Zuinig zijn op bos en heide! camping-show Circus Hogerop Markusse I Boekhandel MARKUSSE Wissenkerke Bezoekt vandaag de grote i i f i i i i Waardoor wordt het warmer? Verschillende theorieën trachten een verklaring te geven Het ligt voor de hand, dat de mensen niet geneigd zijn het te geloven. Maar toch is het waar, de temperatuur op aarde stijgt. Dat is een vaststaand feit, waaro ver wij ongetwijfeld allen wel eens hebben gelezen. Het houdt in, dat de gemiddelde temperatuur steeds hoger komt te liggen. Het wordt dus warmer Natuurlijk bemerken we daar niet zo heel veel van en velen zul len zelfs geneigd zijn er aan te twijfelen. Zijn onze zomers war mer? Nu de afgelopen zomer en het daaraan voorafgaande voor jaar hebben ons juist extreem la ge temperaturen laten zien. Neen, zullen velen zeggen, het wordt beslist niet warmer. Zijn onze winters minder koud? We behoe ven niet ver terug te gaan in onze herinnering, slecht enkele weken. Of het koud was? Nou en of! En tochworden de temperatu ren hoger. Afgezien van de bevindingen van het publiek, hebben de man nen van de wetenschap die alle gegevens nauwkeurig vastleggen en bestuderen, uitgemaakt dat de gemiddelde temperaturen op aar de inderdaad stijgen en daaraan kunnen we ons in elk geval vast houden. Verschillende bewijzen worden hiertoe aangevoerd. Zo bijvoorbeeld dat het op Spitsber gen ongeveer vijftig jaar geleden twaalf graden Celsius kouder was dan tegenwoordig en zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Krokodillen in de Rijn! Waar zal dat op uitdraaien? Er zijn geleerden die beweren, dat bepaalde delen van onze aarde, die in de gematigde streken lig gen, zoals ons land, langzaam naar een tropisch klimaat gaan. Zij voorspellen, dat over enige dui zenden jaren ons land een tropi sche begroeiing zal hebben en dat nijlpaarden en krokodillen in on ze rivieren zullen zwemmen. Afgezien of dit juist zal blij ken te zijn, mogen we niet ont kennen dat het mogelijk is, want we weten, dat met heel grote tus senperioden extreme koude en warme temperaturen elkaar afwis selen in onze streken. We behoe ven hierbij maar te denken aan de verschillende ijstijden en war mere tussenperioden, die over ons land zijn getrokken in vroeger tij den. Maar wat zijn de oorzaken van deze klimaatveranderingen? Schommelt de aardas? Er zijn geleerden, die gedach tig aan dè ijstijden en tussenperi oden menen, dat de oorzaak ge zocht moet worden in schomme lingen van de aardas. Hierdoor zou onze aarde heel langzaam heen en weer schudden met als gevolg, dat bepaalde delen wisse lend gunstiger of minder gunstig komen te liggen ten opzichte van de zonnestralen, waardoor het langzaam toenemen en afnemen van temperaturen over zeer grote tijdvakken zou zijn te verklaren. Anderen menen echter, dat de oorzaak gezocht moet worden in de luchtcirculatie en verschuiving van gebieden van hoge en lage luchtdruk. Een aantal deskundigen zoekt het weer in een andere richting en wel in die van onze dampkring. Het is bekend, dat onze damp kring dienst doet als een bescher mende mantel om onze aarde. De binnenkomende zonnestralen met een kleine golflengte worden door gelaten en bereiken de aarde. De ze wordt hierdoor verwarmd en de warmtestralen stijgen op. Maar die worden door de dampkring te gengehouden eri wel doordat zij een langere golflengte hebben. Meer koolzuur in de lucht. Op die manier wordt de warm te van onze aarde vastgehouden en dat is maar goed ook, want anders zou de warmte weer ont snappen met als gevolg dat het leven, zoals wij dat nu kennen, door de koude niet mogelijk zou zijn. Deze deskundigen menen nu, dat door onze moderne techniek de hoeveelheid koolzuur in onze dampkring zeer sterk is toegeno men. Naar schatting komen er per jaar enige miljarden kubieke meters koolzuurgas bij. Hierdoor zou de isolerende capaciteit van onze dampkring toenemen, met als gevolg dat er meer warmte op aarde wordt vastgehouden. We weten echter ook, dat de