150 jaren geleden Jeugdpuistjes MAISON AUBERT In 1813 werd Nederland weer een onafhan kelijke natie. Hoe lang duurde eigenlijk de bezetting In de Troonrede op de derde dinsdag in september van het vorig jaar maakte H.M. Koningin Juliana gewag van een herden king. In 1963 zo deelde de Koningin mede zal worden herdacht, dat ons land 150 jaren geleden weer zijn zelfstandigheid verkreeg onder leiding van Oranje En waar wordt gesproken van het wëer verkrijgen van zelfstan digheid, daar moet ook sprake zijn van bezetting. En als we het over „bezetting" hebben, "dan gaan bij de oude ren onder ons de gedachten terug naar de jaren 1940 - 1945, een bezettingstijd, welke ons nog vers in het geheugen ligt: De Duitse tijd. Wanneer we nu in dit artikel aandacht willen schenken aan de bezettingsjaren vóór het jaar 1813 de Franse tijd dan gaan we onwillekeurig vergelijkingen ma ken tussen „Franse" tijd en „Duitse" tijd. Zijn er punten van overeenkomst tevinden? Zeer ze ker, want al is er veel verschil tussen de Franse periode en de jaren van Duitse overheersing, toch zijn er in beide tijdvakken gebeurtenissen, welke veel met elkaar gemeen hebben: zo bijvoorbeeld de houding van de bezetter en de manier van optre den van de machthebber. Opmer kelijk is o.m. hoe de bezetter in beide gevallen ons land leegroofde en het op onze jongemannen had gemunt. Kortom: hoe ons land en volk dienstbaar werden gemaakt aan het streven van de overheer ser. En ook het pogen om aan besluiten en maatregelen een legaal tintje te geven komt blijk baar bij iedere absolute macht hebber voor. Of hij zich nu keizer of führer noemtBeide dicta toren hebben met hun optreden bewezen, dat absolute macht van één man altijd leidt tot dezelfde excessen De Franse tijd heeft langer geduurd dan de Duitse tijd, of korter. Want vanaf welk moment was ons land in de 18e eeuw eigenlijk „bezet gebied"? En hier is dan een verschilpunt: verloor ons land in 1940 vrij plotseling zijn zelf standigheid, in de Franse tijd verliep dit proces zeer gelijdelijk. In de schaduw van de Vrijheidsboom. We kunnen het ons nog her inneren uit onze schoolboekjes: in december van het jaar 1794 trokken de Franse troeperi bij strenge koude over de dicht gevroren rivieren naar het hart van Holland. Ondanks de veldslag bij Neerwinden in 1793, waarbij de Fransen een nederlaag leden, was het de veldheer Pichegru, geholpen door de Patriotten- generaal Daendels, toch gelukt om ons land te veroveren. In januari van het volgend jaar kwam hij in Den Haag aan. Zonder hierin de stadhouder te kennen hadden de Staten van Holland contact opgenomen met de invaller. Willem V had geen keuze. Hij verliet in de avond van de 18e januari 1795 te Scheve- ningen ons land. Zijn vrouw was hem reeds voorgegaan. Vergezeld van zijn zoons Willem en Frederik ging de stadhouder dezelfde weg. Over zee naar Engeland. In het vaderland danste men om de vrij heidsboom. Niet het gehele volk deed daaraan mee. Er waren immers twee partijen: de Patriot ten en de Prinsgezinden. Vooral het mindere volk was Oranje gezind, maar de kleine man had toen nog niet veel invloed op de regering. Maar al te spoedig zou het ech ter aan ieder duidelijk worden, dat de vrijheidsboom ook zijn schaduwzijde had en dat het in die schaduw waarlijk niet goed toeven was. Men probeerde er toen onder de gegeven omstandig heden maar het beste van te ma ken. Dat blijkt wel uit de vele veranderingen in de regeringsvorm welke er na het vertrek van de stadhouder plaats hadden. Nadat in de nacht van 16 op 17 januari 1795 de Bataafse republiek was uitgeroepen kwam pas in maart 1796 de eerste nationale vergade ring bijeen, in september 1797 opgevolgd door een tweede nati onale vergadering. In januari van het daarop volgende jaar kwam de constituerende vergadering aan de macht en in juni een zogenaamd intermediair bestuur. In juli wer den twee kamers ingesteld en op de 18e oktober 1801 een volks- bestuur. Al deze lichamen pro beerden het land uit een hopeloze situatie te redden. Vooral finan cieel geraakte ons volk geheel uit geput. De laatste oorlog met En geland had ons land al veel geld gekost. En uit een vrijwel lege kas moesten de 25.000 Franse sol daten, die in ons land bleven, worden betaald. Ons land geraakte in de maal stroom van de Europese politiek. In een nieuwe oorlog met Enge land de vijfde zee-oorlog verloren we onze halve vloot. Te vens werden onze koloniën door Engeland „beheerd". Steeds zwaardere belastingen drukten ons volk. En waar moest het geld van daan komen? De handel lag stil en als gevolg daarvan verarmden de rijken en geraakten de arbei ders werkloos. In 