Het vliegen der vogels Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 10 november 1962 no. 3117 Suikerpatiënten A.J BURGER „De Schietspoel" WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore dienstmeisje G. BOOT Bron chi lef fen Het wordt weer gezellig winkelen Een vieu/er of dia-proj'ector De mens heeft veel van de vo gels geleerd waar het op vliegen aankomt. Reeds in oude tijden wa ren er die vogels probeerden te imiteren met tragische gevolgen, want de mens is niet geschapen om het luchtruim te doorklieven of het zou moeten zijn in een vliegtuig, doch zeker niet als zelf standig wezen. Naar gelang de wetenschap vor derde kwam men tot betere tech nische constructies, waarbij men op aero-dynamisch gebied veel van de vogels had geleerd. In weerwil van het feit, dat de mens de vogels al duizenden en duizenden jaren bestudeert en er veel van opgestoken heeft zijn er toch verschillende raadsels die hij niet kan doorgronden. Daar hebben we bijvoorbeeld de zo genaamde vogeltrek, die in voor- en najaar plaats vindt. Het grote raadsel. Waarom trekken de vogels? Zij vluchten voor de koude en wegens gebrek aan voedsel, zeg gen velen. Maar dit klopt niet, want vele vogels vertrekken reeds voordat de temperaturen zo da len dat dit onaangenaam gaat worden voor de dieren. Ook ver trekken velen, terwijl er nog vol doende voedsel voor hen te vin den is. Geleerden menen, dat een kwestie is van klierafscheiding, die de dieren tot trekken brengt. Ook deze theorie is nog niet be wezen en zo blijft het raadsel be staan. Bij het publiek bestaat dikwijls wanbegrip over de hoogten waar op vogels vliegen. Men denkt al gauw, dat vogels op zeer grote hoogten zich voortreppen. Onder zoekingen op dit gebied, wezen uit, dat vogels zich meestal niet veel hoger begeven dan enige honderden meters, waarbij 500 meter boven het aardoppervlak al een hele afstand is. Zelden komen ze boven de duizend meter en het is een wetenschappelijk vermeld- baar feit, wanneer vogels boven deze hoogtegrens worden aange troffen en een heel enkele maal komt dat wel eens voor. Ook wat de snelheden in het Tot 100 km per uur. vogelrijk betreft tasten we in het duister. Men weet van verschil lende vogels welke snelheden zij gemiddeld vliegen, doch van an dere weet men dit niet en heel moeilijk is het om achter maxi mum snelheden te komen. Zo vliegt een duif rustig een snelheid van 60 km per uur, een spreeuw 75 km per uur en een Snelheid, hoogtebereik en actieradius lopen ver uiteen. wintertaling een tempo om de honderd kilometer per uur. Doch welke maximum snelheden kun nen ze halen? We denken hierbij aan de snelheden die ze zouden opbrengen, wanneer ze op leven en dood door een roofvogel wor den achtervolgd. Dit is een moei lijk te constateren feit. Veelal maakt zo'n vogel geen grotere snelheid dan die welke voldoen de is om aan zijn belager te ont komen. Roofvogels zullen ook geen grotere snelheid maken dan noodzakelijk is om hun prooi te achterhalen en te grijpen. Daar om is het zo moeilijk om de ui tersten te weten te komen. Dikwijls denkt men bijvoor beeld van trekvogels, dat ze tot wonderlijke prestaties in staat zijn Ze leggen grote afstanden achter elkaar af, vliegen desnoods over oceanen en dergelijke. Dit is een abuis. Vogels die hun voedsel op het land vinden, zullen vrijwel nooit grote zeeën oversteken. Zij volgen de kustlijn en vliegen lie ver honderden kilometers om, waardoor ze slechts een zeestraat behoeven over te steken, dan dat ze de kortste weg nemen en een lange vlucht over water maken. Uiteenlopende prestaties. De ooievaars, die in het najaar onze