Leve de vakantie Steun aan minder- validen - - h DitispasOJOPUirWr^C^vanzulke ||f Afwezig UW pasfoto overwegwachteres Boekhandel Markusse Derde blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 14 juli 1962 no. 3100 N.S.U. Max motorrijwiel Bijstandregeling Wist u prijzen MOET u profiteren BOOT'S Zelfbediening Verburg Drukkerij Markusse Wissenkerke Voor al drukwerk Verburg jazz-gitaar stuurstang van invalidewagen Verburg Straks weer naar de school? Foto P. v.d. Linde D. Rietveld van Eysden Moeder is Op Post 12 bedient reeds 11 jaar lang een vrouw de overwegbomen (van onze verslaggever). Roermond (P&P) Een luid gerin kel in de keuken schrikt ons op, wanneer wij op bezoek zijn bij mevrouw Van Kruchten-Geerlings, een van de weinige overwegwach- teressen die nog in dienst zijn van de Nederlandse Spoorwegen. „Schrikt u ervan?" informeert ze lachend. „Dat is het voorsein, dat overgaat wanneer er een trein in aantocht is. We zullen zo de bomen maar sluiten!" De benjamin van 't gilde. Voor zij het huis verlaat, slaat ze de cape om, het officiële tenue van de overwegwachteres. Het is een donkerblauwe cape met capu chon, van binnen met helrood ge voerd en voorzien van koperen knopen. Het staat charmant, maar we betwijfelen of mevrouw Van Krachten zich elke keer dat ze de bomen moet sluiten in die man tel hult. Maar ja, nu doet ze het officieel, want er moet een plaat je worden gemaakt. We volgen haar naar buiten. E- ven kijkt ze naar de bocht in de spoorbaan. Ja hoor, het zal niet lang meer duren. Met vaste hand grijpt deze Limburgse vrouw de handels en draait de bomen neer. Aan de overkant stopt een auto. Het portierraampje wordt neer- gedraaid en nieuwsgierig kijkt de bestuurder naar buiten. Het is be grijpelijk, want zo'n keurige in een fraaie cape geklede overweg wachteres zie je niet elke dag, ook al reis je veel. Even later dendert de trein langs, een lange stoet wagons af komstig uit de mijnstreek. De ma chinist op de „loc" kent zijn lijn en dus ook de wachteres. Hij zwaait haar vriendelijk toe. De trein is gepasseerd, de bo men worden omhoog gedraaid, de handels vastgezet en het werk is gedaan. De laatste. Als we ons binnen achter ons kopje koffie en de Limburgse vlaai zetten, kraait een tien maan den oude baby in de wieg, de jongste telg van de familie Van Krachten, de derde naast een jon gen van tien en een meisje van zeven jaar. Och, voor mevrouw Van Krachten is het niets bijzon ders. Zij doet dit werk al elf jaar en is met haar kinderen er hele maal in opgegroeid. Met plezier vertelt ze ons, dat zij de benjamin in het corps over- wegwachteressen van de N.S. is. Zij was de laatste vrouw die in dit beroep door de N.S. werd aan genomen. Indertijd waren er veel meer dames die op deze wijze bij de Nederlandse Spoorwegen werk zaam waren, maar in de loop der jaren is het corps geslonken, mede ten gevolge van automatisering van de overwegen. Momenteel zijn er nog slechts enkele dames in dit beroep bij de N.S. werkzaam, waarvan twee vlak bij elkaar en wel hier bij Roermond. Post 12 wordt bezet door mevrouw Van Kruchten en post 13 even verder op door mevrouw Jaarsveld-Dam mer, in de wandeling tante Jo ge naamd. Mevrouw Jaarsveld-Dam mer is ongeveer 15 jaar in dit werk en heeft geen kinderen, zo dat voor haar het beroep gemak kelijker is uit te oefenen, maar mevrouw Van Krachten heeft er drie en dat brengt bepaalde pro blemen met zich mee. Levend op de klok. In 1950 kreeg mevrouw Van Krachten, die toen kort getrouwd was, haar opleiding voor over wegwachteres van opzichter Blomhof. Deheer Van Kruchten is zelf ook bij de Ned. Spoorwe gen werkzaam en zo kon het dat zij in die tijd van woningnood een huisje bij de overweg kregen toegewezen, een gezellig huisje, waarin het jonge paar zich best thuisvoelde. Op dit baanvak passeren onge veer acht treinen per dag en ui teraard weet de overwegwachteres precies wanneer zij deze treinen kan verwachten, bovendien gaan tijdig de seinen over, zodat op tijd de bomen kunnen worden ge sloten. In het gezin Van Kruch ten leeft men op de klok, want moeder moet steeds zorgen dat de bomen precies op de minuut open en dicht gaan. Voor zover mogelijk is het hele huishouden hieraan