1799 deden Engelsen en Russen een mislukte inval in Noord-Holland. Dit ge beuren werd door de Fransen aan gegrepen om nog meer troepen in ons land te legeren Natuurlijk op onze kosten. De Fransen waren immers onze „beschermers"! Inmiddels hadden in Frankrijk belangrijke regeringswijzigingen plaats. De Corsicaan Napoleon Bonaparte werd van korporaal officier, daarna consul en tenslotte keizer. Napoleon wenste in Nederland een éénhoofdig bestuur. In april 1805 stelde hij Rutger Jan Schim- melpenninck aan als raadspensi onaris. Schimmelpenninck deed zijn uiterste best om zijn land zo veel mogelijk te bevoordelen; dit was niet de bedoeling van de Franse keizer. Bovendien was de gezondheidstoestand van de raads pensionaris niet al te best. Hij had slechte ogen en x zijn gezichtver mogen ging steeds meer achter uit; tenslotte zag hij bijna in het geheel niet meer. Lodewijk Napoleon. Napoleon, door zijn spionnen ingelicht over de toestand in ons de tot het aanstellen van een ko ning over „les Pays Bas". Per ijl bode werd het verlangen van Na poleon aan het Groot Besogne kenbaar gemaakt, want de keizer gaf slechts acht dagen bedenktijd. Nog probeerde men tegen te strib belen. Een laatste troef werd uit gespeeld. Er werd aangevoerd, dat men niet bevoegd was om op het Franse verzoek in te gaan. Maar Napoleon gaf natuurlijk niet toe en stelde nogmaals zijn eisen. Hij liet doorschemeren, dat er in de lage landen nog altijd Franse troe pen aanwezig waren, die elk be vel van de keizer onmiddelijk zou den opvolgen. Rutger Jan Schim- milpenninck bleef echter stand vastig; nimmer heeft hij enig ver zoek om een koning ondertekend. Maar de meerderheid van het Groot Besogne zwichtte voor ge weld. Op 28 mei 1806 krasten de pennen op het papier De Lodewijk Napoleon was geen slecht heerser. Hij wilde Ne derlander zijn en leerde daarom zelfs, van Bilderdijk, onze taal. Hij bevorderde het aanleggen van dij ken en wegen. Hij voerde het me triek stelsel in en liet de smokkel handel op Engeland oogluikend toe. Hij verzette zich tegen het opnemen van Hollandse jongens in het Franse leger. Toen in 1807 te Leiden een kruitschip ontplof te en veel schade werd aangericht, betoonde hij zijn medeleven met de slachtoffers. Dit alles was -we vervallen in herhaling tegen de zin van zijn eigen broer. De keizer zocht een aanleiding om zijn broer af te zetten. Die aanleiding werd hem bezorgd door de Engelsen, die in 1809 op Walcheren landden met de bedoeling Antwerpen te ver everen. De landing gelukte, maar de invaller werd later toch terug gedreven. Lodewijk Napoleon kreeg nu het verwijt te horen, dat hij deze landing niet had verhin derd. Generaal Oudinot, de hertog van Reggio, trok met zijn troe pen Amsterdam binnen. Lodewijk Napoleon trad af. Op 9 juli 1810 werd ons land bij Frankrijk inge lijfd Franse provincie. Holland was zo zei de minis ter van binnenlandse zaken van Frankrijk het aangespoelde slib van de Rijn, de Maas en de Schel de, zijnde alle drie Franse rivie ren. In deze uitspraak kwamen twee dingen naar voren, namelijk, dat het Franse rijk een zeer groot rijk was en dat ons grondgebied werd beschouwd als Franse bo- drogen in met Purolpoedernéoenfi- land en de houding van de re geerder, besloot zijn broer Lode wijk Napoleon als koning over ons land aan te stellen. Toen dit in ons land bekend werd, vreesde men het ergste. Op 10 april 1806 kwam op het Huis ten Bosch het z.g. Groot Besogne een verga dering van vooraanstaande perso nen bijeen om het plan van de keizer te bespreken. Men besloot, na lang praten, een delegatie naar Parijs te sturen. Deze moest pro beren de keizer van zijn voorne men af te brengen en zo dat niet gelukte, dan toch zeker inlichtin gen vragen over de gevolgen van het koningschap. Men dacht daar bij aan vele dingen, zoals: gods dienstvrijheid, krijgsmacht en han delsbetrekkingen. Over al die on derwerpen wilde men eerst eens praten. De Nederlanders waren zo naief om te veronderstellen, dat zij nog voorwaarden konden stel len, voordat zij een eventueel ko ningschap zouden aanvaarden. Een commissie vertrok op 26 april 1806. Zij kwam niet verder dan bij Talleyrand, de Franse minister van buitenlandse zaken. De keizer, zo vertelde Talleyrand, kon zelf wel uitmaken wat het beste was voor Nederland. En verder ge treuzel had geen zin. Er werd verwacht, dat de commissie nu toch in Parijs zijnde meteen maar een officieel verzoek indien- Van Galenstraat 14a (zijstr. v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. 