NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen zomermantels mantelkostuums japonnen No. 3182 Zaterdag 22 februari 1964 67e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 6.00 Advertenties 8 cent per mm Raadsvergadering Kortgene Burgemeester Schuit opende j.l. donderdag met een kort welkomstwoord de voltallige eerste vergadering in 1964. Zijn nieuwjaars wens aan de raad werd door het lid Van der Weele beantwoord. In zijn nieuwjaarsrede een overzicht over 1963 en plannen voor 1964 en de toe komst memoreerde spreker allereerst het verblijdende feit van een toename van de bevolking over de jaren 1962 en 1963 met 112 personen. Voor het jaar 1964 was de gemeente 1 woning toegewezen. We zijn er voor de toenemende bevolking bekaaid afgekomen, zeide spreker, maar toch kon hij hierover niets verwijten aan het Provin ciaal Bestuur, dat met een te klein aantal vergunningen te kampen heeft. Spreker roemde de prettige verstandhouding die het afgelopen jaar in de gehouden negen ver gaderingen steeds geheerst heeft en hoopte dit in de toekomst bestendigd te zien. Wat het onderwijs betreft, 1963 was voor de gemeente geen al te moeilijk jaar ge weest, terwijl mej. Rooze bij voorkomende ziektegevallen voortreffelijk heeft waargeno. De haven van Kats is niet langer meer verantwoord, de suikerbieten die anders via deze haven werden verladen zullen in de toekomst via de Kortgeense haven moe ten worden vervoerd De verkoop aan de vismijn aan de haven te Coijnsplaat vertoonde weliswaar een ge ringe teruggang ten aanzien van het vorige jaar, maar was niettemin toch gunstig te noemen. Was de opbrengst in 1962 nog 1.575.000.voor 1963 was dit teruggelo pen tot 1.459.000. Met het herstellen van de zoutschade aan de rampwoningen van 1953 kon eindelijk een begin worden gemaakt, terwijl een nieuw politiebureau annex twee dienstwo ningen in gebruik kon worden genomen. Wat de recreatie betreft, verscheidene ver bouwingen in de middenstandssector heb ben in 1963 hun beslag gekregen. Wil men de toekomstige mogelijkheden ten volle kun nen benutten, dan zal men door grondaan koop daarvoor ruimte dienen te creëren, in Kortgene en Colijnsplaat heeft de gemeente daan oor geen grond meer beschikbaar, ter wijl in Kats voorlopig nog wel ruimte aan wezig is. Plannen voor uitbreiding zullen in de loop van deze vergadering de raad aan geboden worden. De onoverzichtelijke en gevaarlijke weg- kruising bij de Kortgeense molen vervult het college van b. en w. met angst en het heeft haar volle aandacht, evenzo een vrijliggend rijwielpad aan die provincialeweg via Geersdijk langs de weg naar de grote dam naar Walcheren. Wat het zwembad te Kortgene betreft, spreker kon mededelen dat dit object door Ged. Staten voor een subsidie was voorge dragen. Op voorstel van het lid Welleman zal een request aan het Prov. Bestuur worden ge zonden waarin de Kortgeense raad haar diepe teleurstelling zal uitspreken over de minieme toewijzing van bouwvolume. Ook deze spreker drong aan op grondige verbe tering van de kruising bij de moleii. Tot slot deelde de voorzitter nog mede dat door verandering aan de coupure de toegang tot de steigerdam zal worden ver beterd, terwijl de woningen aan de Kaaidijk hun modderige toegangspaden door tegel paden verbeterd zullen zien worden. Een 30-tal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan het verzoek van het bestuur van de bijzondere school te Colijnsplaat om mede werking te verlenen tot de aanschaf van een methode voor het onderwijs in de kennis der natuur en de aanschaffing van ietter- dozen ten dienste van het aanvankelijk lees onderwijs, werd op voorstel van b. en w. gunstig beslist. De exploitatievergoedingen voor de bij zondere kleuterscholen over 1962 en 1963 en het voorschot voor 1964 werden even eens z.h.s. vastgesteld. Voor de aanschaffing van de dringend noodzakelijke vernieuwing van de overgor dijnen in de openbare lagere school te Kort gene werd een crediet beschikbaar gesteld van 2000.terwijl mevr. Janssen hierbij haar vrouwelijke medewerking zal verlenen. 