NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD \i i iri< Plonvier heeft DE schoenen HOOVER SPINARINSE Raadsvergadering Wissenkerke De Regt - Goes MAISON ALBERT P. DE KAM CITY - tel. 2281 - Middelburg EXODUS De Charlie Chaplin Revue ELECTRO - Middelburg URSUS, de wreker der slaven De ballade van een soldaat The Connection No. 3117 Zaterdag 10 november 1962 66e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm In de j.l. maandag gehouden raadsvergadering was het lid Stok man met kennisgeving afwezig. De leiding berustte in handen van burgemeester P. Wisse. Na een openingswoord en voor lezing van het gebed werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Een aan tal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Voor het gemeen tepersoneel en voor het onderwijzend personeel van de openbare lagere school werd een nieuw verplaatsingskos- tenbesluit vastgesteld. Van de gel dende 5 van de pensioengrond slag werd het gebracht öp 10 Voor het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel werd een verordening tot toeken ning van een huurcompensatie per 1 september 1962 vastgesteld. Tot lid in de financiële commis sie van het streekziekenhuis werd in de plaats van de heer J. van Halst de burgemeester benoemd. Tot lid in de commissie Drie- eilandenplan werd de heer P. G. A. de Lange herbenoemd. Op de verzoeken van de Mid denstandsvereniging te Wissen kerke en Geersdijk en van de win keliervereniging te Kamperland om hun winkels tijdens de win kelactie van 21 november tot en met 5 december en 19 november tot en met 8 december tot des a- vonds 9 uur open te mogen hou den, werd gunstig beschikt. Aan de minister van O., K. en W. zal verzocht worden dat de in deze gemeente gevestigde o- penbare lagere school buiten aan merking zal worden gelaten bij de bepaling van het bedrag per leerling en dat het aantal leerlin gen dezer school niet zal meetel len bij de vaststelling van die be dragen. Het zeer geringe aantal leerlingen aan die school is de oorzaak van het feit, dat het be- diag per leerling zeer hoog wordt. De bijdragen per leerling van de bijzondere lagere scholen wer den voor 1963 vastgesteld op f 63.terwijl het bedrag per leerling van de Chr. Ulo-school werd vastgesteld op f 70. Het lid De Lange sprak namens de schoolbesturen enige woorden van dank. Mochten de kinderen in dat jaar aan dat bedrag niet genoeg hebben, dan ligt het in elk geval niet aan b. en w. of de raad. De rekening 1961 van het Bur gerlijk Armbestuur werd na een begrotingswijziging vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f 39.848.56. De begroting 1963 van het Burgerlijk Armbestuur werd goed gekeurd met een bedrag van f 64.407.53 voor ontvangsten en uitgaven. De subsidie van de ge meente werd geraamd op een be drag van 50.522.14. Bij de behandeling van dit a- gendapunt was het wederom het lid Sandee die aandrong op het onder de raadsleden laten circule ren van deze begroting, zoals dat ook in andere gemeenten gebeurt. Sandee stond op het standpunt dat de leden niet naar de stukken moeten komen, maar wel dat de stukken naar de leden moeten ko men. Het rustig controleren van bedoelde stukken kan z.i. van be lang zijn bij b.v. diaconaal werk. Het lid Zuijdweg noemde de gegevens van het Burgerlijk Arm bestuur een teer punt en was hui verig voor het verstrekken daar van. Over en weer werden hier over meningen ter tafel gebracht, waarin soms het woord wantrou wen klonk. Het lid De Lange merkte in deze bespreking nog op, dat men ter secretarie alle gewenste inlich tingen kan verkrijgen. Na een uitvoerige bespreking, waarin het lid Sandee verklaarde dat er geen haar op zijn hoofd aan wantrouwen dacht, werd zijn voorstel met 9 stemmen tegen en 2 stemmen voor (Sandee en Filius) verworpen. Het ligt in de bedoeling van b. en w. plafonds te laten leggen in de woningwetwoningen, wat een bedrag zal vergen van ongeveer f 5000.Deze kosten zullen worden bestreden uit de post „re serve exploitatie-overschot wo ningwetwoningen" die f 15.000 bedraagt. Z.h.s. werd hiervoor de begroting 1962 gewijzigd. Eveneens werd op die begro ting een uitgaaf van ongeveer f 12.000.goedgekeurd voor het verharden en verbreden van de weg onder langs de dijk bij „De Banjaard" vanaf het viaduct tot aan „Duinlust". Deze wegverbe- tering en het maken van drie duinovergangen is geraamd op f 85.000.en aanbesteed voor f 70.700.Het rijk en andere in stanties verlenen hierop een zo danige subsidie, dat uiteindelijk een bedrag van f 