454 A.M.Z. Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad d.d. 20 april 1963 no. 3139 ruimtevlucht kost miljoenen zonder iets op te leveren J. C. Klompe worden gestaakt Amerika boos: NNP Amerikaanse weten schapsmensen zijn boos op het Na tionale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA), dat in mei opnieuw een bemande kunstmaan wil laten lanceren. Het gaat om de ruimtevlucht van Leroy Gor^ don Cooper, de Amerikaanse as tronaut, die volgens de plannen ongeveer twintig malen om de aarde moet cirkelen. Miljoenen dollars worden in dit project ge- investeerd aan voorbereidingen en materiaal. „Weggegooid geld" me. nen nu talrijke Amerikanen, die wat pessimistisch zijn geworden door de successen van de Russi sche ruimtevaart en van oordeel zijn, dat de nieuwe Amerikaanse ruimtevlucht slechts een afspiege ling zal zijn van hetgeen de Rus sen al maanden geleden presteer den. De vlucht van Cooper zou aan vankelijk- begin april plaatsheb ben. Kort geleden ontdekte men bij het „doorlichten" van de At las-raket echter een foutje. Om „technische moeilijkheden" werd de ruimtevlucht toen uitgesteld tot mei. De gegevens over de vlucht lopen uiteen. Aanvankelijk was er sprake van zeventien omlopen, welke de kunstmaan zou volbren gen in 25 uren. Recente berichten spreken over twee en twintig om lopen in 34 uren. Wat de tech nische uitvoering van de vlucht betreft, is er weinig nieuws onder de zon. De Mercury-ruimtecabi- ne is dezelfde, waarmee Walter M. Schirra op 3 oktober van het vorig jaar zes omlopen om de aar de volbracht. Het enige nieuwtje is, dat ditmaal de luchtdrukrege ling in de cabine zal worden uit geschakeld, zodat Cooper in le ven zal moeten blijven door de iso lerende werking van zijn ruimte- pak. Het beproeven van een ruimte- pak behoeft echter niet beslist in een kunstmaan te gebeuren. Men kan het veel goedkoper doen door in een laboratorium de ruimte-om standigheden na te bootsen, het geen vrij gemakkelijk gaat, zo zeg gen Amerikaanse deskundigen. Waarom dan zoveel geld uitge geven en een astronaut in de waagschaal gesteld voor een pro ject zonder praktische betekenis, vragen de deskundigen zich af. Men begint nu voorzichtig te stel len, dat de ruimtevlucht van Gor don Cooper niets anders is dan een „reclamestunt". Een stunt met een tweeledig doel. Allereerst moet het Amerikaanse prestige worden gered door een ruimte prestatie, die over de gehele we reld zal worden verkondigd als een „nieuwe overwinning op de ruimte". Aan de andere kant staat de NASA midden in een politieke strijd. Begin volgend jaar zal het Congres de nieuwe begrotingen samenstellen voor verschillende regeringsbureaux, waaronder ook de NASA. Het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart heeft nu al laten weten, dat volgend jaar meer geld nodig zal zijn voor de verwezenlijking van de grootse ruimteprojecten, welke Amerika op stapel heeft gezet. Maar het Congres is keihard. Iedere dollar wordt tweemaal bekeken voor zij wordt uitgegeven. Het NASA zal dus met fikse argumenten moeten komen. Geslaagde lanceringen kunnen daarbij bijzonder behulp zaam zijn. Vanzelfsprekend ontkent het NASA, dat de komende voorjaars- vlucht „geen zin" heeft. De vlucht is volgens het bureau van groot belang voor de komende „Gemi ni-" en „Apolloplannen", waar voor de ruimtecabines en de ra ketten op het ogenblik worden ge bouwd. "De tegenstanders wijzen er ech ter op, dat de 117 ton wegende Atlas-raket ditmaal weer de 2,89 meter hoge Mercury-capsule zal torsen. Deze cabine is eigenlijk niet gegschikt voor zulke lange vluchten als Cooper nu zal onder» nemen. De Mercury is bovendien afdoende beproefd in vorige ruim- tevluchten en zou in feite al tot het ruimteverleden moeten beho ren. De Gemini- en dé Apolloca- bines zijn groter en beter uitge rust. Zij zijn echter nog niet be drijfsklaar. Om met een beetje pu bliciteit de wereld weer eens te wijzen op het feit, dat ook Ame rika astronauten heeft, wil het NASA nu toch alvast een ruimte- proef nemen met de verouderde Mercury, zo menen in Amerika vele deskundigen, die hun mening niet onder stoelen of banken ste ken. Hun enige hoop is nog, dat NASA nog een troef achter de hand heeft gehouden en pas na de lancering bekend zal maken, welke bijzonderheid verbonden is aan Coopers ruimtevlucht. (Nadruk verboden). ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Westerdam" (24/4). Argentinië: m.s. „Aldabi" (23/4), m.s. „Laënnec" (24/4). Australië: m.s. „Regenstein" (24 /4). Brazilië: m.s. „Aldabi" (23/4), m.s. „Laënnec" (24/4). Canada: s.s. „Rijndam" (24/4), Chili: m.s. „Hermes" (24/4). Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (24/4) (Willemstad), m.s. „Adonis" (24/4) (Oranjestad). Nièuw-Zeeland: m.s. „Yarrawon- ga" (22/4). Suriname: m.s./s.s. (24/4). Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: m.s. „Pendennis Castle" (21 /4), m.s. „Jagersfontein" (24 /4). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. Lezers hanteren de pen Ieder die meeleeft met wat er op het gebied van de woningvoor ziening in Nederland gebeurt, zal weten dat in verband met het gro te tekort aan woningen kort na de oorlog, een wet tot stand is gekomen, waarin de gemeentebe sturen werden gemachtigd om de beschikbare huizen zo rechtvaar dig mogelijk te verdelen. Het is een bekend feit, dat, als er van iets te weinig is, de econo misch zwakkeren hiervan de du pe worden. Zij die het kunnen be talen hebben altijd meer kans om het schaarse artikel te bemachti gen. We zijn het met professor Pen eens dat het niet de welge stelde gezinnen zijn die last van de woningnood hebben. De woonruimtewet, die in 1947 van kracht werd, had niet alleen tot doel om de beschikbare wo ningen zo rechtvaardig mogelijk te verdelen, maar ook dat de hu ren te betalen waren. Natuurlijk zullen er bij de uit voering van die wet wel eens fou ten zijn gemaakt, maar was die er niet geweest, dan zouden de men sen met de smalle beurzen er he lemaal niet aan te pas zijn geko men. Hoewel de woningnood nog op geen stukken na is opgeheven, is men op sommige plaatsen wat soe peler geworden bij de uitvoering van de wet. Vooral toen de P.v.d. A. geen deel meer uitmaakte van de regering is men er bij de ande re partijen van uitgegaan, dat de huiseigenaren wat meer vrijheid moesten krijgen. Dat die vrijheid voor woning zoekenden tot onaangenaamheden kan leiden, zal ik met een voor beeld duidelijk maken. Hoewel men in iedere krant kan lezen dat nog steeds de woning nood volksvijand no. I is, staan er op het dorp Kortgene een aan tal woningen al geruime tijd leeg. De meeste van deze huizen zijn gekocht door mensen van buiten de gemeente Kortgene, met als doel om ze enkele maanden per jaar beschikbaar te stellen voor vakantiedoeleinden. Als er volop woningen zijn, is hier niets tegen, maar zolang er mensen zijn die er naar snakken en geen kans krijgen, omdat ze tegen grof geld als vakantiewoningen worden ge ëxploiteerd, is er alles tegen. Als er gemeentelijke autoriteiten zijn die beweren dat ze de huis eigenaren van de betreffende wo ningen niet moeten beletten om die extra winst te maken, dan weet men duidelijk uit welke hoek de wind waait. Dat deze gang van zaken iets met recreatie te maken heeft, is bekend. Natuurlijk zal iedereen het vanzelfsprekend vinden als men het de bezoekers in een re creatiegebied zo aangenaam mo gelijk trachten te maken, maar als dat ten koste van woningzoeken den gaat, krijgt een en ander toch een bedenkelijk tintje. Met dit voorbeeld is ten over vloede weer eens aangetoond, hoe .noodzakelijk de woningruimtewët was en is. Ze is n.l. nog van kracht. Het is bovendien grievend om te zien en te ervaren dat zij, die over voldoende geldmiddelen be schikken, er in slagen om de zo broodnodige woningen uit de cir culatie te houden. A. Welleman. Kortgene. Schoomaaktijdi Lïjstentijd Wij lijsten alles opnieuw voor u in Nieuwe collectie schilderijen en reproducties Kunsthandel Langeviele 1 Middelburg VERENIGING TOT STICHTING EN INSTANDHOUDING ENER CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL TE COLIJNSPLAAT Algemene leden vergadering op D.V. woensdag 24 april 1963 om 8 uur in de consis torie der Ned. Herv. Kerk. Toont uw belangstelling!! Het bestuur. Telefonisch aangesloten onder nummer Dorpsdijk 72, Wissenkerke Rit 346a, vertrek Kamper land 7.34, aankomst Goes 8.23 uur, zal met ingang van maandag 22 april 1963 Wij hebben leuke sportjacks in popeline, gabardine en nylon. Verder een zeer grote sortering Terlenka vitrage Vraagt zichtzending. W. VERBURG Sport - Camping - Textiel Kortgene, telef. (01108) 2 25

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 3