Hoe kijkt n naar de TI? Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 11 april 1964 no. 3189 j PREDIKBEURTEN Hoofdpijn door televisiekijken kan worden voorkomen. De beeldlijnen, de afstand en de conditie van uw ogen spelen een rol. Wanneer tegenwoordig een paar mensen bij elkaar zijn, dan duurt het meestal niet lang, of de vraag valt: „Heb je dit of dat gisteren op de televisie gezien?" Het ge zelschap splitst zich dan vrij snel in televisie kijkers en niet-kijkers. De eersten bespreken druk het gebodene van de vorige avond en de laatsten doen er al naar gelang hun tem perament het zwijgen toe. De televisie is voor veel mensen een me dium geworden waaraan zij zijn verslaafd en dat zijn meer mensen dan de meesten wel denken. Een directeur van een groot levens- middelenbedrijf merkte eens schertsend op: „Als het zo doorgaat zit er binnen enkele tientallen jaren een langzaam verhongeren de massa mensen voor hun beeldscherm te hokken!" Dit „hokken" voor de verleiding die tele visie heet, is de laatste tijd een onderwerp geweest van studies van diverse geleerden. Ook al zullen velen niet zo pessimistisch wil len zijn als de hier geciteerde directeur, dat neemt niet weg, dat avond aan avond in ons land en in alle andere landen van de wereld vele tientallen miljoenen mensen meer of minder hulpeloos aan dit massa medium zijn overgeleverd. Hieraan schijnen alle waarschuwingen weinig of niets te kun nen veranderen. Daarom is het verstandig te proberen de schade die hierdoor ontstaat, tot een minimum te beperken. Een van deze schaden is wel de hoofdpijn die veel men sen krijgen, wanneer ze lang naar de tele visie kijken. Een Duitse geleerde, Bödecker uit Darm stadt, heeft van dit probleem een studie gemaakt. staat, dan komt men tot globaal drie tot vier maal de beeldgrootte als de meest geschikte afstand om te kijken voor mensen met nor male ogen. Hierbij wordt echter vergeten, dat het onderscheidingsvermogen van het menselijk oog voor donkere lijnen op een ondergrond veel hoger ligt dan voor punten en wel bij 0.5 boogseconden. Al kunnen we voor dit merkwaardige feit geen algemeen erkende verklaring geven, toch is dit voor het kijken naar de televisie zeer belangrijk, omdat het hier gaat om het kijken naar een beeld dat uit lijnen is samengesteld en niet uit punten. Proeven die men heeft genomen met di verse personen, wezen uit, dat de theorie van oog zijn best om de moeilijkheden op te hef fen of althans tot een minimum te reduce ren, met als gevolg een te zware inspanning en hoofdpijn en andere televisiekijkers- ziekten. Het bewezen,grotere onderscheidingsver mogen van het oog bij het kijken naar lijnen en de genomen proeven, hebben uitgewezen, dat over het algemeen een grotere afstand van het beeldscherm dan tot nu toe aange nomen zeker aan te bevelen is. Men moet minstens op zesmaal de beeldgrootte van het toestel verwijderd blijven. Voor toestellen met een beeldgrootte van 53 cm komt dit neer op een afstand van niet minder dan drie meter. Aspirant televisiekopers dienen met deze feiten goed rekening te houden, omdat in veel woningen het voor de kijkers niet mogelijk is om op deze afstand van het scherm te zitten, doordat de ruimte in de kamer te klein is. In zo'n geval kan men be ter een toestel aanschaffen met een kleiner beeld. Minder „televisieziekten". Een ander punt dat ook voor een goed kijken naar de televisie belangrijk is, is wel de verlichting van de