boekenu/eek Moeder 'Uit de óckool geklapt Last van zenuwen? Jeugd; puistjes r^lABYDERMSSra bruids boeket? J Juffrouw Truus had bij het on derwijs nog niet gevonden, wat ze ei zich van had voorgesteld. Of beter: ze had zich nooit voorge steld, wat ze er zoal zou vinden. Naar een „mevrouw", dat wil de vader niet. „Op een net dienst meisje valt niets te zeggen, maar mijn positie staat toe, jou meer te laten worden". Bovendien, hoe moest vader zich op de zaak te genover de collega's verantwoor den, als z'n dochter in een dienst- je ging? Nee, dat dus niet. Stu deren dan? Maar daar was moe der tegenop gekomen. Dat was heel niet nodig voor een meisje. Eten koken en bedden opmaken vereisten heus geen academische vorming. Moeder kwam zelf ook maar uit een gewoon gezin en had bovendien eens in de krant gelezen hoe het vaak in studen tenkringen toegaat. Dat was niets voor haar Truus. Wat dan? Op kantoor? O nee, daar was Truus door een vriendin over ingelicht. Dat was „hardstikke saai", had die gezegd. En tenslotte was daar nog tante Hennie uit Amsterdam. Die vond dat Truus best onderwij zeres kon worden. Erg pienter was Truus nu wel niet, maar dat gaf niet, vond tante. De kinderen zijn dat ook niet en hebben de juf dus niets te verwijten. Wel, vader vond het net niet te min, moeder vond het een ge waagde onderneming, hoewel Truus het zelf moest weten, en de vriendin zei, dat ze het „hardstik ke leuk" vond. Goed, dus Truus zou onderwijzeres worden. De Mulo had ze wel niet helemaal doorlopen, maar daar was wel een mouw aan te passen. Het woord „tekort" bleek veel macht te be zitten en Truus kwam op de kweekschool. Daar is toen heel wat aan haar gespijkerd, geschaafd cn vernieuwd en dit alles culmi neerde in het bezit van de lagere akte. Toen het feest thuis afgelo pen was, solliciteerde Truus en maar liefst meteen naar Amster dam, hoewel vader, moeder, vrien din en tante dit sterk ontrieden voor een beginneling. Maar Truus voelde dat ze 'tkon, zoals ze zei. Ze werd benoemd in 't hartje van Amsterdam en kwam bij tante op kamers. En nu letten we nog even op de aanhef van deze historie. Ze had er zich geen voorstelling van ge maakt wat ze bij 't onderwijs zo al zou vinden. Ze had altijd ge dacht dat zij de baas zou zijn in een klas en dit viel wel even te gen in 't begin. Geen wonder, ze deed natuurlijk aan onderwijsver nieuwing, want dit had ze op de kweek geleerd en ook had ze er een mooie scriptie over geschre ven. Van klei had ze geleerd, dat jc er mooie voorwerpen mee kne den kunt, maar nu merkte ze, dat kinderen er ook, en vooral, graag mee gooien. Ze was nog te kort onderwijzeres om zo'n ongehoor de toestand pedagogisch op te vangen en volstond er mee, dit „opvangen" te beperken tot zo af en toe een stuk klei, dat binnen haar bereik kwam. Nee, 't beha len van de akte handenarbeid vond ze tot nu toe prettiger dan de toepassing er van in de prak tijk van het onderwijs. Ook het klassegesprek viel te gen. Wat had ze zich daar niet veel van voorgesteld. Thuis had ze hele gesprekken geprepareerd, in haar rustige kamer. Vragen had ze opgeschreven en ook de ant woorden, die daarop mogelijk wa ren. En in welke mooie banen zou zij het gesprek leiden. Hoe vol daan en verrijkt zouden de kinde ren zich voelen. Maar helaas, het mislukte grotelijks. Zij stelde heel duidelijk en indrukwekkend de vraag, waarop ze in haar rustige kamer al zulke mooie antwoorden had bedacht. Maar er kwamen geen antwoorden, alleen maar ge roezemoes en geschuifel. Ja toch, een vinger ging de hoogte in! „Kinderen, nu moet je toch eens luisteren, Peter gaat het ons ver tellen", zei juffrouw Truus. En Peter vertelde. Laten wij ook eens meeluisteren. Wellicht strekt het ook ons tot lering. „Juf", zei Pe