NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BS!"£ Vlllllf Plonvier heeft DE schoenen HOOVER SPINARINSE Raadsvergadering Kortgene No. 3129 Zaterdag 9 februari 1963 66e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wisserikerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Donderdag 31 januari j.l. kwam de raad in openbare vergadering bijeen. De leiding berustte in handen van wethouder Breure. Burgemeester Schuit was wegens ziekte en de heer Markusse met kennisgeving afwezig. Wethouder Breure sprak enige hartelijke welkomstwoorden en las daarop een door burgemees ter Schuit op schrift gestelde nieuwjaarsrede voor. Mevrouw, mijne heren leden van de Raad en vertegenwoordi gers van de pers, bij het begin van deze vergadering wil ik u, en per soonlijk en mede namens de wet houders, secretaris en personeel hartelijk danken voor de prettige verstandhouding, die in het jaar 1962 bestaan heeft en daarbij de hoop uitspreken dat deze ver standhouding ook in het komend jaar bestendigd moge worden. Het is een behoefte u allen voor 1963 en persoonlijk en voor al de uwen een goed en gezegend jaar toe te wensen. Mogen wij sa men in het belang van onze ge meente werkzaam zijn waarbij ik hoop persoonlijk weer spoedig mijn plaats te midden van u te mogen innemen. De dag waarop wij heden bij eenkomen is een bijzondere dag en wel ten eerste omdat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Be atrix, onze Kroonprinses, haar 25e jaardag viert. Ik stel u mede namens het college van burge meester en wethouders voor het volgende gelukwenstelegram aan Hare Koninklijke Hoogheid te zenden: „De gemeenteraad van Kortge ne, in openbare vergadering bij een, wil gaarne Uwe Koninklijke Hoogheid, mede namens de be volking, van harte gelukwensen met uw jaardag en daarbij de hoop uitspreken dat u deze te midden van al de uwen nog vele jaren in goede gezondheid zult mogen vieren". Ten tweede is 31 januari 1963 een bijzondere dag en wel in \erband met het feit dat 10 jaar geleden het gemeentehuis, waar in. nu wordt vergaderd, officieel in gebruik werd genomen. In de ze afgelopen 10 jaar heeft dit ge meentehuis bewezen voor zijn doel en nut ten aanzien van het bestuurlijke en administratieve ap paraat onzer gemeente volkomen geschikt te zijn. Ten derde en ten laatste is 31 januari de dag liggende voor de ramp, die een zo groot deel van West-Nederland in rouw en el lende dompelde. En de gedach ten van ons allen zullen terug gaan naar dezelfde dag en de daaropvolgende nacht, 10 jaar ge leden en wij zullen stil worden bij de gedachte aan al de ellende, het leed en de rouw, die in die ene nacht over ons land en ons volk kwamen. In stilheid willen wij hier door het in acht nemen van een minuut stilte verwijlen bij hen, die van ons heengingen en die na die nacht de dag nooit meer aanschouwd hebben en die in hun gezinnen zo veel lege plaat sen hebben achtergelaten Het college van burgemeester en wethouders wil namens u en de gehele bevolking morgenmid dag om twee uur op de begraaf plaats te Kortgene en om 2.30 uur op de begraafplaats te Kats door het leggen van een eenvoudige krans uitdrukking geven aan de gevoelens, die in ons aller harten op deze dag zullen opwellen. De laatste dagen van het jaar 1962 en het begin van 1963 hebben ons gebracht sneeuw, ijs en koude. E- conomisch zal dit op verschillen de facetten van onze samenleving zijn terugslag doen gelden, doch in de persoonlijke sfeer heeft dit weer ook zijn stempel gedrukt op velen, die met weinig moeten rondkomen. Moge de overheid er toe medewerken dat het leed, de ellende, kommer en armoede, die er nog heersen zo veel mogelijk verzacht wordt. De bevolking van onze gemeente heeft in tegenstel ling tot de terugloop van de laat ste 10 jaar in 1962 een stijging on dergaan, die is te danken aan de bevolking van het bejaardentehuis van Kortgene, de vissers te Co- lijnsplaat en de sluiswoningen bij de Zandkreekdam. Een groots gebeuren voor onze gemeente en geheel Noord-Beve land was in 1962 de ingebruikna me en de officiële opening van het bejaardentehuis te Kortgene. Velen zullen hier een gelukkige en verzorgde oude dag kunnen vin den. Wat de visserij betreft, een nieuwe bron van welvaart in on ze gemeente, geloof ik te mogen zeggen dat 1962 voor de vissers een goed jaar was. Alles wat reeds ook vorig