schrikseconde? Drama's Ook Nederland gaat ruimte onderzoeken Ma moto Suikerpatiënten Ringers chocoladetabletten A.J. BURGER II Met een grammofoonplaat of platenbon Muziek- en grammofoouhandel WAGËPOORT Houdt u rekening met de Deelname aan Europees ruimteplan NNP Nederland zal één van de tien partners worden in de Eu ropese Organisatie voor Ruimte- Onderzoek. Het parlement heeft nu officieel de regering toestem ming gegeven het desbetreffende internationale verdrag te onderte kenen. „ESRO" zoals de orga nisatie naar haar (Engelse) begin letters wordt genoemd werd in juni van het vorig jaar eigenlijk al in het leven geroepen, toen in Parijs een conventie werd opge steld door de „Voorbereidende Commissie voor het Europese Ruimte-Onderzoek". Deze com missie zelf was in 1960 opgericht en had tot taak gekregen een voor lopig werkprogramma op te stel len en alle mogelijkheden van een eigen Europees ruimte-onderzoek le bekijken. De leden van deze voorbereidende commissie waren België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, Spanje, Zweden, Zwitserland, En geland, Oostenrijk en Noorwegen. Het is nog niet zeker of dit do zijn ook geheel zal deelnemen in „ESRO". Oostenrijk en Noorwe gen hebben namelijk de conven tie in Parijs niet ondertekend. De organisatie voor ruimte-on derzoek die zal worden- gefi nancierd door de diverse regerin gen zal direct met het werk beginnen als alle landen de op- richtingsacte hebben bekrachtigd. Dit zal zeer spoedig gebeuren. Talrijke voorbereidingen voor het praktische werk zijn al achter de rug. Het programma is klaar. Al lereerst zal men zo snel mogelijk een aantal wetenschappelijke sta tions bouwen, die de kernen van de organisatie moeten worden. De plannen voorzien in de bouw van een laboratorium in Italië, een groot technisch centrum in Delft, een centrum voor het verzamelen van gegevens in Darmstadt en tenslotte een basis voor de lance ring van raketten bij het Zweed se plaatsje Kiruna, dat een hon derd kilometer binnen de Poolcir kel ligt. De Europese landen zijn zich ervan bewust, dat zij geen kans hebben als derde partij mee te draaien in de ruimtewedloop tus sen Amerika en Rusland. De doel stellingen van ESRO zijn puur we tenschappelijk. Lanceringen van bijvoorbeeld bemande kunstma nen staan niet op het lijstje. Zelfs met de ontwikkeling van raketten zal ESRO zich niet bezighouden. Europa zal op dit terrein echter niet helemaal werkloos blijven. België, Frankrijk, de Bondsrepu bliek, Nederland en Engeland hebben besloten een speciaal in stituut op te richten voor de ont wikkeling en constructie van ra ketten. Het wetenschappelijke karakter van de nieuwe Europese ruimte vaartorganisatie komt duidelijk tot uitdrukking in de plannen, zoals deze tot nu bekend zijn gemaakt. De eerste drie jaren zal men al leen raketten afvuren, die géén baan om de aarde zullen beschrij ven. Gemiddeld zo'n 65 per jaar zullen er worden afgevuurd voor onderzoek van de bovenste lucht lagen en de ultra-violette straling van de zon. In het vierde jaar zullen de eerste twee, nog betrek kelijk kleine, aardsatellieten wor den gelanceerd. De kunstmanen zullen zo'n 200 kg. wegen. Mo gelijk zal men in deze periode ook instrumenten in het heelal bren gen voor onderzoek van het zon nestelsel. De meest spectaculaire projec ten staan op het programma voor het zesde jaar. Er zal dan een zeer zware kunstmaan worden ge lanceerd, met aan boord een ob servatorium, waarmee sterren en planeten kunnen worden bestu deerd. Tezelfdertijd wil ESRO een maansatelliet lanceren. Deze plan nen vragen veel deskundigheid en technische nauwgezetheid. De lan ceringsschema's zullen worden uit gewerkt door het technisch cen trum, dat in Delft wordt ingericht. Achthonderd tot negenhonderd