12.000.ten laste van de gemeente komt. Dit bedrag kan gevoteerd worden uit de Banjaard-exploitatie. Het lid Filius had woorden van lof voor dit initiatief van b. en w. en con cludeerde, dat de gemeente voor heel weinig geld een prachtige verbetering verkreeg. Het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten werd voor 1963 vastgesteld op f S0.000.terwijl een nieuwe verordening tot het heffen van een straatbelasting z.h.s. werd vastgesteld. De straat belasting die thans wordt gehe ven naar een percentage van 3 voor het ongebouwd en 6 voor het gebouwd, zal hierdoor ge bracht worden op respectievelijk 5 en 10 °/o. Voor de gemeente zal dit een hogere opbrengst van f 7000.tot gevolg hebben, waar door een sluitende begroting voor 1963 kan worden verkregen. Voor men nu aan het laatste a- gendapunt begon: vaststelling van de gemeentebegroting 1963, deel de de voorzitter naar aanleiding van in de vorige vergadering ge stelde vraag nog mede, dat het reglement van orde reeds dateert van 1851. Een nieuw reglement is ontworpen en zal op de eerstvol gende zitting worden uitgereikt. Een put in de Dorpsweg te Wis senkerke is bereids opgeknapt. Wat de leegstaande woning aan de nieuwe weg te Kamperland een sta in de weg voor het ver keer betreft, de eigenaar maakt geen vorderingen, men zal hem daarover nog eens bellen. Bij het begin van de begrotings behandeling hield de voorzitter een korte beschouwing, waarin hij de raad meedeelde, dat de ge meente voor steeds hogere uitga ven komt te staan. De kosten voor het onderwijs stijgen, ook de uit gaven in de sociale sector worden steeds zwaarder. Zo vorderen sub sidie Burgerlijk Armbestuur en de kosten in verband met de Tijde lijke Bijstandsregeling voor min der validen tesamen een hogere uitgaaf van rond f 23.000.Bij de verhogingen dient ook nog te worden genoemd de verhoging van de jaarwedden. Bij het op maken van de begroting 1963 is men zoveel mogelijk aan eerder in de raad gedane wensen tegemoet gekomen, b.v. verlichting in Tuin dorp en riolering Tuindorp en Dorpsdijk; verlenging van het trottoir aan de Dorpsweg; ver breden van de rijweg in de Nieuwstraat te Kamperland; riole ring met zuiveringsinstallatie te Geersdijk; grondaankoop en klaar maken voor een sportveld te Kam perland en het bouwen van een stenen kleedlokaal op het sport veld te Wissenkerke. De bijdra ge voor de z.g. w.c.-verbetering zal in een eerstvolgende begro tingswijziging worden opgenomen Ter compensatie van de hogere uitgaven kon de voorzitter mel ding maken van een belangrijke verhoging van inkomsten, n.l. f 50.000.méér uit het gemeen tefonds. De begroting 1963 werd hier na punts-punts gewijze behandeld. Bij de behandeling van kosten voor rattenbestrijding bleek dat het de leden niet bekend was dat men daarvoor uit een gemeente lijke voorraad kon putten. Bij het hoofdstuk kosten van havens e.d. meende het lid Bustraan dat daar t.z.t. geweldige voorzieningen ge troffen moeten worden. Het lid Sandee meende dat het bieten- vervoer daar zou verminderen, in do handel zou het echter een landbouwcentrum kunnen wor den. Ook werd een aanmerking gemaakt op onderhoudswerken die nu, evenals het vorige jaar, midden in het seizoen werden uitgevoerd. De middelste steun beer in de toegangscoupure kreeg van het lid De Lange een duw tje, maar niet genoeg, dit is een provinciale aangelegenheid. Het lid Zuijdweg maande totvoor zichtigheid met plannen voor die haven in verband met wat daar op het ogenblik gaande is, waar op de voorzitter zei: b. en w. zijn ter zake dillïgent. Bij de post van salarissen voor klokluiders vroeg het lid Sandee schrapping van deze posten, het luiden heeft weinig zin en nie mand zou het merken. De voor zitter wimpelde deze vraag af met de opmerking, dat het luiden van die klokken een traditie is ge worden. Bij het punt gymnastieklokalen wees het lid Zuijdweg er op dat binnen afzienbare tijd een nieuwe onderwijzer te Geersdijk zal ko men en deze zal vragen om ver betering van het oude gymnas tieklokaal en het aanleggen van een speelterrein. Bij het punt sub sidie aan het Zeeuws Studiefonds deelde de voorzitter mede, dat dit fonds in een grote behoefte voor ziet en niet enkel dienstig is voor universitaire opleidingen. De be lasting op honden ontlokte het lid Sandee de vraag of die tarieven aangepast zijn aan de tegenwoor dige tijd. De voorzitter zal dit na gaan. Bij de post onderhoud wegen en beplanting in „De Banjaard" wees het lid De Lange op het veel goedkoper werken