Burgerlijke stand Wissenkerke Geboren: 4 dec. Maria Christina, d.v. H. J. van der Weele en P. L. Bouwense. 6 dec. Adriaan Leendert, z.v. B. de Looff en T. C. Versluis. 14 dec. Marius Jan, z.v. M. F. Zuijdweg en P. L. G. Meulenberg. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 5 dee. J. C. Kramer en W. T. Menheere te Goes. 5 dec. C.Goudswaard, 26 jr. en C. W. Geelhoed, 21 jr. 12 dec. J. A. Heijboer, 27 jr. en L. J. van der Maas. 23 jr. 13 dec. J. Begthel, 26 jr. en M. Klap, 21 jr. 19 dec. M. Kwekkeboom, 25 jr. te Nieuw en St. Joosland en L. C. Marcusse, 21 jr. 21 dec. P. H. Groenevelt, 26 jr. te Rheden en A. van Elven, 22 jr. Overleden: 12 dec. A. M. Iburg, 88 jr., wed. van L. Helmstrijd. 30 dec. C. P. Koole, 88 jr., echtgen. van E. van Lieren. 30 dec. B. D. van der Maas, 87 jr., wed. van D. de Looff. Kortgene Geboren: 6 dec. Willem Jan, z.v. Willem J. Klein Wassink en Jeanne L. van Dulm. 10 dec. Magdalena Helen, d.v. Johannis Voge laar en Santina C. Post. 23 dec. Marinus, z. v. Marinus Nijsse en Wijntje Lindenburg. 31 dec. Sieto Pirn, z.v. Willem P. van den Bo- gaardt en Eveline R. Mos. 29 dec. Leonard Pieter, z.v. Marinus H. Klaassen en Abrina W. Geluk. Ondertrouwd: 13 dec. Günter Skrebba, 27 jr. te Kirchohsen (Duitsland) en Anna N. Verlinde, 24 jr. 14 dec. Joost 1'. Korshuize, 25 jr. en Cornelia J. de Loolf, 22 jr. 23 dec. Cornelis de Kam, 25 jr. te Wissenkerke en Maatje A. Kramer, 22 jr. Getrouwd: 4 dec. Jan W. Boogert, 24 jr. en Jozina J. Noordhoek, 17 jr. 12 dec. Pieter Snoep, 44 jr. te 's-Gravenpoldcr en Tona Jan- se. 35 jr. 27 dec. Giinter Skrebba, 27 jr. te Kirchohsen (Duitsland) en Anna N. Verlin de, 24 jr. Overleden: 7 dec. Jakobus M. Onderdijk, 85 jr., echtgenoot van Adriana Heijboer. 29 dec. Hendrik van Cilst, 62 jr., echtgenoot van Jacoba Dingemanse. 31 dec. Johannis van Dis, 90 jr., ongehuwd. 31 dec. Pieternella Remijnse, 86 jr., wed. van Andreas P. Dijke. Loop der bevolking Kortgene. De bevolking bedroeg per 1 januari 1963 1723 mannen en 1726 vrouwen, totaal 3449 zielen. Geboren werden 34 mannen en 27 vrouwen, totaal 61. Toevallige geboorten 3 mannen en 4 vrouwen, totaal 7. Ingekomen 51 mannen en 59 vrouwen, totaal 110. Er overleden 16 mannen en 18 vrouwen, totaal 34. Er vertrokken 52 mannen en 63 vrou wen, totaal 115. Het aantal inwoners bedroeg alzo per 1 januari 1964 1743 mannen en 1735 vrouwen, totaal 3478 zielen. Een vermeer dering dus Van 29'zielen. Er werden 24 huwelijken gesloten. Er werden geen echtscheidingen ingeschreven. De Nobelprijs Excentrieke vrijgezel gaf wereld uniek instituut NNP - In het indrukwekkende Concert gebouw van Stockholm zijn begin decem ber weer de nobelprijzen uitgereikt. Zoals steeds was het een grootse plechtigheid, welke extra luister kreeg door de traditionele aanwezigheid van de Zweedse Koninklijke Familie. De Nobelprijs is een instituut ge worden. Het is de meest befaamde onder scheiding welke de wereld kent voor bijzon dere wetenschappelijke en literaire presta ties. De prijs is het gevolg van het bijzon dere testament, dat de Zweedse miljonair en springstoffenfabrikant Alfred Nobel in 1896 voor de wereld naliet. Alfred Nobel was een vreemd man met ongekende talenten. Hij was een van de grootste experts van zijn Lijd op het terrein van de chemie, beheerste naast zijn moeder taal, het Zweeds, ook op uitstekende