Raadsvergade ing Kortgene Geldig zowel voor het grote ais dubbelgrote pak Donderdag 25 april j.l. kwam de raad der gemeente .Kortgene in openbare vergadering voltallig bijeen onder voorzitterchap van burgemeester A. A. Schuit. De voorzitter opent de verga dering met enige woorden van welkom. Hij memoreert het over lijden van ir. Snip, hoofdingeni eur-directeur van de Provinciale Waterstaat. Op voorstel van de voorzitter wordt besloten namens de raad een telegram van rouw beklag te zenden aan de familie. De voorzitter verwijst naar de aanvullende agenda, die de leden op hun tafel hebben gevonden. Deze aanvulling behelst o.m. het beschikbaar stellen van een cre- diet van f 6785.voor het afgra ven van het Spuidijkje langs de Torendijk en het verbreden van de weg aldaar, alsmede tot het onderhands opdragen van de werkzaamheden aan de fa. Remeus Zn. te Kats; het besluit van 7 maart 1963 tot het voteren van f 30.000.in te trekken en thans een crediet van f 35.000.be schikbaar te stellen voor de bouw van een havenkantoortje en twee loodsen aan de vissershaven te Co lijnsplaat. Z.h.s. wordt besloten tot de aan vulling. De heer Van der Weele vraagt of het mogelijk is na behandeling van de agenda over te gaan tot het houden van een besloten ver gadering. Spreker wil namelijk e- nige vragen stellen -met betrek king tot de jachthaven. De voor zitter zegt dat na afloop van de vergadering een bezoek zal wor den gebracht aan het jachthaven complex. Tegen het verzoek van de heer Van der Weele bestaat o- verigens geen bezwaar. De notulen van de vorige ver gadering worden z.h.s. ongewij zigd vastgesteld. De ingekomen stukken worden z.h.s. voor kennisgeving aangeno men. De voorzitter deelt mede dat het sportterrein te Kortgene ver legd is. Deze verlegging was nood zakelijk in verband met de werk zaamheden ten behoeve van de nieuwe weg. De voorzitter deelt verder mee dat aan de firma Remeus een an der opslagterrein is toegewezen aan de haven te Colijnsplaat. Er waren klachten van omwonenden over het stuiven van zand. Er is een onderzoek ingesteld naar aan leiding van door inwoners van Kats geuite klachten over de huis vuilophaaldienst. Het personeel van de dienst heeft beloofd dat tegen herhaling van de gewraakte nalatigheden zal worden gewaakt. De heer Verburg 'zegt dat naar zijn mening wat meer gelegenheid moet worden gegeven tuinafval mee te geven. De voorzitter zegt dat hij aan deze kwestie aandacht zal besteden. Een oplossing moet ook worden gezocht voor bedrijfs afval. De kwestie heeft de aan dacht van b. en w. De voorzitter zegt dat er ten aanzien van woningtoewijzingen problemen zijn opgekomen. Hij wil er allereerst zijn spijt over uitdrukken dat een raadslid gemeend heeft in een weekblad critiek te moeten uitoefenen op het beleid van b. en w. Voor een lid van de raad is dit niet de juiste handelswijzè. Er staan toch voor een lid van de raad andere wegen open. Spreker zegt, dat de Woonruim- tewet 1947 is geboren uit de wo ningnood en citeert uit de memo rie van toelichting en het voor lopig verslag, behorende bij ge noemde wet. De memorie van antwoord spreekt ook over woningnood. In grijpen van de overheid is alleen gerechtvaardigd als er van werke lijke nood sprake is. De gemeente moet geen makelaar in woningen worden. Te Kortgene en te Kats is van werkelijke woningnood geen sprake. B. en w. hebben advies ge vraagd van een rechtskundige, die ook zeer veel ervaring heeft op be stuurlijk gebied. Deze acht de woningsituatie, met name te Kortgene, geen recht vaardiging om het uiterste middel van vordering van woonruimte toe te passen. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Verburg zegt de voorzitter dat de moeilijkheid niet ligt bij personen, die een woning kopen voor eigen bewoning. In de huidige kwestie gaat het om mensen, die een woning kopen voor recreatieve doeleinden. De voorzitter zegt dat ingrij pen van de overheid, ook voor de minder draagkrachtigen, ver keerde gevolgen kan hebben. Op huizen, die een betrekkelijk lage huur doen, zou de overheid be slag moeten leggen en bijgevolge de eigenaren verhinderen deze te gen een aantrekkelijke prijs te verkopen, terwijl de eigenaren van woningen in de duurdere klasse vrij spel zouden hebben omdat de huur te hoog is voor de doorsnee- huurder. Spreker illustreert een en ander met een voorbeeld. Op de lijst van woningzoekenden te Kortgene staan slechts enkele mensen. Binnenkort komen er enige woningen leeg. Er is abso luut geen sprake van nood. De heer Van der Weele zegt dat de adviescommissies, waar over in de discussie sprake is ge- weest, een adviserende taak heb ben. B. en w. dragen ten aanzien van het woningbeleid de verant woordelijkheid. De voorzitter zegt dat de onder havige kwestie van alle kanten is bestudeerd. De heer Welleman zegt dat het woningbeleid, zoals dit hier zich voordoet, weliswaar niet interpellabel is, maar dit kan een lid van de raad niet verhinde ren er over te praten. Spreker voelt de moeilijkheden wel, ook al kan hij zich met een en ander niet verenigen. Hij is van mening dat hij met zijn ingezonden stuk niets illegaals heeft gedaan. Uit den treure heeft hij bij de eigen ge meentelijke instanties gewezen op de naar zijn mening verkeerde si tuatie. Overigens mag er geen en kel bezwaar bestaan tegen open baarheid. Als men niets weet, be slaat er kans op een verkeerde voorstelling van zaken. De voorzitter zegt dat hij niet temin het schrijven van het inge zonden stuk betreurt. Wordt hier mede de zaak gediend? De heer Welleman zegt dat hij meent, evenals b. en w. de belan gen van de gemeente te dienen. S:IH:IÏÏ:SSSI ^1 vil Wethouder Breure zegt dat op de woninglijst te Kortgene drie se rieuze gegadigden staan. Vordering van woningen zal de waarde van de eigen woning van minder draagkrachtigen drukken. Duurdere woningen zullen wel duur kunnen worden verkocht. Er ir hier een tegenstrijdigheid, voor al als men stelt dat de woonruim- tewet vooral geldt voor minder draagkrachtigen. Een minder draagkrachtige eigenaar van een huis zou in het nadeel zijn ten op zichte van een minder draagkrach tige huurder. De laatste zou een door maatregelen van de overheid goedkoop gehouden woning gaan bewonen ten koste van de eerste. Het is toch buiten kijf dat wo ningen, die vrij mogen worden verkocht, veel meer opbrengen. De heer Welleman zegt dat hij namens zijn fractie een verklaring wil afleggen. Wethouder Bom heeft zich van deze verklaring ge- distancieerd. De verklaring luidt als volgt: „Naar aanleiding van de onbevredigende gang van zaken op het gebied van de woningvoor ziening, met name op het dorp Kortgene, wil ik namens de fractie van de Partij van de Arbeid het volgende verklaren. We zien de laatste tijd dat bijna alle wonin gen, die door een of andere oor zaak vrijkomen, worden gekocht door mensen, die ze als vakantie object bestemmen. Het gevolg is dat serieuze gegadigden, die er permanent in willen wonen en niet over zeer ruime middelen be schikken, geen kans krijgen. De speculanten zullen steeds wat meer betalen. Een ander gevolg is dat er van bevolkingstoename geen sprake kan zijn. Geregeld wordt er geklaagd dat het inwonertal daalt. Bij de huidige gang van zaken zal dit steeds erger worden. Een an der punt is de school. Niet dan met veel moeite gelukt het om het leerlingenaantal enigszins op peil te houden. Als er geen nieuwe be woners, mogelijk met schoolgaan de kinderen, zich kunnen vestigen, dan zal het aantal leerlingen steeds verder dalen, met alle gevolgen van dien. Ook komt er niets te recht van de leuze dat men het platteland meer bewoonbaar moet maken. Dat de neringdoenden in onze gemeente meer gebaat zijn met permanente bewoners dan met mensen, die er maar enkele weken vertoeven, is eveneens het geval. Tenslotte heeft de gemeente ook geen inkomsten uit het gemeente fonds van mensen, die hier niet permanent wonen. Onze fractie is met een en ander niet tevreden en we dringen er op aan dat niets zal worden nagelaten om hier zo mogelijk verandering in te bren- percelen