Ipséiiag rond de prinses Wat leest het ontwakend oosten? Silver Bird Flitsen uit het leven van Prinses Irene NNP Haar volle, officiële naam is Hare Koninklijke Hoogheid Irene Emma Elisabeth, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Zij is 24 jaar. De laatste weken is haar naam over alle telexnetten van de grote, interna tionale persbureaus gegaan. Verslaggevers hebben dag en nacht voor Paleis Soestdijk en voor het kabinet van premier Marijnen op het Binnenhof gestaan om een glimp van nieuws over haar op te vangen. Haar terugkeer met haar verloofde, prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma op Paleis Soest dijk, veroorzaakte zaterdagavond 8 februari een laaiende geestdrift onder de massa, waar. onder de paleiswacht geheel werd bedolven. Het bericht - op woensdag 29 februari dat de Prinses een half jaar geleden tot het Rooms-Katholieke geloof was overgegaan, sloeg in Nederland in als een bom. Ander halve week later kwam de officiële beves tiging na nachtelijk beraad op Soestdijk van haar verloving met de 33-jarige Spaans/Franse Prins. Prinses Irene zal in het buitenland gaan wonen. Zondag, 9 februari, loonde de Prinses haar verloofde zelfverze kerd aan het Nederlandse volk. Die middag wandelde zij met prins Carlos tot voor de hekken van het Paleis Soestdijk, waar tien duizenden toeschouwers zich hadden verza meld. Wij liepen die middag als een van de weinigen, die toegang tot het paleis hadden gekregen met haar mee. De Prinses scheen allo moeilijkheden, alle opschudding ook rond haar jong geluk volkomen te boven. Rustig en zelfverzekerd, steeds vriendelijk glimlachend, wandelde zij hand in hand met haar' prins door de tuin. Haar eerste officiële daad verrichtte Prin ses Irene in Londen, op 23 juli 1950. Zij was toen bijna 11 jaar. Zij legde toen de eerste steen voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste Nederlands Hervormde Kerk in Londen. Op een van de gebrand schilderde ramen is haar beeltenis vastge legd. Prinses Irene werd geboren op 5 au gustus 1939. De voortekenen van de Tweede Wereldoorlog waren toen al duidelijk. Irene werd in Londen gedoopt, in de particuliere kapel van Buckingham Palace, op 31 mei 1940. Koningin en Prins waren destijds met hun beide kinderen, Beatrix en Irene, ge vlucht voor de Duitse bezetter. Al vroeg bleek, dat de Prinses een grote belangstelling heeft voor vreemde talen. In 1957 volgde zij in Lausanne een cursus Frans. Zij had eindexamen gedaan aan het Baarns Lyceum, met goede tot zeer goede cijfers. In november van het vorig jaar is zij voor de Utrechtse rechtbank beëdigd als tolk in het Spaans. Het Spaans heeft zij ge leerd van prol. C. van Dam van de Utrechtse Universiteit. De Prinses studeerde in Utrecht ook kunstgeschiedenis en rechten. Haar stu dies in Utrecht begonnen in 195S. In dat zelfde jaar werd zij aangenomen als lidmaat van de Hervormde Kerk. De plechtigheid had plaats in de Chapel Ie des Mousquines" in het Zwilerse Lausanne. Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix vlogen over uit Nederland. Op het bordes van de kapel omhelsde de Koningin na afloop haar dochter. Prinses Irene is bijzonder intelligent. Dat bewijzen niet alleen haar studies. Haar ken nissen uit haar vroegere studiewcreld waren steeds vol lof over haar conversatie en de zorgvuldige formulering van haar gedachten. Haar karakter heeft de trekken van dat van alle jongeren. Soms is zij onstuimig, maar vooral heeft zij een duidelijk beeld van haar plaats in de wereld. In een interview met een Engelse journalist zei zij vorig jaar: „Ik reageer zoals de mecsten van mijn generatie. Wij zijn bang voor hetgeen deze wereld ver deeld houdt en vijandschap wekt. Tenslotte wordt zij onze wereld en willen er een, die waard is om in te leven. Het ophelderen van verschillen langs paden, welke de oecume nische beweging volgt, wekt hoop voor de toekomst. Zo gevoelen de meeste jonge men sen het, zelfs wanneer zij dikwijls niet hel der voor de geest hebben wat er precies moet worden gedaan. Goede menselijke verhou dingen zijn voor mij het belangrijkst. Ik houd van mensen. En daarom wil ik mijn beste krachten geven om verdeeldheid uit de wereld te helpen en er verdraagzaamheid voor in de plaats te brengen. Ik voel, dat