Winkelactie Wissenkerke en Geersdijk Engeland wil ander geld .vUL, Giro 6200-Rotterdam Europa's grootste vuilverbrandingsinstallatie P. J. Bom 25 jaar voorzitter van Nobeco Veel belangstelling, veel waardering 't Was vorige week vrijdag een grote drukte in „De Stadswijnkelder" in Kortgene. Er werd een receptie gehouden ter gelegen heid van het feit, dat de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat 25 jaar voorzitter was van de Coöperatieve Landbouvvvereniging „Noord- Beveland", Nobeco. Vele leden met hun dames en talloze andere belangstellenden gaven van hun waardering voor de heer Bom blijk. Met veel bloemen, cadeaus en toespraken werd die waardering nog eens onderstreept. De bijeenkomst stond onder leiding van de lieer C. E. de Jonge uit Wissenkerke, vice-voorzitter van Nobeco. De heer De Jonge herinnerde er aan, dat de heer Bom aanvankelijk als zaakvoerder in dienst van de coöperatie was. Hij werd al spoedig voor zitter en ontplooide zich als een persoon lijkheid vol energie en plannen. In dit ver band memoreerde hij enkele mijlpalen uit de geschiedenis van Nobeco. De heer De Jonge besloot zijn toespraak met de volgen de woorden: „U denkt misschien wel eens ver vooruit en dan lukt het niet altijd di rect. U hebt echter geweldig veel gedaan". Namens de coöperatie bood hij de jubilaris een gouden horloge aan. Na hem spraken burgemeester A. A. Schuit, ir Y. de Boer, directeur van Cebecu Rotterdam, waarvan de heer Bom vice-voor zitter is, dr ir De Waal, landbouw-attaché in Brussel, ir J. Dorst, provinciaal voedsel- commissaris, ir Hoefnagels, directeur van n.v. Luxan (bestrijdingsmiddelen) in Eist, waarvan de jubilaris president-commissaris is. Voorts de heren J. P. Lindenbergh uit 's Heer Arendskerke namens de ring Goes van Cebeco, S. J. Dees uit Wissenkerke, kringvoorzitter van de Z.L.M., namens de helpen direct tegen brandend maagzuur WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD Collecten De opbrengst van de Klaprooscollecte in de gemeente Kortgene bracht 112.30 op. Tav. Colijnsplaat 49.03, Kats 20.01 en Kortgene 43.26. De opbrengst van de collecte voor de Anti-hongeractie gehouden in Wissenkerke bracht op: Wissenkerke 611.60, Kamper- lan 767.en Cecrsdiik 163.50. Samen vormt dit een mooi bedrag van 1542.10. landbouworganisaties, de heer Brandes, die zich in dichtvorm tot de heer Bom richtte, J. M. Mullié, directeur van Nobeco en de heer B. Meijers, directeur van het boekhoud- bureau en de accoutantsdienst van de Z.L.M. in Goes. Hiervan is de heer Bom vice-voorzitter. In zijn dankwoord getuigde de jubile rende voorzitter van zijn grote liefde voor het werk in de coöperatie. Hij hoopte, dat in de toekomst nog meer Noord-Bevelan ders achter Nobeco zouden gaan staan. Dat is het grootste cadeau, dat u me kunt ge ven, aldus de heer Bom. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. En zo werd op passende wijze dit jubileum herdacht. J.D. Een luchtfilter verdient meer aandacht Van grote invloed op de levensduur van uw auto. Er zijn maar weinig automobilisten die het luchtfilter van hun moter die aandacht geven die het verdient. Men is vaak ge neigd om alles wat „heel" blijft ongemoeid te laten, maar vergeet daarbij dat er heel wat onderdelen zijn, die dan uiterlijk na verloop van tijd nog wel in prima conditie schijnen, doch die dat in werkelijkheid al lang. niet meer zijn. Een goed voorbeeld daarvan is de luchtfilter, dat een veel om vangrijker en vooral veel verantwoordelijker taak heeft dan menigeen veronderstelt. De eerste automobielmotoren waren niet van een luchtfilter voorzien. De construc teurs hadden al hun handen vol met het