Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad d.d. 22 juni 1963 no. 3148 150JAAI GELEDEN „Drie schoft Oranje boven" - Engeland steunde Oranje-regc In optreden soms geen verschi Het is nacht. De nacht van 18 op 19 april 1813. Op de buiten plaats „Weltevreden", bij het Zuidhollandse plaatsje Oudshoorn zijn enkele mensen in het geheim bijeen. Zij bespreken de toestand. Angst vervult hun harten..maar ook hoop. Angst, want het ge lucht gaat, dat de Fransen van plan zijn om alle mannen van 40 tot 60 jaar voor militaire dienst op te roepen en naar het front te sturen. Maar ook hoopwant er gaan nog meer geruchten Napoleon zou verslagen uit een brandend Moskou zijn terugge keerd. Een Russisch leger zou de Nederlandse grens reeds naderen. Een Engelse vloot kruiste reeds voor de Hollandse kust....Ge ruchten In hoeverre zijn ze waar? Eén ding is zeker. Op 20 april zullen nieuwe inschrijvingen voor het Franse leger plaats heb ben. En hiertegen wil men zich verzetten. Bij de mannen is nu het gevoel aanwezig: Dit nemen we niet meer! De maat is vol! Ellen de en wanhoop hebben het den ken van de samenzweerders be- invloed, zonder dat zij zich ervan bewust zijn. Want er is immers hoop? Verzet! Opstand! Men wil een daad stellen OranjeWie heeft het woord uitgesproken, dat allen op de tong brandt? „Oranje" wordt de leuze, waar onder de mannen zich zullen ver zetten. Hun gevoelens vinden een uitweg. Ze trekken naar Oudshoom, waar de Oranjevlag spoedig van de toren wappert. De dorpsklok wordt geluid. Een menigte men sen stroomt nieuwsgierig samen.. Een der aanvoerders zegt met en kele woorden het doel van hun daden. Slechts een half woord is nodig. Als een besmettelijke ziek te verspreidt de opstand zich over vele plaatsen langs de Oude Rijn. Aarlanderveen, Alphen, Woubrug- ge, Boskoop, Zwammerdam en Al kemade. Overal wordt de Oranje vlag gehesen en de inschrijvings registers worden vernietigd. De eerste belangrijke stad, die onder de invloed van de Oranje beweging komt, is Leiden. Twee aanvoerders: Pieter van der Lee Mislukte opstand. ring krachtig. tussen bevrijders en bezetters uit Oudshoom en Dirk de Klerk uit Alphen zijn naar de oude uni versiteitsstad gegaan. Zij eisen in naam van de Prins van Oranje de stad op. Zij worden prompt ge vangen genomen. Dit is het sein voor de stedelingen om kleur te bekennen. Zij overmeesteren de poortwacht en laten een grote groep opstandige en gewapende boeren binnen. Spoedig zijn Van der Lee en De Klerk weer bevrijd. De boeren steken de Oranjevlag van de toren en vertrekken weer. Zij hebben hun doel bereikt. Lei den heeft zich aan hun kant ge schaard. Maar, zoals bij elke spontane volksopstand: Goede leiding ont breekt, een weloverwogen plan is ei niet. Men doet wat het hart in geeft De Fransen, die eerst de bewe ging geringschatten, proberen daarna de bevolking met een zoet lijntje tot kalmte te brengen. Wan neer zij echter bemerken, dal het menens wordt, treden zij streng cp. Temeer, daar het in Den Haag ook roerig begint te worden. De Fransen vrezen een algemene op stand. Zij nemen snel maatregelen. Op 22 april is Leiden bezet door 2.000 man Franse troepen. Sterke militaire patrouilles trekken door de omliggende dorpen. Er wordt geschoten. Er vallen doden. De krijgsraad te velde spreekt stand rechtelijke doodvonnissen uit. Op de vestingwal bij Koepoort te Lei den staat het executiepeloton aan getreden de vonnissen worden voltrokken. Vele opstandelingen duiken onder. Ook Pieter van der Lee slaagt er in om weg te komen „Drie schoft Oranje boven". Een daad van een wanhopig volk wordt bloedig onderdrukt. Nog steeds zijn de Fransen heer en meester. Doch..nog ver verwij derd, maar toch reeds binnen „Frans" gebied, branden 's nachts de vuren. Het schijnsel ervan be licht de ruwe gezichten van de zo gevreesde Russen op hun snelle paarden: De Kozakken De Kozakken komen. Na de slag bij Leipzig in okto ber 1813 zijn de bevrijdingskansen beter. De geruchten omtrent de Russische troepen worden nu waarheid. De Kozakken komen! Voor de onderdrukte bevolking een vrijheidskreet. Voor de Fran sen een onheilsboodschap Op 9 november 1813 trekken de eerste Russen bij Gramsbergen o- ver de Nederlandse grens. Zij zijn snel, de legendarische ruiters, ge wapend met lans en sabel. 