NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal! A. C. van der Rest No. 3106 Zaterdag 25 augustus 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Maandagmiddag 20 augustus j.l. werd onder leiding van burge meester Schuit een openbare raadsvergadering gehouden waar in wegens uitstedigheid afwezig was mevrouw Janssen. Na een hartelijk welkomstwoord en vaststelling van de notulen van de vorige vergadering werden enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Hierna deelde de voorzitter me de dat in de vacature van me vrouw Felius - Steenbakker tot tij delijk onderwijzeres aan de o.l. school te Kortgene is benoemd mej. J. A. Oppeneer te Kruinin- gen en dat uitstel van militaire dienst werd verkregen voor de he ren Soeters en Stam, onderwijzers aan de Ulo school te Kortgene en voor de heer Korteweg, onderwij zer aan de o.l. school te Colijns- plaat. Bovendien deelde de voor zitter mede dat alle leerlingen aan de Ulo school te Kortgene wareii geslaagd, waarvoor hij leiders en onderwijzend personeel woorden van lof en dank toezwaaide. Besloten werd om de subsidie aan de Stichting Zeeuws Studie fonds per 1 januari 1963 van 5 cent per inwoner tot wederopzeg ging te brengen op 10 cent per inwoner per jaar. Voor de aanschaf van boeken en materiaal ten behoeve het vak scheikunde aan de Ulo-school werd een bedrag van 187.50 be schikbaar gesteld, terwijl het aan schaffen van schoolmeubelen en ontwikkelingsmateriaal alsmede het bouwen van een materialen- schuurtje met fietsenstalling ten behoeve van de Kleuterschool te Colijnsplaat de raad haar mede werking toezegde. Aan de uitvoering van de Tij delijke Bijstandsregeling voor Mindervaliden zal de raad haar medewerking verlenen. Deze re geling houdt in het verstrekken van een uitkering van 20.net to per week (onder mederekening van andere inkomsten) aan thuis zittende, meerderjarige minder validen van beneden 65 jaar. Voor deze uitgaven verkrijgt de ge meente een rijkssubsidie van 60 °/o Een achttal aanvragen voor deze uitkering zijn reeds binnengeko men. Aan de N.V. Tamse te Goes werd onderhands opgedragen het maken van een persleiding en het leveren van bijbehorende pompen ten behoeve van het bungalowter rein te Kortgene. Deze persleiding zal worden aangesloten op de nieuw te bouwen zuiveringsinstal latie, waarvoor de voorzitter de hoop uitsprak dat men er dit jaar nog aan zal beginnen. Aan het voorlopig comité tot oprichting van een speeltuinvere niging te Kortgene werd de Spui- kom tijdelijk in gebruik gegeven voor het inrichten van een speel tuin. Het gymnastieklokaal te Co- lijnspaat werd onder bepaalde voorwaarden (schoeisel b.v.) aan de muziekvereniging „Wilhelmi- na" in gebruik gegeven voor de opleiding van een drumband. Voor het opbergen van de ver plaatsbare muziektent te Colijns plaat werd de schuur van de heer J. D. de Koster, aan de Westha venstraat voor onbepaalde tijd ge huurd voor f 250.per jaar, met dien verstande, dat deze schuur door de eigenaar voor dat doel geschikt gemaakt zal worden. Aan de firma J. Verburg Zn. te Colijnsplaat zal een perceel grond, groot 3878 m2, gelegen aan de Westachterweg te Colijns plaat verkocht worden voor de prijs van 2.per m2 De dienst Maatschappelijk Hulpbetoon zal veranderd worden per 1 januari 1963 in een dienst Sociale Zaken, zonder dat dit in terne wijzigingen veroorzaakt. De agendapunten waren hier mede afgehandeld en alvorens aan de rondvraag te beginnen sprak de voorzitter de raadsleden in verband met deze laatste bijeen komst in deze zittingsperiode toe. Met enige welgekozen woorden dankte hij allen voor hun werk zaamheden die zij verricht had den in het belang van deze gelief de gemeente. Hij was hun daarvoor zeer er kentelijk. Het lid Klaassen, die in de nieuwe raad niet meer aan wezig zal zijn, was sinds 30 au gustus 1946 gemeenteraadslid. Van hem getuigde de voorzitter: een man van weinig woorden maar een man waarvan je wist wat je er aan had. Hij wenste hem Gods zegen toe. Het lid Korteknie, sinds 28 september 1951 lid van de raad, keert niet meer terug in de raad. De voorzitter noem de hem een man van Kats, een eenvoudig mens en een Katsenaar van top