te mogen bestemmen voor de aanleg van een kampeer terrein en voor de bouw van bun galows. B. en w. menen, gezien de te verwachten ontwikkeling, deze plannen te kunnen onder steunen. De heer Verburg informeert of het verzoek van betrokkenen nu niet op de agenda kan worden ge plaatst. De voorzitter zegt dat dit niet kan. Er moet eerst een herzien uitbreidingsplan zijn en dat vraagt, door de te volgen proce dure, tijd. Mevrouw Janssen infor meert of op de verzoeken dan niet wordt gereageerd. De voorzitter zegt dat een en ander met verzoekers is bespro ken. De voorzitter deelt mede dat op 29 april besprekingen zullen worden gehouden met de leiding gevende personen uit de brand weercorpsen en met de voltallige commissie ingevolge de Woon- ruimtewet 1947. Wat betreft de brandweer kan worden meege deeld dat de sirenes en de brand weergarage praktisch gereed zijn. Op voorstel van b. en w. wordt z.h.s. besloten aan de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Colijnsplaat een voorschot te ver lenen voor 1963 van 3847.44. voorzover deze borgstellingen een bedrag van één miljoen gulden niet overschrijden. De heer Wolse kan het voor stel van b. en vv. van harte onder steunen. De regeling werkt bij zonder goed. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De heer Welleman zegt dat een meter van de nieuwe brandweer auto kapot is. Men kan niet zien of de tank vol of leeg is. Dit eu- wel bestaat reeds van direct na de vorstperiode. De voorzitter zegt dat een onderzoek zal worden in gesteld. Op voorstel van b. en w. wor den z.h.s. vastgesteld de 3e wijzi ging van de gewone dienst en de 3o wijziging van de kapitaaldienst van de begroting 1962. B. en w. stellen voor van de heer A. Markusse te Kortgene een stukje grond te huren voor het plaatsen van een abri. De voorzit ter dankt de eigenaar voor het ter beschikking stellen van de grond. De heer Markusse wijst er op dat het liier om grond in erfpacht gaat. De heer Welleman wijst er op dat van de abri's vaak een ver keerd gebruik wordt gemaakt. De gevolgen hiervan blijken uit de kapotte ruiten. Wethouder Breure zegt dat de rekeningen voor het gen". De voorzitter zegt dat hij het persoonlijk met de verklaring van de heer Welleman niet eens is. Wethouder Bom zegt dat hij de verklaring kan begrijpen. De heer Welleman raakt echter slechts de helft van het probleem aan. Hij gaat niet in op de andere kant van de zaak. Er zijn ontwikkelingen gaande, die ook om een oplossing vragen. Is de heer Welleman in staat b. en w. te adviseren hoe het wel moet, zulks met afweging van al le belangen? De heer Welleman zal gaarne trachten een advies samen te stel len. De heer Van der Weele zegt dat dit nu wel aardig is. De raad is nu gehoord. Men kan nu wel het advies van iedereen vragen. Wethouder Bom zegt dat de heer Welleman's verklaring een schets van de situatie inhoudt in negatieve zin. Hij zou graag een uiteenzetting van de heer Welle man hebben, die het totale pro bleem behandelt. De heer Welleman zegt dat het fout is dat woningen niet aan wo ningzoekenden worden toegewe zen. De discussie wordt gesloten. De voorzitter deelt.mede dat een herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak en in on derdelen voor de drie dorpen wordt voorbereid. Door enkele in gezetenen is verzocht bepaalde Z.h.s. wordt op het voorstel van b. en w. besloten een crediet van f 420.te verlenen voor de aan schaf van materiaal voor handen arbeid ten behoeve van de o.l.s. te Colijnsplaat. Op voorstel van b. én w. wordt z.h.s. besloten aan de organiseren de commissie een subsidie van f 40.te verlenen in de kosten van een voordrachtmiddag voor de lagere scholen en scholen voor uitgebreid lager onderwijs op Noord-Beveland. Z.h.s. wordt op voorstel van b. en w. besloten een subsidie van f 1.per deelnemend kind toe te staan in de kosten van de viering van Koninginnedag. Op voorstel van b. en w. wor den z.h.s. vastgesteld dé jaarwed den resp. de pensioengrondslagen van de secretaris, de ontvanger en vande ambtenaren