ontwerpen van motoren die een redelijke mate van betrouwbaarheid vertoonden en eerst toen deze problemen voldoende wa ren overwonnen, werd een begin gemaakt met het ontwikkelingswerk in een nieuwe fase, n.l. die waarin gezocht werd naar mo gelijkheden om de levensduur van de mo toren te verlengen. Een motor die 150 a 200 ma lucht per uur aanzuigt behoort in de automobielwe reld allang niet meer tot de uitzonderingen en als men in aanmerking neemt, dat die lucht zeer veel verontreinigingen bevat, zal het geen verwondering wekken dat dit vuil in de motor terecht komt en daar een snelle slijtage bevordert. Eerste luchtfilters. Omstreeks een jaar of veertig geleden kwamen de eerste luchtfilters op automo bielmotoren in gebruik. Eenvoudige onder delen weliswaar, maar de toepassing bete kende in die tijd reeds een hele verbetering. Sinsdien zijn de luchtfilters belangrijk ver beterd maar - ook de onreinheid van de lucht nam toe. Men heeft verschillende proe Huidig stelsel te ingewikkeld N.N.P. Het ingewikkelde Engelse stel sel voor het doen van betalingen 1 pond is 20 shilling is 240 penny staat op de helling. Tot grote vreugde van de vele bui tenlanders, die een decimaal stelsel (één standaardmunt verdeeld in honderd kleine) gewend zijn en het financiële spoor in En geland steeds bijster geraken. Het zal een nog groter genoegen zijn voor de vele leer lingen op het Europese vasteland, die al maar ingewikkelde sommen krijgen voorge schoteld over de werking van het Britse geldsysteem. De Engelsen zelf vinden het langzamer hand ook welletjes. Vooral d? zakenwereld, die de contacten met de Euromarkt niet wil verliezen, klaagt steen en been over de klachten, die zij op haar beurt uit Europa krijgt over de ingewikkelde berekeningen die nodig zijn om een transactie financieel af te wikkelen. De Engelse regering is be zig met het doorhakken van de knoop. In principe is al de beslissing genomen ook in Engeland over te stappen op een decimaal stelsel. De voorwaarde is alleen gesteld, dat het allemaal niet te duur mag worden. Wat er allemaal aan vast zit, als een natie van geldsysteem verandert, is nu in Enge land precies nagegaan door een speciale re geringscommissie. De conclusie van de com- nationale, televisie aktie f 150.000.- AAN PRIJZEN in twee TV-bekendmakingen Prijs per lot f 1.25 missie is overigens, dat, als Engeland wil overstappen, dit niet voor 1967 kan. Veel later mag het echter ook niet worden. Want in 1967 zullen de overgangskosten 1.090 mil joen gulden zijn, maar een jaar later al 1.140 miljoen en in 1980 1,28 miljard. De kosten omvatten een uitgebreide voorlich ting, de aanmaak van nieuw geld en de ver vanging of aanpassing van duizenden kas registers, rekenmachines, geldautomaten en muntmeters. De meerderheid van de commissie is in ieder geval vóór handhaving van het tra ditionele Engelse pond. De meerderheid voelt verder voor een verdeling in honderd centen, met dan als kleinste munt de halve cent. Het voordeel is dat de bankbiljetten van 1 en 5 pond gehandhaafd kunnen blij ven. Wel zou het bankbiljet van 10 shil ling veranderd moeten worden, eventueel in een van 50 cent. (In Nederlandse waarde nog altijd een bedrag van rond vijf gulden). Het grootste probleem zijn de munten, die nieuw moeten worden geslagen. De commis sie adviseert een reeks van waarden volgens het systeem: Vu, 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20. Brons zijn het halfje, de cent en de twee cent; de andere munten moeten uit nikkel worden gemaakt. Toen de maten bekend werden gemaakt, protesteerde al half Engeland. De grootste munt, het 20 cents stuk, zou nog groter en zwaarder