gesloten Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad d.d. 9 februari 1963 no. 3129 BEKENDMAKING voor voertuigen, welke een asdruk van 1,2 ton te bovengaan, tijdelijk zijn verklaard. Twintig jaren geledenHet ■mm drama Met een enkel woord werd in het Duitse legerbericht van 3 fe bruari 1943 het drama-Stalingrad afgesloten. „De strijd om Stalin grad is ten einde. Zijn eed aan het vaandel tot zijn laatste ademtocht trouw is het zesde leger onder de voorbeeldige leiding van generaal- veldmaarschalk Paulus voor de o- vermacht van de vijand en de on gunstige omstandigheden bezwe ken", zo luidde het laconieke be richt uit het „Hoofdkwartier van den Führer". Een maand geleden, in zijn nieuwjaarsrede, had Hitier het Duitse volk nog de plechtige verzekering gegeven: „Wij zullen Stalingrad nemen". En met zijn gebruikelijk gebrul liet hij er op volgen: „Wij hebben de Engelsen uit geheel Europa verdreven, wij hebben Kreta genomen, wij ach tervolgden de Russen tot diep in de Kaukasus, wij hebben Lenin grad ingesloten en wij beheersen de Wolga, en zouden wij niet in staat zijn om nu ook Stalingrad in te nemen?". In zijn grootheids waanzin liet Hitier een heel leger doodbloeden in de barre koude van de Russische winter. Want ondanks alle pogingen van zijn adviseurs om Paulus bevel te ge ven uit te breken, bleef Hitier bij zijn besluit om door te vechten tot de laatste man. De strijd om Stalingrad begon in augustus 1942. Met twintig di visies liepen de Duitsers storm op de verdediging van de stad. De Russen waren niet bestand tegen het geweld van deze stormloop en langzaam werd de Russische gor del ingedrukt. Maar op 30 km van de bedreigde stad werd een nieu we verdedigingsring aangelegd en weer moesten de Duitse troepen een verbeten strijd leveren om el ke meter grond. De strijd werd steeds heviger. Sprak het Duitse weermachtbericht in die dagen van schitterende overwinningen en van de val van Stalingrad, het Stalingrad belangrijke steunpunt aan de Wol- ga, dat de „Endsieg" in zicht bracht, de werkelijkheid was wel iets anders. De prachtige stad werd een verschrikkelijk massagraf voor de Duitsers. Elk huis, elke fabriek, elke school was een fort op. zich. Stuk voor stuk moesten deze vuurspuwende bolwerken worden veroverd. Kenmerkend voor de situatie was het feit, dat de legerberichten gingen spreken van „Nieuwe huizenblokken in Stalingrad veroverd". Maar elke dag verloren de Duitsers meer manschappen en materieel, zonder dat er voldoende aanvoer was. De Russische generaal Zjoekof, die tot taak had de Duitsers bezig te houden tot het grote Russische te genoffensief zou beginnen, vol bracht zijn opdracht op alle pun ten: Stalingrad hield stand. Een van de bloedigste episoden uit de strijd is de maandenlange worsteling om de wapenfabriek „Rode Barricade". Tienduizend Russische soldaten, afgesneden van alle verbindingen, verdedig den dc vesting. Twintig maal de den de Duitsers geconcentreerde aanvallen op de fabriek, maar tel kens werden zij teruggeslagen. Toen de Russen na 54 dagen wer den ontzet, kwamen er nog slechts 800 strijdbare mannen uit de puin hopen tevoorschijn. •Begin november 1942 brak de hel in en rond Stalingrad pas goed los. Het Russische tegenoffensief begon op gang te komen en de moegestreden Duitse troepen moesten het nu opnemen tegen verse, goed-bewapende tegenstan ders. Op 22 november sloten de Russen het gehele gebied rond Stalingrad hermetisch af en van nu af zaten generaal Paulus en zijn mannen gevangen in een tang, die langzaam maar zeker werd dichtgeknepen. Tweemaal