van de bur gerlijke stand voor tijdstippen, liggende tussen 1 januari 1959 tot en met 1 januari 1962. B. en w. stellen voor de Stich ting Waarborginslituut voor de Tuinbouw in Zeeland te garan deren de betaling van drie-achtste deel van de verliezen, die deze Stichting eventueel zal lijden op door haar aan natuurlijke of rechtspersonen overeenkomstig de bepalingen van haar statuten ver leende borgstellingen, voorzover deze personen in deze gemeente woonachtig resp. gevestigd zijn en plaatsen van ruiten hoog zijn. Een beroep op het publiek de abri's te sparen is op zijn plaats. De heer Markusse wijst nog op het waterdicht maken van de a- bri's. Nadat de voorzitter toege zegd heeft aan verschillende din gen aandacht te zullen besteden, wordt het voorstel z.h.s. aangeno men. B. en w. stellen voor de beta ling van rente en aflossing te ga randeren van door de Stichting voor Huisvesting en Verzorging van bejaarden „Pension-Tehuis Noord-Beveland" te Kortgene aan te gane geldleningen ten bedrage van f 50.000.— en f 125.000.—. Op een vraag van dc heer Van der Weele naar de exploitatie-uit komsten van het tehuis, zegt de voorzitter dat geen beroep moet worden gedaan op bijdragen van de gemeente. De heer Van der Weele heeft geen bezwaren tegen het voor stel. De heer Verburg informeert of inwoners van Kortgene voor rang hebben bij plaatsing in het tehuis. De voorzitter antwoordt dat Noordbevelanders voorrang hebben. Mevrouw Janssen zegt daar bij opmerkende dat -wat zij zegt eigenlijk thuis hoort in een ver gadering van het bestuur van het tehuis dat zij de plaats van de uitbreiding minder geschikt acht. Zo hebben de duurdere kamers uitzicht op*de binnenplaats. Wet houder Bom zegt dat door meer deren op de ongunstige plaats is gewezen. Er zal nog over worden gesproken. Het voorstel wordt z. h.s. aangenomen. Z.h.s. wordt op voorstel van b. en w. besloten aan de bewoners van de percelen Hoofdstraat 59, 61, 63 en 65 een strook grond in gebruik te geven, die loopt langs de zuidoostelijke zijde van de o.l.s. naar de Wilhelminastraat, voor het aanleggen van een pad en tegen betaling van f 2.50 per jaar per perceel. Op voorstel van b. en w. wordt z.h.s. besloten aan de organisato ren van de bejaardenmiddagen te Colijnsplaat en te Kats, evenals dit te Kortgene geschiedt, een subsi die te verlenen van f 100.per jaar, ingaande 1962. Op voorstel van b. en w. en z.h.s. wordt besloten een crediet van f 6785.beschikbaar te stel len voor verbreding van de To rendijk door afgraving van het Spuidijkje ter plaatse en de werk zaamheden op te dragen aan de firma Remeus Zn. te Kats voor genoemd bedrag. B. en w. stellen voor: a. in te trekken het raadsbesluit van 7 maart 1963 tot het voteren van f 30.000.voor de bouw van een havenkantoortje en twee loodsen aan de vissershaven te Colijns plaat; b. een crediet van f 35.000.- beschikbaar te stellen voor de bouw van een havenkantoortje en twee loodsen aan de vissershaven te Colijnsplaat. De voorzitter zegt dat het be drag van de erfpachtscanon wel wat tegengevallen is. In antwoord op een opmerking van de heer Markusse zegt hij dat het verschil tussen de raming en de aanne mingssom inderdaad wel groot is. De heer Van der Weele vindt het verschil eveneens erg groot. De in schrijvingssom is f 37.500.en de raming f 30.000.Er moet iets aan de begroting hebben ge mankeerd. De voorzitter beaamt een en ander. Hierna wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. De heer Welleman informeert of er stagnatie is opgetreden bij de voorbereidingen om te komen tot een rioolzuiveringsinstallatie. De voorzitter zegt dat hem van moeilijkheden niets bekend is. De heer Wel Jem an zegt dat er moei lijkheden zouden rijzen over de prijs van de grond. De voorzitter zegt dat Ged. Staten wel gevraagd hébben naar de juistheid van de prijs. Er was namelijk geen schat tingsrapport bij het raadsbesluit. De heer Markusse informeert wat er gaat gebeuren als het be- SI: -

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 2