Sesam kunstgeschiedenis VA/at gebeurt er in één minuut op aarde? Blei/Ie - Vetrix De Drie Spuiten M. J. Bustraan Markusse Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad d.d. 16 maart 1963 no. 3134 een stierkalf maandag 18 maart 1968 pnbliek verkopen: de landbonwers- inspan enig meubilair, Huidgenezing PUROL BEKENDMAKING ALGEMENE VERGADERING 5£et myóterie van de oerwoud-ielegraal Steeds minder trommels roffelen in Afrika Het roffelen van trommels in de stilte van het Afrikaanse oerwoud is voor velen een begrip gewor den. Het één hangt samen met het ander, want wij kunnen ons de binnenlanden van het zwarte we relddeel moeilijk zonder het ge luid van de tam-tams voorstel len. Toch zal het niet lang meer duren of het geluid van de be- richtentrommels zal in Afrika ver stomd zijn, want de inboorlingen, die kennis hebben gemaakt met de blanke beschaving, gaan zich steeds meer interesseren voor de aanmerkelijk eenvoudiger wijze, waarop wij over grote afstanden berichten overbrengen en vooral de jonge generatie voelt er min der voor om gebruik te maken van de moeilijke trommeltaai. Vele Afrikapioniers van naam hebben getracht in de loop der jaren het mysterie van de oer- w oudtelegraaf te ontsluieren, maar het is niet gelukt, totdat de En gelse missionaris Carrington door zijn vriendschap met een Congo lese trommelaar het geheim voor een groot deel te weten kwam. Over de manier van berichten overbrengen deden tot voor kort verschillende onjuiste verhalen de ronde. Velen meenden, dat bij de ze trommeltaai gebruik werd ge maakt van een soort morseschrift. Anderen verklaarden dat het een telepatisch hulpmiddel was. Ook werden de mogelijkheden van de ze oerwoudtelegraaf verre over schat en meende men, dat de in boorlingen kans zagen om in kor te tijd berichten over honderden kilometers afstand te verzenden, doordat de een het van de ander overnam, een soort estafette-sy steem dus. Carrington heeft als deskundige, die zelf door middel van de trommel berichten kan ver zenden en ontvangen, een einde gemaakt aan deze fabeltjes, want de zaken liggen geheel anders. Beperkte mogelijkheden. Afhankelijk van de weersge steldheid kan het geluid van een trommel geen grotere afstand af leggen dan ongeveer tien kilome ter. Deze wijze waarop berichten worden overgebracht is voor ons blanken een zeer ingewikkeld sy steem, dat ten nauwste samen hangt met de taal der inboorlin gen. Een bepaald woord kan ver schillende betekenissen hebben, hetgeen afhangt van de beklem toning der lettergrepen. Het ver schil in beklemtoning en toon hoogte van bepaalde lettergrepen speelt in de trommeltaal een zeer belangrijke rol. Deze toonhoogte en beklemtoning worden namelijk door middel van de trommels o- vergebracht. Om dit te bereiken zijn de trommels, die vervaardigd worden van een groot stuk uitgehold hout, van boven voorzien van een nau we sleuf, waaruit het geluid komt. Wanneer men aan de ene zijde op de gleuf slaat, geeft de trommel lage tonen en aan de andere kant hoge tonen. Op die manier krijgt men de intonatie. De afwisselen de hoge en lage tonen worden pre cies zo geslagen als ze voorkomen in de inboorlingentaal. Toch zou dit nog to t verwarring kunnen leiden en daarom maakt men slechts gebruik van bepaalde stan daardzinnen, waardoor vergissin gen praktisch uitgesloten zijn. Deze zinnen zijn geen zinnen in telegramstijl zoals bij ons, maar uitgebreide uiteenzettingen, waar bij men gebruik maakt van vele woorden om er één te omschrij ven. Hierdoor is vergissing uitge sloten. Het resultaat is natuurlijk, dat men veel tijd nodig heeft om een bericht door te trommelen, terwijl het trouwens verschillende keren herhaald wordt, opdat men aan de andere kant van de denk beeldige lijn toch maar precies be grijpt welk bericht doorgegeven wordt. Taal- en trommeldeskundigen. Aangezien men in de Afrikaan se binnenlanden zeer veel ver schillende talen aantreft, is het doorgeven van een bericht geen sinecure. Soms heeft een kleine stam een geheel eigen taal, ter wijl enkele tientallen kilometers verderop weer een andere taal wordt gesproken, met alle moei lijkheden van dien voor de over zetting van het trommelbericht. Daarom zijn de trommelaars van de stam mannen, die van jongsaf de techniek van het trom melen hebben geleerd en doorkne de deskundigen, terwijl het tevens noodzakelijk is, dat zij de talen van de omliggende