ik dat werk moet doen", aldus Prinses Irene. De Prinses heeft veel gereisdT Door Euro pa, door andere werelddelen. Zo was zij in Mexico en Canada, het land, waar zij ook in haar eerste levensjaren was geweest. Over haar kennismaking met de Prins, met wie zij zich nu heeft verloofd, is weinig bekend. Wel heeft prins Carlos dikwijls bezoeken ge bracht aan Kasteel Drakesteyn, het paleis je, waarin nu Prinses Beatrix woont. Zeker is, dat Prinses Irene de Prins in Nederland heeft leren kennen. Prinses Irene heeft de volgende onder scheidingen: Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw, Grootkruis der Orde van Leopold van België, Grootkruis der Orde van Pleiade van Iran, Groot Gouden Ere teken aan lint voor verdienste jegens de republiek Oostenrijk, Grootkruis der Orde van de Zon van Peru, Grootkruis der Orde van Chula Chom Klao van Thailand. De verloofde van Prinses Irene. Veel onzekerheid heeft geheerst over de man met wie Prinses Irene zich zou gaan verloven. Bij de eerste toespraak van Ko ningin Juliana, via de radio, waarin zij mededeelde, dat de verloving niet door zou gaan, was de naam nog steeds niet bekend. Officieel kwam in Nederand de naam pas vrij toen prins Carlos Hugo van Bourbon- Parma reeds lang en breed op Soestdijk was. Op het paleis hebben wij zondag met hem kunnen kennismaken. Hij is precies even groot als Prinses Irene en ziet er bijzonder jeugdig, zelfs jongensachtig uit, ondanks zijn 33. jaren. In Nederland ontstond aanvankelijk ver warring over de juiste naam van Prins Car los. In de officiële communiqués, welke in de nacht van zaterdag op zondag werden verspreid, was sprake van een prins „De Borbon-Parnia". Zondagavond laat bleek echter, dat de juiste naam toch Prins Car los Hugo de Bourbon-Parma was. Prins Carlos is op 8 april 1930 in Parijs geboren. Hij is de oudste zoon van Prins Navier en Prinses Madeleine van Bourbon- Parma. Voor haar huwelijk heette zij Prin ses Madeleine van Bourbon-Busset. Prins Carlos heeft een jongere broer, prins Sixtus Henri en vier zusters. Hij diende als lui tenant in hel Franse leger. Hij studeerde ook in Parijs. Volgens Franse zegslieden heeft de Prins, die aanspraken maakt op de Spaanse troon, de Franse nationaliteit. Vol gens Nederlandse zegslieden is dit nog een louter juridische kwestie. De Prins heeft de laatste tijd gewoond bij zijn vader op het familielandgoed Lignieres in het departement Cher in Midden Frank rijk. Zijn 75-jarige vader, Prins Xavier, zou volgens sommige Spaanse carlisten de enige zijn, die rechten op de Spaanse troon heeft. Gezien de leeftijd zou Prins Carlos dan de belangrijkste candidaat zijn. Prins Carlos heeft enige tijd als mijnwer ker gewerkt, hij was ook werkzaam op de Duitse ambassade in Parijs. Hij heeft veel aan sport gedaan. Zijn liefhebberij is vliegen (Nadruk verboden) WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit. Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed?.... Spaartegoed War\t uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. ■AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Miljoenen leren lezen en schrijven en willen weten en leren. Cijfers dringen zich aan ons op. Eén en veertig miljoen mensen worden elk jaar meer geboren dan er sterven. In de z.g. achtergebleven gebieden is het geboorte overschot het grootst. Dat is het deel van de aarde, waar toch al tweederde van de wereldbevolking woont. Een sprekend getal: wist u dat 1/3 van alle mensen slechts in twee landen leeft? Eén miljard aardbewoners onder twee rege ringen: China 600 miljoen, India 400 mil joen. Een ander miljard woont in de rest van de onderontwikkelde landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. En dat, terwijl het totale bevolkingsgetal over de gehele wereld ongeveer 3 miljard bedraagt. Wij spreken hier niet over het overbevol- kingsprobleem. Over de gevolgen van het zich steeds uitbreidend mensdom op aarde zijn de meningen van experts verdeeld. Min stens even acuut is het probleem, dat min der in het oog loopt, maar niet minder be langrijk is: wat zal er gebeuren als de mil joenenmassa's van Afrika en Azië, die nu nog analfabeten zijn, straks de kunst van lezen en schrijven verstaan? Bestrijding van het analfabetisme kan een lont in het