NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ploovier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene *EDe (§root No. 3095 Zaterdag 9 juni 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Kortgene heeft een jachthaven! Kortgene verkoopt de jachthaven! Kortgene heeft een bungalowterrein! Kortgene verkoopt het bungalowterrein! De toekomstige koper behoeft maar ja te zeggen! Wie is de koper? Vrijdag l juni 1962, des avonds 7 uur, kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester A. A. Schuit. Afwezig met kennisgeving het lid Korteknie (het was diens 40-jarig huwelijksfeest). De voorzitter opende deze ver gadering met een hartelijk wel kom en sprak een woord van blijdschap tot wethouder Breure voor diens aanwezigheid na een zware ziekte. Wethouder Breure sprak met ontroerde stem het volgende: Meneer de voorzitter; bij uw woorden van blijdschap dat ik na mijn ziekte weer voor het eerst in een openbare raads- ergadering tegenwoordig mag zijn, mijn hartelijke dank. Voorts dank ik allereerst Hem, die mij boven zovele anderen nog het leven heeft gelaten, als ik zie op personen die ook in het maat schappelijk leven naar voren kwa men en die ongeveer op hetzelf de moment toen ik ziek werd, door de dood zijn weggenomen, hoewel ik niets beter was en niets meer had verdiend. Ten andere dank ik al de raads leden voor hun medeleven. De telefoon stond niet stil in de eer ste weken en de huisdeurbel heeft het goed moeten kunnen in die tijd. Eenieder heeft op zijn eigen wijze van zijn belangstelling blijk gegeven en het was wel zo, dat degenen die soms het meest poli tiek tegenover ons stonden in deze dagen zeer veel met ons gezin hebben meegeleefd. Burgemeester en wethouder Bom, verder nog de secretaris en de plaatsvervangend secretaris dank voor hun gematigde gesprek. kèn over de gemeentebelangen. Dan nog hartelijk dank voor de fruitschaal. Ten slotte nog een woord aan de pers welke zich ook niet onbetuigd liet en daad werkelijk aan de lijn hing om te vragen hoe het met de ziekte ver liep, zich ontwikkelde. Allen, maar dan ook allen, hartelijk dank daarvoor. Het heeft bij mij een tere snaar geraakt, daar ik dacht als eenling in uwmidden te staan, maar heb nu gevoeld wat het is geconfronteerd te worden met de dood en zoals b.v. in de oorlogs jaren of bij een ramp, dan leeft de mens korter bij elkaar en ook bij een plotselinge ziekte, zodat men aan elkander wil vasthouden. Men voelt dan, dit zijn banden welke in de samenleving zijn ge groeid, hoewel ik er wel op wil wijzen, dat eenmaal die scheiding komt, waarbij wij dan niet elkaar zullen kunnen steunen. Nogmaals meneer de voorzit ter, allen hartelijk dank en ik hoop spoedig geheel te mogen aansterken, zodat ik mij weer ge heel voor dit werk zal kunnen ge ven. De notulen van de vorige ver gadering werden hierna onver anderd vastgesteld. Een flink aantal ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Hierna deelde de voorzitter me de dat in verband met de lang durige koude aan de daarvoor in aanmerking komenden een bon voor 2 hl eierkolen werd verstrekt; dat aan de West-Nederland N.V. werd opgedragen het opspuiten van het schorrengebied ten oos ten van het huidige uitbreidings plan; en dat in verband met ziek te van de heer A. Markusse per 21 mei 1962 tot tijdelijk onder wijzeres te Kats benoemd werd mejuffrouw A. E. Roose te St. Laurens. Het voorstel van b. en w. om adhesie te betuigen aan de mo tie van de raad der gemeente Aardenburg ten aanzien van de \erlenging van de Wet op de vervreemding van landbouwgron den werd, na enige bespreking, voor kennisgeving aangenomen. In de verordening ingevolge de Winkelsluitingswet met betrek king tot de kapperswinkels werd op verzoek van en in overleg met de kappers een wijziging aange bracht. Z.h.s. werd heloten medewer king te verlenen aan de subsidie regeling voor het onderhoud van in bedrijf zijnde windmolens ter wijl aan de Judo-vereniging „Noord-Beveland", met de stem van wethouder Breure tegen, een renteloos voorschot werd verleend van 1200.af te lossen in 3 jaarlijkse termijnen van 400. Met ingang van 1963 werd aan de afdeling Kortgene van de bond van bejaarden een jaarlijkse sub sidie verleend van 100. De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij verkreeg een sub sidie van 10. Het weegbrughuisje op het ha venterrein te Colijnsplaat werd verhuurd aan Rijkswaterstaat, di rectie Zeeland voor de prijs van 65.per kwartaal. Met de stem van wethouder Breure tegen werd het sportter rein te Colijnsplaat voor een op 16 juni a.s. te houden sportdag aan de afdeling Noord-Beveland van de L.J.G. in gebruik gegeven. Met algemene stemmen werd de heer Th. J. Wiskerke te Co lijnsplaat benoemd in de vacatu re in het bestuur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Het afwijzend voorstel van b. en w. op een subsidiëren ook van de volleybalvereniging ,,D. V.V." te Kortgene werd na enige bespreking op voorstel van het lid Welleman tot een volgende ver gadering aangehouden. Welleman bracht naar voren dat „D.V.V." met een kleine injectie misschien tot nieuw leven te verwekken zou zijn. Wanneer bedoelde vereni ging haar levensvatbaarheid zou kunnen aantonen moet z.i. de ge meente haar de helpende hand' reiken. Als bijdrage in de kosten van de viering van Koninginnedag werd 1.per kind van de lage re- en kleuterscholen gevoteerd. Aan de Kon. Muziekvereniging „E.M.M." te Kortgene werd op haar verzoek voor het op 2e Pink sterdag te houden muziekconcours het sportterrein te Kortgene in bruikleen afgestaan. Wethouder Breure stemde tegen. Z.h.s. werd het verwaarborgde bedrag bij de Fraude-Risico On derlinge van Gemeenten van 22.000.verhoogd tot 24.500.dit in verband met het in deze regeling opnemen van het Gemeentelijk Vismijnbedrijf. Tot administrateur van die Vis mijn werd met algemene stemmen benoemd de tijdelijke administra teur, de heer J. Karman. Diens rang en beloning zal nog nader geregeld worden. Bij de behandeling van dit a gendapunt deelde de voorzitter terloops mede dat deze vismijn, na 1 jaar bedrijf, een omzet heeft bereikt van ruim 1 miljoen gul den. Ingevolge de bepalingen van de Gemeentewet werden controle- regelen voor het vismijnbedrijf vastgesteld. Op voorstel van b. en w. werd de parallelweg langs de Provincia- leweg over de Zandkreekdam van een naam voorzien en wel „le Deltaweg". Een 3e wijziging van de gewo ne dienst en een 3e wijziging van de kapi taaldienst 1961 werden z. h.s. vastgesteld. De vergoeding voor het bijzon der lager onderwijs over 1961 werd vastgesteld op een bedrag van 47.52 per leerling met een totaal van 373S.24, het bedrag der voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven over 1961 op 6046.59. In het alg. ambtenarenregle ment en de uitkeringsverordening dezer gemeente werden enige wij zigingen vastgesteld, terwijl voor het aanvallen van het instrumen tarium voor het vak physica aan de U.L.O.sehool te Kortgene een bedrag van 150.beschikbaar werd gesteld. Naar aanleiding van het ver zoek van de ambt. in alg. dienst, de heer J. P. Kouwer, werd diens motortoelage van 200.omge zet in een autotoelage van 600. Bij een onderzoek is gebleken dat Kouwer ongeveer 6000 km per jaar voor de gemeente rijdt. De huren van de sportterrei nen werden, ingaande 1961, ge bracht op 300.per ha. De heer Stam, thans in tijde lijke dienst als onderwijzer aan de openbare school, werd per 1 juni 1962 in vaste dienst benoemd. Aan hem werd per 16 april 1962 vèrhuurd dë""noodwoning'.Arn hem" tegen een huurprijs van ƒ.5.per week. B. en w. werden gemachtigd die noodwoning in de toekomst te verhuren voor mini mum 5.per week, telkens ma ximaal voor de tijd van 5 jaar. Op voorstel van b. en w. wer den de raadsbesluiten van 7 maart 1960 en van 7 juni 1960 tot het aangaan van een overeenkomst met West Nederland N.V. inzake het graven van een havenbassin voor de jachthaven te Kortgene, met als tegenprestatie het beschik ken over zand en klei en het over dragen van de erfpachtsrechten van 5,5 hectare schorren en 0,75 hectare slikken aan de Stichting Benelux-jachthaven ingetrokken omdat deze overeenkomsten door allerlei omstandigheden niet ver wezenlijkt konden worden. Hierna was aan de orde het on derhands aanbesteden van werk zaamheden aan de West Neder land N.V. en anderen, dit naar aanleiding van een per 7 mei j.l. door Ged. Staten verleende mach tiging tot het doen van een uit gaaf van 316.500.