3000.werd gevoteerd voor de aan schaffing van nieuwe schoolbanken voor die o.l.s. B. en w. werden gemachtigd tot het over dragen van erfpachtsreehten van gronden aan het Veerse Meer voor 10.per m2. De gronden die worden bedoeld, moeten bij niet-verkopen, worden onderhouden door de gemeente en zullen in principe alleen mo gen worden gebruikt voor uitbreiding van de om de woning gelegen tuin. Voordeel van de verkoop is dus tweeledig, een extra opbrengst en besparing van de onderhouds kosten. Aan de heer Van Laarschot, exploitant II lil 11 11^—^— van „De Patrijs" te Colijnsplaat werd het voormalig weegbrughuisje aan de ingang van de landbouwhaven te Colijnsplaat ver kocht voor de som van 1000.Door het slopen van dit gebouwtje verwacht de koper vanuit zijn zaak een beter uitzicht te verkrij gen, terwijl hij op de vrijkomende ruimte een groot anker wil laten leggen. Dit ter voorkoming van het daar parkeren van auto's. Tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Colijnsplaat werd met ingang van 1 januari 1964 benoemd de heer W H. Korteweg. In de gemeenschappelijke regeling I.Z.A. Zeeland werd een wijziging goedgekeurd, terwijl aan de Ned. Federatie voor Bejaar denzorg een subsidie van 25.per jaar werd toegekend. In verband met de per 1 januari 1964 opgeheven Keuringsdienst van slachtdieren en vlees in de gemeenten Wissenkerke en Kortgene werd de destructieverordening ge wijzigd. Bedoelde keuringsdienst is thans opgegaan in de keuringskring Goes. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim in Kortgene wer den per 1 januari 1964 herbenoemd. Ook de aftredende leden in die commissie te Colijnsplaat werden per 1 maart 1964 her benoemd. In de vacature Bulthuis werd be noemd het hoofd der bijzondere school, de heer J. Blok en in de vacature mevrouw Xlavidse werd voorzien door de benoeming van mevrouw Verburg-de Koster. I Op voorstel van b. en w. werd besloten 1 de haven te Kats aan het openbare scheep vaartverkeer te onttrekken waardoor deze haven uit de scheepsalmanak verdwijnt en t.e gemeente geen verantwoordelijkheid heeft voor schepen die toch die haven bin- nenlopen. B. en w. zijn tot dit voorstel ge- komen omdat de haven te Kats praktisch ge sproken buiten gebruik is doordat de bieten t;it het rayon Kats naar de haven te Kort gene worden vervoerd. Het in gebruik hou den van die haven vergt te hoge kosten die nodig zijn voor het in prima staat houden, het periodiek baggeren en het salariëren van een havenmeester. Aan de gemeente Nijmegen werd een bijdrage van 9.02 verleend in de kosten onderwijs van een te Kortgene woonachtige leerling over 1962. Het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldlening van 300.000.werd tot een volgende vergadering teruggenomen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen dat van de reeds uitgegeven bedragen voor de wegverbetering Kortgene - weg Zandkreek- dam/Veerhaven bij Kats een bedrag van 211.000.ten laste van de gemeente is. De heer W. J. Klein Wassink, arts te Co lijnsplaat werd met ingang van 9 januari 1964 benoemd tot gemeentegeneesheer voor de dorpen Colijnsplaat en Kats. Woorden van dank en waardering werden hierbij ge sproken aan het adres van de vroegere ge neesheer L. C. Maas. De regeling van presentiegelden voor le den van de raad werd in die zin herzien, dat voor bijwoning van vergaderingen, die voortvloeien uit een aanwijzing van de raad, een presentiegeld wordt