10 november: Kozakken bij Ol- denzaal, 11 november bij Coevor- den. Op 12 november is Winscho ten bevrijd. 13 november: Kozak ken bij Dinxperloo over de grens. De Fransen geraken in paniek. Een soort „Dolle-dinsdag-geest" grijpt hen aan. Het contact tussen de Franse bevelhebbers in Neder land en hun Parijse meester is niet hecht meer. Dit is een geluk voor de Russische voorhoede, want het zijn eerst maar kleine groepjes ruiters, die opereren. Een sterk Frans front zou hen zeker hebben tegengehouden. Op 16 november is Groningen bevrijd. Overal, waar de Russen verschij nen, richten zij zich tot de bevol king. In hoffelijke termen: „Neder landers, edelmoedig volk", zo luidt de aanhef van de proclama tie, waarin wordt herinnerd aan ons groöts verleden. Maar geen woord overOranje. Men houdt zich, wat bestuursvorm betreft, op de vlakte De „notabelen" in de meeste plaatsen beperken zich tot het handhaven van de orde en het rustig laten wegtrekken van de Fransen. Maar het gewone volk laat de Oranjekleur zien! Waar komen die vlaggen en kokardes ineens vandaan? Op 18 november wordt Leeuw arden bevrijd. De Friese bevol king kiest meteen partij. Vóór Ö- ranje. Jonge mannen worden op geroepen zich te wapenen en zich te verzamelen onder de Prins van Oranje. Spoedig zijn, op Delfzijl en Coevorden na, de Noordelijke provincies van de Fransen gezui verd. Kozakken, die op 10 november bij Oldenzaal de grens passeren, zijn weldra bij Delden en Almelo. Op 12 november wordt Zwolle be reikt; op 17 november wordt de IJssel bij Katerveer bereikt en o- vergestoken. Hier en daar zijn ge vechten. De Russen bereiken El- burg en Harderwijk. Bij Nijkerk komt het tot een treffen met de Fransen, die vanuit Amersfoort zijn gestuurd om..de in Nijkerk opgeslagen 700.000 kg tabak als nog in veiligheid te brengen. De Kozakken, die reeds in Nijkerk zijn, moeten terugtrekken. De Russische majoor Markley weet echter van de nood een deugd te maken. Hij laat zich door een gids om die plaats leiden, waar nog Franse troepen liggen. Zo riekt hij door Het Gooi en bereikt cp 24 november Amsterdam Bijltjesdag in Amsterdam. Het driemanschap Van Ho- gendorp, Van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maasdam had tegen de zeekapitein Job May gezegd: „Zorg, dat Amsterdam tot opstand komt, wij zorgen voor een regering". In de nacht van 14 op 15 no vember verlaten de Fransen de stad Amsterdam. Overhaast. De overheid beraadslaagt. Wat te doen? Kolonel Van Brienen en kapitein Falck, officieren van de nationale garde, hadden reeds met elkaar gesproken over een moge lijke omwenteling. Als puntje bij paaltje komt, aarzelt Van Brienen. Maar kapitein Falck zet door. Zijn besliste optreden maakt hem tot „ongekroond leider" van de Am sterdamse schutterij. Met andere officieren wordt een vergadering belegd. Patriotten, Prinsgezinden, Protestanten en Katholieken, wor den opgeroepen om een stedelijke overheid te vormen. Falck weet zelfs door te drijven, dat ook een Joods stadgenoot Mendes de Leon in de stadsregering wordt benoemd. Falck moet hiervoor vechtenHij wint; Mendes de Leon is algemeen bemind en ie der weet, dat de Joden een sterke afkeer hebben van de Fransen en velen van hen lid zijn van de Na tionale Garde, betrouwbare kerels en Oranjegezind. En zo slaagt de gewone officier Falck er in be zield met een verheven gedachte een werkelijk nationale over heid te vormenzij het dan ook cp papier..voorlopig. Los daarvan is het plan van Job May, die diezelfde avond de re volutie zal ontketenen. De opgewondenheid onder het volk neemt toe. „Oranje bovenI Al is ons Prinsje nog zo klein" en „Het Wilhelmus" klinken door de straten. Om zes uur 's avonds wor den de douanehuisjes in brand ge stoken. Alles gaat echter bedaard en gedisciplineerd. De beweging is gericht tegen de Fransen. Plun dering komt niet voor. Falck gaat met twee anderen, Van Lennep en Van Hall, naar de plaats van het rumoer. Later marcheert hij met de Nationale Garde naar Katen- burg. Opdracht: plundering voor komen, maar de volksbeweging niet stuiten. Anti-franse daden aanmoedigen. 