stammen vol komen beheersen en in staat zijn ook in die talen berichten te zen den en te ontvangen. Op die manier zijn ze in staat een bericht van een andere stam te verstaan en om te zetten in hun eigen taal, waarna anderen het weer opvangen en zouden kunnen doorgeven. Het trommelen wordt tijdens het bericht niet onderbroken, zelfs niet, wanneer de trommelaar even moet bedenken hoe hij de volgen de zin zal slaan, dan houdt hij ge ruime tijd in een ononderbroken roffel een bepaalde toon aan, op precies dezelfde wijze, als een spreker zijn zin kan onderbreken met „eh Missionaris Carrington geeft echte* zelf toe, dat hij nog niet alle geheimen van de trommeltaai kent, omdat de negers deze ge heim wensen te houden. Eigen lijk weet hij al teveel, want wat hem is gelukt, is nog nooit aan andere blanken gelukt, n.l. een tip op te lichten van het mysterie der Afrikaanse oerwoudtelegraaf. (Nadruk verboden). Wat is nu één minuut? „Niets" meent de filosoof gelaten. „Zes tig seconden!" antwoord de sta tisticus. En om te bewijzen, dat een enkele minuut helemaal niet zo onbelangrijk is, stelden zij op hun rekenlineaal die kleine tijd eenheid in, die in het dagelijks leven van de doorsneemens geen bijzondere rol schijnt te spelen. Zij wilden nauwkeurig weten, wat twee en een half miljard mensen op aarde in deze enkele minuut beleven en doen. Terwijl de secondenwijzer van ons horloge zestigmaal voorwaarts tikt, vallen er niet minder dan 6000 meteoren op onze aarde en in dezelfde tijd legt de aarde op haar baan rond de zon 1750 kilo meter door het heelal af. In de atmosfeer ontladen zich ongeveer 38 onweersbuien en de wolken laten 400 kubieke meter water op de continenten vallen. Bovendien doen de rivieren der aarde in één minuut circa 35000 ton zoet wa ter en slik in de zee stromen. Elke minuut sterven er op aar de 100 mensen, terwijl er in de zelfde spanne tijds 114 baby's worden geboren, waarbij maar liefst twaalf tweelingen. Elke mi nuut bestijgen 34 jonge paartjes de trappen van het gemeentehuis terwijl er drie gaan scheiden. Men kan zich haast niet voor stellen hoeveel rekenwerk de sta tistici hebben moeten verzetten alvorens zij erachter waren, dat op aarde elke minuut 280.000 te lefoongesprekken worden gevoerd, dat eveneens elke minuut zes miljoen sigaretten in rook op gaan en 110.000 kranten worden gekocht. Ondanks deze bezighe den vinden de mensen altijd nog gelegenheid in zestig seconden 29.000 hectoliter van de meest ver schillende dranken tot zich te ne men en 4000 ton vast voedsel te verorberen. Bovendien werken de mensen ook nog en derhalve wordt er per minuut 3000 ton steenkool gedolven, 700 ton ijzer en staal geproduceerd en niet min der dan 4600 paar schoenen ver vaardigd. Voor de autoliefhebbers stelden de statistici bovendien vast, dat in alle continenten per minuut 68 nieuwe auto's de fa brieken verlaten. Dit zijn genoeg cijfers, om dui delijk te maken, dat het er alleen cp aankomt, hoe men een mi nuut bekijkt. Nauwelijks verscheen deze statistiek in een groot West duits dagblad, toen spotters we zen op het ontbreken van de „be langrijkste" statistische informatie: namelijk hoe vaak binnen 60 se conden ergens op aarde een meis je tot haar wachtende verloofde of een vrouw tot haar ongeduldi ge echtgenoot zegt: „Direct schat! In een minuutje ben ik klaar!" COOP. WEEGBRUG „DE EENDRACHT" te Kamperland Buitengewone algemene ledenvergadering te houden op dinsdag 19 maart a.s. in café „Havenzicht" te Kamperland. Aanvang 7 uur. JAPONNEN - DEUPIECES - KOSTUUMS Damesmodehuis Korte Delft 6-8 - Middelburg - Telefoon 20 06 MUSEUM VOOR ZUID- EN NOORD-BEVELAND Na de goed geslaagde tentoon stelling over de „Hellenburg" heeft het bestuur van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland besloten in juli, augustus en sep tember in het Museum aan de Turfkade te Goes een tentoonstel ling te organiseren over Goes en omgeving in vorige eeuwen. Het is de bedoeling niet alleen het verleden van Goes, maar ook dat van de Bevelanden naar vo ren te brengen in de vorm van kaarten, platen, foto's, voorwer pen enz. Vele waardevolle voorwerpen, die de expositie interessant kun nen maken zijn in bezit van de be woners van de Bevelanden en Goes. Daarom doet het bestuur een beroep op allen, die een steen tje kunnen bijdragen tot het wel slagen van de tentoonstelling, hun medewerking te willen verlenen. De