technici en geleerden zullen in Delft komen te werken. De top mensen krijgen een diplomatieke status. De kosten van deze Europese ruimteprojecten zijn niet gering. Voorlopig schat men voor de eer ste drie jaren 380 miljoen (nieuwe) Franse francs nodig te hebben, voor de tweede driejarenperiode zal zeshonderd miljoen nodig zijn, voor de volgende twee jaren 520 miljoen francs. De deelnemende landen zullen in de kosten bij dragen naar het nationale inko men. Volgens de berekeningen zou Nederland 4,04 procent van de totale kosten moeten financie ren. (Nadruk verboden). waarvan wij niets merken Wie zijn ogen de kost geeft bij het beschouwen van de natuur, weet dat wij-mensen-eigenlijk een luilekkerlandjleven hebben verge leken bij de meeste dieren. In de natuur is het elke dag weer een keiharde strijd om het leven en het bestaan. Er is namelijk geen dier of het heeft natuurlijke vij anden en die vijanden loeren dag na dag en uur na -uur op hem. Het gevolg is, dat de meeste die ren in het wild niet oud worden en vroegtijdig de dood vinden. De beste van de soort weten zich het langst te handhaven en zij zijn het, die daardoor in de ge legenheid zijn de meeste nakome lingen te krijgen. Zo zorgt de na tuur voor een selectie. Wie niet honderd procent is, verdwijnt van zelf. Dit neemt echter niet weg, dat door deze gang van zaken er zich ieder ogenblik in de natuur vele drama's afspelen, waarvan wij, omdat ze zich veelal in het verborgene voltrekken, niets we ten. Ook onder de zeespiegel is het steeds een strijd op leven en dood tussen al die schepselen die de wateren bevolken en daar zijn heel vreemde snaken bij. We zullen eens een kijkje nemen in die vreemde wereld. Hoe de zeester oesters eet. Zie, daar ligt een grote zee ster, zo'n merkwaardig vlezig ster vormig dier, waarvan wij er aan het strand ook wel eens enkele vinden, Het ligt rustig op de zan derige bodem. Maar wat gebeurt er nu? Van binnen uit pompt de zeester water in de holle buizen in zijn armen en die verstijven. Nu kan het dier ze gebruiken als poten en wandelt rustig weg over het zand. Waar gaat hij heen? De zeester heeft zijn doel al op het oog: het is een grote stevige oester, die bij de eerste aanra king dadelijk met een klap zijn schelpen sluit. Nu we weten maar al te goed hoe enorm moeilijk het is, die schelpen van elkaar te krij gen. Wij mensen gebruiken daar voor een speciaal oestermes, want de sluitspier, die de schelpen bij een houdt, is ongelooflijk sterk. De zeester trekt er zich weinig van aan: hij gaat de strijd met de oes ter aan, zeker wetend de over winning te zullen behalen. De oester vecht voor zijn leven. De zeester kruipt boven op de gesloten oester, die hij geheel met zijn lichaam bedekt. Dan zuigt hij zich met de zuignappen van twee armen aan de ene schelp vast en met de zuignappen van de andere armen aan de tweede schelp. Dan begint Jjjj zijn armen langzaam te strekken. De oester houdt met alle macht zijn schel pen gesloten en zo wordt er een stille maar medogenloze strijd ge streden op de bodem van de zee. Binnenste buiten De oester is sterk, maar de zee ster heeft geduld en een groter uithoudingsvermogen. Tenslotte moet de oester langzaam toegeven en stukje voor stukje gaan de schelpen open. Dan gebeurt er iets heel merkwaardigs. De zee ster keert zijn maag binnenstebui ten, zoals wij onze broekzakken kunnen doen. Die maag duwt hij tussen de schelpen en omwikkelt er de oester mee. Even later ver dwijnt maag met oester weer in het lichaam van de zeester. Hij heeft zijn maal binnen. Een heel merkwaardige signeur van de zee is ook de lamprei of prik, een vis die nog wel eens ge geten wordt. Of liever gezegd ei genlijk is het een dier, dat nog geen vis is. Zo'n lamprei kan heel flink worden, zo ongeveer