streken verlaten om jn Zuid- Afrika te overwinteren, nemen niet de kortste weg recht over de Middellandse Zee, doch vliegen óver de Balkan en de Bosporus. Ze leggen ook betrekkelijk klei ne afstanden per dag af. Vogels die hun voedsel ook in zee vinden, schuwen het water niet. Hieronder vinden we er, die rustig oceanen kruisen op hun trektochten, die zich over enorme afstanden kunnen uitstrekken. De noordse zeezwaluw bijvoorbeeld trekt van de Noordpool naar de Zuidpool en in het volgend sei zoen weer terug. Geweldige af standen legt deze vogel af. Maar het stormvogeltje, dat aan de Zuidpool broedt, trekt in tegen overgestelde richting van zuid naar noord. Zo zien we, dat we met toe meten van vliegcapaciteiten aan de vogels zeer voorzichtig moe ten zijn en zeker niet alle vogels over een kam mogen scheren. Hun prestaties lopen nogal sterk uiteen, zowel wat snelheid, hoog tebereik als actieradius betreft om in moderne termen te spreken. El ke vogelsoort heeft zijn eigen kwaliteiten op vlieggebied en binnen dit kader moeten we hem bezien. (Nadruk verboden). Het macht en krachtcentrum van de vrije wereld Het Pentagon te Washington is een stad op zich Helaas is de wereld in twee de len gesplitst, een vrije en een on vrije helft en wij mogen ons ge lukkig prijzen tot de vrije helft te behoren. Dat wij nog steeds vrij zijn, danken we aan liet feit, dat de heterogene westerse wereld zich onder de dwang der omstan digheden aaneensloot en zo in ge bundelde kracht een gigantisch bolwerk vormt tegen het opdrin gende communisme. Het grootste deel van deze gebundelde kracht wordt uitgemaakt door de Ame rikaanse strijdkrachten, zij vor men de kern en de ruggegraat der westerse defensie. Het is begrijpelijk, dat een der gelijke gigantische organisatie, waarvan de delen zich over de gehele wereld verspreid bevinden, een zeer uitgebreide staf heeft en deze staf zetelt in het Pentagon te Washington, dat hiermede het macht- en krachtcentrum van de vrije wereld is geworden. Dit Pentagon is eigenlijk een typisch Amerikaans produkt, dat uit een zekere noodzaak is ont staan. Toen de Verenigde Staten in de tweede wereldoorlog be trokken werden en het dus een dringende noodzaak werd de strijdkrachten grootscheeps te or ganiseren, bleek dat het departe ment van oorlog der V.S. zeer 'gedecentraliseerd was gehuisvest, namelijk in niet minder dan ze ventien verschillende gebouwen her en der in Washington en Vir ginia verspreid, hetgeen een ern stige belemmering betekende om tot efficiënt werken te kunnen komen. Vijfhoekig spinncweb. Daarom projecteerde men met Amerikaanse voortvarendheid e- ven buiten de stad Washington het merkwaardigste en grootste kantoorgebouw dat ooit in de V.S. werd gebouwd en daarin zouden het gehele departement en de mi litaire staven worden onderge bracht. Dertienduizend man tege lijk werkten er ongeveer twee jaar aan, maar toen stond het gebouw, dat niet minder dan drie-en-tach tig miljoen dollar had gekost, klaar voor gebruik. Begin 1943 werd het betrokken en van dat moment af werd dit het zenuw knooppunt van de westerse mili taire inspanningen. Van hieruit is west-Europa bevrijd van het nazi- juk en werden na 1945 de mili taire orders voor de strijd in Ko rea gegeven. Het Pentagon dankt zijn naam en vorm aan de vijfhoekige wis kundige figuur en ziet er vanuit de lucht uit als een soort vijfhoe kig spinneweb. Het bestaat uit vijf, in elkaar passende vijfhoeken, die van elkaar gescheiden zijn door een tussenruimte en in het midden een groot plein vrij laten. Van buiten naar binnen worden de in elkaar liggende vijfhoeken weer verbonden