jaar gezegd werd moet nu herhaald worden, het wachten is nog steeds op de regeling inge- \olge artikel 8 van de Deltawet, waarbij aan de vissers op verschil lend gebied recht gedaan zal moe-> ten worden. Nog steeds en dat ondanks het feit dat met de ver betering van de provincialeweg bij Kortgene is begonnen ver keert de toegangsweg tot de weg over de dam, die toch de hoofd verbindingsweg met Noord-Beve land is, in een zeer slechte toe stand. Ten einde ongelukken te voorkomen is er verbetering door de provincie van het deel weg o- ver de Oude Dijk dan ook drin gend noodzakelijk. De nieuwe brandweerwagen is gearriveerd. Aan de omvorming van de plaatselijke korpsen en verbetering van de alarmering'als- mede aan de bouw van de garage wordt gewerkt. Wij hopen dat de-- ze aangelegenheid spoedig haar beslag zal krijgen. Ons is bekend dat door de Wa terleiding Maatschappij Zuid-Be veland nodige voorzieningen ter verbetering van de watervoorzie ning op Noord-Beveland, o.a. door de bouw van een opjaagstation te Kortgene zullen worden getrof fen. Het onderwijs baarde ons zorg, maar, staande aan het begin van een nieuw jaar, kunnen wij stellen dat wij wat personeel be treft, volledig voorzien zijn, alhoe wel militaire dienst en niet-be- voegd zijn, voor ons nog de no dige problemen opwerpen. Moge het hoofd van de school te Kats, de heer Markusse, spoedig her steld zijn werk kunnen hervatten, daarbij dankbaar zijnde voor het werk van zijn vervangster mejuf frouw Roose. Dank aan al het personeel voor het verrichte werk in 1962 en met de beste wensen voor goed onder wijs in 1963. Nieuwe kleedlokalen werden in 1962 op de sportvelden in Kort gene en Kats geplaatst. Met de verbouw van het torenuurwerk en de toren te Colijnsplaat en ver lichting van het torenuurwerk te Kats zal spoedig worden begon nen, terwijl wij hopen dat ook binnen afzienbare tijd met de ri oolzuiveringsinstallatie in Kortge ne als aanpassingswerk van de Deltawet zal kunnen worden begonnen. Leefden wij begin 1962 in af wachting, thans is de bouw van de Oosterscheldebrug een feit ge worden, Wij hopen dat door de bouw van deze brug vele moge lijkheden voor onze provincie zul len worden geschapen ter vergro ting van de leefbaarheid en_ de bewoonbaarheid daarvan, waar aan ook ons plan voor de aanleg \an de jachthaven en het bunga lowterrein zal mogen medewer ken. Thans door de weersomstan digheden stilgelegd, hopen wij dat spoedig met de volledige afbouw en inrichting van de jachthaven en het bungalowterrein kan worden begonnen, zodat de jachthaven in de zomer van 1963 in gebruik zal kunnen worden genomen en, zo de Rijksgoedkeuring dit toelaat, met de bouw van bungalows kan worden aangevangen. Dit is onze hoop voor 1963, die onder Gods zegen moge verwe zenlijkt worden. Het lid Van der Weele beant woordde, namens de raad, deze nieuwjaarsrede, waarbij hij o.m. ^jde hoop uitsprak op een spoedig herstel van de burgemeester en een ieder, met zijn gezin, een ge zegend 1963 toewenste. Op voorstel van b. en w. werd besloten een telegram naar de ge meente Arnhem te zenden waarin de grote dankbaarheid van deze gemeente zal worden uitgesproken voor de spontane hulp van het ge meentebestuur en de bevolking van die stad. Wethouder Bom verkreeg hier op gelegenheid de volgende ver klaring af te leggen: In het geïllustreerde weekblad „De Spiegel" is een absurd verte kend beeld gegeven van datgëne wat gebeurd is in de rampnacht aan de coupure te Colijnsplaat. In verband hiermede en op grond van de feitelijke toedracht in die vreselijke nacht, verklaar ik slechts, en dit mede namens een aantal getuigen, dat in die nacht vele mannen van Colijnsplaat, door inzet van alle krachten waar over zij konden beschikken, een heldendicht waardig zijn. Naar aanleiding van deze ver klaring werd nog eens een ogen blik teruggegrepen op de gebeur tenissen van die rampzalige nacht. Hierover gaven ook de leden Con tant, Geelhoed en Van der Wee le onomwonden als hun mening te kennen, bedoeld verslag als kleinerend te zien voor datgene, wat in die nacht door de bevol king van Colijnsplaat is gepres teerd. Het opgezweepte water sloeg medogenloos tegen de vloedplanken. De middelste steun, beer, gebroken, en waarvan nie mand aan niemand de séhuld gaf, dreigde telkens voor het geweld te bezwijken. Spontaan hebben toen vele