NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 198.- VIIH '14 Plonrier heeft DE schoenen HOOVER CONSTELLATION WÈk 25-jarig ambtsjubileum burgemeester A. A. Schuit Raadsvergadering Wissenkerke - No. 3123 Zaterdag 22 december 1962 66e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Zaterdag 15 december was het een gedenkwaardige dag voor Kortgene en zeer zeker voor bur gemeester A. A. Schuit, die die dag zijn 25-jarig ambtsjubileum als burgemeester van Kortgene vierde. De eigenlijke datum was 1 december, het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina en de daarmede verbandhoudende offi ciële rouwdagen waren de treurige oorzaak van de verzette datum. Na een avondreceptie op don derdag te Colijnsplaat en op vrij dag te Kats was nu voor Kort gene de dag aangebroken om haar burgemeester hulde te betonen. Dankbaar en met groot enthousi asme werd hiervan een druk ge bruik gemaakt, zo zelfs, dat de gehele „Korenbeurs" tot op de laatste plaats bezet was en velen onverrichter zake weer naar huis moesten terugkeren. De officiële huldiging vond plaats des middags half 3 in de raadszaal te Kortgene in een bij zondere openbare vergadering van de raad onder leiding van wet houder P. J. Bom. Alle leden wa ren, thans met hun dames, tegen woordig. Bij het binnentreden van de jubilaris en zijn echtgenote en fa milieleden verhieven de aanwezi gen zich als één man van hun ze tel, zodoende eer bewijzend aan burgemeester Schuit. Wethouder Bom opende deze vergadering met enige welgeko zen en hartelijke woorden tot alle aanwezigen waarna hij zich met een felicitatie tot de burgemees ter en diens vrouw richtte. (Om der wille van de plaats ruimte en zeker ook door de druk ke Kerst- en nieuwjaarswerkzaam- heden is de verslaggever genood zaakt de diverse redevoeringen in deze vergadering en die van de officiële bijeenkomst in „De Ko renbeurs" beknopt weer te ge ven. Het was voor ons blad te veel.) Wethouder Bom wenste burge meester Schuit van harte geluk met het bereiken van deze mijl paal. Een burgemeester dient te zijn een dienaar van de gemeente. Deze titel hebt u ten volle ver diend door uw grote werkkracht waardoor men bij u altijd terecht kon, ook des nachts. Spreker schetste in vogelvlucht wat er in de afgelopen 25 jaar tot stand ge komen was in de gemeente. We noemen daarvan 100 woningwet woningen, nieuwe scholen, wijk- gebouwen, sportvelden, nieuw gemeentehuis, de waterleiding en naar Kortgeense normen gemeten het gigantische recreatieplan. U was voor al deze plannen de on ontbeerlijke steun, de ziel en de promotor. Het onderwijs heeft in al die jaren uw warme belangstel ling ondervonden, kortom, er was niets in.de gemeente dat aan uw aandacht ontging. Na nog een o- verzicht gegeven te hebben over de groei van de gemeente, zelfs in het cijfermaterieel kwam dit goed tot uitdrukking, noemde spreker de ramp van 1953 een zwarte bladzijde in de Kortgeen se geschiedenis. Spreker eindig de zijn rede met daarin tevens mevrouw Schuit betrekkend, die een fraai boeket rozen werd aan geboden. De burgemeester ont ving uit handen van wethouder Bom een uiterst fraai en kostbaar cadeau, n.l. een gouden polshor loge met inscriptie. Hierna kreeg het lid Van der Weele het woord. Na een harte lijke gelukwens memoreerde hij de dag waarop de heer Schuit tot burgemeester van Kortgene werd benoemd en de trots van allen waarmede dit bericht werd ont vangen, een inwoner van Colijns plaat burgemeester van Kortgene. Als bekroning van de 25-jarige ambtsperiode sprak hij de hoop uit dat het jachthaven-bungalow plan binnen afzienbare tijd ge reed zal mogen komen. Hij sprak als zijn overtuiging uit dat de tegenwoordige burgemeester moet kunnen beschikken over bestuurs- kunst en handelsgeest en aan de ze voorwaarden voldoet volgens spreker de jubilaris ten volle. Ook mevrouw Schuit werd door spre ker in zijn gelukwens betrokken voor de wijze waarop zij zich als burgemeestersvrouw van haar taak gekweten had. Als blijk van waar dering bood hij haar, namens al le leden van de raad, een tafel- klok aan, met de wens dat deze klok nog vele gelukkige uren in haar gezin zal mogen aangeven. Het lid Welleman was de vol gende spreker, deze zeide o.m. Namens de fractie van de P. v.d.A. feliciteer ik de burgemees ter en diens