NOORD-BEVELANDS NSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen RAADSVERGADERING WISSENKERKE No. 317' Zaterdag 1 februari 1964 67e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 3.00 per jaar Franco per post f 6.00 Advertenties 8 cent per mm Gisteren, 31 januari 1964wasjjtet een vreugdevolle dag voor het Koninklijk gezin en het ganse Nederlandse volk. Die dag was de 26e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. Moge zij deze dag in geluk en gezondheid nog vele jaren kunnen vieren is ons aller wens. Het lid Zuijdweg was dinsdag 28 januari j.l. afwezig bij de eerste raadsvergadering in het jaar 1964. Burgemeester Wisse opende met enkele woorden de bijeenkomst en deed voorlezing van het gebruikelijke gebed. Het uitspreken van een nieuwjaarsrede'noemde hij een groot woord, toch wilde hij wel even stilstaan bij een overzicht over het afgelo pen jaar. Allereerst noemde hij het aantal inwoners per 1 januari 1964. Dit aantal was vermin derd met 71 personen en gedaald tot 3184. In 1963 bedroeg het aantal geboorten 55 (40), vestigingen 52 (45), overledenen 35 (21) en vertrokkenen 143 (118). De tussen haakjes geplaatste getallen geven de cijfers over 1962 weer. Volgens spreker moet de reden van deze teruggang gezocht worden in de betere verbinding met overig Zeeland. Het woning tekort en de woningkwaliteit spelen in deze teruggang eveneens een belangrijke rol, e- venals de agrarische situatie in onze gemeen te. Volgens het rapport van de bedrijfsvoor lichting bedroeg het aantal arbeidskrachten van Wissenkerke in het jaar 1956 nog 28S personen, thans nog 189, een vermindering dus van 100 personen. Wat is tegen deze achteruitgang te doen? zo vroeg hij zich be zorgd af. Woningen bouwen. Van belang is dat er acht premiewoningen te Kamper land en vier woningwetwoningen extra te Wissenkerke gebouwd zullen worden. Men zal middelen en wegen moeten vinden om de werkgelegenheid op te voeren en niets moeten nalaten om te trachten de vestiging in deze gemeente te verkrijgen van klein- industrie. Na dit in mineur gestelde bevolkingsover zicht kon de voorzitter een meer optimistisch geluid laten horen, n.l. liet tot stand komen en in gebruik nemen van een nieuw, zeer modern gymnastieklokaal, het gereed komen en in gebruik nemen van de zuiveringsinstal latie te Wissenkerke, het gereed komen van de eerste fase van de riolering Tuindorp/ Dorpsdijk te Wissenkerke en het creëren van een steigertje voor jachten in de haven te Kamperland. Ondanks de krappe arbeids markt staat voor 1964 op het programma een nieuw sportterrein 1e Kamperland en de rea lisering van uitbreidingsplannen, terwijl nieuwe uitbreidingsplannen in voorbereiding zijn. Wat de recreatie betreft, ook hier was optimisme op zijn plaats. Het totaal over nachtingen bedroeg in 1962 het aantal van 82.426. in 1963 was dit gestegen tot 116.75S, ruim 41 procent of 34.332 meer. Het bunga lowdorp nam met 82.900 het grootste deel, dan volgden de campings met 24.005, de pensions met 376, de hotels met 6.214, de vakantiehuisjes met 3.063 en de overige huis jes met 200 overnachtingen. De haven te Kamperland gaf het volgende beeld te zien: 153 in- en uitgaande sche pen tegen 171 in 1962, een gezamenlijke ton- nenmaat van 51.820 tegen 46.629 in 1962. De bruto-opbrengst in 1963 bedroeg het be drag van f 15.996.02 tegen f 10.369.— in 1962. Van Gedeputeerde Staten was het ver heugende bericht ontvangen dat de bouw van een jachthaven te Kamperland in 1964 voor subsidiëring was voorgedragen. Vele problemen en zaken houden het col lege van b. en w. steeds bezig. Dit alles zal financiële konsekwenties voor de gemeente meebrengen, waarvoor de volle medewer king van de raad zal nodig zijn. Met een veel heil en Gods zegen aan de raadsleden en hun gezinnen besloot de voor zitter zijn beknopte nieuwjaarsrede. Het lid Bustraan, sprekende namens de le den, dankte de voorzitter hartelijk voor diens uitgebreid overzicht en zijn goede wensen. Wederkerig wenste hij hem en zijn gezin alsmede het secretariepersoneel alle goeds toe. Een tiental ingekomen stukken, meest goedkeuringen van Gedeputeerde Staten op eerder genomen raadsbesluiten, brandweer rapporten e.d. en een twintigtal agendapun- Kr- i ten werden met een minimum aan woorden z.h.s. goedgekeurd of aangenomen. We noe men hiervan: Vaststelling van een verorde ning op de heffing van rechten ten behoeve van de keuringsdienst voor vee en vlees in de gemeente, behorende tot de keuringskring Goes. Vaststelling van een verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en vlees. Vaststelling van een verordening tot wijzi ging van het algemeen ambtenarenreglement. Vaststelling van een verordening tot wijzi ging van dc Intercommunale I.Z.A.regeling Zeeland. Vaststelling van een verordening tot het toekennen aan het daarvoor in aan merking komende gemeentepersoneel van een uitkering-ineens over het jaar 1963. Voorstel tot aankoop van grond in het uit breidingsplan Wissenkerke. Dit betreft het laatste perceel grond in het uitbreidingsplan in onderdelen te Wissenkerke. De eigenaar, de heer K. Imanse, is bereid gevonden de grond tegen de geschatte prijs te verkopen. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Ooststraat, aan A. van Damme. Het betreft hier de grond waarop dc woningen van P. van Haperen hebben gestaan. A. van Damme wil deze grond kopen voor de door b. en w. gestelde prijs van f 15.per ms. De grootte van het perceel is plm. 240 m2 en is bestemd voor de bouw van garages. Voorstel lot verkoop van grond, gelegen in het uitbreidingsplan in onderdelen te Kamperland ten dienste van de bouw van acht premiewoningen door de combinatie Klap-Rouw. De percelen grond zijn groot plm. 151 tot 278 m2 en de prijs bedraagt f 15.per m2. Benoeming leden commissie tol wering van schoolverzuim. Benoemd werden in de commissie te Wissenkerke de heren J. K. Lankhorst, J. D. M. Smits, L. J. Versluys, J. P. Augustijn en W. Heuseveldt. Te Kamper land de heren I. Tange, IJ. Koopmans, A. P. Karelse, ds. A. van don Ban en A. Klap. Te Geersdijk de heren J. C. Kouwer, ds. H. L. van Aller. J. de Looff, J. J. Verhulst en W. C. Noordhoek. Verzoek aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ingevolge art. 55 der l.o.-wet 1920 om de openbare lagere school te Wissenkerke als een bijzonder ge val te beschouwen voor de bepaling van het bedrag per leerling. Vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere lagere scholen. Dit be drag werd voor de bijzondere lagere scho len inplaats van f 63.gesteld op f 72.50 per leerling en voor de chr. ulo-school op f SO.per leerling. Voorstel om aan de straat in het uitbrei dingsplan in onderdelen te Wissenkerke de naam Beatrixstraat te geven. Vaststelling van een besluit tot instandhouding van de open bare lagere school. Aanbieding gemeentere kening 1962 en benoeming van een commis sie tot het nazien van de gemeenterekening 1962. Voorstel tot verkoop van de woning wetwoning Molenweg 37 aan P. Koole. Voorstel tot het garanderen van de rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door P. Koole voor aankoop van eerder ge noemde woning. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld lening groot f 200.000.voor de tijd van 3 maanden en tegen een rente van 3Vi °/o. Wijziging van de conlroleregelen van de met geldelijk beheer en met de boekhouding belaste ambtenaren. Vaststelling van een ver ordening op heffing van een woonforensen- belasting, dit in verband met het feit, dat de gemeente steeds voorzieningen moet tref fen voor de recreatie en tegenover de uit gaven hiervoor tot nu toe geen inkomsten staan. Volgens het ontwerp kan de belas ting geheven worden van natuurlijke perso nen die, zonder in de gemeente hun hoofd verblijf te hebben, er op meer dan 90 dagen van het jaar voor zich of hun gezinnen een gemeubileerde woning beschikbaar houden. Deze belasting bedraagt jaarlijks 15 van de huurwaarde ingevolge de personele be lasting. De opbrengst wordt geschat op plm. f 9000.per jaar. Het lid De Lange vond het onbillijk dat rechtspersonen buiten deze belastingheffing vallen. Voorstel om in principe te besluiten tot restauratie van de molen van M. Z. Verhage. Teneinde die molen te behouden is het no dig dat deze gerestaureerd wordt. De raming door een molenmaker opgemaakt bedraagt f 26.3S0.20. Het rijk betaalt hiervan 40 "la, de provincie 20 °/o. Daar de heer Verhage niet bereid gevonden is in deze restauratie bij te dragen, zal het resterende bedrag, zijn de ruim f 10.000.ten laste van de gemeen te komen. Het lid Bustraan bevreemdt het dat Ver hage geen bijdrage verleent. Gezien de fi nanciële toestand van de gemeente vindt hij het een pijnlijke zaak. Het lid Stokman is eenzelfde gedachte toegedaan, hij vraagt te vens of de gemeente zeggingschap in die molen krijgt. De voorzitter zegt hierop, dat de molen binnenkort verdwenen zal zijn, indien deze restauratie niet zou doorgaan. Na restauratie blijft de molen onder toezicht van Monu mentenzorg staan. Deze molen is het enige