tot teen. Woorden van lof zwaaide hij Korteknie toe voor diens vele werk in de rampdagen van 1953. Spreker roemde de prettige verstandhouding en bood de beide heren een geschenkje aan. Het lid Welleman sprak namens de P.v.d.A. het volgende: Nu u hebt gemeend dat de tijd gekomen is om u niet meer als iemand uit de lagere regionen, ook als hij hetzelfde zegt. U zult dat meermalen hebben bemerkt en het als een grief hebben gevoeld. Toch hebt u zich daar niets van aangetrokken en altijd datgene naar voren gebracht, wat naar uw mening noodzakelijk was. U bent iemand, die altijd voor zijn me ning durfde uitkomen, ook toen het nog gevaarlijk was om lid van onze partij te zijn. Velen hebben overal critiek op, maar durven zelf geen verant woordelijkheid te dragen. U daarentegen hebt de handen uit de mouwen gestoken om op uw eigen wijze de strijd tegen het onrecht te helpen voeren. Het moet voor u wel een grote voldoening zijn om te zien dat die strijd niet tevergeefs is geweest. We danken u voor de prettige samenwerking en we hopen dat het u met de uwen in de toekomst goed zal gaan. Het afscheid van de heer Klaas sen moeten we anders beoordelen. Hij gaat niet vrijwillig heen, maar door een voor ons onbegrijpelijk systeem van candidaatstelling is hij niet gekozen. Er zal wel een goede reden zijn dat de protes tants christelijke partijen met een gezamenlijke lijst uitkomen, maar het is toch een feit dat de C.H. voor uw vriendelijke, spontane, openhartige manier van leidingge ven aan onze vergaderingen. Een hoogst zelden pessimistisch buitje waait in de regel spoedig voorbij. Ook heel hartelijk dank voor uw persoonlijke belangstelling bij vreugdevolle gebeurtenissen in mijn gezin, ook tijdens ziekte van mijzelf. Moge het u gegeven worden uw gaven en krachten te kunnen schenken in dienst aan God en •mede daardoor in het dienen van de gemeenschap. Mijne heren wethouders, colle ga-raadsleden: Hartelijk dank voor de vele ja ren dat u mij gedragen en verdra gen hebt, voor de vriendelijk- en onvriendelijkheden, die we elkan der hebben toegespoten, die me nigmaal de uitwerking hadden als bij een injectie: eerst opschrik ken, daarna een kalmerende uit werking. Ik geloof dat dit gezond is; wij mogen best weten wat wij aan elkander hebben. Toch zijn er perioden geweest van grote miskenning, dat is min der prettig. Hoewel ik nooit posi tief de beweegredenen daartoe ben te weten gekomen, wil ik gaarne enige onbewuste schuld op mij nemen. Er is zo'n mooie en goede leef- "PORTING erzorgt* ideaal '"Üw was En bovendien waardevolle verrassin gen! B.v. een prachtige luxe reiswekker. Zó goedkoop krijgt U er nooit een! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw win kelier of vereniging en ga kostbare spaar- emmertjes sparen. Koop direkt zo'n voor delig pak! gemeenteraadslid beschikbaar te stellen, is het mij een behoefte om u te danken voor de prettige sa menwerking. Dat u altijd op de bres stond voor het belang van de gemeente, daarvan zijn we voor honderd pro cent overtuigd. Omdat u dagelijks werd gecon- fionteerd met de omstandigheden in uw dorp/kon u daar uiteraard speciaal uw aandacht aan beste den. Dat al uw wensen voor dat dorp niet in vervulling zijn ge gaan, ligt niet aan u en het is te begrijpen dat u meermalen hebt gedacht dat Kats wat minder in de belangstelling stond bij het ge meentebestuur. Natuurlijk hebt u veel aan cri tiek bloot gestaan in uw loopbaan als gemeenteraadslid, vooral van hen, die aan de kant staan en het altijd veel beter kunnen. Dat u niettemin hebt doorgezet, bewon deren we in u. Het is namelijk zo dat iemand gehoor krijgt of be- critiseerd wordt naar gelang zijn maatschappelijke positie. De tij den zijn veranderd. In uw jeugd was het onbestaanbaar dat arbei ders zitting hadden in gemeente raden. Het waren toen allemaal werkgevers en middenstanders, wat in onze gemeente bij de an dere partijen nog het geval is. Door het werk van partij en vak beweging is daar verandering in gekomen. Toch is het nog zo, dat naar iemand, die wat hoger op de maatschappelijke ladder staat, meer wordt geluisterd dan naar daar niet op vooruit is gegaan. Blijft dat systeem gehandhaafd