— voor het bouwrijp maken van het bunga lowterrein. De eerste phase van dit grote werk, grond- en aanvul- lingswerken voor jachthaven en bungalowterrein werden destijds opgedragen aan West Nederland N.V. te Leiden voor de som van 416.625.Deze werken zijn thans zover gevorderd dat kan worden aangevangen met de 2e phase; rioleringswerken en het maken van bestratingen. De West Nederland N.V. is bereid deze werkzaamheden uit te voeren voor de som van 216.500.dank zij de aanwezigheid van materialen en machines. De bijkomende werkzaamheden en leveranties worden geraamd op 100.000. en zulien door het architectenbu reau Valk worden opgedragen aan leveranciers, die het voorde ligst kunnen leveren en werken, rekening houdend met de kwali teitseisen. Mevrouw Janssen vond de tijd van voorbereiding van dit belang rijke agendapunt te kort. Het lid Verburg wees er op dat dragli nes enz. op bedoeld terrein aan het werk zijn. (Volgens de voor zitter wordt er nog aan de uit voering van de le phase gewerkt). Het lid Markusse vroeg of dit de voordeligste transactie was waar op de voorzitter antwoordde: de ze werkzaamheden moeten vol gen op het eerste gedeelte. Z.h.s. werd hierop het voorstel van b. en w. aanvaard. Het volgend agerlclapunt betrof een wijziging van het erfpachts contract met de N.V. Maatschap pij tot exploitatie van onroerende goederen Rhoon, Pendrecht en Cortgene. 17 februari 1959 werd door de raad besloten van ge noemde maatschappij voor de duur van 99 jaar in erfpacht te ne men ongeveer 20 ha schorren en slikken, gelegen langs de Veer- dam en de dijk van de Adriaan- polder. In verband met de grote investeringen van de gemeente, en eventueel, in geval van over dracht, van derden is het van be lang het erfpachtsrecht eeuwig durend te vestigen met een moge lijke herziening van deze canon om de vijf jaar. Z.h.s. werd ook dit voorstel aan vaard. De voorstellen om b. en w. te machtigen tot overdracht van erf- pachtsrechteij op het bouwterrein aan het Veerse Meer aan particu lieren; b. en w. te machtigen tot overdracht van erfpachtsrechten op het bouwterrein aan de N.V. Bouw- en aannemersbedrijf Van Straaten en Van der Have te Rot terdam; b. en w. te machtigen te verkopen en over te dragen aan derden het erfpachtsrecht op het jachthaventerrein met alle kunst werken welke in opdracht van de gemeente zijn gemaakt of nog in uitvoering zijn en het erfpachts recht op een gedeelte van het ter- ïcin ten westen van de Veerdam; het erfpachtsrecht op het terrein gelegen tussen de Veerdam en de jachthaven ten zuiden van het veerhuis. Voorts vroegen b. en w. nog machtiging om' het erfpachts recht op het terrein ten westen van de Veerdam te verkopen aan de heren D. H. Meeusen, scheeps werf te Breskens en firma I. Boot ik Zn te Kortgene werden danig besproken en uiteindelijk z.h.s. verleend. De verkoop van het bouwter rein geschiedt per 1 mei 1962 te gen de prijs van 20.per m2. De bouwterreinen zijn 400, 600 en 750 m2 groot en kosten dus 8000.,- 12000.- en 15.000.-. Bij latere verkoop wordt deze prijs verhoogd met 4'Ai rente. Me vrouw Janssen noemde dit per centage te laag, de gemeente moet zelf ook 4'Ai betalen. De voorzitter zette een en ander na der uiteen daarbij opmerkende, dal b. en w. behoefte heeft om de plannen, die zij heeft uitgewerkt, in het algemeen en in het gemeen telijk belang aan derden over te dragen. Mevrouw Janssen wilde graag weten aan wie verkocht zou worden maar daarop ontving zij geen antwoord, bij dit agenda punt was dit niet ter zake zeide de voorzitter. De N.V. Bouw- en aannemers bedrijf Van S traalen en Van der Have te Rotterdam is geïnteres seerd bij de verkoop van 40 bouw terreinen elk groot 400 m2 en 5 bouwterreinen, elk groot 750 m2 ter bebouwing met bungalows voor de totale koopsom van 395.000.