monument in de gemeente, de andere mo lens komen niet voor restauratie in aanmer king. Bij de rondvraag haakt het lid De Moor in op de gedachtengang van het lid Zuijd weg in dc vorige vergadering, in verband met een bejaardentehuis te Kamperland. Zo een tehuis te Kamperland zou zeker de be volkingsafname enigszins tegen kunnen houden en de leegkomende woningen zou den door anderen bewoond kunnen worden. Volgens de voorzitter is dit plan in b. en w. reeds verscheidene malen besproken. De mo gelijkheid om in samenwerking met de Stich ting Pension-Tehuis te Kortgene dit te reali seren, is mede onder het oog gezien. In Kam perland zelf is men ook bezig om tot de bouw van een bejaardentehuis te komen. Volgens een brief van de Herv. Gemeente daar, is het overleg tussen de verschillende diaconieën reeds in een vergevorderd sta dium. Het lid Bustraan vraagt aandacht voor de woningbouw en vraagt of toewijzing voor meerdere woningen nog verwacht mag worden. De voorzitter hoopt dit en zal trach ten zoveel mogelijk binnen te krijgen. Op de vraag van Bustraan of de nieuwe zuiveringsinstallatie te Wissenkerke reeds in werking is, kon de voorzitter bevestigend antwoorden. Of zij aan alle gestelde eisen voldoet, is nu nog te vroeg om te beoordelen. In verband met de recreatie vraagt Bus traan toch vooral de zondagsrust te willen bevorderen. Volgens hem mag er in het o- penbaar niet meer over zondagsheiliging ge sproken worden, maar wel over zondagsrust. Hij bracht het verkopen op zondag onder de aandacht en wenste hiertegen strengere maatregelen, hoewel hij geen verwachting had van de overheid. Het lid Sandee was ook voor het behouden van de zondagsrust, maar vond de bescherming daarvan moeilijk uit te voeren. De voorzitter zei, dat het gemeente bestuur alles, voor zover in haar macht, zal doen om zondagontheiliging te voorkomen. Tenslotte vroeg Bustraan vlugger zand- strooien bij gladheid, ook op de zondag. Vol gens de voorzitter hebben de werklieden op dracht om bij gladheid zand te strooien. Het lid Filius kon zich bij de woorden van Bus traan aansluiten. Over het gebruiken van het gymnastieklo kaal door schoolklassen van Kamperland in formeerde Filius of de klassen van Geers dijk daar geen gebruik van konden of wilden maken en of het voor Geersdijk mogelijk is die lessen in eigen lokaal te geven. De voorzitter zei hierop, dat het aanbod ook aan Geersdijk is gedaan, maar dat ze daarvoor geen interesse hadden. Het lid Filius vroeg aandacht voor de ver stopte riolering in de Molenweg te Kamper land. Dc voorzitter beloofde verbetering. Op de vraag van het lid Sandee of er nog aanvragen zijn voor de bouw van bungalows e.d. antwoordde de voorzitter bevestigend. Er zijn een groot aantal aanvragen, vooral voor het nieuwe terrein bij de nieuwe dam. Het lid De Smit lanceerde een opmerking over de nieuwe riolering in Tuindorp. Vol gens hem wordt verteld, dat een opzichter van het bureau Valk had gezegd dat deze riolering verkeerd was gelegd. De voorzitter had hierover nog geen klachten ontvangen. Volgens De Smit staat er in Wissenkerke reeds een paar maanden een woning leeg, toch moet er een gezin op een schuurzolder wonen. Dit geval heeft de aandacht van b. en w. Ook krijgt de idee van het lid Bakker de aandacht om door middel van b.v. een kunst meststrooier bij gladheid zand op de straten te brengen. Met het dankgebed sloot de voorzitter de ze vergadering. Opmerking van de verslaggever. Deze en vorige vergadering hoorden wij verscheidene malen door raadsleden zeg gen: dit niet in de krant. Willen heren raadsleden er aan denken dat die raadsvergaderingen openbaar zijn en dat de pers op de plaats van de inwoners zit, waarvan bijna nooit iemand de moeite doet te komen luisteren. De pers heeft tot taak het gesprokene zo goed en juist moge lijk weer te geven, wat niet altijd meevalt, omdat door vele leden meer gemompeld dan gesproken wordt. Wat het niet-opnemen in een verslag be treft, het in een openbare vergadering ge sprokene kan openbaar bekend gemaakt worden. Wanneer echter de voorzitter, meestal met medeweten van de wethouders, enige ver trouwelijke mededelingen doet over in porte feuille zijnde plannen, is het vanzelfsprekend dat de pers hiervan geen melding maakt. Voor het overige: de pers zal zelf beslis sen wat er wel of wat er niet in een verslag komt. Dat is het recht van de vrije pers. Gauzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES —lil Willi

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 1