moeten zijn dan onze Nederlandse rijksdaalder, met zijn 15Va gr toch al een reus in de Europese muntgele- deren. De munten zijn niet ontworpen voor het publiek, dat toch al zo lang met zware geldstukken heeft moeten slepen, maar voor het gemak van bankbedienden en geldauto maten, klaagde de „Economist", een voor aanstaand Brits zakenblad. Belangrijk is hoe de prijzen in Engeland op de nieuwe munten zullen reageren. Ge waakt moet worden voor het misbruik ma ken van mogelijke misverstanden, bijvoor beeld het berekenen van zeven cent voor een artikel dat nu zeven pence kost. Een actieve voorlichtingscampagne zal hier echter veel kunnen voorkomen, meent de Met de hervorming van het geldsysteem loopt Engeland nog aardig achterop, ge zien de activiteiten in landen, die vroeger het Britse pondensysteem kenden. Plannen om een decimaal stelsel in te voeren hebben bijvoorbeeld: Australië (waar de nieuwe munten al worden geslagen). Aden, Cyprus, India, Pakistan, Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika. In ieder geval toont Engeland nu de be reidheid het uit de middeleeuwen stam mende pondensysteem te laten vallen. De commissie had niet tot taak na te gaan of overschakeling nodig was, maar om uit te kijken hoe het het beste kon. En dat is al vast een flinke stap vooruit. (Nadruk verboden) ven genomen om de hoeveelheid stof en vuil in de lucht die ons omringt te kunnen vaststellen, waarbij men tot verbluffende resultaten kwam. Zo werd b.v. in Mexico vastgesteld dat daar wekelijks per vierkan te kilometer 5000 kg stof en andere onge rechtigheden neerdwarrelen. Een andere proef leerde, dat in de Engelse stad Bir mingham elke dag 200.000 kg vuil wordt verspreid en ook in Nederland is de lucht lang niet zo zuiver als het lijkt. Natuurlijk spelen de plaatselijke omstandigheden een grote rol. Zo zal het over het algemeen in een bosrijke streek minder „vuil" zijn als in een industriegebied, maar men mag niet vergeten, dat het bij droog en winderig weer in het bos ook stuift en dat de lucht daar vol zit met zand en stofdie de automotor aanzuigt en als er geen goed luchtfilter zou zijn een zeer schadelijke invloed zouden hebben. Op motoren van automobielen die vaak onder ongunstige omstandigheden worden gebruikt, vindt men dan ook steeds zeer grote luchtfilters gemonteerd. Men herin nert zich wellicht nog de grote filters die de Sahara-auto's uit de 2e wereldoorlog kenmerkten. Strijd tegen vuil. Zand, stof en vuil hebben een slijpende en schurende werking en zijn in staat een motor waar het op duizendste delen van millimeters aankomt -binnen de kortst mogelijke tijd grondig te vernielen. Het is dan ook niet voor niets, dat de automobiel fabrikanten nauwkeurige voorschriften ge ven met betrekking tot het onderhoud van het luchtfilter. Naleving van deze voorschrif ten kan alleen maar voordelen voor de ge bruikers opleveren. Is een filter verzadigd van vuil, dan neemt het niet alleen geen vuil-deeltjes meer op, doch het vormt te vens een grote belemmering voor de lucht- doorlaat, hetgeen een drieste aanslag bete kent op de portemonnee van de eigenaar, in de vorm van een te hoog benzinegebruik en een achteruitgang in vermogen. Bedenkt men daarbij dan nog dat het filter tevens een belangrijke rol speelt in de demping van het aanzuiggeruis, dan wordt het dui delijk dat het alleszins aanbeveling verdient eens wat meer aandacht aan dit onderdeel te schenken. Het kost slechts weinig en u haalt die kosten er dubbel en dwars uit. (Nadruk verboden). 