Tweede blad van Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 15 september 1962 no. 3109 SNEL GOED Foto VERSCH00RE TstAeJi /ieSts Een nieuw schooljaar! Garage „De Koepoort" de Judo-examens zullen worden afgenomen <~\YlocLerne. eetUoeken Woninginrichting P. J. Verburg NAAICURSUS eft nette Van Wijck's Spoeltjeswol W. Verborg BURGERLIJKE STAND YVisscnkerke Geboren: 5 aug.: Willem, z.v. F. J. van der Moere en M. C. Ver hulst. 16 aug.: Wilhelmina Ma rina, d.v. A. P. Steendijk en E. L. H. Luijk. 22 aug.: Adriaan Levien, z.v. A. J. de Neef en A. J. San- dee. Ondertrouwd: 17 aug.: Harold Charles Rudolf Warren, 23 jaar en Elizabeth Pieternella Koole, 19 jaar. Getrouwd: geen. Overleden: geen. Kortgene Geboren: 3 aug.: Jacomina Da nielle, d.v. Abraham M. van der Weele en Levina A. Kallewaard. 16 aug.: Gerard Dingenis, z.v. Fieter Breas en Pieternella J. Se- rier. Ondertrouwd: 8 aug.: Laurens Eikenhout, 18 jaar en Hendrika J. Verhulst, 18 jaar. Getrouwd: 1 aug.: Jacobus W. Huibregtse, 19 jaar te Wissenker- ke en Cornelia N. de Vos. 15 aug.: Jan P. Smallegange, 24 jaar en Leuntje Polder, 26 jaar. 22 aug.: Laurens Eikenhout, 18 jaar en Hendrika J. Verhulst, 18 jaar. Overleden: 21 aug.: Geertruida de Fouw, 44 jaar, d.v. Thomas de Fouw en Adriana Kramer. Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van een dochter Hendrika Lena I. Bolle. L. Bolle - de Waal. Kamperland, 14 september 1962. Veerweg 22. en Uw films voor 5 uur gebracht... de volgende dag klaar Goes Kruiningen Vlissingen l.UÓORDSTR.6 mMH GA VOOR OW TEKENMATERIALEN NAAR Kunsthandel Langeviele 1 Middelburg Telefoon 32 34 De juiste sortering 1 minuut van de bushalte Foto Tijdelijk: Korte Deltt 5 Telefoon 27 31 iMIDDELBURG Vraag een proefrit aan bij: 6-persoons auto, vanaf 7495. met verwarming en ruitensproeier E. A. Spelier GOES Telefoon (01100) 53 02 Voor CAMP-corsetten Fa. Bouwense Kortgene JUDO-VERENIGING „NOORD-BEVELAND" Wij maken onze leden er nogmaals op attent, dat a.s. maandag 17 september Examenkosten zijn voor de junioren 1.voor de se nioren 3.bij het examen te voldoen. 4 stoelen, geheel gestoffeerd, met ronde tafel, vanaf f 129.90 Zie etalage Kaaistraat, Kortgene Telefoon 225 LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Kortgene - Telefoon (01108) 2 69 iedere dinsdagavond om 6.45 uur. Er is nog aanmelding mogelijk voor enkele leerlingen. De kosten bedragen 12.60 per jaar. Directrice, M. W. den Engelse. DAMES! In onze speciale DAMESHOEDENZAAK ontvangen wij nu steeds nieuwe modellen voor najaar en winter. Ook leuke mutsen voor jonge meisjes. Toos van Calmthout, Keizerstraat - Goes - Bij de kade. s De misterieuze schoonheidsformule Overal in de schepping vindt men deze wonderlijke verhouding Leonard da Vinei noemde haar: „sectio divina", dit betekent: god delijke snede, de beroemde astro noom Kepler noemde haar: „sec tio aurea", dit betekent: gulden snede en onder deze laatste naam is de wonderlijkste schoonheids formule die men kent, bekend ge bleven. Overal in de kunst wordt zij toegepast en zij geldt zowel voor schilders, tékenaars, beeld houwers, bouwmeesters en wie al niet meer, maar ook in het nor male leven worden we regelmatig met deze wonderlijke verhoudin gen geconfronteerd. Wat is de maat van het filmpje van uw fototoestel? 6 x 9 of 2,4 x 3,6 of 3 x 4,5, het doet er niet toe, al deze formaten vol doen aan de gulden snede, de verhouding die in staat is het kunstgevoel van de mens te be vredigen, de verhouding, die na tuurlijk en sympathiek aandoet. Het zal iedereen ongetwijfeld wel eens opgevallen zijn, dat men iets bekeek en ervan genoot. Aan de schoonheid viel niet te twijfe len, maar wat het nu precies was, kon men vermoedelijk niet onder woorden brengen. Het is heel goed mogelijk dat de oorzaak ge zocht moest worden in de schoon heid der verhoudingen, die vol deden aan „de gulden snede" waardoor een evenwichtig en uit gebalanceerd werk ontstond, dat zo rustig en prettig