secretaris, de heer Visser, Leliestraat 90 te Goes zal gaarne vóór eind maart vernemen, wie iets beschikbaar wil stellen. Het bestuur beoogt met deze tentoonstelling het museum van Zuid- en Noord-Beveland meer onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Eveneens hoopt het bestuur lezingen te organise ren, die op de geschiedenis van de Bevelanden betrekking hebben. De eerste lezing zal gehouden worden op 22 april a.s. Wij hebben suède dames- en herenjassen. Vraagt zichtzending Denkt aan uw ZILVERZEGELS! IV. Verburg Sport, Camping, Textiel Kortgene Telefoon (01108) 2 25 Te koop: aanhang- wagentje voor auto Hoofdstraat 49, Kortgene, te lefoon (01108) 2 21. Te koop: bij J. H. FILIUS, Vlietepol- der 7, Wissenkerke. Drie jongens (19) zoeken DRIE DAMES voor het gezellig door brengen van de weekends. Br. onder no. 648 aan het bureau van dit blad. Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op aanvangende om 12.30 uur, ten verzoeke van de heer C. J. van de Velde op de hof stede „De Korenbloem" aan de Prinsendijk te Kortgene als: 8 landbouwwagens, zelflosser mestverspreider Kemper", combine „A- ros", zaaimachine „Meli- char" 2 m, Ferguson trek ker 27 met kooiwielen, Lanz trekker 22 pk, Hol der trekker 10 pk diesel, 4 wielen, bietenrooier „Vi- con" 1-rij, maaibalk voor Ferguson 27, 2 tweeweg- ploegen, Huard ploeg 2- schar, „Maning" kantel- ploeg 1-schaar met moor beitels, kunstmeststrooier 3.80 m, 2 werpradrooiers „Ransomes", voorraadrooi- er „Romas", 2 bieten- lichters 5- en 3-rij, schijf- egge „Ransomes" 2.50 m, 2 graanmaaiers, grote aardappelhor, 2 aardappel sorteerders, diverse eggen, 2 bietensnijders, ijzeren rolblok, paarden-wiedma- chine, vlasbookrol, zwad- keerder, cultivator aan toolbar, toolbar met com pleet wied- en aardappel garnituur, windmolen en wat verder zal worden aan geboden. Voorts waaronder eikenhouten ta fel en dressoir, tafels, stoe len, kastjes, weckflessen, sjoelbak en buta-gasoven. Bezichtiging 's ochtends voor de verkoop. Betaling contant, doch voor Noordbevelanders 3 maan den crediet. Huidzuiverheid - Huidgezondheid En puistjes verdrogen door Purolpoeder Van Hevea hebben wij weer enkele nieuwe artikelen Herenslippers in grijs nylon Damespantoffels in rood en blauw nylon. Aanbevelend, Schoenhandel - Kamperland - Telef. 2 85 U kunt reeds nu intekenen op de grandioze die in 18 delen a 2.50 verschijnen zal. De tekst bestaat uit 2900 bladzijden beter papier, 180 full-page kleur-illustraties in 4 kleuren en 780 pagina's zwart-illustraties in koperdiep druk. De verschijning der delen is als volgt: deel 1 en 2 in september 1963, deel 3 en 4 in november 1963, deel 5 en 6 in januari 1964, deel 7 en 8 in maart 1964, deel 9 en 10 in mei 1964, deel 11 en 12 in juli 1964, deel 13 en 14 in september 1964, deel 15 en 16 in november 1964 en de delen 17 en 18 in januari 1965. Zoals men van de andere Sesam-werken weet, wordt aan dit schema stipt de hand gehouden. Door de aanschaffing van dit standaardwerk komt men in het bezit van de volledige geschiedenis van de beeldende kunst over de gehele wereld van de vroegste tijden tot op heden. En als een aangename bijkomstigheid: u behoeft slechts te betalen bij het verschij nen der delen. Voor slechts 2.50 per maand komt u dus ongemerkt in het bezit van dit schitterende werk. Boekhandel Wissenkerke zal gaarne uw bestelling noteren en voor een prompte afle vering zorgdragen. *"TQeefotoel, uw adres voor ZOMERJASJES, 04 jaar vanaf 15.75 TUINBROEKEN, 1—5 jaarvanaf 5.25 TERLENKA JONGENSBROEKJES, maat 40 tot en met 50vanaf 7.45 JONGENSPAKJES, tot 4 jaar vanaf 5.65 JURKJES, maat 35 tot en met 55 vanaf 5.25 SCHORTJES, korte en lange mouw vanaf 2.95 <^De *"TÜee%ótoel Langeviele 3 - Middelburg - Tel. (01180) 4108 De dijkgraaf van het waterschap NOORD-BEVELAND maakt bekend, dat een openbare zal worden gehouden op maandag 25 maart a.s. des namid dags te 2.00 uur in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Kortgene, 16 maart 1963. De dijkgraaf voornoemd, M. W. van Arenthals. 3Capóaion iSckerp Wij vragen voor direct in onze damessalon te Kortgene een net nteióje leeftijd 15-16 jaar om opgeleid te worden in het dameskappersvak KORTGENE - TELEFOON (01108) 2 15 Uit voorraad leverbaar: Philips mixers van 29.en van 39. WISSE - KORTGENE Hoofdstraat 49 Telefoon (01108) 2 21

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 3