kruitvat zijn, of moderner ge zegd: de uitwerking hebben van een atoom bomontploffing, wanneer niet tegelijk met het onderwijs in lezen en schrijven, de eco nomische en sociale positie van de massa's in Azië, Afrika en Zuid-Amerika omhoog worden gevoerd. Er zijn landen, waar 90 °/o of meer van de mensen analfabeet zijn, er zijn landen waar het percentage geringer is, maar overal zul len de mannen en vrouwen die lezen en schrijven hebben geleerd, ook op andere ter reinen hun rechtvaardig deel als volwaardige staatsburgers vragen. Zij zullen politieke in vloed verlangen, maar bovenal: een goed deel van de beschikbare rijkdom opeisen. Hoe zij dat zullen doen, zal onder andere afhangen van de lectuur die zij ter beschik king zullen krijgen, Paupers cn koelies De sfeer van rommelige en vieze markt- jes trekt de buitenlander in alle Aziatische en Afrikaanse steden en dprpen. Want hier ontmoet hij het volk, dat nimmer binnen dringt in zijn namaakwesters hotel. Hier ziet hij de mensen, die zelfs geen entree hebben in moderne winkels of kantoren, de massa's die een bestaan leiden buiten het gezichtsveld van de reiziger,- wanneer hij zelf niet moeite doet om hen te leren kennen Te midden van lqyende en biedende ko pers en kooplieden, een kleurrijke verza meling waren, de bonte stoet van slechte en vaak onvoldoende geklede marktgangers; temidden van Indiase en Chinese voedsel- stalletjes, die bij de bereiding van maal tijden eerder op hoeveelheid en smaak, dan op kwaliteit en hygiëne letten: temidden van de heel armen,, de werklieden en de bedelaars, de paupers en de koelies, leert de westerling de betekenis kennen van cijfers en statistieken. 600 miljoen Er is een getal te noemen even groot als het aantal Chinezen dat in rood China woont, namelijk 600 miljoen, mannen, vrou wen en kinderen, die in de achtergebleven gebieden (van Azië alleen) geen goed dak boven hun hoofd hebben. Zij wonen in el lendige hutten, in één-kameroptrekjes van leem, riet of oud roest. Zonder riolering, zonder water, zonder licht. Een nuchter, dood cijfer, waarachter de massa's staan. Zeker, de reiziger die zich temidden van het volk begeeft wist het, hier heerst ar moede, gebrek, vaak honger. Zij leven ver beneden wat wij in Europa een bestaans minimum noemen. De man, die dat een ogenblik misschien zou willen vergeten, wordt er wel aan herinnerd door de bange droom die hongerende, bedelende kinderen uitmaken, overal op zijn reizen door het Aziatische werelddeel. Hier in Azië is de gemiddelde levensduur niet langer dan 27 jaar. Door onkunde, ge brek en hongersnoden sterven velen, voor dat zij tot wasdom zijn gekomen. De helft van alle mensen bestaat daardoor uit kin deren beneden de vijftien jaar. Vreemd: elke verbetering betekent een verslechtering. Bestrijding van het sterfte cijfer, betekent meer mensen meer an alfabeten, tenzij er iets gebeurt. Honger naar kennis, naar lezen, naar een betere en wijdere blik op de wereld en wat daar leeft, resulteert in een ontzaggelijke vraag naar boeken. Het blijkt hoe die lust naar lezen door onscrupuleuze avonturiers die het soms niet, maar vaak ook heel goed weten wat zij doen, wordt uitgebuit. Daar liggen ze, rijen dik, de avonturen en lief desromans en de „science-fictions" in de lokale talen vertaald. Zij zijn de slechtste werken nog niet. Waarschuwing Er is ook veel pornografie en de lange reeks van communistische lectuur. Die laat ste boeken zijn in grote duidelijke letters gedrukt, gemaakt voor mensen die nog maar net kunnen lezen. Zij zijn vervaardigd op de typisch Aziatische (slechte) manier, ge drukt op krantenpapier, geniet in een slap kaft. Zij worden tegen lage prijzen verkocht, maar verkocht en niet cadeau gegeven, zo als de veel fraaier uitgevoerde Amerikaanse propaganda-lectuur, die juist daardoor wordt gewantrouwd. Nadat de volkeren hun politieke zelfstan digheid hadden bereikt, deden dc regerin gen wat zij konden om het volk, doormiddel van analfabeten-cursussen tot volwaardige burgers te maken. Als de mensen het schrift hebben geleerd dan willen zij leren en lezen en lezen en leren. Daarom is de aanwezig heid van boeken op markten een waarschu wing. Een vermaning aan allen, die begrij pen waarom het gaat. Een menetekel, een nood-sein, dat