aandoet. Deze harmonische verhoudingen spelen vooral een belangrijke rol in de bouwkunst. De fraaiheid van een gebouw is veelal te zoeken in de harmonische verhoudingen, die de beschouwer een lust voor het oog zijn. Wat is de gulden snede? Velen zullen zich afvragen hoe deze mysterieuze formule eigen lijk luidt. We kunnen een lijn verdelen volgens de gulden snede, door de ze zodanig te verdelen, dat het kleinste stuk zich verhoudt tot het grootste stuk als dit tot de gehele lijn. Als voorbeeld een lijn van 8 centimeter. We zetten een streep je op een afstand van vijf centi meter van links en we hebben de lijn ongeveer verdeeld volgens de gulden snede, want het kleinste stuk, 3 centimeter groot, verhoudt zich ongeveer tot het grootste, 5 centimeter groot, als het grootste van 5 centimeter tot de gehele lijn van acht centimeter. Dit is alle maal ongevéér, omdat de verhou ding niet met een zuiver getal is aan te geven, want de verhouding blijkt te zijn 1,6180339waar bij de stippen aangeven dat de de ling nooit geheel opgaat, vandaar dat we de gulden snee verhou ding slechts kunnen benaderen, wanneer we haar uitdrukken in getallen. Maatkundig is de gulden snede zuiver uit te voeren. Men kan een prachtige reeks getallen vormen, die vrijwel aan de gulden snede beantwoordt, wanneer men steeds de twee voorgaande bij elkaar op telt en op die manier een nieuw getal vormt, zoals 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, enzovoort. Men noemt dit de reeks van Fibonnaci, een Italiaans wiskundige, die der gelijke reeksen introduceerde. Hoe hoger de getallen oplopen, hoe zuiverder de gulden snede wordt benaderd. Overal in de schepping. Het is wonderlijk, maar waar, dat de verhoudingen van de gul den snede in de gehele schepping elk ogenblik weer naar voren komt. In de plantenwereld vinden we planten wier bladeren in aan tal oplopen volgens de verhou dingen van de gulden snede. Zo zijn er bloeiwijzen, waarbij de bloemdelen zich ook volgens die reeks verhouden. We vinden de formule ook bij de dieren. Wan neer men de bouw van een be paald dier bestudeert en zijn af metingen vergelijkt, ontmoet men eveneens de gulden snede. De afstanden van het menselijk schedeldak tot de schouder en van de schouder tot de heup en van de heup tot de voetzool, verhouden zich als 3 5 8. Zo vinden we ze ook in de doorsnede van de hals, tot de grootste breedte van de schedel, tot de taille tot de schou derbreedte, waar we verhoudingen vinden van 3:5:8 13. De gul den snede vinden we overal. Kris tallen zijn dikwijls volgens deze regels gevormd, kortom de leyen- de natuur is er vol van. Is het te verwonderen, dat de kunstenaars hiervan een dankbaar gebruik maakten en dat een mens als Leonard da Vinei er zo van onder de indruk kwam, dat hij er de naam „goddelijke snede" aangaf? Misschien is die naam nog beter dan „gulden snede". Reeds in de oudheid. Deze gulden snede is geen vin ding van de laatste tijd, trouwens dat blijkt wel uit het feit, dat Da Vinei er reeds mee bekend was. Maar de volkeren in de oudheid kenden haar al. De Grieken en Ro meinen waren er mee op de hoog te en pasten de verhouding veel en graag toe in hun kunstwerken, hetgeen misschien voor een groot deel de reden is van de bewonde ring die deze werken ook nog in onze tijd afdwingen. Geruime tijd is in de donkere middeleeuwen de verhouding ver loren gegaan, doch bij de renais sance of wedergeboorte heeft ze een grote vlucht genomen. Alle grote kunstenaars uit die tijd wa ren er mee op de hoogte en we zien maar al te dikwijls, dat de gulden snede ook onbewust wordt toegepast, louter uit schoonheids gevoel. Gulden snede, schoonheid en schepping behoren bij elkaar. (Nadruk verboden). in moderne tinten, met gratis breipatronen en zilverzegeïs. Sport - Camping Textiel Kaaistraat 11, Kortgene. Nu de tijd voor een leuke kinder-sweater Ruime keuze bij Iz. BOOT Jr. Kortgene

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 3