oceanen kooldioxyde uit de dampkring wassen, doch in hoeverre er toch van een bepaalde toeneming van koolzuurgas in de dampkring mag worden gesproken is niet precies bekend. Zo zien we, dat men naarstig zoekt naar een verklaring voor het vastgestelde verschijnsel van het stijgen der gemiddelde tem peraturen. Maar eeri algemeen be vredigende verklaring heeft men nog niet gevonden. (Nadruk verboden). BRIEVENBESTELLER WAS VROEGER EEN GEVAARLIJK BEROEP! In China wandelt een postbode tot 50 kilometer per dag De brievenbesteller is wel een zeer vertrouwde figuur geworden in de moderne maatschappij. Hij behoort bij het vertrouwde dorps beeld, zoals de broodbezorger en de slagersjongen. Tegenwoordig behoort deze figuur bij het leger van- ambtenaren, dat de ziel vormt van het P.T.T.-bedrijf, waarin ie dere rechtgeaarde Nederlander vertrouwen stelt. Al die ambtenaren zijn onder worpen aan een reeks instructies, waarvan zij niet mogen afwijken. Dank zij die discipline en het ge voel van verantwoordelijkheid, waarvan iedere postman doordron gen is, werd het postverkeer in Nederland tot wat het nu is: een voorbeeld van betrouwbaarheid 1 en plichtsbetrachting. Ieder lid van het postbedrijf heeft dus nu zijn instructies, maar deze toestand bestaat pas ruim tweehonderd jaar. De eerste instructie werd vast gesteld in 1752 en zij gold voor bestellers, behorende „tot de com- toiren der posterijen van de pro vincie van Holland en Westfries land". Tegenwoordig is de postbode een gezien figuur aan onze deu ren, ook al brengt hij zowel blij de als droeve berichten. Alleen, zijn verschijning is een gewoonte geworden, men schenkt niet meer zoveel aandacht aan hem als vroe ger. Gaat men terug in de geschie denis van de brievenbesteller, dan is deze romantisch en veelbewo gen. Gevaarlijk beroep. In ons land waren de brieven bestellers aanvankelijk alleen maar is dienst van graven en edellieden, die hun boodschappen te paard naar de geadresseerde zonden. De vijanden van deze ridders hadden er belang bij de boodschappen van de tegenpartij te onderscheppen en dus bestond er geregeld ge vaar voor koeriers om te worden overvallen. Meestal werd zo'n boodschapper eenvoudig gedood, soms na hevige martelingen om te zien of hij meer wist. Ook werd een besteller wel omgekocht tij dens zijn gevangenschap om valse boodschappen of vervalste stuk ken te bezorgen, zodat de vijand om de tuin werd geleid. Ook in die dagen had de bestel ler dus al een vertrouwenspositie en deze heeft hij door de loop der tijden behouden. Na de edelen waren het de kooplieden, die boodschappers in dienst namen. Ook deze gingen te paard. Zij brachten slechts enkele brieven te gelijk over, dikwijls samen met flinke geldsbedragen. Het aantal overvallen op deze mensen is zeer groot geweest, want de wegen waren toen nog heel wat onveiliger dan nu, bij gebrek aan een goed georganiseer de politie. Bestellers, die in dienst waren van handelshuizen, ontvin gen bij aankomst een fooi; de voor eigen rekening werkende be zorgers vroegen betaling aan de geadresseerde. Deze toestand heeft eeuwen bestaan. Ook nadat de postdienst beter was georga niseerd, heeft de besteller zich nog jaren moeten belasten met het innen van frankeerkosten. In 1870 immers werd het plakken van postzegels pas verplicht ge steld. Nu int de besteller alleen nog de strafport Ook nieuws. De tijd, dat de postbode alleen zo nu en dan eens voorbijkwam, behoort ook tot het verleden. Dat was in de dagen, dat hij werd uitgenodigd om koffie, thee of een borreltje te drinken. Deze mensen werden gevierd om het bericht dat zij brachten. Meestal wisten ze zelf precies wat er in de bezorg de brief stond en fungeerden ze als nieuwsbron voor de gehele om geving, waar ze werkten. Door een tijd van avonturen en romantiek heen heeft de bestel ler zich moeten worstelen naar zijn moderne positie van algemeen vertrouwde figuur. Maar dat geldt niet alleen voor Nederland. We kennen allen wel de