Raadsvergadering Wissenkerke luxe dozen post Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 7 november 1964 no. 3119 Voor en aleer burgemeester Wisse j.l. maandag-namiddag de openbare vergade ring met het gebruikelijke gebed kon ope nen ontdeed het uiterst rechts van ons ge zeten raadslid zich van zijn wollen vest. We dachten direct aan de voorlaatste uitzending van „Stadhuis op stelten" en verwachtten eenzelfde rumoerige zitting. Het bleek ech ter loos alarm te zijn. de fel brandende kachel, waar bedoeld raadslid met zijn rug praktisch tegenaan zat, bleek de oorzaak van dc gedeeltelijke ontkleding te zijn. Na voorlezing van het gebed werden de notulen van de vorige vergadering onver anderd vastgesteld. Een aantal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De raad had geen bezwaar tegen de door Gedeputeerde Staten vastgestelde verhoging van de jaarwedde van de wethouders met 10 o/u, waardoor deze wedde per 1 januari 1965 op 1980.komt. Tot het bezoeken van aandeelhoudersver gaderingen van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Zuid-Beveland" werd als gemach tigde aangewezen burgemeester Wisse en als plaatsvervangend gemachtigde wethou der Leendertse. Op het verzoek van het Z.V.U.-comité om een bijdrage ineens voor de aanbieding van een concert-vleugel aan de Z.V.U. werd met destem van het lid Bustraan tegen, gunstig beschikt. De bijdrage van de ge meente werd bepaald op 1 cent per inwoner, terwijl de aanschaffingskosten van zo een vleugel zijn begroot op 25.000. Voor wat betreft de bepaling van het bedrag per leerling zal, evenals vorige jaren, de Minister van K. en W. worden ver zocht de openbare school te Wissenkerke als een bijzonder geval aan te willen mer ken. Het bedrag per. leerling voor de bijzondere lagere scholen werd bepaald op 72.50 en voor de Christelijke U.L.O. school op 80. Na enige bespreking werd het recht voor het ophalen van huisvuil bepaald op 12.50 voor 1 enuner, 25.voor 2 emmers, 35.- voor 3 emmers en 45.voor 4 emmers. Het lid Sandee merkte hierbij nog op, dat de vuilniswagen de emmers van buiten de kom wonenden wel eens voorbij rijdt. Hij vroeg hiervoor aandacht, er op wijzende, dat Kortgene nog meer emmers te behande len heeft, maar dat daar minder schriel ge rekend wordt. De voorzitter antwoordde hem, dat deze dienst nog telkenjaré groeit en dal er nu, teneinde de dienst te ontlas ten, besprekingen gaande, zijn meerdere ge meenten bij deze dienst aangesloten te krij gen teneinde per 1 januari 1966 met een tweede wagen te kunnen starten. Ter financiering van verschillende kapi taalsuitgaven is liet de gemeente nog niet mogelijk een vaste geldlening af te sluiten. Op voorstel van b. en w. werd besloten een kasgeldlening van 100.000.aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De erfpachtsvoorwaarden, verbonden aan de uitgifte van grond in erfpacht aan W. Kok te Spaarndam werden op verzoek van Gedeputeerde Staten enigszins gewijzigd. Deze wijziging betreft in hoofdzaak de ver plichting van de erfpachter de op die grond op te richten opstallen ten genoege van b. en w. te verzekeren tegen brand- en storm schade. Het lid Bustraan kon hieraan zijn stem niet geven. Voor de Noordeindstraat te Wissenkerke werd opnieuw een bouwverordening vast gesteld. De rekening van hel burgerlijk armbe stuur over het jaar 1963 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 61045.47. Een wijziging van de gemeentebegroting voor 1964 werd z.h.s. goedgevonden, ter wijl aan de