ter, „Wiesie hep een briefie on der me bank gegooid". Laten we niet proberen de te leurstelling van de juf te beschrij ven. „Geef maar eens hier, Peter", zei ze. Algemeen gemompel, voet- geschuif, omdraaien in de bank, al of niet (meestal niet) ingehou den leedvermaak, en tussen dit al les schreed Peter theatraal met z'n briefie naar voren. „Peeter ik ben verheft", stond er op. En dat in klas 3. Toen Wiesje in de gang haar minne stond te betreuren, trachtte juf nog een poosje het klassegesprek op poten te zetten. Het werd inderdaad een gesprek, maar met Peter als hoofdpersoon en gespreksleider. Juf deed niet mee. Alleen riep ze van tijd tot tijd: „Zo, en nu weer stil!", of ik, sal ik de pliesie roepe hoor liefie, en nou hep dat mens in d'r hoofd gehaald om tege hem te segge: Ik sal je een pak op je sodemieter geve, so, en nou ben ik hier met de pliesie en nou mot het maar es uit sijn, anders salie me andere 'maatregele motte ne me; d'r benne nog meer schole in Amsterdam". „Wel, juffrouw", zei het hoofd, „wat hebt u hierop te zeggen? Nogmaals, het spijt me zeer, dat zo iets op mijn school voor moet komen". Dé juf dacht na en keek toen plotseling met een verhelderde blik op. „O, nu weet ik het weer", zei ze. „Laatst las hij niet mee en wist dus niet waar het was. Toen zette ik hem in de hoek, waarop hij zei dat hij daar ook niet veel zou leren. Ik zei toen dat hij, als hij brutaal was, nog een pak voor z'n broek kon krijgen ook". „Asjeblieft", zei de moeder van Peter, „had ik gelijk of niet. Nou segt se 't self". „Pardon", zei toen de juf, „ik zei dus broek, en niet dat woord, dat u zei". „So, nou er omheen draaie hè! Dat is toch seker pre cies hetselfde!" Waarop het hoofd verruimd a - demhaalde en de agent zich, hoe wel toch reeds, nu nog meer te veel ging voelen. Hoewel juf er goed af kwam, is ze voorlopig toch maar naar het platteland gegaan. J. L. de Boer. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen „Drie tellen; één.twee., drie!", maar dit alles ging verloren in het klassegesprek, dat aanzwol tot klassegebrul. Enfin, tenslotte heeft de onderwijzer van 4, die zo ook geen les meer kon geven en waar volgens de kinderen de juf mee gaat (ze lopen wel eens samen op, omdat ze dezelfde kant uit moe ten) de orde hersteld. Al met al raakte juffrouw Truus aardig aan een rusthuis toe en va der, moeder, tante, vriendin en collega's rieden haar met her nieuwde kracht aan, eerst eens een poosje naar het platteland te gaan. Maar nog één keer wilde juf het proberen. Eén pedagogiek- boek had ze nog niet geprobeerd en dat zou ze nu toepassen. Maar de volgende dag werd ze ontboden, onder schooltijd, in de kamer van het hoofd. De meester van 4 nam zolang haar klas. In het kamertje aangekomen, ont waarde ze haar baas, de moeder van Peter en een politieagent. Vliegensvlug ging ze de gebeur tenissen met Peter in de afgelo pen dagen na. Nee, niets ongeoor loofds van haar kant. „Juffrouw", zo sprak het hoofd, die meer psychologie had geleerd dan hij in de regel toepaste, „het spijt mij heel erg, iets onaange naams van u te moeten vernemen" De kleuren schoten de arme juf uit. Wat nu weer! „U hebt", her nam het hoofd, „in de klas taal gebruikt, welke wij op onze school niet gewend zijn" „M.. maar.." stotterde ze. „Kijk", zei de baas „deze dame is er over beledigd, wat u haar jongen hebt toege voegd. Mevrouw, zegt u het zelf maar". Toen schoot Peter's moe der uit: „Joa meester, ik hep al meer tege me soon gesegd, ik seg as de juffrouw nou nog één keer onvriendelijk doet tege je, seg Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 maart Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. De Jong van Goes en 2.30 uur ds. Nauta. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. L. J. C. Visbeek van Wijchen. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Postma, Heilige Doop en 5 uur ds. Postma, afscheid. Ned. Herv. Kerk Kortgenc 10 en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole, openbare belij denis des geloofs, en 2.30 uur ds. Koole, bediening Heilig Avond maal. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Hei den. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. De Boer van Zaamslag. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud-Gcrf. Kerk Colijnsplaat Dinsdag 10, 2.30 en 7 uur ds. Hennephof. DINSDAG GESLOTEN J. P. Schippers, Golijnsplaat PUROL-POEDER v 'I* ZATERDAG 30 MAART A.S. BEGINT DE Evenals voorgaande jaren zijn wij ook deelnemer en zullen u graag in onze zaak verwachten. Boekhandel MARKUSSE Wissenkerke 1 VöotOnehfer* - - Baby-huidje ALGEMENE VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK „WISSEKERKE" De Coöperatieve Boerenleen bank „Wissekerke", gevestigd te Kamperland, hield op maandaga vond 18 maart j.l. haar algemene vergadering in het verenigingsge bouw „Renata" te Kamperland, onder leiding van haar voorzitter de heer G. E. de Jonge. Aanwezig waren 19 leden. De heer De Jonge opende de vergadering met een kort wel komstwoord tot de aanwezigen. In zijn openingsrede gaf de heer De Jonge enkele beschouwingen over de gang van zaken bij de bank in het afgelopen jaar, waar bij hij concludeerde dat dit voor de bank gunstig is geweest. Daarna werden de uitvoerige notulen van de vorige jaarverga dering gelezen door de secretaris van het bestuur, de heer Schip pers. Tijdens de daarop volgende vaststelling van de rekening en balans over 1962 bleek dat de rekening sloot met een totaal van 29.729.709.08 en de balans met f 7.790.943.86. Beide cijfers zijn ten opzichte van de cijfers van de vorige rekening en balans weer belangrijk gestegen. Het aantal dagboekposten steeg van 4.7.958 tot 53.840 en is hiermee sedert 1957 verdubbeld. De spaarsaldi stegen met ruim 574.000.— tot 6.145.764.31. In 1961 bedroeg de stijging ruim 4S7.000.waardoor de spaar gelden dus in 2 jaar tijds met ruim 1 miljoen- zijn gestegen. De netto winst over het afge lopen jaar bedroeg 15.586.16. Besloten werd deze winst aan de reserve toe te voegen, waardoor deze steeg tot 233.713.27. Het voorstel van het bestuur tot wijziging van artikel 1 der sta tuten, betreffende de naam van de bank, werd door de algemene vergadering aangenomen. De naam van de bank zal worden Coöperatieve Raiffeisenbank Wis senkerke. Eveneens aanvaard werd een voorstel tot wijziging van artikel 5 en 6 van het huishoudelijk re glement. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de heer G. E. de Jonge herkozen als bestuurslid en de heer R. J. Scheele als lid van de Raad van Toezicht. SPEELTUIN KORTGENE In augustus 1962 werd in Kort gene een speeltuinvereniging op gericht met het doel op de ge dempte spuikom een speeltuin in te richten. Deze spuikom beant woordt door haar ligging nabij het dorp en toch buiten de drukte van het verkeer en door haar grootte precies aan dat doel. Met groot enthousiasme werden enige speeltoestellen, enige zit banken en een zandbak geplaatst, zodat de jeugd daarvan tijdens de vakantie nog kon genieten. Daar de tijd te kort was en het najaar voor de deur stond werd van een aanvankelijk gedachte opening en verdere uitbreiding, afgezien tot voorjaar 1963. Vooral door de strenge winter kon ten behoeve van de speel tuin tot heden weinig worden ge daan. Nu de winter weer tot het ver leden behoort en het terrein bin nenkort geschikt is voor bewer king zal het bestuur graag alles in het werk stellen om tot verdere inrichting te komen. Het doet dit, omdat een aanzienlijk aantal in woners zich tijdens de oprichting