omgeving. Wanneer wij naar het beeldscherm van ons toestel kij ken, dan zien we veel meer dan dat scherm alleen, want we zien ook een belangrijk deel van de omgeving van het toestel. Wanneer er nu een groot contrast bestaat tussen het EEN VERMOGEN ACHTER DE HAND Machtig, zoals klein spaartegoed groot wordt. Een vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoal! rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Denk om de afstand! Over het algemeen, meent men, dat het viervoudige van de beeldafmeting van het televisiescherm de juiste afstand is, die de toeschouwer moet scheiden van zijn televisie toestel. Bij de huidige in de handel zijnde televisie-apparaten met een beeldgrootte van •13 of 53 centimeter liggen de gunstigste kijkafstanden dus respectievelijk op 1.70 me ter en 2.10 meter, bij de buis van 59 cm wordt dat 2.40 meter. Onderzoeker Bödecker is echter van me ning, dat dit teveel een algemeenheid is en dat een grotere afstand tussen beeldscherm en kijker in veel gevallen is aan te bevelen. De gunstige kijkafstand hangt in eerste in stantie af van de conditie van de ogen van de televisiekijker. De scherpte van de ogen neemt dikwijls met de leeftijd af als gevolg van kleine nerfjes in het hoornvlies van het oog en door lensvertroebeling. Gemiddeld bedraagt de scherpte van het menselijk oog op S0-jarige leeftijd nog slechts 47 °/o, op 60 jaar 74 en op 40-jarige leeftijd zo'n 90 ü/o van de 100 die men aanneemt op het twintigste levensjaar. Dit algemeen bekende en erkende feit wijst er reeds op, hoe foutief het is een zo genaamde algemeen geldende juiste kijkaf stand vast te stellen. Deze vaststelling vond indertijd plaats op basis van de volgende overweging. De mo gelijkheid om bijvoorbeeld aan de sterren hemel twee heldere punten nog te kunnen zien, ligt voor het menselijk oog bij maxi mum 20 boogseconden. Rekent men dit om voor de kijkafstand voor onze normale tele visieontvangers met hun aantal van 625 beeldlijnen, waaruit het televisiebeeld be- Gorssel krijgt de primeur van de Betonweg Automaat Landbouwwegen van beton zijn ideaal. Minimale onderhoudskosten en een zeer lan ge levensduur. De hogere aanlegkosten vor men echter in de praktijk dikwijls een belet sel om betonwegen te maken. Dat is vooral onaangenaam voor gemeenten buiten de stedelijke agglomeratie en waterschappen die daardoor als wegbeheerders nog steeds ge confronteerd worden met veel kostbare on derhoudswerkzaamheden. Dit spreekt temeer waar juist deze wegbeheerders dikwijls niet over een eigen onderhoudsdienst voor hun wegen beschikken. Om de betonweg als ideale weg voor de wegbeheerder, ook uit een oogpunt van aan legkosten mogelijk te maken gaat de Heide- mij binnenkort een nieuwe werkwijze bij het maken van betonwegen introduceren. Het zwaartepunt van deze nieuwe metho de is de Betonweg Automaat. Deze machine zal met een snelheid van 60 meter per uur een lint van beton in de gewenste breedte en dikte op de juiste plaats kunnen leggen. De betonmortel die daarbij nodig is, kan door op diverse plaatsen in ons land aanwe zige betonmortelbedrijven geleverd worden. In Gorssel zal de Betonweg Automaat binnenkort zijn eerste produkt ter plaatse gaan afleveren. Dat wordt dus een weg met minimale onderhoudskosten bij een lange levensduur. Daarbij zal de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij zeker vele gasten die zich hierover willen oriënteren op het werk heb ben. En dat is ook de