i een contra-gewicht van tweewiel- trekker. Den Boer een net meióje cin 5Ceulen EEN BOEKENBON? i I Nïc. Hefjboer Valse munten rollen Verloren: Gaarne bericht aan M. J. FIEMAN, Kats, tel. (01109) 218. Ook aan het strand kunt u breien en handwerken. Voor deze gezellige va kantie - bezigheden kunt u het beste de materialen kopen bij Lm Mes van Lokven Pottenmarkt 11, Middelburg Telefoon 33 32 Speciaalzaak in wol en handwerken Vakkundige voor lichting gratis. Kleurboeken, kleurpotloden, prenteboeken, leesboekjes Boekhandel MARKUSSE Wissenkerke KLOKKEN, WEKKERS, HORLOGES, HORLOGEBANDEN. GOUD EN ZILVER Horlogerie - Optiek Wissenkerke, telefoon 2 27 Terstond gevraagd liefst boven 18 jaar Wissenltterke Bockhandel Markusse Wissenkerke Bloemenmagazijn Lange Vorststraat 46-48 - Goes - Tel. 7067 is uw voordeligst adres voor alle voorkomende Bloemwerken T Bruidsboeketten Grafboeketten Vaste planten enz. Tevens geven wij bij ieder bruidsboeket een aardige verrassing. ^x«x»x«x»x<<»x«x«x~x«x«>*^:~****x~x~:********«** Waar schuwend bezichtigingsmateriaal voor verzamelaars uit de hele wereld Is deze munt f 10.000 waard De Keulse muntexpert Heinrich Pilartz draait en wendt het be geerde geldstuk een deca- drachme van Syracuse uit het jaar 413 na Chr. om en om. Een ge slaagde vervalsing, die ongeveer 50 of 100 jaar geleden door een „prominente" vervalser werd ver vaardigd. Zo behoudt deze munt toch altijd nog een geringe curi- ositeitswaarde. In de meeste ge vallen hebben de geraffineerde vervalsingen echter geheel geen waarde, zodat voor de munten - amateur gefunderde vakkennis eigenlijk klinkende munt betekent De enige valse muntexpert in de Bondsrepubliek die zoals zijn veertien collega's handel drijft in echte munten, maar meer dan duizend verschillende verval singen verzameld heeft, geeft sinds kort advies aan talrijke internatio nale muntenverzamelaars al leen de Bondsrepubliek telt al 8000 vrienden van deze hobby en laat de liefhebbers, die hun portefeuille al voor de dag hebben gehaald, waarschuwend „echte" valse munten zien. „Men kan de laatste jaren spre ken van een complete vervalser- renaissance", verklaart de beëdig de expert, die reeds vele malen met een vernietigend oordeel ver meende rijkdommen aanzienlijk in waarde heeft doen verminderen Niet alleen talrijke toeristen ko pen de zogenaamde echte geld stukken in de verschillende Euro pese landen, maar overal komt men steeds weer goedgelovige mensen tegen, die blindelings voor de vervalsingen grote sommen geld neertellen. Dat deze munten uitzonderlijk goed geslagen en nagemaakt zijn, bevestigt de heer Pilartz, wiens cultuur-historische hobby reeds ver over de grenzen grote bekend heid heeft gekregen. In zijn kleine huis in de buurt van Keulen heeft de muntexpert de verschil lende vervalsingen achter slot en grendel liggen. Uit de valse-munt- werkplaatsen van de Romeinen, bijvoorbeeld gouden en zilveren munten, die prachtig schitteren, maar waarvan de kern uit koper of brons bestaat. De zogenaamde gevoerde munten worden thans ook nog vele verzamelaars aange praat. Enige valse munten hebben cultuur-historische waarde, zoals de exemplaren uit het Romeinse keizerrijk, waarbij handige valse munters zich, teneinde de zaak lukratiever te maken, van de giet- techniek bedienden. Deze munten voor een zeer hoge prijs van de hand te doen is moeilijk; want ge lukkig behoren de nagemaakte tot de zeer gemakkelijk te herkennen vervalsingen, omdat zij bij het drogen en branden door de ge bruikte klei