gezin. Hij zeide graag mee te willen doen aan de stort vloed van beste wensen, toch wil de hij hem niet foutloos afschil deren, hij kon best begrijpen dat iemand met zo een temperament de plank wel eens mis moet slaan. De laatste tijd hebt u enige te leurstellingen ondervonden bij uw grootse plannen, maar gelukkig is dit alles nu ten goede gekeerd. Wat de verenigingen betreft, deze zullen u steeds dankbaar zijn voor wat gij voor hen hebt ge daan en nog steeds doet. Namens de fractie van de V.V.D. bood mevrouw Janssen hartelijke gelukwensen aan. Slechts 4 jaar heeft haar fractie van het vakkundig voorzitter schap van de raad getuige kunnen zijn. Met bewondering hebben we steeds, geconstateerd hoe u vra gen uit de raad met eindeloos ge duld beantwoordde en daarnaast problemen, waarop u nog niet vooruit wenste te lopen, op een karakteristieke manier alle zeer ervaren burgemeesters eigen in nevelen liet verdwijnen. Naast waardering was er soms ook wel kritiek. Uw enthousiasme, uw wanne belangstelling en uw hartelijkheid zijn eigenschappen die u steeds met u meedraagt. We hopen u nog vele jaren in ons midden te mogen hebben en wen sen u en uw gezin het allerbeste toe. Secretaris Goossen herinnerde in zijn gelukwens het feit dat hij 1 februari 1948 in gemeentedienst was gekomen. Die bijna 15 jaren heeft hij steeds de grootste be wondering voor de jubilaris ge koesterd. Hij dankte hem voor de gedegen opleiding en voor de vriendschappelijke omgang. De manier waarop hij als secretaris in de zaken betrokken werd, is alleen in Kortgene mogelijk, voor al ook omdat hij in wezen pessi mistisch en de burgemeester opti mistisch is. Hij schonk de jubilaris een prima kijker, hopende dat deze de dingen, die hij nu nog in een ver verschiet ziet, groter in werkelijkheid zal zien worden. Behalve de kijker bood de heer Goossen nog een rokertje aan en zag bovendien nog kans om uit één van zijn jaszakken een verza meling nieuwe tabakspijpen te voorschijn te toveren. In zijn dankwoord zeide bur gemeester Schuit nog nauwelijks zijn ontroering te boven te zijn over het hartelijk welkom en de dankbare woorden. Hij vroeg zich af of deze voorbije 25 jaren wer kelijk een verdiensfe van hem wa ren, hij moest veeleer Hem dan ken die hem de kracht daartoe gegeven heeft. Hij sprak woorden van dank tot zijn vrouw en vroeg zich verbaasd af hoe zij dit al les in al die jaren heeft volge houden. Het stemde hem wee moedig dat van de velen waar mee hij had samengewerkt er reeds zovelen van waren overle den. Hij heeft steeds getracht al le zaken te zien in het belang van de gemeente en steeds er op uit geweest om alles zo goed moge lijk te doen. Nog steeds vraagt hij zich wel eens af, had je het niet beter kunnen doen, heb je je tijd wel goed gebruikt? Het is waar, soms kon hij weieens boos zijn, maar boos blijven was er geluk kig niet bij. Hij bracht dank aan alle sprekers voor hun dankbare woorden. Een speciaal woord van dank tot de wethouders en een hogelijke waardering voor de se cretaris wiens optreden meestal van kalmte getuigde terwijl dat van hem weieens „drusig" kon zijn. Hij heeft dit alles ten zeer ste gewaardeerd en de afgelopen jaren als een buitengewoon pret tige periode beleefd. Wethouder Bom zeide hierop dat er geen rondvraag aan deze vergadering was verbonden, schriftelijke vragen waren niet binnengekomen en mondelinge vragen werden niet aangenomen. Hierop begaven allen zich naar „De Korenbeurs", naar de offici ële bijeenkomst. Het gehele hotel stroomde vol met genodigden en sympatisanten. Vele burgemees ters uit omliggende gemeenten die, hetzij als bestuurders van ver enigingen of als collega-vrienden langs deze weg van hun belang stelling blijk wilden geven. Ook uit Provinciale, Waterstaat en Waterschapskringen waren verte genwoordigers aanwezig, Plet was een groot en feestelijk gezelschap wat niet te verwonderen valt, want, zijn wij goed ingelicht, dan is burgemeester Schuit bestuurs lid van 35 verschillende vereni gingen. Wat voor een bestuurs lid hij is, kregen wij spontaan en onomwonden te horen uit de mond van de vele sprekers. Wethouder Bom opende deze bijeenkomst en sprak er zijn blijd schap over uit dat zovelen, in zo een grote getale, aanwezig wilden zijn. Mr. Drijber, burgemeester van Middelburg, opende, niet