NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De kibboetz heeft DE schoenen F. FLIPSE JOH. i JULIANUS Jac. de Bruyn mmvrnsT In voorraad: Nevada uw breiwol No. 3107 Zaterdag 1 september 1962 66e jaargang 7 Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Er bestaan in Israël landbouw kolonies, die naar bestuur en or ganisatie veel overeenkomst verto nen met die van de kolchozy in Rusland. Zulk een agrarische ne derzetting heet in het hebreeuws kibboetz (meervoud: kibboetzim), hetgeen groep of gemeenschap be tekent. In officiële Israëlische pu- blikaties wordt onder het woord kibboetz verstaan een coöpera tieve landbouwkolonie, dorpsge meenschap of nederzetting. De leden van een kibboetz noemt men kibboetzniks. In tegenstelling tot de Russische collectieve land bouwbedrijven behoort de grond van de kibboetz niet aan de staat en is er van enigerlei politieke dwang geen sprake. Reeds lang voor de eerste wereldoorlog leef de er bij vele Israëlieten het ver langen naar een eigen tehuis, een sterke drang naar het oude land aan de Jordaan. Dit streven werd gebundeld en gepropageerd door het „Nationale Joodse Fonds", dat in 1902 overging tot het aanko pen van grond in Palestina. Enige jaren later, in 1909, werd door een groepje jonge Joodse, uit Oost- Europa afkomstige immigranten aan de oever van het Tibériade- meer de eerste kibboetz gesticht. Het terrein, voor een beschamend hoge prijs gekocht van een Per zisch landeigenaar, bestond hoofd zakelijk uit stinkende moerassen. De pasgekochte grond lag in een streek, die algemeen bekend stond als „de hoek van de dood". Deze sinistere benaming was geenszins overdreven, want het gebied we melde van de malariamuskieten. De jeugdige pioniers waren echter vastbesloten op deze troosteloze plaats hun bestaan op te bouwen. Aan zware lichamelijke arbeid waren de jongelui, afkomstig uit gegoede burgerfamilies, niet ge wend. Ziekten en materiaalgebrek stelden aan hun moreel de hoog ste eisen. De tegenslagen schenen in het begin schier onoverkome lijk, doch verbeten hielden zij vol en stichtten hun kibboetz, die zij Degania (korenbloem) noemden. Door het ten uitvoer brengen van deze daad trad het kordate groep je kolonisten onbewust in de his torie, want zij schiepen een nieuw soort samenleving, die later onmis kenbaar haar stempel zou drukken op het nieuwe Israël. Pure democratie. Het bestuur van een kibboetz handelt naar de wensen van de grote meerderheid. Alle belang rijke zaken worden eerst aan de leden voorgelegd en door het hou den van een stemming wordt dan bepaald of het een en ander ten uitvoer gebracht zal worden of niet. De kibboetzleider wordt bij gestaan door een raad, die vervol gens weer advies ontvangt van di verse sub-raden. Het hoofd van een kibboetz kan steeds slechts voor één jaar zijn functie bekle den. Zich opnieuw kandidaat stel len is alleen mogelijk het jaar daaropvolgend. Tussentijdse ont heffing kan worden toegepast. Het financiële bestuur wisselt om het kwartaal, herplaatsing in deze functie kan plaatshebben ook weer na stemming na verloop van negen maanden. De kasboe ken zijn voor een ieder ter inzage. In elke kibboetz zijn een klach ten en een ideeënbus. Deze bus sen worden een maal per week in het openbaar geledigd en de in houd wordt dan voorgelezen en 1 :esproken. De kibboetz is in wezen een a- grarische onderneming, maar niet alle aangeslotenen ervan zijn land bouwers. Men streeft er zoveel mogeÜjk naar zichzelf te bedrui- (Landbouw/kolonie in Israël) pen. Een kibboetz beschikt daar om ook over een schoenmakerij, bakkerij, kleermakerij en diverse andere nijverheidsinrichtingen. Kleine kibboetzgemeénschappen, die