winkeliersverenigingen in Kam perland, Wissenkerke en Geersdijk, even als in voorgaande jaren, in verband met bun St. Nikolaas-actie de bekende ontheffing werd verleend. Het laatste agendapunt: vaststelling van de gemeentebegroting 1965, kwam nu aan de beurt. Als eerste gaf de voorzitter een globaal overzicht van de uitgevoerde werken in het afgelopen jaar. Hij noemde de voltooi ing van het sportveld te Kamperland. Het mag nog niet worden bespeeld, maar toch kon hij het een vooruitgang voor Kamper land noemen. Een kleedlokaal op het sport terrein te Wissenkerke is in gebruik geno men. terwijl bet kleedlokaal op het sport terrein te Kamperland zijn voltooiing nadert. De ambtswoning van de burgemeester is bewoond. De riooKvater-zuiveringsinstalla- tiahvoor de kom Wissenkerke is in gebruik genomen en werkt prima. Voor dc. installa tie te Kamperland is meer dan één ton sub sidie ontvangen. Wat de woningbouw betreft, 12 woning wetwoningen zijn opgeleverd, terwijl met de bouw van nog 6 van deze woningen een aanvang is gemaakt. Voorts zijn met me dewerking van de gemeente S premiewo ningen in aanbouw. Korte tijd geleden zijn rijksgoedkeuringen verkregen voor 3 z.g. Bogaerswoningen. Ook werd rijksgoedkeu ring verkregen voor een ingrijpende uitbrei ding van het hotel „Kamperduin". Hoewel omtrent de woningbouw een licht optimis me gerechtvaardigd is, zou deze bouw in een sneller tempo moeten kunnen geschie den dan thans het geval is, gezien de wo ningbehoefte, onderandere tengevolge van de in de gemeente aanwezige krotten. Begin van het volgend jaar zal er in de Beatrixstraat begonnen worden met de bouw van een aantal premiewoningen. Het herstel van „Renata" is begonnen. Tuindorp werd gerioleerd en geasfalteerd. Een gedeelte van het haventerrein werd bestraat. Een grote teleurstelling was, dat aan de gemeente Wissenkerke geen subsidie voor een jachthaven werd toegekend. Ge tracht wordt in 1965 hiervoor subsidie te krijgen. De lagere school en kleuterschool te Geersdijk konden belangrijk worden verbe terd. Een uitbreidingsplan voor de kom Kam perland is in voorbereiding. Een uitbrei- dingsplan-in-onderdelen voor de Schots- man-Ruiterplaat zal binnen enkele weken ter inzage kunnen worden gelegd. Voorts merken wij nog op, dat de jach- tensteiger in de haven te Kamperland in BESCHERM UW GEZIN! Het gevaarlijke jaargetijde is aan gebroken. Verkoudheid en griep lig gen weer op de loer. Haal dus direct een 'ASPRO'-GEZINSDOOS in huis: 100 tabletten voor f2.40. Een veilig gevoel: nu altijd'AS PRO' bij de hand. Dag en nacht. Ook als apotheek en drogist gesloten zijn. 'ASPRO' - de betrouwbare pijn stiller met snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJNVERKOUDHEID, GRIEP vertrouw op 'ASPRO'GEZSMSDOOS weit een voordeel! een behoefte voorziet. De vraag naar aan legplaats is groter dan de capaciteit. De inkomsten zullen in 1964 1500.be dragen, gelijk het geraamde bedrag. Voor het jaar 1965 bestaan 'o.a. de vol gende plannen. Opnieuw is geraamd een nieuwe riolering voor de kom Geersdijk, hoen-el ook thans nog niet geheel zeker is, dat dit werk in 1965 zal kunnen worden uitgevoerd. Voorts bestaan plannen voor het ruimer maken van de boclu Veerweg-Korte Nieuwstraat te Kamperland en het maken van een nieuwe opril vanuit de Weststraat naar de Dorpsdijk te Wissenkerke, in de richting van de begraafplaats. De raming van de kosten 43.500. Ook ligt het in de bedoeling in hel uit breidingsplan van de kom Wissenkerke, de Beatrixstraat door te trekken naar