verhalen over de pionierstijd in „het verre wes ten" van de Verenigde Staten, toen het overvallen van postkoet sen schering en inslag was. Ook de eerste postverbing tussen het oosten en westen van Amerika werd te paard onderhouden. Elke 40 kilometer wisselde men van rij dier. Ook op die weg hebben tal rijke koeriers hun plichtsbetrach ting met de dood moeten beko pen. De oudste P.T.T. bezit China. Hier leggen de bestellers heden ten dage nog afstanden van 50 km per dag te voet af om de post te bezorgen, veel over slechte we gen en door ruig terrein en ge zwollen rivieren. De brievenbestellers zijn ver- tiouwelingen van de gehele maat schappij, die onopvallend en in alle stilte hun zp belangrijk werk doen. Zij zijn dragers van een roemvol verleden. (Nadruk verboden). Voorjaar doorgaans kritieke periode Tussen 1955 en 1962 ontstond ongeveer de helft van alle bos- en heidebranden door onvoorzich tigheid of kwaadwilligheid. Dit werd vandaag op een persconfe rentie van het Bosschap in Den Haag meegedeeld. Een treurig cijfer, wanneer men bedenkt, dat Nederland uiterst zuinig moet zijn op zijn 260.000 hectaren aan bossen en ruim 82.000 hectaren aan heidevelden. Zij vertegenwoordigen een waar devol economisch bezit en wor den uit een oogpunt van recreatie steeds belangrijker. Mr. A. L. des Tombe, voorzit ter Commissie Bosbrandweer van het Bosschap, vertelde op deze persconferentie, dat alleen al se- dért 1952 rond 11.000 hectaren aan bos en heide door brand ver loren zijn gegaan. Ook dit jaar zal een intensieve campagne wor den gevoerd, om aan dit kostbare euvel paal en perk te stellen. Aan deze campagne zullen behalve het Bosschap onder andere meewer ken het Staatsbosbeheer, de Ko ninklijke Nederlandsche Heide maatschappij, de A.N.W.B., de Nederlandsche Spoorwegen en de P.T.T. Daarbij zal gebruik ge maakt worden van affiches, ze gels, films en dia's. Gedurende een bepaalde periode zullen post stukken van de P.T.T. van speci ale stempelvlaggen worden voor zien. In bosrijke streken zullen op daarvoor geschikte plaatsen waar schuwingsborden worden geplaatst en speciale plastic waarschu wingsplaatjes worden aangebracht. Op de medewerking van tal van verenigingen zal een beroep wor den gedaan, om te bereiken, dat in zo wijd mogelijke kring voor lichting wordt gegeven. De heer Des Tombe wees nog op het vrij algemeen verbreide misverstand, dat bos en hei vooral in zomer maanden door brand worden be dreigd. Het gevaar is echter in het voorjaar het grootst, wanneer de heide- en grassen-vegetatie nog niet aan uitlopen toe is en dus ook inwendig kurkdroog is. In juni, juli en augustus is het Weet u niet wat te geven aan een jarige? GEEF DAN EEN BOEKENBON BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE plantendek saprijker en dragen de bomen nieuwe naalden en blade ren. Het brandgevaar is dan dus minder, behalve in perioden van grote droogte, gepaard met sterke wind. Dit laatste was b.v. het ge val in de droge zomers van 1947 en 1959. Zoals steeds zullen de bosbrand- weren weer paraat zijn. Dankzij de medewerking van velen kun nen met technische hulpmidde len bos- en heidebranden snel op gespoord en geblust worden. Maar nog veel belangrijker is, dat zij worden voorkomen! Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 't Hart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. PREDIKBEURTEN voor zondag 7 april en Goede Vrijdag Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Visbeek. Goede Vrijdag 7 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Goede Vrijdag 7 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes, openbare be lijdenis en 2.30 uur ds. Willekep. Goede Vrijdag 7 uur ds. Wille kes, Heilig Avondmaal. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 iuur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Dijkmeijer, bevestiging lidma ten. Goede Vrijdag 10 uur ds. Dijk meijer, viering Heilig Avondmaal, en 7.15 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Koole, openbare belij denis des geloofs en 2.30 uur ds. Koole, viering Heilig Avondmaal. 