boeken boeken boeken Boekhandel Markusse Wissenkerke Hangen of trouwen Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad d.d. 9 november 1963 no. 3168 Burgerlijke stand KUNNEN DIAMANTEN KINDEREN KRIJGEN? huisorgel OCTERNO uw 2 ha 31 a best bouwland Jeugdboeken - kinderboeken - romans detectives - geschiedenis - klassiek KEUS UIT MEER DAN 1000 TITELS helpt u graag uw keus maken Een reclasseringsmethode uit vroeger jaren, volgens welke een ter dood veroordeelde gratie verkreeg, wanneer een vrouw bereid was hem te trouwen. Vanaf het begin der mensheid zijn er ter bescherming van de belangen der mensen in de samenleving rechtsregels, krachtens welke de overheid bepaalde gedragingen verbiedt of gebiedt en aan de overtreding van het verbod of gebod een bepaalde straf verbindt. Hoe verder men in de geschiede nis terug gaat, hoe zwaarder de straffen zijn, welke werden opgelegd. De doodstraf was beslist geen zeldzaamheid en werd zelfs op gelegd bij vermogensdelicten, zoals diefstal, roof, brandstichting en dergelijke en dus be paald niet alleen bij moord of doodslag. Gratie of verzachting van het vonnis werd maar heel zelden verleend. De geschiedenis verhaalt van een zekere Dirk Claaszoon, die in 1441 werd veroordeeld tot de galg, het geen een zeer eerloze straf betekende. Hij kreeg gratie, dat wil zeggen, hij werd niet opgehangen doch onthoofd Toch werden er ook wel meer humane veranderingen in een eenmaal uitgesproken zwaar vonnis aangebracht, waaraan de idee van reclassering ten grondslag lag. Zo ge beurde het wel, dat een doodvonnis onge daan werd gemaakt, wanneer een jong meis je of een ongehuwde vrouw zich bereid ver klaarde de veroordeelde tot man te nemen, uiteraard met de bedoeling hem tot een or- derlijker leven terug te brengen. Een en kele maal verkreeg een veroordeelde vrouw genade wanneer iemand haar tot echtgenote nam. In 1598 werd in Utrecht 'n jongeman van krachtige lichaamsgesteldheid tot de strop veroordeeld, omdat hij, gewoon geraakt in slecht gezelschap te verkeren, allerlei ge weldenarijen had gepleegd, waardoor hij de strop had verdiend. Door toedoen van de buurtbewoners verkreeg hij op het volgende gratie. Nadat hij door de beul en diens hel pers naar het schavot op het Vreeburg was gevoerd, de ladder opgericht en de strop gereed was, terwijl hij er zelf met gebonden handen bij stond en de lijkzang werd aan geheven, kwam een beeldschoon meisje van 18 jaar naar voren. Zij had zich met een bloemenkrans getooid, zoals dit bij verloof den gebruikelijk was, en vroeg voor hem om gratie, met de bereidverklaring hem ter stond te trouwen. Het omstaande volk drong hierop ook zeer aan bij de autoriteiten, die de executie moesten bijwonen, en..na het zingen van een psalm voltrok de kerkvoogd ter plaatse in het openbaar het huwelijk. Te Venlo werd in 1562 Symon Slatema- cher uit Krefeld wegens landloperij en paar dendiefstal ter dood veroordeeld. Bij de aan vang der executie trad een meisje voor het Schepengerecht en verklaarde zich bereid de veroordeelde te huwen en hem te helpen zijn leven te beteren. Daarop besliste de Schout niet direct, doch liet de beslissing daarvan over aan het Hof van Gelderland. In de nu nog bestaande brief, waarin het Hof het verzoek inwilligde, werd verklaard, dat genade zou worden verleend, mits het meisje een eerbaar vrouwspersoon was en de veroordeelde de beul schadeloos zou stel len voor diens gederfde loon voor de afge laste executie. In 1572 werden een vader en een zoon ter dood veroordeeld wegens deelneming aan een aanval van de Watergeuzen op Gor- kum. Toen de zoon na de vader het vonnis zou ondergaan, trad eveneens een meisje op om hem te „verbidden", hetgeen haar werd toegestaan, waardoor zij hem met haar hu welijksaanzoek het leven redde. Toch werd niet altijd aan het verzoek ge hoor gegeven. Zo mocht bijvoorbeeld de vrouw niet het slachtoffer zijn geweest van de veroordeelde bij bijvoorbeeld verkrach ting, schaking of geweld. Ook mocht de vrouw niet van verdachte zeden zijn. Een vruchteloze