niet beschikken over genoem de vestigingen, worden in deze voorzien door de grotere onder nemingen. De agricultuur is ech ter de voornaamste bestaansbron en daaraan zijn alle andere werk zaamheden en diensten onderge schikt gemaakt. Al mocht de kib- boetz-schoenlapper het nog zo druk hebben, nu en dan zal hij zijn leest in de steek moeten la ten om een handje te helpen bij de landbouwwerkzaamheden. Dit geldt tevens voor de hoofdarbei ders: boekhouders, onderwijzers enzovoort. De kibboetzniks eisen nimmer loonsverhoging. En wel om de simpele reden, dat er geen lonen worden verstrekt. Directe belo ning in natura is gering, daar de vruchten des velds voor het me rendeel gezamenlijk worden ge nuttigd. Men eet namelijk ge meenschappelijk in eetzalen en al len ontvangen hetzelfde voedsel. Het hoofd van de onderneming verdient dus evenveel als de jong ste medewerker. Productie-over schotten worden verkocht en het daarvoor ontvangen geld ten nut te gemaakt aan bedrijf en gemeen schap. In de meeste kibboetzim worden kinderen vanaf drie jaar bezig gehouden door kinderver zorgsters. Gehuwde vrouwen wer ken op het land of in de diverse service-inrichtingen. De dagar- beidsduur is niet strikt vastgesteld. \oor een agrarisch bedrijf blijkt dat ook vaak onmogelijk. Men kent geen pensioengerechtigde leeftijd; iedereen werkt zolang zijn krachten hem daartoe in staat stellen. De kibboetzoudjes gevoe len zichzelf overigens niet als een sta-in-de-weg, want door het ver richten van diverse nuttige werk zaamheden, zoals kleding herstel len voor de vrijgezellen, het bin den van boeken en dergelijke, blij ven zij min of meer aan het ar beidsproces deelnemen. Grote invloed. Heden ten dage telt men in Is raël 224 kibboetzim met in totaal meer dan 112.000 inwoners. Voor een nationale bevolkingssterkte van circa 2,2 miljoen zielen is dat een aanzienlijk aantal. Gezien dit feit valt het licht te begrijpen, dat de kibboetzim voor het merendeel voorzien in 's lands landbouwpro ductie. De invloed van de kibboetz blijft evenwel niet uitsluitend be perkt tot de agrarische sector, aan gezien verscheidene leden, na ja renlang in zulk een samenleving vertoefd te hebben, later soms be langrijke posten bekleden bij de overheid of in het bedrijfsleven. Dat wil niet zeggen, dat zij de kibboetz vaarwel hebben gezegd, want velen van hen blijven de kibboetzbevolking daadwerkelijk steunen door in hun vrije tijd al daar te werken of te instrueren. Mordekhaï Bentov, minister van dc nationale uitrusting, onder an dere,is nog steeds lid van de kib boetz Michmar Haemek. Tevens zijn vele bekende Israëlische ar- tisten lid van een kibboetzorgani- satie. Elke kibboetz heeft een lagere school en twee, drie of meer kib boetzim beschikken over een voortgezette onderwijsinrichting Een modern ingericht kibboetz- lyceum is gevestigd in de Houleh- Vallei. Een voornaam streefpunt van kibboetzniks is het vormen van een cultureel hoogstaande a- grarische samenleving. Zij zijn waarschijnlijk de meest ontwik kelde landbouwers ter wereld. Men beschikt over wetenschappe lijke bibliotheken, laboratoria, als mede over een vrij groot aantal e- minente leerkrachten, die voor dien doceerden aan Europese en Amerikaanse universiteiten, doch nu, na overdag op het veld ge werkt te hebben, avondonderwijs geven aan de kibboetzniks. Het spreekt vanzelf, dat niet ie dereen zomaar geschikt is voor deze bijzondere samenleving. Er w ordt daarom streng geselecteerd. De kandidaten werken een jaar op proef, is het proefjaar verstreken, dan wordt bij stemming beslist of hij of zij kan blijven of verzocht wordt te vertrekken. Nieuwe, of ficieel aangenomen