Deltaleven6 aardbeien In een uniek dierenziekenhuis Alf ijd liever- IVOROL Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 30 juni 1962 no. 3098 Suikerpatiënten Burger verkoopt iets goeds! A. J. BURGER Aan onze adverteerders QIÏ. vers geplukte werkmansbeurs met inhoud PREDIKBEURTEN voor zondag 1 juli 1962 Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur cand. Van den Bank en 2.30 uur de heer Allewijn. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds. Van Liere van Wolfaartsdijk. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Van Woerden van Middelburg en 2.30 uur ds. Nauta. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10.30 uur ds. Baars en 2.30 ds. Van der Waa. Ned. Herv. Kerk Ceersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10.15 uur de heer Alewijn en 2 uur ds. Jansen. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur leesdienst en 2.30 uur ds. J. Dijkstra, em. pred. te Hoorn. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Donner van Scheveningen. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 5 uur ds. Dijkstra uit Nig- teveght. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland S.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdagavond 7.15 uur, student F. Harinck van Goes. Kerkdienst „De Banjaard" R.K.-H. Mis om 9 uur in bunga low 63. Kerkdienst Camping Vertrek van een gratis bus naar de Ned. Herv. Kerk te Kamper land om 8.45 uur. SCHOOLREISJE OPENB. ULO KORTGENE Op 21 en 22 juni j.l. maakten de le en 2e klas van deze school een 2-daagse schoolreis naar Am sterdam. Na een rondvaart dooi de Amsterdamse grachten kwam men om 6 uur in de jeugdher berg „De Karekiet" te Kortenhoef bij Hilversum aan. 's Avonds gin gen de leerlingen onder leiding van de heer Van den Bogaardt en de heer Stam roeien op de Loos- drechtse plassen. De volgende morgen was de AVRO-studio in Hilversum het doelwit van de leerlingen. Daar werd een pro gramma met enkele andere scho len, getiteld „Schoolreisje" opge nomen. Via de radio werd dit op 26 juni uitgezonden, 's Middags werd het Instituut voor de Tro pen te Amsterdam bezocht en de dag werd besloten met een be zoek aan een groot warenhuis. Ondergetekende zegt met deze alle lidmaatschappen op bij zijn vertrek naar Kort gene en aan vrienden en be kenden hartelijk vaarwel ge wenst. W. Bareman. De heer en mevrouw DEK KER - PLATSCHORRE dan ken allen heel hartelijk voor de belangstelling voor en tij dens hun huwelijk ondervon den. in bijzonderheid H.H. auto bezitters. Biezelinge, juni 1962. Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden voor en bij ons huwelijk. M. P. Leendertse. H. Leendertse - Koese. Kamperland, juni 1962. Noordstraat 8. Namens wederzijdse ou ders zeggen wij allen harte lijk dank, voor de vele be langstelling, voor en bij ons huwelijk. L. Huige. R. Huige - Augustijn. Colijnsplaat, juni 1962. Waar kunt u uw sui kervrije levensmiddelen beter kopen dan bij een Polaree-dealer, die het beste met u voor heeft? Breng hem nog deze week een bezoek en u zult het ondervinden: Superieure en moderne, speciale voedingsmid delen vindt u in ruime mate bij Chocolaterie Korte Delft 16 Pottenmarkt 24 Middelburg Ver kade specialiteiten Tot en met begin september a.s. wordt dit blad geregeld des zaterdagsmorgens in de meer dan honderd bewoonde bun galows in „De Banjaard" te Kamperland bezorgd. De uitgever. Verzorgingscentrum „Banjaard" - Kamperland Levensmiddelen, brood, banket, souveniers, groenten en fruit, strandartikelen, melk- en zuivelprodukten, tabak, sigaren, sigaretten, wijnen, bier, fijne