de Dorps weg. De uitgaaf hiervoor is nog niet ge raamd, aangezien alle cijfers hiervan nog niet bekend zijn, terwijl dit overigens ook geen gevolgen heeft voor de gewone dienst van de begroting. Voorgesteld wordt om enige subsidies te verhogen, n.l. aan de muziekgezelschappen, aan het Economisch Techn. Instituut voor Zeeland en aan de Vereniging liet Groe ne Kruis te Wissenkerke, terwijl een sub sidie van 100.per jaar voor de Judo vereniging „Noord-Beveland" voor het eerst is geraamd. De post voor aanschaf van brandweer materiaal is verdubbeld en daarmee gebracht op 2000.ter verkrijging van een gro tere lengte aan bruikbare brandslangen.. Op verschillende kruispunten zijn ver keersborden opgesteld. Nu de Provinciale weg een voorrangsweg geworden is, zullen deze borden in de kom van de gemeente een wezenlijke verbetering betekenen. De uibreidingsplannen van „De Ban- jaard" kunnen nog niet gerealiseerd worden, het juiste tracé van de weg naar de toe komstige Oosterscheldedam is nog niet be kend, waardoor ook het in wording zijnde camping- en zomerwoningenterrein in de Mariapolder gestagneerd wordt. Al het voorgaande in aanmerking geno men, kon voor het dienstjaar 1965 toch een sluitende begroting worden ontworpen met een post voor onvoorziene uitgaven, groot 14456.33. De ontvangsten en uilgaven in de gewo ne dienst zijn geraamd op 1.315.712.27, terwijl voor de kapitaaldienst de ontvang sten zijn geraamd op 2.985.934.46, de uil gaven op 3.273.766.47 en liet nadelig slot op 2S7.S32.0l. Naar aanleiding van verschillende inge komen verzoeken om subsidie doen b. en w. de volgende voorstellen: aan de judo-vere niging „Noord-Beveland" een subsidie toe te kennen van 100.per jaar, de sub sidie. aan de vereniging „Het Groene Kruis" te Wissenkerke te verhogen met 1000. j:>er jaar, de subsidie aan het Economisch Technologisch Instituut te verhogen met 0.05 per inwoner per jaar, de subsidies aan de muziekverenigingen „Apollo" en „Ons Genoegen" en aan het pijpercorps „Nicoleen" te verhogen met 100.per jaar. Dc subsidie aan de accordeonclub „W.I.K." te verhogen met 25.per jaar, alle tot wederopzeggens. De subsidie aan het bejaardencomité te Kamperland niet te verhogen, maar dit verzoek in te willigen door het gratis beschikbaar stellen van bet verenigingsgebouw „Renata" en de verzoe ken van de Stichting Katholiek Vormings centrum, de Centrale van dc Katholieke Militaire Tehuizen en de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers om sub sidie af te wijzen. Wat' de financiële positie van de ge meente betreft, de voorzitter noemde die bevredigend en er is ruimte gebleven om op beperkte schaal kapitaalswerken te doen uit voeren. Het lid Bustraan dankte, ook namens de raad, voor de uitgebreide mondelinge en schriftelijke toelichting op dc nieuwe be groting. Volgens hem geeft de nota over de Kamperlandse haven een somber beeld te zien en vindt hij de gelden, 4400. uitgetrokken voor het onderhouden van de sportvelden jammer. Dc verbetering aan de oprit bij de West straat kon hij goedkeuren, maar bet bedrag 43.5000.vond hij aan de lage kant. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de nieuwe riolering voor Geersdijk nog niet verwezenlijkt kon worden en zou diverse subsidies willen schrappen en het daardoor vrijgekomen bedrag naar de Groene Kruis vereniging overhevelen. Hei lid De Lange dankte allen, die liun werk deden aan deze begroting. Hij was dankbaar, dat er woningen in deze gemeen te gebouwd worden, zodoende blijven de dorpen in stand. Hiervoor moet men alle krachten in bet werk stellen. Hij drong aan op spoedige bebouwing van de openge- komen galen in hei dorpsbeeld en sprak zijn tevredenheid uit over de geplaatste vvachtlokaaltjes. Voor Wissenkerke zal men ook een oplossing moeten vinden. De Korte Nieuwstraat te Kamperland zou hij graag 2 meter breder willen zien. terwijl men een parkeerstrook naast de Veerweg moest zien te creëren. Voor de jachthaven Ie Kamper land vroeg hij een groter plan en hoopte in 1965 op meer succes bij de verwezenlij king. Tot slot vroeg hij of er op de Schot- mans - en de Ruilerplaat in 1965 gebouwd kan worden. Het lid Sandee zou graag een uiteenzet ting krijgen van de redenen waarom de nieuwe riolering te Geersdijk zo stagneert. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de reeds geplaatste autobus-wachtlokaaltjes en kon zich best aansluiten bij het beleid van b. en w. De subsidie aan de judo-vereniging noem de hij een kleine post en de sport in het algemeen houdt de jeugd in haar vrije tijd bezig. Hij vroeg aandacht voor de slechte wegtoesland op de Westhavendijk, de aan- wonenden kunnen in de bestaande plassen best eenden houden. Ook vroeg hij verbe tering van een gedeelte Molenweg. Het lid Zuijdweg zeide nieuwsgierig te zijn naar do uiteenzetting over de riolering te Geersdijk. Mocht dit werk onverhoopt geen doorgang kunnen vinden, dan had hij graag aandacht voor de stinkende open sloten al daar. Het lid Fifius wist zich te herinneren, dat verbetering van de Molenweg op liet herverkavelingsplan is ondergebracht. Het aantal woningzoekenden in deze gemeente zou hij graag willen horen. Het lid De Smit was het ook eens met het beleid van b. en w„ ook wat de sporl betreft. Hij wees er op, dat bij een ongeval op het sportterrein, de ziekenauto niet op het terrein kon komen en vroeg daarom ruimere toegang. De voorzitter beantwoordde de verschil lende vragen. Wat de haven betreft, bet transport te water loopt terug, maar toch zal de uitkomst voor 1965 nog wel meevallen. Dat Bustraan de 4400.voor de sport betreurt vindt spreker jammer, bij de andere leden viel deze post wel in goede aarde. Het bedrag voor de verbetering oprit West- straal is zeker hoog, maar men moet ook aan dacht schenken aan het dorpsaanzien en de verkeers-problematiek. Wat de riolering te Geersdijk betreft, om een hoge subsidie bier voor te verkrijgen, moet dit werk worden uitgevoerd in D.A.C.W.-verband, waarvoor een bepaald aantal werklozen moet zijn in geschreven. En deze zijn er momenteel niet. We zijn in deze geheel afhankelijk van liet Rijk, in eigen beheer zou dit werk de ge meente zeker twee ton kosten. Spreker hield een pleidooi voor het be houd van de sport in onze gemeente, dit verhoogt mede de leefbaarheid in de ge meente. De verbreding van de Korte Nieuw straat zal nader bekeken worden. De ver betering van de Veerweg is zeer zeker nood zakelijk, maar de financiële bezwaren zijn hoog, dit werk zal zeker een ton van de gemeente vergen. Op een audiëntie bij de Staatssecretaris van Economische Zaken heeft spreker hoopvolle berichten over de jachthaven te Kamperland verkregen, hij heeft echter nog geen bewijzen dat er in 1965 op de Schotsman- of de Ruilerplaat gebouwd kan worden. De toestand op de Westhavendijk zal nader bekeken worden. Wat het aantal woningzoekenden in deze gemeente betreft, hun aantal schommelt tussen de 40 en 45. Een wachtlokaaltje te Wissenkerke, bij de kerk, zal nader bekeken worden. Het lid Zuijdweg vroeg ten