poging wordt vermeld uit Amsterdam in 1672, waar een viertal Franse soldaten door de krijgsraad wegens openbaar geweld werden veroordeeld om te worden gehangen. Enige joffers, door me delijden gedrongen, riepen voor hen clemen tie in, doch hoewel de executie werd opge schort, werden de schuldigen tenslotte toch „gewipt". Zo werd ook in 1583 het voornemen van een vrouw verijdeld, die Vincent Claesz uit Vreeland aan de hem opgelegde doodstraf wilde onttrekken, doordat zij op last van een tweetal raadsheren werd geweerd en de veroordeelde, anderen ten exempel, met het zwaard werd geëxecuteerd. Er wordt ook melding gemaakt van een geval van werkelijke galgenhumor, waarbij de ter dood veroordeelde dief, trots een hu welijksaanzoek, de beul verzocht zo spoedig mogelijk de strop om zijn hals te werpen, omdat hij de strop prefereerde boven het bij zonder lelijke meisje, dat van deze huwelijks kans gebruik wilde maken. Deze bijzondere wijze van gratie werd ook in verschillende andere landen toegepast. Vaak werd daarvoor de toestemming vereist van de ouders van de veroordeelde, zowel als die van het meisje. In onze tijd zien wij met bevreemding te rug naar dergelijke in zwang zijnde rechts gebruiken. Deze wijze van reclasseren was wel een voor de overheid kosteloze proce dure, doch bood slechts in enkele gevallen en aan enkelen de gelegenheid tot daadwer kelijk reclasseren, in tegenstelling tot de nu gebruikelijke wijze, waarbij iedereen door een geldelijke bijdrage kan medewerken aan de heropvoeding van de gevallen medemens. (Nadruk verboden). Van het westen naar het zuiden Nieuwe „randstad" in Limburg? NNP In de komende jaren zal Neder land steeds meer worden geconfronteerd met een groeiende verstedelijking. Deze trek naar de steden zal echter een geheel nieuw ge zicht krijgen. Niet de grote huizenmassa's met zo'n vijf- tot zeshonderdduizend inwo ners zullen het belangrijkste woonmilieu worden, maar de zogenaamde „stadsgewes ten", concentraties van huizen, die weliswaar dicht bij elkaar liggen, maar toch een eigen karakter hebben. Kort geleden heeft de nieuwe ^minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, in Maastricht iets verteld over de op dit ter rein te verwachten ontwikkelingen. Dat was ter gelegenheid van de opening van de ten toonstelling „Waarin wonen wij?" Het is, aldus de minister, duidelijk, dac wij in Nederland steeds sterker moeten den ken aan een toekomstige ontwikkeling in de richting van stadsgewesten dan van com pacte steden. Nu al is er een „trek naar buiten" waar te nemen, die ons wel wat te zeggen moet hebben. Neen, deze uittocht uit de grote steden is niet direct gericht op de nog niet verstedelijkte provincie, maar op de kleine stadskernen rond die grote ge meenten. Het is nu de taak van de regering om bij de toekomstige ontwikkeling te zor gen, dat de woongebieden worden afgeba kend, zodat de overgangen tussen stad en land ook zonder hulp van stadsmuren hun markante karakter blijven behouden, zo zei minister Bogaers. Op het ogenblik heeft Nederland twaalf miljoen inwoners. Iedere zes jaren komt daar één miljoen bij. Aan het eind van de eeuw moeten wij dan ook rekening houden met zo'n achttien tot twintig miljoen Nederlan ders, die voor het merendeel hun toevlucht in de steden zullen zoeken. Dit is vooral te wijten aan een economische omschakeling. De werkgelegenheid verschuift steeds meer naar de industrie en de dienstverlening. Mi nister Bogaers verwacht, dat aan het eind van deze eeuw nog slechts drie procent van onze beroepsbevolking in de landbouw een hoofdberoep zal zoeken en vinden. De laat ste jaren is dit percentage al sterk afgeno men. Was het in 1930 nog 21 °/o, in 1960 was het nog slechts 11 In getallen uitge drukt moet Nederland rond het jaar 2000 één miljoen agrarische en zeventien tot ne gentien miljoen niet-agrarische inwoners huisvesten. Daarvoor zullen onze steden moeten worden gesaneerd en gereconstru eerd. Geheel nieuwe stedelijke woonvormen moeten worden geschapen voor een „nieu we" stedelijke