NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvler heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene CITY - tel. 2281 - Middelburg Zondige liefde (Ave Maria) Scrooge Marley ELECTRO - Middelburg De liefde van Hercules Geen genade voor bandieten Bloed en Rozen Hedenavond 8 december GESLOTEN te zijn No. 3121 Zaterdag 8 december 1962 66e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Ook bij de wisseling van Oud en Nieuw is het Noord-Bévelands Nieuws- en Advertentieblad de uitkomst om al uw vrienden en kennissen te bereiken De oplossing Het is een goede gewoonte alle cliënten, vrienden, en kennissen bij de scheiding van het jaar een nieuw jaarswens te doen toekomen. U zou het ook niet prettig vinden als u één van hen zou vergeten of wanneer u tot de ontdekking zou komen op Nieuw jaarsdag geen tijd meer te hebben om naar een bepaalde vriend, kennis of zakenrelatie te gaan. Nieuwjaarskaartjes schrijven is een heel werk, maar de grootste puzzel is steeds weer niemand te ver geten. De oplossing is eenvoudig: u plaatst een nieuwjaarsadvertentie in dit blad en u weet niemand vergeten te hebben, wanteen gelukwens in onze nieuwjaarsuitgave wordt door iedereen gelezen. De prijs: 1 tot 15 mm 1. iedere mm meer 6 cent Geeft uw nieuwjaarsadvertentie, graag zo spoedig mogelijk, op aan ons bureau of belt u even (01107) 3 08, uiterlijk tot donderdag 27 december a.s. tot des middags 12 uur. Ook de bekende agenten nemen graag uw advertentie aan. De voltallige gemeenteraad, on der leiding van burgemeester Schuit, kwam j.l. dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter enige woorden van dankbaarheid uit over de behou den thuiskomst uit Nieuw Guinea van twee militairen uit deze ge meente, te weten de heren Plat- sehorre uit Kortgene en De Fouw uit Kats. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, een groot aantal in gekomen stukken werd voor ken nisgeving aangenomen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat er geen behoefte aan waterleiding op de diverse ha vens bestaat; dat de nieuwe brandspuit op 17 november j.l. voor de eerste maal was opgele verd; dat opdracht werd verstrekt voor het aanbrengen van straat verlichting in de Deltastraat te Colijnsplaat; dat door de Dienst der Domeinen een waardever meerdering van de buitendijkse gronden werd vastgesteld als ge volg van de indijking en dat er besprekingen gaande zijn over op heffing van de Vleeskeurings dienst op Noord-Beveland en toe treding tot de dienst te Goes. Z.h.s. werd een subsidie van 25.per jaar verleend aan de Gentrale Plattelandsbibliotheek voor Zeeland. Het crediet in rekening-cou rant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor het jaar 1963 vastgesteld op een be drag van 100.000. Aan de heer C. de Fouw werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de Woonruimte commissie te Kats. De heer De Fouw had sinds 1947 deze func tie bekleed. In zijn plaats werd met 11 stemmen benoemd de heer P. van der Maas te Kats. Aan de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie werd een éénmalige bijdrage verleend van 5 cent per inwoner ten behoeve van de aan koop, restauratie en inrichting van het pand Dam 34 te Middelburg teneinde dit voor kantoor te be stemmen. Een herziening van het uitbrei dingsplan voor het dorp Kortgene (plan Veerse Meer) werd vastge steld. Het lid Verburg merkte hierbij op, gehoord te hebben dat op dat terrein reeds 90 percelen verkocht waren. Hij noemde dit een verheugend feit. Tot de bouw van drie woning wetwoningen te Colijnsplaat werd z.h.s. besloten. De hoogst mogelij ke rijksvoorschotten en' bijdragen zullen daarvoor worden aange- viaagd. B. en w. werden hierbij tevens machtiging (blanco man daat) verleend, om bij gebleken mogelijkheid, woningen voor vis sers te laten bouwen. Verscheide ne vissers hadden zich hiervoor reeds opgegeven. Besloten werd om van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten zes aandelen B ad f 250.te nemen. Een wijziging van de kinder- toelageverordening werd vastge steld. Een nieuwe verplaatsings- kestenverordening werd vastge steld, evenzo een wijziging van het alg. ambtenarenreglement. Een uitkering ineens over het jaar 1962 werd van overeenkom stige toepassing verklaard op het personeel, waarvan de jaarwedde van gemeentewege wordt gere- geld.. Met ingang van 1963 werden de presentiegelden voor de leden van de stembureau's gebracht op f 25.per lid per zittingsdag. Momenteel was dit f 15.per lid, doch het