leden zijn ver plicht al hun financiële bezit ook wat elders is gestort aan de gemeenschappelijke kas af te staan. Gezonde maatschappij. De kibboetzniks zijn ware ide alisten, die hun levenswijze heb ben gebaseerd op het immer slui merende menselijke verlangen naar een vreedzaam samenwerken, de gemeenschap. Zij leven en wer ken als één grote familie. Elk lid schenkt aan de gemeenschap zijn bekwaamheid, zijn talent en zijn energie. Anderzijds geeft de genieenschap hem de nodige le vensbehoeften. Welvaart acht men noodzakelijk, rijkdom verderfelijk en nutteloos. Men leeft met el kaar zonder sociale, economische of politieke verschillen. Er is zo goed als geen geld in omloop. Men heeft het ook niet nodig, want er is niets te koop. Ieder een, ongeacht ras of afkomst, Jood of niet-Jood, kan zich bij een kibboetzgemeenschap aan sluiten. Dienaangaande zij opge merkt, dat er ook Arabieren, die bekend staan om hun felle Joden haat, tot de kibboetzim zijn toe getreden. Maar dit zijn toch wel exceptionele gevallen! Deze vreedzame maatschappij waarin noch haat noch nijd te bespeuren valt, doet voor de bui tenstaander weldadig aan. Er is geen gejakker en getrap om bo ven zijn naaste uit te komen. Men heeft er geen zenuw- of geestes zieken en evenmin alcoholmisère of zedenmisdrijven. Een politie macht is in de kibboetzim, waar van sommige over de duizend in woners hebben, niet aanwezig. Gedurende de drie en vijftig jaren, dat deze nederzettingen reeds be staan, is er één moord gepleegd. Motief: minnenijd.Het aan tal diefstallen bedroeg drie. Geen deur is daarom gegrendeld, •geen raam gesloten. Kwajongens ravotten en joelen, doch laffe no zemstreken halen zij niet uit. Men sluit geen verzekeringen en even min kent men er het werkloos heidsprobleem. Het is een vreed zame, harmonisch samenwerken de maatschappij, temidden van een haatdragende en woelige we reld. De kinderen Israëls stammen van een particulier volk, dat, zo als zij zelf zeggen, door God uit verkoren is. Welke bedenkingen men hierover ook moge hebben, het is een onbestwistbaar feit, dat de Israëlieten, zowel in de oudere als in de jongste geschie denis een bijzondere plaats onder de naties innemen. Heel hun his torie is doordrenkt met bloed en tranen, blijkt één lange lijdens weg te zijn; het wegtrekken uit Egypte onder Mozes, de balling schap in Babylonië, de verjaging uit Palestina na de val van Je ruzalem, het vernederend verblijf in ghetto's gedurende de Middel eeuwen, de onmenselijke progroms in later tijd in Centraal- en Oost- Europa, de wrede uitroeiing door de nazi'sen nog is het niet zeker, dat deze eeuwendurende tragedie nu eindelijk ten einde is, daar het anti-semietisme nog geenszins tot het verleden be hoort. Wie oren heeft om te ho ren, die hore! Er wordt te pas en te onpas gesproken over „Joden streken", maar wat dan te denken van de streken, welke worden uit gehaald door handlangers van an- WISSENKERKE Langeviele 30-34 Middelburg J. de B. heeft 't Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES GRRUENSTR 18 MIDDELBURG ZIE ETRLRGE ZUSTERSTRAAT dere godsdiensten? waarom al die haat en verachting jegens de Jo den? Omdat velen van hen mis schien begaafder en intelligenter zijn dan sommige leden van an dere volken of, vanuit christelijk standpunt bezien, omdat zij het evangelie niet hebben aanvaard? Wie zal het zeggen? Hoe het ook zij: de meeste Joden zijn buiten gewoon energiek en beschikken over een opmerkelijke scheppings kracht. Het nieuwe Israël èn de kibboetzim bewijzen dit op over tuigende wijze. (Nadruk verboden). (Advertentie) Openbare Lagere School Maandag 3 september a.s. gaat de school weer