bedoeling, want de Heidemaatschappij hoopt met dit experi ment te bereiken dat diverse aannemers tot aanschaffing van dit apparaat zullen over gaan. De huidige prijsstijgingen maken zo'n aan trekkelijke besparing in de onderhoudskos ten bij de verdere ontsluiting van het platte land eigenlijk noodzakelijk. Bödecker klopt. De proefpersonen worden voor het televisiescherm geplaatst en zien dan duidelijk het lijnensysteem waaruit het beeld is samengesteld. Met hele pasjes ver wijderen ze zich van het scherm en dienen precies aan te geven op welke plaats en af stand ze de lijnen niet meer zien, doch slechts een geheel beeld. Deze afstand is voor de betrokken persoon de meest gunstige om naar het scherm te kijken, aangezien bij een kleinere afstand het lijnensysteem het to taalbeeld voor deze persoon verstoort, terwijl bij een grotere afstand het opnemingsvermo gen van het oog het niet redt. Te zware inspanning. Populair gezegd komt het erop neer, dat de kijker bij een te kleine afstand geïrriteerd wordt door de flikkerende lijnen van het beeld, terwijl hij op grotere afstand niet dui delijk genoeg meer ziet en zijn ogen teveel moet inspannen. In beide gevallen doet het Negro-spirituals tellen liefhebbers over Muziek heeft in onze wereld een zeer be langrijke taak en waarde. Stelt u zich eens voor, dat er geen muziek zou bestaan, het leven zou onherroepelijk minder aantrekke lijk zijn, ja, zelfs grauwer en vlakker worden, want het is de muziek, in welke vorm ook, die ons helpt onze veerkracht en energie te geven voor de „struggle for life". Wij zien het om ons heen, want hoe dik wijls kan een simpel vrolijk melodietje de mens weer in een beter humeur brengen of er de oorzaak van zijn, dat hij de dingen minder somber ziet. Iemand, die in een goed humeur verkeert, zal in de meeste ge vallen een liedje fluiten of neuriën, een be wijs, dat muziek over het algemeen van op wekkende invloed is en gerekend kan worden tot de aroma des levens. Een natuurlijke uiting. Muziek is onverbrekelijk aan de mens verbonden en moet worden beschouwd als een natuurlijke uiting. Wij vinden haar bij alle volkeren van de wereld, zelfs bij die, lichte beeld en de donkere omgeving (velen kijken televisie in het donker), ontstaan er in het netvlies van onze ogen te grote con trasten met als gevolg spanningen en dikwijls hoofdpijn voor de kijker. Het beste is daarom om die achtergrond door een zwakke lamp, bijvoorbeeld een schemerlampje van niet te grote sterkte te verlichten, waardoor het contrast tot een minimum wordt beperkt. Ook is het fout om een lichtbron te hebben tussen de kijker en het televisiescherm of recht daartegen over. Hierdoor ontstaan op het beeld licht- glinsteringen, die evenzo hinderlijk zijn en ook oorzaak kunnen zijn van narigheid als hoofdpijn en dergelijke. Wanneer men met deze zaken goed re kening houdt, dan kan ongetwijfeld voor veel televisiekijkers het kijkgenot aanmer kelijk worden verhoogd en wordt de narig heid veroorzaakt door de zogenaamde tele- visieziekten tot een minimum beperkt. de gehele wereld welke nimmer contact hadden met andere volken, zodat hier de muziek als uiting volkomen spontaan en natuurlijk is ontstaan. Muziek is een vorm, waarin de mens ge legenheid krijgt zijn gemoedsstemming tot uitdrukking te brengen, een soort natuur lijke uitlaat, die hem oplucht en bevrediging schenkt, wanneer hij er gebruik van maakt. Gepaard hieraan kan muziek ook nog dienen om