Colijnsplaatse m&nnen, groot en klein, arm of rijk, in verscheidene rijen dik, met in spanning van al hun krachten en tot op de huid doorweekt, hun schouders tegen de wijkende vloedplanken geperst, niet zo maar enige minuten, maar zeker een uur en nog langer. Mede hier door en door het feil dat later een schip dwars voor die coupure werd geslagen, is Colijnsplaat voor een overstromingsramp gespaard gebleven. Sprekers brachten uit drukkelijk naar voren dat deze mannen die daad niet hebben ver richt om helden te zijn, maar lou ter en alleen uit spontaniteit en uit zelfbehoud. Ze noemden het dan ook onbegrijpelijk dat de ver slaggever van bedoeld blad met zo een kleinerend artikel voor de dag was gekomen. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld en een aantal ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. B. en w. werd een crediet van 12.000.toegestaan om de straatverlichting te verbeteren en uit te breiden. In verband met de ontwikkeling van de gemeente en haar omgeving hebben b. en w. het volgende plan opgemaakt: 15 bestaande masten van 6 me ter in de Hoofdstraat te Kort gene vervangen door 15 masten van 8 meter, de 15 vrijgekomen masten van 6 meter te herplaat sen in de Julianastraat te Kortge ne en de Havelaarstraat te Colijns plaat, 3 oude 5 meter masten her plaatsen in de Deltastraat te Co lijnsplaat en 6 oude masten en 2 van de oude haven te Kortgene te plaatsen, t.w. 2 aan de Toren- dijk te Kortgene, 3 te Kats en 3 te Colijnsplaat. Het lid Van der Wee le meende, dat z.i. al het oude materiaal van Kortgene naar Co lijnsplaat en Kats gebracht zal worden. De voorzitter gaf een dui delijke uiteenzetting waarin o.m. naar voren kwam de verlichting van de verkeersweg (Hoofdstraat) zoveel mogelijk aan de thans te stellen eisen aan te passen en door het herplaatsen van uitkomende masten ook op andere plaatsen een zekere eenheid te verkrijgen. Op de opmerking van mevrouw Janssen, dat er nog te veel aarde donkere plaatsen te Kortgene zijn en haar verzoek om meer nacht branders, antwoordde de voorzit ter dit nader in b. en w. te zul len bekijken. Het lid Welleman vond, naar aanleiding van de me ning van Van der Weele, het o- verbrengen van die oude masten geen bezwaar, als de verlichting er maar door wordt verbeterd, ter wijl wethouder Bom zeide dat de ze oude masten beslist geen af dankertjes zijn. Besloten werd om toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling voor de keuringsdienst van slachtdieren en vlees te Goes, dit in verband met de benoeming van de heer Hoek tot hoofd van die dienst. Op de vraag van het lid Verburg, of deze toetreding tot een groter verband soms ook een financieel voordeel kan opleveren, antwoordde de voorzitter beves tigend. In de gemeenschappelijke rege ling I.Z.A. Zeeland werden enige wijzigingen goedgekeurd terwijl het presentiegeld voor de leden \an het bestuur van de gemeen telijke dienst voor Sociale Zaken van 5.op 7.50 gebracht werd. Mejuffrouw C. M. Stroo en de heren A. Markusse, P. Eikenhout en M. Klaassen werden bij accla matie herbenoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Kats. Bij de be noeming tot lid in de vacature van der Hoofd verkreeg de heer J. C. Kesteloo 8 stemmen terwijl op de heer P. van Gilst 2 stem men waren uitgebracht. Een herziening van het plan van uitbreiding voor het dorp Co lijnsplaat werd zonder enige be spreking vastgesteld. Het voorstel van b. en w. om aan de muziekvereniging „Wilhel- mina" te Colijnsplaat een bijdrage ge te verlenen in de kosten van uniformering van de leden van haar drumband werd op voorstel van b. en w. teruggenomen. De jaarlijkse subsidie aan de Stichting Dienst voor de Geeste lijke Volksgezondheid in de pro vincie Zeeland werd per ingang van 1 januari van 3 cent per in woner verhoogd tot 6 cent per inwoner. De Stichting zelf had om een verhoging tot 10 cent per inwoner verzocht. Het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs dat in 1963 aan de openbare scholen in deze gemeen te zal worden gegeven werd vast gesteld, evenzo de bedragen inge volge artikel 55 ter, le lid, van de L.O.