slotte naar de mogelijkheid van voorlopige voorzienin gen te Geersdijk. Geen werklozen in de ge meente, noemde hij wel plezierig, maar de riolering kan niet blijven wachten. Z.h.s. werd de begroting 1965 vastgesteld. Bij de rondvraag vestigde het lid De Smit de aandacht op de wateroverlast op de Dorpsdijk, een verstopt riool in de brand gang bij Ivleppe en een mogelijk rooien van de bomen op de Dorpsdijk. Bij het toene mende verkeer blijkt bedoelde dijk te smal. Het lid Filius wees op een gevaarlijke plaats in de Noordstraat, het lid Sandee vroeg na dere inlichtingen omtrent bel afwijzende standpunt van b. en w. inzake het plaatsen van een zelfgemaakte betonnen droogschuur voor gladiolen van de heer De Bruine. San dee kreeg van de voorzitter ten antwoord, dat de schoonheidscommissie in Middelburg in deze sterk afwijzend heeft beschikt. Het lid Stokman wees op liet gevaarlijk snel rijden over de Dorpsdijk, de afvoer van het te vele hemelwater daar dacht hij te kunnen regelen door het leggen van buizen. Na 2 Va uur vergaderen dankte de voor zitter de raad voor de snelle en genoeglijke afdoening van de agenda en sloot daar op de vergadering. l\et verleden In de veelal uitgebreide bewakingskring van de brigade der Koninklijke Marechaus see waren als regel meerdere dorpen en ge huchten gelegen. Het Marechaussee-personeel der brigade, toen nog belast met de volledige politie taak, stond voor de uit%'oering van die taak in nauw contact met de in die plaatsen aanwezige gemeente-veldwachter, die als re gel haarfijn op de hoogte was met de deug den en ondeugden der plaatselijke bevol- king. Bij feesten, kermissen en andere gebeur tenissen die de aandacht en belangstelling hadden van buurt- en streekbewoners, kreeg voor het handhaven van orde en rust de veldwachter versterking van een twee-hoof dige patrouille der Marechaussee. Als gevolg van het vaak overmatig ge bruik van alcohol, geraakten de gemoede ren der onderlinge feestvierenden verhit en ontstonden er ordeverstoringen en spannin gen die zich, zowel vóór als na de nachte lijke sluiting der openbare vermakelijkhe den, ontlastten in min of meer ernstige vechtpartijen. Door het gezamenlijk optreden van veld wachter en Marechaussee-patrouille werd daaraan een eind gemaakt en de rust her steld. Nadat de feestvierenden zich huis waarts hadden begeven en de ordeverstoor ders in het arrestantenlokaal waren gebor gen, zodat de rust volkomen was, werd het politietoezicht besloten met nog een geza menlijke patrouillegang door de plaats. Tijdens zulk een laatste nachtelijke ron de in een Brabantse gemeente geraakte de veldwachter in een soort lyrische vervoering. Met een verbeven en van gevoel getuigen de stem klonk plotseling door de nachtelijke stilte zijn uitroep: „Slaap gerust, burgers van Hooge en Lage Mierde, uw zonen waken". Daarop zakte de veldwachter door de knieën en zeeg, als in een slaaptoestand ter aarde. Of zulks een gevolg was van vermoeienis of van het inademen van alcoholische dam pen („gedronken" werd er in die dagen niet) is niet bekend geworden, Met collegiale hulp kwam hij weer ter been en thuis. Me dische hulp werd niet gewenst. Bleek ook niet nodig. De man is sLok-oud geworden. De goede verhouding tussen hem en het Marechaussee-personeel bleef, tol ver na zijn pensionering bestendigd. A. Kramer. Een schitterende vindt u bij ons voor tieners, twenners, dames, heren en kinderen ZIE ONZE ETALAGE BOEKHANDEL MARKUSSE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 3