. Hoofdstraat 132, Kortgene. zijn onze verlovingsringen met mooie gravures 't GOUD DOPPERTJE Korte Kerkstraat 12 Goes, telefoon 50 94 De Hervormde Diaconie Colijnsplaat maakt be kend, dat de gehouden zal worden op D.V. zaterdag 12 december 1964 van 78 uur namiddags in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Theemeubelen ontvangen waarop de nieuwste televisietoestellen passen Ook zijn weer voorradig iecretaires, kleine bureautjes voor uw schoolgaand meisje of jongen. Mooie grote bergmeubels, 160 breed a 275. Ook kleinere maten in vele ;oorten van 1, 1.20 of 1.40 meter breedte. Bloem, en bijzettafeltjes (35 soorten). Bijzettafels 100 X 48 f 38.met kantelblad f 62.50. JOH. A. JULIAN US Langeviele 42 (over de Lange Geere), tel. 29 28, Middelburg. Bent u nog niet geslaagd voor een Sint Nicoiaas- geschenk? Wij hebben nog een ruime keus in welkome geschen ken voor jong en oud Boek- en fotohandel Markusse Wissenkerke fanfare „Ons Gen Kamperland le prijs 786 2e prijs 1342 3e prijs 968 4e prijs 1139 5e prijs 1348 6e prijs 946 7e prijs 543 8e prijs 1148 9e prijs 880 10e prijs 772 He prijs 888 12e prijs 1022 13e prijs 843 14e prijs 616 15e prijs 1296 16e prijs 921 17e prijs 1166 18e prijs 709 19e prijs 568 20e prijs 14S0 Prijzen afhalen voor 15 december bij M. LeenDoel P. DE KAM Lange Noordstraat 6 tegenover stadhuis MIDDELBURG Telefoon 2443 Fleur uw tafel eens op met een kerststukje het staat zo gezellig RLOEMENHUIS IV. Geukes Langeviele 61 - Middelburg Telefoon 29 53 maar ook daarna bent u steeds welkom in Boek- en fotohandel MARKUSSE te Wissenkerke

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 4