-wet 1920 en de exploita tiekosten van het openbare kleu teronderwijs over 1960 en over het 5-jarig tijdvak 1956 tot en met 1960. Aan de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Kortgene werd als voorschot op haar kleuteron derwijs voorlopig vastgesteld een bedrag van 2104.32 terwijl het voorschot aan de Ver. tot Stich ting en instandhouding ener Chr. Kleuterschool te Colijnsplaat werd bepaald op 2710.40. Z.h.s. werden ook de vergoe dingen voor de bijz. kleuterscho len over 1962 vastgesteld en wel op een terugbetaling door de ker keraad te Kortgene van 107.52 en een te ontvangen bedrag door de vereniging te Colijnsplaat van 183.04. Na enige discussie werden b. en w. gemachtigd over tfe gaan tot aankoop van ongeveer 3800 m2 grond a 2.50 per m2 van mevr. van der Weele - Haringman te Co lijnsplaat, zulk tot uitbreiding van de begraafplaats aldaar. Om geen andere precedenten te stellen wordt afwijzend beschikt op een subsidieverzoek van de Vereniging voor Handelsonder wijs te Goes. Als laatste agendapunt kwam thans in behandeling n.l. voorstel van b. en w. tot het garanderen van de betaling van rente en af lossing van een door J. L. F. Min- neboo en H. Minneboo aan te ga- ne geldlening voor de bouw van een vissersboot. Voor de z.g.n. „Veerse Vissers" die in verband met de uitvoering van de Deltawerken thans Co lijnsplaat als ligplaats hebben ge kozen heeft de regering de Zelf standigenregeling van toepassing verklaard, op grond daarvan kun nen renteloze voorschotten wor den aangevraagd voor de verbouw en nieuwbouw van vissersvaartui gen. Het Rijk verleent hierop 30 °/o in de vorm van een renteloos voor schot, terwijl 70 °/o door betrokke nen zelf moet worden gefinan cierd, waarvoor de gemeente van inwoning garant moet zijn. De voorzitter noemde dit voorstel iëts nieuws voor Kortgene, in Arne- muiden heeft men met toepassing van deze regeling diverse schepen vernieuwd. Wethouder Bom zeide in de korte bespreking die dit voorstel ontlokte, dat men destijds deze vissers met gejuich heeft ontvan gen, men moet dan nu ook de consekwenties willen aanvaarden. Ook de voorzitter wees er op dat men de vissers in deze ter wille dient te zijn, het lid Contant on derstreepte beider woorden. Z.h.s. werd hierop besloten de rente en aflossing van het benodigde be drag, 75.950.te garanderen tegen een rente van 4 ü7o per jaar en een aflossing in 15 achtereen volgende jaren. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman of het gemeentebestuur er op wil toezien, dat bij het in orde brengen van trottoirs, de trottoirbanden bij uitritten een aantal centimeters boven de rij weg komen te liggen. De voorzit ter antwoordde, dat dit in een vorige vergadering reeds was toe gezegd en dat het nog steeds de volle aandacht heeft van b. en w. Op de tweede vraag van Wel leman of het al bekend is dat per sonen, die een woning zijn toege wezen, deze ook kunnen betrek ken, antwoordde de voorzitter dat voor de door Welleman bedoelde woning door een commissie uit Middelburg de huur is vastgesteld. De huurder kon dus voor die huursom de woning betrekken, doch heeft deze woning, zonder opgaaf van redenen, afgezegd. De derde en laatste vraag van Welleman: zijn er in onze ge meente, in verband met de stren ge winter, reeds extra uitkeringen gedaan aan personen met zeer la ge inkomens, moest de voorzitter ontkennend beantwoorden, wel zegde hij een nader onderzoek toe. Het lid Kramer zeide dat de schoolkinderen te Kats, wegens ziekte van de onderwijzer, sinds Pinksteren het vak lichamelijke oefening moeten missen. Hij vroeg naar de mogelijkheid om hierin, éénmaal per week, door een le raar van Kortgene of Colijnsplaat te laten voorzien. Ook dit zal na der bekeken worden. Tot slot wees het lid Wolse op door sneeuw onbegaanbare trot toirs. De voorzitter zal trachten hierin verbetering te krijgen en jsloot hierop met enkele vriende lijke woorden deze vergadering, die door zijn straffe leiding en geaccentueerd door flink hoorba re hamerslagen een vlot verloop had. handen ruw of schraal HAMEA-GELEIÜ^HÜ die spoelt, pompt en droogt! Met de Hoover Spinarinse geen gesjouw met emmers water meer. Het sop terug naar teil of wasmachine, het spoelwater naar de gootsteen, alles gaat volkomen automatisch. Het natte wasgoed gaat maar één keer door uw handen. Zo lost u al uw spoel- en droogproblemen opl ff 395,. Afdekblad f 10.- Gratis demonstratie in de winkel of aan huis. Colynsplaat, Tel. (01199) 294 - 343 Dealer voor Noonl-Beveland Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1963 | | pagina 1