2200 ton afval verhuizen dagelijks naar de oven. Nog dit jaar zal in de Westduitse indu striestad Essen, Europa's grootste vuilver brandingsinstallatie in bedrijf worden geno men. 2200 ton vuil zullen dan dagelijks in de reusachtige oven van de elektrische cen trale in Essen-Karnap verdwijnen. Dat bete kent, dat niet alleen al het vuil van de in- dustriebedrijven en particulieren in Essen, maar ook het vuil uit de naburige steden Mülheim en Gelsenkirchen tot steriele as kan worden verbrand. Reeds in april van dit jaar had de kracht centrale van Essen de ketels voor een deel op vuilverbranding overgeschakeld. Sedert dien slikt de installatie dagelijks 1300 ton afval. Het daarbij vrijkomende stof wordt voor 98 procent door reusachtige elektro-fil- ters gebonden. Elk van deze filters, die als de modernste in hun soort gelden, is onge veer zo groot als een doorsnee huis voor twee gezinnen. De tot begin van dit jaar in Karnap in bedrijf zijnde filters, konden het verbrandingsstof slechts voor 90 procent uit de weg ruimen. Om hun werking met 8 pro cent te verbeteren, moesten zij dubbel zo groot worden gemaakt. Twee van deze oude filters worden derhalve nog omgebouwd. Maar de Karnaper centrale stoot nu al min der stof uit dan maximaal door de autoritei ten is toegestaan. Redding uit de „vuilnood". Voor het stedentrio Essen, Mülheim en Gelsenkirchen betekent de nieuwe vuilver brandingsinstallatie een redding uit de „vuil nood". De drie steden in het centrum van het Duitse kolenbekken dreigden langzamer hand in hun afval te verstikken. De ruimte voor de dagelijks aangroeiende afvalbergen kon in dit overbevolkte industriegebied met de beste wil niet meer worden vergroot. Een probleem, dat de vroede vaderen van de meeste grote Duitse steden, maar vooral de gemeentebesturen in het kerngebied van de Westduitse zware industrie tussen Rijn en Ruhr hoofdbrekens kost. Met de uitbreiding van de verbrandingsin stallatie in Essen-Karnap op een dagcapaci teit van 2200 ton, wordt tegelijkertijd een verbrandingsinstallatie voor afval, dat niet zonder meer kan worden weggeworpen, ge bouwd. Oude tafels, kasten en matrassen kunnen dan door de krachtcentrale gestookt worden, evenals papieren emballage en aard appelschillen. De vuilverbranding draagt hoe vreemd het ook mag klinken bij tot het schoonhouden van de lucht. Een deel van de rook, die door de verbranding ont staat, is namelijk alkalisch en bindt zo het zich bij de verbranding van steenkool vor mende zwaveldioxyde. De directeur van de centrale meent, dat voor verbetering van de lucht niets bevordelijker zou zijn, dan alle bedrijven te dwingen, hun ketels op vuil verbranding over te schakelen. De verwe zenlijking van dit voorstel zou waarschijnlijk met hoge kosten gepaard gaan, maar zou misschien op zekere dag ook van dienst kun nen zijn bij de oplossing van het afvalpro bleem, dat met de voortschrijdende civilisa tie steeds verder zal groeien. In Essen is men nu al enige tientallen jaren op het sche ma vooruit: Europa's grootste vuilverbran dingsinstallatie kan, indien nodig, op een dagcapaciteit van 4000 ton worden uitge breid. (Nadruk verboden). Afschaffing Rentekaarten In aansluiting op reeds eerder hieromtrent verschenen berichten verzoekt de Raad van Arbeid te Middelburg ons nog het volgende mede te delen. Indien de wet tot beëindiging van de pre miebetaling krachtens de Invaliditeitswet tot stand komt, behoeven nog slechts rentezegels te worden geplakt tot en met de week waar in 31 december 1964 valt. Direct na 1 janu ari a.s. dienen dus alle rentekaarten bij de Raden van Arbeid te worden ingeleverd. Voor de in omloop zijnde rentekaarten, welke overeenkomstig de daarop aangegeven geldigheidsduur in november of december van dit jaar moeten worden ingeleverd, zou