vleeswaren, rolfilms, dag- en weekbladen, tijdschriften, pocketboeken. Het centrum staat altijd voor u klaar en is geopend elke dag (behalve de zondag) van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Noord-Beveland Secretariaat te Wissenkerke Julianastraat 5, telefoon (01107) 4 72 De secretaris ontving een brief uit Duitsland, gea- dresseerd aan t Die Gaststatte und Fremdenpension te Wissenkerke, Pension Heidedüne. t t Voor wie is deze aanvraag? Speciale aanbieding;: Nieuwe 5- a 6-persoons tent met zwaar, ingenaaid grondzeil SLECHTS VOOR 198.— 2-persoons tenten vanaf 56.75 VERBURG Sportartikelen Kortgene. Ratelboren f 9.75, Hout bijlen f 2.50, Engelse sleutels f 9.50, f 13.50, Autolampen met snoer f 5.-. Combi tangen f 2.50. 10 steeksleu- tels, gebr., f 7.50. Ijzerzaag- beugels f 2.95. Snijtangen f9.—.Alles nieuw. DUMP- PALEIS. Korte Delft 4, tel. 3210, Middelburg. Nijptangen, Koubeitels, f 1.-. f 1.50, f2.-, f2.50. Gereedschapkisten f 12.50. Autopompen f6.—. Harken f 1.—. Rieken f 5.—. Jerry cans f 13.75. Spijkertrekkers f 1.95. Looplampen com pleet f 12.-, f 13.-, f 14.-. Alles nieuw. DUMPPA LEIS, Korte Delft 4, telef. 3210, Middelburg. Legerdekzeilen, gebr., 3 x 3,5, 4,5 x 6, nw„ f 135.—, waarde f 250.—, Werk schoenen met zware rubber zolen f 15.Militaire wol len broeken f 4.95. Wind jacks f 6.50. Zware fieldjacks f 10.—. Plunjezakken f 5.—, f 10.-, f 12.50. Koppels f2.-, DUMPPALEIS, Kor te Delft 4, telefoon 3210, Middelburg. Voor een goede bruidsfoto naar P. v.d. Linde Papegaaistraat 15-17 Goes Telefoon 67 83 Te koop van particulier: N.S.U. Prima scooter 28.000 km gelopen. Prijs f 575.— I. LAMAIN, Noordstraat 6, Kamperland. IEDERE DAG GEBR. DE SMIT, Colijns plaat, telefoon 2 42. VAKKLEDING 'hot Ae0*1 c°rrecf zit P DE GROOTSTE KEUZE SIJi Fa. W. J. Koster Kortgene J. C. de Krijger Colijnsplaat Wed. de Schipper Wissenkerke werkt een eendrachtig team dierenartsen samen tot heil van het dier (van onze verslaggever). Wageningen (P&P) „Kalm maar jongen! Ja, laat hem zo maar liggen!" zegt dok ter Gouda Quint, geneesheer-di recteur van het unieke dierenzie kenhuis „De Wagenrenk" te Wa geningen. We zijn in de opera tiezaal van het ziekenhuis en op de tafel ligt een flinke helmca- suaris uit Ouwehands dierenpark. Het is een vogel die een beet je doet denken aan een kleine struisvogel. Het arme dier was ge boren, met een misvormde, te kor te bovensnavel. Het gevolg hier van was, dat het dier niet in staat was zijn graantje mee te pikken en het zou zonder menselijke hulp ongetwijfeld van honger zijn om gekomen. Nu is het duidelijk dat men bij Ouwehand dadelijk heeft ingegrepen en er voor heeft ge zorgd, dat dit dier toch gevoed werd. Maar dat kon zo niet blij ven en de helmcasuaris moest be handeld worden, opdat hij weer normaal kon leven. Reeds vele jaren lang is dok ter Gouda Quint als dierenarts verbonden aan het dierenpark Ou wehand", en hij besloot de behan deling van de helmcasuaris te doen plaatsvinden in het dieren ziekenhuis „De Wagenrenk". Daar hebben de diergeneeskundi gen, onder leiding van de genees heer-directeur het geval eens be keken en men kwam tot de slot som dat hier slechts een prothese uitkomst kon brengen. Men zou dit kunnen vergelijken met een vals gebit bij een mens, zij het dan dat men hier een prothese op de bovensnavel wilde plaat sen. Hiertoe werd tandarts H. C. Verhoef uit Heelsum in consult genomen. De helmcasuaris moest „happen" en aan de hand van het gipsmodel van de snavel maakte het Tandtechnisch Laboratorium