beginnen. De vakantie is voorbij, de kinderen zitten weer in de schoolbank, de onderwijzer en onderwijzeres staan weer voor de klas, en het leven gaat verder. Toch heeft ieder mens z'n ei gen gedachten, en bij juffrouw Splunter zullen die misschien zo zijn, dat ze denkt, 25 jaar geleden ben ik hier op de school gekomen, als meisje, als jong onderwijzeres je, om te trachten de kinderen te leren een beetje mens te worden. En ze zal zich afvragen: zou 'k daarmee een beetje geslaagd zijn? Het is aan ons, ouders van school gaande kinderen, oud-leerlingen, leden van volksonderwijs en sym- pathiesei*ënden op woensdag 12 september a.s. daarop het ant woord te geven. Namens gemeentebestuur, be stuur oudercommissie en bestuur volksonderwijs, zal op woensdag 12 september a.s. in hotel „De Kroon" van 7.00 - 9.00 's avonds een receptie worden gehouden, al waar iedereen welkom is. Wij ho pen dan een goed antwoord te kunnen geven op hetgeen juf frouw Splunter denkt. Los van het gemeentebestuur wil het bestuur oudercommissie en bestuur volksonderwijs en oud leerlingen haar bij deze gelegen heid iets aanbieden van blijven de waarde. Voor dat doel komen enkele mensen zo spoedig moge lijk bij u op visite. Namens bovenstaande besturen. Uitbreiding en automatisering graan- bedrijf Fa. Gebr. L. D. C. W. v. Damme, Kortgene Ofschoon wij geen econoom of expert op landbouwgebied zijn dus te dezer zake slechts opper vlakkig kunnen oordelen, menen wij toch dat de begrippen „eco nomisch" en „efficient" van toe passing zijn op dit bedrijf. Enkele mensen kunnen hier een welhaast onafgebroken graanstroom ver werken. De wagens rijden aan zo wel met bulk als gezakt graan en wij hebben geen lange wachttij den kunnen constateren. Gewone landbouwwagens, voorzien van boorden en openend achterboord (onderste deel) worden door mid del van een hydraulische hefbrug veranderd in kipwagens. Vanuit de ontvangstput wordt het graan door een stelsel van elevatoren en buizen afgevoerd naar de silo's, het magazijn, de droger, de werk- silo's of de schoningsmachines. Voordien passeert het graan de voorreiniger welke stro, stof enz. afzuigt. Door middel van een cen traal schakelbord worden alle ma chines bediend. Het is inderdaad een „druk op de knop systeem" De 10 meter hoge silo's van staal en draadgaas worden belucht door een conclitionneringsmachine van grote capaciteit. Onafgebroken, dag en nacht, kan deze machine met een capaciteit van 25 cub. m per minuut de lucht uit het hart van de silo's zuigen, waardoor de koude buitenlucht door het graan dringt. In deze silo's kan en mag niet met warme lucht worden gewerkt omdat het blazen van warme lucht in een niet-in-beweging-zijnde graankolom van meer dan 30 cm. dikte, broeibevorderend werkt en het graan dan tegelijk droog en bedorven zou zijn. Dat deze firma, welke nu reeds aan verdere uitbreiding voor het volgend seizoen denkt, aan de landbouwers goede diensten kan bewijzen staat o.i. als een paal boven water. de mooie imit. antieke ladekastjes, hangkastjes, secretaires, bergmeubels, dressoirs, theemeubels en bureautjes. Vele soorten tafels, kap stokken, heren- en dames fauteuils, karpetten, alles aan laaggestelde prijzen. LANGEVIELE 42 (over de Lange Geere) tel. 29 28, Middelburg. Kort7/s en lang, in diverse nieuwe kleuren en modellen. ROLFILMS FLITS LAMPJES CAMERAS Foto Tijdelijk: Korte Delft 5 Telefoon 27 31 MIDDELBURG VERKRIJGBAAR BIJ: Brei met Neveda wol en u bent goed af. De mooiste wol, de meeste kleuren en alles extra uitgesponnen. Dus voordelig, want u krijgt méér meters per knot. Wees verstandig en... Brei moeLr met

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1