010-130235 40 jaar gevestigd. Patent-Geneesmiddelen Gwnmiwaren Vr. gratis inl.: toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 108 dem. Zeker, het Franse rijk was groot. Tal van Vazalstaten om ringden dit keizerrijk. Bijna geheel Europa was aan Napoleon onder danig. Bijna want er waren nog twee vijanden: Engeland, dat ondanks plannen in die richting nimmer werd veroverd, en Rus land Ook had Napoleon nog te kam pen met ondergronds verzet. In Spanje, waar Wellington met zijn Engelse troepen was verjaagd, maar niet verslagen, en waar het Spaanse volk in opstand bleef te gen de Franse indringer Napoleon besloot echter eerst af te rekenen met Rusland, want Czaar Alexander I dreef nog steeds handel op Engeland, terwijl Na poleon al zijn best deed om En geland te boycotten. De militaire actie tegen Rus land was degelijk voorbereid. Een groot leger van een half miljoen man was op de been gebracht. Dit leger bestond voor tweederde uit niet-Fransen, waaronder 15.000 Nederlanders. De tocht naar Rusland werd een nederlaag. De geschiedenis is be kend. Moskou brandde en de Rus sische rivier de Berezina kreeg in ons land een maar al te bekende en beruchte naam. Dit drama bracht echter ook het lang ver wachtte keerpunt. Kozakken ach tervolgden Napoleon en op 12 fe bruari 1813 richtte Alexander I zich in een proclamatie tot de on derdrukte volkeren. Hij wekte de onderworpen naties op om tegen de Franse dwingeland in opstand te komen. Pruisen, Zweden en Oostenrijkers gaven in grotenge- tale aan de oproep gehoor. Napoleon zat inmiddels niet stil. Hij bracht zijn oude leger in de steek latend nieuwe troe pen op de been. In ons land wa ren het de zoons van de aanzien lijken, die nu moesten opkomen. Zij vormden de „Garde d' Hon- neur". Zij waren opgeroepen om de leidende figuren in ons land in bedwang te houden. De Gar disten waren dus eigenlijk gijze laars. Op 16, 18 en 19 oktober 1S13 had een treffen plaats tus sen Napoleon en de in opstand ge komen legers. Bij Leipzig leed Napoleon de nederlaag Spoedig daarna na derden Russische en Pruisische troepen ons land. Op hun vlugge paardjes brachten de Kozakken de bevrijding over Europa. Spoedig zou ook ons land weer vrij zijn. Maar voordat dit helemaal waar was zou er nog heel wat gebeu ren (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Tot onze diepe droef heid overleed op 24 mei 1963, rustig en kalm, na een langdurig, geduldig gedragen lij den, mijn innig gelief de vrouw en onze zorg zame moeder, behuwd- en grootmoeder Neeltje Lientje de Waard (geboren Van Gilst), in de ouderdom van 62 jaar. I. de Waard. G. de Waard. M. van der Werf - de Waard. P. M. v.d. Werf. Connie en Jos. Colijnsplaat, Colijnsplaatseweg 15. De begrafenis heeft op 28 mei 1963 plaats gevonden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig en ge duldig gedragen lijden, onze geliefde dochter, zuster en behuwdzus ter Neeltje Lientje de Waard (geboren Van Gilst), in de ouderdom van 62 jaar. Wed. M. van Gilst- de Boo. Zusters, broers, schoonzusters en zwagers. Colijnsplaat, 24 mei 1963. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve vrouw en moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder Adriana Huibregtse (geboren Gabriëlse), in de ouderdom van bij na 81 jaar. Uit aller naam, M. Huibregtse. Colijnsplaat, 28 mei 1963. De begrafenis he^ft plaats heden zaterdag 1 juni 's middags om 2 uur vanuit Havelaar- straat 75. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. Enige en algemene kennisgeving Heden is na een lang durig, geduldig gedra gen lijden, in het zie kenhuis Oostwal te Goes overleden, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder Johanna de Looff (weduwe van P. Hollestelle), in de ouderdom van ruim 80 jaar. Kortgene; J. C. Hollestelle. C. G. Hollestelle - Glas. C. A. van Schaik - Hollestelle. P. C. van Schaik. Marknesse: A. J. de Regt - Hollestelle. M. de Regt. Kortgene: C. J. Hollestelle. C. Hollestelle - Versluis. Klein- en achter kleinkinderen. Kortgene, 27 mei 1963. Condolatie-adres Weststraat .25, Kortgene. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 30 mei j.l. om 2 uur te Kortgene. Heden nam de Heere, na een geduldig gedra gen lijden tot Zich, mijn lieve vrouw en der kin deren zorgzame moe der en grootmoeder Dina Goulooze (echtgenote van Pieter Wolse), op de leeftijd van 55 jaar. Hoofddorp: P. Wolse. Hauwert: J. H. Slagter - Wolse. C. Slagter. Haarlem: C. P. Wolse. A. Wolse - Rosman en kleinkinderen. Hoofddorp, 27 mei 1963. Hoofdweg 265. De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 31 mei j.l., des namid dags 2 uur, op de nieu we algemene begraaf plaats, Hoofdweg hoek Vijfhuizerweg, Hoofd dorp.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 4