van de heer P. Backes te Bergen op Zoom een pracht van een pro these voor de bovensnavel van de vogel. Operatie slaagde. Wij zijn momenteel aanwezig bij het plaatsen van deze prothe se en daartoe is de vogel naar „De Wagenrenk" gebracht en ligt nu, stevig vastgehouden door de heer Ouwehand en de dierenver zorger Lubaut op de tafel, terwijl c e geneesheer-directeur en zijn adjunct-directrice de dierenarts mejuffrouw E. F. Kleyn de pro these aanbrengen. Dat is niet zo eenvoudig als bij een mens, want hier moet de kunstsnavel zodanig worden aangebracht, dat de vo gel die niet kan verwijderen. Daarom heeft dit instrument een verlenging die over de kop van de vogel gaat en bovenop met drie kleine schoefjes met moert jes wordt vastgezet. Bovendien wordt het geheel nog met kunst hars afgewerkt, zodat de moer tjes niet los kunnen raken en de prothese zelf ook enigszins be schermd wordt. Het is een spannend moment, wanneer de prothese wordt aan gebracht, want het gaat er nu om, of die ook goed zal passen. Ge lukkig is dat wel het geval en na enige tijd is een en ander beves tigd en kan de vogel weer „naar huis". En wat van heel veel be lang is; hij kan met zijn kunstsna vel goed eten. Wanneer het rustig is gewor den, grijpen wij deze gelegen heid aan om eens even een praat je te maken met de geneesheer directeur, want wij hebben al meer horen spreken over „De Wa genrenk" en wij willen uiteraard wel eens weten wat hier allemaal wordt gedaan. Even later maken we met onze gastheer een wandeling door het dierenziekenhuis. Uitstel werd geen afstel. Reeds vele jaren lang is dokter Gouda Quint als dierenarts ver bonden aan het dierenpark Ou wehand. Alles is begonnen door mevrouw S. van 't Hof-Herstel, een groot dierenvriendin, die in haar huis diverse zwerfdieren op nam. Men zou dit kunnen zien als een particulier asyl. Maar als particulier kun je maar niet on beperkt aan het opnemen blijven en zo bleek reeds spoedig dat er in deze omgeving een dringen de behoefte bestond aan een die- renasyl. Er werd contact opgenomen met de afdeling Wageningen en de afdeling Gemeente Renkum van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en met de gemeente Wageningen en Renkum, hetgeen resulteerde in een Stichting „Dierenhuis Wage ningen en Omstreken", die op een door de gemeente Wageningen Verloren tussen Kamperland en Kortgene een Personeelslid zeer gedupeerd Tegen beloning terug te be zorgen bij FA. K. PIK ZONEN, Lan ge Vorststraat 11, Goes. Bij elke gelegenheid, in elk jaargetijde en voor iedereen, is een boekenbon EEN WELKOM EN GEWAARDEERD GESCHENK. Boekhandel MARKUSSE zal u er graag aan helpen. beschikbaar gesteld terrein een dierenasyl en dierentehuis (pen sion) begon. Reeds vanaf het be gin waren de dierenartsen in deze omgeving die uiteraard ook ge moeid werden in de plannen voorstanders van het tevens op richten van een dierenziekenhuis. Maar in verband met de hoge kos ten kon hier niet direct toe wor den overgegaan. Dit uitstel bete kende echter geen afstel. En na dat in 1956 het asyl en pension waren geopend, volgde vierjaar later in 1960 toch ook het dieren ziekenhuis. Aan medewerking heeft het niet ontbroken. De staf van dit ziekenhuis bestaat uit G. H. P. J. Gouda Quint, geneesheer-direc teur, voorts de dierenartsen L. H. Wouda en A. L. Donker, terwijl de dierenarts mejuffrouw E. F. Kleyn inwonend adjunct-direc trice is. Er is een dagelijks be stuur, bestaande uit de medicus heer J. van der Bijl voorzitter, mej. A. van Weringh, secretaresse en de heer J. H. Kusters, penning