aangepast. Op maandag moet de was worden onderbro ken voor het werk. Maar daar blijft het niet bij. „Hoe doet u het met de bood schappen en bezoek?,, willen we weten. „Je moet natuurlijk altijd rekening houden met het werk. Als mijn oudste kinderen naar de dokter moeten, dan kan ik zelf niet meegaan, maar dan geef ik ze een briefje mee. Precies zo is het met naar school gaan. Nu zijn ze groot genoeg, maar toen ze nog klein waren, bleef ik hier bij de weg staan om te zien hoe het ging. Gelukkig is het schooltje hier vlak bij en kon ik ze tot aan de school volgen. Zo blijven er ui teraard altijd problemen". Heel gewoon. „Hoe vinden uw kinderen het dat u overwegwachteres bent?,, „Heel gewoon", zegt mevrouw Van Krachten. „Ze weten niet be ter en zijn er mee groot gewor den". Maar hoe gaat het nu met va kantie en ziekte?" „Als het no dig is dan komt er een vervanger van het station in Roermond. Dat was ook het geval toen de kin deren werden geboren. Uiteraard moet ik mijn vakantie wel gerui me tijd van tervoren opgeven, zo dat ze rekening er mee houden. Ik kan maar niet zo een snipper dag nemen, zoals mijn man. Na tuurlijk heb ik ook mijn vrije tijd en vrije dagen. Omdat de trei nen die hier langs komen, naar de mijnen rijden, heb ik de zondag altijd vrij. Ook wel in de week een vrije middag. Indertijd hadden mevrouw Jaarsveld en ik om en om vrije middagen. Dan ging de een bij de ander op visite, dat was gezellig, 's Avonds komt er na ze ven uur ook geen trein meer, dus kan ik 's avonds wel weg. Over het algemeen bevalt het mij uit stekend. Maar ik weet natuurlijk dat dit werk niet altijd zal duren. Vroeg of laat komt ook hier ver andering. Bij het corps overweg- wachteressen wordt al gedurende elf jaar niemand meer aangeno men. Er gaan er steeds af en ten slotte zal ook ik verdwijnen. Ik kan wel zeggen, dat ik het werk altijd met plezier doe en dat ik het jammer zou vinden". De kamerdeur gaat open en daar stappen de twee oudsten bin nen, zo rechtsstreeks van school. Ook vader Van Kruchten komt thuis om te eten en voor ons wordt het tijd om op te stappen, want in dit gezin gaat alles pre cies op tijd, dus lijkt het ons be ter de normale orde niet te ver storen. Zo meteen moeten de bo men weer gesloten worden en het zou niet prettig zijn, wanneer moeder haar eten koud moet la ten worden. (Nadruk verboden). TE KOOP: 250 cc, pracht machine SCHUIT, Hoofdstraat 126, Kortgene. Per 1 juli 1962 zal in werking treden een tijdelijke steunrege ling voor ongehuwde volwassenen die lichamelijk of geestelijk gehan dicapt zijn en in het gezin zijn opgenomen van degenen die voor hun onderhoud moeten zorgen. De gemeentebesturen worden belast met de uitvoering van deze regeling. Er zijn enige voorwaarden aan verbonden: le gehandicapte moet beneden de leeftijd van 65 jaar zijn; 2e ten gevolge van zijn han dicap moet hij niet in staat zijn regelmatig arbeid te verrichten, die hem een nettoloon van 30. of meer oplevert. Een extra uitkering. Als de toepassing van de be staande wettelijke en andere voor zieningen, zoals de regeling voor gehandicapten, op onvoldoende wijze tegemoet komt aan de be hoeften van de gehandicapten, kan volgens de thans getroffen rege ling een periodieke uitkering van 20.per week worden toege kend, te vermeerderen met de pre mie der vrijwillige en aanvullen de ziekenfondsverzekering. Op deze periodieke uitkering worden in mindering gebracht e- ventuele invaliditeits- en ongeval lenrenten en toeslagen. Bovendien de kinderbijslag, kindertoelage of andere inkomsten van de minder- valide. Inkomsten uit arbeid of bedrijf worden slechts voor tweederde ge kort. Vrijwillige bijdragen van der den blijven voorzover van een oogpunt van hulpverlening aan vaardbaar buiten beschouwing. Een bijzondere uitkering. Rekening houdend met de per soonlijke omstandigheden en mo gelijkheden van de minder valide kan een bijzondere uitkering wor den verleend voor uitgaven, die de deelneming van de minder va lide aan het maatschappelijk ver keer kunnen bevorderen. Daaronder zijn begrepen revali- datiekosten, die niet door de zie kenfondsverzekering worden be taald. De gemeentebesturen is ver zocht bijzondere aandacht te ves tigen op de