gaf Hit- Ier bevel om de ring te door breken, maar deze pogingen mis lukten en nu ging de strijd het einde tegemoet. Inmiddels was de toestand in Stalingrad zelf voor de Duitsers onhoudbaar geworden. Op 8 ja nuari begaven twee Russische of ficieren zich naar het hoofdkwar tier van generaal Paulus met de eis „onvoorwaardelijke overgave" Een regen van kogels was het antwoord van Duitse zijde. Twee dagen later gingen de Russen tot het slotoffensief over. De Duitse linies werden overal doorbroken, het overschot van het zesde leger werd op twee kleine stukjes sa mengeperst in kelders en ruïnes van huizen. Tekenend voor de duivelse mentaliteit van Hitler was zijn eerbetoon aan generaal Pau lus: hij benoemde hem tot „Gene- ral-Feldmaarschalk". De Russische troepen dwongen op I februari de Zuidelijke Duit se legergroep tot overgave. Veld maarschalk werd met zijn staf ge vangen genomen in een kelder. Dat dit toch nog bij verrassing gebeurde, blijkt uit het feit, dat de heren zich stonden te scheren. Enkele verspreide groepjes Duit se soldaten bleven doorvechten, maar op 2 februari moesten dok deze laatste resten van het eer tijds zo roemrijk zesde leger zich overgeven. De reactie van de Führer op de berichten uit Stalingrad was zelfs voor zijn naaste medewerkers, die toch wel wat gewend waren, een verrassing. Hij wuifde het drama weg met de woorden: „Het is slechts één leger. Stel een nieuw leger samen!". Voor het volk werden de Duit se „helden" geëerd met drie da gen rouw in Duitsland en alle be zette gebieden. De volle omvang van de gebeurtenissen rond Sta lingrad bleek later uit het verloop van de oorlog. Samenvallend met de vernietiging van Rommel s pantsereenheden in Noord-Afrika waren zij een keerpunt in de tweede wereldoorlog. (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: geen. Ondertrouwd: 4 jan.: W. M. Noordhoek, 26 jaar en M. J. de Smit, 21 jaar. Getrouwd: 17 jan: W. M. Noordhoek, 26 jaar en M. J. de Smit, 21 jaar. Overleden: 2 jan.: L. J. de Looff, oud 82 jaar, weduwe van J. Penne. 8 jan.: J. Leendertse, oud 86 jaar, weduwe van J. Mar- cusse. 17 jan.: T. Amelink, oud 88 jaar, echtgenote van J. Huis- zoon. 28 jan.: C. van Goudswaard, oud 90 jaar, weduwnaar van A. Anthonisse. 4 jan.: C. v.d. Band, oud 77 jaar, echtgenoot van J. Griep, te Middelburg. 13 jan.: J. M. de Looff, oud 84 jaar, echtge noot van A. A. Flipse, te Goes. 13 jan.: L. van Lieren, oud 81 jaar, weduwnaar van H. J. v.d. Maas, te Koudekerke. Kortgene Geboren: 13 jan.: Adriaan Ja cobus, z.v. Iman J. Hendrikse en Leuntje L. Markusse. 29 jan.: Matthijnai Blazina J., d.v. Jan de Looff en Neeltje L. Korteknie. 29 jan.: Maria Janna, d.v. Maris Geelhoed en Martina Marcusse. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: geen. Overleden: 8 jan.: Johanna Ma ria Lucieer, 81 jaar, weduwe van Cornelis van Gilst. 11 jan.: Pieter- nella Adriana Soeters, 70 jaar, we duwe van Adriaan M. Schippers. 26 jan.: Jacomina de Waard, 72 jaar, echtgenote van Hendrik Goudswaard. Drukkery Markusse kan ook UW drukwerk Ycrzorgen, het geeft niet wat, rekeningen briefpapier, enveloppen, convocaties, al het familicdrukwerk enz., in een woord: ALLES Het dagelijks bestuur van het waterschap Noord- Beveland te Kortgene maakt bekend, dat wegens opdooi alle bij het waterschap in beheer zijnde wegen, met ingang van heden tot nadere aan kondiging, Kortgene, 8 februari 1963. Het dagelijks bestuur voornoemd, de dijkgraaf, M. W. van Arenthals de ontvanger griffier, J. J. de Looff.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 3