bevolking van rond acht mil joen zielen. Bij deze ontwikkeling zullen niet alle de len van het land gelijk kunnen meedelen, zo verwacht de bewindsman. In het Europa van morgen zal de sterk geïndustrialiseerde smal le strook tussen de Po-delta en de Rijnvlakte het middelpunt blijven. Dit zal voor Neder land betekenen, dat vooral ten zuiden van de lijn Arnhem-Alkmaar de stedelijke be volking zal toenemen. Voor de noordelijke provincies zal de groei dus minder duidelijk zijn. Rond de Rijndelta heeft zich een aan tal bevolkingskernen gegroepeerd, die ge zamenlijk al meer dan twintig miljoen be woners hebben. De vaderlandse randstad is de noordelijkste eenheid. Duitsland heeft het Rijn-Ruhrcomplex en België een dicht be volkt gebied in het zuiden, dat aansluit op de noord-Franse agglomeraties. Deze ker nen groeien alle naar elkaar toe. In het zui den en midden van ons land is dat duide lijk waar te nemen. Minister Bogaers ver wacht dan ook, dat vooral het zuiden van Nederland sterk zal groeien. Zelfs sprak de minister over een tweede „randstad" met rond de eeuwwisseling een bevolking van vier tot zes miljoen. Het zou best kunnen gebeuren, dat hier het nieuwe centrum van het toekomstige Europa komt te liggen. Ten slotte bestuurde Karei de Grote zijn rijk, dat zich uitstrekte van Wenen tot de Atlanti sche kust, ook vanuit deze omgeving, aldus minister Bogaers. (Nadruk verboden). Kortgene Geboren: 11 okt. Jacob, z.v. Leendert J. de Looff en Anna J. Boot. 18 okt. Jan Leen dert, z.v. Adriaan de Vos en Willemina J. Wolse. 18 okt. Johannes Willem K., z.v. Jo hannes A. Littooij en Annemarie Maris. 19 okt. Catharina Elisabeth, d.v. Dingenis J. Christiaanse en Cornelia Westerweel. Ondertrouwd: 3 okt. Aart Verhorst, 21 jr. en Anna Hollestelle, 19 jr. 14 okt. Georges R. H. Marliére, 19 jr. te Houdeng-Aimeries en Maria Geelhoed, 20 jr. 18 okt. Willem Boone, 24 jr. te Zuidelijke IJsselmeerpolder en Adriana Dees, 21 jr. 24 okt. Jacob M. de Regt, 24 jr. en Anna W. van Zwam, 22 jr. te Arnhem. 25 okt. Lourus L. Lous, 23 jr. te Wissenkerke en Paulina T. de Wit, 20 jr. Getrouwd: 4 okt. Adriaan P. de Haze, 26 jr. te Wissenkerke en Corrie Groenleer, IS jr. 10 okt. Willem van Rij, 22 jr. te Vlissin- gen en Johanna M. Contant, 25 jr. 18 okt. Aart Verhorst, 21 jr. en Anna Hollestelle, 19 jr. 18 okt. Adriaan P. van Dijke, 22 jr. en Marjanny Vogelaar, 21 jr. Overleden: 2 okt. Adriana C. Platschorre, 94 jr., gehuwd geweest met Pieter Verburg. 21 okt. Hugo A. Mol, 71 jr., echtgenoot van Geertruida M. Tollenaar. Wissenkerke Geboren: 11 okt. te Goes: Jacobus Leen dert Adriaan, z.v. A. K. de Jonge en J. P. Geelhoed. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 11 okt. J. P. van Dalen, 27 jr. te Tholen en C. L. Doeleman, 21 jr. Overleden: 18 okt. C. Priester, 80 jr., we duwnaar van S. C. Stokman. 25 okt. C. T. Fortuin, 72 jr., weduwe van J. Dourleijn. Koning der edelstenen niet langer alleen edelsteen voor koningen. Sinds mensenheugenis is de diamant één van de meest begeerde voorwerpen op onze aarde en talrijk zijn de legenden, die over de diamant worden verteld. Hoe ongeloof lijk het ook klinkt, nog tot in de 17e eeuw dachten de mensen bijvoorbeeld, dat er man nelijke en vrouwelijke diamanten waren en er bestaan zelfs verslagen van ooggetuigen, waarin het „huwelijk" van diamanten en de geboorte van nakomelingen worden beschre ven. In het oude testament van de Bijbel wordt verscheidene malen gezinspeeld op de waar de en de hardheid van de diamant en in de eerste eeuw van onze jaartelling schreef de beroemde Romeinse natuur-historicus Plini- us: „Het meest waardevolle voorwerp op aarde is de diamant". In zijn tijd waren dia manten zo kostbaar en zeldzaam, dat het be zit ervan alleen was weggelegd voor keizers en maharadja's. Plinius zelf schreef, dat „dia manten alleen bekend waren aan koningen". Het heeft zeker tot het midden van de 16e eeuw geduurd, dat diamanten uitsluitend werden gedragen door mannen van konink lijke geboorte en dat zelfs de gaden van de koninklijke