Kosinosmptcriëii HET MOET EEN MACHTIG GEZICHT ZIJN Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 25 april 1964 no. 3191 Predik beurten De eerste hemellichamen, welke toekoms tige ruimtevaarders zullen ontmoeten bij het naderen van Mars, zullen de satellieten Dei mos en Phobos zijn. Twee satellieten, welke in 1877 plotseling zichtbaar werden voor de astronomen. Over Deimos en Phobos hangt een waas van geheimzinnigheid. Zeker, de gehele kosmos is een mysterie, een verba zingwekkend, niet te bevatten wonder, maar de twee satellieten van Mars vormen voor de astronomen wel een bijzonder groot vraag teken. Deimos en Phobos zijn voor hen twee uitermate fascinerende hemellichamen. Waar om? Hoezo? vraagt natuurlijk onmiddellijk de nieuwsgierige lezer zich af. Het antwoord luidt: omdat de plaatsing van bedoelde he mellichamen in het heelal bijzonder vreemd is. Deimos en Phobos zijn, zo lijkt het, ge ordend op een absoluut onverklaarbare wijze, strikt in het vlak van de equator en zo dicht bij Mars, dat hun rotatie door deze wordt af geremd. De Russische professor I. Chklovski, die van het planetenstelsel heel wat afweet, geeft over dit vreemde fenomeen een opzien barende explicatie. Hij zegt: „Opdat de spoetniks van Mars kunnen worden afge remd door de verdunde atmosfeer van deze planeet, is het noodzakelijk, dat zij hol zijnl Welnu, de kosmos kent geen holle voorwerpen. De mogelijkheid is dus geens zins uitgesloten, dat de satellieten, die om Mars, kunstmatig zijn Mars heeft een civilisatie? De bewoners ervan bewegen zich door de kosmos? Maar dat is pure science-fiction! Edoch, is de science-fiction, waarvoor vele mensen zo smalend de schouders ophalen, niet reeds ten dele nuchtere werkelijkheid geworden? De Maan werd geraakt, bemande ruimtescheep jes denderen met duizelingwekkende vaart op ongekende hoogten door het luchtruim. Venus is binnen het bereik van raketten ge komen en vermoedelijk zal er binnenkort ook wel een aardse verspieder om Mars zoemen. Voorwaar, dit alles is toch meer sceine dan fiction! Maar afgezien van de tot nadenken aan sporende uitlatingen van professor Chklovski en het verbluffende concrete feit, dat de aardbewoners zich van hun planeet kunnen losmaken hetgeen dus ook zou kunnen worden volbracht door eventuele bewoners van andere planeten zijn er voorts meer zaken, welke het vermoeden rechtvaardigen, dat niet alleen de Aarde een planeet is waar mensen verblijven. Weliswaar blijkt alles, wat hierover tot nu toe bekend is, gering, vaag en twijfelachtig te zijn, maar toch be treft het hier aangelegenheden, waarover de wetenschap zich ter dege beraadt. Zo wordt er door de geleerden de laatste jaren leven dig gedebatteerd over de in 1908 plaats ge had hebbende meteorietneerstorting in de Taïga van Toengoeska in Noord-Syberië. De enorme krater, welke hierbij ontstond, zou niet zijn veroorzaakt door een meteoriet, maar door een mysterieus, interplanetair ruimteschip. Men heeft uitgerekend, dat de- GOUDWINNING UIT ZEEWATER Een oude droom der wetenschap gaat in vervulling De chemici van de 19de eeuw wisten al, dat het water van de zee bijna alle metalen, met name ook de edelmetalen goud en zil ver, in kleine hoeveelheden bevat. Na de eerste wereldoorlog was het de beroemde Duitse chemicus, de in 191S met de Nobel prijs onderscheidde Fritz Haber, die zich ernstig met het probleem van de „goud extractie" uit zeewater bezig hield. Al deze proeven liepen tot nu toe op niets uit, daar net niet gelukte, de zeer kleine hoeveelheden goud uit het mengsel van ontelbare andere substanties en zouten van het zeewater in zuivere vorm te extraheren. Wat tot nu toe niet mogelijk scheen, is de moderne chemische wetenschap thans gelukt. De Westduitse scheikundige, professor dr. Ernst Bayer van de universiteit van Tübin- gen en zijn medewerkers hebben de basis voor deze extractie van goudsporen uit zee water gelegd. Zij ontwikkelden een chemi sche stof met de gecompliceerde naam „Glyoxalbis-2-mercapteanil", die wat betreft zijn structuur en de verdeling van zijn elek trische ladingen zo opgebouwd is, dat een hiaat in de moleculen alleen door goud en door