een meter lang en zo'n vijf pond zwaar. Hij lijkt het meest op een grote paling, maar hij heeft in- plaats van kaken een grote zuig nap rond- de mondopening. Vreemde tafelmanieren. Zo'n prik heeft het wel gemak kelijk, want zijn diner zwemt om hem heen. Heeft hij honger, dan zuigt hij zich aan een vis vast en die raakt hem nooit meer kwijt, want de zuigkracht is zo groot dat het die hem niet kan afschudden. Met zijn scherpe met tanden bezette tong boort de lamprei een gat in de vis, zuigt bloed uit en eet het dier langzaam op. Elke lamprei zoekt eenmaal in zijn le ven zoet water op. Hij zwemt een rivier op, om met zijn ^vrouw tje eitjes te leggen. Die kleverige eitjes worden góed' 'onder het zand verstopt en komen na ver loop van tijd vanzelf uit. En dat is maar goed ook, want vader en moeder kunnen er verder niet voor zorgen. Zij sterven namelijk kort daarop en zien hun kroost niet, dat als wezen ter wereld komt. Zo spelen zich dag in dag uit allerlei drama's af in de wereld om ons heen, zonder dat wij er iets van bemerken, laat staan bij nadenken. (Nadruk verboden). Zakjes gekleurde ELASTIEKJES 45 cent BOEKHAND. MARKUSSE Wissenkerke ACTIE ZILVERZEGELS in Kamperland, Kortgene, Colijnsplaat, Kats en Wissenkerke. Verschillende winkeliers in Kam perland, Kortgene, Colijnsplaat, Kats en Wissenkerke doen nu ook mee aan de permanente actie „Zilverzegels". Een lijst van deel nemende winkeliers vindt men in een advertentie in dit nummer. De winkels zelf zijn herkenbaar aan hun „zilverzegeltransfer" op de deur of etalageraam. De bedoeling van deze actie is, dat de winkeliers zich aaneen slui ten, omdat zij dezelfde zegels uit geven en dat de huisvrouw op déze manier sneller en prettiger kan sparen, want zij heeft altijd wel eens extra uitgaven, zoals b.v. voor verjaardagen, feestdagen of een cadeau voor een geslaagd exa men enz. DRIE CLANDESTIENE ZENDERS INGEREKEND In samenwerking met de Rijks politie te Hoogkerk en Leek heb ben opsporingsambtenaren van P.T.T. zondag 28 april j.l. de clan destiene zenders „Vagebond", „Kantinka", ook „Rio" genaamd en „Arizona", die ook uitzond on der de naam „Columbia", opge spoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opge maakt tegen respectievelijk de 21-jarige J.v.d.V. te Hoogkerk, de 20-jarige H.W. te Tolbert, beiden studenten H.T.S. en de 20-jarige scholier U.T.S. H.O. te Enumatil (gem. Leek). RADIO - NIEUWS Op maandag 6 mei zal het Noord-Bevelands Mannenkoor van 18.30 tot 18.50 uur optreden voor de AVRO-microfoon in het pro gramma „Van, voor en door a- mateurs". Voorwaar, een schitte rend succes voor dit bekende koor. INKOMSTENBELASTING TABELLEN (verlaagde belastingtarieven 1963) 1.50 BOEKHAND. MARKUSSE Wissenkerke ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Rotterdam" (5/5). Argentinië: s.s. „Gorredijk" (8/5), m.s. „Amstelland" (5/5), m.s. „Algorab" (7/5). Australië: m.s. „Oranje" (7/5). Brazilië: m.s. „Cap San Nicolas" (5/5), m.s. „Algorab" (7/5), m.s. „Eemland" (8/5). Brits-Oost-Afrika: m.s. „Si-Kiang" (11/5). Canada: s.s. „Rotterdam" (5/5), m.s. „Byklefjell" (9/5). Chili: m.s. „Heidelberg" (5/5), m.s. „Ceres" (8/5). Ned. Antillen: m.s. „Aristoteles" (7/5). Nieuw-Zeeland: m.s. „Oranje" (7/ 5). Suriname: m.s. „Anders Rogenaes" (8/5). Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (5/ 5). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. PREDIKBEURTEN voor zondag 5 mei Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Van Woerden van Middelburg en 2.30 uur ds. Nijs- sen van Goes. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Dijkmeijer, bediening Heilige Doop. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Hei den. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Op dinsdag 7 mei 'k D.V. hopen onze ge- X liefde ouders, behuwd-, groot- en overgrootou- ders A. de Haze en P. de Haze - v.d. Heijde hun *j* 50-jarige huwelijksdag te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, be huwd-, klein- en ach terkleinkinderen. Kamperland, mei 1963. Stroodorp 29. Gelegenheid tot feli citeren tot 6 uur n.m. op no. 22. Heden overleed, tot onze grote droefheid, nog geheel onverwacht, in het St. Clara zieken huis te Rotterdam, mijn geliefde man, onze lie ve, zorgzame vader, schoonzoon, broeder, zwager en oom Jan Dirk Meulenberg, op de leeftijd van 53 jaar. C. A. Meulenberg - Verburg. Piet en Cocky. Wilma. En verdere familie. Oost-Souburg, 28 april 1963. Van Turnhoutstr. 29. Heden is, tot onze grote droefheid, zacht en kalm van ons heen gegaan, onze geliefde en zorgzame moeder, behuwd-, groot- en o- vergrootmoeder, me vrouw Sara de Vos - Israël in de ouderdom van 78 jaar. Geesbrug: M. L. de Vos. H. I. de Vos - de Jong. Kamperland: M. A. de Kam - de Vos. H. J. de Kam. Noordgouwe: A. M. Verburg - de Vos. Ed. Verburg. Kamperland: M. M. v.d. Moere - de Vos. H. A. v.d. Moere. Kleinkinderen en achterkleinkind. Wissenkerke, 28 april 1963. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag '2 mei j.l. des namiddags om 2 uur. Bij mijn vertrek naar Bors- sele zeg ik vanaf 1 mei 1963 alle lidmaatschappen op. Iman Versluis Abrz. Kamperland, mei 1963. V.h. Molenweg 67. GUIRLANDES koopt u bij BOEKHAND. MARKUSSE Wissenkerke Voor de vele bewijzen van meeleven tijdens haar ziekte, en deelneming ontvangen na het overlijden van onze zeer geliefde moeder, behuwd- moeder en tante Jozina Catharina Marcusse (geboren Jacobs), betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid zuster Koster en zuster Weststrate voor hun liefdevolle verpleging. Ook dank aan dokter Bruyn- zeel voor de medische hulp aan haar bewezên. Namens de kinderen, A. P. Marcusse. J. Marcusse - Smit. C. Marcusse. Wissenkerke, mei 1963. Een serie VERPLEEGSTER ROMANS in pocket-vorm a 1.50 ligt voor u gereed bij BOEKHAND. MARKUSSE Wissenkerke Te type C 2 bouwjaar 1960 250 c.c. k.k. 3 mnd. garantie GARAGE L. J. DE LOOFF, Hoofdstraat 48, Kortgene. Nieuw! Op veler verzoek speci aal voor u gefabriceerd: Melk, puur en hele no ten. 1.45 en 1.55 Chocolaterie Korte Delft 16 Pottenmarkt 24 Middelburg. V e r k a d e specialiteiten Waarmee gaan we moeder op moederdag weer verrassen??? en dan natuurlijk van Lange Delft 8 Telefoon (01180) 31 31 MIDDELBURG ZEELAND'S MEEST GESPECIALISEERDE ZAAK OP DIT GEBIED. GARRARD - HOOFDDEALER S De remweg is langer dan u denkt Met de vooruitgang van de au tomobieltechniek zijn ook de rem men van de moderne auto de laat ste jaren belangrijk verbeterd, zelfs in die mate, dat de minimum remvertraging die in de wet is vastgelegd, door alle hedendaagse auto's mits in goede conditie natuurlijk ruim wordt over schreden. In de wet n.l. staat aan gegeven, dat de minimum toelaat bare remvertraging 3.86 m/sec2 moet bedragen. Wellicht komt u deze formule nogal ingewikkeld voor en het is daarom gemakkelijker gebruik te maken van de vuistregel die zegt, dat de wagen rijdend met een snelheid van 20 Ion per uur bin nen 2 x 2 4 m moet kunnen stilstaan; bij 30 km binnen 3x3 m, bij 40 km binnen 4 x 4 m en zovoort. Deze cijfers komen onge veer overeen met de remvertra ging die in de wet is aangegeven en de meeste moderne wagens kunnen binnen kortere afstand tot stilstand komen. Er is echter één zeer belangrijk „maar" aan dit alles. Bij boven genoemde voorbeelden is name lijk slechts sprake van de zoge naamde remweg, dat wil zeggen de weg, die nodig is om de wa gen tot stilstand te brengen en die gemeten wordt vanaf het o- genblik, waarop de remmen be ginnen te werken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 4