wijze Frans, Engels, Duits en zelfs het moeilijke Russisch. Toch was hij officieel nooit verder gekomen dan de lagere school. Hij ontwik kelde zijn talenten door zelfstudie. Hij ging volledig op in zijn werk. De weinige foto's, welke van hem beschikbaar zijn, tonen een strenge figuur met de destijds zo gewilde halve baard en zware knevel. Hij had diep liggende, priemende ogen, waaruit zijn gro te wilskracht bleek. Zijn grote energie liet hij al spoedig de vrije teugel. Hij was nog geen dertig jaar, toen hij het nitroglycerine ontdekte, een van de krachtigste conventio nele springstoffen, die ooit zijn ontdekt. De springstoffen zouden hem rijk maken, maar zij leken hem eerst van het leven te zullen beroven. Op 3 september 1S64 vlogen zijn werkplaats en laboratorium in zijn ge boorteplaats Stockholm met een daveren de slag in de lucht. Alfred Nobel bleef, won der boven wonder, ongedeerd. Maar de Zweedse hoofdstad verbood hem verder te werken in de stad. De gevaren voor de be woners leken het gemeentebestuur te groot. Nobel verhuisde aanvankelijk naar een schip in het Maerlarmeer, maar trok al binnen een jaar naar Duitsland, dat wel iets zag in de experimenten van de springstoffenexpert. In 1865 bouwde Nobel bij Krummel aan de Elbe een grote fabriek voor springstoffen, de grootste ter wereld. Zijn produkten vonden gretig aftrek. De wereld had springstoffen nodig voor oorlogsgebruik, maar ook voor de aanleg van wegen en tunnels. Vooral toen nobel met zijn dynamiet kwam, steeg zijn omzet fabelachtig. Binnen korte tijd had hij een reuzenconcern opgebouwd, dat vijftien fabrieken telde in verschillende landen. De laatste jaren van zijn leven bracht Al fred Nobel teruggetrokken door in zijn villa „Mio Nido" in San Remo. Al had hij groot zakelijk succes, het leven zelf had hem te.- leurgesteld. Hij stierf 10 december 1896 hij was 63 jaar geworden als eenzaam en teleurgesteld man. Zijn omgeving had hem leren kennen als een excentrieke vrij gezel, vol eigenaardigheden en met een wis selvallig karakter. De grootste verrassing kwam na zijn dood toen zijn testament werd geopend. Zijn fabelachtig vermogen ruim 34 miljoen gulden moest, aldus het testa ment worden besteed voor het jaarlijks ver lenen van vijf geldprijzen (van ongeveer 180.000 gulden) aan hen, die zich voor de mensheid bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Drie van de vijf prijzen moesten wor den uitgereikt voor prestaties op het gebied van natuurkunde, de scheikunde en de ge neeskunde. Ook de beste literaire prestatie moest worden beloond, terwijl ook iemand, die zich bijzonder had ingespannen voor de vrede en de verbroedering van de volkeren, moest worden onderscheiden. Het heeft Alfred Nobel's secretaris, Roger Sohlman, grote moeite gekost dit vreemde testament gelegaliseerd te krijgen. Nobel had zijn testament zonder hulp van een notaris of advocaat geschreven en er waren talrijke mensen, die de rechtsgeldigheid betwistten. Maar het is er door gekomen. Inmiddels zijn meer dan 300 nobelprijzen uitgereikt. Ook Nederlanders zijn onderscheiden. In totaal zelfs tien: vijf natuurkundigen, twee genees kundigen, twee scheikundigen, terwijl T. M. C. Asser in 1911 de Vredeprijs kreeg voor zijn werk op de Vredesconferentie. De laatste Nederlander kreeg precies tien jaren geleden zijn prijs, het was