6.30 uur ds. Koole, viering Heilig Avondmaal in Vredestein. Goede Vrijdag 7.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur de heer Allewijn en 2.30 uur ds. Metselaar. Goede Vrijdag 7 uur ds. Schoot. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Hei den. Goede Vrijdag 7 uur ds. Van der Heiden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Voor Goede Vrijdag geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Voor Goede Vrijdag geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur dr. Wielen ga te Wasse naar en 2.30 uur ds. Van Rhee- nen. Voor Goede Vrijdag geen opgaaf ontvangen. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor Goede Vrijdag geen opgaaf ontvangen. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor Goede Vrijdag geen opgaaf ontvangen. Geref. Gem. Colijnsplaat Donderdag 11 april 7 uur ds. A. F. Pionkoop van Goes. Verder geen opgaaf ontvangen. in „De Stadswijnkelder", geopend van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Kinderen beneden 16 jaar alleen toegang onder geleide. ATTENTIE ATTENTIE KOMT OP ZATERDAG 13 APRIL A.S. NAAR „DE STADS WIJNKELDER" TE KORTGENE. In dit programma werken mede: vijfentwintig artiesten. Een programma van drie uur spanning en plezier. Ar#nvang der voorstelling 7.30 uur. Zaal open te 7 uur. Entree 1.kinderen 0.50. Zie verder aanplakbiljetten en foto's bij „De Stadswijn kelder". DIT MOET EEN IEDER ZIEN. Heden overleed te Deventer onze lieve va der, schoonvader en grootvader, de heer J. A. B. Smit, op de leeftijd van 89 jaar. E. W. Klop - Smit. J. W. Klop en kinderen. Kortgene, 30 maart 1963. Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij allen har telijk dank voor de geluk wensen, bij ons huwelijk on dervonden. Inzonderheid de autobezit ters hartelijk dank voor het beschikbaar stellen van hun auto. J. Th. Hoogerland. Th. J. Hoogerland - Goulooze. Geersdijk, april 1963. Wissenkerke Boekhandel Kantoorboekhandel Fotohandel zal u graag op haar gebied van dienst zijn. U bent altijd welkom. Foto *^tei <~Oreke Tijdelijk: Korte Delft 5 Telefoon 27 31 MIDDELBURG SLAGERIJ VERBURG heeft met de Pasen weer prima rund- en varkensvlees, ook kalfsvlees op bestelling. Bestel ook tijdig uw rund- en varkensrollades Iets extra's: kip of kippepoulet. Vele soorten blikjes o.a. cornedbeaf, smack enz. 's Zaterdags een vleeswarenschotel a 1.25 A. A. VERBURG Kaaistraat 19 - Kortgene Telefoon (01108) 3 04 Nieuw grandioos Sesam-standaardwerk! 4000 bladlijden 180 platen in kleur 1000 foto' Volledige geschiedènis van de schilder-, beeldhouw- en bouw kunst over de gehele wereld van de vroegste tijden tot op heden Door de deskundige, heldere uiteenzettingen en de talrijke prachtige illustraties wordt u binnen gevoerd in de fascinerende wereld van de kunst, geschapen door 's mensen hand in alle tijden en alle landen. Extra waarde heeft Sesam Kunstgeschiedenis door het eveneens geïllustreerde LEXIKON in deel 17 en 18. Daarin vindt u korte bio grafieën van kunstenaars, belangrijke collec ties en musea, verklaringen van kunsthistori sche termen, enz., met verwijzingen naar de desbetreffende delen. Deel 1 en 2 komen in september uit, daarna om de 2 maanden 2 volgende delen. Voor slechts f 5,— per 2 maanden wordt dit gran dioze standaardwerk dus uw eigendom. Verzeker u tijdig van het rijke bezit van Sesam Kunstgeschiedenis: leken nu bij ons in. INTEKENBON aan ons op te zenden in open envelop met 4 ets. postzegel of bij ons in te leveren r to Ik teken hierbij in op hel 18-delige stan- daardwerk Spsam Knn';fnf»':r.hif»df»ni« voor daardwerk Sesam Kunstgeschiedenis voor de prijs van f 2,50 per deel, te betalen per 2-maandelijkse aflevering van 2 delen Straat Plaats Datum Handtekening -1963 zal graag uw intekeningen ontvangen en voor een prompte aflevering zorgdragen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 4