gekrompen en daar door kleiner dan de originele zijn. Veel bedrieglijker zijn daarom de nagemaakte munten, die door zeer ervaren verzamelaar-vervalsers zijn vervaardigd. Zij spaarden materiaal noch moeite, om hun exemplaren er geloofwaardig te doen uitzien. Vele van zulke „ge vaarlijke" munten heeft de Keul se expert opgespoord zoals de „Paduaanse" afgietsels van Ro meinse sestertiën en medaillons die in de 18e en 19e eeuw geko pieerd werden of de talrijke mun ten uit de klassieke oudheid, de tijd van de volksverhuizingen, de middeleeuwen en de moderne tijd die de Isenburgische hofraad Carl Wilhelm Becker vervaardigde en overal ter wereld verkocht. Hij was de meest prominente valse munter, die niet alleen verschil lende muntstijlen uitstekend ken de, maar ook nog de brutaliteit bezat, zelf enige antieke munten te ontwerpen en te fabriceren. Evenzo waarschuwt onze expert internationale verzamelaars voor de „specialiteiten" van andere be gaafde vervalsers. De laat-Ro- meinse munten of de „Salzburgi- sche Taler van 1504" de „Rü- berntaler" bijvoorbeeld waren in de 18e eeuw al zo begeerd, dat deze oeroude geldstukken vele malen werden gekopieerd. Wanneer men zich serieus toe legt op het verzamelen van werke lijk waardevolle oude munten, dan is het van het grootste belang, dat men precies weet wat er alzo in de handel en in verzamelingen is, en dat men in staat is echt van onecht te onderscheiden, want an ders loopt men grote kansen de dupe te worden. KINDERZEEP IN PLASTIC RACE-AUTO Een fabrikant in Amerika kennelijk een huisvader met kin deren gezegend heeft iets ver zonnen om jonge moeders te hel pen hun kinderen op vredelieven de manier naar het bad te lokken: een plastic zeepdoos in de vorm van een race-auto, compleet met wielen, die ook „op de vaste wal" als speelgoed gebruikt kan wor den. Men is van plan een hele se rie voertuigen te fabriceren. Dezelfde firma heeft reeds eer der met succes een vloeibare zeep gelanceerd in flaconnetjes, die de vorm hebben van tekenfilmfiguren (DIA). GELUIDWEREND BEHANG. Voor mensen die hun gedach ten moeten concentreren om zo ef ficient mogelijk te kunnen wer ken is er een hoopgevend (geluid- werend!) geluid. Een internatio naal bekend chemisch concern in Duitsland heeft n.l. de geluidwe- rende eigenschappen van schuim- plastic aangewend in de ontwikke ling van een nieuw soort behang- sel-„papier". De fabrikant beweert dat dit materiaal tot 90% van het geluid kan absorberen. Het absoqjtievermogen is af hankelijk van de dikte van het ma teriaal. Zoals de meeste materia len, die een zeker percentage aan lucht bevatten, heeft dit schuim- plastic tevens het vermogen warm te vast te houden. Als laatste voor deel (voor de behanger?) kan hier aan nog toegevoegd worden dat het vier maal lichter is dan kurk. (DIA). BEHANGSEL HOUT!! Steeds verschijnen er weer nieu we produkten, die het huiselijke leven veraangenamen. In Enge land is nu verkrijgbaar „Flex- wood", een buigzaam houtfineer, dat, door een vakman op iedere muur óf meubel met een redelijk glad oppervlak kan worden aan gebracht. Dit produkt kan niet krom trek ken, is weinig ontvlambaar en wordt verkocht in zoveel soorten, dat er voor iedere smaak en beurs wel iets bij te vinden is. De lengte van de platen vari eert van ongeveer 250 tot 300 cm en er zijn twee breedtes verkrijg baar: ongeveer 46 en 66 cm. De prijs in Engeland is in Nederlands courant ongeveer 56 gulden per vierkante meter. (DIA).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 4