bepaalde effecten op te roepen. Een zeker ritme kan oorzaak zijn, dat men zich gemakkelijker beweegt of bepaalde werk zaamheden verricht, waarmee wij het terrein betreden van de gebruiksmuziek. De plantionsong en de ncgro-spiritual. Natuurlijk was de muziek voor de neger slaven in Amerika ook een natuurlijke uiting, waarvan zij dankbaar gebruik maakten, me de in verband met het feit, dat de negers zeer muzikaal zijn en een uitgesproken ge voel voor ritme hebben. Of zij wilden of niet, zij moesten de muziek gebruiken als uitlaat voor hun gevoelens, zeker onder hun omstandigheden. Aangezien zij in hun sla- venpositie niet de beschikking hadden over instrumenten, maakten zij een dankbaar ge bruik van het instrument, dat de natuur hun had geschonken, de stem. Zo ontstonden liederen met over het al gemeen een sterk ritmische inslag, waarin de negerslaaf zijn leed en ongeluk, zijn werk op de plantage en zijn geloof bezong. Plan- tationsongs en spirituals noemde men deze liederen. Op de plantationsongs werkte men en de spirituals waren geschikt voor religi euze bijeenkomsten, want de neger was Christen geworden. Juist in hun ellendige slavenpositie waren de negers een rijpe akker waarin het Woord snel ontkiemde en velen, zich Christen noemende slaveneigenaars, konden eerlijk gezegd een voorbeeld nemen aan deze manier waarop hun slaven het Christendom beleden, Naar wereldfaam. De geestelijke liederen van de Noordame- rikaanse negers tonen ons hun geloof in al zijn kinderlijke naïviteit. De woorden spre ken als het ware boekdelen en men vindt liederen in vele soorten en genres. De melo dieën zijn van een aparte harmonie en sterk ritmisch, waardoor zij ons vreemd aanzien. Juist dit vreemde heeft een aparte bekoring en wanneer de negerzangers meerstemmig zingen, ondergaan velen een bijzondere sensatie. Zo ontdekten de blanken deze cultuur vorm, toen zij de negers hun liederen hoor den zingen bij godsdienstige bijeenkomsten. De blanken kregen belangstelling voor deze muziek, door de speciale bekoring, die er van uitgaat, doch deze liederen spreken hen niet op dezelfde wijze aan, zoals zij dit de negers doen. De blanke ziet er geen gods dienstige lied in en ondergaat de stichting niet, die er van uit gaat. Voor hem is het een aardige melodie op een strak ritme, die hem trekt in zijn aparte stijl en klank Daardoor werden deze negerliederen spoe dig een soort slachers, die erbij het grote publiek ingingen en die een schare van lief hebbers en bewonderaars kregen over de ge hele wereld. Aangelokt door de financiële voordelen hieraan verbonden, brachten en brengen negerzangers in kleine of grotere groepen of koren hun liederen i\ la amuse mentsmuziek voor de blanken, hetgeen op hetzelfde neerkomt als wij voor amusement op een gezellige avond psalmen zouden zin gen. Door deze ontwikkeling is de negro spiritual wel in een eigenaardige hoek te recht gekomen. Gelukkig krijgen dc blanken meer belangstelling voor de inhoud en oor spronkelijke waarde, waardoor deze negro spirituals nu langzam die plaats gaan inne men, waar zij behoren. (Nadruk verboden). Veiligheidsdienst nu landelijk Reeds sinds enkele jaren organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwer king met de Bond van Automobiel-, Garage en Aanverwante Bedrijven (BOVAG) en de politiële instanties vrijwillige periodieke vei ligheidsinspecties voor personenauto's en lichte bestelwagens tot PAi ton. Konden deze veiligheidsinspecties