den dan voor een periode van slechts enkele weken weer nieuwe rentekaarten moeten worden uitgereikt. Dit kan vermeden worden door de in november en december 1964 ver vallen rentekaarten niet op de vervaldag in te leveren, maar deze kaarten ook te ge bruiken voor het plakken van de over de maanden november en/of december nog ver schuldigde zegels, hetgeen voor alle daarbij betrokken partijen een belangrijke werkbe- sparing zal betekenen. Werkgevers en verzekerden, die in het be zit zijn van rentekaarten, welke in novem ber en december 1964 vervallen, wordt daar om verzocht deze kaarten vooralsnog in hun bezit te houden en daarop door te plakken tot en met de week waarin 31 december 1964 valt, waarna deze rentekaarten begin januari 1965 bij de Raad van Arbeid dienen te worden ingeleverd. Voor Het bijplakken van deze zegels, dus ten hoogste 9 stuks, kan de benodigde ruimte gevonden worden aan de binnenzijde van de rentekaart, te weten door 8 zegels naast vakje 52 en nog 1 zegel gedeeltelijk over en op een ander zegel te plakken. Met het oog op de machinale verwerking van de rentekaarten wordt dringend verzocht geen zegels op de achterzijde van de kaart te plakken. Indien de in de aanvang bedoelde wet on verhoopt niet tot stand komt, zullen vanzelf sprekend maatregelen worden getroffen ten einde continuering van de premiebetaling te verzekeren. A.s. maandag start de winkelactie van de Wissenkerkse en Geersdijkse mid denstand, die eindigt op zaterdagavond 5 december. De deelnemende winkeliers zijn kenbaar aan de raamstrook. Gedurende deze actie zijn de winkels geopend elke dag tot des avonds 9 uur, ook des dinsdags. De levensmiddelenbedrijven en de bakkers zijn echter de eerste week van de winkelactie des avonds om 6 uur gesloten en ook dinsdagmiddag na 1 uur. Evenals voorgaande jaren geven ook nu de deelnemende winkeliers bij contante aankopen bonnetjes, waarvan de trekking zal plaats vinden op zaterdag 12 de cember a.s., des avonds 8 uur, in hotel „De Kroon". De hoofdprijzen van deze verloting zijn: SCHRIJFBUREAUTJE, ELEKTRISCHE DEKEN, KEUKENUITZET Verdere prijzen zijn: een haardroger, een 2-pcrsoons deken, een fototoestel, een ldok, enz. In totaal zijn voor deze grote loterij een 40-tal prijzen aangekocht, zodat een groot aantal personen de kans hebben één of meerdere fraaie prijzen te winnen. Onnodig dus te zeggen, dat u deze bonnetjes goed moet bewaren. Traditiegetrouw komt ook dit jaar Sinterklaas weer in hoogst eigen persoon naar Wissenkerke en Geersdijk, vergezeld van zijn trouwe knecht Piet. Wij geven u hier alvast het programma van a.s. zaterdag, 28 november: 2.00 uur Ontvangst van Sint Nicolaas in het Drenthehuis te Geersdijk, met trac- tatie van de kinderen. 3.00 uur Aankomst Sint Nicolaas te Wissenkerke aan de Dorpsweg. De goed heilig man wordt bier afgehaald door Nicoleen. 3.15 uur Ontvangst van St. Nicolaas op het gemeentehuis door de burgemeester. 3.30 uur Rondgang van Sint Nicolaas met Nicoleen. 4.15 uur Bezoek van St. Nicolaas aan „Vredestein" met tractatie van de inwoners 6.30 uur Prijsuitreiking van de kinderloterij op de muziektent, met medewerking van „Apollo". Evenals vorig jaar zullen de bonnetjes van de kinderloterij op de scholen ver strekt worden. Op deze bonnetjes kunnen fraaie prijsjes gewonnen worden. Te Geersdijk zal Sint Nicolaas deze bonnetjes uitreiken bij zijn bezoek aan het Drenthehuis. HET IS EN BLIJFT GEZELLIG WINKELEN IN DE MIDDENSTANDSZAKEN VAN WISSENKERKE EN GEERSDIJK DE PRIJZEN VAN DE GROTE LOTERIJ ZIJN TE BEZICHTIGEN IN DE ETALAGE VAN DE FIRMA KLEPPE IN DE KERKSTRAAT

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 6