meester, terwijl als adviseurs me dewerking wordt verleend door Ï>rof. dr. G. H. B. Teunissen (hoog- eraar aan de kliniek van Kleine Huisdieren van de faculteit der Diergeneeskunde van de Rijksu- niversieteit te Utrecht) en prof. dr. J. A. Beijers (oud hoogleraar aan genoemde faculteit en hoofd bestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren). Een dergelijke staf die een drachtig samenwerkt in het be lang van het dier met de beschik king over zo'n prachtig dierenzie kenhuis als „De Wagenrenk" is, moet wel succes hebben. En daar over is men niet ontevreden. Drie prijsklassen. „De Wagenrenk" is een waar ziekenhuis. Daar zijn de verblij ven voor de zieke dieren. Keu rig, hygiënisch, met glazen deu ren er voor, alles met prachtig verchroomd hang- en sluitwerk. Een aparte afdeling voor honden, katten en andere dieren. Voorts een echte operatiekamer, met alle benodigde apparatuur, een labo ratorium, een röntgenafdeling, een keuken, waar de maaltijden voor diverse patiënten worden klaargemaakt, een wasafdeling en zo zouden we door kunnen gaan. Enkele dierenverzorgsters assiste ren de dierenartsen bij hun werk. Dit ziekenhuis is een particu liere instelling en men is genood zaakt een vergoeding te vragen voor de diergeneeskundige hulp die men biedt, het is hier dus wel anders dan wanneer men de fa culteit voor geneeskunde te U- trecht bezoekt, waar men groten deels gratis geholpen wordt. Hier kent men echter een bijzonder prettig systeem. Men heeft drie prijsklassen ingesteld. Voor de dieren maakt het echter geen ver schil, de behandeling en de voe ding zijn gelijk, slechts de prijzen verschillen. Men heeft dit gedaan om op die manier de mogelijk heid te scheppen ook de dieren van minder draagkrachtigen te helpen. Men heeft in „De Wagenrenk" reeds verschillende fraaie resulta ten geboekt en zeer moeilijke ge vallen van zieke dieren tot een goed einde gebracht. Persoonlijk als dierenarts vindt dokter Gouda Quint het verschaffen van een prothese aan de helmcasuaris van Ouwehand, iets dat sterk tot de fantasie van de leek spreekt, maar op zichzelf niet zo'n geweldige prestatie inhoudt. Hij vertelt ons van successen als het verwijderen van een onverteerbaar voorwerp uit de darm van een hond, het verwijderen van gezwellen op moeilijke plaatsen bij honden en katten, van het pennen van ge broken poten, dat zijn gevallen waar het dierenziekenhuis bijna dagelijks mee te maken heeft. Wanneer wij zo met onze gast heer zitten te praten, realiseren we ons eigenlijk pas goed welk een uitgebreide kennis zo'n die renarts moet hebben. Een huisarts heeft slechts te maken met het menselijk lichaam, een dierenarts daarentegen met de lichamen van diverse dieren, met alle ziekten die deze kunnen krijgen en wat al niet meer en wil hij zijn vak goed uitoefenen, dan moet hij van al die dieren veel weten. In het unieke dierenziekenhuis „De Wagenrenk" werkt een groep mannen en vrouwen enthousiast en eendrachtig samen tot heil van het dier. De asyldieren worden opgenomen en verzorgd en staan ook steeds onder medisch veteri nair toezicht. Er wordt getracht voor hen een goed tehuis te vin den. Pensiondieren vinden er voor langere of kortere tijd een uitste kend hotel. En het zieke dier vindt er zo mogelijk genezing, waarbij niets wordt nagelaten om te trachten het er weer bovenop te krijgen. Wij kunnen ons indenken, dat dit werk de medewerkers voldoe ning moet schenken! (Nadruk verboden). Dan zeker van frisse mond en witte tanden

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 3