toegekend, Volgens het lid Wolse was de beloning in de nieuwe regeling voor sommige vergaderingen nog te weinig, volgens de voorzitter heeft men bij de benoeming tot lid van de raad ook de lusten en lasten daarvan op zich genomen. Hierna werd aan de hand van uitvoerige kaarten een plan in onderdelen voor Colijns plaat en een plan in hoofdzaak voor Kort gene besproken Dit plan is opgemaakt door het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft en vooiziet in een aantrekkelijk bouwplan voor Colijnsplaat, een plan uitgestippeld op ongeveer 10 ha grond, bijna even groot als het tegenwoordige dorp en liggende zijde lings langs de Havelaarstraat Het ligt in de bedoeling van b. en w. om op korte termijn hiervan ongeveer 3'/2 h.a. in handen te krij gen en daarop een nieuwe kerk, een nieuwe school, een nieuw pensiontehuis en een nieuwe begraafplaats te creëren annex enige woonblokken en groenstroken. Het plan in hoofdzaak voor de gemeente Kortgene omvat de kust langs het Veerse Meer tot voorbij het dorp Colijnsplaat. Dit plan is opgemaakt om te voorkomen dat andere ontwikkelingen de uitbreidingsmo gelijkheden zullen doorkruisen. Dit plan voorziet in de mogelijkheid tot het creëren van bungalowterreinen, campingterreinen, kampeer- en zomerwoningterreinen. Voor een en ander is de medewerking en goed keuring van hogere instanties nodig. Wat de mogelijkheden voor Kortgene, op korte termijn betreft, de voozitter was hierover weinig enthousiast. Zolang er geen verande ring in het huidige goedkeuringsbeleid van de regering komt, kan de bouw van wonin gen langs het Veerse Meer nog jaren aanlo pen. Als voorbeeld noemde spreker zijn be zoek aan dat betreffende Ministerie, najaar 1963, waar toen reeds meer dan 100.000 I II IMWiil—I illMÉWIHMIf aanvragen lagen te wachten en dan te we ten, dat er maar 25.000 per jaar kunnen worden uitgegeven. Alles in Nederland is van de bon, behalve de woningen verzuchtte de voorzitter. Na nog enige discussie werden beide plannen met aller instemming goed gekeurd. Bij de rondvraag was Wellemans eerste vraag of b. en w. ook van mening zijn, dat het aanbrengen van grote laagten in de trottoirs, bij inritten voor auto's, bij de nieuwe bestrating vermeden dienen te wor den. De voorzitter noemde deze laagten ook een hopeloos geval en daarom zal binnen kort een proef worden genomen met het zetten van schuine trottoirbanden. Op de tweede vraag, of er al iets bekend is ten aanzien van het plaatsen van een rioolzui veringsinstallatie antwoordde de voorzitter dat dit alles over Rijksinstanties loopt, maar de zeer ernstige aandacht van b. en w. heeft. De derde vraag betrof het strooien van zand ook op de Torendijk. Wethouder Breure gaf hierover tekst en uitleg. Het machinaal strooien kwam ook nog even ter sprake, maar de hulp van een kunstmeststrooier bleek nogal kostbaar door de grote slijtage. De vraag van het lid Wolse betreffende een 2 jaar onbewoonde leegstaande woning ontlokte enige discussie. Volgens de voorzitter zijn deze moeilijkheden ontstaan door de drukke werkzaamheden bij de betreffende bouwonderneming. Dat woningen verkocht worden aan buiten Kortgene wonenden en zelfs aan Belgen en Fransen, noemde hij een probleem, waartegen niet veel te doen is. Het lid Verburg informeerde naar een wo ning die werd toegewezen aan iemand die als laatste op een lVa-jarige lijst stond. Uit liet gesprek dat hierover volgde werd nog geopperd dat bedoelde koper op een bij zondere wijze inwoner van deze gemeente heeft kunnen worden. De voorzitter weer legde zoveel mogelijk deze beweringen. Het lid Verburg vroeg ook nog of er al exacte gegevens zijn over het bungalowter rein. De voorzitter zeide, dat alles volgens opzet verloopt en dat in een volgende