heersers niet meer dan naar de diamanten van haar echtgenoten mochten kijken. In die tijd werden diamanten meei begeerd vanwege de magische krachten, welke aan deze edelsteen werden toegeschre ven, dan om hun schoonheid. Pas toen de kunst van het slijpen en po lijsten tot ontwikkeling kwam, begon de op komst van de diamant als vrouwelijk juweel. Diamant is het hardste materiaal, dat op onze aarde voorkomt en de steen kan alleen maar worden geslepen met een andere dia mant of met gereedschap, dat met diamant poeder geïmpregneerd is. Ruwe diamant ziet er uit als een onoog lijke kiezel en doet in niets aan de spran kelende edelsteen denken, zoals die in siera den is verwerkt. Het is de kunst van de slij per, die schoonheid schept uit de ruwe steen. Het bewerken van de diamant vereist niet alleen een hoge graad van vakmanschap, maar ook veel geduld en uiterste nauwkeu righeid. De facetten van een diamant moeten na melijk een zodanige hoek met elkaar maken, dat het binnenvallende licht op zijn gunstigst wordt teruggekaatst, zodat uit de oppervlak te van de steen een flonkering van vurig licht in duizend kleuren naar buiten schiet. Tegenwoordig worden de meeste diamanten geslepen als briljant. Bij dit slijpsel bestaat de kleinste diamant nog uit 58 facetten 33 boven en 25 onder die alle precies een voorgeschreven hoek met elkaar maken. Waar komen diamanten vandaan? Diamanten zijn een vorm van koolstof, die miljoenen en miljoenen jaren geleden bij het afkoelen van onze aarde onder ge weldig hoge temperaturen en onvoorstelbaar hoge druk werd gekristalliseerd. Eén van de oudste bekende vindplaatsen waren de beroemde Golcondamijnen in In dia, welke nu echter al meer dan een eeuw zijn uitgeput. Tegenwoordig komt verreweg de meeste diamant uit Afrika. Ook in Rus land zijn diamantmijnen. Om één karaat diamant te winnen (één karaat is een gewicht van Vs gram) moet de arbeider 250 ton rots doen springen, verplet teren en sorteren. Lang niet alle diamant is echter geschikt voor siersteen. Driekwart van alle uit de mijnen afkomstige diamanten is bestemd voor industriële doeleinden. De in dustriediamant neemt al jaren een voorname plaats in bij de technische vooruitgang. Als hardste van alle mineralen kan de diamant met verbluffend gemak door de stevigste rotsen of metalen snijden. Deze diamanten, welke om hun onzuiverheid of misvormdheid niet goed genoeg werden bevonden om te worden verwerkt in sieraden, zijn onver vangbaar in het proces van snijden, slijpen of polijsten. Al deze factoren in aanmerking genomen, is het nauwelijks te verwonderen, dat dia manten zo waardevol zijn. Maar gelukkig is het niet meer zo als vroeger, dat diamanten sieraden alleen zijn weggelegd voor de wel- gestelden. Tegenwoordig kunnen ook de minder met aardse goederen gezegende vrouwen zich een ring met een diamantje permitteren. Een diamant blijft altijd, zijn glans ver mindert nooit. Elke steen is uniek en heeft een enigen persoonlijkheid. Aan de diamant wordt de magische kracht toegeschreven, dat hij de liefde tussen man en vrouw zou be vorderen. Misschien is het daarom, dat het in tal van landen de gewoonte is, dat de jongen aan het meisje zijner dromen bij de verloving een diamanten ring schenkt. De diamant, de „koning der edelstenen", zal door zijn schoonheid en zeldzaamheid de mens altijd blijven boeien. De Hindoes heb ben een spreekwoord, dat zegt: „Hij, die een diamant koopt, koopt een stukje eeuwigheid" (Nadruk verboden). Skiën in Schotland Waar nu nog de schapen grazen in de Schotse Hooglanden zal men straks naar har telust kunnen skiën. Het gebied van Brea- mar, bekend om zijn wolprodukten, beslaat acht hectaren en zal het centrum van het Britse ski-toerisme worden. Twee kabelsporen zullen de skiërs naar de twee pistes brengen. Een baan van 200 meter lang en een hoogteverschil van vijftig meter, is speciaal voor beginners. De twee de, die 625 meter lang is en een hoogtever schil heeft van 175 meter, slingert zich door de bossen en is uiteraard meer geschikt voor geoefende