—. Het lid Welleman toonde zich direct voorstander van overdracht, hij noemde het een gemeentebe lang. De gemeente moet er van af, zonder dat het de gemeente geld gaat kosten. Op de vraag van het lid Verburg of genoemde N.V. een ernstige gegadigde is meende de voorzitter dit bevesti gend te kunnen beantwoorden. Bij aanvaarding door de raad was er volgens hem een reële kans dat de overdracht door Ged. Staten zou worden goedgekeurd. De voorwaarden, door de gemeente te stellen, zullen door de N.V. vermoedelijk wel aanvaard wor den. B. en w. verkregen de gevraag de machtiging om het erfpachts recht op het terrein ten zuiden yan het veerhuis en gelegen tus sen de veerdam en de jachtha ven, groot 0,2200 ha aan derden te verkopen voor de som van 6500.Dit terrein is bestemd voor recreatiedoeleinden. Hierna werd besproken de ver koop en overdracht van het erf pachtsrecht op het jachthaventer rein ten oosten van de Veerdam en groot ongeveer 9,4000 ha en een gedeelte terrein ten westen van de Veerdam, groot ongeveer 1.7500 ha, voor de som van on geveer 300.000.zijnde het bedrag dat resteert na aftrek van ontvangen en nog te ontvangen subsidies en nodig voor het cre- eren van een jachthaven. Uit de hierop volgende bespreking kwam duidelijk naar voren dat de jacht haven openbaar moet blijven en ieder die dit verlangt zal daarin voor zijn boot een ligplaats ver krijgen. De bestemming mag nim mer gewijzigd worden. Het ver langen van mevrouw Janssen om uitstel van deze spoedige beslis sing werd door geen der leden ondersteund. Op de vraag van het lid Klaassen naar de mogelijkheid van exploitatie door de gemeente zelf werd door de voorzitter ont kennend beantwoord. Het zou volgens deze ontzettend riskant zijn. Op een vraag van het lid Contant en mevrouw Janssen naar de mogelijke vestiging van een groot winkelconcern, antwoordde de voorzitter dat voor elke vesti ging de goedkeuring van de raad nodig is. Voor het stichten van een groot Horecabedrijf is een plaats aangewezen, n.l. ten oos ten van de veerdam, recht tegen over de graansilo van de Co- operatie, op de vraag van me vrouw Janssen of in het oude veerhuis ook brood, melk enz. ver kocht zal mogen worden, ant woordde de voorzitter ontken nend, enkel maar artikelen die het hotelbedrijf aangaan. Bij b. en w. is steeds de opzet geweest de leefbaarheid, de bewoonbaar heid en de werkzaamheid voor de gemeente te verhogen. De raad moest bij hoofdelijke stemming eindelijk beslissen. Mevrouw Jans sen durfde geen ja of neen te zeg gen en verliet de raadzaal. Na de verleende machtiging keerde zij in de zaal terug. Aan b. en w. werd hierna nog de machtiging verleend het erf- pachtrecht op ongeveer 4500 m2 terrein te verkopen aan de scheepswerf Meeusen te Breskens voor een bedrag van 4.per m2 en ongeveer 2250 m2 aan de firma I. Boot Zn. te Kortgene voor eenzelfde m2prijs. De voorzitter dankte hierop de raad voor haar medewerking en sprak de hartgrondige wens uit dat deze beslissingen mogen me dewerken tot heil van de gemeen te en tot heil van de bevolking. Bij de rondvraag vroeg het lid Wolse of het mogelijk was voor sommige mensen, die niet bij de vuilnisdienst zijn aangesloten, hun vuil, zonder de verplichte emmer mede te geven. De voorzitter ant woordde ontkennend. Het lid Welleman vroeg naar het verbeteren van sommige trot toirs en het maken van parkeer ruimte op de voormalige kaaivaat, punten die in de vergadering van 28 december 1961 reeds waren aangenomen. De voorzitter zeide hierop, dat de opdracht voor die werken reeds lang waren gege ven. Welleman klaagde wederom o- ver het overhangend struikgewas op sommige trottoirs. De voorzit ter zal deze klacht nader bekijken en de betreffende bewoners op dracht geven. Ook zal de voorzit ter de 3e vraag van Welleman na der bekijken, n.l. het ophalen van vuil dat niet per huisvuildienst wordt meegenomen. Het lid Geelhoed deed zijn be klag over de z.i. te lage vangnet ten achter de doelen op het sport veld te Colijnsplaat, de ballen ko men gedurig op zijn land terecht. Het lid Marcusse vroeg naar eenspeelgelegenheid voor kinde ren in het nieuwe recreatiegebied terwijl het lid Verburg attendeer de op een beveiligde zwemplaats. De voorzitter dacht over een speeltuinvereniging en een zwem- club om deze zaken nader te kun nen bekijken. Breng modc-zonneschijn in uw garderobe! Met een van die schattige japonnen uit onze collectie. Voor grote maten een speciale sortering. En koop nü extra voordelig door het unieke jubileum-abonnement lrUodoms Lange Delft 72-74 Middelburg BLOEMENHUIS ST. ADRIAANSTRAAT 23 Telefoon 5556 GOES is uw adres voor alle voorkomende bloemwerken bloemstukken bruidsboeketten tafelversieringen grafbloemstukken enz. Tevens verzorgen wij uw bloemengroet in het binnen land, maar ook over de gehele wereld Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1