gesloten een chauffeur JOH. 1 JULIMUS combine- en/of persmachinist voor de vrachtautodienst Middelburg Beveland Het drama van Woerden. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de Fransen zich or delijk gedragen. Tenminste, in militair verband. De Franse leger leiding treedt niet onmenselijk op, al plunderen Franse soldaten vaak in de omgeving van vele plaatsen, die nog lang tot in 1814 r— in hun handen blijven; o.m. .Delfzijl, Coevorden, Naarden, Deventer, Den Helder en verschillende ste den in het zuiden van het land. Er is echter één uitzondering. Kolonel Witte Tullingh trekt op 22 november met de Oranjegarde van Den Haag naar Leiden. Gene raal De Jonge aanvaardt aldaar het bevel over de 250 man, gewa pend met twee stukken geschut. Op 23 november rukt De Jonge op naar het plaatsje Woerden. Slechts een 28-tal Franse soldaten vormt de verdediging. Maar in plaats van aan te vallen eist De Jonge de stad op. De Fransen vragen bedenktijd en lichten in het geheim generaal Molitor in. De generaal aarzelt niet. 1600 man meest strafbataljons trek ken middernacht uit Utrecht weg. Kolonel Falba heeft de leiding. Hij is kwaad. Hij verdenkt Woer den van woordbreuk. De Neder landse „troepenmacht" wijkt en de Fransen stormen Woerden binnen. „Rooft, moordt, slaat doodt!" zijn de kreten van de Fransen. 26 burgers worden ge dood, een groot aantal zijn ge wond. De stad wordt geplunderd? Op 25 november keren de ver overaars, rijk met buit beladen, Utrecht weer binnen. De straf expeditie is geslaagd. Maar soms is het moeilijk om vriend en vijand te onderscheiden. Zo slaan de Pruisen, na de ver overing van Arnhem, prompt aan het plunderen. De Engelse troe pen roven te Bergen op Zoom. En de Kozakken? Overste Rosen te Groningen eist meteen laken vele ellen paarden en geld. Verder hing de houding van de Russische soldaten af van hun be velhebber. Maar over het alge meen valt het met de Kozakken wel mee, al moet menige boer zijn dochters aanmanen zich niet op straat te begevenDe Russen slapen in de open lucht; inkwar tieringsmoeilijkheden zijn er dus niet. Zij lusten graag jenever en .vetkaarsen. De boeren op de Veluwe hebben veel meer te lij den van de Saksers, die na de Pruisen ons land binnenstromen. Meer en meer echter vervangen Nederlanders de buitenlandse troepen. De organisatie van het leger komt gestadig op gang. De bewapening en kleding worden beter. De geoefendheid wordt op gevoerd. Nog lang blijven vreem de troepen in ons land. Maar nimmer kunnen de geallieerden Nederland als een bezet gebied beschouwen. Dankzij het optreden van moedige mannen heeft ons land een eigen regering. Op 29 maart 1814 wordt door vorst Wil lem de grondwet het werk van Gijsbert Karei van Hogendorp bekrachtigd. Op 30 maart legt de Souvereine Vorst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de eed op de grondwet af. Op 23 mei 1814 is er geen Fran se soldaat meer op Nederlandse bodem. Napoleon is afgetreden. Lodewijk XVIII heeft hem opge volgd. Langzamerhand keert de rust weer in het land. De Neder landers ademen ruimer. Handel en scheepvaart bloeien weer op. Ko loniale waren worden weer ver kocht. Hoe zoet is 't leven in dit land, dat van verdrukking vrij, de Oranjestandaard ziet geplant op 't graf der dwinglandij. Men drinkt zijn flesch weer wel te vreen, En snuift en rookt weer als voorheen Tabak, tabak, tabak. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). SLAGERIJ VERBURG biedt u a.s. dinsdag 750 gram runderlappen en 500 gram worst voor slechts 4.75 Iedere donderdag gehaktdag 1.25 per 500 gram Zaterdag 500 gram doorregen runderlappen voor de zeer lage prijs van 1.75 100 gram ham en 100 gram rollade samen voor 1.10 A. A. VERBURG Kaaistraat 19, Kortgene Telefoon 304 PREDIKBEURTEN voor zondag 23 juni 1963 Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Visbeek en 2.30 uur ds. De Jong van Goes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds, Willekes. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Visbeek van Wij- chen. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Brederveld van Souburg. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 4 uur ds. Radder. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Heiden Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. C. Ha- rinck van Utrecht. R.K. Kerk Banjaard H. Mis om 9 uur in bungalow Kwikstaartenlaan 1. GOALS VOOR PERZIE Indien de weersomstandigheden het toelaten zal op dinsdag, 25 juni J963, 's avonds om 7 uur op het sportterrein te Wissenkerke. een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen vertegenwoordigen de elftallen der gemeenten Kort gene en Wissenkerke. De opbrengst van de entree, wel ke is bepaald op f 0.50 per persoon zal ten goede komen aan de actie Dousadj. Het belooft een aantrekkelijke wedstrijd te worden, welke het bekijken zeer zeker waard zal zijn en u steunt bovendien een zeer goed doel. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dokter Janssen, tel. (01108) 3 19 en dok ter Bruynzeel, tel. (01107) 3 18. EXTRA aanbieding! uit voorraad te leveren imit. antieke ladekastjes, 5 modellen vanaf f 90.-. Ook de moderne secretaires weer voorradig, een mooi meubel in plaats van een groot bureau. Haardbankjes vanaf f 13.50. Bureautjes vanaf f 95. Bergmeubels, radiokastjes en tafels. 50-jarige woninginrichting van Langeviele (over de Lange Geere), telefoon 29 28, Middelburg. De bejaarden van Kamper land, die deelgenomen heb- bèn aan het jaarlijks uitstap je, op 18 juni j.l., betuigen hun hartelijke dank aan allen, die op enigerlei wijze hun medewerking hebben ver leend. Ondanks ongunstig' weer, was er toch een goede sfeer. De bejaarden. Kamperland, juni 1963. 7liïslaq jeugdpuistjes W*J PUROL-POEDER f 1.60 - F1.~ Wij vragen: FIRMA G. P. LEENDERTSE ZONEN, KAMPERLAND H.H. LANDBOUWERS Evenals vorige jaren gelegenheid voor reparatie en tanen BIETEMNETTEN P. F. Jeronimus Telefoon (01107) 4 84, Wissenkerke. Onrustige Zenuweaf Mijnhardfs Zenuwtabletten <~>cLet 'f Wegens vakantie is onze damessalon te Kortgene vanaf 13 tot en met 23 juli Damessalon te Kamperland blijft geopend. Wegens teleurstelling gevraagd: Aanmelding: FIRMA CALJOUW, Markt 156, VEERE, Telefoon (01181) 2 38.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 3