als bur gemeester, maar als voorzitter van de schoolartsendienst, de rij van sprekers. Mijnheer Van Hoboken, ambachtsheer van dit gebied, volgde hem op. Hebben we de rij van sprekers goed bijgehou den dan waren er deze avond 22 sprekers. Zij allen getuigden van hun vriendschap en hoge waarde ring voor de jubilaris en roemden om strijd zijn stuwkracht en en thousiasme. Velen lieten hun woorden vergezeld gaan van fraaie en vaak kostbare geschen ken zodat op het laatst de grote tafel op het podium wel een uit stalling geleek van de actie „Open het dorp". Het slotwoord was aan burge meester Schuit, die de lofuitingen van alle sprekers gaarne teruggaf aan alle sprekers, immers door vriendschap en samenwerking is het thans bereikte mogelijk ge maakt. Spreker noemde zich door aller medewerking een rijk mens. Wat hij in deze bijeenkomst te horen heeft gekregen is volgens hem teveel, hij heeft dit alles niet verdiend maar heeft slechts zijn plicht gedaan. Deze bijeenkomst was veel la ter afgelopen dan eerst was ge pland, maar toch waren er nog honderden die hierna de hand kwamen drukken van de heer en mevrouw Schuit. Voor de jubilaris en zijn ge zin een dag om nooit te vergeten. Voor burgemeester Wisse j.l. maandagmiddag de vergadering officieel opende herdacht hij met enkele piëteitsvolle woorden het overlijden van H.K.H. Koningin Wilhelmina. Enige ogenblikken van stilte besloot deze korte plech tigheid. Met het gebruikelijke ge bed opende hij daarna de verga dering, waarin met kennisgeving afwezig waren, de heren Stokman, Zuidweg en Bustraan. Een aantal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. In verband met de totstandko ming van een nieuw verplaat- singskostenbesluit werd het Alg. Ambtenaren Reglement hieraan aangepast, waarna een verorde ning werd vastgesteld tot het toe kennen van een uitkering ineens over het jaar 1962 aan daarvoor in aanmerking komend gemeen- tepersoneel. Op verzoek van N.V. Bouw fonds Ned. Gemeenten en op voorstel van b. en w. besloot de raad 6 nieuwe aandelen B ad j 250.— te nemen. Op een vraag van het lid De Lange antwoord de de secretaris dat het dividend van deze N.V. 7 °/o bedraagt. Op zijn vraag naar mogelijke bouw plannen antwoordde de voorzit ter daarvan niet te weten en in de toekomst niet te kunnen kij ken. Op een vraag van het lid Filius antwoordde de voorzitter dat er in deze gemeente weinig animo voor particuliere woning bouw is. Doel en werking van de ze N.V. werd hierna door hem duidelijk uiteengezet. Het verzoek van de Zeeuwse C.B.T.B. om subsidie voor de Chr. Lagere Landbouwschool te Oost- kapelle en verhoging van subsidie voor eenzelfde school te 's Heer- Arendskerke kwam wederom in behandeling. In de vorige vei ga- dering werd het verzoek door b. en w. teruggenomen omdat de raad het niet goed vond dat de ene landbouwschool meer subsi die zou krijgen dan de andere. Na een door b. en w. ingesteld onderzoek is gebleken dat het Rijk geen vergoeding geeft voor ge huurde gebouwen. De scholen in vorengaande plaatsen zijn gehuur de gebouwen en in verband daar mee hebben beide een subsidie van 40.per leerling nodig. Van de school te Middelburg was geen begroting of gegevens ont vangen, zodat hiervoor geen voor stel kon worden gedaan. B. en w. stellen voor aan beide eerstge noemde scholen een subsidie van 40.-per leerling te verlenen. Het lid De Lange verklaarde bij informatie vernomen te hebben dal de huur van die scholen wel volledig door het rijk wordt be taald. De scholen zullen wel geld nodig hebben, maar dan voor wat anders meende hij. Hij noemde deze subsidieaanvraag geen ge weldig punt, hij had tegen het bedrag ook geen bezwaar maar noemde de motivering daartoe zeer zwak. Na nog enige bespre king tussen de leden De Lange en Sandee werd de subsidie z.h.s. verleend. Een nieuw reglement van orde voor de raadsvergadering werd e- veneens z.h.s. vastgesteld. Het lid Sandee opperde zijn bezwaar te gen de vastlegging van dag en uur van vergaderen, hij was van mening dat het te veel binding geeft vooral voor werknemers en b.v. onderwijzend personeel. Wethouder Scheele daarentegen vond de regeling wel gemakke lijk, men kon er te voren reeds enige rekening mee houden. De voorzitter beloofde soepelheid te betrachten. Een wijziging van de Intercommunale I.Z.A.