en in de afgelopen maanden op gaf als lid of donateur. Daaruit kan worden geconcludeerd, dat het bezit van een speeltuin als noodzakelijk wordt beschouwd. Om een speeltuin in te richten zijn echter niet alleen leden en donateurs nodig, doch vooral ook geldmiddelen om de inrichting te kunnen ^betalen en vrijwilligers om de speelwerktuigen te helpen vervaardigen. De geldmiddelen waren tot nu toe juist toereikend om de in augustus geplaatste werktuigen te bekostigen en om een aantal buizen voor het maken van speelmateriaal' aan te schaf fen. Wil de speeltuin aan het ge stelde doel voldoen, dan is verde re aanschaf van materiaal gebo den. Het is daarom dat het bestuur graag de hulp vraagt van alle in gezetenen van Kortgene en om geving. Een ieder kan helpen door: 1. lid of donateur te worden van de vereniging. Men kan zich daartoe opgeven bij een van de leden, die de bewoners in de komende weken zal bezoeken of rechtstreeks bij de penning- meesteresse, mevr. IJ. Jans sen - Sijtema, Ooststraat 15, Kortgene. Mocht u noch lid, noch donateur wensen te worden, doch de vereni ging op een andere wijze financieel willen steunen om de aanschaf van nodig materiaal mogelijk te ma ken, dan is dat vanzelfspre kend zeer welkom. 2 hulp te verlenen bij het ver vaardigen van de tpestel- len. Gezien de aard van de werkzaamheden kan prak tisch iedereen hieraan mee helpen. Aanbiedingen wor den graag ingewacht bij de heer L. de Looff, Hoofd straat 48, Kortgene. Het ontbreken van een geschik te speelgelegenheid kan voor som migen zorgen meebrengen, voor anderen (over)last. Daarom richten wij ons tot alle ingezetenen van Kortgene en om geving. Mogen wij op u allen re kenen bij de verwezenlijking van de plannen, die uit particulier ini- tiatief geboren zijn? Voor deze medewerking zeg gen wij bij voorbaat, vooral ook namens de betrokken jeugd, heel hartelijk dank. Het bestuur. VERGADERING ORANJEVERENIGING WISSENKERKE Op donderdag 14 maart j.l. kwam de Oranjevereniging te Wis senkerke in vergadering bijeen. De opkomst der leden was slecht te noemen. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer C. Ketelaar, wat in de afgelopen 40 jaar, in welke hij deel uitmaakte van het bestuur, zoal was geschied Hij deelde tevens mede, dat hij, zowel als de heer H. P. Filius, laatstgenoemde wegens ziekte, hadden besloten hun bestuurs functie neer te leggen. Nadat de notulen van de vorige ledenvergadering onveranderd werden goedgekeurd en vastge steld, werd tot bestuursverkiezing overgegaan. Bij de nu volgende verkiezing werden tot bestuurslid gekozen de heren P. van Keulen en H. van Strien. Hierna werd besloten, zo moge lijk in het najaar ten behoeve van de leden, een gezellige avond te organiseren Vervolgens werd de heer Kete laar, namens de muziekvereniging „Apollo" bij monde van de direc teur, de heer I. Stokman, harte lijk dank gezegd voor al hetgeen hij ook voor „Apollo" in de afge lopen jaren had gedaan. De se cretaris van „Apollo", de heer J. J. van den Berge, deed dit nog eens luchtjes over, maar nu in dichtvorm. Namens de Oranjevereniging sprak nu de heer M. van der Maas woorden van waardering en dank aan het adres van de schei dende bestuursleden, welke met algemene stemmen tot ere-leden der vereniging werden benoemd. De heer Ketelaar werd bij mon de van de heer Van der Maas een fraaie ets aangeboden. Na sluiting der vergadering, vond de nieuwe taakverdeling in het bestuur plaats. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: M. van der Maas, voorzitter; H. van Strien, secretaris; A. Filius, penningmeester; M. Hoogerheide en P. van Keulen, leden. jEen elegant Kom eens kijken naar de kleurendia's bij Bloemenmagazijn Sanders»- Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 3