tot voor kort nog slechts in bepaalde delen van het land worden uitgevoerd, het Verbond voor Veilig Verkeer is thans zo ver gevorderd met de uitbreiding van het net van inspectiesta tions, dat de automobilist praktisch overal in het land zijn wagen kan laten onderzoeken op die punten en plaatsen, die voor de veilig heid van het verkeer van belang zijn. Over het gehele land verspreid zijn namelijk 1097 garagebedrijven inmiddels gemachtigd om de veiligheidsinspecties uit te voeren. Bij een veiligheidsinspectie, die elk half jaar, zo mogelijk gelijktijdig met de regel matige grote onderhoudsbeurt in de meeste gevallen na elke tienduizend kilo meter dient te worden uitgevoerd, wordt de wagen fep niet minder dan 45 punten nauwkeurig onderzocht. Blijkt de wagen weer geheel „veilig" te zijn, wordt rechts onder op de voorruit een speciaal vignet aangebracht, dat elk halfjaar een andere kleur heeft. Aan deze kleur is met een oog opslag te zien in welk tijdvak de wagen voor liet laatst aan een veiligheidsinspectie werd onderworpen. De garagebedrijven die de veiligheidsinspecties verrichten, zijn ken baar aan een rond schild, waarop hetzelfde „goedkeuringsteken" is aangebracht als op het genoemde vignet. De eigenaar van de auto krijgt de resultaten van de inspectie opgetekend in een inspectierapport, dat hem samen met het vignet en een veiligheidslog boek wordt verstrekt Het doel van de veiligheidsinspecties is het voorkomen van dat soort verkeersonge lukken, dat wordt veroorzaakt door defecten aan of slechte conditie van het voertuig. Wegen voor auto's zijn nog geen autowegen De Fransen en zij niet alleen mop peren erg over het Franse wegennet, dat naar hun mening ver tekort schiet in deze tijd van snelverkeer. Inderdaad bezit Frank rijk niet meer dan 242 km autoweg en in de moderne zin des woords d.w.z. vier- of meerbaans, geen gelijkvloerse kruisingen enz. en dit zijn dan nog grotendeels uit valswegen uit de grote steden, „boulevards exetrieurs". Tegenover West-Duitsland met ruim 3.000 km autoweg en Italië met 1.350 km slaat la douche France inderdaad een pover figuur. Te meer treft dit, omdat in Frankrijk één auto voorkomt op 5,6 inwoners In West-Duitsland en Italië is dit respecti- velijk één op 7,3 en één op 14,3. Maar de Fransen rijden dan ook veel minder per jaar met hun auto dan de Duitsers en de Italianen, namelijk gemiddeld niet veel meer dan de helft, 9.500 km. (Duitsland 18.000 km, Italië 17.000 km per jaar als gemiddel de). Daarbij speelt overigens ongetwijfeld ook de in Frankrijk exorbitant hoge bezine- prijs een rol. De kritiek op het Franse wegennet in dus ongetwijfeld niet zonder grond, maar er staan andere feiten tegenover, die ook in aanmerking moeten worden genomen. De dichtheid van het wegennet in Frankrijk is veel groter dan in Duitsland of Italië. Er is in Frankrijk 120 km weg op 100 km2 op pervlakte: in Duitsland 100 km, in Italië 30 km. Wil men nog enige cijfers: per 1.000 Fran sen is er 16 Ion weg, per 1.000 Duitsers 5 en per 1.000 Italianen 4,5 km- Men kan Frankrijk in alle richtingen doorkruisen en het kleinste gehucht bereiken al is het dan niet langs beveiligde Vierbaans autowe gen! (DIA) Burgerlijke Stand Kortgene Geboren: 21 maart Anthonie Jan, z.v. Jan de Bruine en van Adriana de Waal. Ondertrouwd: 2 maart 1964 Jacobus Jo hannes Liplijn, 20 jaar te Goes en Teuna van Liere, 19 jaar; 3 maart 1964 Cornelis Abraham Hollestelle, 54 jaar en Nceltje