prof. Zernike, die de natuurkunde prijs kreeg voor zijn onder zoekingen op het gebied van 'de fasemicro- scopie. (Nadruk verboden) Traiisacistraliscfoe weg klaar in S970 Het centrum van het zesde werelddeel, Australië, is een bar land. Reizen van Oost- naar West-Australië en vice-versa vvas vóór een luchtverbinding tot stand kwam, over land alleen per trein mogelijk en die trein reis vergde vele dagen. Thans wordt gewerkt aan een wegverbinding die rond honderd miljoen gulden gaat kosten. De nieuwe weg wordt 1.165 mijl rond 1740 km lang. dwars door het onherbergzame gebied van de Australische woestijn. Zowel vanuit hel Westen als vanuit het Oosten wordt aan de weg gewerkt. De aanvoer van materiaal is één van de grootste problemen die deze gi gantische operatie oplevert. Men is vóór op het bouwschema, dat rekening houdt met de opening van de weg in 1970. Materiaal voor het wegdek, dat aan de westelijke sectie van de weg wordt gebruikt, bevat een geringe hoeveelheid goud. Te weinig om exploitatie rendabel te maken, maar toch genoeg om de toekomstige reizi ger te herinneren aan het lot van Koning Midas. Water of voedsel is er namelijk in de wijde omtrek niet te vinden. (DIA) SVlaehine „leest" 36.000 adressen per uur Een electronische sorteermaehine wordt thans in de Verenigde Staten beproefd, die de namen van alle Amerikaanse staten en van 25 grote steden kan „lezen". De machine is thans opgesteld in enkele grote Ameri kaanse postkantoren, en men verwacht, dat haar werkzaamheid een enorme tijdsbespa ring zal opleveren. Het apparaat kan een snelheid bereiken van 36.000 envelopen per uur. Slaagt de proef, dan zal een machine worden gebouwd die alle 552 postdistricten van de Verenigde Staten zal kunnen „le zen", zodat het voorsorteren van de post ge heel automatisch zal kunnen geschieden. 211! Van auto wassen ai voor 9 mille F Iedeie autobezitter verspeelt tegenwoordig wekelijks enige uren van zijn vrije tijd met het reinigen van zijn vehikel. Als u van dit karwei af wilt, is dat mogelijk, maar het kost u wel een flinke greep in de portemonnee. Een complete „rdbot" voor het schoonma ken van uw auto, de „Pacemaker", is thans in de Verenigde Staten in de handel en hij knapt dit karweitje voor u op in twaalf mi nuten. De opstelling van het apparaat kost vijf minuten, maar is dat eenmaal geschied, dan is een eenvoudige aansluiting op het lichtnet voldoende om de robot het werk te laten doen. De buitenzijde van de auto wordt bespoten met een reinigingsmiddel en afgespoeld, de banden worden schoonge maakt, vervolgens wordt het binnenwerk gestofzuigerd, de ramen gereinigd en ge droogd. Het apparaat is zowel buiten als in de garage te gebruiken, maar is naar onze begrippen zo duur ongeveer 8.700.- dat wij autobezitters aanraden, toch maar de doe-het-zelf methode te blijven toepassen, of de wagen naar de garage te zenden. (DIA) PREDIKBEURTEN voor zondag 12 januari 1964 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Theunissen uit Mid delburg en 2.30 uur de heer Malipaard uit Zicrikzee. Ned. Herv. Kerk Gcersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ncd. Herv. Kerk Kals 10 en 2 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes (H. Avond maal) en 2.30 uur ds. Willekes (dankzegging). Ncd. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Van Woerden en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Gcersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 9.30 cn 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Gein. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gcm. Kortgene 10, 2.30 cn 6 uur leesdienst en woensdag 15 jan. 7.15 uur ds. A. F. Honkoop van Goes. R.K. Kerk Banjaard H. Missen (op zondag) S uur in Duinlust en 9.30 uur in De Banjaard, Fazantenlaan 11. De heer en mevrouw VAN DEN BOGAARDT- MOS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon SIETO PIM. Kortgene, 31 dec. 1963. Julianastraat 23. In plaats van kaarten Aan onze zorgen werd toe vertrouwd een zoontje en broertje Gerard Jan (Gertjan) G. J. de Moor. W. de Moor - Heijboer. Jaap. Addie. Kamperland, 5 jan. 1964. Veerweg 20. Ondertrouwd: Bram Korteknie en Do Huige Kats, Dorpsstraat 18 Colijnsplaat, Zuidkerkstraat 5 3 januari 1964. Huweli jksvoltrekking vrijdag 24 januari 1964. Toekomstig adres: Salonwagen, Kerkstraat, Kats. Zoudagdienst artsen Dit weckend doen dienst dok ter 't Hart, tel. (01107) 3 3S en dokter Janssen, tel. (OliOS) 3 19 Verloofd: Piel Verburg en Nel de Vos Kerstdag 1963. Kaaioprit 1, Kortgene Strodorp 10, Kamperland Enige en algemene kennisgeving. Heden nam de Hee- re uit onze familie kring weg, onze lie ve, zorgzame moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Blazina Dirkje van der Maas (weduwe van D. de Looff), op de leeftijd van 87 jaar. Geersdijk: J. de Looff. A. de Looff - van der Maas en kinderen. A. de Looff. Drimmelen: P. Haringman - de Looff en kinderen. Overschild: L. P. Flikweert - de Looff. G. A. Flikweert en kinderen. Colijnsplaat: J. M. de Pree - de Looff. S. B. de Pree en kinderen. Wissenkerke: D. B. Heuseveldt - de Looff. W. Heuseveldt en kinderen. Geersdijk, 30 december 1963. De begrafenis heeft plaats gevonden te Wissenkerke op vrij dag 3 januari j.l. om 2 uur. Heden nam de Heere tot Zich onze geliefde en zorgzame broeder, behuwd- broeder en oom johannis van Dis, in de gezegende ou derdom van 90 jaar. Jezus uw verzoe nend sterven, Blijft het rustpunt van ons hart. De familie Van Dis. Colijnsplaat, 31 december 1963. Heden overleed, zeer plotseling, onze ge liefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Jan van der Moere, op de leeftijd van 69 jaar en 6 maanden. Uit aller naam, J. van der Moere - Filius. Kamperland, 4 januari 1964. Veerweg 147. Enige en algemene kennisgeving Heden werd plot seling van ons weg genomen, onze ge liefde en zorgzame man en broeder Pieter Jan de Ridder, in de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, J. de Ridder- Hoogerheide. Wissenkerke, 7 januari 1964. Noordeindstraat. De begrafenis zal plaats hebben op he den zaterdag 11 ja nuari, des namiddags om 2 uur. De Heer, die naar zijn Woord als laatste vijand ook de dood overwint, nam weg uit de tijd Wilhelmina Ileystek (geboren Van Sluys), in de leeftijd van 66 jaar. Wij dragen haar met dankbaarheid en liefde op aan Hem in Wien zij haar ver trouwen stelde. Kortgene: I. Heystek. Bilthoven: Ir. A. Heystek. E. M. Heystek - Dekker. Iem. Wilma. Lies. Christientje. Kortgene, 7 januari 1964. Hoofdstraat 44. De begrafenis heeft plaats gevonden op vrijdag 10 januari j.l. des namiddags om 2 uur te Kortgene. De heer en mevrouw WISSE - LAMMERS, Voorstraat, Wissenkerke, zeggen hierbij hartelijk dank voor de gelukwen sen, die zij bij gelegen heid van de jaarwisseling mochten ontvangen. Wederkerig wensen zij alle inwoners van deze gemeente een gelukkig en voorspoedig 1964 toe. De heer en mevrouw VAN DER MAAS- NOORDHOEK zeggen hartelijk dank voor de vele goede wen sen bij de jaarwisseling ontvangen. Wederkerig wensen zij allen een goed en geze gend 1964 toe. TE KOOP T.V. 43 cm. z.g.a.n., prachtig beeld, 200.