presentiegeld heeft, ze ker in de laatste jaren, meer het karakter gekregen van een ver goeding wegens loonderving. Als toegevoegd agendapunt kwam de waardevermeerdering van de buitendijkse gronden ter tafel. De gemeente Kortgene heeft ongeveer 30 ha van die gronden voor het bungalow- en jachthaventerrein nodig gehad, waardoor deze waardevermeerde ring de gemeente op. ongeveer f 170.000.komt te staan. Om deze zware uitgaaf op te vangen hebben b. en w. besloten dit be drag te verdisconteren in de grondprijs van de bungalows e.d. Voor de waardevermeerdering, elektriciteit en wateraanleg en het grondonderzoek zal de bestaande m2 prijs met f 5.verhoogd wor den. Niettegenstaande deze ver hoging is reeds op minstens twee derde van het aantal percelen optie genomen. Voor een bedrag van f 9.889.50 werd besloten van het Kroondo mein 2.64.72 ha schorgronden o- ver te nemen, die reeds in het re creatiegebied waren opgenomen. Hierna werden b. en w. mach tiging verleend om tot een be drag van f 15.000.werken te doen tot het bewaren en bescher men van het gegraven 80 x 40 meter grote zwembasin aan het steiger. Wat de uiteindelijke af werking betreft, zal de rapd een latere beslissing kunnen nemen. De rekening 1960 van de Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd met in ontvang en uitgaaf een be- diag van f 52.748.65 en een ge meentelijke subsidie van f 45.000. De gemeenterekening voor het dienstjaar 1960 werd voorlopig vastgesteld, waarna een eerste wijziging van de begroting 1962 van de Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd. De begroting 1963 van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken werd z.h.s. goedgekeurd. De ontvangsten en uitgaven in de gewone dienst zijn geraamd op f 60.272.22 en de gemeentelijke subsidie op f 53.000. Hierna werd de begroting 1963 van het Gemeentelijk Vismijnbe- drijf vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f 1.133.920.32, met een post voor onvoorziene uitga ven van 5.507.60. De bedragen, bedoeld in de la ger onderwijswet, voor het jaar 1963 werden voor het openbaar gewoon lager onderwijs vastge steld op f 55.76 per leerling en voor het openbaar uitgebreid la ger onderwijs op f 89.95 per leer ling. Het laatste punt van de agenda zou thans in bespreking komen. Bij de ons toegezonden raads- agenda was een overzicht van b. en w. gevoegd, hetwelk wij hier onder in zijn geheel opnemen. Wij stellen u voor de gemeente begroting voor het jaar 1963 met de eerste wijziging van de gewo ne en de eerste wijziging van de kapitaaldienst vast te stellen o- vereenkomstig de u toegezonden ontwerpen. Uit de recapitulatie aan het eind van de model-begroting blijkt dat de gewone dienst sluit met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 1.013.654:05. De post onvoorziene uitgaven is groot f 32.341.03. De kapitaaldienst geeft aan uitgaven f 2.696.291.28 en aan inkomsten f 2.480.769.32, een nadelig slot van f 215.521.96 dus. Wat betreft de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten mogen wij u verwijzen naar de aanbiedingsbrief van de begroting 1962. Bij génoemde aanbiedings brief werd een overzicht gegeven van wensen op het gebied van o- penbare werken. Er kan nu worden vastgesteld dat het programma voor 1962 vol ledig is afgewerkt en dat zelfs nog meer werken dan oorspronkelijk voor 1962 bedoeld, konden wor den uitgevoerd. Zo is o.a. de ha ven te Kats in behoorlijke staat gebracht, de Kaaivaat is parkeer terrein geworden en zal deze win ter nog van een beplanting wor den voorzien. De trottoirs in de Ringweg te Colijnsplaat en de Achterstraat te Kortgene zijri ge legd. De zijkanten van de Dorps straat te Kats zijn verbeterd. De Havelaarstraat is geheel herstraat en plaatselijk verbreed. De Del tastraat zal waarschijnlijk dit jaar worden herstraat en iets verbreed. De Julianastraat is gedeeltelijk weer in goede toestand gebracht. De Torendijk is bovenop en aan weerszijden van een nieuwe slijt laag voorzien, evenals de West- dijk. Een eind weg, uitkomende op de Oude Dijk tegenover de hofstede van de heer Van Öeve- ren (weg naar caravanterrein) is geteerd. Deze weg is in onder houd bij de gemeente. Voor het aanstaande begrotings jaar zijn de volgende werken ur gent: Baggeren en verbeteren ha ven te Colijnsplaat en te Kats f 12.500.Verbeteren verlichting in verschillende straten, alsmede aanbrengen verlichting in de Del tastraat f 7.500.Onderhoud en verbetering van wegen, straten en pleinen f 13.000.Onderhoud en aanleg van beplantingen f 1.750.