niets anders kan worden opge vuld. De eerste proeven door middel van deze chemische stof het goud van de zee te binden zijn buitengewoon succesvol verlo pen. Het gelukte profesor Bayer en zijn team, uit een hoeveelheid van 100 liter wa ter, dat afkomstig was uit de Golf van Na pels, al het daarin aanwezige goud volko men te extraheren. Dat betekent toch op z'n minst, dat de mo derne chemische wetenschap de eerste be slissende en succesvolle schrede bij de ex tractie van goud uit zeewater heeft gedaan. Of het mogelijk is uit deze laboratoriumproe ven een technisch bruikbaar procédé voor de winning van goud te ontwikkelen, blijft voorlopig nog van een hele reeks van andere factoren afhankelijk. De in het zeewater aan wezige hoeveelheden goud zijn namelijk zo gering men schat het goudgehalte op vier tot acht miljoenste gram per kubieke meter dat nu eerst de vraag moet worden opge lost, hoe de noodzakelijke watermassa's aan gevoerd, respectievelijk door de „goudwasse rij" geloodst zullen moeten worden. Johan Mauther. (Nadruk verboden). ze hypothese gemiddeld eenmaal per twee maanden, gedurende zestien jaren, op ge heel uiteenlopende wijze werd tegengespro ken. Geen dezer contrastellingen blijkt ech ter onweerlegbaar. Over één ding is men het evenwel volkomen eens: het kosmisch voor werp in kwestie is uit elkaar gespat (ont ploft) in de lucht, 5.000 a 6.000 meter boven het aardoppervlak, gepaard gaande met ont zaglijke hitte-uitstralingen. (Het is vooral de intensiteit van deze uitstralingen, waarover thans door de geleerden zo druk wordt ge discuteerd). De door de explosie ontstane hitte was zó hevig, dat 1200 vierkante kilo meter bos letterlijk wegschroeide. Er wordt dan ook verondersteld, dat de interne ener gie van het lichaam heeft meegeholpen de explosie tot stand te brengen. Voortbouwen de op deze hypothese vragen de weten schapsmensen zich nu af: welk soort ener gie zou het mysterieuze lichaam bevat kun nen hebben? Was het misschien kernener gie? Zo ja, wat waren dan de oorzaken van haar vrijmaking? Geleerden, die zijn gespe cialiseerd in het bestuderen van meteorieten, wijzen deze theorie niet af. Aldus bewezen de in 1962 te Leningrad gehouden conferen ties over meteorietvraagstukken. In dit verband dient tevens te worden ge wezen op de nieuwe, buitengewoon belang wekkende onderzoekingen van A. Zolotov, die in de Taïga van Toengoeska een door het gebergte geconserveerd „magnetisch aandenken" ontdenkte. En wel in de vorm van een rondom het centrum van de explosie gelegen gordel magnetisch geworden rotsen. ten namelijk zeebezinkingsstoffen. Hierbij wordt opgemerkt, dat de tectieten bijzondere meteorieten zijn. Zij zijn glasachtig en ge vormd onder een zeer hoge temperatuur. Tectieten hebben zo goed als geen hydraat- sporen en bevatten isotopen van aluminium en beryllium. Dit bewijst, dat zij niet, riaals de andere meteorieten, miljarden jaren, doch slechts miljoenen jaren oud zijn. Is Phaeton uit elkaar gesprongen door toedoen van een van alle kanten opdringen de geweldige compressie? Betreft het hier oceanen? is het misschien mogelijk, dat al deze oceanen op hetzelfde tijdstip zijn ge ëxplodeerd? Indien het antwoord bevesti gend luidt, wat zijn dan op hun beurt weer de oorzaken van de oceaanexplosies? Opmerkelijk is het, dat de glasachtige tectieten veel overeenkomst vertonen met de door nucleaire explosies zich vormende glas- houdende metaalstukken. Toen men onlangs aan Niels Bohr, de vermaarde Deense natuurkundige, vroeg, of hij kon instemmen met de mogelijkheid van een totale reactie van oceaanwater, veroor zaakt door een supersterke atoombomont ploffing, antwoordde hij, dat hij dit niet uitgesloten achtte. Maar ook als het niet zo is, liet hij er op volgen, dan is het gebruik van atoomwapens niet goed te praten. Met de uitspraak van deze eminente ge leerde zal ieder weldenkend mens het vol komen eens kunnen zijn. Maar indien een totale reactie van de oceanen niet is uitge sloten, dan is het tevens niet onmogelijk, dat Phaeton ten onder is gegaan doordat zijn bewoners, gewikkeld in een vreselijke nu cleaire broederslachting en door duivelse macht gedreven, een extra zware atoombom tot ontploffing brachten. Onverschillig welke civilisatie in de kos mos heeft te kampen met critieke perioden. Onze samenleving bijvoorbeeld, doorleeft thans ook zulk een periode. Het spreekt van zelf, dat zelfmoorden van beschavingen evenals die van individuën zeldzaam zijn. Maar niettemin zijn er op aarde mensen, die WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit. Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed Spaartegoed Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. '•.NGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Dit fenomeen getuigt misschien, dat de ex plosie een plasmavorming voortbracht. De hypothese van een geëxplodeerd ruimte schip hoe sensationeel dit ook moge klin ken wordt hierdoor aanzienlijk versterkt. De kernenergie-ontploffing van een ruim teschip? Is het mogelijk deze fantastische hypothese te ontzenuwen of te bewijzen? De wetenschap wil de waarheid vaststellen. Misschien zal een toekomstige expeditie in de kosmos haar daarbij op weg helpen. Er is nog iets wat de geleerden, betrokken bij de bestudering van hemellichamen, bij zonder bezig houdt. En dat zijn de astero- iden kleine planeten die zich, in een bij na regelmatige cirkel gegroepeerd, bevin den tussen de banen van Mars en Jupiter. Reeds lange tijd wordt door vele astronomen verondersteld, dat het overblijfselen zijn van de verwoeste planeet Phaeton, waarvan de dimensies ongeveer even groot zouden zijn geweest als die van de aarde. Door welke oorzaak is'Phaeton geëxplodeerd? De dis positie van de kleine planeten tussen Mars en Jupiter is uiterst zonderling. Indien Phae ton een ander kosmisch lichaam heeft ge raakt, zouden de brokstukken ervan uit hun baan moeten zijn geslingerd. Dat zijn ze evenwel niet: de resten van Phaeton zijn binnen hun baan gebleven! In geval er een inwendige explosie heeft plaats gehad, zou den brokstukken van de planeet nog verder het heelal ingeslingerd moeten zijn. Maar ook dat kan niet hebben plaats gehad, want, zoals gezegd, de resten zijn niet buiten haar baan gerakt. Het puin van Phaeton blijkt tot op heden in de vorm van meteorieten op onze planeet te vallen. Dankzij deze metorieten kunnen de geleerden min of meer de structuur van Phaeton bepalen. De structuur van de ver woeste planeet kwam waarschijnlijk overeen met die van de Aarde, want er was een at mosfeer en ook waren er zeeën; zekere me teorieten, en met name de tectieten, bevat de hand aan zichzelf slaan. Misschien zullen ruimtevaarders in de toe komst de kleine planeten tussen Mars en Ju piter bereiken, en aldaar speuren naar een dode civilisatie. De geleerden wachten daar niet op. Reeds heden onderzoeken zij of de kleine resten van Phaeton de meteorie ten sporen van leven bevatten of niet. En zij vinden de sporen! Enige maanden geleden ontdekten de Turkmenische geleer den Baïriev en Mamedov, sporen van le vende bacteriën in meteorieten. Let wel, geen sporen van bacteriën, die op Aarde in deze meteorieten zijn ontstaan, maar sporen van levende bacteriën, afkomstig uit de kos mos! Behalve bacteriën werd in een van de onderzochte meteorietbrokken tevens een vegetatieve vezel ontdekt. Er is dus in de kosmos èn bacterisch én plantaardig leven. Zal men misschien weldra meer ontdekken? (Nadruk verboden) Plakband repareert alle bekleding Een snede of scheur in de bekleding van de auto, om het even of die van leer of van plastic is vervaardigd, kan thans snel en han dig worden gerepareerd met een plakband. Nafco Rip Repair Tape genaamd. De band is sterk, transparant, geeft mee onder druk en kan gemakkelijk worden aangebracht. Natuurlijk is het gebruik van de plakband niet beperkt tot de bekleding van uw auto. Hij is ook bruikbaar voor tentzeil, canvas, en zelfs in geval van nood voor kle- dingsstoffen. De plakband is waterdicht en bestand tegen zeep, stoom, alcohol, olie, vet, oplosmiddelen en zuren. Prijs per rol in Amerika, in diverse afmetingen, van onge veer 5.50 tot ruim 40.