ver gadering nadere gegevens zullen worden verstrekt. Me\Tomv Janssen vroeg of de verkoop akte van de jachthaven nu reeds definitief ge tekend is. Ook sprak zij er haar bevreem ding over uit dat in diverse raadsbesluiten gesproken wordt over mr. C. J. G. Becht en/of een te stichten N.V. en nu enkel maar over de heer Becht alleen. Zij komt argwa nend te staan tegenover de gang van zaken en vindt dat de heer Becht steeds maar moeilijkheden zoekt om daardoor uitstel van kopen te verkrijgen. Wanneer de nu gerezen moeilijkheden, die volgens de voorzitter vrij wel zijn opgelost, zijn geregeld, wordt dan de koopakte getekend, zo vroeg mevr. Janssen. De voorzitter zeide hierop, dat te allen tijde van Becht en/of gesproken is, mocht dit eens niet zijn gebeurd dan was het toch van zelf sprekend geweest, de koop van dit grote object is voor één persoon te groot. Spreker vroeg mevr. Janssen niet wantrou wend te zijn, alles komt in orde. De vol gende vergadering zullen de feiten ter ta fel komen. Het lid Welleman hoopte van harte dat deze zaak nu eerlijk rond zou zijn. Men moet ook willen begrijpen dat men eindelijk wel eens resultaten wil zien. Het lid Van der Weele informeerde naar de mogelijkheid van heffing van woonfo- rensenbelasting. De voorzitter vond het een goede suggestie en zal deze zaak nader be kijken. Mevr. Janssen betreurde het dat in de vorige vergadering was gesproken over het niet happig zijn van caféhouders te Colijns plaat op het in hun gelegenheden houden van vergaderingen. Van verschillende zijde was haar gebleken dat dit bezijden de waar heid is. De voorzitter blijft bij zijn vroegere woorden, er bijvoegende, dat, nu er een an dere gelegenheid geschapen wordt, bedoelde zakenmensen wakker worden. Mevr. Janssen zeide hierop, dat dan de gemeentelijke voorlichtingsdienst heeft ge faald, wat door wethouder Bom weer werd ontkend, wel was er gesproken over ver gaderingen van meisjes- en vrouwenvereni gingen e.d. Op de vraag van het lid Wolse of er in de nieuwe weg, oost-west door Noord-Beveland een viaduct is gepland bij de kruising Prin- sendijk-Kortgene-Colijnsplaat antwoordde de voozitter dat daarover niet is gesproken. Volgens hem was alleen de noord-zuid-ver binding van het allergrootste belang. Het lid Markusse wilde gaarne iets naders weten over de uit Amerika geïmporteerde aluminium bugalow die pas geleden op het bungalowterrein is opgezet. Volgens de voorzitter betreft het hier alleen maar een proefbouw. Het lid Geelhoed attendeerde op de z.i. te zware boomkruinen aan de Zuidkerkstraat te Colijnsplaat. De aanwonenden ondervin den hiervan veel hinder. Hij vroeg naar de mogelijkheid van het om en om rooien van enige Domen. Hij kreeg ten antwoord dat die bomenrij dan zou gelijken op een moncl met slechte tanden. Men zal nu het euvel trachten te verhelpen met het vroegtijdig uitdunnen van die kronen. Evenals in vorige jaren zal voor de op 30 april a.s. mogelijk te houden kinderfees ten een subsidie van ƒ1.per deelnemend schoolkind worden verstrekt. De eerstvolgende vergadering werd be paald op 19 maart a.s. STEEK 'N PLÜÏM OP UW HOED: SPAAR Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. Do spaarbanken met volledige bankservice." AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT die u charme geven, die u kleden als of het voor u gemaakt is, natuurlijk bij hamming lange delft 72-74 middelburg Speciaalzaak in speelgoed „Oké" Tel. 30 88 Sjoelbakken Dinky en Langeviele 24 Trekkarren Gorgi Toys Middelburg Driexvielfietsjes Marklin en Jouef heeft voor elk wat Lego elektrische treinen wils en iedere beurs Meccano Scalextric Ziet onze vier etalages Jumbo auto racebanen Gaiizcpoorf§fraaf 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 1