—. Verder overwegen wij al hebben wij slechts voorlopig hier over gedacht in de loop van 1963 een gemeentewerkman aan te trekken, waarvoor wij ramen f 7.000.—. Rekening moet worden gehou den met een verzwaring van las ten voor de Technische Dienst voor gemeentewerken en bouw en woningtoezicht van f 3.500. De nieuwe financiële verhou ding heeft dé gemeente ontegen zeggelijk een veel ruimere armslag gegeven. Enige zorg gaat ons op den duur wel baren de grote uitgaaf wegens bijdrage aan de wegver- betering, die door de provincie is ondernomen. Jaarlijks wordt na melijk f 23.000..gereserveerd. Zodra de weg gereed is, zal op de gemeente een beroep worden gedaan tot een bedrag van 6.293 gulden per jaar, dit wegens afko pen onderhoud. De aanleg van de nieuwe weg komt de gemeente dus te staan op een jaarlijkse uitgaaf van f 30.000.Dit is voor een be trekkelijk kleine gemeente als de onze een groot bedrag. Een verdere zorg is het uitblij ven van de bijdragewet. Het is nog niet bekend welk bedrag de gemeente zal moeten betalen aan de nieuwe haven en later aan de rioolzuiveringsinstaltetie. Tot slot zij opgemerkt dat bij het opstellen van de begroting nog geen rekening kon worden gehouden met de verhoging van de salarissen en lonen per 1 janu ari 1963. Alles overziende, menen wij te mogen concluderen dat het be grotingsjaar 1963 ons althans voorlopig geen reden geeft voor grote zorgen. Bij de artikel-gewijze behande ling van de begroting hadden en kele leden enige vragen of op merkingen. die door de voorzitter naar genoegen werden beant woord. De begroting 1963 werd hierna z.h.s. vastgesteld, waarbij wethouder Breure' geacht wilde v orden te hebben tegen gestemd tegen alle verzekeringen en uit spattingen. Bij de rondvraag dankte het iid Van der Weele b. en w. voor de goede verbeteringen op de ha ven te Colijnsplaat. Hij vroeg naar de 50.die sommige bewoners van gemeentewoningen hebben gestort voor een taxatie van hun w oning. De voorzitter zeide hier op, dat men dienaangaande nog steeds op bericht uit Middelburg wacht. Van der Weele attendeer de ook nog op een steil en ge vaarlijk gedeelte van het haven terrein te Colijnsplaat achter het voormalg gemeentehuis. Het lid Verburg wees op de ton nen zand die z.i. te dicht bij de damwand van de haven te Kort gene werden gestort. Volgens de voorzitter behoort deze zaak thuis bij Rijkswaterstaat die bereids een onderzoek hebben ingesteld. O.m. door ziekte is de opening van de gemeentelijke' bibliotheek nog steeds niet geschied, kreeg het lid Kramer op zijn vraag ten antwoord. Het lid Wolse wees op een af tandse auto die ergens te Kort gene de smalle weg en het trottoir blokkeert. Het lid Markusse had het over het te snelle rijden uit de richting Langeweg, terwijl het lid Geelhoed sprak over zekere geruchten betreffende aankoop door de gemeente van een hoek woning te Colijnsplaat. Na be antwoording sloot de voorzitter met enige woorden van dank de ze vergadering. Hierna begaf men zich naar „De Korenbeurs" waar de com mandanten, ondercommandanten en chauffeurs van de vrijwillige biandweren uit Kortgene, Colijns plaat en Kats reeds aanwezig wa ren. Met enige hartelijke woorden droeg burgemeester Schuit de nieuwe brandweerauto aan hen over, daarbij de hoop uitsprekend dat een harmonische samenwer king de gehele brandweer mag sieren en dat de spuit wel veel voor oefeningen maar o zo wei nig voor brand gebruikt zal moe ten worden. Opperbrandmeester Warren, brandmeester Welleman en raadslid-brandweerman Kramer spraken woorden van dank. Op het plein voor de Ned. Herv. Kerk werd hierna een demonstratie gegeven, waarbij bleek dat in een mum van tijd water gegeven kon worden. De drie nevelpijpen leg den een gordijn van mist die hoopvol is voor een snelle blus sing bij een mogelijke brand. Niettegenstaande het enerverend geluid van de alarmsirene toon de het publiek weinig interesse of was de uitzending van Mies Bouwman daaraan schuldig? Zondag 2.30 en 8 uur, 14 jaar: Sara Montiel in Donderdag 13 december 8 uur: Rob Geraerds' solo-toneel met Charles Dickens' Christmas Carol Alle rangen 2. Zondag 3.30 en 7.30 uur, maandag 7.30 uur, 14 jaar: Mickey Hargitay - Jayne Mansfield Dinsdag en donderdag 7.30 uur, 14 jaar: Robert Taylor - Richard Widmark Woensdag-cyclus 7.30 uur, 18 jaar: Mel Ferrer - Elsa Martinelli in Roger Vadim's N.B. Op dringend verzoek van de Overheid dienen de theaters Ganzepoortsteaat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1