(DIA). Wanneer je op aanstaande Hemelvaarts dag (7 mei) 's morgens in alle vroegte op de Utrechtse Dom zou gaan staan. Wanneer je daar, honderd meter boven de stad de verte inkijkt en tussen het vele groen van de wei landen en de bossen talrijke wegen ziet. Mooie betonnen autowegen. Over al deze wegen zal een stroom van auto's en bussen op de Domstad afkomen. Je kunt het na tuurlijk vanwege de afstand niet zien, maar al deze auto's en bussen zitten stampvol jonge mensen. Feestgangers op weg naar PALAVER '64. Ook zal men daar in de verte het station kunnen ontdekken, waar steeds maar weer treinen binnenrollen. Allemaal feestgangers! In grote groepen zie je ze naar de nieuwe Irenehal trekken, die daar in de vroege zon ligt te blinken. Het is een schouwspel waar je uren naar zou kunnen kijken. Zo tegen een uur of tien moet je echter wel zien dat je rap die Dom afkomt, wil je tenminste niets missen van Palaver '64. Palaver '64 is namelijk het feest dat de Stichting Jeugd en Bijbel organiseert in het kader van het 150-jarig jubileum van het Nederlands Bijbel Genootschap. Het jarige N.G.B. stelt het zeer op prijs wanneer de jeugd van heel Nederland haar verjaardag komt vieren. Het verjaarscadeau zal dan bestaan uit het deelnemen van al die jongeren aan Palaver '64 en de op brengst van de jeugdactie „Een miljoen voor Kameroen". Palaver '64 zal een massale manifestatie worden van klank, kleur en beweging. Een programma met een Hemelvaartsviering, samenzang, feestredes, sportdemonstraties, een feestelijke pauze, een groots spel, mu ziek en niet tc vergeten het „Palaver", dat in dit overladen programma een zeer grote plaats zal innemen. Het palaver werd lang geleden geboren onder de boom der oudsten in Afrika's dorp jes. Het is alles wat ligt tussen de menselijke verhoudingen van gesprek tot en met recnt- zaak. De onderwerpen zijn legio: een stuk land, een vrouw, een bruidsschat, een dief stal, een belediging. Nooit zoeken de ver schillende partijen naar de waarheid. Ze pro beren alleen maar zoveel mogelijk argumen ten aan te voeren voor hun standpunt. Het palaver kan veel tijd vragen, maar het loopt nooit dood. Er is altijd een autoriteit die be slist. Er is ook een christelijk palaver. Legio zijn de onderwerpen: over de uitverkiezing en de doop, over de opstanding en het avondmaal, over kerk en school, over politieke partij en vakbeweging. Net als in Afrika werd het standpunt vaak belangrijker dan de waarheid. Anders dan in Afrika keerden de partijen elkaar veelvuldig de rug toe. Op Palaver '64 zullen de ruim 15.000 jon geren hun nieuw Palaver beleven. Anders dan het Afrikaanse. Iedereen geeft zijn stand punt. Tot het Boek opengaat. Om Gods op dracht te horen in het Palaver en om een antwoord te vinden op de vragen. Niet door het sluiten van een compromis, zoals in Afrika. Palaver '64 zal een groots feest worden. Een evenement waar niemand mag ontbre ken! Programmaboekjes, tevens bewijs van toe gang, zijn vanaf lieden te bestellen bij Pa laver '64, Prins Hendriklaan 83, Utrecht. Giro 7080. De prijs bedraagt ƒ4.per stuk. Zo en dan het verjaarsgeschenk „Een mil joen voor Kameroen". De actie waarvoor de jeugd in de komen de weken enorm hard aan het werk gaat. De opbrengst van deze actie moet namelijk de uitgave van een Bijbels verhalenboek voor Kameroen mogelijk maken. Een boek met een honderdtal verhalen uit de hele Bijbel, die de Afrikaan in zijn eigen taal kan lezen. Een enorm project. In Kameroen, een land op de Westkust van Afrika met ongeveer 4 miljoen inwo ners, worden zo'n 120 verschillende talen ge sproken. Transistors bellen brandweer en beperken waterschade Een steeds grotere verfijning treedt op bij de vervaardiging van allerlei apparatuur, die het leven aangenamer, gemakkeijker of veiliger maken. Het thans gebruikelijke systeem van auto matische brandbestrijding in grote bedrij ven heeft één groot nadeel. Men weet hoe het werkt: wanneer de temperatuur boven een zeker maximum stijgt, wordt automatisch een sproei-installatie in werking gesteld, en tevens door middel van een bel of sirene de biand gemeld. Vaak kan zo een begin van brand in de kiem worden gesmoord. Het nadeel is echter, dat de waterschade bij het inschakelen van de installatie vaak aan zienlijk groter is dan de brandschade. Eenmaal in