-regeling Zeeland werd na een duidelijke uiteenzetting door de voorzitter z.h.s. goedgekeurd. In verband met riolering en demping van gedeelten waterlei ding heeft het bestuur van het Waterschap Noord-Beveland zich bereid verklaard de waterleiding langs de kom Geersdijk en het gedeelte waterleiding langs de Oost- en Westhavendijk te Kam perland aan de gemeente te wil len verkopen ieder voor 1. Z.h.s. werd ook dit voorstel aange nomen. In een nieuw ontwerp werd nu de mogelijkheid geopend om ook verplaatsingskosten toe te ken nen aan het onderwijzend perso neel van de bijz. kleuterscholen. Hierna werd het voorstel van b. en w. tot opheffing van de ge meenschappelijke vleeskeurings dienst Wissenkerke en Kortgene z.h.s. aangenomen, eveneens het voorstel tot toetreding tot de keu ringsdienst te Goes, dit alles in verband met de benoeming van de heer C. J. Hoek tot hoofd van de keuringskring Goes. B. en w. hebben geen mogelijkheid gevon den de keuringsdienst Wissenker ke te handhaven. Bij samengaan met de dienst te Goes zullen de kosten voor Wissenkerke nihil zijn; nu bedragen de kosten nog 1000.per jaar en per gemeen te. Het lid De Lange vond het te leurstellend dat de gemeente geen eigen keuringsdienst meer zou hebben. De weg en de riolering langs De Banjaard wil de gemeente ver beteren, reden waarom zij bij het Waterschap Noord-Beveland heeft gevraagd om een bijdrage in de kosten hiervan. De jaarlijkse on derhoudskosten bedragen respec tievelijk 200.en 135.per jaar. Tegen het verkapitaliseerde becjrag van onderhoud en rente, respectivelijk 4450.en een bedrag van 3000.besloot de ïaad dit onderhoud over te nemen. Bij de Coöperatieve Boerenleen bank te Kamperland zal een re kening-courant overeenkomst wor den aangegaan tot een bedrag van 50.000.—. De voorzitter deelde hierna me de dat van Ged. Staten bericht was ontvangen dat deze gemeen te voor het jaar 1963 3 woningen was toegewezen. Door het ver trek van de adjunct-commies Meulendijk naar Dubbeldam is de klerk C. de Smit in diens plaats benoemd. B. en w. hebben een onder zoek naar de woningkwaliteit la ten instellen waaruit bleek dat er van het totaal van 990 woningen 758 eigen woningen waren, waar van 505 tot de categorie II (goed) gerekend konden worden en 253 tot categorie I (slecht). Van de 232 huurwoningen waren er 62 slecht en 170 goed te noemen. Onderhandelingen zijn er gaan de om te komen tot realisering van het uitbreidingsplan voor Wissenkerke en Kamperland. Bij de rondvraag vroeg het lid Filius of er al vorderingen zijn gemaakt betreffende de plannen niet de buitendijkse gronden aan de Onrustpolder. De voorzitter antwoordde hem dat er tussen de verschillende eigenaren nog steeds onderhandelingen gaande zijn maar dat de gemeente zelf nu zo ver gereed is dat zij over enkele weken een plan in hoofdzaak voor de gehele gemeente ter tafel zal brengen. Het lid De Lange informeerde naar mogelijk slib in de nieuwe haven te Kamperland en naar het tijdig klaar zijn van de rioolzui- v'ering. De voorzitter beloofde voor het eerste een onderzoek, wat het laatste betreft, er wordt door de gemeente behoorlijk achteraan gezeten. Het lid De Smit dankte b. en w. voor de benoeming van zijn zoon. Tevens vroeg hij naar de oorzaak van de uitvoerige verslagen in de kranten over een palingbedrijf te Kamperland en de minimale gege vens daarover in de raad. Volgens de voorzitter betreft het hier nog maar een proef. Het gemeente bestuur probeert wel om het be drijf hier te krijgen maar er zit ten nog al wat problemen aan vast. Het lid De Smit vroeg ten slotte beter toezicht op de voet- balweide waar de jeugd, volgens hem, alles afbreekt. De voorzitter sloot hierop de ze, naar alle waarschijnlijkheid, laatste vergadering in 1962 en wenste de leden met hun gezin nen het beste toe. sensationeel De enige stofzuiger, die zich zwevend voortbeweegt Gebouwd volgens de nieuwe, revolu tionaire "air-lift" techniek. Een licht rukje aan slang of snoer en... de HOOVER CONSTELLATION "wandelt" achter U aan - letterlijk zo licht als een veertje. Voorzien van nieuwe ver stelbare zuigmond, Met dubbelrekbare slang en vele andere "slimme" hulpstukken. Colijnsplaat, Tel. (01199) 2 94 - 343 Dealer voor Noord-Beveland Gamzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1