Le- vina Tazelaar 52 jaar; 12 maart 1964 Leen- dert Eduard van der Moere te Wissenkerke, 22 jaar en Janny Cornelia de Waal, 22 jaar: 26 maart 1964 Hermanus Boot, 21 jaar en Neeltje Hendrika van de Plasse, 21 jaar. Getrouwd: 6 maart, Cornelis Daleboul, 26 jaar te Zierikzee en Jaeoba A Anthonisse, 25 jaar; 18 maart, Cornelis A. Hollestelle, 54 jaar en Neelje L. Tazelaar, 52 jaar; 18 maart Jacobus J. Liplijn, 20 jaar te Goes en Teuna van Liere, 19 jaar. Overleden: 2 maart, Marinus C. van Leeu wen, 78 jaar, weduwnaar van Anthonetta M. Hoveijn; 5 maart. Jan P. Janse, 53 jaar echt genoot van Sophia de Pree; 8 maart. Jannetje van der Maas, 65 jaar echtgenote van Adri- aan Wirtz; 17 maart, Gillis W. de Fouw, 75 jaar, echtgenoot van Dina Visser; 24 maart, Pieter G. de Vos, 67 jaar, ongehuwd: 29 maart, Francis I. Haartsen, 74 jaar, onge huwd; 30 maart, Dingenus Verburg, 75 jaar, weduwnaar van Dirkje B. van der Maas; 30 maart, Hendrika Neeltje Visser, 57 jaar, echt genote van Jacob W. Noordhoek; 31 maart. Jan Verburg, 49 jaar, echtgenoot van Neeltje Meerman. Wissenkerke Geboren: 1 maart, Lena Tannetje d.v. S. G. Wisse en T. L. Goudswaard; 7 maart, Le- nard Cornelis, z.v. C. A. J. van Hee en A. Mol; 13 maart, Cornelis, z.v. M. van der Hei den en A. A. van Nes; 20 maart, Karin Su- sanne, d.v. K. J. Schippers en H. N. Salomê. Ondertrouwd: 7 maart, Jacobus H. Uijl, oud 36 jaar te Oost en West Souburg en Adriana N. Wisse, oud 19 jaar; 13 maart, Philip V. Leendertse, oud 25 jaar en Fran- cina Kant, oud 19 jaar te Rilland-Bath; 2S maart, Hendrik C. Verburg, oud 20 jaar en Maria de Paus, oud 17 jaar. Getrouwd: 19 maart, Adriaan Janse, oud 24 jaar te Serooskerke en Elisabeth C. Filius. oud 22 jaar; 26 maart, Jacobus H. Uijl, oud 36 jaar te Oost en West-Souburg en Adriana N. Wisse, oud 19 jaar. Overleden: 2 maart, Jacobus L. de Jonge, oud 57 jaar, echtgenoot van Margaretha A, Imanse. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de rijkspolitie te Kamperland zijn in lichtingen te bekomen omtrent een paar rol schaatsen. 'i voor zondag 12 april 1964 J Ned. Hcrv. Kerk Wissenkerke t 1 10 uur ds. Teutscher, bediening J J H. Doop en 2.30 uur ds. De Jonge. t Ned. Herv. Kerk Kamperland t t S.30 en 2.30 uur ds. Alb. van den J J Ban. J Ned. Herv. Kerk Geersdijk t 10 en 2.30 uur de heer Kraak t t Ned. Herv. Kerk Kats 2 10 en 2 uur ds. Visbeek. t i f Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. De Jonge en 2.30 uur J J as. Willekes (Catechismus). 2 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur de heer Louwerse en 2.30 J 2 uur ds. Teutscher. j i 1 Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. 2 Geref. Kerk Geersdijk 2 10 en 2.30 uur ds. Van Aller 2 Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rheenen. t t Geref Kerk Kamperland t f 9.30 en 2.30 uur ds. A. J. Radder. t Geref. Gem. Kamperland J 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. 1 Dinsdagavond 14 april, 7.15 uur, J J ds. W. Suijker van Krabbendijke. t Geref. Gem. Kortgene t f 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. J R.K. Kerk Banjaard J 2 H. Missen (op zondag) S uur in t t Duinlust en 9.30 uur in De Ban- J J jaard, Fazantenlaan 11. t Wij kunnen u uit voorraad leveren: 1 Doctor Vlimmen 2 Vlimmen contra Vlimmen 3 Vlimmens tweede jeugd in dubbele pocketvorm a f 2.95 per deel Boekhandel Markusse cjeeótelijk lied aló amuóement

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 3