met che mische middelen. Een aansluiting van een riolering met buizen van 30 cm op buizen van ongeveer 80 cm kon in de ogen van De Lange geen genade vinden. De voorzitter zal ook dit nagaan. Hierop werd de begroting 1963 vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft met een ontvang en uitgaaf van f 1.116.309.10 en een post onvoorziene van f 11.197.18. Voor wat de kapitaal- dienst betreft een ontvang van f 2.612.216.34, een uitgaaf van f 3.073.470.41 en een nadelig slot van f 461.254.07. Het lid Bustraan wenste geacht te worden tegen te stemmen te gen de subsidies aan muziekcorp sen e.d. en tegen alle verzeke- ringsposten. Het lid Sandee kon zich met de strekking van deze begroting verenigen. Hij vroeg de nodige aandacht voor het verga deringslokaal te Kamperland, zo als dit er nu uitziet, biedt dit een weinig verheffend gezicht. Spre ker wilde geen stempel op de werknemers zetten, maar omdat de post werklonen steeds maar oplopend is, drong hij aan op ef ficiënte werkverdeling. Het lid De Lange noemde deze begroting, in het algemeen be zien, bevredigend. Wel stelde het hem teleur, dat niettegenstaande een verhoging met f 57.000. nog zo met de middelen gewoe kerd moet worden. Hij dankte voor de ingewilligde wensen en sprak er zijn spijt over uit dat er nog geen postje was uitgetrokken voor de zo nodige bushaltes. Het gemeentehuis was volgens hem aardig opgeknapt, toch vond hij het maar een bekrompen bedoe ning, de secretaris zou toch zeer zeker over een aparte kamer die nen te beschikken. Het bijtrekken van de naastgelegen woning (ge meente-eigendom) zou hierin ze ker uitkomst kunnen geven. Spre ker vroeg naar de mogelijkheid van uitbreiding van de woning bouw door particulieren of bouw fondsen. Spreker doelde voorna melijk op middenstandswoningen. Woningen met lagere huren wor den thans bewoond door gezinnen die, wat hun inkomen betreft, daarin niet horen. Hij vroeg ook naar de mogelijkheid de werkge legenheid in deze gemeente op Ie voeren door b.v. een aantrek kelijk woongebied bij industrie. De provinciale weg over het ge hele eiland zou hij gaarne tot voorrangsweg verheven zien. Tot slot dankte spreker voor de uit voerige begroting en de secreta ris met zijn personeel voor het ve le werk daaraan. Het lid Bustraan sprak woorden van dank voor de begrote riole ring te Geersdijk. Bij de rondvraag vroeg het lid De Moor aandacht voor niet goed werkende afvoerrioleringen. De voorzitter zal zich hierover met de gemeente-opzichter verstaan. Het lid Sandee vroeg b. en w. in den vervolge de begrotingswij zigingen bij de raadsstukken te doen. Dit zal in b. en w. nader besproken worden. Ook vroeg het lid Sandee of b. en w. reeds bemoeienissen hebben met de nieuwe bedrijvigheid (pa- linghandel) in de haven te Kam perland. De voorzitter antwoord de hem dat hierover contact was met de ondernemer. De woning-vraag van het lid Bakker werd door de voorzitter beantwoord met de mededeling dat bedoelde woning eerstdaags opgeleverd zal worden. Met enige vriendelijke woorden sloot de voorzitter hierop deze geanimeerde en betrekkelijk vlug ge vergagdering. «i BR0MHET5KLEDINB 's H. Hendrikskinderenstr. 20 Van Galenstraat I4a (zij$tr. v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. 010-130235 40 jaar gevestigd. Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren Vr. gratis inl.: toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 108 een nieuwe H verlovingsring g verrassend mooi jH Kom hem zien bij Lange Noordstraat 6 tegenover stadhuis MIDDELBURG Telefoon 2443 W Een centrifuge die spoelt, pompt en droogt Met de Hoover Spinarinse geen gesjouw met emmers water meer. Het sop terug naar teil of wasmachine, het spoelwater naar de gootsteen, alles gaat volkomen automatisch. Het natte i wasgoed gaat maar één keer door uw handen. Zo lost u al uw spoel- en droogproblemen op! f 395,- Afdekblad f 10- Gratis demonstratie in de winkel of aan huis. Dealer voor IVoord-Beveland (olijiisplaat. Tel. (01199) 2 94 - 343 Zaterdag tot en met donderdag, iedere avond 8 uur, 14 jr., de film naar het beroemde boek van Leon Uris Entreeprijzen: 2.2.50, 3.3.50. Zondagmiddag 2.30 uur, alle leeftijden: Entreeprijzen: 0.75, 1.1.25. Zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 3.30 en 7.30 uur, maandag 7.30 uur, 14 jaar: Dinsdag en donderdag, 7.30 uur, 14 jaar: de vele malen bekroonde film Woensdag-cyclus, 7.30 uur, 18 jaar, in samenwerking met de Z.V.U.: Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1