's Nachts om drie uur ontmoe ten Falck en Job May elkaar. Twee Nederlanders gescheiden van elkaar werkend maar el kaar vindend in de strijd voor het zelfde doel. Zij worden vrienden. Als symbool van vergane glorie wordt de Franse adelaar bo ven de poort van de werf neer gehaald. Het wordt 4 uur. De mensen weten van geen ophouden. Toch wordt het volk plotseling uiteen gejaagddoor een echte vader landse regenbui! Met het vormen van de stads regering wil het nog niet erg. Er zijn nog Fransgezinde machtheb bers. Vele vooraanstaanden wil len eerst de kat uit de boom kij ken. Maar de 17de schijnt het toch zo ver te zijn. Een 15-tal mannen van 'velerlei richting behalve Mendes de Leon heeft ook mr. J. D. Meyer zitting in het bestuur verklaart zich bereid om de regering op zich te nemen. Het stadsbestuur begint met orde en rust te scheppen, daar het „grauw" zich met de zaak heeft bemoeid. Job May slaagt er echter in de opstand in goede banen te houden. „De nieuwe regering heeft de Oranje kokarde op de hoed", zo roept hij uit. „U hebt geen recht om de stad, waarin gij geboren zijt, in brand te steken. Wie plundert of brand sticht, zal uit naam van de Oranjeregering worden gestraft". De spreker gaat verder dan de stadsregering be doelt. Vóór Oranje kiezen is er gunstige uitzondering daargelaten nog niet bij. Zo wordt op 17 november besloten om, bij een Franse aanval, zich niet te verde digen. Falck wil voortgaan. Spoe dig zullen de-Kozakken komen; daarvóór, zo meent hij en met hem Job May terecht, moet Amster dam zich ronduit vóór Oranje heb ben uitgesproken. Op 21 novem ber komt Van der Duyn van Maasdam in Amsterdam. Hij vraagt: „Waarom wappert de O- ranjevlag niet van de paleistoren?", Falck antwoordt: „De stedelijke overheid durft niet...." Falck verzoekt nogmaals een onderhoud met de vroedschap. Plij dringt er op aan kleur te bekennen. Van Lennep en Meyer zijn voor, Van Brienen wil wachten en ook de anderen weifelen. Steeds meer druk wordt op Am sterdam uitgeoefend. Vanuit Den Haag worden de commissarissen- generaal Kemper en Scholten naar de hoofdstad gestuurd. In middels heeft mr. Boreel de af deling Kozakken van Majoor Mar- klay via de Leidse poort door de stad geleid. En dan, terwijl Falcks compagnie staat aangetreden en veel volk is samengestroomd, wordt op de Dam de proclamatie voorgelezen, waarin zwart op wit staat, dat „Nederland zijn natio naal bestaan herneemt". Op de pa leiskoepel wordt de Hollandse vlag met de Oranjewimpel gehe sen. Twee dagen later, op 26 no vember, volgt Rotterdam. Op 28 november rijden 300 kozakken U- trecht binnen. Engeland hoe goed had prin ses Wilhelmina gehandeld, door haar zoon daar naar toe te stu ren steunt krachtig de Oranje- regering. Op 30 november landt Willem Frederik van Oranje Nassau op vaderlandse bodem. Maar nog steeds wordt er ge vochten. Andere bondgenoten. Inmiddels zijn ook andere bond genoten ons land binnengekomen. Het zijn de Pruisen onder leiding van Von Bülow. Zij vechten langs de IJssel, geholpen door Russen en Oranje-garde., De Pruisen slaan het beleg voor Arnhem en na veel strijd valt de stad op 30 november in hun handen. Zowel Pruisen als Russen trekken verder westwaarts. Engelse troepen, on geveer 1000 man, nemen spoedig aan de strijd deel. Ook Von Bülow rept niet over een regering in zijn proclamaties. Een goede daad van de Engelsen is het zenden van wapens, ammunitie en uniformen. Zodoende kunnen steeds meer Nederlanders aan het gevecht deelnemen uit naam van Oranje. Bovendien trekt het Oranjelegioen, door Wilhelmina van Pruisen aan geworven in Duitsland, ons land binnen. Het dringt door tot U- tiecht. In december worden de Zuidhollandse eilanden gezuiverd. Op 8 december bezetten Engelse mariniers Goes. Walcheren blijft echter nog lange tijd Frans.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 4