en komen er verder geen veran deringen, dan is het maar een tij delijk afscheid van de heer Klaas sen. Een volgende maal zien we hem dan weer terug als alles bij het oude blijft. Het vertrek van hem is dan ook geen definitief af scheid. Natuurlijk is de verhouding met onze fractie anders geweest dan met de heer Korteknie. Meer malen was er verschil van mening. Wij prijzen ons gelukkig in een samenleving te wonen waar een goede verstandhouding mogelijk kan zijn, niettegenstaande me ningsverschillen. We wensen ook de heer Klaassen het allerbeste en omdat het hier waarschijnlijk geen afscheid is, zeggen we: „Tot weer ziens". Het lid Contant, sprekende na mens de 3 rechtse fracties, zeide o.m. tot de heer Klaassen dat de ze geleefd en gehandeld had naar sterke principes. Van de heer Kor teknie gewaagde hij: een eerlijk en goed kameraad. Het lid Verburg, V.V.D., nam eveneens afscheid van beide le den en prees de goede samenwer- king. Het lid Klaassen zei hierop: Mijnheer de voorzitter, Gaarne wil ik bij mijn afscheid als lid van de raad der gemeente enkele dingen zeggen. Allereerst u, mijnheer de voor zitter, wil ik hartelijk dankzeggen regel; laten u en ik die voor de toekomst waar maken, n.l.: wat ik zelf niet wens te overkomen, mag ik geen ander aandoen. Ik heb nu de gemeente zo'n zeventien jaar mogen dienen. Ik ben me volkomen bewust dat ik dit heb gedaan gebrekkig en on volkomen; zeer zeker geen goede rentmeester. Er zijn wel argumenten aan te wijzen waarin ik me minder goed kon ontplooien, dan is dat zeer zeker de neutraliteitsgedachte, die al te zeer overwegend is in onze raad. Ten eerste bestaat voor mij geen neutraliteit, ten tweede voel ik me altijd onbehagelijk wanneer die zogenaamde vrijheid zo hoog verheerlijkt wordt. Ik ken maar één vrijheid in Christus. Moge deze vrijheid meer en meer betracht en beleefd wor den. Mijnheer de secretaris met heel uw staf personeel, voor u niets dan lof, voor uw keurig verzorgde agenda's, niet minder voor de nauwkeurige weergave der notu len. Wat zal ik ze, voortaan mis sen. Hartelijk dank. Mijnheer Kouwer, dank voor de ijldiensten, ook voor de verzor ging van de vele consumpties. Tenslotte de pers. U hebt niet veel moeite met mij gehad in uw verslagen. Ik hou niet van sensa tie, ook niet van lange redevoerin gen, die weinig zin hebben. Dank. Mijnheer de voorzitter, ik dank Het lid Korteknie zeide: Mijnheer de voorzitter, In de jaren, die ik in de raad als lid ben geweest, heb ik ge tracht om zo goed mogelijk het belang van de gemeente te be hartigen. Dat het wel eens aan critiek onderworpen is geweest, ben ik wel van overtuigd. Ik heb het wel en wee van de gemeente meegemaakt. Op een dag als deze komt het jaar van de ramp nog wel eens in de gedach ten. Om het in zo'n tijd een ieder naar de zin te maken valt niet mee. Toch heb ik naar mijn me ning mijn taak zo rechtvaardig mogelijk vervuld. Dit zijn wel o- genblikken, die nog al veel ver gen van een raadslid en stormen de vragen op je af. Tenminste bij mij was dat zo. Na de ramp is er voor de ge meente veel ten goede veranderd. Ik ben dankbaar dat ik daaraan mijn medewerking heb kunnen geven. Het is zo mooi om voor de gemeente iets goeds te helpen be reiken. Voorzitter, u weet, er is een spreekwoord dat zegt: daar is een tijd van komen en een tijd van gaan. Nu heb ik gemeend dat voor mij de tijd is aangebroken wegens mijn leeftijd om te gaan en plaats te maken voor de jon gere generatie. Burgemeester en wethouders, raadsleden en secretariepersoneel, mijn hartelijke dank voor de pret tige samenwerking, die ik in al de jaren ondervonden heb, hopen de dat deze voor mijn opvolger ook zo mag zijn. Met de woorden dat het voor de gemeente in de komende jaren voorspoedig mag gaan en de ver houding in het gemeentebestuur en de raad zo mag blijven, neem ik dan nu afscheid van het ge meentebestuur en de raadsleden. De voorzitter vond het buiten gewoon prettig dat alle fracties woorden van dank en waardering hadden gesproken tot de twee scheidende leden. Bij de rondvraag informeerde het lid Contant hoe of het stond met de verkoop van woningwet woningen en met de door bewo ners gestorte 50.waarborgsom