door lange gan gen, waardoor de indruk van een spinneweb ontstaat. Hoog is het geheel niet, want elke ring heeft slechts een hoogte van vijf ver diepingen, hetgeen voor Amerika niets is, maar de oppervlakte is des te uitgestrekter. Er werken niet minder dan 30.000 ambtena ren in dit gebouw met zijn hon derdvijftig trappen, vele liften en gangen met een totale lengte van ongeveer achtentwintig kilometer. Met ziekenhuis en bioscoop. Het gebouw is van alle gemak ken voorzien. Men vindt er twee ziekenhuizen, bioscopen, café's, cafétaria's, een bank, diverse win kels, zoals kappers, banketbakkers, boekwinkels enzovoorts, een tele visie- en radiostudio, kortom te veel om op te noemen. Het ge bouw beschikt over een telefoon centrale, waar niet minder dan driehonderd telefonistes werken en welke centrale geen gek figuur zou slaan in een middelgrote stad. Het Pentagon ligt even buiten de stad Washington aan de ande re zijde van de rivier de Potomac, waar twee bruggen de oevers ver binden. Een net van luxe Ameri kaanse wegen zorgt er voor, dat men het gebouw langs vijf ver schillende toegangswegen kan be reiken. Rond het Pentagon liggen vier enorme parkeerplaatsen, waar elke dag niet minder dan bijna tienduizend auto's staan gepar keerd. Zo is het Amerikaanse ver dedigingscentrum als het ware een stad op zich. Enerzijds zijn de Amerikanen trots op dit prachtige gebouw en de organisatie die er in huist, an derzijds hebben zij zeer veel aan merkingen op de ambtenarij, die hier hoogtij viert. Tientallen mop pen en anecdotes doen de ronde ever het Pentagon en zijn ambte naren, doch dit neemt niet weg, dat iedere Amerikaan er diep van overtuigd is, dat het Pentagon en zijn ambtenaren niet gemist zou den kunnen worden en dat daar, zij het langzaam, zeer nuttig werk wordt verricht in de koude en als het moet de warme oorlog. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Dit weekend doen dienst dok ter Janssen, tel. (0110S) 3 19 en dokter Bruynzeel, tel. (01107) 3 18. PREDIKBEURTEN voor zondag 11 november Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole, dankuur voor het gewas en alle arbeid. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Nijssen en 2.30 uur ds. Nauta. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole, dankstond voor de oogst, en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgcne 10 uur ds. Willekes, dankstond oogst, en 2.30 uur ds. Willekes, Catechismus zondag 23. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van der Hei den. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Mintjes van Wolfaartsdijk. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. P. A. Bohl- rneijer van Oost-Souburg. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Kaptein uit Am sterdam. Geref. Gem. Kortgcne Heden zaterdag 10 november 7.15 uur de heer D. Hakkenberg van Veenendaal. Zondag a.s. 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6,30 uur student D. Hakkenberg uit Veenendaal. COLLECTEN Opbrengst collecte NOVIB Wissenkerke 763.35 Kamperland 722.25 Geersdijk 273.50 Totaal 1759.10 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Johannes Jan J. J. M. van Oeveren. I. H. van Oeveren de Rijke. Kortgene, 3 november 1962. Trovincialeweg 2. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve moeder, be huwd- en grootmoeder, Suzanna van der Weele (weduwe van Marinus v.d. Berge), op de leeftijd van ruim 84 jaar. Familie Van den Berge. Kortgene, 3 november 1962. De begrafenis heeft plaats gehad op dins dag 6 nov. j.h, des namiddags om 2 uur. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, zacht en kalm, onze ge- liede vrouw en zorgza me moeder Dirkje Pieternella van den Hoven (geboren Breas), in de ouderdom van ruim 68 jaar. Colijnsplaat: J. C. v.d. Hoven. Paramaribo: (Suriname) C. A. v.d. Hoven. C. W. v.d. Hoven de Regt. Colijnsplaat: P. J. v.d. Hoven. Colijnsplaat, 8 november 1962. De begrafenis zal plaats hebben D.V. op heden zaterdagmiddag 10 november om 2 uur te Colijnsplaat, vanaf West-Kerkstraat 18. Heden is van ons heengegaan, onze ge liefde schoonzuster Dirkje Pieternella van den Hoven (geboren Breas), in de ouderdom van ruim 68 jaar. Namens broers en zusters, Colijnsplaat: K. v.d. Hoven- Schrier. J. v.d. Hoven de Waard. Haarlem: H. G. v.d. Hoven- Platschorre. Colijnsplaat: Th. de Looff- v.d. Hoven. Kats: L. C. Priester- v.d. Hoven. 8 november 1962. Heden is van ons heengegaan, onze ge liefde zuster en schoon zuster Dirkje Pieternella van den Hoven- Breas, in de ouderdom van 68 jaar. Namens de familie, J. Breas. Kats, 8 november 1962. Kerkstraat 26. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij ons 50-jarig huwelijks feest, zeggen wij allen harte lijk dank. J. Janse Pz. en echtgenote. Colijnsplaat, nov. 1962. Voorstraat 21. Voor de vele blijken van medeleven, die wij mochten ontvangen bij het overlijden van onze geliefde behuwd zuster, tante, oud-tante en nicht, mejuffrouw J. Meulenberg, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, A. G. Meulenberg - van Bemmel. Harmeien, november 1962. Hiermede betuigen wij onze grote erkentelijkheid aan de heren Gebr. Diele- man, voor de aangeboden gezellige avond, ter gelegen heid van ons 40-jarig dienst verband. Ook onze dank voor de uitreiking van de bronzen medaille in de Oran je Nassau-orde en de enve loppe met inhoud. Ook onze dank aan de collega's voor turn opkomst. W. Korshuize en vrouw. Wissenkerke, nov. 1962. Uw belangen worden niet vergeten! Bij het ontbijt noemen wij deze week: Kersen jam Cream crackers Sucrosa tabletten en Chocolade hagel. Chocolaterie Korte Delft 16 Pottenmarkt 24 Middelburg V e r k a d e specialiteiten ZEMEN, SPONZEN, BORSTELS, BEZEMS enz. te koop bij Wed. Joh. Verburg Kamperland SLAGERIJ VERBURG biedt u a.s. dinsdag 500 gram runderlappen en 500 gram varkenslappen samen voor de zeer lage prijs van 4.50 WOENSDAG 1 kg schenkels nu nog voor 1.50. Iedere donderdag gehaktdag 1.25 per 500 gram Profiteert zaterdag van onze extra reclame: BIEFSTUK 0.70 per 100 gram 100 gram snij worst en 100 gram boterhamvvorst samen voor 0.85 Rookworst 0.85 per 250 gram A. A. VERBURG Kaaistraat 19, telefoon 304 Kortgene Atelier voor: Kunstnijverheid en handweverij DORA PRINS Langeviele 79, Mid delburg, telef. 44 02. In eigen atelier vervaardigde handgeweven stoffen, kle den, lopers enz. geborduurde blouses, corsages en kettingen, theemutsen en kussens. ST. NICOLAASCADEAU'S VOOR DAMES EN HEREN IN ALLE PRIJZEN Kapper D. Rietveld van Eysden Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 7988 Vergelijk de kwaliteiten van verschillende projectoren in onze collectiedan heeft u het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij u adviseren. GOES - VLISSINGEN KRUININGEN GEVRAAGD: Brieven onder no. 43 aan het bureau van dit blad. TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER NO. Van Citterstraat 8, Kortgene. Vertegenwoordiger: Duve- kot's Graanhandel N.V., Goes. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct tijdens de winkelactie van Wissenkerke en Geersdijk En de prijzen zijn iang niet misi wordt u graag gedemonstreerd door Fotohandel MARKUSSE Prijzen vanaf f 14.50 tot f 89.—

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 3