bevordering van het verrichten van aangepaste arbeid door gehandicapten, die voor een uitkering in aanmerking komen, dit omdat de ervaring heeft uit gewezen dat velen van hen in staat zijn een of andere vorm van arbeid te verrichten. Deswege is het van belang dat de gemeentebesturen advies vra gen aan personen of instellingen die deskundig zijn op het gebied van revalidatie en arbeidsvoor ziening. J. Holtslag. (Nadruk verboden). Borstelen en kloppen helpen veel al tegen motten. Motteneitjes zitten heel los op het weefsel. Door regelmatig kloppen val len ze er af. Indien te lang gewacht is met kloppen, dan bovendien borstelen. Schroeivlekken in een wollen pan talon kunt u behandelen met lauw water waarin borax is opgelost. Met schoon water naspoelen. Een natte zijden paraplu mag niet „gespannen" gedroogd wor den; in slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Een rubbermatje in de gootsteen, tegen breken en te hete pan nen, kunt u maken van een lekke heetwaterzak. De hals er afknippen en aan een zij kant en onderkant openknip pen. Verfvlekken op ruiten verwijdert u door deze vlekken te bewer ken met een stukje zilver, ver pakt in een doekje, teneinde beschadiging van het glas te voorkomen. Eerst de ruit nat maken. Broodkruimels zijn niet geschikt voor goudvissen. Het brood gaat schimmelen in het water, waardoor het ongeschikt wordt voor deze visjes. Is het nikkel van uw fiets door de sneeuw geroest, besmeer de roestplekken met dikke o- lie. Laat dit een dag of drie zitten en wrijf deze daarna met een door geest van sal miak vochtig gemaakte doek goed uit. Het gebruik van theeballen voor komt verstopping door thee bladeren van uw gootsteen- afvoer en theepottuit. Voor stofzuiger, strijkijzer, elek trisch straalkacheltje e.d. zijn tegenwoordig „onverslijtbare"' zware snoeren in de handel van verschillende lengte met aangegoten stekkers. Wie het koud krijgt als hij zich wast, moet het elektrisch kacheltje precies onder de wastafel zetten, dan stijgt de warme lucht langs het lichaam omhoog. Niet met natte handen aanraken. (Nadruk verboden). Tima nylons 98 ct. Handdoeken 98 ct. Rock and Roll-kousen, grijs 98 ct. Herensokken 150 ct. Heren wollensokken250 ct. Nylon onderjurken589 ct. Baddoeken 195 ct. Kinderoveralls498 ct. Schorten 298 ct. Zwempakken 98 ct. Restanten wol198 ct. DEKENS, 2-pers1975 ct. Komt dus kijken, kiezen en kopen in ROLFILMS en SMALFILMS zwart/wit en kleur Boekhandel MARKUSSE Wij zijn in TUINMEUBELEN ruim gesorteerd. VOUWBEDDEN ook als stoel te gebruiken reeds vanaf 29.50 Vraagt zichtzending Sportartikelen, Kaaistraat, Kortgene Telefoon (01108) 2 25 C. J. HOEK Dierenarts - Kortgene van 16 juli tot 8 augustus Waarnemer: A. C. Noorden bos, Heinkenszand, telefoon (01106) 2 90. Boodschappen tussen 8 en 9 uur v.m. SLAGERIJ VERBURG biedt u a.s. dinsdag 750 gram runderlappen 500 gram mager spek samen voor de zeer lage prijs van 4.50 UITSLUITEND DINSDAG Iedere donderdag gehaktdag 1.25 per 500 gram A. A. VERBURG Kaaistraat 19 - Kortgene Telefoon 3 04 Maar ook aan deze vakantie komt weer een eind. Dan begint een nieuw schooljaar, met nieuwe leraren, nieuwe vrienden en vriendinnen, maar ook met nieuwe boeken. Want evenals de leraren, vrienden en vriendinnen zijn deze boeken onmisbaar. U kunt er niet buiten. Als u ze heel spoedig bestelt, hebt u alle boeken op tijd in uw bezit. zal u er graag aan helpen. Voor de watersport hebben wij PLASTEX ZEILPAKKEN Sportartikelen, Kaaistraat, Kortgene Telefoon (01108) 2 25 TE KOOP zo goed als nieuwe Kruisstraat 20, Colijnsplaat. VERLOREN: tussen Colijnsplaat en Wis senkerke. Vinder wordt vriendelijk ver zocht deze terug te brengen bij of kennis te geven aan A. S. HARINGMAN, Have- laarstraat 33, Colijnsplaat. Uit voorraad leverbaar 2-, 3-, 4-, 5- en 6-pers. TENTEN, LUCHTBEDDEN, SLAAPZAKKEN, CAMPINGGAZ, TOESTELLEN, RUBBERBOTEN enz. Sportartikelen, Kaaistraat, Kortgene Telefoon (01108) 2 25 Uw zoon of dochter heeft dan voor de school een nodig, wij maken deze prachtig! Papegaaistraat 15 -17 Goes, tel. 67 83. Voor al uw toilet artikelen en parfumerieën Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 7988

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 7