Volgens de voorzitter kunnen de ze woningen voor de nog te taxe ren prijs door de bewoners ge kocht worden. Mochten deze wo ningen binnen een zeker aantal jaren in de speculatieve sector te recht komen, dan heeft het ge meentebestuur het recht? deze wo ningen terug te kopen voor de dan geldende taxatieprijs. Wat de gestorte 50.betreft, dit is het bedrag waarvoor wordt getaxeerd. Alleen zij, die serieus over moge lijke aankoop denken, zullen dit bedrag betalen. Op de vraag van het lid Kor teknie naar een wijkgebouw voor Kats antwoordde de voorzitter, dat over deze aangelegenheid nog nader geïnformeerd wordt en besprekingen hierover nog steeds plaats vinden. De vraag van het lid Welleman of het al bekend is wanneer de nieuwe brandspuit afgeleverd zal worden werd door de voorzitter beantwoord met: in de eerstvol gende maanden. De tweede vraag van Welleman of de wegen aan de Torendijk nog dit jaar verbeterd zouden worden werd door wethouder Breure be vestigend beantwoord. De derde en laatste vraag van Welleman betrof het in de vorige raadsvergadering gezegde, dat wo ningen, die passen voor woning zoekenden, toegewezen worden door de woningcommissie en dat die niet voor recreatieve wonin gen bestemd zijn, niettemin staan er woningen leeg. Op het uitge breide antwoord van de voorzitter waarin o.m. tot uiting kwam dat een wooncommissie adviseert en b. en w. de toewijzing doen drong Welleman aan op een niet te lang wachten met het toepassen van de wet, terwijl wethouder Breure beloofde om alle moeite te zul len doen om deze zaak in ofde te brengen. Hierop sloot de voorzitter de ze vergadering en nodigde allen Voor de betere elastieken kousen, buikbanden, breukbanden, herengordels, herniabanden, steunzolen enz. enz. gaat u het best naar de bekende geneesmiddelen en bandagezaak met de grote afdeling parfumerie van Lange Kerkstr. 42, Goes. Lid „Orthobanda"; Ned. Ver. van Vakkundigen Libelle Supp-hose steunkousen in alle maten 16.90 per paar! uit om gezamenlijk de werken aan het bungalow- en jachthaventer rein in ogenschouw te gaan ne men. In de directiekeet van de N.V. West-Nederland, op het nieuwe haventerrein, kwam het gezel schap bijeen en werd onder het nuttigen van een kop koffie door burgemeester Schuit en architect Valk aan de hand van uitgebreid kaartenmateriaal een zeer begrij- pelijde uiteenzetting gegeven, waarna het gezelschap zich naar het werkterrein zelf begaf. Staan de op het opgespoten bungalow terrein verkreeg men een juist beeld van het geweldige werk dat hier in uitvoering is. De jachtha ven, waarvan de graafwerkzaam heden bijna voltooid zijn, liet dui delijk zien welk een ideale lig plaats zij de toekomstige scheep jes kan bieden, vooral bij de daar meestal heersende westen en noor den winden. Het bungalowterrein, elagegewijze aangelegd, is bijna voltooid, enige duizenden kubie ke meters grond dienen nog aan gevoerd te worden en de riolering, waterleidings-, elektriciteits- en bestratingswerken zullen het ge heel tot een prachtig bouwterrein maken. De toekomstige woningen op de bovenste etage zullen een uniek uitzicht bieden op het Veer- se Meer en over een flink gedeel te van het Noordbevelandse pol derland. Achter de voormalige schietbaan, aan de westzijde van de steigerdam, is een flink zwem- basin voor de jeugd in wording. Wanneer ook dit eenmaal klaar zal zijn en de toegangsweg ver beterd is zal de gemeente Kortge ne de te verwachten recreatie- stroom en haar eigen bevolking een kostbaar, maar tevens modern ontspanningsoord kunnen aanbie den. Mocht dan inmiddels de bos- beplanting van de hooggelegen schorren verwezenlijkt zijn, we ge loven dan gaarne de woorden van de burgemeester, dat het goed toeven zal zijn aan de Kortgeen- se kust. Na afloop van deze interessan te excursie begaf het gezelschap zich naar „De Korenbeurs" waar, en nu meer onofficieel, van de he ren Klaassen en Korteknie af scheid werd genomen. NAVY PRISMA KIJKERS 6 x 30, 7 x 35, 8 x 40, 7 x 50, 10 x 50, 12 x 50, 16 x 50, 20 x 50. Prijs vanaf f 69. compleet met tas. DUMPPALEIS, Korte Delft 4, Middelburg, tel. 32 10 Ganzepoorts traat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1