niet doordringend genoeg kan worden gegeven. Dat hebben vele regeringen en instanties begrepen. Zij maakten een begin met het oi5 de markt brengen van boeken, die de ont wakende bevolking niet aleen duidelijk zul len maken, waarom zij tweederde van de wereldbevolking slechts 10 °/o van de we reldrijkdom produceren, maar die ook een positieve weg wijzen naar verbetering van economische en politieke toestanden van de landen waarin zij leven. Een belangrijk deel van het gevecht om een vrije wereld, wordt op dat front van de lectuurvoorziening gestreden. Daarbij kun nen fouten worden gemaakt, psychologische fouten, die alleen in samenwerking met per sonen, regeringen en firma's in de onderont wikkelde landen zelf, voorkomen kunnen worden. Al zal dat ook schijnbaar ten koste gaan van veel meer geld en minder efficiency, dan wanneer voorlichtende en propaganda- lectuur rechtstreeks vanuit westerse landen wordt verspreid. Dat hebben de communis tische landen al lang begrepen. (Nadruk verboden) Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 8 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. PREDIKBEURTEN voor zondag 16 februari 1964 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Kwast en 2.30 uur ds. Metselaar. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Van den Ban en 2.30 uur ds. Van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 20 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2.30 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Baars. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Joosse van Barendrecht. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Van Til uit Middelburg. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Banjaard H. Missen (op zondag) 8 uur in Duinlust en 9.30 uur in De Banjaard, Fazantenlaan 11. DINSDAG GESLOTEN J. P. Schippers Golijnsplaat Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van on ze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder Blazina Dirkje van der Maas (wed. van D. de Looff), betuigen wij onze oprech te dank. Familie De Looff. Geersdijk, februari 1964. De heer en mevrouw VAN DEN BOGAARDT- MOS danken hierbij allen hartelijk, die blijken van belangstelling gaven bij de geboorte van huil zoon. Kortgene, februari 1964. Wegens vertrek uit de ge meente, zeg ik alle lid maatschappen en donaties op. J. L. J. Bruynzeel. Beatrixlaan 7, Goes. VOOR EEN BOEKENBON Boekhandel Markusse Wissenkerke Wij bieden u aan: 12 soorten heren-rookfau- teuils vanaf f 32.50 Verende kussens, per stel f 28. Ons succes zijn de antieke iadekastjes vanaf f 90. De echte buikladekastjes Eethoekstoelen vanaf f 21. Haardbankjes f 13.50 Teak-olie, per flacon f 1.— De 50-jarige woninginrichting van Joh. A. Julianus Langeviele 42 (tegenover de Lange Geere), tel. 2928 Middelburg 3-kleuren ballpennen zeer geschikt voor school gebruik 3.95. 4-kIeuren ballpennen half automatisch, met één jaar schriftelijke garantie 9.75. 4-kleuren ballpennen vol automatisch, met één jaar schriftelijke garantie, fijn goudsmidwerk 25. BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE 't Jantje van Alles heeft de koopjes Heren kop en schotels f 0.79, porseleinen kop en schotels f 0.98 losse theeschotels, 2 voor f 0.25, zware plastic tafellakens f 1.98, modern tafel zeil vanaf f 1.98 per meter. Zilverzegels Korte Noordstraat 1115 Middelburg, telefoon 3733 Een grote collectie sterke kamerplanten en goed advies voor dé verzorging ervan Bloemenmagazijn Sanderse Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09 Wij vragen voor direct of later een net meisje voor 'hulp in de winkel en huishouding Goed loon BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE MAISOiV AUBERT Van Galenslraat 14a (zijstraat, v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. (010) 13 02 35 50 jaar gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummiïïaren Vr. gratis inl.: toez. on der blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10 Voor een MODIEUZE REGENMANTEL LEUKE ROK VLOTTE BLOUSE CHARMANT VEST ELEGANTE JUMPER steeds ruime keuze bij IVleuIhroek's Textielhanelel Lange Kerkstraat 28, GOES, telefoon 59 37 met Zilverzegels! Voor de mode onder de mode SANBELLA

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 2