werking gesteld blijven de sproeiers namelijk het vuur „bestrijden" ook al is dit intussen gedoofd. Zij kunnen slechts door menselijk ingrijpen buiten werking worden gesteld, en vaak, vooral 's nachts, gaat daar enige tijd overheen. Om te zorgen dat dit tijdstip zo gering mogelijk is, wordt thans een apparaat in de handel gebracht, dat, zodra het automatische brandblussy- steem in werking wordt gesteld, het num mer van de brandweer draait en aldus, eveneens automatisch, de brand in de ka zerne meldt. Door gebruik te maken van transistors kan het toestelletje op elk ge wenst telefoonnummer worden ingesteld, maar bij voorkeur zal men natuurlijk de brandweer daarvoor kiezen. (DIA) In enkele hiervan is reeds een complete Bijbel verschenen. In sommige alleen het Nieuwe Testament of alleen maar een paar evangeliën. Er zijn tienduizenden Afrikanen die misschien nooit een deel van de Bijbel in hun eigen taal krijgen. Nooit? Dat hangt nu van de jeugd af! In de laatste weken van april gaat de jeugd voor dit doel op pad. Tien dagen lang. Met een losbladig feestalbum zullen ze alle personen in de omgeving opzoeken. Door middel van hun handtekening kunnen die mensen hun gelukwensen voor het jarige N.B.G. aanbieden. Door middel van een gift drukken ze dan dankbaarheid uit voor het bezit van hun Bijbel en het werk van het Bijbelgenootschap. De actie zal afgesloten worden op Palaver '64 dus weer een heel goede reden om zelf op dat feest aanwezig te zijn. Wanneer iedereen meedoet (en daat twij felen we geen moement meer aan), moet het Bijbels verhalenboek voor Kameroen er ze ker komen! Want: Eén ton per dag, tien dagen lang maakt Eén miljoen voor Kameroen. Hendrik Jan. P.S. Voor wie meer over en van Kameroen wil weten, is er een prachtige map met ma teriaal beschikbaar. Hierin is alles te vinden over land, volk, gescliiedenis, godsdienst, literatuurwerk, ontwikkeling, traditie, econo mie, bijbelgenootschap enz. enz. Kaarten en foto's maken het geheel com pleet. Stuur vandaag nog een briefkaartje naar: Aktie Kameroen, Prins Hendriklaan 83, U- trecht en de map wordt binnen enkele dagen toegezonden. Enorme groei van moderne kunststoffen De expansie van de toepassing van plas tics voor alle soorten doeleinden gaat met enorme schreden vooruit. Over vier jaar zal de wereldproduktie van de belangrijkste thermoplastische kunststoffen polyae- theen, polyvinylchloride en polystyreen waarschijnlijk verdubbeld zijn. De toekomst van plastics hangt af van de ontwikkeling van meer en meer nieuwe toepassingen. De belangrijkste industrieën die er veel meer gebruik van kunnen en waarschijnlijk binnen afzienbare tijd ook zullen maken zijn auto mobiel- en de verpakkingsindustrie, maar ook de woningbouw. Ook zijn er mensen die geloven, dat plas tic kranten de papieren eventueel zullen ver vangen. (DIA). voor zondag 26 april 1964 Ned. Herv. Kerk Wisscnkerke 10 uur ds. Alb. van den Ban uit Kamperland en 2.30 uur ds. Van Cruyningen uit Kloetinge. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. H. G. Beneder van Middelburg en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur ds. Willekes (Cate chismus). Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur Jeugddienst en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Gcersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Visbeek. Geref Kerk Wisscnkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref Kerk Colijnsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rheenen. Geref Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller Geref Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. A. J. Radder Geref Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur ds. Van Haaren van Rijssen. Vrijdag 1 mei. 7.15 uur ds. Chr. van Dam van Werkendam. R.K. Kerk Banjaard H. Missen (op zondag) 8 uur in Duinlust en 9.30 uur in De Ban jaard, Fazantenlaan 11. COLLECTEN De Emmabloemcollecte bracht in Kort gene op 122.16. Voor deze collecte, waar van de opbrengst bestemd is voor kosten van t.b.c.-bestrijding ter plaatse, werd ge collecteerd door leden van de Bond van Be jaarden in Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 3