-. Tel. (070). 72 57 93. De heer en mevrouw VAN PIALST - DE VOS danken hartelijk voor de ontvangen gelukwensen en bieden wederkerig de hunne aan. Wissenkerke, jan. 1964. De heer en mevrouw BRUYNZEEL- SCHURINK zeggen hartelijk dank voor de ontvangen nieuwjaars wensen en bieden weder kerig de hunne aan. Wissenkerke, jan. 1964. De heer en mevrouw 't HART - WAGNER zeg gen hartelijk dank voor de gelukwensen bij de jaar wisseling ontvangen en wensen wederkerig allen een gezegend nieuwjaar toe. Kamperland, jan. 1964. IJ. KOOPMANS en A. KOOPMANS-VAN NES danken voor de vele ge lukwensen ontvangen ter gelegenheid van de jaar wisseling en bieden we derkerig de hunne aan. Kamperland, januari 1964. De burgemeester van Kortgene en mevrouw SCHUIT - HEIJNSDIJK danken hartelijk voor de op 24 december en bij de jaarwisseling ontvangen gelukwensen, en bieden voor 1964 wederkerig hun beste wensen aan. Kortgene, januari 1964. De heer en mevrouw JANSSEN - SYTEMA danken hartelijk voor de ontvangen gelukwensen bij de jaarwisseling. Gaar ne bieden zij allen hun beste wensen aan voor een gelukkig 1964. Kortgene, januari 1964. De heer en mevrouw KLOP - SMIT zeggen har telijk dank voor de bij de jaarwisseling ontvangen goede wensen en bieden wederkerig de hunne aan. Kortgene, januari 1964. De heer en mevrouw KROMMENHOEK-REIJ- NIERSE zeggen hartelijk dank voor de bij de jaar wisseling ontvangen ge lukwensen en bieden we derkerig hun beste wen sen aan. Kortgene, januari 1964. ZUSTER LUTEIJN dankt allen hartelijk voor de gelukwensen bij de jaarwisseling ontvangen en biedt wederkerig haar goede wensen voor 1964 aan. Kortgene, januari 1964. De heer en mevrouw MAAS - MAAS betuigen hun hartelijke dank voor de bij de jaarwisseling en op 4 januari ontvangen gelukwensen en wensen wederkerig ieder een voorspoedig 1964 toe. Kortgene, januari 1964. De heer en mevrouw KLEIN WASSINK- VAN DULM zeggen hierbij allen, die gelukwensen zonden bij de geboorte van hun zoontje, hartelijk dank. Tevens hartelijk dank voor de gezonden nieuw jaarswensen. Te koop: sen bankstel, in prima staat, zeer geschikt voor zomer woning. Te bevragen: Veerweg 101, Kamperland, telefoon (01107) 2 85. De familie VAN A- RENTHALS te Kats dankt hartelijk voor de ontvan gen gelukwensen bij de jaarwisseling en biedt we derkerig de hare aan. Kats, januari 1964. De heer en mevrouw MARKUSSE -CAPELLE zeggen hartelijk dank voor de gelukwensen, die zij bij de jaarwisseling moch ten ontvangen. Wederke rig wensen zij aan allen een gelukkig en voorspoe dig jaar toe. Oosterbeek, januari 1964. Gevonden voorwerpen Bij dc politie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent: étui met kammetje en schaartje, een bromfietshand schoen, halsriem van hond met plaatje hondsdolheid, enting 176162. DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE is uw adres voor al hst voorkomend drukwerk

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1964 | | pagina 2