skiërs. Voor sneeuw wordt inge staan, ook al mocht de natuur in gebreke blijven. Men heeft een aantal kunstsneeuw-machi nes in Amerika laten vervaardigen, die door middel van een mengsel van water en ge perste lucht perfecte ski-sneeuw produceren. Op deze manier is het mogelijk voor een uitstekende besneeuwing te zorgen, terwijl men, naar verkiezing, de sneeuw korrelig of zwaar kan maken. Bovendien kan men het ski-seizoen aanmerkelijk verlengen. Dit nieuwe ski-oord zal 21 december offi cieel in gebruik worden genomen. (DIA). Elastische veters Vele mensen hebben, om verschillende re denen, moeilijkheden met het vastmaken van schoenveters. Kinderen, die nog geen knoop kunnen ma ken, hartpatiënten die niet mogen en ouden van dagen die niet meer kunnen bukken. Voor hen is hier dé oplossing. Een Ameri kaanse fabriek heeft nylon veters vervaar digd, die elastisch zijn. Met deze veters kan men de knoop leggen vóór men de schoen aantrekt en deze dan net zo gemakkelijk aan- en uitdoen als zijn pantoffels, aldus de fabrikant. (DIA). Verwarmde handschoenen Nu de natuur ons weer duidelijk laat mer ken, dat de winter nabij is en de tempera tuur dan ook allengs daalt, is het weer tijd dat wij onze handschoenen tevoorschijn ha len. Ofschoon deze niet zo aan de mode on derhevig zijn als andere kledingsstukken, is er dit jaar toch nieuws op dit gebied. Een Amerikaanse fabriek heeft wanten ontwor pen die elektrisch kunnen worden verwarmd. Het geheim schuilt in twee batterijtjes van ieder zes volt, die in een tasje met ritsslui ting zijn opgeborgen. Hieruit gaan zeer dun ne draadjes door de mouwen. Zij worden met een drukknop-sluiting aan de wanten bevestigd. Deze zijn van wol vervaardigd en met nylon versterkt. Op deze manier kunnen de handen de gehele dag warm blijven, maar de prijs is nog om van te rillen: ongeveer 55 gulden. (DIA). PREDIKBEURTEN voor zondag 10 november 1963 Ned. Herv. Kerk Kortgene li) uur ds. Van Boven en 2.30 uur ds. Lindeboom. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur drs. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat 10 uur de heer Kraak eri 2.30 uur ds. Dijkmeijer, H. Doop. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. Visbeek en 2 uur ds. L. J. C. Visbeek van Wijchen. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Van Liere van Wol- faartsdijk, dankstond voor het gewas en 2.30 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Dijkmeijer bed. H. Avondmaal en 2.30 uur de heer Kraak, dankzegging. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Kersten van Rotterdam. Geref. JKcrk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 5.30 uur ds. Van Rhee- nen. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 14 nov. 7.30 uur ds. W. Suijker van Krabben- dijke. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Maandag 11 november 7.15 uur ds. Chr. van Dam uit Rot terdam. R.K. Kerk Banjaard H. Missen (op zondag) 8 uur in Duinlust en 9.30 uur in De Banjaard, Fazantenlaan 11. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. Slagerij Verburg biedt u a.s. dinsdag 750 gram runderlappen 1 pakje rundvet voor slechts f 4. Iedere donderdag gehaktdag f 1.25 per 500 gram Zaterdag 100 gram ham 100 gram gebraden gehakt samen f 1.10 Wegens verbouwing nog steeds winkel in het slachthuis A. A. VERBURG Kaaistraat 19, Telefoon 3 04 Kortgene Te koop: goed onderhouden merk „Liebig" 13 registers Te bevragen Hoofdstraat 128, Kortgene, tel. 3 64. MAATCORSET Zitting te KORTGENE dins dag 12 nov. tussen 2 5 uur hotel „De Korenbeurs" BIJ INSCHRIJVING TE KOOP: dicht bij het dorp Kats, in de L.A. polder, direct te aanvaarden. Kosten koper. Aanwijs en verdere in lichtingen op 12 nov. a.s. van 10 tot 11.30 uur in „Het Wapen van Kats" te Kats. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór 19 novem ber a.s. bij G. HEIJBOER, oud-deurw., 's-Gravenpol- derseweg 8 te Goes, al waar nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Telefoon (01100) 62 30.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 3